Rekening over 1985 over post representatie zou niet kloppen Vrouw en Recht' onderwerp boeiende thema-ochtend Leusden'85 weigert deel te nemen aan informeel samenzijn I iieusden '85 wil inzage n rekeningen van 1985 (p) commentaren— —meningen- Prijzenregen bij Vogelshow leusder krant Leusden'85 stelt schriftelijke vragen1 Knotgroep Leusden Flankerend ouderen beleid in Achterveld Ook Ineke Jansen (PvdA)bedankt: 19de editie groot succes: -Jezers. schrijveriü! Volg de borden KOESTRAAT Volledig antwoord Galappels f""? v> 'i /I A DINSDAG 11 NOVEMBER 1986 plaatselijk nieuws (van de redaktie) LEUSDEN - De gemeenteraadsfractie van Leusden'85 heeft schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de post representatie in de gemeentelijke rekening over het jaar 1985. Aanleiding tot die schriftelijke vragen was het afwijzen van vragen over deze kwestie in de vergadering van de commissie Algemene Bestuurszaken. De voorzitter van die commissie, burgemeester Rade maker, weigerde vragen over die rekening te beantwoor den. Hij verwees vragensteller Ben Stoelinga van Leus den'85 naar de vergadering van de gemeenteraad. Aanleiding tot de vragen is, dat de fractie van Leus den'85 over informatie beschikt, die erop zou wijzen dat er met de rekening iets mis is. De vroegere budgethouder, gemeentesecretaris Reier Van Gooi, zou geen bevoegd heid meer hebben, rekeningen te tekenen die op repre sentatie betrekking hebben. Al in een eerder stadium, toen de redaktie van deze krant vragen over die zaak stelde, bleek men van ge meentewege niet bereid te zijn, die gang van zaken nader toe te lichten. Verwijzend naar de houding van burgemeester Rademaker met be trekking tot de vragen -zie het ver slag elders m deze krant - merkt Leusden'85 op, dat de doorverwij zing naar de gemeenteraad een ïangaurige weg is, waaroij men te vens het vermoeden uit, dat de uit slag daarvan zich gemakkelijk laat raden. ENIGE WEG De fractie van Leusden'85 stelt, dat het schriftelijk stellen van vra gen de enige weg is, die haar nog open staat. Dit, omdat de raadsfrac tie van deze partij geen zitting mocht hebben in de commissie Personeelszaken, er m de commis sie Algemene Bestuurszaken afwij zend op de vragen werd gerea geerd, en het seniorenconvent - de vergadering van fractievoorzitters, red. - besloten is en de daar ver strekte informatie al gauw het stem pel vertrouwelijkheid krijgt. ONDERTEKEND De fractie van Leusden'85 stelt m haar eerste vraag, informatie van derden te hebben gekregen waar uit blijkt, dat de specificatie van de post representatie over 1985 er an ders uit zou zien dan de gegevens die verstrekt zijn in de commissie voor Algemene Bestuurszaken. 'Om deze informatie te onderzoeken, vraagt de fractie van Leusden'85 het college van B&W nogmaals ons in zage te geven in de rekeningen/ bonnen, ingediend onder de post representatie 1985/1986', zo stelt men. Bovendien wil de fractie weten, of het juist is, dat de ingediende rekeningen voor representatie m 1985 en over een deel van 1986 door de budgethouder - gemeentese cretaris Reier van Gooi - zelf zijn ondertekend. Daar koppelt Leusden'85 dan de vraag aan, of het met juist is, dat het ondertekenen van rekeningen voor de post representatie altijd door twee personen moet gebeuren. CONFLICT Verder wil Leusden'85 weten of de informatie juist is, dat er voor 25 september 1986 binnen het ge meentelijk apparaat maatregelen zijn genomen om het alleen teke nen van budgethouders tegen te gaan. Daarbij vraagt de gemeente raadsfractie zich af, of het met ge bruikelijk is, dat dergelijke wijzi gingen ter kennis worden gebracht van de gemeenteraad. Vervolgens vraagt Leusden'85, of het juist is, dat er een andere bud gethouder is aangesteld voor de post representatie. En indien dat zo is, wil men daar de redenen van vernemen Tenslotte vraagt de fractie van Leusden'85, of het juist is dat er op 25 september tussen de oude budgethouder, de gemeente secretaris, en de meuwe budget houder, een heftig conflict is ont staan naar aanleiding van een reke ning, en of dat voorval verband hield met de gebeurtenissen later op die dag. Daarmee doelt de frac tie van Leusden'85 op het onwel worden van gemeentesecretaris Van Gooi onmiddellijk na de raads- Reier van Cool:.geen bevoegd heid?. vergadering, waarbij sprake zou zijn geweest van overmatig alcohol gebruik. ONDERZOEK Tenslotte merkt de fractie van Leusden'85 op, dat indien de ge stelde vragen niet op een duidelij ke manier beantwoord worden, zij zich tot Gedeputeerde Staten van Utrecht zal wenden. Dit, om inge volge de Gemeentewet een nader onderzoek te vragen van de post representatie in de gemeentereke ning over 1985. LEUSDEN - Woensdagochtend werd er in het Vooronder weer een thema-avond gehouden. Dit keer was het thema Vrouw en Recht. Mr. A.H. Punt-Koopmans, advocate te Leusden, besprak verschillende soorten recht. Allereerst legde zij de functie /an advocaat uit. Deze is er om -nensen te steunen en om ad- /ïezen te geven, tfen kan soms ook zonder ad- zocaat bepaalde zaken rege- en. Ook is er een mogelijkheid üleen zaken te regelen, bij- oorbeeld in een arbeidszaak n toch steun van een advocaat vragen, zonder daar de te- lenpartij in te kennen. )e verschillende soorten recht zijn o.a. erfrecht, huurrecht, ar beidsrecht, strafrecht, publiek recht, recht bij huwelijk of bij echtscheiding. Sommige advocaten hebben specialisaties. Zo is mr. Punt- Koopmans gespecialiseerd in het bijstand verlenen aan oor logsslachtoffers. De kosten van een advocaat hangen af van het inkomen. In dien men geen inkomen heeeft, kan men een toege voegde advocaat krijgen, dan betaalt men slechts 50,-. Ook is er het bureau voor rechts hulp, waar men gratis hulp en adviezen kan knjgen en de rechtswinkel, waar vrijwilligers werken. De verschillende rechtszaken worden behandeld door: - Kantongerecht; rechtbank; Hof; Hoge Raad. - Uitkeringsinstantie; Raad van Beroep; Centrale Raad van Be roep -Gemeente; A.R.O.B (Admini stratie Rechtspraak en Over- heidsbeslissingen); Raad van State. Mr. Punt had voor deze och tend speciale onderwerpen uit gezocht, die interessant voor vrouwen leken. Dit waren het huwelijk en de echtscheiding. Vrouwen willen liever door vrouwen worden verdedigd. Van de advocaten in Nederland bestaat 25% uit vrouwen. Na deze leerzame uitleg was men in de gelegenheid vragen te stellen. Hier werd dan ook uitgebreid gebruik van ge maakt. LEUSDEN - De Knotgroep Leus den start op zaterdag 22 novem ber weer met haar tweeweke lijkse aktiviteiten. Mensen die eens kennis willen maken met het landschapsbeheer kunnen zich wenden tot S. Etten, Van Boetzelaerlaan 4 te Leusden- Zuid, telefoon 033-94.03.03. De knotgroep krijgt haar projecten van het Stichts Landschaps Be heer. ACHTERVELD - In mei 1986 publiceerde de Stichting Ver zorgingstehuis Sint Joseph te Achterveld een uitvoerig ver slag over het eerste jaar funk- tioneren van de extra verzor gingsafdeling (EVA). In dit verslag werd duidelijk aange geven dat ouderen, als zij ge bruik kunnen maken van be paalde diensten van een ver zorgingstehuis, langer zelf standig kunnen funktioneren. Deze vorm van dienstverlening noemt men flankerend bejaarden beleid of flankerend ouderenbe leid. Naast al het optimisme over de behaalde resultaten is in het verslag ook de bezorgdheid uitgesproken over de financiële kant van de zaak. Zowel voor het jaar 1985 als voor (van de redaktie) LEUSDEN - De gemeenteraadsfractie van Leusden'85 en het PvdA-raadslid Ineke Jansen hebben bedankt voor het jaarlijkse informele samenzijn, zoals dat ieder jaar plaats vindt tussen de leden van de gemeenteraad, het management-team en de groeps- en afdelingschefs van de gemeente. Dat vindt dit jaar plaats op 21 november. Ook een gemeenschappelijke maaltijd op komende don derdag tijdens de pauze in de begrotingsbehandeling stelt de fractie van Leusden'85 niet op prijs. Men wil die tijd zelf, en op eigen kosten, besteden. In een brief aan het college van B&W laat de fractie van Leusden'85 weten, af te zien van deelname aan de jaarlijkse samenkomst van gemeentelij ke chefs en gemeenteraad. Onze fractie zal hierbij niet aanwezig zijn om de volgende redenen: -wij vinden de opzet te wei nig zakelijk en elitair; -wij vinden dat deze avond niet in een horecagelegenheid, maar in het gemeentehuis ge houden zou moeten worden, dat zou kostenbesparend werken', aldus Leusden'85. INWONERS 'Leusden'85 zal graag deel nemen aan een avond waann de inwoners in het gemeente huis onder het genot van een kopje koffie en een eenvoudig drankje in de gelegenheid worden gesteld mformeel van gedachten te wisselen met raadsleden, het College, amb tenaren', zo vervolgt Leus den'85 de bnef. 'Wij hopen, dat u deze suggestie in de toe komst zult realiseren, waar door de opzet 'ruimer' en 'goedkoper' zal zijn', zo besluit men. Ineke Jansen van de PvdA heeft in een bnef aan het colle ge om globaal dezelfde rede nen de betreffende bijeen komst afgezegd. Ineke lansen (PvdA) at de redaktie) iUSDEN - Leusden '85 gaat Hriftelijke vragen stellen Kr de eventuele relatie tus- de representatiekosten 1935 en de gebeurtenissen reit gemeentesecretaris [jmj m Gooi op 25 september van 3 I jaar. Dat kondigde fractie- -Jorzitter Ben Stoelinga vori- weekdonderdagavond aan de ommissie Algemene stuurscaken. Hij deed dat en bleek dat burgemeester M. Ridemaker weigerde a Stoelinga's vragen inzake £e kwettie te beantwoor- .Wij zoudtn graag de rekenin- gen van 1985 willen inzien om na te gaan of onze vermoedens juist zijn", zo luidde het verzoek van Stoelmga. Rademaker reageerde daarop kort: „De rekening van 1985 is afge sloten. Dat is in het semorenconvent besproken." De burgemeester het toen al duidelijk blijken dat hij niet verder op de zaak wenste in te gaan. De fractievoorzitter van Leusden '85 was met die reactie echter niet tevreden. „Is het dan juist dat er binnen het gemeentelijk apparaat problemen zijn ontstaan bij de on dertekening van rekeningen met betrekkmg tot de representatie kosten", wilde hij vervolgens we ten. Wederom was het antwoord van de burgervader kort: „Dat is met juist." „Zijn er dan na 25 september geen maatregelen genomen in ver band met de ondertekening van die rekeningen?" wilde Stoelinga we ten. Dat bleek, gezien het antwoord van Rademaker, wel het geval te zijn. „Er wordt bezien of de zaken vlot lopen zoals wij dat wensen", aldus de burgemeester. Vervolgens ging Stoelinga indi rect in op het mcident van 25 sep tember jongstleden Gemeentese cretaris Van Gooi werd toen aan het emde van de raadsvergadering on wel. Er zijn vermoedens dat daarbij overmatig alcoholgebruik m het geding was. „Zijn er in 1985 kosten gemaakt waarvan slechts eén per soon de rekeningen heeft onderte kend?" luidde de volgende vraag van Leusden '85. Dat ging burgemeester Radema ker te ver. „Ik vind het niet van belang om daar nu op in te gaan", reageerde hij fel. Stoelinga, die na der onderzoek wenste in deze zaak. vroeg zich hardop af wanneer hij dan wel antwoorden kon knjgen op zijn vragen. Rademaker ver wees hem naar het seniorencon vent, de komende begrotingsbe handeling (donderdag aanstaande) en het reglement van de orde. Voor Stoelinga en de zijnen was dat reden om aan te kondigen dat zij schriftelijke vragen gaan stellen. Al eerder tijdens diezelfde ver gadering kwam het onderwerp ook ter sprake. Naar aanleiding van vra gen in de vorige bijeenkomst van de betreffende commissie had het college een overzichtje van de re presentatiekosten ter inzage ge legd. „Wij kunnen niets doen met dit overzicht", verklaarde Stoelmga. „Is het mogelijk dat wij de rekenin gen van 1985 te zien krijgen om te kijken of onze informatie juist is." Burgemeester Rademaker rea geerde laconiek: „Daar kimt u bij de behandeling van de begrotmg om vragen Wij hebben u de infor matie gegeven waarvan wij meen den die te mogen en te moeten ge ven." Waarop Stoelmga zei: „Als u ons vooraf mformatie zou geven, dan kunnen we daar straks zinnig over praten." (advertentie) Parkeren in het centrum van Amersfoort in de Parkeergarage Koestraat. Tarief: f 0,50 per 20 minuten. Open op koopavonden tot 22.00 uur. 1986 werd bij de Provincie Utrecht subsidie aangevraagd. Bij het uit brengen van het verslag was hier over door de Provincie Utrecht nog geen toezegging gedaan. Tot grote vreugde kan men nu mededelen dat de aangevraagde subsidie over 1985 en 1986 inmiddels is toege kend Men kan dus doorgaan met de aktiviteiten, welke ouderen m de gelegenheid stellen om langer zelf standig te wonen. Het m stand hou den van bestaande aktiviteiten en het opzetten van nieuwe aktiviteiten m het kader van het flankerend ou derenbeleid is sterk afhankelijk van het budget dat de Provinccie voor het flankerend ouderenbeleid beschikbaar stelt. Voorstellen van Gedeputeerde Staten om het budget niet te verho gen, maar te bevriezen op het ni veau 1986 (ruim 3,6 miljoen gulden) zullen hopelijk niet leiden tot af bouw van het flankerend ouderen beleid. De vragen, die Leusden '85 heeft gesteld, zijn indringen de vragen. Die vragen duiden door hun aard en inhoud op een vermoeden, dat indien het enige juistheid bevat, ernstige gevolgen met zich meebrengt. Uit gegevens van derden, waarover Leusden '85 zegt te beschikken, zou blijken dat er verschil bestaat tussen wat in een bepaald onderdeel - de post representatie - van de gemeentelijke jaarreke ning over 1985 is weergege ven, en de werkelijkheid met betrekking tot die begro tingspost. Tevens wordt in de vraag stelling gesteld, dat één bud gethouder - met wie maar één persoon, te weten gemeente secretaris Reier van Gooi kan worden bedoeld - voor dat verschil verantwoorde lijk zou zijn. Als dat juist is, is er sprake van een bijzonder ernstig en bovendien strafbaar feit. Dat wordt ook wel fraude, of valsheid in geschrifte ge noemd. Daarom is er maar één ma nier, waarop recht kan wor den gedaan aan wie dat toe komt. Beschuldigen is één ding. Onterecht beschuldigd worden is - ook dat dient men goed te bedenken - is een heel ander ding. Een bestuur, dat zichzelf serieus neemt, zou moeten pogen hier de juiste weg te vinden. Een bestuur, dat niet alleen politieke, maar ook bestuur lijke verantwoordelijkheden kent, zou daarbij nog iets ex tra's in overweging moeten nemen. En dat is, dat het besturen op zich, in onze democrati sche samenleving, een ui terst serieuze aangelegen heid is, hetgeen een bestuur dat die taak ernstig opvat, ook als zodanig zal moeten uitvoeren. Wat resulteert in de stel ling, dat het college van B&W maar één ding te doen staat: opening van zaken geven. En dat onmiddellijk én volledig, en indien noodzakelijk met alle consequenties van dien. Vol interesse heb ik de algemene beschouwingen van de politieke partijen m uw gemeente gelezen. Zonder kijf: ze zijn allen zeer nobel. Vooral het punt van het CDA om Leusden-Z. in Leusbroek om te do pen. Ik stel dan ook voor dat wet houder Ummels dit op 11 november gaat doen. maar het dan Leutbroek noemt. J Ellaweg Prelatenhove 17 3834 XN Leusden LEUSDEN - Eenmaal per jaar doet jongerencentrum De Til haar naam echt recht. En dat is wanneer de Leusdense vereniging van vogelliefheb bers De Vogelvrienden de ruimte in beslag neemt om er haar jaarlijkse tentoonstelling te houden. Afgelopen week einde was het weer zover. Voor de negentiende maal in successie veranderde De Til in een waar pandemonium, waar vogels van diverse plui mage piepend, krijsend, schreeuwend, fluitend of an derszins luidruchtig blijk ga ven van hun aanwezigheid. En temidden van de kanaries, parkieten, agaponussen, diamant duifjes, Califonusche kuifkwartels, gordelgrasvmken en ander tro pisch gevleugelte rustte op de schouders van de keurmeesters Van den Broek (kananes). Van Reenen, Visser en Jansen (tropen en parkieten) de zware taak om uit de 258 inzendingen de kampioenen en andere pnjswinnaars aan te wij zen. Niet minder dan 25 leden waren dit jaar verantwoordelijk voor de totale inzending van 258 vogels, een aantal dat overigens iets lager lag dan de recordinzending van vong jaar (285 vogels). Absolute uitblin ker, wat het winnen van aantallen prijzen betreft, was opnieuw M. M. van de Heide, die 11 van de in totaal 79 beschikbare pnjzen in de wacht sleepte. Tussen de gevederde prijswin naars van Van der Heide bevonden zich tevens drie kampioenen m de A-categorie. L. Lokhorst Mans wist zich na afloop de gelukkige eige naar van onder meer twee kam pioenen bij de parkieten, terwijl E. Blotenburg eveneens het predikaat A-karnpioen aan éen van zijn kana nes zag worden verleend. In de B-categorie werden, even als vorig jaar, geen kampioenen aangewezen. In de C-categorie daarentegen vielen drie vogels met hun snavel in de boter Hun trotse eigenaren waren E. van de Hengel, G. en J. Jager en L. Berg Al zien ze er uit als vrucht jes, de zogenaamde gal appels, en ook de naam dat doet vermoeden, zijn ze het niet. Als we ze door snijden zien we geen pit ten of zaden, maar de kleine larve van de ei- kegalwesp. De bevruchte wijfjes van de galwesp leggen, begin juni, hun eieren in eikebla deren. Een wijfje heeft, met haar legboor, een gaatje in de nerf van het blad geboord en een eitje daarin afgezet. Gelijktij dig heeft ze er wat stoffen bijgedaan die de plante- cellen aansporen tot groeien. Het zijn dezelfde stoffen die de eik ook zelf produceert, maar de hoe veelheid die de gaswesp afzet is tweehonderdvijftig maal groter. Het bladweefsel gaat op de geïnfecteerde plaats woe keren waardoor de galap pel ontstaat. De boom zelf verweert zich tegen het vreemde voorwerp in zijn weefsel, het eitje, door het vormen van veel looizuur, wat het appeltje voor vo gels en andere dieren oneetbaar maakt; een ex tra beveiliging voor de larve. Daar zal de naam galappel wel door zijn ont staan. De inmiddels uit het eitje gekomen larve doet zich te goed aan het galweefsel dat het blad produceert en eenmaal volgroeid pot de larf zich in. Tegen de winter, als de ge daantewisseling is vol tooid, komt het volwassen wespje, door een gaatje te boren, naar buiten. Het zijn uitsluitend vrou welijke galwespen die, zonder bevrucht te zijn, hun eitjes afzetten in de knoppen van de eik. Hier uit ontwikkelen zich Flu weelgalletjes, die klein blijven. Hieruit kruipen in mei de galwespen van de eerste generatie. Deze ge neratie bestaat zowel uit mannetjes als wijfjes. De bevruchting heeft plaats en daarmee is de kring ge sloten. Voordat de levenscyclus van de galwespen was op gehelderd, meende men met twee verschillende soorten te doen te hebben. Van de ongeveer vijftien duizend soorten gallen zijn er meer dan veertig soor ten die voorkomen op de eik. De galappel is echter wel de meest bekende. Gallen zijn, zoals we al za gen, rijk aan looistoffen. De grotere soorten werden daarom wel gebruikt voor het looien van dierenhui den, net als eikeschors. Tezamen met ijzer werden ze ook gebruikt voor het maken van inkt, waaraan de volksnaam inktappel werd ontleend. G.van L. A 1 Jfó'f T F 4*' y»*- iy j ClAUA^Ll.i»

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7