„De burgemeester kwam langs en feliciteerde ons Hij vond het jammer dat we in de raad kwamen" 1 leu sd e r krtsn Is Jaarlijkse Sinterklaas actie van De Zonnebloem Leusden '85 bestaat één jaai Wij zeggen maar één keer wat we er van vinden. .We hebben nooit de pretentie gehad om in drie maanden de hele boel te veranderen.11 Doorgereden na aanrijding Bloedproeven Tabak, koeien en belangen LEUSDER KABEL KRANT DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986 plaatselijk nieuws 4 LEUSDEN - Eén jaar geleden raakte politiek Leusden in rep en roer. Oorzaak? De oprichting van de nieuwe politieke partij Leusden '85. Het verhaal dat al weken lang de ronde deed in het geruchtencircuit werd daarmee werkelijk. Op richters van de Kiesvereniging Leusden '85 waren de gang van zaken in politiek Leusden meer dan zat, zo werd duidelijk bij de presentatie. „Als we in de raad zitten, zullen er harde woorden vallen", verklaarde men. We zijn nu een jaar verder. Hoe krachtig is Leusden '85? Het heeft wel degelijk effect, maar dat zullen ze nooit hardop zeggen." De recente ontwikkelingen rond 't Ruige Veld zijn eigenlijk de eerste direct aantoonbare resultaten van de bemoeienis van Leusden '85 met het plaatselijke wel en wee. Zoals bekend zette de provincie Utrecht vorige week een streep door de plannen van het college. Leusden '85 maakte de zaak bij de provincie aanhangig omdat volgens haar de sociale woningbouw in gedrang zou komen. BOVEN TAFEL „Die brief naar de provincie heeft toch het één en ander boven tafel gehaald", aldus Stoelinga. „Er is nu een discussie binnen het ge meentehuis gaande over hoe er omgegaan moet worden met ver trouwelijke stukken en dergelijke. Er is een aantal ongeschreven re gels. Daar gaan wij op onze eigen manier mee om." Een andere discussie die Leus den '85 heeft aangezwengeld is die over het wel of niet nuttigen van alcoholische dranken tijdens open bare vergaderingen. „Wij vinden dat dat absoluut niet thuishoort in openbare bijeenkomsten." Dat bur gemeester Rademaker eerder dit jaar verklaarde dat het hier om een „maatschappelijk aanvaard ver schijnsel" gaat, vindt Stoelinga vreemd. Zeker nu de overheid ak- tie voert tegen overmatig drankge bruik. Hij verwijst naar een recent on derzoek dat aantoonde dat er nogal wat mensen met drankproblemen rondliepen m de Tweede Kamer. „Misschien dat hier ook eens zo'n onderzoek gehouden kan worden", denkt Stoelinga hardop. Wie op de dne raadsleden van Leusden '85 let, kan zien dat ze tijdens openbare vergaderingen geen alcohol nutti gen. „Na afloop van een vergade ring gaan wij uit principe ook niet naar de klep (het barretje achter de raadszaal, mh.). Die draait op kos ten van de gemeenschap. Wij drin ken na afloop wel op eigen kosten een biertje." Rob Peek: ...ventileren... FOLDER Terug naar het begin. November 1985. Het verhaal op de voorpagina van de Leusder Krant bracht heel wat te weeg. Veel politici vroegen zich af of dat nou zo aangepakt moest worden. Bij Leusden '85 kwa men de eerste sympathiebetuigin gen binnen. Enkele dagen na het artikel in de krant verscheen er een folder die huis-aan-huis werd ver spreid. Terwijl de eerste leden zich aanmeldden, bezochten de oprich ters van de partij de raads- en com missievergaderingen. „Van de politieke partijen heb ben wij geen reacties gehad", zegt Ben Stoelinga over de eerste maan den. „Ze hebben ons verzwegen. Dat is een grote fout geweest, denk ik. Daar zijn ze later wel achter ge komen." Eind december werd de eerste ledenvergadering gehouden. Zo'n veertig leden kozen toen het be stuur. „We hebben een hele leuke tijd gehad", herinnert Stoelinga zich. „Avonden achter elkaar pra ten en plannen smeden. De drie fol ders die voor de verkiezingen zijn verschenen, hebben we zelf ge maakt. Het was heel druk, maar ge zellig." VERWIJT Leusden '85 kwam als eerste par tij met het verkiezingsprogramma op de proppen. „Dat was verras send snel. Dat hebben we expres gedaan, omdat we anders het ver wijt zouden krijgen dat we overal iets vandaan hadden gehaald." Het maken van het programma was niet moeilijk, vindt Stoelinga nog steeds. „Dat hebben we zuiver op ons eigen gevoel in elkaar geflanst. Daar heb je meer aan dan aan een programma vol clichés," Cntici, en met name de andere politieke partijen, vonden het pro gramma niet compleet. Stoelinga wijst die kritiek van de hand. „We hebben op een andere, met tradi tionele manier dat programma ge maakt. Later hebben we zaken nog verduidelijkt in onze folders." Pas vlak voor de verkiezingen kwamen er reacties van de andere partijen. „Die waren nogal neerbui gend, laatdunkend. Ze voorspelden dat wij geen zetel m de raad zouden halen", somt de fractievoorzitter kort en bondig op. Dat Leusden '85 tijdens de gemeenteraadsverkie zing voor de grootste verrassing zou zorgen, had men zelf met eens durven dromen: Leusden '85 gokte op twee zetels. OPSCHUDDING Vlak voor de verkiezingen lekten de resultaten van de enquête, die Omroep Leusden had gehouden, uit. Dat zorgde voor heel wat op schudding in politiek Leusden. Be halve bij de nieuwe partij, want die kwam gunstig uit de bus. „Er kwam iemand langs met een soort uitslag. Dat zorgde voor grote consternatie onder de politici. Wij kwamen uit op 2,3 zetels. D66 zou verdwijnen, dat weet ik nog wel", zegt Ben Stoe linga met een lach. „Achteraf bleek die enquête niet veel waard te zijn", vervolgt hij. „Al leen wat ons betreft zat men aardig m de richting. Het heeft ons wel een enorm vertrouwen in de verkiezin gen gegeven." „Op de dag van de verkiezingen zelf liep ik zenuwachtig rond; ik heb de hele dag in een soort roes geze ten. Een hele rare dag", aldus Stoe linga. „De einduitslag kwam tijdens de televisie-uitzending binnen. Toen kon het met meer kapot. We hadden gerekend op minstens één zetel. Na de enquête werden dat er twee. Maar drie was de grote ver rassing." Leusden '85 vierde, met de aan hang, feest m De Meent. Tot diep in de nacht. Er deed zich die avond ook iets merkswaardigs voor. „De burgemeester kwam langs en feli citeerde ons", vertelt Stoelinga. „Hij vond het jammer dat we in de raad kwamen. Dat zei hij zo. We zijn daar maar niet verder op ingegaan." Ook andere partijen kwamen met kritiek. „Ik weet niet wat we van die partij mogen verwachten", reageerde Com Verduin (PvdA). „Ze hebben tot op heden alleen maar laten weten wat we niet van ze mogen verwachten." En Joost de Joop Kool: ...speurneus... steeds niet gewend aan hun taak. „De commissie- en raadsvergade ringen zijn continue herhalingen. Eerst wordt alles in alle commissies gezegd en dan nog eens in de raad. worden niet geaccepteerd. Dat niet zo fout als voor de verkiez®. gen. Heel onjuist", vindt Ben Stoel®, ga. „Wij zeggen een heleboel d®. gen waarvan men hoopt dat die iue gezegd worden. We zullen ze ook blijven zeggen." En over de samenwerking m dj raad: „Er zit een aantal ervaren pob tici dat ons met tactieken en tech nieken probeert te overrompelen Daar moeten we mee om lerej gaan. Ze overbluffen ons wel eers met verbaal geweld. Achteraf blijk dan dat het antwoord op onze vra- gen nergens op slaat. Wat dat be- treft missen wij een hoop ervaring. Maar we zijn ons er bewust van. Es dat is al heel wat waard." „Het is ons ook opgevallen datd» ambtenaren wel heel veel aan woord zijn tijdens vergaderingen' vervolgt hij. „Er zijn zelfs ambteri ren die hun eigen merung vertolke en raadsleden verbeteren of zeUs vermanend toespreken. Bepaald; raadsleden worden vaak aan woord gelaten. Veel clichés ken ja na zes maanden al. Dan weet je pre cies wat er komen gaat. Het barste van de clichés; ze gooien je er dooi mee." Ben Stoelinga: „Als men niet reageert op wat wij zeggen, krijg je nooit harde woorden." door Martin Hermens Een partij die uit onvrede is ont staan, maar die die onvrede in posi tief beleid wil omzetten. Een inwoners-vriendelijker beleid. Want de gemeentebestuurders zijn er voor de inwoners en met ander som. Zo ongeveer luidt kort gezegd de doelstelling van Leusdens jong ste politieke gezelschap. „Het ge weten van de gemeente Leusden", zo zei men zelf. „Op het moment dat er iets is wat niet kan, zeggen we dat", legt Ben Stoelinga één jaar verder (én wijzer) uit. Echt harde woorden, zoals ons vong jaar beloofd werd, zijn er nog met gevallen. „Als men niet rea geert op wat wij zeggen, krijg je nooit harde woorden", vindt Ben Stoelinga, sinds de gemeente raadsverkiezingen van 19 maart fractievoorzitter van Leusden '85 in de raad. „Men laat ons gewoon wat zeggen, maar men reageert er met op. Dat is een tactiek. Dezelfde stomme tactiek als voor de verkie zingen." EFFECT Gevolgen heeft de komst van Leusden '85 m het politieke veld in ieder geval wel, vindt de fractie voorzitter. Hij heeft het over het ef fect van het wakker schudden. „Wij hebben gezegd dat wij contact met de mwoners van Leusden zouden houden. Dat doen we ook. De WD heeft dezelfde soort plannen aan gekondigd. Ook de PvdA gaat naar de bewoners toe heb ik gehoord. Dat zullen ze nooit op ons toeschrij ven, maar wij hebben ze wel wak ker geschud." Stoelinga; „Wij hielden een hand- tekeningenaktie voor het zwem bad. De WD reageerde daarop met een soortgelijke aktie voor de grenscorrectie bij Oud-Leusden. Het absolute hoogtepunt van één jaar Leusden '85: het enorme succes tijdens de gemeenteraadsverkiezingen. Op de foto: lijsttrekker Ben Stoelmga wordt gefeliciteerd door zijn vrouw. Jongh (WD): „Ik denk toch dat de mensen, die op die partij gestemd hebben, zich niet helemaal hebben gerealiseerd waar ze op gestemd hebben." NIHILISME Feller was de kntiek van Harm Of- fereins (GPV/SGP) en Dick Tigche- laar (voorzitter CDA). „Dat zoveel mensen hun onvrede hebben geuit door op deze partij te stemmen, vind ik bedenkelijk. Dat pleit in fei te niet voor de kiezers, gezien het toch wel erg magere programma van Leusden '85. Je kunt vanuit ne gativisme nu eenmaal niets opbou wen", aldus Offereins. „Dat een partij met niets anders dan nihilis me drie zetels kan verkrijgen, vind ik heel erg", zei de CD A-voorzitter. Met name de reactie van de CDA-er viel verkeerd. Stoelinga: „Dat vond ik schandalig ten opzich te van de kiezers. Aan de andere kant is het typerend voor de be stuurders vóin toen en nu. Hoe men zich in het hoofd haalt dat tweedui zend kiezers verkeerd hebben ge stemd. Als je dat durft te beweren, dan ben je helemaal... Schandalig. Dat is een onderschatting van de democratie. Een gevaarlijke opvat ting ook." Het overrompelende succes had heel wat tot gevolg. In de zes weken tussen de verkiezmgen en de instal latie van de nieuwe raad werd in tern de boel geregeld. „We moes ten het bestuur overdragen omdat raadsleden niet in het bestuur mo gen zitten. Daarnaast moesten we ons voorbereiden op onze taak." Na ruim een maand functioneren m de gemeenteraad zijn de dne af gevaardigden van Leusden '85 nog Het heeft ons verbaasd hoe vaak je hetzelfde verhaal hoort. Wij zeggen maar één keer wat we er van vin den. Waar we precies de accenten moeten leggen, moet de ervaring ons leren." PRETENTIE „We hebben nooit de pretentie gehad om in drie maanden de hele boel te veranderen", zegt de frac tievoorzitter van Leusden '85. „Maar we hebben wel al veel ver oorzaakt." Hij noemt de kwestie kinderdagverblijf als voorbeeld. „Daar hebben wij provocerende opmerkingen over gemaakt. Wij vinden dat dat er moet komen en dat het moet worden gesubsi dieerd. Evelien Blom van het CDA zei dat ze blij was dat na acht jaar een kinderdagverblijf kan worden gerealiseerd. Dat vind ik een schandalige uitspraak; niets om trots op te zijn. Wij hebben het na vier maanden bereikt." Een strijd waarin Leusden '85 al snel terecht kwam was die om de bezetting van de commissies. Zo mocht Leusden '85 maar met één persoon m de diverse commissies, terwijl de PvdA overal twee leden mocht afvaardigen. Een orgaan als de Planadviesgroep stond eerst niet open voor de club en later weer wel. Stoelinga:Je ziet het heel dui delijk: de PvdA mag een heleboel. Ze zijn met meer de stouterikken, maar wel de geaccepteerde oppo sitie. Leusden '85 wordt overal bui ten gehouden. Het feit dat wij er zijn is gunstig voor de PvdA." HEEL ONJUIST „Dat gevoel hebben wij ook. We „We voelen ons buiten het ge meentehuis prettiger als erin. Data de mening van heel de fractie. We gaan liever de wijken in en tele foontjes behandelen. Joop Kod houdt van het spitwerk. Die rijd stad en land af. Het zit- en praat- werk is een hele saaie bedoeling Het is niet zo boeiend als ik me ha; voorgesteld. Ook teleurstellen; vaak. Goed voorbereide argumen ten worden er afgedaan met cü chés." Als hij dat vooraf had geweten had hij het dan toch gedaan? He! blijft even stil. „Ik heb wel eens mij! bedenkingen", bekent hij later. „Oj het ene moment denk je; ik be: goed bezig. Op andere momenta is het minder leuk. De zittingen het gemeentehuis bijvoorbeeld. ft ben daar niet zo happig op. Ik het wel eens het idee dat we beter op de tribune kunnen zitten. Dan zo» den we ons prettiger voelen, ft denk dat er toch al een heleboé dingen veranderen door onze aan wezigheid." „Het draait contmu om financin' zucht Stoelinga. „Dat is ook belang rijk, maar er is meer dan alleen gek in het leven. Of wensen wel of nie: gehonoreerd worden, hangt af vaa het geld." PUBLICITEIT LEUSDEN AI sinds 1949 organiseert de nationale ver eniging De Zonnebloem in sa menwerking met de KRO- radio en t.v. onder het motto „Zon in de Schoorsteen" een jaarlijkse Sint Nicolaasca- deau-actie. Als nationaal eve nement rond het Sinterklaas feest is deze actie niet meer weg te denken. De actie is met name bedoeld voor chronisch zieken, gehandi capten en hulpbehoevende oude ren, die door hun ziekte of handicap dreigen te vereenzamen en aan wie het Sint Nicolaasfeest ongemerkt voorbij zou kunnen gaan. Meer dan 75.000 gezonde Nederlanders zul len in de komende weken voor hen een Sinterklaaspakje gaan maken. Het gaat dan beslist niet om een duur cadeau, maar vooral om een aardige en nuttige attentie, feeste lijk verpakt en voorzien van een rijmpje of gedichtje. „Zon in de Schoorsteen" is een jaarlijks terugkerend gemeen schapsfeest geworden. Iedereen, van welke gezmdte dan ook kan aan de actie meedoen. De Zonne bloem vraagt slechts aan gezonde mensen: Maak ook eens een pakje voor een zieke. Bij geen enkele Zonnebloemac tie zijn zoveel medewerk(st)ers be trokken als juist bij deze Sint Ni- colaasactie. Ook worden nooit zo veel zieken bereikt als bij dit eve nement. Het nationaal bureau van de Zonnebloem (postbus 2100,4800 CC Breda) wordt door centrale pos ten ondersteund met de verwer king van de adressen van zowel de zieken, als van de mensen die een pakje willen maken. In Nederland zijn tienduizenden langdurig zieken, aan wie het Sin terklaasfeest ongemerkt voorbij gaat. Wilt u één van hen verrassen met een pakje vol zon en vriende lijkheid, dan kunt u schriftelijk con tact opnemen met de centrale post in uw provincie. Sluit u een postze gel bij van 75 cent. U ontvangt dan na 15 november van de centrale post de gegevens. Mensen m de provmeie Utrecht kunnen terecht bij De Zonnebloem, Postbus 300, 3730 AH De Bilt. De contactpersoon in Leusden is me vrouw C. Blom, Zwarteweg 27, tele foon 033-944926. LEUSDEN - Maandagavond deed automobilist V. uit Leusden aangifte van het doorrijden na een aanrij ding. De man parkeerde omstreeks kwart voor elf zijn auto bij De Korf, om binnen een pakje sigaretten te kopen. Bij terugkomst enkele minu ten later, bleek m de voorbumper van zijn auto, een Mazda 323, een forse deuk te zitten, mogelijk ver oorzaakt door een trekhaak. De po litie zoekt getuigen. Die zouden er mogelijk zijn, omdat omstreeks dat tijdstip een aantal sporters De Korf verliet. LEUSDEN/ACHTERVELD - In de nacht van maandag op dinsdag zijn twee bestuurders in de gemeente Leusden aangehouden wegens rij den onder invloed. Omstrreeks kwart voor een 's nachts werd in Achterveld P.B. uit Ederveen aangehouden. Om half vier gebeurde dat in Leusden met T.K. uit Veenendaal. Beide mannen moesten een bloed proef ondergaan en kregen een rij verbod. Over publiciteit heeft Leus den '85 het afgelopen jaar geen klagen gehad. Het begon met het veelbesproken artikel m de Leusder Krant van donderdag 7 november 1985. Met name speurneus Joop Kool deed toen wat rake uitspraken. „Het is me bekend dat grote groepen mensen binnen de WD het po litieke gedrag van de wethou der (lees: Wagenaar. mh) meer dan zat zijn. Als ik het goed schat, zullen mensen uit alle politieke partijen die nu in de raad zitten straks op ons stem men. Omdat ze er allemaal ta bak van hebben hoe in Leus- den bestuurlijk wordt aange rommeld." Ook wethouder Van Wou denberg (CDA) kreeg een veeg uit de pan van Kool. „Ik heb wel eens tegen wethouder Van Woudenberg gezegd, bij de opening van het nieuwe honk voor de Rockers: 'Me neer de wethouder, je koeien staan er nog beter voor, op stal, dan de Leusdense jeugd.' En dat is ook zo." In de sene interviews met aankomende raadsleden zei penningmeester Rob Peek: „Ik wil belangen ventileren die tot nu toe met vertegenwoordigd zijn." Peek gaf de PvdA nog een trap na: „De behoeften moeten duidelijk gemaakt worden. Niet alles zonder slag of stoot afwimpelen. Dat doet de Partij van de Arbeid wel: vier jaar oppositie is blijkbaar iets te lang voor ze." Een stukje verder m dat in terview: „Ik kan geen namen noemen van mensen die het echt verkeerd doen. De laatste vier jaar was er een verslap ping van de raad. Wij gaan de raad wel eens wakker schrik ken met de fnsse wind van Leusden '85." Ook lijsttrekker Ben Stoelin ga kwam m diezelfde serie in terviews aan het woord. De PvdA moest het wederom ont gelden: „De PvdA is er nooit in geslaagd om iets te verande ren. Ze zijn te netjes, laten alles over zich heen gaan. Dat geldt ook voor andere partijen: ze zijn te slap, niet krachtig ge noeg." Voor de burgervader had Stoelinga eveneens geen goed woord over. „Als ik zie hoe Ra demaker de oppositie behan delt, dan denk ik tjongejonge. Ergens moet je een fatsoens grens trekken. Maar het wordt allemaal geaccepteerd. Hoe hij mensen in discussies afkapt, vergadering leidt, discussies wendt. De familie Leusden ac cepteert dat. Maar het respect dient van twee kanten te ko men." Eén dag voor de gemeente raadsverkiezingen kwam Leusden '85 weer volop in de publiciteit. Anneke Eman gaf toen opening van zaken inzake haar proces tegen Jan Wage naar. Met die aandacht was Ben Stoelinga niet tevreden. „Als Leusden '85 hebben wij hier niets mee te maken", ver klaarde hij. Veel mensen betwijfelden of Stoelinga gelijk had. Anneke Eman stond op de kandidaten lijst van Leusden '85 voor de gemeenteraadsverkiezingen. Bovendien was het Joop Kool, nummer dne op diezelfde lijst en momenteel raadslid voor de partij, die ervoor zorgde dat Eman's verhaal de krant haal de. Hoe het nu ook precies in elkaar zat, een opmerkelijke ontwikkeling zo vlak voor de verkiezingen was het in ieder geval. Ook na de verkiezmgen bleef het „rumoerig" rond Leusdens jongste politieke partij. Tijdens de raadsverga dering van vorige maand barstte de bom voor het eerst pas echt goed naar aanleiding van het besluit van Gedepu teerde Staten om geen goed keuring te verlenen aan de grondaankoop van de ge meente in 't Ruige Veld. Wet houder Wagenaar verweet toen Leusden '85 de zaken an ders bij GS te hebben voorge steld dan ze in werkeüjkheid waren. Joop Kool, niet op zijn mond je gevallen, reageerde alert: „Onlangs trok staatssecretaris Brokx zijn conclusies. Ik ver wacht dat deze wethouder dat ook doet." Gelachen werd er in ieder geval. Tot slot de publiciteit. Leusdej '85 is het afgelopen jaar heel wat is het nieuws geweest. „Daar zijn wq heel blij mee", verklaart Stoelmgi haast overbodig. En dan: „Het con tact tussen het gemeentebestuur e? de media zou beter en intensieve: moeten zijn. Er zou een soort var wisselwerking moeten komen zo wel informatief als m de yoorlich- tingssfeer." „Ik heb moeite met de politieke sfeer in met name Leusden Nu. D2 blad krijgt echt een bepaald kleur tje. Dat is foute boel. We zoeken zeü ook vaak de publiciteit op. Dat heel belangrijk. Wat er binnen het gemeentehuis gebeurt, is ni vaak maar voor een heel beperkte knng." (advertentie! IEMAND FELICITEREN? Dat doe je toch via de felicitatie rubriek van de LEUSDER KABEL KRANT? Felicitaties 6 - per eerste 2 regels. Elke regel meer 6.- extra. Vandaag opgegeven, morgen op de kabel. het dagelijkse kijk nieuwsblad in de gemeente Leusden op KANAAL 4 Opgave: kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4