'Ik zag er eerst geweldig tegenop, Raad wil advies over Karweimarkt maar het was een geweldige tijd' zakelijkheden Dansen op ritme van woord 'Jemeniet' leusdEr krant Scheidende Prins Theo Puup de X-de: Volksdansen in de 'Saméach': Hessenkar kaart toernooi Vergadering Ons Genoegen Wilde eend Burgerlijke stand Hilhorst Van Kersbergen Van Wieringen Muns Lieshout plaatselijk nieuws In hoeverre is de Wilde eend nog werkelijk wild te noemen. Als we voorbeel den aan willen halen van vogels die zich aan de mens hebben aangepast dan staat de Wilde eend wel ergens bovenaan op het lijstje. Ze broeden op uiteenlopende plaatsen, als er maar een beetje wa ter in de buurt is, het mag ook nog een paar kilome ter van de broedplaats afliggen. We vinden ze in parken met vijvers in ste den en dorpen. Hoewel ze oorspronkelijk nestellen in de dichte vegetatie op de grond en soms in holten van knotwilgen, vinden we nu de nesten zelfs op balkons van flats, tot meer dan tien meter boven de grond. De jongen van de Wilde eens zijn nestvlieders, wat wil zeggen dat, als het laatste ei is uitgekomen, de jongen het nest verla ten. Zodra ze droog zijn storten de pas uitgekomen jongen zich, door de lok roep van de moeder aan gespoord, over de nest- rand. Is het nest hoog gele gen dan laten de jongen zich eenvoudig vallen en maar zelden ondervinden ze nadelige gevolgen van zo'n val, als is het van tien meter hoogte. Nee, de echte gevaren beginnen pas als de jongen, in het kielzog van de moeder, het water opzwemmen. Soms kunnen ze in korte tijd, door ratten, kraaien, kat ten en zelfs snoeken wor den gedecimeerd. Zelfs reigers willen er wel eens eentje ophappen. Het voedsel van de Wilde eend is zeer gevarieerd van samenstellen en ook daardoor kunnen ze zich op de meeste plaatsen handhaven. Gedurende het najaar, de winter en het vroege voorjaar nemen ze genoegen met in hoofd zaak plantaardig voedsel, in de zomer neemt het aan deel van dierlijk voedsel toe; kleine waterdierten en insektelarven staan dan hoog genoteerd. Het voesel wordt van het wateroppervlak gefilterd of wordt verzameld door grondelen: kop naar bene den en alleen het staartje nog boven water. Klein spul als kroos en plankton wordt met water en al op gezogen. Vervolgens perst de tong het water langs een reeks hoornplaatjes aan de bovenkant van de snavel, waar het voedsel blijft hangen. Duiken doen de eenden weinig. De jongen, die tot een week of zeven alleen maar dierlijk voedsel eten, willen nog wel eens geheel onder water verdwijnen. Die watervlugge jongen zien zelfs kans vliegende insekten te vangen. Het broedseizoen van de Wilde eend begint reeds vroeg in het voorjaar; vanaf eind februari kun nen we al nesten vinden. De jongen van die vroege broedsels hebben in de re gel weinig overlevings kansen, vooral omdat het hoofdvoedsel, insekten, nog in onvoldoende mate aanwezig is. Geen nood, moeder eend begint wel weer aan een nieuw leg- sel. Ze zien er echter ook niet tegen op om de eieren in eikaars nest te leggen, waardoor we wel eens nes ten kunnen vinden met meer dan twintig eieren. Met een geschat aantal broedparen van omstreeks 400.000 is de Wilde eend veruit de talrijkste water vogel van ons land. DINSDAG 4 NOVEMBER 1986 (Van eén onzer verslaggevers) LEUSDEN - De Leusdense gemeenteraad wil advies van de Rijksconsulent over de vraag, of uitbreiding van de Karwei markt aan de Klokhoek gewenst is. Dat bleek tijdens de discus sie, vorige week in de gemeenteraad, over het voorstel om een perceel grond in het betreffende bedrijvengebied - de Paarden- maat - aan Van Galen Beheer BV te verkopen. Na enig heen-en- weer praten zegde wethouder Jan Wagenaar (WD) tenslotte toe, een dergelijk advies te zullen vragen. Het gaat daarbij om een zaak, die in de Leusdense politiek eigenlijk nooit ten principale is uitgepraat. De vraag daarbij is, of het vestigen van enige soort detailhandel op be drijventerrein kan worden toege- I staan. Van Galen verhuisde in het verle den van de Zwarteweg naar de Paardenmaat, en breidde daar het consument-gerichte de^l van de j onderneming aanzienlijk uit. De grondaankoop die nu ter discussie stond, is eveneens bedoeld om ten bate van de Karweimarkt te worden gebruikt De vraag, die daarbij ter discus sie stond was. of dit met weer zou leiden tot het uitbreiden van het as sortiment. Jan Wagenaar meende van met. Samen met de onderne mer was een hele waslijst van arti- I kelen doorgenomen, waarbij dui- j delijk was overeengekomen, wel ke artikelen niet voor verkoop m aanmerking kwamen, omdat het bedrijf zich m bedrijventerrein ves tigde. De wethouder was van mening, dat er goed overleg was geweest met de ondernemer, waarbij duide lijke regels waren gesteld. Harm Offereins (GPV/SGP) bleek echter vast te willen houden aan m het ontwerp-bestemmingsplan voor de Paardenmaat vastgelegde regels. Daarbij is sprake van een verplicht advies van de Rijksconsu lent. Wethouder Wagenaar vond dat niet noodzakelijk, en vroeg zich in dat verband af, 'waar we mee bezig zijn.' Daarop antwoordde Offereins in niet mis te verstane termen: 'Met proberen, de afgesproken regels na te komen.' Corn Verduin (PvdA) wees nog eens op het feit. dat er nog altijd geen vastgesteld bestemmingsplan is voor het betreffende gebied. Re den voor haar fractie, om tegen het voorstel te stemmen. Bovendien wees zij erop, dat de voorgestelde uitbreiding niet zozeer een uitbrei ding betrof, als wel een verdubbe ling. Ton Voortman (WD) stelde zich zonder meer achter het voorstel op 'We verkopen hier grond Pas als de koper daar artikelen wil gaan verkopen, komen de bepalingen van een bestemmingsplan ter spra ke'. aldus Voortman. Hij wees daar bij ook op het Rijksbeleid inzake detailhandel op industrieterreinen dat, zo constateerde hij, minder star was dan voorheen, en meer inhaak te op de ontwikkelingen die zich in de praktijk hadden voorgedaan. Ep Oostra (D66) wilde de groei van het bednjf op zich niet tegen houden, en wilde ook wel zover gaan, de discussie te beperken tot de verkoop van grond. 'Maar Van Galen moet dan wel weten, dat hij een zeker nsico loopt', zo voegde Oostra daaraan toe, verwijzend naar het advies van de Rijksconsu lent. dat tenslotte negatief zou kun nen uitvallen. Harm Offereins kreeg ook steun van Jan Konijnenbelt (CDA), die nu wilde weten, hoe dat precies zat met dat advies. 'Ik heb gevraagd, of een advies van de rijksconsulent nodig was. En daar heb ik geen antwoord op gekregen', aldus Ko nijnenbelt. Pas na een tweede termijn gmg de wethouder akkoord met het aan vragen van het betreffende advies, waarbij hij opmerkte, 'ervan over tuigd te zijn dat dat advies positief zal zijn". Dat gebeurde echter niet, dan nadat Harm Offereins nog eens met nadruk op dat advies had aan gedrongen. 'Ik begrijp de houding van de wethouder ten aanzien van dat advies absoluut met. De zorg vuldigheid vereist toch, dat we ons aan onze afspraken houden?', zo zei hij. Tenslotte gaf wethouder Wage naar daarop toe. De verkoop van de grond zal dan ook met officieel plaatsvinden - bedoeld wordt het transport bij de notaris - voordat een positief advies van de Rijkscon sulent binnen is. Het volksdansen bleek - helaas - een veel groter aantal wouwen, dan mannen tot dansen te kunnen verleiden. ACHTERVELD - Zater dagavond zal Prins Theo Puup de Xe afscheid ne men van de Puupen en Puupinnen uit het Puupen- koppenland. Dit in ver band met het eindigen van zijn regeringsperiode. Theo Groenewoud heeft twee periodes, 1984-1985 en 1985-1986, over Puupe- koppenland geregeerd. „Dat is voor mij een ge weldige ervaring ge weest," aldus de Prins. „Je wordt door de Raad geko zen en als ze dan allemaal hun stem op je uitbrengen, kun je niet weigeren Toen ik voor de eerste penode werd gekozen als Pnns zag ik er geweldig te gen op. Ik ben in de Raad vasn Elf gekomen omdat ze mij had den leren kermen tijdens de feesten Achterveld 600. Men was in die periode op zoek naar meuwe leden voor de Raad van Elf. Het was opgeval len, dat ik graag bij het plezier ben en tijdens feesten heel goed mee kan doen. Ik was dan ook zeer vereerd dat ik als Pruis werd gekozen," aldus de Prins. „Ondanks dat zag ik er de eerste maal wel geweldig te gen op. Ik had nog nooit voor een zaal met publiek het woord gevoerd. Toen ik dan ook de eerste maal als Pnns op het po dium verscheen gierden de ze nuwen wel door mijn keel. Maar toen ik eenmaal de mi crofoon in mijn handen had en aan het woord was bleek alles Prms Theo. met de sleutel van Leusden. die hi) vorig jaar uit handen van de burgemeester ontving, ziet zaterdag een einde komen aan zijn regeerperiode in Puupenkoppenland goed te gaan," vertelt Prms Theo Puup de X-de. „Je komt dan ook tot de ont dekking, dat je het als Pnns niet alleen kunt en ook met sa men met de Raad. Je komt tot de ontdekkmg dat je de mede werking van de m de zaal aan wezige mensen nodig hebt. Als dan blijkt dat iedereen volop meedoet, dan komt vanzelf al les goed. Als iedereen zo mee werkt zoals ik het ervaren heb, dan lukt het wel." „Je krijgt dan een geweldige stimulans en je zet je volledig m. Door al dat geweldige en thousiasme gaat dat veel ge makkelijker. Je moet het zelf trouwens wel mee hebben kunnen maken, wil je dat goed kunnen aanvoelen," zo blijkt de scheidende Prins van memng. „Tijdens de Carnavalsfees ten worden er ook wel eens grappen met je uitgehaald. Dat heb ik dit seizoen ook onder vonden. Maar de manier waar op dat gaat is geweldig. Alles gaat namelijk op een leuke ma nier. Er wordt niets vermeld en alle aanwezigen doen er dan ook nog aan mee, zodat blijkt dat niemand zich er aan ergert. Als ik zo terug kijk op deze twee periodes ben ik heel dankbaar dat ik dit zo heb mo gen ervaren." „Het bezoek aan de scholen. het bezoek aan de zieken m de ziekenhuizen, verpleegtehui zen en thuis was voor mij ook een geweldige ervaring. De manier waarop je door de kin deren wordt ontvangen en hoe ze met je meedoen was voor mij een openbaring. Ook het bezoek aan de zieken en daar voor in aanmerking komende bejaarden was iets geweldigs De dankbaarheid van deze mensen spreekt je geweldig aan. Fijn dat je geweest bent, want het blijkt dat we ook nog meetellen", dat heb ik verschil lende malen te horen gekre gen." „Ook de manier waarop de hele gemeenschap meewerkt om alles goed te laten verlopen sprak mij geweldig aan Als men ziet wat een werk er ge daan wordt m verband met de Carnavalsoptocht. Hoe men maanden bezig is om met iets goed voor de dag te komen. Heel het dorp leeft m die maan den met je mee." „Het is voor mij een hele be levenis geweest Je maakt zo veel mee dat het voor jezelf ook een grandioos feest is ge worden „Ik wil dan ook nu iedereen bedanken voor alle medewer king die ik deze twee penodes heb gehad. Zeker veel dank aan mijn adjudant, de Raad van Elf, de hofkapel en de dansma riekes die me geweldig heb ben bijgestaan. Als die niet achter je staan red je het niet," aldus Prms Theo, die komende zaterdag een emd ziet komen aan zijn regeer-periode. LEUSDEN - Uit het bevolkingsre gister van de gemeente Leusden blijkt dat in de periode van 14 okto ber tot en met 25 oktober 1986 zijn GEBOREN: 14 okt. Laura Leandra, d.v. P. Berg- huizen en P.A.M Vnnger I 15 okt. Tim Bastiaan, z.v. A.G Heij I en J.C.M. de Kruijf. 15 okt. Mariska, d v. EL. van 't j Klooster en A M Nieuwenhuizen. 15 okt. Lars, z.v. E. Boom en J.A.M. 1 Thannhauser. 19 okt. Petra Martine, d.v. P A. Slootweg en A.J. Geerts i 20 okt. Bob, z v. E R Gebhardt en M.J.C Kuiten. 20 okt Mariene Alexandra, d.v J H vn de Grootevheen en A A H. Pas- ker 22 okt. Mandy. d.v K H. van Wake ren en IW Valk 25 ok». jua, l v j oiujuer en j.o. uak- ker 23 okt. Pascal, z.v P.M Wijnstekers en A F Klasens. 24 okt. Jacoba, d.v J. van Doornik en E. van de Beek 23 okt. Enes, z v O. Hamurcu en G. Karayilmaz 25 okt Paul. z.v S A Zuidhof en H van Dijk. GEHUWD: 16 okt P.J. van Tillo en J.W.E. Ro se ndal. 17 okt DJ.HusenM.O Verhaar 2 okt. R.S. Adama en J R. Flach. OVERLEDEN: 15 okt. AM Jutte. geh. gew. met A.J. van de Ven. oud 86 jaar 16 okt. A C. Janssen, oud 82 jaar 17 okt. J C Vijsma. geh. met J A Barneveld-Binkhuijsen. oud 76 jaar 17 okt. T.J van Zwieteren, oud 60 jaar. 20 okt A M Peij. geh gew met J A Lisman, oud 83 jaar 25 okt W.P. de Jong oud 60 jaar LEUSDEN/AMERSFOORT -Ton Hilhorst van het gelijknamige tuincentrum aan de Ursuline- weg is een zaak rijker. In het winkelcentrum Schothorst te Amersfoort heeft hij een bloe- menzaak geopend onder de naam "Hilhorst-bloemen". Voor al uw bloemen, planten en bloemrijke kadootjes kunt u daar terecht. Marga Hilhorst heeft in de Keistad de dage lijkse leiding, terwijl Ton op het Leusdense tuincentrum de scepter blijft zwaaien. ACHTERVELD - Niet alleen de winkel van Tiny Bontje kreeg in Achterveld een face-lift. Ook het interieur van slagenj Van Wieringen werd onlangs com pleet vernieuwd. In twee da gen tijd werd de slagenj aan de Hessenweg in een nieuw jasje gestoken en van een nieuw fris kleurtje voorzien. Het resultaat mag er zonder meer zijn. LEUSDEN - Interieurverzorging Van Kersbergen is als enige in Leusden uitverkoren om lid te worden van het zogeheten Forbo-Krommenie-gilde. In Ne derland zijn slechts 200 wo ninginrichters door deze fabri kant van tapijt, vinyl en lino leum als zodanig erkend op grond van hun vakbekwaam heid in het leggen van vloeren. Vooral op het gebied van pro jecten. kantoren en dergelijke hebben ze een uitstekende naam opgebouwd, die door de fabrikant werd gehonoreerd met het in de winkels plaatsen van een speciaal projectmeu bel. Met dit apparaat kan Van Kersbergen laten zien hoe de diverse typen vloeren in alle kleuren en dessins in de prak tijk tot hun recht komen Voor de klant wordt het daardoor nog gemakkelijker om tot een bepaalde keuze te komen. Wie nu denkt dat dit alleen voor grootverbruikers aantrekkelijk is, heeft het mis. Ook particulie ren kunnen hier uiteraard bij Van Kersbergen hun voordeel uit halen. LEUSDEN - Zaterdag 1 novem ber werd in de "Sahéach- Gan" (de Israëlische naam voor de Blijhof) een volksdans- dag gehouden. Deze dag was bedoeld voor de leerlingen van Ilona van de Burg en an deren met danservaring. De stemming was uitstekend, de héle dag ging men door met dansen, af en toe werd er een pauze ingelast met koffie of thee en matzes. Ilona van de Burg gaf enthou siast aanwijzingen en danste zelf ook constant mee De kreten ,,Jij danst als man" en ,,jij danst als vrouw", werden vaak gehoord. Ook ,,Jij gaat bij Rob als vrouw' De reden daar van was, dat er aanzienlijk meer vrouwen deelnamen, dan man nen Er werd eerst geoefend zonder muziek, waarbij de woorden het ritme aangaven. Het woord "Jemeniet" werd heel vaak ge bruikt Op dit woord werden A de passen gemaakt: "1, 2, hak, 1, 2. hak" Sommigen dansten met krul- schoentjes aan en een soort harmembroeken ..Jemeniet", een pas in de Is raëlische volksdans, stamt uit Jemen, waar de Joden vroeger leefden. Zij leefden daar onder grote druk Dit komt in de dan sen tot uiting Mannen en vrou wen dansen wel tegelijkertijd, maar altijd gescheiden. Na hun immigratie naar Israël, zijn de dansen ook enigszins ver anderd. Op deze druilerige zaterdag danste jong en oud mee. Voor de kerst is er weer de jaarlijkse uitvoering, waar een ieder naar toe leeft. ACHTERVELD - Vrijdagavond zal de tweede ronde worden gespeeld van het Hessenkar kaarttournooi. De aanvang is om 20.00 uur. Inschrijven voor deelname is vanaf 19.30 uur Er zijn deze avond weer een aan tal mooie prijzen te winnen. nieuwe mteneur bij de firma Lieshout. van spiraal-lattenbodem tot wa terbed staan opgesteld. Om u op dit gebied nog beter van dienst te zijn, heeft Lieshout zich aangesloten bij Beddene Nederland. Kortom. Lieshout is bij de herindeling voor wat be treft het slaap-comfort zeker niet over een nacht ijs gegaan. Ook de tapijt- en gordijnafde ling hebben een vaste stek in de ruim opgezette winkel ge kregen. groter dan ooit. En dus nog kompleter. Meubels in klassiek en modern voor jong en oud zijn te vinden op de on derste etage Wie nog meer wil zien kan op vertoon van een gratis introductiekaart vrijblij vend terecht bij de nationale showroom van Topknng-Ce- niko in Hoevelaken De slogan 'alle speciaalzaken onder één dak' kan voor Lies hout dan ook niet toepasselij ker zijn. Trouwens al meer dan 25 jaarlang. LEUSDEN - Foto Muns op de Biezenkamp houdt vandaag en morgen (4 en 5 november) open huis Na een grondige in terne verbouwing die een aan tal weken in beslag nam. nodigt Muns iedereen uit onder het genot van een hapje en een drankje zijn opgeknapte en uit gebreide zaak te bewonderen De tijdelijke intrek bij de video teek behoort tot het verleden. ACHTERVELD - Donderdag avond zal de schietvereniging Ons Genoegen de jaarlijkse ledenver- j gadering houden in de schietkel- I der van Ons Gebouw. De aanvang I is om 20.00 uur. De agenda bevat 13 punten. Be halve de uitreiking van de prijzen aan de winnaars van de bekers van het schieten K.K.G., G.K.G. en K.K.P zal er ook een bestuursverkiezing worden gehouden Periodiek aftredend zijn de be stuursleden W. van de Kletersteeg en B. Voskuilen. Beiden zijn her kiesbaar. Tegenkandidaten kun nen worden ingediend tot de aan vang van de vergadering IEUSDEN - Nog praktischer en meer aangepast aan de eisen van deze tijd. Dat is de kom- plete woninginrichting van Lieshout aan de Hamersveldse- vreg. Vooral de beddenafde- ling heeft een ware metamor fose ondergaan; een aparte etage van 600 vierkante meter waar alle slaapmogelijkheden im (Oi

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5