VERRE AARH ieuwe science fiction van Farmer, Clarke en Sagan Thema-avond in Jeugdhonk KPO-avond in De Kom Echtschei- dingsgroep A.A.: nieuw telefoon nummer n tiend) en (2) en (3) Boos Personeel Antwoord (1) Antwoord (2) Cohensteeg (1) Cohensteeg (2) Collecte Privatiseren (1) Privatiseren (2) Lógisch, hè... Representatie Dekken Geld Vanessa Moeilijk Scherp Benjamin Cohen tabaksverbouwer omstreeks 1777 DONDERDAG 23 OKTOBER 1986 loep op Leusden Jctie: Hans Mosterd agen: Martin Hermens, Jan mg neen daadwerkelijke epidemie is in ons land nog geen sprake. Dit ondanks dat de griepvaccins, naar igrepen, later zijn dan ooit nieter nog aan gesleuteld worden: er was een nieuwe Qt opgedoken, dj die nieuwe variant ook and heeft met de koorts, die rkc [dels in Leusden is Ti pi broken, vermogen we niet te u.maar zeker is, dat in -lie: den de eerste ;eu ezingskoorts weer is plai broken. ?Vc! bebben de Leusdense he. alen al een advieslijst i g< deld, met het oog op de nde Statenverkiezingen, in olgendjaar. 'iho emaal zonder strubbelingen overigens niet verlopen, zo dar men we uit de notulen van ke treffende vergadering, die n e september werd gehouden. sp Leusdense kandidaten zijn dels op plaats twee en drie lijst terecht gekomen. Dat eheren W.L. Hoytema van nenburg en S. Lakeman. erale strubbelingen dus, une voor wat betreft de ;de: loytema. Die zou zich lijk volgens enkele genoten, wat meer in dienen nnen voor het behoud van tel van het Leusdense gebied, daar bleek ma het niet mee eens. Ten had hij onvoldoende natie van de Leusdense ractie gekregen, vond hij, itweede behartigde hij niet lang van Leusden, maar tten (provincie. onl tanks het feit, dat niet alle SI ense liberalen het daarmee 1 k raren, kwam Hoytema dus p plaats twee van de (lijst. u die gang van zaken roept ragen op. Want wat lezen de tweede Leusdense laat? Dat de heer Lakeman taar eigen zeggen, ikbaar stelt 'om met zijn ing op het gebied van welzijn en onderwijs, waarin hij werkzaam is bij de gemeente, de WD van dienst kan zijn op provinciaal niveau'. De wat ongelukkige zinsbouw namen we overigens over het liberale partijblad, maar dit terzijde. Waar het om gaat is, dat er een zekere tegenstelling schuilt in de motivatie, maar dat die blijkbaar geen gevolgen heeft voor de kandidaatstelling. Want wiens belang moet er nu eigenlijk worden gediend? Dat van de provincie, van de gemeente Leusden, of van de WD? Waarbij nog komt, dat kwade tongen in Leusden beweren, dat de kandidaatstelling van Leusdens 'tweede man' direct zou voortvloeien uit het feit, dat recentelijk zijn werkzaamheden in eigen tuin aanmerkelijk zijn verminderd, waardoor er meer tijd beschikbaar kwam... (hm) Overigens is dat niet het enige partijnieuws, dat in het Leusdense valt te melden. Wat te denken van de PvdA, die in haar partijblad fors uithaalt naar deze krant, en in het bijzonder naar de auteur van een verhaal - maanden geleden inmiddels - over de rol van de vrouwen in die partij. Duidelijk is in elk geval, dat de betreffende redacteur er totaal niets van begreep, of dat de voorzitter van de partij niet wist, wat hij met zijn ooit zelf geuite woorden had bedoeld. De geschiedenis zal het leren. Alleen was het wel zo, dat men, gezien de hoeveelheid aandacht, die het allemaal in de partij kolommen kreeg, en bovendien cjezien het overduidelijk geetaleerde ongenoegen dat uit die kolommen sprak, haast op het idee zou komen dat er misschien een kern van waarheid in het verhaal zat... (hm) Het zogenaamde overheidspersoneel zit knap in de hoek waar de slagen vallen, zo kan men haast dagelijks constateren. Want wat te denken van een opperste baas, die je beticht van onvoldoende arbeidsinzet? En van het totaal ontbreken van ruimte voor loononderhandelingen? En van het feit, datje eigen pensioenfonds haast constant in opspraak is? Allemaal minder leuke dingen. Waar in Leusden nog iets bij dreigde te komen, zo lezen we in de notulen van de vergadering, die de commissie Algemene bestuurszaken onlangs hield. Waren er al problemen over het aanschaffen van serviesgoed en een vaatwas-machine voor de nieuwe personeelsruimte van de gemeentelijke werknemers, nu bleek bovendien, dat Ep Oostra van D'66 de kerstpakketten als achterhaald beschouwde, terwijl Ben Stoelinga van Leusden'85 het als een normale zaak beschouwde, als personeel zelf bij zou dragen aan de kosten van koffie en thee. Het iueuwe naambord bij het fietspad. Een zucht van verlichting ging dan ook door het Leusdense ambtenarenkorps, toen bleek dat die noeste plannen niet door zouden gaan. De burgemeester was er tegen, (hm) Dat meneer Van Dalen al geruime tijd op antwoord wacht, mag als bekend worden verondersteld. Dat er in Leusden een variant op dit gezegde blijkt te bestaan, is eveneens niet iets, dat verbazing zal wekken. Want in Leusden gebeuren nu eenmaal wel meer dingen op iets andere wijze, dan misschien gebruikelijk mag worden genoemd. Zo krijgt een raadslid wel antwoord, als hij of zij iets vraagt, maar vraag niet wat voor antwoord... Als voorbeeld moge dienen, de wijze waarop het CDA onlangs het bos in werd gestuurd. In het kader van de behandeling van de begroting voor volgend jaar stelde de CDA-fractie de volgende vraag: 'Kan het college een opsomming geven van de vormen waarin en de wijze waarop aan voorlichting gestalte wordt gegeven?' Het antwoord, dat daarop werd gewrocht luidde als volgt: 'Voor het antwoord mogen wij u verwijzen naar de taakstelling van het bureau voorlichting en de functiebeschrijvingen van de betrokken medewerkers, die wij voor u in de raadskamer ter inzage hebben gelegd.' Dat is nog eens voorlichting, (hm) De voormalige Smoussesteeg is niet meer. Wie zich per fiets over het betreffende pad spoedt is, tengevolge van een besluit van het Leusdense gemeentebestuur, aangeland op het Cohenpad. Zoals bekend, is de naam veranderd vanwege het discriminatoire karakter van de oude naam. En men heeft dat verholpen door het pad te noemen naar de man, die de tabaksteelt in de achttiende eeuw in en rond Hamersveld opstiet in de vaart der volkeren, zoals dat zo fraai heet. Dat zulks zou gebeuren, was al enige tijd bekend. En de reden was ook bekend. Daarom is het altijd aardig om in een eveneens hier ter plaats verschijnende krant iets meer te lezen over wie nou precies die meneer Cohen was. Vooral als de argumentatie zo uitstekend onderbouwd is, als het geval was. Want we lazen met groot genoegen, dat de heer Cohen ergens tussen 1700 en 1800 leefde. En met nog groter genoegen lazen we daarop, dat een plaatselijk historicus de nodige naspeuringen heeft verricht naar genoemde Cohen. Maar met het allergrootste genoegen lazen we daarop het volgende: De amateur-historicus Adriaan van Kooy heeft uit interviews met overlevenden en uit schriftelijke bronnen kunnen vaststellen, dat de bankier zeer gezien was in de Hamersveldse contreien. Naar de interviews met de overlevenden zijn we zeer benieuwd. En ook naar het antwoord op de vraag, via welk medium die gesprekken dan wel verlopen zijn. Al wordt het op zo'n manier natuurlijk wel iets duidelijker, waarom de berichtgeving in het betreffende blad niet altijd even up to date is. (hm) Naar ons ter redactie werd bericht, bracht de Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten in het rayon Leusden f9.710,20 op. Dat was meer dan vorig jaar, toen het eindbedrag uitkwam op f9.213,65. Dat is goed nieuws. Gepaard aan het verzoek, of we de medewerkers en de gevers wilden bedanken. Hetgeen we hier graag doen. (hm) Zoals bekend, is privatiseren bij praktisch elke overheid een gevleugeld woord, op het moment. De vraag is, of dat zo blijft. In Leusden bijvoorbeeld, is het maar de vraag of het beoogde doel, wat erop neerkomt dat men de kosten van de gemeente zo veel mogelijk wil drukken, wel haalbaar is. Want uit de feiten is dat niet op te maken, en wie de hardop geuite gedachten van onze wethouder van financien, Fons Ummels, aanhoort, krijgt er moeite mee om er in te blijven geloven. Wat wil namelijk het geval? De Leusdense begroting voor volgend jaar gaat uit van het stijgen van de prijzen met een procent. Maar landelijk gaat men uit van één prijsdaling. Het was CDA-er Bram Vroon, die de pijnlijke vinger legde op die eigenaardige tegenstelling. Maar F ons wist daar het antwoord op. 'Bedacht moet worden, dat de gemeente relatief veel werk uitbesteedt. Daar in het bedrijfsleven de lonen stijgen, verwacht ik dat de beschikbaar gestelde ruimte wel nodig is,' aldus Ummels. De vraag die rest is, wat we nou met z'n allen mat al dat geprivatiseer zijn opgeschoten. Of, beter nog, wat we erbij in gaan schieten... (hm) Wat bij tijd en wijlen verbaast, is de logica die er in verschillende woordenwisselingen naar voren komt. Wat bijvoorbeeld te denken van het volgende. CDA-er Bram Vroon wilde graag weten, hoe het straks moet als toekomstige kortingen op de uitkering aan Leusden uit het gemeentefonds, opgevangen moeten worden. De oplossing, dames en heren, was even simpel als eenvoudig, zo bleek uit het antwoord van Leusdens financiële man: die worden in het volgende jaar "budgettair opgevangen.' Een ander antwoord, dat het college van B&W dezer dagen verschafte in het kader van de begroting voor volgend jaar, was er eentje op een vraag van PvdA en Leusden '85. Beide partijen wilden graag weten, hoe de post 'representatie' er gespecificeerd uitzag. Dat ziet er als volgt uit: -attenties bij jubilea, openingen enz. f19.686,-; -maaltijden in verband met zake lijke gesprekken en overwerk f4.459,-; -recepties bij ambtsjubilea en af scheid medewerkers f10.042,-; -ontvangsten en bijeenkomsten f6.541,-; -bijeenkomst raad en chefs f2.549,-; -vergaderkosten raad, commis sies, besturen e.d. f5.314,-. Samen is dat goed voor het lieve sommetje van f48.591,-, hetgeen een representatief bedrag mag worden genoemd. (hm) „Soccle zou niet meer moeten zijn dan een koude huisbaas", liet hij de nieuwbakken PAG-leden we ten. „Ik vind het verkeerd dat Soc cle bepaalt wat wel en wat niet sociaal-cultureel werk is en daar mee bepaalt wie een lage huur en wie een hoge huur moet betalen. Subsidiering van sociaal-cultu rele aktiviteiten hoort daar thuis", zei Joost terwijl hij rich ting raadszaal wees. De Jongh is ongetwijfeld niet de enige die daar zo over denkt? (mh) Natuurlijk moest Joost ook een stukje geschiedenis over de PAG kwijt. Omdat hij de enige aanwe zige was die alle acht jaren had meegemaakt, kon hij naar harte lust vertellen zonder dat iemand hem kon verbeteren. Voordat hij aan zijn historisch overzicht begon, deed hij een op merkelijke uitspraak: „Ik reken erop dat er altijd mensen zijn die mij dekken" aldus de plaatselijke WD-politicus. Ook daarin staat hij niet alleen. Men houdt in poli tiek Leusden wel vaker de han den boven eikaars hoofd, niet waar? (mh) Nog doller werd het toen men eventjes inhaakte op hei al dan niet subsidiëren van een speel-o- theek in ons dorp. De Jongh ver klaarde dat hij daar tot het einde toe voor bleef vechten. „Er is in Leusden wel eens meer plotseling ergens geld voor gevonden", zei hij. Toch benieuwd aan welke (lo pende?) zaken hij op dat moment dacht. (mh) LEUSDEN In het Jeugd honk aan de Hamersveldseweg wordt zondagavond een thema bijeenkomst gehouden over 'praten over god'. Me belang stellenden zijn vanaf 19.00 uur van harte welkom. LEUSDEN - De KPO in Leus den houdt komende dinsdag (28 oktober) een gezellige avond in De Kom, het gebouwtje naast de St. Jozefkerk aan de Hamersveldseweg. Deze begint om 20.00 uur. Er is de mogelijk heid om allerlei spelletjes te spelen, zoals rummi-cub, sjoe len, mens-erger-je-ruet en scrabble. Iedereen, dus met al leen KPO-leden, is van harte welkom. Het moet dinsdagavond een moeilijke avond zijn geweest voor plaatsgenoot Joost de Jongh. Voor de allerlaatste keer mocht hij de vergadering van de Planad viesgroep voorzitten. Op zich is dat misschien niet zo bijzonder, ware het niet dat Joost van het begin af aan bij dit illustere gezel schap betrokken is. Acht jaar is niet niks. Ook niet voor Joost. Misschien was dat voor hem dan ook reden om enke le opvallende uitspraken te doen. We noteerden er enkele voor u. „Het enige jammere van het raadslidmaatschap is dat ik de PAG (zo heet de planadviesgroep bij ingewijden, mh) niet meer mag voorzitten. Het was één van de aardigste voorzitterschap pen." Joost de Jongh op de senti mentele toer. (mh) Behalve sentimenteel kwam Joost, nooit om spraakwater ver- legen-, ook scherp uit de hoek. Bijvoorbeeld over Soccle. Maar het mooiste moest nog komen. Na de vergadering, wel te verstaan. Trots liep Joost op uw verslaggever af. „Ik moet je eventjes iets laten zien", zei hij met gloeiende wangetjes. Dat iets was het draaiboek van een gigantische happening die komend weekeinde in Utrecht wordt gehouden in het kader van het jubileum van de Dibevo. Joost draagt de bestuurlijke verant woordelijkheid van dat feest. Vandaar dat zijn naam ook met enige regelmaat in het draaiboek voorkomt. En hoe! Joost mag namelijk diverse ar tiesten naar en van het podium begeleiden. Lee Towers onder an dere. Maar ook: ons nationaal symbool Vanessa, behalve zan geres ook fotomodel in bladen als Penthouse. En wat staat er in dat draaiboek te lezen? Wel, Joost voert haar (lees: Vanessa) van het podium af en helpt haar met uitkleden. Wat een bofkont. Er zijn dan ook maar twee din gen waar hij, wat komend week einde betreft, over inzit. Ten eer ste of het feest een succes wordt (er is een bedrag van zo'n 400.000 gulden mee gemoeid) en ten tweede, ja u raadt het al, dat kleedpartijtje met Vanessa. Hij heeft ons al een foto be loofd... (mh) LEUSDEN - Het groepsmaat- schappelijk werk van de Maat schappelijke Dienstverlening Eem land heeft, in samenwerking met het bureau voor alleenstaande ou ders (FOM) een groep voor men sen, die bezig zijn met een schei ding, of die kort geleden geschei den zijn. Die groep komt op don derdagmorgen bijeen van 9.15 tot 11.15 uur. In de gegeven omstandigheden blijkt, dat het heel belangrijk kan zijn, dat mensen met 'lotgenoten van gedachten wisselen. Wie hoort en ziet, hoe anderen met gevoelens en problemen omgaan, kan meer inzicht krijgen in de eigen omstan digheden, en leren van eikaars aanpak. Voor inlichtingen en aanmeldin gen kan met contact opnemen met A. van de Kooy (tel. 633924) of met Eefje de Gooijer (tel. 513011). LEUSDEN - In verband met een verhuizing heeft de A A. Leusden een nieuw telefoon nummer; 033-806326. Het num mer 622122 komt te vervallen. Het tweede telefoonnummer daarentegen blijft gehand haafd: 033-726948. Mensen met alcoholproblemen kunnen vie rentwintig uur per dag bij de A.A. terecht voor informatie en/ of hulpverlening. gel( len wil spi Bert Vos) erd (wel de laatste jaren de SF-liefhebbers in Nederland in 'vafl stelling tot de jaren zeventig maar mondjesmaat worden nd, blijven er toch gelukkig nieuwe romans in dit wat rschatte literatuur-genre verschijnen. Veelal vertalingen, mza 1 krijgen de Nederlandstalige SF-auteurs al zo'n tien jaar lpe ns tot publiceren via het SF-jaarboek van Bruna, Ganyme- iat dit jaar het tweede lustrum beleeft met een speciale h um-uitgave. Uitgeverij Bruna bracht kortgeleden twee n 6-i mans uit van gerenommeerde schrijvers, Arthur C. Clar- Philip Jose Farmer, terwijl bij Van Holkema en Warendorf ieuwe roman van Carl Sagan uitkwam. Voldoende reden de liefhebbers van die specifieke „sense of wonder" om ucht adem te halen: de SF bestaat ondanks alles nog in rland rs.Jd bur c. clarke: de blaarde totaal 7. P kreeg neet de kommurukatie-apparatuur had vernietigd. Het sterreschip Magellan brengt het tragische nieuws, dat de aarde inder daad niet méér is dan een levensloze sintel. De kolonisten van de Magellan zijn op weg naar de planeet Sagan-2 om daar een nieuw leven te beginnen, maar hebben brandstof nodig voor hun quan- tum-aandnjving water. Dit water-trans- port van de planeet naar het boven Tha- lassa geparkeerde ruimteschip zou twee jaar in beslag moeten nemen. Twee jaar, waann het kontakt tussen de Thalassianen en de scheepsbemanning van de Magellan intensief zou zijn Clarke's roman is gebaseerd op het reeds in de vijftiger jaren geschreven kort verhaal „The Songs of Distant Earth" (te vinden in de bundel „Even diep adem halen", 1958) en kan eigen lijk worden beschouwd als een samen vatting van de ideeen, die in het uiteen lopende werk van Clarke te vinden zijn. Wat dat betreft biedt „De venre aarde" weinig of geen verrassingen. De theorie van de quantum-aandnjvmg, die van de ruimtelift (uitgebreid beschreven in „De fonteinen van het paradijs"), de geboor te van nieuw intelligent leven en het be staan daarvan in de kosmos (onder meer ook al naar voren gebracht in „2001" en „2010"), de botsing tussen ko lonisten en rueuw-aangekomenen, het zijn siuk voor stuk eerder gebruikte ideeen. die niets wezenlijks toevoegen aan het overigens njke oeuvre van Clar ke. Dat „De verre aarde" niettemin een redelijk boeiende SF-roman genoemd kan worden, zal ongetwijfeld komen doordat Clarke (inmiddels bijna 70 jaar oud) met alleen geroutineerd zijn ver haal componeerde uit bestaande ele menten, maar tevens zijn levenservarin gen daann verwerkte, Daardoor werd „De verre aarde" minder technisch dan we van Clarke gewend zijn. En mense lijker philip jose farmer: de dagbreker Ontbreekt het bekende SF-schrij- vers aan nieuwe ideeen en proberen ze te teren op oude roem? Na Arthur Clarke verscheen ook van Philip Jose Farmer een nieuwe roman, die geba seerd is op een eerder verschenen kort verhaal van zijn hand, „De dwarsgesneden wereld", ook wel ver schenen als „De gesegmenteerde al- leen-op-dinsdag wereld". Is er bij Clarke sprake van een soort samen vatting, Farmer heeft het oorspronke lijke idee echter daadwerkelijk ver der uitgewerkt en verrijkt, waardoor allerminst van ideeen-moeheid kan worden gesproken. „De dagbreker" is een knappe ro man. Het is het verhaal van een overbe volkte wereld, waann de overheid ade- kwate maatregelen heeft getroffen om die bevolking in de hand te kunnen hou den. Een wel zeer ver doorgevoerde arbeidstijdverkorting is het resultaat. Uitgangspunt is het feit. dat de week zeven dagen heeft. Deel de bevolking door zeven en laat elke gToep één vaste dag v/erken. De ovenge tijd is geen vnje lijd, maar is men „versteend" opge borgen in een cylinder. Een dergelijke oplossing voor het arbeidsvraagstuk geeft verrassend veel mogelijkheden voor een inventief schrijver Farmer is zo'n auteur; hij kwam tenslotte al jaren geleden op het idee. to^n er nog geen sprake was van ATV De konsekwentie van deze zeven-deling van de bevol king is natuurlijk ook, dat er zeven rege ringen zijn, een maandag- tot en met zondag-regenng Zo ontstaan binnen de samenleving zeven verschillende we relden, die elk een eigen ontwikkeling ondergaan. Samenlevingen met elk hun eigen wetten, sociaal-maatschappelijke regels, morele opvattingen, mode. kunst en cultuur Iedereen is dus tevreden, zou je zo zeggen. Vervelende, tijdslurpende files behoren tot het verleden, bij het winke len ben je zo aan de beurt en als ieder een zich aan de regels houdt en aan het eind van de werkdag het huis opruimt voor de volgende dag-groep, kun je daar knap oud bij worden. Een jaar be staat immers maar uit 52 dagen Toch zijn er elementen in de dag-sa menlevingen, die minder aangenaam zijn. Bijvoorbeeld die zeer nauwlettende controle van de regenng met uiterst se lectieve spionage-satellieten, die ieder een op straat kunnen volgen en zo nodig kunnen identificeren. Die elke verdach te beweging direkt doorgeven aan de organiers, de staatspolitie, die dankzij de vergevorderde technologische ont wikkelingen snel ter plaatse zijn. Orga niers, die tot taak hebben om toe te zien op de handhaving van de rigoreuze ar beidstijdverkorting, want er schijnen nu altijd mensen te zijn, die méér nodig hebben dan één dag per week Zo'n man is Jeff Caird, zelf een orga- mer, levend in de wereld van Dinsdag. Of Bob Tingle, een Woensdagman. En verder zijn er nog mensen als Jim Duns- ki van Donderdag, Wyatt Bumppo Repp van Vnjdag, Charles Arpad Ohm van Zaterdag, Thomas Tu Zurvan van Zon dag en Will Isharashvilli van Maandag Zeven namen, eén man. Een doortrapte dagbreker. Een misdadiger, die alle ze- ven-dagen-wetten aan de laars lapt en volop van het leven geruet, zeven dagen per week. Eén man, zeven zorgvuldig opgebouwde identiteiten. Elke dag wordt Jeff Caird oprueuw geboren, in een nieuwe wereld met an dere vrienden, andere geliefden, een andere baan Het is deze ingenieuze dagbreker, die de katalysator wordt van een dreigende opstand tegen het bewind van de Verstening. Want er is méér. Jeff Caird (en met hem zijn alias sen) is een Immer. Lid van de groeiende beweging Onsterfelijken in een wereld, waarin het leven kort en de slaap lang is. En op een gegeven moment loopt het bestaan van het Immer-genootschap en het leven van Jeff Caird gevaar Het be gin van een steeds sterker wordende onttakeling van de zevenvoudige schi zofreen, die Jeff Caird in feite is. Was het die steeds maar weer weggeworpen bananenschil in de steriel gemaakte wereld, waarover de dagbreker zijn nek zou breken? Farmer is er op onnavolgbare wijze in geslaagd om een zeer schizofrene we reld te schetsen. Een wereld, die op het eerste gezicht zo simpel lijkt, maar ui terst gecompliceerd m elkaar blijkt te zitten. „De Dagbreker" laat zich lezen als een spannende thriller, maar geeft tevens een soms verrassende kijk op de samenleving van vandaag, die onver brekelijk verbonden is aan wat een eventuele toekomst zou kunnen zijn. Farmer vertelt zijn verhaal zonder enige terughoudendheid, met te beroerd om zo nodig taboes te doorbreken, mede waardoor „De dagbreker" kan worden beschouwd als een opmerkelijke mijl paal in de science fiction-literatuur. CARL SAGAN: CONTACT De hoogleraar in Astronomie en Roimtewetenschap, Carl Sagan, be hoort al jaren tot de groep weten schappers, die er van overtuigd is, dat er buitenaardse intelligentie bestaat. Arthur Clarke brengt in zijn, in dit artikel besproken, roman „De verre aarde" een hommage aan deze weten schapper door een planeet, Sagan-2, naar hem te noemen. Ook Clarke deelt de mening van Sagan. Je kunt daar natuurlijk eindeloos over redetwisten zolang het tegendeel met onomstotelijk is vast komen te staan en de talrijke astronomen, astro-physici en andere deskundigen doen dat ook met zichtbaar welbehagen. In talnjke pole mieken tussen voor- en tegenstanders van de buitenaardse intelligentie-theo rie v/orden de meest wonderlijke „be wijzen" voor het eigen gelijk aangedra gen. Voeg daarbij de ongevraagde bij dragen van amateur-onderzoekers als Ench von Damken, Charles Berlitz en anderen, die stellen dat wij in het verre verleden al door buitenaardsen zijn be zocht en er wellicht van afstammen en de verway-".' ir hompleet. Het ziet er dan ook met naar uit, dat de diskussie de komende decennia zal verstommen, tenzij een intelligente be schaving uit de onmetelijke kosmos on ze nietige planeet met een bezoek komt vereren en dat ook duidelijk kenbaar maakt. Toch is de mensheid ook weer met zo naïef, dat zij géén rekening houdt met buitenaardse intelligentie Afgezien nog van de talnjke UFO-meldingen door de eeuwen heen. die in het alge meen mei eo«. tiKs korreltje zout worden genomen, maar tegenwoordig wel nauwkeurig door de overheid van ver schillende landen worden onderzocht en in archief ondergebracht worden, worden er ook wetenschappelijke po gingen gedaan om m kontakt te komen met eventuele buitenaardse intelligen ties Zoals via het META/Sentinel onder zoek op de Harvard Universiteit, waar bij met acht miljoen kanalen het heelal wordt afgespeurd op zoek naar kenne lijk kunstmatige radio-signalen, en een soortgelijk, nog groter, projekt van de NASA Op basis van deze pogingen schreef Sagan zijn roman „Contact". Een fors boek van ruim 400 pagina's, waarin de hoofdpersoon, dr. Eleanor Atto- way, aan het hoofd komt te staan van een organisatie, die via radio-signa len zoekt naar buitenaardse intelli gentie. Ondanks tegenwerkingen van collega's, die dit zinloze geldverspil ling achten, zet zij door. Als op een gegeven moment werkelijk kunstma tige signalen uit de richting van Wega worden opgevangen, is dat het begin van een uiterst turbulente periode. De Boodschap wordt, in samenwerking met alle landen in de wereld die daar technologisch op zijn berekend, vast gelegd en geanalyseerd. Dan blijkt, dat de Boodschap, gecodeerd in priemgetallen, onder meer televisie beelden bevat van de welkomst-toe spraak van Adolf Hitler tijdens de Olympische Spelen in Berlijn in 1936 Het lijkt er veel op, dat ie mand een gTap heeft willen uithalen. Maar er is meer. Al snel blijkt, dat de Boodschap wel degelijk serieus is be doeld en de mensheid de weg kan wij zen naar de sterren Carl Sagan is er in geslaagd om ons op boeiende wijze wegwijs te maken in de soms tegenstrijdige wereld van astronomen met soms moeilijke 'nter- mensehjke relaties en een wetenschap pelijke, op prestaties genchte. samen leving die doorweven is met de wereld politiek „Contact" is zonder meer een sterke pleidooi voor contmue-onder- zoek naar buitenaardse intelligentie, van welke aard ook. verpakt in een ver haal, waann de droom van een geleerde op verrassende wijze werkelijkheid wordt. Nergens is dat verhaal ongeloofwaar dig. Steeds wordt op een (populair) we tenschappelijke manier, stapje voor stapje, de weg geeffend naar dat ene moment van werkelijk contact met een beschaving, ergens in het heelal. Haarscherp tekent Sagan de hoofdfi guren uit; elk met hun eigen tekortko mingen. verlangens en hoop Geprojek- teerd tegen het decor van een voort schrijdende technologische samenle ving, waann door Sagan aan „tal van futurologische ideeen gestalte wordt gegeven en de fictieve „werkelijkheid" wordt getoetst aan bestaande weten schappelijke theoneen. Sagan is daarbij niet zorgeloos te werk gegaan. Zijn technische en we tenschappelijke uitleg van de ver schillende theoneen is uitputtend en is soms zelfs wat al te uitgebreid, waardoor de handeling van dat mo ment wordt verstoord. Dit doet echter niets af aan de waarde van deze bij zondere roman, die fictie op boeiende wijze aan de realiteit van vandaag koppelt. „Contact" is een deskundig geschreven detective en toekomst thriller tegelijk onder het steeds door klinkende motto: „Wij zijn niet al leen" „De veire aarde". (The songs of Distant Earth), door Arthur C. Clarke. Vertaling: Jan Smit Uitgave A W Bruna Zn te Utrecht. Paperback, 225 pagina's, prijs 29,90. ISBN nr 90 229 7696 3. „Dag dagbreker", (Dayworld), door Philip José Farmer Vertaling: Antoinet te Renswoude Uitgave: A W Bruna Zn te Utrecht Paperback, 250 pagina's Prijs 29,90. ISBN nr 90 229 5458 7 „Contact" (Contact), door Carl Sagan Vertaling: Frans Bruning Hans Lepel. Uitgave: Van Holkema Warendorf Unieboek te Weesp Gebonden 422 pa gina's. Pnjs 29,90. ISBN nr. 90 269 4592 2.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 9