Snelle groei voor onderlinge verzekeringsmaatschappij Koper van een huis vaak onvoldoende geïnformeerd „We gaan gewoon op weg naar de honderd" Boeren kunnen uitbreidingen a dit jaar wel vergeten Extra drukte door slechte weer van de laatste tijd hereniging Eigen Huis start cursus voor aspirantkopers Leusdense onderlinge" bestaat 90 jaar: gevolg van de nieuwe mestwetgeving: plaatselijk nieuws DONDERDAG 30 OKTOBER 1986 (van één onzer medewerkers) LEUSDEN-ACHTERVELD - De Onderlinge Verzekerings Maatschappij Leusden W.A. mag zich verheugen in een nog steeds toenemende belangstelling van mensen die een verzekering willen afsluiten. Twee jaar geleden be reikte de "Onderlinge" een mijlpaal door het bereiken van de grens van tweehonderdmiljoen gulden verzekerd kapitaal. Als het een beetje meezit wordt nog dit jaar de grens van één kwart miljard gulden gepasseerd. De finan ciële positie van de "Onderlinge" mag ook uitstekend ge noemd worden, zo bleek donderdagavond tijdens de alge mene jaarvergadering van de "Onderlinge" in Achter veld De Onderlinge Verzekerings Maatschappij Leusden. kort weg aangeduid als O.V.M. Leusden", viert dit jaar haar negentigjarig bestaan. Het enige wat het publiek daar van gemerkt heeft is een beschei den brochure die huis-aan-huis bezorgd is. )e leden van de OVM vieren 1 <jt >ok geen groots feest rond het ed: iegentig jarig bestaan. "Het past helemaal bij de stijl van de )VM dat we volstaan met een ibere herdenking", aldus roorzitter G.W. Tijmensen don- Ierdagavond in hotel De Ros- im. Toch ging het jubileum niet he emaal ongemerkt aan de aan wezige leden voorbij. Gedu rende de avond werden wat meer rondjes weggegeven dan normaal, terwijl ook de inwen dige mens niet werd vergeten. Na afloop kreeg iedere aanwe zige een (bescheiden) pre sentje mee naar huis. GUNSTIG De jaarvergadering behan delde donderdagavond de jaarstukken van 1985. Eén ding was duidelijk, ook het vorig jaar ging het de "Onderlinge" voor de wind. Steeds meer mensen klopten bij het kantoor tje aan de Hamersveldseweg aan om een verzekering af te sluiten. Ook het schadeverloop was erg gunstig voor de plaat selijke verzekeringsmaat schappij, zodat het boekjaar met een ruim positief saldo kon worden afgesloten. STIJGING Het ziet er naar uit, dat ook 1986 door de OVM kan worden afge sloten met juichende cijfers. In de eerste drie kwartalen van dit jaar steeg het zogenaamd ver zekerd kapitaal met bijna tien procent. Het gaat hier om ver- zekeringsvormen die brand- storm- en vergelijkbare scha den dekken. Steeds meer mensen weten in middels dat de OVM zich niet alleen met brand- en storm schaden bezighoudt, zoals in de eerste jaren van haar be staan. Door de aansluiting bij een overkoepelende organisa tie kan men bij de OVM tegen woordig voor tal van verzeke ringen terecht. Juist in de sec tor "Varia-verzekenngen". zit de grootste groei bij de OVM. In de eerste drie kwartalen van dit jaar konstateerde men zelfs een groei van ruim dertig pro cent. Het gaat hier om bijvoor beeld autoverzekeringen en WA-verzekeringen. NOODWEER Het slechte weer van de afgelo pen tijd heeft de dne mede werkers van de OVM aan de Hamersveldseweg heel wat ex tra drukte bezorgd. "We heb ben zelfs te maken gehad met een orkaan in Achterveld", zo verklaarde voorzitter Tijmen sen de toegenomen werkdruk. Toch is, ondanks het noodweer van de laatste tijd, het schade- verloop bij de OVM nog steeds erg gunstig. De reden moet ge zocht worden in het feit dat stormschadeverzekeringen door de OVM altijd herverze kerd worden. Tot 1 oktober heeft de OVM 14 keer te maken gekregen met brandschade, twee keer met blikseminslag, acht keer met glasschade, zes keer met inbraak en slechts vier keer met een uitkering we gens stormschade. "Geen slechte balans", zo meent me vrouw L.V. Kreikamp, mede werkster van de OVM. BOERDERIJEN Na afloop van het officiële ge deelte van de jaarvergadering hield de heer J. Lagerwey uit Scherpenzeel een inleiding over "350 jaar boerderijbouw in de Gelderse Vallei". Omdat het meerendeel van de aanwe zigen op de één of andere ma nier een binding heeft met het agrarisch bedrijf, werd de inlei ding met aansluitende diapre sentatie erg gewaardeerd. De heer Lagerwey ontpopte zich donderdagavond tot een vlot verteller, die zijn verhaal doorspekte met allerlei anec dotes en grappige voorvallen. Het begon al met de titel van zijn inleiding. "Ik heb pas een öoerderij in de buurt gevonden die ruim vijfhonderd jaar moet zijn. Ik had mijn diasene al klaar. Op de eerste diaserie staat 350 jaar boerderijopbouw, ik heb dat maar zo gelaten" al dus de heer Lagerwey. Voor de met-agrarisch onderlegde toe hoorders had de heer Lager wey wellicht nog een aantal wetenswaardige zaken. Het is bijvoorbeeld opmerke lijk dat in de Gelderse Vallei de koeien in de stal met de kop pen naar elkaar toe staan. In Groningen en Friesland staan de koeien met de koppen naar buiten gericht. "Dat is al eeu wenlang zo en waarom weet ik niet", aldus de inleider. Ook wist de heer Lagerwey te vertellen dat de uitvinding van de het prikkeldraad rond 1900 veel verandering teweeg bracht in deze omgeving. Vanaf 1900 konden de koeien 's nachts buiten blijven, hetgeen schonere melk opleverde. Pas vanaf 1900 is er in de Gelderse Vallei sprake van een behoor lijke kaasproduktie, zo wist de heer Lagerweyte vertellen. De inleider ging aan het eind van zijn praatje ook nog in op de verandere situatie op de boerderij. "Kort samengevat zou je kunnen zeggen dat een boer vroeger pijn in zijn rug kreeg van het werk, tegen woordig krijgt hij pijn in zijn kop", aldus de spreker die met deze laatste opmerking veel bijval kreeg uit de zaal. norm van 125 kilogram fosfaat per hectare uitkomen, is er niets aan de hand. Komt men echter boven die norm uit, dan kan met eventuele uit breidingen wel vergeten zo bleek uit bet betoog van de heer De Leeuw. .Je zit ontzettend snel aan die norm", zei hij. „Verreweg de meesten zitten daar al boven." Over de precisie inhoud van het registratie-besluit kon De Leeuw niet veel vertellen. Hij had zelf die dinsdagmiddag een bijeenkomst bijgewoond waar mensen van het ministerie de nodige uitleg over het onderwerp gaven. „Het is behoor- lijk goed voorbereid", aldus De Leeuw dinsdagavond. „De zaken zijn goed voor elkaar. Dat wil echter niet zeggen dat het prettig is." „Het ministerie en de ambtena ren moeten de eerste voorlichting geven", vervolgde hij zijn verhaal. „Ik kan nu onmogelijk op allerlei zaken ingaan." De Leeuw verwees naar twee bijeenkomsten die bin nenkort plaatsvinden en geheel ge wijd zijn aan de mestboekhouding. Op 12 november vmdt zo'n bijeen komst plaats in Leusden en op 13 november in Achterveld. De Leeuw benadrukte dat het registratie-besluit voor vrijwel alle agrarische bedrijven geldt. „Als u geen formulier gekregen hebt, moet u met denken: hoi, ze zijn me vergeten. Ga desnoods zelf een for- AMERSFOORT - De vereniging Eigen Huis start in november in Imersfoort met een cursus voor mensen die van plan zijn een huis te :open. In drie bijeenkomsten krijgt men allerlei informatie over zaken raar een toekomstige koper van een huis mee te maken krijgt. De ursus is projectgericht, en voor Amersfoort betekent dat dat de eur os speciaal is bedoeld voor mensen die overwegen een premie-A- voning in plan Zielhorst te kopen. hen is het ook gunstig als men gedegen koopt, in verband met de gemeente garantie.' Voor Amersfoort richt de cursus zich op kopers van een premie-A-woning in plan Zielhorst. 'Het voordeel voor pro jectgerichte aanpak is. dat je dan veel ervan afweet, weet wat de stichtings- kosten zijn. Het is best mogelijk dat we ons in andere steden gaan richten op kopers van premie-B- of vrije sectorwo- ningen.' De cursus bestaat uit dne avonden. De eerste bijenkomst gaat over de voor- en nadelen van zowel een huur- als koopwoning, terwijl ook de woonlasten vergeleken worden. De volgende avonden gaat men m op subsidies, hy potheekmogelijkheden, belastingaf trek, gemeentegarantie, kosten van on derhoud en allerlei andere kostenpos ten. Wie mee wil doen betaalt een bedrag van vijf gulden, waarbij schriftelijk ma teriaal is inbegrepen. Er kan zich, door de geringe subsidie, een beperkt aantal cursisten inschrijven. Afhankelijk van de aanmeldingen bekijkt Eigen Huis hoeveel cursussen in Amersfoort gege ven worden. De vereniging verwacht echter veel van dit initiatief. ffas veel belangstelling voor de bijeenkomst van de gezamenlijke agrarische organisaties. Voor bedrijven die onder de 'De reden om een dergelijke cursus starten zijn legio', zegt voorlichter Igo Salverda van vereniging Eigen luis. 'De belangrijkste is dat wij voort- urend van onze leden horen dat men verkoopzijde onvoldoende infor- knjgt en dat de zaken niet goed irgespiegeld worden. Bijvoorbeeld vraag of men beter kan huren of Die zal een makelaar of project met gauw beantwoorden die er belang bij hebben dat er wordt. Wij zeggen: weeg het Wie een huis koopt doet dat vaak van- de tekening, met (eenzijdige) mfor- van de hypotheekbemiddelaar, men daarnaast te maken krijgt voor de adspirantkoper vaak on- eisen en voorschriften van Eigen Huis vergelijkt het een amateur (de koper) die in een profs loopt. praten op de financiële spreeku- die we op zeventien plaatsen in het houden, met mensen waarbij de van het gesprek is dat beter tijdelijk kan huren of voorlo- huren', aldus de heer Salverda. 'Zo bijvoorbeeld de subsidieconse quentie met verteld, zoals de rentetoets Na het vijfde jaar wordt namelijk ge toetst hoe hoog het subsidiebedrag gaat worden. Dat kan weieerts f 2500,- per jaar, dus tweehonderd gulden per maand schelen Dat het bezit van een eigen huis veel Nederlanders aanspreekt bleek bij een onderzoek dat Buro Lagendijk in opdracht van Eigen Huis uitvoerde: 66% van de Nederlanders heeft voor keur voor een koopwoning. Momen teel bestaat 44% van de huizen uit koopwoningen, 56% uit huurhuizen. PROJECTGERICHT De vereniging Eigen Huis, die m Amersfoort zetelt, is van plan om in nog zes steden een dergeüjke cursus op te zetten waaronder Deventer. Den Bosch, Nieuwegein en IJmuiden. Van het minis terie van Volkshuisvesting kreeg men een subsidie van f 90 000,-. 'Een schijn tje' noemt Salverda het. maar de vereni ging hoopt dat in de toekomst de ge meenten er (financieel) aan mee willen werken 'Die zijn heel enthousiast, want voor Belangstellenden kunnen zich tot 3 november schriftelijk aanmelden bij Vereniging Eigen Huis, postbus 735, 3800 AS Amersfoort. Een nieuw huis moet degehjk en op goede fundamenten gebouwd zijn. Dat geldt volgens de Vereniging Eigen Huis ook voor de beslissing van kopen. de gezamenlijke landbouworganisaties (ABTB Achterveld, ABTB Hamersveld-Leusden, ULG Leusden en omstreken en CBTB Amersfoort en omstreken) in De Til. Volgens De Leeuw wordt er met de nieuwe mestwetgeving een duidelijke rem op verdere uitbreidingen gezet. De spreker trof een overvolle zaal in jongerencentrum De Til aan. Een teken te meer dat het onder werp van de mestwetgeving velen aanspreekt. Oorspronkelijk zou De Leeuw het hebben over de mest boekhouding. Dat onderwerp kwam echter met aan bod Die mestboekhoudmg gaat namelijk pas op 1 april 1987 van start. Belang rijker op dit moment is het registratie-besluit. Daar ging De Leeuw, voor zover mogelijk, uitge breid op m. i NORM LEUSDEN - Het is voor boeren bijna onmogelijk om na 31 ecember een uitbreiding van hun bedrijf te realiseren. Dat zei P. de Leeuw dinsdagavond tijdens een bijeenkomst van „Tussen half december en eind december zult u een formulier ont vangen waarop u exact moet invul len het aantal stukken vee en de hoeveelheid land dat u heeft", aldus De Leeuw, directeur van het boek- houdbureau van het ULG. „Aan de hand van die gegevens wordt uitge rekend hoeveel mest uw bednjf produceert." één onzer verslaggevers) (Door Frits van Breda) LEUSDEN De Onderlinge verzekeringsmaatschappij Leusden bestaat negentig jaar. Een jubileum om even bij stil te staan, al denkt het bestuur van de OVM daar wat anders over. Geen groot feest, geen jubileumaktiviteiten. ,,Het past bij de stijl van de OVM dat we het sober houden", aldus voorzitter G. W. Tijmensen onlangs op een ledenver gadering van de OVM. „Over tien jaar zien we wel weer, we hebben dan meer reden om de zaken wat grootser aan te pakken", zo meent het bestuur van Leusdens plaatselijke verzekeringsmaat schappij. Toch is het aardig om even terug te blikken naar het ontstaan en de geschiedenis van de OVM, een verzeke ringsmaatschappij die sinds enkele jaren haar onderko men heeft aan de Hamersveldseweg. Al in de achttiende eeuw was er hier en daar al sprake van een ze kere vorm van brandverzekering. Het ging in die tijd om kleine maat schappijtjes of om verzekerings- vormen die puur plaatselijk werden opgezet. Ook de OVM Leusden is ontstaan uit een plaatselijke initia tief. Tot aan 1896 kende men in deze omgeving geen brandverzekering. Als er ergens brand was geweest gingen de buren met de pet rond om geld in te zamelen voor de ge dupeerde. Het ging hier om een vorm van burenhulp. In 1896 kwam aan deze vrijblijvendheid een ein de. Op 1 september 1896 werd in koffiehuis De Rosbeyer m Hamers- veld de „Onderlinge Brandwaar borg Maatschappij te Leusden" offi cieel opgericht. Om lid van de On derlinge te worden moest men in- leggeld betalen dat moest dienen als werkkapitaal voor de zojuist op gerichte maatschappij PREMIE Het eerste jaar ontvmg de „On derlinge" welgeteld 320 gulden aan premie. Een heel verschil met ne gentig jaar later, waar de winst- en verliesrekening laat zien dat er dui zend keer dat bedrag aan premie binnenkomt. De eerste jaren verliepen tame lijk rustig voor de „Onderlinge"; grote branden waren er niet. De eerste „grote" brand in een histo risch overzicht van de „Onderlin ge" wordt gemeld in 1907. Bij K. Kijkhorst heeft men een brandscha de van 400 gulden. Een dergelijk, voor die tijd groot bedrag was er de oorzaak van dat de „Onderlinge" dat jaar moest afsluiten met een ne gatief saldo. Tot op de dag van vandaag is de betrokkenheid van de leden met het wel en wee van de „Onderlin ge" erg groot. Tot 1920 werd de jaarpremie geïnd tijdens de leden vergadering. Die situatie bestaat vanzelfsprekend niet meer. Wel beslissen de leden al negentig jaar lang mee over het beleid van de verzekeringsmaatschappij. De le den hebben ook altijd financieel belang gehad bij de „Onderlinge". Als er veel winst wordt gemaakt wordt het overschot aan de leden uitgekeerd. BOEREN EN BURGERS De „Onderlinge" is destijds door agrariërs opgericht. Tot op de dag van vandaag is het merendeel van de leden dat een ledenvergadering bezoekt van agrarische komaf. Het is echter al lang niet meer zo dat alleen boeren zich verzekerden bij de OVM. Meer dan de helft van de aangesloten leden heeft geen en kele bindmg met het agrarisch be drijf. Toch is het nog steeds te merken dat de OVM van origine een aange legenheid van boeren is geweest. Men spreekt dan ook hardnekkig over „burgemsico's" als men aan wil geven dat het om verzekeringen van niet-agraners gaat. Dat die bur gemsico's steeds vaker door de OVM worden verzekerd, is duide lijk als men weet dat meer dan vijf tig procent van de verzekerde per celen „burgerpanden" betreft. VRIJWILLIGERS Tachtig jaar lang is de „Onderlin ge" een zaak van vrijwilligers ge weest. In de praktijk kwam het er op neer dat bestuursleden in hun avonduren de administratie deden van hun verzekeringsmaatschappij. Door de groei van het aantal leden werd het op een gegeven ogenblik ondoenlijk om de klus over te laten aan goedwillende vrijwilligers. Tien jaar geleden werden de zaken wat professioneler aangepakt en werd er een (part-time) beroeps kracht ingeschakeld. Sinds die tijd maakte de „Onder linge" een stormachtige groei door. Bedroeg het verzekerde kapitaal in 1975 nog zo'n 75 miljoen gulden, nu is dat bedrag al ruim drie keer zo hoog. Het betreft hier dan uitslui tend verzekeringen tegen brand en stormschade. Tegenwoordig kan men bij de „On derlinge" terecht voor allerlei ver zekeringen. Voor een bromfiets- plaatje, maar ook voor een reisver zekering of inboedelverzekering. ZOLDERKAMER Pas in 1983 betrok de „Onderlin ge" een eigen onderkomen. Een gedeelte van het kantoor van de Coöperatieve aan de Hamersveld seweg werd opgeknapt en betrok ken door administratrice mevrouw L. V Kreikamp en haar assistente mevrouw Leus ink. Voor die tijd had mevrouw Leu- sink het hele bednjf gerund vanuit een zolderkamer in haar huis. In de omgeving werd wel eens geksche- rertd gesproken over „de rosse buurt" omdat mevrouw Kreikamp vanwege haar beroep vooral met mannen te maken had. Ook het in gebruik nemen van een eigen kan toor ging bij „de Onderlinge" niet gepaard met veel tam-tam. Het kan toor werd in alle stilte in gebruik tgenomen. Dat de oude brandwaarborg maatschappij van 1896 zich steeds meer ontpopt als een all-round ver zekeringsmaatschappij is inmid dels ook duidelijk geworden door de naamsverandering van de „On derlinge". Nog met zo lang geleden werd Brandwaarborg uit de naam geschrapt. Tegenwoordig heet de maatschappij voluit „Onderlinge Verzekeringsmaatschappij Leus- den WA", in de wandelgangen aaangeduid met „OVM Leusden". Inmiddels heeft de OVM al een derde full-time kracht in dienst ge nomen waardoor de zaken alleen nog maar beter aangepakt kunnen worden. De OVM beperkt zich al lang niet meer tot de gemeente grenzen van Leusden. Steeds meer mensen uit de wijde omgeving voe len zich aangetrokken tot de nog steeds snel groeiende „Onderlin ge" Het verschil met negentig jaar geleden, toen men nog met de pet rond gmg na een brand, en de te genwoordige tijd is erg groot. „Verzekeren is een vak gewor den", aldus voorzitter Tijmensen. De OVM ziet de toekomst vol ver trouwen tegemoet. Men heeft geen zin om lang stil te staan bij een ne gentigste verjaardag. „We gaan ge woon op weg naar de honderd", aldus een lakonieke voorzitter. muiier halen. We weten nog niet in hoeverre de overheid de dreige menten nakomt als u op 1 februari 1987 het formulier niet heeft ingele verd." OPLOSSINGEN „Als u boven de 125 kilogram fos faat per hectare zit en u toch wilt uitbreiden, dan vindt u daar vast wel oplossingen voor buiten de boekhouding om", vervolgde De Le=,uw. „Maar een legale oplossing voor deze problematiek is er ruet", voegde hij daar aan toe. Na de pauze sprak P. de Leeuw nog over de wijzigingen van de WIR en de milieutoeslagen. Hij maakte zelf al duidelijk dat de re gelgeving wat de milieutoeslagen behoorlijk moeilijk in elkaar zit. En over de wijzigingen van de WIR: „Als u na 1 mei 1986 geïnvesteerd heeft, blijft u recht houden op de bedragen, maar u zult die vaak met of slechts in gedeeltes knjgen." Dat heeft weer te maken met allerlei ingewikkelde verrekeningen. Hoeveel de boeren straks nu voor het één en ander moeten beta len, is nog niet bekend „Daar heb ik nog geen antwoord op", zei De Leeuw. „Dat volgt straks. Eerst komt het registratie-besluit." Het enige wat dinsdagavond wel duidelijk werd, was de wirwar van (nieuwe) regels die het voor de boeren steeds moeilijker maken. „Wij zijn hier ook niet blij mee. Wij hadden liever één regel die voor iedereen duidelijk was", aldus de directeur van het boekhoudbureau van het ULG.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7