Herkenbare tragedies van Kees van Kooten APART. AANBIDDELIJK. AANSTEKELIJK. APPLAUS. Gironde Kapsalon Drie uur humor in De Korf: AL TIENTALLENJAREN EEN VERTROUWD ADRES llan den Brink wclkooi» Nu: 82,50 wcllcooi» Nieuwe show W,J WILLEN u NIET Maar wanneer u uw nieuwsgierigheid niet kunt bedwingen dan moet u deze advertentie lezen. Él» V Nieuwsgierig? Kom dan vlug eens kijken. bouw keukencentrum b.v. Weikoop zorgt straks voor een fleurige tuin Druk dagje. Avondje uit. Je haar zit goed. Je haar valt op. Dat is The Selective Line. Gezien en bewonderd worden. Kom langs en we geven jou ook dat gevoel. Wc zijn lid van Le Club de Coiffure, waarbij alleen de betere hairstylisten zijn aangesloten. Een garantie voor vakkundig advies en betaalbare prijzen. r' DINSDAG 21 OKTOBER 1986 LEUSDER KRANT 5 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Lachen om het leed van een ander. We zijn er goed in. Ook hier in Leusden. Men werd vorige week donder dagavond dan ook behoorlijk verwend door Kees van Kooten, die met een literaire avond het nieuwe seizoen van de Culturele Raad Leusden opende. Het werd zonder meer een geslaagde avond. Niet zo zeer omdat de zaal totaal uitverkocht was, maar vooral dankzij de vele humor die zich via de herkenbare trage dies van Kees van Kooten over het publiek uitstortte. De grote vraag was eigenlijk: wat gaat Van Kooten Leusden voor schotelen? Zou hij terugvallen op de typetjes uit de televisieprogram ma's die hij samen met Wim de Bie maakt? Dat zou op zich een goed kope manier zijn geweest om zich van zijn taak te kwijten. Gelukkig deed Van Kooten dat niet. „Eén keer per maand lees ik voor in het land omdat ik het leuk vmd om con tact met het publiek te hebben", zo zei hij zelf. Niet zijn televisie-creaties dus, maar wel de gedachtenspinsels die hij in de loop der jaren aan het pa pier toevertrouwde. „Ik overdrijf de waarheid een beetje, maar ik maak het wel écht mee", vertelde Van Kooten daarover De komisch korte verhalen van Van Kooten, waarin veelal op een sublieme ma nier een boodschap zit verwerkt, zijn verhalen over dingen die ieder een wel eens meemaakt of over komt. Of kan meemaken of overko men. Geen wonder dus dat memg een zich m bepaalde verhalen her kende. Voordat hij aan zijn voordracht begon, haakte Van Kooten m op de actualiteit. Aan de hand van het NRC Handelsblad had hij het onder meer over de Olympische Spelen 1992. „Als die morgen aan Amster dam worden toegewezen, zal het zes jaar oorlog zijn m Amsterdam", voorspelde hij. „En de begroting zal elk jaar hoger worden." OEUVRE Van Kooten had zijn hele literaire oeuvre, om precies te zijn zeven boekjes, meegenomen. Hij begon, op speciaal verzoek, met het ver haal De koffer met poep uit de bun del Koot graaft zich autobio. „Dan hebben we dat ook gehad", aldus de auteur. „Hoewel poep en pies het leukste is." Dat laatste ben ik echter niet met hem eens. Ik vind het steeds weer jammer dat er poep aan te pas moet komen om de mensen aan het la chen te knjgen. Memg cabaretier bezondigt zich aan dit fenomeen om, vaak in geval van uiterste nood, zijn publiek te laten lachen. Het chemisch toilet en de poep die uiteindelijk door het hotel stroomde... Ach, het was niet het sterkste verhaal dat hij deze avond bracht. Nee, het ging hem beter af met het verhaal Unsere Traumku- chen uit de bundel Modernismen, waarmee Van Kooten uitlegde waar het geld, wat hij met zijn maande lijkse avonden verdient, blijft. Met dit verhaal toonde hij ook meteen aan waar zijn kracht zit: in de aan eenschakeling van de vele details die leiden tot eeen climax die je als lezer of toehoorder al van het begin af aan aanvoelt. Het blijft echter steeds een verrassing hoe Van Kooten zelf die climax bereikt. „Mislukken is leuker dan luk ken", hield Van Kooten zijn publiek donderdagavond voor Dat illu streerde hij duidelijk met een frag ment uit zijn bundel Hedonia Kees van Kooten die de lolbroek wil uit hangen, maar daarin totaal niet slaagt omdat bijvoorbeeld de sla ger met het vermogen bezit om die humor te zien of aan te voelen. MODERNE MENSEN De meeste bundels van Van Koo ten heb ik al gelezen. Wat dat be treft zat er voor mij weinig meuws in het programma dat hij bracht. Maar de wijze waarop hij zijn eigen brouwsels voorlas gaf, naar mijn gevoel, een extra dimensie aan zijn komisch korte verhalen. De wat droge manier van voorlezen, de (te recht) zeer beperkte mimiek en soms de kleine toevoegingen maakten het voor mij een leuk ren dezvous. Kees van Kooten las voor uit eigen werk. Alleen al in onze keuken showroom zult u ±65 modellen vinden. Modellen waar u van zult watertanden, in diverse prijzen aangepast aan uw beurs. Inbouwkachels Romantiek en gezelligheid met een inbouwkachel. Wij kunnen u hier veel over vertellen en laten zien. Kachels met een volwaardige lokale verwarmingsbron. r r~ Bakken, braden en grillen met de magnetron-plus oven. Misschien nog nieuw voor u, maar wanneer wij u een demonstratie laten zien dan zult u zelf zeggen ,,dit is het helemaal" In onze sany boetiek hebben wij voor u komplete badkamers, douches enz. te kust en te keur voor u opgesteld. Adviseur voor PHILIPS keuken- apparatuur Tevens zijn wij natuurlijk ruim gesorteerd in hout en plaat materialen, plavuizen, tegels en alles wat met bouw te maken heeft. Cuneraweg 326 Rhenen tel 08385-19051 N«bi| Juliana Ziekenhuis Bloembollen planter Een handige hulp bij het planten van bloem bollen. Werkt schoon en snel j r\ r Nu 4,7 0 Bloembollenbakjes Houden de bloem bollen keurig bij elkaar en zijn na de bloei makkelijk te verwijde ren Set van i nr 3 stuks. Nil: 4/Z J kruiwagen Fort rondneus- kruivvagen. kunststor- bak. inhoud 10(1 liter Prijzen inclusief BTW en geldig zolang de voorraad strekt Achterveld, Hessenweg 206, tel. 1604; Bameveld, Van Zuyien van Nieveltlaan 75, tel. 15177; Woudenberg, Parallelweg 4, tel. 2314 WELKOOP DE GROTE GROENE VAKWINKEL Labora Hobbyspade metT-stee! Nu: THESELECTIVE LINE BIEZENKAMP 8 - 3831 JA LEUSDEN-C TEL. 033 944443 Geopend maandag t/m vri|dag van 8.30 lol 17 30 uur Koopavond lol 20 00 uur. Zaterdag 7 30 tot 13 00 uur In de bundel Meer Modernismen probeert Van Kooten een aantal ka raktertrekken van de moderne mens opnieuw te benoemen. En daar slaagt hij voor de volle hon derd procent in. De verhalen Droefdweem en Zwijgstront waren daar mooie voorbeelden van. Na de pauze was het tijd voor een wat serieuzer gedeelte. Er kon nog volop gelachen worden, maar de humor had een wat diepere bete kenis. Het ging nu echt om de klei ne tragedies zoals Simon Carmig- gelt ze ongetwijfeld zou noemen. Hoogtepunt was dan ook het ver haal O. uit de bundel Meer Moder nismen waarin Van Kooten vertelt over een vader die te maken krijgt met de eerste ongesteldheid van zijn dochter. Een indrukwekkend verhaal, dat hij op een hem zo eigen wijze voordroeg. EENZAAM WERK „Schrijven is een heel eenzaam werk waar je gek van wordt als je niet uitkijkt", vertelde Van Kooten over het schrijversschap. „Mikken op komisch effect is moeilijk." Hij noemde Remco Campert als zijn grote voorbeeld. Die schrijver de monstreert in zijn bundel Tot Zoens de techniek van het overdrijven. Terecht bracht Van Kooten Cam pert onder de aandacht van het pu bliek; Campert is een ware meester op het gebied van de komisch kor te verhalen, waar zelfs Van Kooten nog van leren kan. Vandaar ook het eerbetoon. „Iedereen kan schrijven", sprak Kees van Kooten zijn gehoor toe. „Alleen is er voor schrijven geen school. Er wordt ontzettend weinig geschreven." En over humor: „De mensen zijn het lachen zelf ver leerd. Ze hebben dat vervangen door stikkers achter op de auto met bijvoorbeeld I love hockey." SLAPJES Waar Van Kooten duidelijk om verlegen zat, waren spontane reac ties uit het publiek. „Ik vind het slapjes om de hele avond uit boe ken voor te lezen", aldus de auteur. Zijn opmerking had effect: een en keling vuurde een vraag op hem af. Of zijn werk van vroeger nog actu eel is? aldus één der aanwezigen. Van Kooten: „Ik durf nooit iets terug te lezen of programma's terug te zien. Sommige nummers blijven overeind. Andere worden door de tijd ingehaald." „Over televisie kun je met naden ken", vervolgde Van Kooten, ,,Je moet ook met zo vaak kijken, maar heel selectief kijken." Aan de ande re kant, zo werd duidelijk, houdt een medium als televisie Van Koo ten in bewegmg. „Je moet oppas sen met populaire types. We moe ten onszelf dwongen om 1 nieuwe dingen te verzinnen." GLIMLACH Kees van Kooten bekende ver der dat hij erg sentimenteel is. „Zet Willy Alberti op met „Een glimlach van een kind" en ik drijf weg", zei hij daarover. Op de vraag of hij iets groters kon schrijven, reageerde hij met: „Ik denk niet dat ik dat kan. Ik kan alleen straight verhalen ver tellen in rechte lijn. Ik kan geen roman schrijven. Hedoma is er éen, maar ik zou het nooit meer doen. Mijn kracht moet het komisch kort verhaal zijn." „De samenwerkmg met Wim de Bie staat bovenaan", antwoordde hij op de vraag wat hij zou doen als hij moest kiezen. „We hebben het ge voel dat we pas beginnen", voegde Van Kooten daar enigszins laconiek aan toe. „Mijn vrouw vindt alles goed zolang ze maar een kasche que heeft om bij het postkantoor in te wisselen." i i Doordat de bescheurka lender van Van Kooten en De Bie dit jaar voor het laatst I is verschenen, hebben bei-1 de heren in 1987 de ruimte om iets anders te gaan J doen. Kees van Kooten ver-1 telde daar al iets over tij-1 dens zijn optreden in Leus-1 den. Na afloop zei hij dat hij zich verheugde om volgend jaar met De Bie het theater I in te gaan. ,,Als televisie-maker ben je geïsoleerd bezig. In het theater knjg je direct een I reactie van het publiek. Wat het precies gaat worden, weten we nog niet. We heb- ben eerst nog een televisie- seizoen voor de boeg", al-1 dus Van Kooten. De opvolger van de elpee Draaikonten laat voorlopig nog op zich wachten. Van I Kooten en De Bie hebben onlangs enige tijd in de stu- dio's doorgebracht, samen met Tony Eyk. Tot nu toe is I er echter nog geen mate-1 naai dat geschikt is voor de nieuwe langspeelplaat

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5