Culturele raad organiseert avond poëzie met Jean Pierre Rawie Zonnebloem groot succes TOYOTA Gezelligheid troef bij bazar Tryfosa A LEUSDEN JökaaL leusder krant Ook leden van de Amersfoortse dichterskring: Opbrengst van f4.500, ipeelgoedbeurs n Vooronder leusder krant Nieuwe aktiviteit sportstichting AUTO EEMHAVEN Thema ochtend Vrouw Recht in Vooronder Veel bonnen wegens te hard rijden Leusden Achterveld Aanhoudend onbestendig weekindegeimirie/\ DINSDAG 28 OKTOBER 1986 plaatselijk nieuws 3 IjEUSDEN - Op woensdagavond 5 november a.s. wordt in bibliotheek Nieuw-Langenbeek aan de Hamersveldseweg een poëzie-avond gehouden met de dichter Jean Pierre Rawie als onderdeel van het wint er pro gramma van de Culturele Raad Leusden. Na de pauze lezen Wil Gommers en Sylvia Snabel van de Dichterskring Amersfoort voor uit eigen werk. )eze voor iedereen boeiende xjëzie-avond begint om 20.15 ur De zaal is vanaf 19.45 open foor kaartverkoop. Wie zeker ril zijn van een plaatsje, doet er oed aan om (vanaf woensdag 9 oktober) een kaart in de foorverkoop te halen, omdat 'e plaatsruimte in de biblio- ieek beperkt is. De voorver- joopadressen zijn: Bibliotheek ieuw Langenbeek en het kan oor van de Leusder Krant. JEAN PIERRE RAWIE De dichter Jean Pierre Rawie (37) ging nog niet zo lang gele den gekleed in een grote cape, zwarte hoed en dichters-stnk. Hij stond (en staat nog) bekend als, zoals Katrien Gottlieb hem in Het Parool omschreef, ,,één van van de meest exuberante lolbroeken ooit door de muze voortgebracht". Een faam, die hij vooral aan zijn beginperiode te danken had, toen hij zich op deze aardkloot nog voortbe woog als een rasechte bo hémien. Maar de dichter is wat serieuzer geworden en hij heeft zijn romantische kleed in middels afgelegd. Rawie heeft daar een eenvou dige reden voor: ,,Een vriendin heeft mij in één klap de twintig ste eeuw ingetild" Serieus of niet, Jean Pierre wordt toch nog vaak onderge bracht bij het zogenaamde 'light verse'-genre. Plezierge- dichten, uitsluitend geschre ven ter vermaak van de lezer. Toch zijn de thema's van Rawie (vaak samenhangend met de dood, het lijden) niet allemaal zo lichtvoetig. ,,De milde toon, doortrokken met ironische elementen, kan de ernst van de eeuwige the ma's waar zijn poëzie toegesne den is, niet verhullen", aldus het eerder geciteerde inter view in Het Parool. De poëzie van Jean Pierre Ra wie is helder en klaar. Geen ab stracte zinsconstructies, geen met symboliek geladen dicht regels Rawie over zijn dicht vorm en -stijl: ,,De mensen zijn de laatste veertig jaar gewend geraakt aan poëzie die niet ge heel te begrijpen is. Als er dan iemand ook nog in een strakke vorm iets schrijft dat je kunt be grijpen, dan denkt men al snel dat zal wel light-verse zijn, ofte wel: dat zal wel niks wezen." Rawie legt zich (en dit voor de kenners) toe op het sonnet (14 vijfvoetige versregels) en het rondeel (13 vijfvoetige versre gels). Rawie's eerste dichtbundel verscheen in 1979: 'Het meisje en de dood', in 1982 gevolgd door 'Intensive Care'. Kortgele den kwam zijn nieuwste bun del, 'Kwade Trouw' uit bij Bert Bakker, waaruit Rawie vol gende week zeer zeker zal voorlezen. Gedichten met vaak de dood als thema echter zon der loodzwaar te zijn. ,,Ik heb de kans om jong te sterven laten schieten en moet nu maar het beste ma ken van de rest". (Uit: 'Weer zien') DICHTERSKRING Na de pauze lezen Wil Gom mers en Sylvia Snabel voor uit eigen werk. Beiden behoren tot de Dichterskring Amers foort. Wil Gommers publiceerde de bundel 'Denkpatronen teke nend' en er verschenen van haar gedichten in tal van bloemlezingen. Wil Gommers was verder de winnares van de landelijke expressiewedstrijd van de Nederlandse Gehandi captenraad Unesco Nederland. Het werk van Wil Gommers be vat vooral sonnetten, die een in telligente gevoeligheid uit drukken. Wil Gommers koos naast haar poëzie voor het maatschappelijk werk en het onderwijs. Sylvia Snabel woonde 26 jaar in Leusden en gaf daar twee sei zoenen een cursus poëzie bij Latent Talent. Zij publiceerde drie gedichtenbundels, 'Van het donker ben ik' (1981), 'Een duif op de violen' (1982) en 'Pij len in mijn schauw' (1983). Haar werk heeft steeds een autobio grafische inslag. Een steeds te rugkerend thema is de relatie met de naaste, een pogen daar toe of ppti mislukken daarvan. In september 1986 verscheen haar eerste novelle 'Het ant woord' Sylvia is verder werk zaam als sociaal werkster in Amersfoort en nam in juli van dit jaar de uitgeverij 'Scripta Manent' over van de dichter B. Sibum. Uiteraard kunnen liefhebbers van poëzie tijdens de pauze en na afloop van de bijeenkomst alle inlichtingen krijgen over het werk van de Dichterskring Amersfoort, die al meer dan twaalf jaar in de keistad actief is, nadat deze op initiatief van de dichteres Trudy Pot tot stand kwam. Verder kan men tijdens deze poëzie-avond alvast kaarten ko pen voor de volgende avonden van de Culturele Raad Leus den Op het programma staat op zondagmiddag 14 decem ber in boerderij Groot Krak- horst een voorstelling van het Figurentheater Triangel. De eerste bijeenkomst van 1987 vindt plaats op woensdagavond 14 januari in boerderij 't Clae- verenblad, waar Annelies Kre kel over de zilversmeedkunst als aloude ambacht zal vertel len, mede aan de hand van door het publiek meege brachte zilveren voorwerpen. LEUSDEN In het weekend van 25 en 26 oktober werd in de filde tweejaarlijkse Fancy-Fair van de Zonnebloem gehouden. De Zonnebloem is de katholieke a&onale vereniging tot bevorde- ing van het welzijn der zieken van alle gezindten. Deze vereniging organiseert o.a. regelmatig ziekenbezoek, ontspan ning en vakanties voor ziexen, ge handicapten en ouderen. Bekend is de boot, die twee jaar geleden middels een 1.2.3 actie van Rudi Carell gekocht is. Hiermee kunnen zieke mensen verzorgde boottochten maken. 'eel mensen wisten de weg te vinden naar de fancy-fair van De Zonnebloem. EUSDEN - In het vrouwe- ontmoetingscentrum 't Voor- ïder aan de Burg. Van der ostlaan 2 wordt op donder- ag 6 november een speel- aedbeurs gehouden. Deze nut van 19.00 uur tot 21.00 ar. Mensen die speelgoed voor deze Zaterdag werd de Fancy-Fair goed bezocht, ook zondag kwamen er veel mensen kijken, vooral 's middags. Er waren vooral zelfgemaakte ar tikelen te koop, zoals tafelkleden, kleutertruitjes en gehaakte kleed jes. Het Rad van Avontuur was een groot succes. Men kon van alles winnen van schorten, flessen wijn tot planten. Er stond een krenten brood van twee meter op een tafel. Hiervan moest men het gewicht ra den. Ook stond er een zelfgemaakte olifant, waarvan men de naam moest raden en een pop, waarvan de ,,geboorte"-datum geraden moest worden. Aan het emde van de middag werden de uitslagen bekendge maakt. Het krentenbrood dat 15 kilo en 450 gram woog, werd verdeeld over twee families, te weten de fa milie Blom en de familie Vermunt. De olifant waarvan de naam „Ber nard" met geraden werd, zou naar een gehandicapt land gaan. De heer Zantvoord, die als „ge- boorte"-datum van de pop, de ver jaardag van zijn dochter opgege ven had, kreeg deze mee naar huis. Ook was er een prachtige kleuter- fiets, die gewonnen werd door de heer Dokter. De Fancy-Fair werd een groot succes, de totale opbrengst as 4.500,-. beurs hebben, kunnen dat op eén van de volgende dagen inleveren: op donderdag 30 oktober tussen 20.00 uur en 22.00 uur, op maandag 3 november tussen 20.00 uur tot 22.00 uur en op dinsdag 4 november tussen 10.00 uur en 12.00 uur. Het speelgoed dient schoon, on beschadigd, kompleet en van goe de kwaliteit te zijn. Speelgoed dat Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Martin Hermens en Hans Mosterd Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker. Elndredaktie: Hans Mosterd. Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor 'el donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: (66.80 per laar, 33,90 per half jaar. 17,20 per kwartaal dachten bezorging: Als abonnee dien! u de krant voor dinsdag- ol donderdagmiddag 18 00 tor ie hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op retonze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 19 30 uur), lel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt ipnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 labestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) i'j vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B V, te Barneveld. ^et duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, tommer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst, ^bestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en '15,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). Ukunt ook contant betalen op ons kantoor. Lïusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling Afvangt u de gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- ''antenkombinatie te Barneveld. uit losse onderdelen bestaat, moet in een stevige en goed gesloten doorzichtige plastic tas worden aangeleverd. Electnsch speelgoed wordt niet geaccepteerd. De prijs van het te verkopen speelgoed wordt in overleg vastge steld. Twintig procent van de op brengst is bestemd voor 't Vooron der ter ondersteuning van de aktivi- teiten. Voor meer informatie kan men bellen naar 033-94.83.16 of naar 033-94.53.75. LEUSDEN - De Stichting voor Lichamelijke Opvoeding en Sport Lensden heeft er met in gang van 6 november een nieuwe aktiviteit bij. Het gaat om de wekelijkse sport-instuif die plaats zal vinden in de sportzaal aan de Prinses Mar grietlaan in Leusden-Zuid van 19.00 uur tot 20.00 uur. Deze sportinstuif is bedoeld voor jongeren vanaf 12 jaar. De kosten bedragen één gulden per keer. Naast deze nieuwe aktiviteit wordt een andere, namelijk het jeu- de-boules, voorlopig beëindigd. Gehandhaafd blijven de weke lijkse sportinstuiven op donderdag (in De Korf van 09.00 uur tot 10.30 uur) en op zaterdag (in de gymzaal aan de Lijsterbeslaan van 10.00 uur tot 11.00 uur). Zoals bekend zijn de ze aktiviteiten bedoeld voor ieder een vanaf 18 jaar. De kosten bedra gen 2,50 gulden per keer. advertentie Uw dealer voor Amersfoort e.o. Nijverheidsweg 63 Amersfoort 033-631620 LEUSDEN - In het vrouwe nontmoetingscentrum 't Voor onder aan de Burg. Van der Postlaan 2 wordt op woensdag 5 november een thema-och tend gehouden over Vrouw Recht. De bijeenkomst begint om 09.15 uur. De toegang is gratis en kinderopvang is aan wezig. Mevrouw mr. A.H. Punt, advocate te Leusden, zal vertellen over haar werk met name voor vrouwen. Ver der geeft ze uitleg over de beroeps gang, zoals kantongerecht, ge rechtshof en hoge raad. evenals over het bureau voor rechtshulp en haar samenwerking daarmee. Bovendien komt een aantal spe cifieke onderwerpen aan bod zoals strafrecht en familierecht. Wie meer informatie over deze bijeenkomst wil hebben, kan con tact opnemen met mevrouw V Bleijerveld, telefoon 033-94.48 58. ACHTERVELD Door de plaat selijke politie werd vrijdagmorgen van 7 30-9.30 een snelheidscontrole gehouden. De controle vond plaats op de Hessenweg ter hoogte van café Buitenkist, gelegen binnen de bebouwde kom. Tijdens deze twee uur durende controle werd tegen 32 bestuurders proces-verbaal op gemaakt wegens het overschrijden van de toegestane maximum snel heid. De geconstateerde snelheden vaneerden van 60 t/m 77 km/u. De bazar van Tryfosa LEUSDEN Het was alweer een jaar geleden dat de vorige bazar, georganiseerd door Tryfosa, plaatsvond. Dit evenement, dat zoals gewoonlijk in het Trefpunt bij de Dorpskerk in Leus- den-Zuid gehouden werd, bracht afgelopen vrijdag veel men sen op de been. Tryfosa, de vrouwenvereniging van de Hervormde Kerk op Gere formeerde Bondsgrondslag had de deuren van het Trefpunt 's middags en 's avonds voor het publiek ge opend Vele artikelen, uiteenlo pend van etenswaren via speel goed tot lektuur werden voor een prettig pnjsje aan de man gebracht Veel belangstelling was er voor de door vrijwilligsters vervaardig de kleding en andere zelfgemaakte textielwaren. GRABBELTON Ook voor kinderen viel er van alles te beleven Zo was er een grabbelton waaruit tegen geringe betaling een leuk prijsje gehaald De aangekondigde storm van zaterdag op zondag is uitgebleven. Wel viel er weer veel regen. De oorzaak van dat 'meevallertje' was het snel opvullen van de storm- depressie boven Engeland. Zoals al gezegd: over regen hoeven we niet te klagen. In de afgelopen week viel er in Achterveld maar liefst 112 mm. neerslag en daar kwam zondag nog eens 3.9 mm. bij. De totale hoeveelheid in de maand oktober bedraagt nu (tot en met gisterochtend) 124 mm., terwijl er normaal in ok tober maar 68 mm. valt. Okto ber wordt dus zeer nat. Het temperatuurniveau is nu ook flink gedaald en de 12 graden wordt met moeite ge haald. De westelijke circula tie is inmiddels goed op dreef. Ook het Middellandse Zeegebied verkeert in mi neur. Met name het eiland Mallorca kreeg het het afge lopen weekend flink te ver duren. Zaterdag viel daar 28, en zondag 35 mm. neerslag. Dat is ongewoon veel voor dat gebied Ook Italië kreeg veel regen. De luchtstroming blijft de komende dagen zuideweste- lijk. Daarmee wordt vochtige lucht aangevoerd, met van tijd tot tijd wat regen. De tem peratuur ligt rond de 12 tot 13 graden. De nachten blijven, vanwege de bewolking, aan de warme kant. Van tijd tot tijd zal er veel wind zijn, zo dat het weerbeeld herfstach tig blijft. De computerkaarten van afgelopen zaterdagochtend gaven voorzichtige hoop op een terugkeer van nazomer- weer in de tweede helft van de week. Een uitloper van een hogedrukgebied bij de Azoren zou zich uitbreiden over Frankrijk en Duitsland. Ze bleken echter zondag te optimistisch te zijn geweest, maar dat past in de persisten tie in de natuur, die ik vorige week aanhaalde. Daardoor zal het ingesla gen weerbeeld met regen, wind, en vrij zacht weer niet snel verdwijnen, denk ik. Wel zullen er natuurlijk een paar mooie dagen voorkomen, maar het ritme van elkaar snel opvolgende depressies zal het weer snel doen ver slechteren. En als dat maar lang genoeg duurt, blijven de schaatsen grotendeels in het vet, alhoewel je daar nooit ze ker van bent. Een mooi voorbeeld is 1955-1956. Alle maanden, van november tot maart, wa ren te zacht. Maar februari 1956 vormde een schrikwek kende uitzondering. Op 30 ja nuari ging het vriezen en de erop volgende februari- maand werd de koudste in de geschiedenis met op 16 fe bruari een gemiddelde et maal-temperatuur van -14,9 graden. Het ritme werd dus even onderbroken, met rampzalig koude gevolgen. kon worden. En ook bij de sjoel bakken wilde menigeen zijn kwali- I teiten laten zien De gelden die de bazar van Try fosa opgebracht hebben, te weten ƒ8000,komen voor een be langrijk deel ten goede aan de kerk en het Zendingswerk. Ook wordt i een deel van het geld besteed aan j vakantiemogelijkheden voor ge- handicapten. Kenmerkend was de gezellige sfeer die heerste op de bazar; j voor velen een goede reden om volgend jaar wederom zijn bijdra ge te leveren aan een goed doel. Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Dagelijks te zien, 24 uur per etmaal. Inhoud: aktuele berichten dagelijkse agenda's sport aktiviteiten jeugd en jongeren vacaturebank Arb. bureau weekpuzzel aankondigingen verenigingen openingstijden bibliotheken felicitatie-rubriek vraag- en aanbod-rubriek voor partikulieren en bedrijfsleven filmagenda Amersfoort advertenties In het weekeinde: sport sportuitslagen sportagenda weekeind-agenda uitgaanstips Amersfoort filmagenda medische weekeind- diensten Opgave berichten, ideeën of klachten: Kabelkrant-redaktie, p.a. Leusder Krant, Asschatterweg 19, bij de Biezenkamp. TeL 033-941495. Van harte! Dagelijks felicitatie-rubriek. Abonnees op de Leusder Krant tegen gereduceerd tarief van 6,- per dag (tot maximaal 2 regels). Elke regel meer 6,- p.d. Betaling kontant bij opgave op ons kantoor. ADVERTENTIES Algemeen: Basistarief 1 beeldpagina 300,-. Eenmalige aanmaak logo en grafische afbeeldingen tegen toeslag. Sterk gereduceerde prijzen op kon- traktbasis. Vraag informatie: 033-941495 (Henk- Jan Westland). Kabeltjes Vraag- en aanbod-rubnek voor partikulieren en bedrijfs leven. Tanef: eerste twee re gels 6,- per dag. Elke regel meer 6,-. Tegen kontante betaling bij opgave. DE LEUSDER KABEL KRANT: 24 uur per dag op kabel 4. Dinsdag 28 oktober 20.00 uur: Bijeenkomst landbouwor ganisaties in De Til 20.00 uur: Vergadering commissies Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening en Fianciën, commissie kamer, gemeentehuis. 20.00 uur: KPO-avond in De Kom Woensdag 29 oktober 14.00 uur: kledingbeurs m 't Tref punt, Arnhemseweg 75 Leusden Zuid 20.00 uur: jaarvergadering Rooie Vrouwen, 't Vooronder. Donderdag 30 oktober 08.30 uur: feestelijke openmg 't Pa let 20 00 uur: vergadering gemeente raad, gemeentehuis. Dinsdag 28 oktober, 20.00 uur: gespreksavond voor ouders over kleuters, Wijkgebouw, Walter van Amersfoortstraat 38 Woensdag 29 oktober: 9 00 uur: handwerkhobbyclub de Moespot. Donderdag 30 oktober: 13.30 uur: bejaardensoos Ons Gebouw Donderdag 30 oktober: 20.30 uur: Volksdansen de Moespot. Zaterdag 1 november: 20.00 uur: Gehuwdenbal cafe Buitenlust. Zaterdag 1 november: 20.00 uur: Disco Show de Klaveet Zondag 2 november, 11.30 uur: friihschoppen m d'Ouwe Peer- destal. Zondag 2 november: 14.00 uur: Dis co de Klaveet. Dinsdag 3 november: 9 00 uur: Welfareclub Zonnebloem, Ons Ge bouw.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 3