Veel animo Gemengd Koor Leusden Jaren '50 herleven 50 jaar getrouwd Ada Hofman kandidaat provinciale verkiezingen 29 oktober 1986: openstelling A28 Landweg afgesloten Frits Co. in De Geut Vergadering commissie Welzijn Vergadering Rooie Vrouwen: DONDERDAG 30 OKTOBER 1986 reportage Cursus leidinggeven en organi seren schoolleiding; Aanvullend krediet bouwkundi ge integratie openbare basisschool 't Palet; Notitie met betrekking tot de in voering van de Rijksregeling basis educatie volwassenen; Uiteenzetting bekostigingsstel sel basisonderwijs; Rondvraag; Sluiting. LEUSDEN In de week van 3 tot en met 7 november is het gedeelte van de Landweg tus sen Gras- en Hooiland afgeslo ten voor het verkeer, in verband met rioleringswerkzaamheden. Getracht wordt de woonhuizen met de auto bereikbaar te hou den. Tijdens de informatie-a vond in a ugustus dit jaar bleek er al veel belangstelling te zijn voor het nieuwe Gemengd Koor Leusden Inmiddels telt het zanggezelschap 85 leden. (Foto: Archief Leusder Krant (Van één onzer medewerk- I sters) LEUSDEN - De Leusdense Rooie Vrouwen hielden gis teravond hun jaarvergade ring in het vrouwenontmoe tingscentrum 't Vooronder. Behalve de diverse jaarver slagen stond er ook een video- film op het programma. Ineke Jansen opende de verga- 'denng met enkele mededelingen. Zo was er een vraag wie van de Rooie Vrouwen plaats wilde nemen in de gewestelijke kerngroep. Die groep belegt op 26 november een vergadering in het Dorpshuis in De Bilt. Ineke Jansen stelde voor om daar met z'n allen naar toe te gaan. Verder was er een uitnodiging gekomen voor het Rooie Vrouwen congres. Dat wordt gehouden op 14 november aanstaande in de Rai te Amsterdam. Ada Hofman stelde zich gisteravond kandidaat voor de komende Provinciale Staten verkiezingen. ,,Ik hoop op veel steun", zo zei ze. Tijdens de bijeenkomst van gis teravond werd afscheid genomen van Ineke Jansen. Zij wordt als kerngroeplid vervangen door Mag- die Boerwinkel. Boerwinkel zit in het bestuur van de plaatselijke PvdA-afdeling en stond eerder dit jaar op de kandidatenlijst van die partij voor de gemeenteraadsver kiezingen. Bij de rondvraag was er een uit nodiging voor de maandelijkse ver gadering van de Rooie Vrouwen op 17 december van dit jaar in 't Voor onder aan de Burg. Van der Post- laan. Na het officiële gedeelte van de jaarvergadering werd er een inte ressante video-film vertoond over Simone de Beauvoir, de bekende Franse feministe die in een gesprek met Alice Schwarzer over haar le ven en opvattingen vertelde. LEUSDEN - Muziek uit de jaren vijftig spreekt nog velen aan. Regelmatig zien en horen we oplevingen van di muziek uit die tijd. Zoals bijvoorbeeld afgelopen zondag in De Hakhorst. Daar gaf de band Stablemates eei boeiend concert m de Leusdense Jazz-socièteit. Bop, ballads, swing en American standards; het was er allemaa te horen. LEUSDEN - Het Gemengd Koor Leusden zit wat het ledenaantal betreft duidelijk in de lift. Sinds de kennismakingsavond voor nieuwe leden en belangstellen den, in augustus jongstleden, is dat aantal met twintig gestegen naar maar liefst vijfentachtig. Een grote vooruitgang is dat nu ook de tenor- en baspartijen weer op sterkte zijn. Om een harmonieu ze groei van het koor te bevorde ren, heeft het bestuur ten aanzien van zijn toelatingsbeleid besloten om voorlopig alleen mannen als koorlid in te schrijven. Voor sopra nen en alten bestaat echter de mo gelijkheid om op een reeds inge stelde wachtlijst genoteerd te wor den. Hoewel het koor nog maar sinds kort bestaat, geniet het al enige be kendheid in de regio. Nog niet zo lang geleden gaf het zanggezel schap een gevarieerd concert in het revalidatiecentrum De Hoog straat in Leersum. Ook op de Cultu- rade 1986 was het koor van de par tij. De komende tijd hoeft het gezel schap niet stil te zitten. Op het pro gramma staan twee concerten, res- pektievehjk in november en de cember, in de bejaardencentra 't Hamersveld en Lisidunahof. Voor het voorjaar van 1987 staat een voorjaarsconcert gepland. Al deze uitvoeringen worden voorbereid tijdens de wekelijkse repetitie op de maandagavond (van 20.00 uur tot 22.00 uur in Boerderij 't Claeverenblad aan De Bnnk 16. Gemteresseerden kunnen voor in lichtingen terecht bij Leny Bleeker, Gagelhof 11 te Leusden. telefoon 033-94.28.19 of bij Kees van Woer den, Landweg 44 in Leusden, tele foon 033-94.23.19. LEUSDEN - In jongerencen trum De Geut aan de Zwarte- weg treedt komende zaterdag de band Frits en de Consu mentenband op. De deuren van De Geut gaan om 20.30 uur open. De entree bedraagt 4,50 gulden en op vertoon van de Geutpas 3,50 gulden. „Fnts en de consumentenband is met de doorbraak van VARA's Fnts Bom m de popmuziek. Men hoeft ook niet te vrezen dat Geut voorzitter Frits Ringers sterallures heeft gekregen", aldus een persbe richt. Wat men wel kan verwachten: „Een zeer vrolijke popgroep uit phen aan de Rijn." Een tweetal leden uit de grot Rocks Off, die al eerder in De Ge te horen en te zien was, formeert gewoon voor de gein Frits en Consumenteriband. Men speelt u sluitend covers van recente hits 1 bevat het repertoire onder mei nummers van het Amerikaanse po idool Pnnce. „De band maakt van ieder opti den een vrolijke boel", aldus de c ganisatoren van het concert van z terdag. „De nummers worden een hoog tempo gebracht m ruimschoots een grap en een gr en ongetwijfeld een volle dan vloer." Er komen nog meer bands uit phen aan de Rijn naar het Leusde se Geutpodium. Op 25 novemb wordt Longway Blues verwacht t op 29 november een countryroc groep. De Rooie Vrouwen tijdens hun bijeenkomst van gisteravond. LEUSDEN - Het echtpaar A. Huisman-Manschot was vorige week vijftig jaar getrouwd. Dat was voor burgemees ter Rademaker en zijn vrouw reden om het tweetal persoonlijk van harte te fehciteren. Dat gebeurde in de woning van het echtpaar aan de A. Buininggaarde in Leusden-Centrum. De heer Huisman werd m 1905 geboren te Bameveld en was van beroep winkeher. Mevrouw Huisman- Manschot komt oorspronkehjk uit IJsselstem, waar zij m 1907het eerste levenslicht zag. Het huwehjk werd vijftig jaar geleden m Utrecht gesloten. Sinds 10 april 1972 woont het echtpaar in Leusden. LEUSDEN - De commissie Welzijn en Onderwijs houdt maandagavond een openbare vergadering in de commissie kamer van het gemeentehuis aan 't Erf 1. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Op de agenda staan de volgende punten: Opening; Notulen; Mededelmgen; Aanmoedigingssubsidie Pony club Nieuw Hagenauwe; Peuterspeelzaal Nijntje; Haf a-opleidingen Lisiduna; Reparatie en vervanging vloer bedekking De Til; Aanbreng isolerende voorzienin gen in De Til; Rynsweerd Het einde van een 'lijdensweg' „Het ligt in de bedoeling binnen afzienbare tijd naast deze noordelijke weg langs Amersfoort aan het nieuwe verkeersplein bij Hoevelaken naast de takken richting Zwolle en richting Apel doorn een tak aan te sluiten in de vorm van het noord-oostelijk uiteinde van een te maken rondweg bezuiden om Amersfoort, waardoor het verkeer van Utrecht in de richting Apeldoorn en Zwolle de rondweg zal kunnen volgen, waardoor opnieuw het verkeer in de binnenstad van Amersfoort zal worden ontlast." Het is 20 juni 1952 - nu dus bijna 35 jaar geleden - als de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. H. Wemmers deze woorden spreekt bij de opening van het wegvak Eemnes- Hoevelaken in rijksweg 1. Door de inge bruikneming van dit wegvak - nog maar tweebaans en met bijvoorbeeld een ge lijkvloerse kruising met de Bunschoten straat - komt een eind aan de situatie, waarbij het verkeer van Amsterdam naar het oosten en het noorden van het land zich door Soest en Amersfoort moet worstelen Maar - en daar doelde de minister op - het verkeer uit de rich ting Utrecht moet nog altijd via Utrecht- seweg, Bergstraat, Bisschopsweg, Ran- denbroekerweg en Hogeweg, dus dwars door Amersfoort, naar Hoevela ken. 1962: STICHTSE ROTONDE De problemen voor die rondv/eg be zuiden Amersfoort - van het punt Laan 1914/Daam Fo^kemalaan naar Hoevela ken - zijn in oktober 1953 nagenoeg ge reed Het duurt echter tot 17 december 1962 voor minister drs. H. A. Korthals die weg bij de Stichtse Rotonde kan ope nen, een feeststoet van 130 auto's de weg in gebruik neemt. De vooroorlogse weg van Utrecht naar Amersfoort blijft echter een bottle-neck" Daarom zijn er in 1961 al plannen om in 1962 met de aanleg van een nieuwe autoweg tussen Utrecht en Amersfoort te beginnen, een weg, die in 1966 klaar moet zijn. Dat is wel erg optimistisch gedacht, want op 16 december 1967 schnjft „Het Cen trum". „Sinds enkele maanden wordt tegen de achtergrond van de Gerofabriek m Zeist, over het spoorlijntje vanuit Biltho- ven een viaduct gebouwd. En halverwe ge de afgelopen week werd in de berm van de Zeister Panweg een grondboring verricht. Activiteiten die nauwelijks zijn opgevallen en waarmee toch de verwe zenlijking begint van een gigantisch project: de autosnelweg van Amersfoort naar Utrecht. Als die eenmaal geopend is - men denkt aan een totale bouwtijd van rond vijf jaar - zal de gemiddelde automobilist nauwelijks meer dan tien minuten nodig hebben om de afstand van deze twee steden te overrijden." Een half jaar later wordt in ambtelijke stukken echter gesproken over „een geheel nieuwe weg Utrecht-Amers- foort, als onderdeel van de E 8, die hooguit in 1975 klaar is Het eerste kunstwerk bij Zeist is al in aanbouw." FINANCIËLE EN MILIEU-PROBLEMEN Er breekt echter een stroom van kri tiek los. In een overzicht, dat de Kamer van Koophandel voor Eemland in 1977 maakt, wordt een en ander zo samenge vat: „Aanvankelijk :s de realisering van het tracé m het bijzonder om financiële redenen regelmatig vertraagd. Nader hand hebben vooral acties van enkele gemeenten, milieugroeperingen alsme de van bewoners van panden, die zich door de aanleg van het nieuwe tracé in hun belangen geschaad achten, tot ver dere vertraging m de aanleg geleid. Zo heeft m 1970 het gemeentebestuur van Soest er bij de Minister van Verkeer en Waterstaat op aangedrongen deze weg op het tracé ten zuiden van Soesterberg in te graven. Vanuit de gemeente Zeist zijn eveneens bezwaren in de loop der jaren aangetekend om reden van vrees voor overmatige geluidshinder. De aansluiting van de nieuwe rijks weg 28 ter hoogte van Amersfoort op de aldaar bestaande zuidelijke rond weg heeft eveneens in de loop der jaren tot heftige discussies geleid." Financiële en milieu-overwegingen hebben dus tot vertraging in de realise ring van de nieuwe verbinding Utrecht- Amersfoort geleid. Eind 1972 trekken zowel de Kamers van Koophandel in de provincie Utrecht. Gedeputeerde Staten als het gemeentebestuur van Amers foort bij minister T. Westerterp aan de bel. die terugschrijft: „derhalve ver dient het aanbeveling de voltooiing van het gedeelte Utrecht-Amersfoort van rijksweg 28 enigermate af te stemmen op het gereedkomen van het genoemde deel van rijksweg 27. Overigens zal het een uitstel van beperkte duur zijn, daar dit gedeelte van rijksweg 28 deel blijft uitmaken van het vijfjarige uitvoenngs- programma." De minister houdt voet bij stuk. Het kamerlid J Terlouw,d at in mei 1973 aan hem vraagt of de realisering van rijks weg 28 in de komende twintig jaar wel nodig is, krijgt ten antwoord: „ben ik van mening, dat, nog afgezien van het feit, dat met de werken voor de aanleg van dit weggedeelte reeds flinke vorde- nngne zijn gemaakt en met name een groot aantal kunstwerken - waaronder een tunnel onder de weg De Bilt-Zeist - bereids gereed is, de verdere aanleg van dit deel van njksweg 28 doorgang moet vinden." En op vragen - in maart 1975 - van onder andere het kamerlid mevr. N Smit-Kroes antwoordt de minister „Weg 28, Utrecht-Amersfoort. is op genomen in huidig Uitvoeringspro gramma 1975-1979. Tussen Utrecht en Huis ter Heide is het grondwerk alsme de de bouw van de kunstwerken nage noeg gereed. Het gedeelte Utrecht-Uru- versiteitsweg is reeds voor het verkeer opengesteld. Er wordt naar gestreefd het gehele wegvak Utrecht-Amersfoort in 1979 gereed te doen komen. Voor de aanleg van weg 28 is tot op dit moment reeds een bedrag van 50 miljoen be steed." EEN GROOT VERKEERSPLEIN Met het gedeelte Utrecht-Universi- teitsweg wordt een stukje van de A 28 genoemd, dat toen al werd openge steld. waarmee bereikt werd dat het verkeersplein de Berenkuil aan de rand van Utrecht werd ontlast, vooruitlopend op het totale project A 27/A 28. Bij de A 27 speelt de actie voor het behoud van het landgoed Amelisweerd een heel belangrijke rol, bij de A 28 de aantasting van de Leusderhei en Oud- Leusden. Aangedragen vananten worden door de minister afgewezen, zoals ook - in 1979 - de Kroon bezwaarschriften van de Hervormde Gemeente Leusden. de werkgroep Rijksweg 28 en de stichting Natuur en Milieu afwijst: „De weg betekent een niet geringe aantasting van het gebied, maar de bezwaren tegen de alternatieve mo gelijkheden zijn zwaarwegender. De belangen die met rijksweg 28 worden gediend, moeten prevaleren boven het behoud en de bescherming van het gebied. In 1982 wordt uiteindelijk ook een op lossing gevonden voor de te verwach ten geluidsoverlast in de Zeister wijk Vollenhoven, de wijk, die in 1963 door de gemeente Zeist vlak langs de A 28 is geprojecteerd. Er komt een kostbare geluidswerden voorziening in de vorm van een luifel, zoals sinds 1985, toen het wegvak tussen Utrecht en Zeist Oost in oostelijke richting werd opengesteld, te zien is. Dan begint de laatste fase van de rea lisering van de grote verdeelschijf van ons land, zoals ïr. M. Froon van Rijkswa terstaat directie Utrecht de provincie noemde. Hij praat over één groot ver keersplein. In het bulletin van de Stich ting Weg gaat de heer R M. Nieman daar m 1983 nader op in: „Verkeersplein' Beter gezegd een samenstel van snelwegen, verbindings wegen, nvierbruggen, verkeersverde- lers, rotonden, viaducten, tunnels en ge- luidsweringen, dat zijn weerga in Euro pa met vindt, of zou het wegenstelsel rondom Parijs moeten zijn." En hij ein digt met: „Als alles met de A 27 en de A 28 over circa drie jaar voorbij zal zijn beschikt de provincie Utrecht over een krachtige ruggegraat en Nederland over een uitgekiende nationale ver- keersverdeler, onontbeerlijk voor een land, waarvoor transport één der be langrijkste drijvers vormt." VAN GROOT BELANG Met de openstelling door de minista van Verkeer en Waterstaat, mevrotfj drs. N Smit-Kroes - vandaag 29 oktoba in de Flint - van een aantal weggedee ten, die tot nu toe knelpunten in het autcj snelwegeruiet waren en zorgden vco files en dus vertragingen, zijn nu de vet bindingen „van het verre oosten na het verre westen, van het zuiden na het noorden" - zoals de minister het voc ge week in Soesterberg noemde - realiseerd. „Tussen Gouda en Utrechti de A 12 definitief verbreed tot njbane met drie en vier rijstroken In de Ai tussen Breda en Flevoland ontbrak i leen nog het snik direct ten oosten va de stad Utrecht tussen de knooppunt^ Lunetten en Rijnsweerd; het welbekes de gedeelte bij Amelisweerd Ook de* laatste schakel in de A 27 is voltoai Bovendien is de A 28 tussen Utrecht Amersfoort klaar."

Leusder Krant | 1986 | | pagina 8