Februari 1987 kan bouw in 't Ruige Veld van start Evangelische Gemeenschap verhuist naar muziekschool te—silen k Twee verschillende stukken bouwgrond Damesfiets gestolen Gemeente alsnog rond met twee bouwmaatschappijen: )es' Openbare vergaderingen in november DONDERDAG 30 OKTOBER 1986 plaatselijk nieuws Jan Wagenaar (WD): ...„summiere Fons Ummels (CDA): over de Alnch Parson (WD): „...een goed streep getrokken..." varhaal gegevens... verhaal..." Harm Offereins (GPV/SCP): geen echte overeenkomst..." Jan Konijnenbelt (CDA):hypo- Gert de Weerdt (PvdA): „...voort- theken..." gangsschema Joop Kool (Leusden '85):make- Ep Oostra (D'66):„...begrip voor laar..." raad..." |(van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Per 1 februari volgend jaar kan in 't Ruige Veld Ïle woningbouw van start. Dat meldden gisteravond om half icht de wethouders Jan wagenaar (WD) en Fons Ummels CDA) aan de gezamenlijke vergadering van de commissies or Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening en Financiéel leleid en Beheer. Tien minuten voor het begin van de vergadering hadden eide wethouders overeenstemming bereikt met het Bouw- trnds en Eurowoningen over de bouw van in totaal 108 wonin- en, zo meldden beide wethouders. De reacties waren gemengd. Enerzijds werd geconstateerd, lat het op zich een goede zaak was, dat beide bedrijven over de jtreep getrokken waren, anderzijds vond een aantal commis- lieleden, dat zij op deze wijze over te weinig informatie be- lchikten om zich een oordeel over de overeenkomst te kunnen lorrnen. KOSTEN Het probleem met betrekking tot de bouwkosten school voorname lijk m de zogenaamde bij komende kosten. Met name het Bouwfonds had daar problemen mee. Die bij komende kosten hebben namelijk in belangrijke mate betrekking op de kosten van verkoop, prospec tussen, begeleiding van kopers in hun nieuwe huizen en dergelijke. Het Bouwfonds heeft daar een heel eigen afdeling voor, waarvan men de kosten uiteraard door wenste te berekenen in de bouwprijs. Dat is, aldus beide wethouders, lange tijd het probleem geweest, waarop de onderhandelingen stokten. Dat laatste zou nog tot problemen linnen leiden tijdens de vergade- ng van de gemeenteraad, van- yond. Dan staan de betreffende nereenkomsten namelijk op de jenda. RIJS Beide wethouders toonden zich steravond verheugd over het feit. it zij in staat waren gebleken, de eide bedrijven „over de streep te ekken". Dat betekende namelijk, bleek uit de toelichting die Wa- enaar en Ummels beurtelings ga- m, dat beide bedrijven uiteinde- k akkoord gingen met een prijs er woning, die f6.500,- minder is, [in oorspronkelijk in de bedoeling Ui beide bedrijven lag. Het gaat daarbij ovengens om en zogenaamde „normwoning", iis niet om eem bepaald type in de ^errue-sfeer. Wat er nu in 't Ruige Veld ge- puwd gaat worden, zijn 44 premie- 12 premie-B, 42 premie-C en 10 |>ekope vrije sectorwoningen. Bo- indien, zo meldde wethouder Wa- naar, werd gisteravond ook de lereenkomst getekend voor de 52 woningen van de Woningstichting Leusden, die eveneens in 't Ruige Veld gebouwd gaan worden. KRITIEK Naast waardering, met name van de kant van Alnch Parson (WD), bestond er ook de nodige kritiek, zo bleek toen de commissieleden aan het woord kwamen. Die kritiek had betrekking op twee zaken. In de eerste plaats moet binnen de gesloten overeen komst nog een uiteindelijke toet sing plaatsvinden van de bouwsom m relatie tot de kwaliteit van de bouw. In de tweede plats waren meerdere commissieleden met bij ster te spreken over de gang van zaken rond het te nemen besluit. Men was van mening, dat men over té weinig informatie beschikte, om een afgewogen oordeel te kunnen vellen. Bovendien, zo sprak een aantal raadsleden uit, was het maar de vraag of men die informatie wel op tijd zou knjgen, met het oog op de raadsvergadering die vanavond plaats vindt. „TERUG" Harm Offereins (GPV/SGP) bleek van mening, dat men nu op een punt was aanbeland, dat vergelijkbaar was met juli. Toen besloot de ge meenteraad, dat beide bednjven met aan de bouw zouden deelne men. „Wat heeft het voor zin om over een prijs te praten, als je met weet over wat voor prijs het eigen lijk gaat. Daar is toch al die tijd de discussie over gegaan?", aldus Of- fereins. Daarmee doelde hij op het feit, dat de uiteindelijke bouwkos ten nog met in de overeenkomst waren besloten, omdat ze nog ge toetst moesten worden. Offereins zei, een onbehaaglijk gevoel te houden, omdat er in zijn ogen nog steeds geen sprake was van een echte overeenkomst. De commissies van Openbare Werken en Ruimtehjke Ordening en van Financieel Beleid en Beheer werden dinsdagavond op de hoogte gebracht van de overeenkomst tussen Bouwfonds en Eurowoningen enerzijds, en de gemeente Leusden anderzijds. KWALITEIT Jan Wagenaar weersprak dat. „De realisatie-overeenkomst is uit gangspunt. Daar binnen garande ren beide bednjven de kwaliteit, die wij eisen. Waar het eigenlijk om gaat, is een finale toets van het be stek", zo liet de wethouder weten. Jan Konijnenbelt (CDA) wilde vervolgens weten, in welke mate de toekomstige bewoners verplicht zouden zijn, akkoord te gaan met bijvoorbeeld, de hypotheekvoor- waarden van het Bouwfonds. Fons Ummels het daarop weten, dat de toekomstige bewoners geheel vnj waren in hun doen en laten op dat gebied. VOORTGANG Bram Vroon, eveneens van het CDA, wilde vervolgens weten, of er sprake was van een termijn, waar binnen het bestek getoetst zou moeten worden, dat bleek nog on derwerp van gesprek. Beide bouw bedrijven hadden laten weten, voor het uitwerken van een bestek vier weken nodig te hebben, terwijl men namens de gemeente had aan gedrongen op een termijn van een week. daar was men nog met uit, alhoewel Jan wagenaar zei, wel mo gelijkheden te zien om de belang rijkste onderdelen uit het bestek op korte termijn rond te hebben. Gert de Weerdt (PvdA) vestigde vervolgens de aandacht op het voortgangsschema van de bouw „Als bedrijven genoegen nemen met gemiddeld een zoveel lagere pnjs, dan kunnen we toch wel na gaan, dat ze zullen proberen om het projekt ook zo snel mogelijk te rea liseren. Met andere woorden, dan zitten ze er met op te wachten om een bouwprojekt te realiseren dat met twee woningen tegelijk wordt uitgegeven", aldus De Weerdt. Waarop De Weerdt duidelijk maakte, dat het wel eens zou kun nen zijn, dat Leusden hier voorlo pig de laatste bouwgrond in ge meentelijk bezit, uit handen zou geven. „Want is u iets bekend van een brief over de grondaankopen in 't Ruige Veld, van Gedeputeer de Staten?", zo vroeg hij de wet houders. Die hadden een dergelij ke brief niet gezien, waarop De Weerdt meldde, gehoord te heb ben dat het college van GS haar goedkeuring aan het betreffende raadsbesluit - tot aankoop van grond van UBA - zou onthouden. „En ik wil hier al vast zeggen, dat de uitgifte van bouwpercelen daar natuurlijk wel mee samen hangt", aldus De Weerdt. Achterliggende gedachte is, dat wanneer Leusden te snel wordt „volgebouwd", het wel haast onvermijdelijk wordt dat er naar nieuwe lokaties voor wo ningbouw wordt gezocht. En daarbij zou, even onvermijdelijk, de discussie rond de Schoolsteeg bosjes weer losbarsten. Ook Corri Verduin (PvdA) wees op dit aspect van de zaak. Bovendien bleek zij niet bijster te spreken over de gang van zaken rond de overeenkomst. Zij had moeite met de geringe informatie, die voorhanden was. „Het lijkt op deze manier nauwe lijks haalbaar om hier donderdag in de gemeenteraad verantwoord een beslissing over te kunnen ne men" zei zij. EENS Wethouder Jan Wagenaar was het met mevrouw Verduin eens, dat de informatie die voor de raadsle den ter inzage lag, summier was geweest. Maar hij wees er daarbij op. dat het college met m de gele genheid was geweest eerder en meer informatie te verschaffen. MAKELAAR Joop Kool van Leusden'85 wilde weten, waar de makelaar in de hui dige constructie bleef Immers, m eerste instantie was een plaatselij ke makelaar betrokken. Uit het ant woord van Jan Wagenaar viel daar op op te maken, dat er overeen komst bestaat over de manier, waarop de plaatselijke makelaars bij dit projekt betrokken worden. LEUGENAAR de grondaankoop in 't Ruige Veld. Het antwoord daarop luidde, dat het college van een dergelijk be sluit niet op de hoogte was. Dat ont lokte Kool de opmerking: „Het lijkt hier wel het spelletje Wie van de Dne, en of de echte leugenaar op wil staan." Die opmerking werd hem met in dank afgenomen Alrich Parson (WD), die als volgende spreker aan het woord kwam, wen ste de woorden van Joop Kool dan ook uitdrukkelijk voor diens reke ning te laten. Bovendien vond Parson, dat de zaak in een verkeerd daglicht werd gesteld „Ons dagelijks bestuur doet hier verslag. Op onderdelen kun je vragen stellen, maar dat er binnen een maand toetsing plaats vindt is volstrekt duidelijk", aldus Parson. Hij vond de realisatie overeenkomst een goed verhaal op zich. Daarbij wees hij erop, dat het projekt kon worden gerealiseerd omdat de grond al eigendom van de gemeente was Bovendien, zo merkte hij op, bestaat er geen kop peling met de rest van het gebied. Tenslotte merkte hij op, dat zijn fractie er blij mee was dat deze twee bednjven, die vooral ook naar de kopers toe goed bekend staan, in Leusden zouden gaan bouwen. BEGRIP Ook Joop Kool vroeg daarop, hoe het nu zat met een mogelijke nega tief besluit van GS ten aanzien van Ep Oostra (D66) bleek het in gro te lijnen eens te zijn met de woord voerders van de PvdA. Daarbij vroeg hij om begnp voor de positie van de gemeenteraad, die immers aan de hand van de summier be schikbare informatie, moeilijk tot een afgewogen oordeel kon ko men. Tenslotte werd meegedeeld, dat de beschikbare stukken aan de raadsleden zouden worden toege zonden Daaraan ontbreken dan de technische beschrijvingen en de aanneemsom. SDEI ;den EME dag LEUSDEN - Voor de goede orde wijzen we erop, dat de twee verhalen over 't Ruige Veld in de krant van vandaag betrekking hebben op twee verschillende delen van 't Ruige Veld. Voor wat betreft het bouwen, gaat het om ongeveer 1850 m2, die al in bezit zijn van de gemeente. Die grond zal voor 2,6 miljoen aan Bouwfonds en Eurowoningen worden verkocht, als de ge meenteraad daar vanavond mee instemt. Voor de grondtransactie, die GS hebben afgekeurd, gaat het om ongeveer 14 ha., die de firma UBA BV uit Huizen aan de gemeente wilde verkopen. OP in, dan toch uit die van bouwpro- nen elders," zo schrijven zij. larmee doelen GS erop, dat het ondenkbaar is, dat beide wwbedrijven genoodzaakt zou- kunnen worden, het „verlies" ize in Leusden zouden lijden, el- irs bovenop de pnjs van wonin- nte zetten. Zoals recent bleek m ABP-zaak, komt die constructie de bouw voor. erwikkelingen imesi Dktott ider. len retard oorurt kantö np 'ervolgens wijzen GS op de ver delingen, die naar hun mening Tj.d techerwijs zullen voortvloeien de raadsbesluiten. En dat zijn er lidali «"wat. w vinden GS, dat de gemeente *sden met het ingaan op het aan- d, de grond tegen de overeenge- fien voorwaarden te verwerven, teelf uit de markt pnjst. Daarbij, tohnjven GS, „heeft Belcom zich gkutf 'te beklagen over gebrek aan binn#kmoedigheid zijdens uw ge- ente." Daarmee doelen GS we- rom op dat deel van de overeen- "st, waarin de gemeente „de jyi jsenng door Belcom van een risicoloze speculatie winst ac teert" en verder nog akkoord is 3aan met uitgebreide bouw- Stukke ims voor vier vrije sector-worun- •len voor bedrijventerrein, waar- °°k nog sprake is van het feit, 'Belcom de garantie kreeg, hoe dan ook de beschikking te knjgen over vier vrije sector-kavels. MEEWERKEN „De gemeente werkt mee," zo vervolgen GS, „aan een constructie die bewerkstelligt, dat derden al tijd meer zullen kunnen bieden dan het pnjsruveau (waarmee wordt be doeld de reële marktwaarde) waar op de gemeente kan kopen. Boven dien stelt de gemeente zich coöpe ratief opten aanzien van het glad strijken van de uit die constructie voortvloeiende kostpnjsverhogen- de, excessieve verwervingskosten. De (ook financiële) gevolgen van zo'n marktpositie voor uw gemeen te mogen duidelijk zijn." PRECEDENTWERKING „Het accepteren van deze gang van zaken zal op den duur ongetwij feld precedentwerking hebben binnen de gemeente Leusden maar ook elders op de markt van grond met een zekere verwachtingswaar- de, gelegen binnen een mogelijk voor bebouwing m aanmerking ko mend bestemmingsplan," zo con cluderen Gedeputeerde Staten. DRUK Daarnaast is GS van mening, dat het Leusdens gemeentebestuur er aan meewerkt, dat bouwbedrijven zoals Bouwfonds en Eurowoningen onder druk komen te staan. En wel, om de uitzonderlijke kosten van de grondverwerving niet alleen te ac cepteren, maar daar vervolgens ook een mouw aan te passen. GS schrijven namelijk: „Dit kan voorts leiden tot vor ming van ondoorzichtige fondsen en onjuiste toerekemng van kos ten." Waarmee wordt bedoeld, dat fondsen die beschikbaar moeten zijn om bijzondere orders, zoals die in Leusden, te verwerven, op of in een andere plaats moeten worden gevuld, waarna ze vervolgens weer m Leusden kunnen worden aange sproken. VERTROEBELING Het Utrechtse bestuurscollege heeft nog een reden, om met met de Leusdense raadsbesluiten in te stemmen. Dat is een reden, die mo gelijk wat minder tastbaar is, maar m het verband van de hele geschie denis die zich in en rond 't Ruige Veld heeft afgespeeld, geeft het wel een accent aan, dat eveneens de aandacht behoeft. Overigens vrezen wij", zo schrij ven GS, „dat de gehele constructie op zich zal leiden tot vertroebeling van verhoudingen en onderhande- lingssfeer tussen eigenaren, ge meente, realisatoren, aannemers etc." ONAANVAARDBAAR Vervolgens keren GS met hun ar gumentatie terug naar het financië le aspect van de zaak. „De indirecte uitkomst van de constructie is dat, nu uw gemeente een deel van de uitzonderlijke verwervingskosten voor haar rekening neemt, uitein delijk in totaal een bedrag voor de grond wordt betaald, dat de econo mische ree Ie waarde ervan on aanvaardbaar overschrijdt", zo con stateren zij. „De constructie leidt in het alge meen tot een niet door de economi sche waarde van de grond ge rechtvaardigde opwaartse druk op de grondprijzen", zo vervolgen GS hun betoog, „aangezien de verko pers van ruwe bouwgrond de onte rechte indruk zullen krijgen dat dergelijke uitzonderlijke verwer vingskostenniveaus door de waar de van hun grond gebillijkt wor den." „Onvermijdelijk leidt dat laatste tot een even onterechte opwaartse druk op de bouwkosten van wonin gen. Zoals gezegd, zullen realisato ren (elders) tot doorberekening van extra kosten in de stichtings- kosten van woningen moeten over gaan, om het uitzonderlijke deel van de verwervingskosten, zoals het geval is m Leusden, te kunnen delgen", aldus GS. positie Bij het nemen van haar negatieve besluit ten aanzien van de Leusden se grondtransactie, heeft het Utrechtse bestuurscollege oven gens wel oog gehad voor de moei lijke positie, waann het Leusdense gemeentebestuur zich bevond, toen de grond eenmaal in specula tieve handen terecht was gekomen. „Wij zijn ons ervan bewust, dat de positie van waaruit uwerzijds tot verwerving van de onderhavige gronden moest worden gekomen, verre van ideaal was", zo schnjven GS. Maar dat wordt onmiddellijk gevolgd door de conclusie, dat men van gemeenteweg andere paden had moeten bewandelen, dan is ge beurd. Want gedeputeerde Staten besluiten hun bnef met de volgen de conclusie: „Wij kunnen ons evenwel niet aan de indruk onttrekken, dat het volle gebruik van de u ter beschik king staande middelen wellicht tot minder bezwaarlijke transactie zou hebben geleid." Waarbij het volgende wordt ge noemd als de middelen, die het gemeentebestuur ter beschik king stonden: „Wij denken daar bij aan het hanteren van of het dreigen met het middel van ontei gening naar Daatselaax/Belcom" en: „het in geding brengen van uw regelmatige klandizie bij UBA naar deze toe." LEUSDEN'85 Het was met name de gemeen teraadsfractie van Leusden'85, die in Utrecht de kat de bel aan bond. Na al het geharrewar rond de grondtransactie in 't Ruige Veld besloot die partij, de stukken die er betrekking op hadden, naar Gedeputeerde Staten van Utrecht te sturen. Dat bestuurscollege bleek gevoelig voor de stelling van de nieuwe Leusdense partij, die inhield dat een dergelijke gang van zaken, als hier ver toond, niet paste in een correcte bestuurlijke gang van zaken. In een persbericht over de kwestie wijst Leusden'85 erop, hoe hun raadslid Joop Kool op 29 mei van dit jaar als enige tegen het betreffende raadsvoorstel op poneerde, en hoe de drie-mans- fractie tegen het voorstel stemde. „Woordvoerder Joop Kool wees toen op de ondoorzichtigheid van het geheel, op de op z'n zachtst gezegd merkwaardige „tussen handel" en op het gevolg van dit alles: een uiteindelijke grondprijs die in werkelijkheid minstens tweemaal zo hoog zou worden, als raadsvoorstel en koopcon tract suggereren. Kool kondigde toen tevens aan, dat zijn partij Ge deputeerde Staten in kennis zou stellen van haar bevindingen", aldus het persbericht. BLUNDER „Op 1 september schreef Leus den'85 aan Gedeputeerde Staten, en legde daarbij een dik pakket stukken over, waaronder een aan tal, die „vertrouwelijk" ter inzage hadden gelegen voor de raadsle den." „De argumenten van Gedepu- teeide Staten kunnen als volgt wor den samengevat: - de gemeente levert zich volko men uit aan de projectontwikke laars; - door onvoldoende gebruik te maken van haar onderhandelings positie als gemeentelijke overheid heeft de gemeente ten onrechte met de kostenverhogende „tussen handel" voorkomen; - een en ander leidde tot met te overziene veel te hoge kosten." - Uit het feit, dat de provincie kennelijk de hiervoor aangeduide aspecten zwaarder heeft laten we gen, dan de nu onvermijdelijk op tredende vertraging van de wo ningbouw in 't Rmge Veld, kan wor den geconcludeerd, dat het hier met gaat om schoonheidsfoutjes, maar om een forse bestuurlijke blunder. Leusden kan de zoveelste „affaire" bijschrijven op de toch al niet gennge lijst", aldus het persbe richt van Leusden'85. Desgevraagd bleek het leusden se college van B&W nog geen reac tie te hebben op de meest recente ontwikkeling met betrekking tot de grondtransacties in 't Ruige Veld. Het voltallige college woonde gis- termidag de feestelijke ingebruik name van de A-28 bij. Overigens zal het college zich vandaag ongetwijfeld op de zaak bezinnen, omdat het waarschijnlijk mag worden geacht, dat er van avond tijdens de raadsvergadering vragen over zullen worden gesteld LEUSDEN In de maand no vember worden de volgende openbare commissie- en werk- groepvergadenngen gehou den: 3 Welzijn en Onderwijs 4 Openbare Werken en Ruim telijke Ordemng 6 Algemene en Bestuurszaken 10 Financiële en Economische Zaken 13 Begrotingsraad (15.30-18.00 uur (19.30 uur einde) 18 Planadviesgroep 27 Raad De vergaderingen beginnen om 20.00 uur, tenzij anders ver meld, en worden gehouden in het gemeentehuis, 't Erf 1 te Leusden-centrum. De agenda's en snikken lig gen vanaf S dagen voor de ver gadering ter inzage bij het bu reau Voorlichtmg, 't Erf 1, tele foon 941247, toestel 116, en de bibliotheek Nieuw-Langen- beek. De verslagen van de hierbo ven aangekondigde vergade ringen worden op de genoem de plaatsen ter inzage gelegd in de week volgend op die waarin de vergadenng is gehouden. ACHTERVELD Maandag kwam men bij de familie B. aan de van Oldenbamevelt- straat 50 tot de ontdekking dat een ütuin.o.n.u wa» weggeno men uit het schuurtje achter de woning. Het betreft een twee maanden oude dames fiets, merk Touring, kleur: grijsgroen, voorzien van trommelrem met een versnel ling. Op het frame is de code 3791 AL aangebracht. Tevens is de fiets voorzien van een plaatje van de rij wielhandelaar H. van Druten. De fiets is weggenomen tussen 24 ok tober 16.00 uur en 27 oktober 12.00 uur. De plaatselijke politie verzoekt degenen die tijdens dit tijdstip ter plaatse iets bijzonders hebben waargenomen contact met haar op te nemen, telefoon 03425-1607 of 1498. LEUSDEN De samenkom sten van de Evangelische Ge meenschap, die tot nu toe ie dere zondagmorgen gehou den werden in De Schaaps kooi van Groot Krakhorst, zul len vanaf zondag 2 november plaats vinden in de muziek school aan de Zwarteweg 16a (tegenover de brandweer). Dit in verband met het feit dat de ruimte in de Schaapskooi van wege het toenemende aantal bezoekers niet meer toerei kend is. De Evangelische Gemeenschap bestaat uit mensen die in Leusden of omqeving wonen en die samen aan de hand van de bijbel op Nieuw Testamentische wijze gemeente van Jezus Chnstus willen zijn. Zij staan open voor mensen in nood, mensen die op zoek zijn naar de zin van het leven, mensen op zoek naar God. De gemeente heeft geen vaste voorganger, maar wordt geleid door dne oudsten. Sprekers komen meestal van buiten Leusden. In de samenkomsten wordt veel gezon gen onder begeleiding van ver- -~v;uÖTirje instrumenten Li*.« ste zondag van de maand wordt het avondmaal gevierd. Verdere akti- viteiten zijn onder meer: jeugd groep. tienerclub, kinderclub, 2- wekelijkse huiskringen. Geduren de de samenkomst op zondagmor gen, die om 10.00 uur begint, is er zondagsschool en crèche. Het gebruik van de muziek school is in verband met een op handen zijnde verbouwing van tij delijke aard. Iedere belangstellende is van harte welkom. Voor eventuele in lichtingen kan men bellen naar tele foon 033-943314 of 033-943940.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5