Crises niet uit de weg gaan, maar zien als nieuwe kansen voor toekomst' Leusden verkoopt graag maar niet zo veel...' i Tweede tuinencomplex riogelijk komend voorjaar I leusder kranb Zware jongen Algemeen overste Salesianen bezocht Leusden: 3rima video-produktie gemeente Leusden: }lan vanaf woensdag ter inzage: •lezers., schnjven- Mfagenaar )edankt Jongeren en eigen bedrijf Open huis school- en beroeps keuze Herfst plaatselijk nieuws DINSDAG 28 OKTOBER 1986 (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Op zaterdag 25 augustus was in de kantine van Don Bosco een bijzonder feit te vieren: voor de eerste keer na tweeendertig jaar bezocht een Algemeen Overste van de Orde der Paters Salesianen ons land. De reden waarom Leusden uitgekozen werd voor dit hoge bezoek, ligt voor de hand: behalve een technische school herbergt Don Bosco eveneens het Provincialaat van de Neder landse Salesianen. De naam is voluit: Genootschap van de H. Franciscus van Sales. Deze r.k. religieuze congregatie werd in 1859 te Turijn gesticht door de Italiaanse priester-pedagoog Don Giovanni Bosco. Don Bosco noemde zijn nieuw opgerichte orde naar Franciscus van Sales. Het hoofddoel van deze orde is onder meer de voortzetting van het sociale jeugdwerk, dat door Don Bosco is gestart. Tal van jeugdtehui zen en onderwijsinstituten worden door de Salesianen geleid. Daar naast wordt missie- en ontwikke lingswerk verricht door de Salesianen in alle werelddelen. Smds 1929 zijn de Salesianen ook actief in Nederland VROUWELIJKE TAK In samenwerking met Maria Do- menica Mazarello, die in 1951 heilig werd verklaard, richtte Don Bosco de Congregatie van de Dochters van Maria Hulp der Christenen op. Een derde vertakking wordt nog gevormd door de zogenaamde Sa- lesiaanse medewerkers. ACTIVITEITEN Wie de Salesiaanse kaart van Ne derland bekijkt, ziet dat de Salesia nen in ons land op een negental plaatsen erg actief zijn. Vandaar ook. dat het hoge Salesiaanse be zoek aan Leusden op zijn mmst ook een landelijk karakter had DON VIGANÓ Don Egidio Viganó arriveerde op vrijdag 24 oktober m Leusden. De reden van dit bezoek had een zeer duidelijk doel: tijdens een bij eenkomst van de zogeheten Sale siaanse Familie - een bijeenkomst met gesloten karakter - werden de meuw vertaalde constituties van de orde uitgereikt. Het was pater Asma die het aanwezige publiek hiervan op de hoogte bracht. Een omvangrijk werk was tot een goed eind gebracht. De leefregels der Salesianen zijn hiermee aange- oast aan de vernieuwde inzichten van het Tweede Vaticaans Concilie. Bovendien maakte de Nederlandse Don Bosco-familie melding van het feit, dat zij dit jaar veertig jaar be staan. Eigenlijk was dit op 17 mei reeds een feit Deze twee belangrijke ge gevens waren voor de Salesiaanse Familie in Nederland reden genoeg om Don Egidio Verano uit te nodi gen voor een bezoek aan Neder land. Don Viganó is de zevende opvol ger van Don Bosco. Op 26 juli 1920 werd hij geboren in Sondrio in Noord-Italie. Hij was de achtste van tien kinderen. Twee broers van hem zijn eveneens Salesiaan. In 1932 ging hij naar het klein-semina- ne. In 1942 legde hij zijn eeuwige geloften af, terwijl hij in 1947 tot pnester werd gewijd. In 1971 werd hij op het bijzonder algemeen kapittel van de Salesia nen te Rome gekozen tot lid van de hoofdraad voor de Salesiaanse vor ming Op 15 december 1977 werd hij gekozen tot algemeen overste In 1984 volgde zijn herverkiezing GEEN KRITIEK Pater Asma, de huidige Neder landse Provinciaal der Salesianen, vertelde de aanwezigen hoe harte lijk het bezoek van Don Vigano was. niet een sfeer van kritiek, maar meer een van goed luisteren, van bemoediging en steun. De Salesia nen werden aangespoord om ver der te gaan. En dat zeer zeker in een tijd, dat er van allerlei crises - ook op geloofsgebied - gesproken kan worden. Crises moet je met uit de weg gaan, integendeel het zijn telkens mogelijkheden en nieuwe kansen voor de toekomst. Pater Asma uitte zijn blijdschap over het feit, dat zovelen gehoor hadden ge geven aan zijn oproep om te getui gen van hun werk. Vervolgens werd iedereen uit genodigd om een ronde te doen langs diverse stands. Onder de aanwezigen waren onder meer bis schop Nienhaus, burgemeester Ra demaker en oud-leerling Ad Brandsen die tegenwoordig burge meester van Houten is. SFEER De gasten kregen uitvoeng de gelegenheid om hun rondgang te maken langs de verschillende deeltentoonstellingen van onder meer de volgende exposanten de Theresia-parochie in Maarn, het parochiehuis van de H.H. Jacobus en Martinus te Schiedam. Samen met jonge kerken, Onderwegkerk Hoog Soeren, Gezins- en Gemeen- schapskatechese, St. Theresiakerk te Apeldoorn, Jongerencentrum Don Bosco te Rijswijk, Zusters van Don Bosco, Nederlandse Bond van Ouderlmgen van Don Bosco en de Leusdense LTS Don Bosco. Van de gelegenheid werd gretig gebruik gemaakt om elkaar de hand te schudden, na elkaar soms jaren met gezien te hebben. Voor de Leusdense aanwezige P Verbart was het zeer bemoedigend om te constateren, dat zoveel men sen zo geheel belangeloos hun vrije tijd ter beschikking stelden van dit soort verkondiging. Eén der paters vertrouwde ons m de wandelgan gen toe, dat het bezoek van Don Viganó allerlei positieve effecten heeft voor het leven en werken: behalve veel bemoediging en sti mulans was dit bezoek een goede reden, om allerlei achterstallige karweitjes aan het huis maar eens definitief op te knappen. Dit bezoek was een lichtpunt: een moment van meuwe hoop en moed. De diverse genodigden lieten zich uitvoeng informeren door de informatieverschaffers. Ontwape nend was het om te zien, hoe deze allerhoogste Roomse geestelijke van de Salesianen zich volkomen ontspannen tussen het overige pu bliek mengde. Het woord veilig heidsmaatregelen was hier kennelijk niet nodig. Wat zelfstan diger ging Mgr. Nienhaus zijn ronde door de zaaL Regelmatig raakte hij in gesprek met oude be kenden. Hartelijke gesprekken volgden. VIERING Rond half zes volgde er een ge bedsdienst met een toespraak van Don Viganó. De Salesiaanse leider gaf zijn gehoor een boodschap mee die met de woorden „vereniging" en „zending" het best gekarakteri seerd kon worden. Op humoristi sche wijze trok hij een vergelijking met een voetbalelftal. Hij vergeleek de Salesiaanse orde met Ajax (of moest het nu Feijenoord zijn9. gelach). Als er geen onderlinge sa menwerking is in een elftal en als er geen bewegmg in een elftal zit, dan kunnen er geen doelpunten ge maakt v/orden Een elftal moet jong zijn en er moet beweging in zitten. Zo moet ook de Salesiaanse Fa milie steeds weer opnieuw trachten om de jongeren te betrekken bij het apostolaat. De Don Bosco orde moet straks de kampioen zijn op het gebied van jongerenmissie, en dat zonder naar Mexico te gaan. Don Viganó zei dit namens de Sale sianen in de wereld. Hij deed de hartelijke groeten van hen. Hij ver telde dat de orde in een stijgende lijn zat. MAALTIJD Hierna was er een eenvoudige maaltijd voor de bezoekers van dit grootse gebeuren. Een bijzonder interessante tentoonstelling met het onderwerp „bevrijding" kon hierna bekeken worden f50, LEUSDEN Vrijdagmiddag werd in de kelder van het Ge meentehuis een video-film vertoond, waarin de gemeente Leusden zich presenteerde aan bedrijven. heeft dit o.a. in gebruik; 't Ruige Veld: nog met in gebruik; Am- bachtsweg: het oudste bedrijvenge bied; het allernieuwste in ontwik keling binnen de gemeente: „De Horst". Dit laatste ligt tussen de Bankgi rocentrale en Beco Het gaat om een gebied van 20 ha. Gewezen werd op de gunstige ligging aan de A28. Burgemeester Rademaker no digt in de film de bedrijven uit te komen, dit zou de werkgelegen heid van Leusden ook weer kunnen bevorderen. Gewezen werd eveneens op de talloze recreatiemogelijkheden die de gemeente te bieden heeft, zoals Den Treek. Ook het Veluwemeer, op een „kwartiertje" njden, werd genoemd Dit was wat overdreven, de genodigden reageerden hierop dan ook met enige hilariteit. De kwaliteit van de film is verder overigens uitstekend. UBi Uitgenodigd waren enkele verte- ienwoordigers van bedrijven en lemeenteraadsleden. De film ge naakt door Henk van Leest geeft ren duidelijk beeld van wat er m 'enk van Heesd ideo-band. maker van de Leusden voor mogelijkheden zijn. Niet alleen als werkgebied maar ook als woongebied blijkt Leusden n zeer aantrekkelijk te zijn. Verschillende ondernemers, die al gevestigd zijn m Leusden, waar onder Has-Info, Hugin Sweda, Pon, Arag en Beco spreken in de film hun enthousiasme uit over de gun stige ligging, de redelijk lage grondprijs en de aantrekkelijke woonomgeving. Ook de bereidwil lige medewerking van het ge meentehuis bij het zoeken naar woonruimte werd genoemd De zin „Leusen verkoopt graag, maar met zoveel," slaat op het feit dat Leus den een groene gemeente is en dat wil blijven. De mdelmg van de 6200 ha ge- meentegebied is als volgt: 3.300 ha agrarisch gebied 2 360 ha natuurgebied 445 ha woongebied 95 ha werkgebied. Van de 95 ha is nu nog 18 ha te koop. Er is een aantal werkgebieden in Leusden. Dit zijn: Princenhof: een ruim opgezet kantorenpark; Paar- demaat: Pon (automobielimport) Geboeid keek men vrijdag naar de nieuwe promotie-film van Leusden. LEUSDEN Op het gemeentehuis ligt vanaf woensdag 29 ktober gedurende 14 dagen het plan voor de aanleg van een lede volkstuinencomplex ter inzage. Dit complex, dat ruimte iat bieden aan ongeveer 60 volkstuinen, en komt te liggen in et gebied tussen Liniedijk en Valleikanaal ten noordwesten de hockeyvelden. Het gemeentebestuur streeft ernaar het ieuwe complex in maart 1987 gebruiksklaar te hebben. het tot stand komen van het com plex te zullen leveren. Aan het bestuur van de Mixed Hockey Club Leusden hebben B en W laten weten dat hun besluit om van het gebied ten noordwesten van de hockeyvelden volkstuinen te maken, is gebaseerd op een af weging van enerzijds de grote be hoefte aan volkstuinen en ander- zidjs de behoefte aan uitbreiding van de HMC Leusden. Ten aanzien daarvan menen B en W dat het ledental van de hockey club zich op langere termijn zal sta biliseren en dat voor de opvang van de meuwe leden op korte en mid dellange termijn alternatieve mo gelijkheden aanwezig zijn. Verder zijn B en W bereid te bevorderen dat het terrein dat thans in gebruik is voor de handel in loop- en sloop auto's beschikbaar komt yoor de hockeyvererugmg, waarbij het meest westelijke veld voor even tuele uitbreiding van de volkstui nen gebruikt zou kunnen worden. -fyj( Om de aanleg mogelijk te maken wijziging van het geldende be- imrrungsplan nodig. Voor het be- okken gebied geldt nu nog de be- emming „zuiveringsinstallaties", het ontwerp-bestemmingsplan xxtpark Valleikanaal was aan dit «ed de bestemming „schietba- fcncomplex" gegeven, maar hier in heeft de provincie haar goed- keunng onthouden. De aanleg van volkstuinen past binnen het streek plan van het structuurplan. Over de financiering van het meuwe volkstuinencomplex zullen B en W binnenkort aan de raad een voorstel doen. Het bestuur van de Stichting Volkstuinencomplexen Leusden heeft toegezegd door zelf werkzaamheid een bijdrage aan h de Leusder krant van 16 okto- 1986. In lezers schnjven; onder kend door A. de Rek. Nk het lezen van bovengenoemd kei moet mij onderstaand even het hart: s de WD-afd. Leusden al dus- Ng in verval geraakt, dat zijn ei- n propaganda commissieleden, 1 IMAGE van de partij moeten IJzelen door bedankbriefjes te tojven aan zijn eigen Wethouder b. Wagenaar) en zijn fraktie? Natuurrijk komt Wethouder Wa- taar snel opdraven en verleent e medewerking aan deze klucht, ®neer één van zijn leden van de Propaganda-commissie hierom vraagt! Wij, bewoners van de Ploeg schaar, hebben daar ongeveer 3 jaar geleden ook om gevraagd. He laas heeft dit wel bijna 2 jaar ge- duurt, om van de „goede gesprek ken" maar niet te spreken. Hieronder een gedeelte uit het ledenbulletin van de WD Leusden. Wie doet wat in de WD-afdeling Leusden Hierna een opsomming van de le den die namens de WD of in de plaatselijke WD-organisaties functies vervullen Propaganda commissie: Peter Noorland (voorzitter) Ad de Rek (secretaris) Ton Banrunk, Evert-Jan Bouvy, Paul den Hartog. Niels Heyting, Ton Voortman. Ledenbulletin WD Leusden 2e Jrg. nr. 4 een bewoner van het pleintje Ploegschaar E. Schimmel Ploegschaar 4 LEUSDEN-De natuur zit vol met wonderlijke zaken Zo mochten weual eerder dit jaar super-grote aubergines en pompoenen presenteren vanaf Leusdens grondgebied. Dit keer geen groente of fruit, maar vis. De 15-jange Henk Hessel, een fervent visser, ving onlangs een enorme karper Het beest had een lengte van 87 centimeter en woog maar hefst 12 kilo. Henk sloeg het beest aan de haak op een zaterdag terwijl hij op z'n gemak zat te vissen. ,,Ik vang regelmatig grote vissen, maar niet zo groot", was zijn commentaar Als ware natuurhefhebber heeft hij de joekel, na het nemen van bovenstaande foto. braaf m het Valleikanaal teruggezet. LEUSDEN/UTRECHT - De WJ CNV jongerenorganisatie houdt van 16 tot en met 18 no vember een cursus Start je ei gen bedrijf in Driebergen. Daaraan voorafgaande wordt op maandag 3 november van 19.30 uur tot 21.00 uur een in formatiebijeenkomst gehou den in het CNV-gebouw aan de Ravellaan 1 te Utrecht. Zowel werkende als met- werkende jongeren zijn op die bij eenkomst van harte welkom. Het doel van de avond op 3 november is: inlichtingen verstrekken over de eerder genoemde cursus Belang stellenden ontvangen een informa tiepakket Bovendien worden de reiskosten vergoed. Tijdens de cursus Start je eigen bednjf komen onder meer de vol gende onderwerpen aan de orde: ondernemingsplan, marktonder zoek en financiering Speciale aan dacht wordt besteed aan de coöpe ratieve werkverenigmg. Dat is een ondernemingsvorm met zelfbe stuur. bedoeld om arbeidsplaatsen te scheppen en m stand te houden. Voor meer informatie of voor aanmelding kan men het beste con tact opnemen met de WJ-CNV jon gerenorganisatie, postbus 2475, 3500 GL Utrecht, telefoon 030- 91.39.11 (vragen naar de heer Bert Roor). Jongeren die de informatie avond willen bijwonen, moeten dat uiterlijk donderdag 30 oktober op geven. AMERSFOORT/LEUSDEN - De Stichting voor School- en Be roepskeuzevoorlichting 'Amersfoort' houdt donderdag 30 oktober a.s. van 18.30-21.00 uur 'open huis' in het informa tiecentrum van haar bureau aan de Heiligenbergerweg 34 te Amersfoort, telefonisch bereik baar onder nummer 033-720660 Gedurende de genoemde uren is het voor iedere belangstel lende mogelijk zich te oriënte ren op alle mogelijke opleidin gen en beroepen. Medewerkers van de Stichting zullen aanwezig zijn om de be zoekers te begeleiden en te ad viseren bij hun vragen met be trekking tot de verschillende mogelijkheden van opleiding en beroep. De openstelling van het bureau in de avonduren komt tege moet aan de behoefte van ou deren, die doorgaans overdag met in de gelegenheid zijn het informatiecentrum te bezoe ken. Het informatiecentrum is ver der iedere werkdag geopend van 13.30-17.00 uur. Zoals elk jaargetijde heeft ook de herfst zijn bekoor lijkheden. Het meest op vallend zijn wel de prach tige kleuren waarvan we, vooral in de bossen, kun nen genieten. We zien kleuren van diep rood bruin tot lichtgeel. Krente- struiken kleuren felrood, Amerikaanse eiken diep roodbruin. Eiken en beu ken van donker- tot licht bruin en berken verande ren in geel. Wij mogen van die kleuren genieten, maar voor de bo men is het bittere nood zaak. Het verkleuren van de bladeren is een voorbe reiding voor het afvallen daarvan. En het afvallen van de bladeren is voor de boom gewoon een zaak van lijfsbehoud. De reden, dat de bomen hun bla deren offeren, is om uit droging te voorkomen. In het kouder wordende grond komen veel levens processen tot stilstand, waardoor het opnemen van water voor de wortels steeds moeilijker wordt. De boom moet nu zorgen dat het verdampend op pervlak drastisch wordt verkleind en dan is er maar één manier; het blad moet er af. Zou het ver dampingsproces in de bla derkroon doorgaan, dan zou de boom in korte tijd uitdrogen. Voordat de boom het blad afstoot, worden eerst alle bruikbare stoffen uit de bladeren teruggetrokken, waaronder het kostbare bladgroen. Wat overblijft zijn de andere kleurstof fen, zoals bijvoorbeeld het oranje carotheen (de be kende kleurstof in wortel tjes) en het gele xanthofyl. En deze stoffen zorgen nu voor de prachtige herfst kleuren. Alleen jammer dat dit alles zo kort duurt. Zodra de boom de bruik bare stoffen heeft terugge trokken, gaat op de plek, waar het blad zal afbre ken, een kurkachtig laagje groeien die het blad afstoot en gelijk de wond afsluit. De bladeren kunnen nu naar beneden dwarrelen, maar daarmee is hun taak nog niet afgelopen. Door middel van insecten, wor men en zwammen worden de bladeren weer klaarge maakt om tot voeding te dienen voor de bomen en ander gewas. Ze zijn dus een onmisbare schakel in de kringloop en daarom is het beste wat we met afge vallen blad kunnen doen is ze te laten liggen. We kun nen van de mooie kleuren en de vormenrijkdom een verzameling aanleggen. Ze dienen echter wel, voor ze in een ringband worden geplakt, nog een poosje geperst te worden tot ze alle, nog aanwezige vocht, kwijt zijn. Dat doen we in een plantepersje of tussen vloeipapier, kranten of an der opzuigend papier, wat we verzwaren met bijvoor beeld een flinke stapel boeken. Met enige creati viteit zijn er mooie dingen van te maken. Ook gipsaf drukken kunnen bijzonder fraai zijn. G.van L.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5