Nog geen woningbouw in 't Ruige Veld, terwijl juristen weer zijn ingeschakeld Verklaringen wethouder Wagenaar inzake 't Ruige Veld discutabel leuscfl EN" krant 5 1 r Steeds meer vragen over gang van zaken met betrekking tot woningbouw in't Ruige Veld: gemeente gaf zelf toe, dat extra geld uit grondbedrijf was uitgetrokken voor grondaankoop DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986 reportage door Hans Mosterd LEUSDEN - Waar de relatie tussen een aantal bouwbe drijven en de gemeente Leusden inmiddels het meeste weg heeft gekregen van wat ook wel een 'flipperkastrelatie' genoemd kan worden, is het bouwen van woningen in 't Ruige Veld inmiddels weer een aangeleqenheid gewor den, waar de advocaten zich over buigen. Bouwfonds uit Hoevelaken heeft de zaak inmiddels weer in handen van de advocaat gelegd, die zal moeten probe ren om of met de gemeente Leusden, of met de advocaat van de gemeente Leusden, tot overeenstemming te komen. Geschilpunt is daarbij niet alleen de termijn, die de gemeente Leusden de betrokken bouwbedrijven had ge steld, maar ook inhoudelijke zaken met betrekking tot het contract zijn daarbij weer ter discussie gekomen. Naast Bouwfonds is overigens ook Eurowoningen bij de kwestie betrokken. De gemeente Leusden heeft beide bedrijven m een bnef van 31 oktober laten weten, af te zien van verdere samenwer king. Daartoe geeft het college van B&W een opsomming van overeengekomen zaken, waar aan beide bedrijven niet zou den hebben voldaan. KOSTEN In de betreffende bnef wordt geconstateerd, dat er niet aan een eerder gestelde tijdslimiet is voldaan, zoals die gesteld zou zijn in een brief van 22 oktober. Dat betreft dan de bijkomende kosten en de over name van het bouwplan van UBA BV. In de brief wordt gesteld, dat de gemeente een oorspronke lijke termijn van één week ver lengd heeft naar twee weken. Bovendien zou er tussen beide bedrijven en de gemeente zijn overeengekomen, dat de be drijven voor de raadsvergade ring van 30 oktober de aange paste overeenkomst zouden tekenen. Dat betekent, zo schrijft het college, dat daarmee de als al lerlaatste overeengekomen termijn is overschreden, en de finitief geen overeenstemming is bereikt. 'Voor de realisatie van dit bouwplan zullen wij ons nu m vrijheid beraden', aldus het college. ADVOCAAT Inmiddels heeft het Bouw fonds de zaak weer in handen van een advocaat gelegd. Dat is overigens, in het kader van wat we al eerder omschreven als een 'flipperkastrelatie', de tweede keer. Al eerder dit jaar besloot het gemeentebe stuur, niet langer met beide be drijven te zullen onderhande len. Beide bedrijven vochten daarop die beslissing via hun advocaten van, en vanwege wat wethouder Jan Wagenaar (WD) ooit omschreef als een 'vormfout' die de gemeente bij dat besluit gemaakt had, wer den de onderhandelingen daarop weer voortgezet. INHOUDELIJK Directeur Woningbouw van het Bouwfonds, de heer H. Bas, wil inhoudelijk niets zeggen over de gronden, waarop het laatste besluit van B&W wordt aangevochten. De reden daar van is. dat de zaak inmiddels m handen van de juristen is be land. Duidelijk is echter wel, dat het verschil van mening zich met beperkt tot al of niet gestelde mterste data, maar dat er ook inhoudelijk, met be trekking tot de overeenkom sten zelf, verschil van mening blijkt te bestaan. Meer wilde de heer Bas met zeggen. 'Maar het blijft onze intentie, om op een hele redelijke ma nier zaken te doen met de ge meente Leusden', aldus de heer Bas. Hij voegde daar nog aan toe, het te betreuren, dat de affaire zoveel vertraging veroorzaakt, 'met al dat ge goochel.' 'Wat belangrijk is, is dat er woningen gebouwd worden, en dat het plan 't Ruige Veld gerealiseerd wordt', aldus de heer Bas. ONTWIKKELING Woordvoerder Hans Her mans van de gemeente Leus den kon ons geen inzicht ver schaffen in de desbetreffende correspondentie. En wel, om dat men de zaak bij de ge meente nog met als afgedaan beschouwt. Wel werd naar aanleiding van vragen onzer zijds een uitvoerige pers verklaring voorbereid. Maar gisterochtend meldde Hans Hermans, dat er toch geen persbericht zal verschijnen, 'in verband met recente ontwik kelingen.' Het ligt, aldus de gemeente lijke woordvoerder, m de be doeling, dat het college van B&W vanavond tijdens de raadsvergadering nadere me dedelingen doen over die ont wikkelingen. VERWARRING Overigens voor de duidelijk heid: het gaat hier om het oostelijke deel van 't Ruige Veld. waar momenteel al werkzaamheden voor de ont sluiting van het gebied gaande zijn. Voor wat betreft het andere deel. de veertien hectare die de gemeente van UBA BV wil de kopen, verwijzen we naar de reconstructie die we hierbij afdrukken. Waarbij, om de verwarring nog groter te ma ken, overigens blijkt hoe de bouwbedrijven probeerden de bouw van ruim honderd wonin gen m het oostelijke deel van 't Rmge Veld mede te financie ren met de bouw van nog eens driehonderd huizen op de grond die nog gekocht zou moeten worden. ene ton, die ene flOO.OOO,- met zou de f176 000,- en f163.000,- zouden betalen. Ook daar zouden de toe- moeten gaan kosten worden bedra- komstige bewoners voor op mogen gen doorberekend die vaneren draaien. van f 1.471,- tot f2.808,-. En wel als volgt: voor 108 worun- Waarmee een aardig staaltje is gen werd m de kostprijs een be- gegeven van hoe worungpnjzen tot LEUSDEN - De stellige verklaringen van wethouder ]an Wagenaar over de gang van zaken rond de grondaankoop van ruim dertien hectare grond door de gemeente in 't Ruige Veld, blijken discutabel. Dat gaat op voor twee stellige beweringen van de wet houder. De eerste was, dat tijdens ambtelijk overleg over de manier, waarop de gemeente Leusden de grond zou aankopen, ambtenaren van de provincie weliswaar nog net geen instemming betuigden met de gang van zaken, maar nooit zouden hebben laten blijken, dat het op de manier, die de gemeente Leusden voor ogen stond, niet kon. De tweede was, dat Leusden'85 zo'n beetje valsheid in geschrifte gepleegd zou hebben. Reden voor de wethouder om te suggereren, dat het aan deze partij te danken zou zijn dat het college van Gedeputeerde Staten de aankoop af keurde. Dat illustreerde de wethouder met de hartekreet: 'Namens 1.100 woningzoekenden, bedankt, Leusden'85.' Bij navraag echter blijkt, dat de wethouder hier een weergave van de feiten heeft gegeven, die zachtjes uitge drukt, discutabel kan worden genoemd. door Hans Mosterd Tijdens een discussie over de gang van zaken in 't Ruige Veld, vonge week tijdens de commissie vergadering voor Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening, kwam de wethouder nog eens uit- voeog terug op een brief, die Leus- derf85 aan Gedeputeerde Staten heeft gestuurd. De wethouder be schuldigde die partij ervan, op een bepaald punt in het origineel van die brief de woorden: 'Door de ge meente' te hebben toegevoegd aan een zin, waarin werd aangegeven. er twee ton aan Belcom/ Stalenhoef betaald zou moeten wor den Kopieén van beide brieven dnikken we bij deze af. Daaruit blijkt in elk geval, dat er niets is toegevoegd aan een origineel, maar dat het om twee geheel ver schillende brieven gaat. Wel is het zo, dat met het boven aan de brief tikken van de woorden 'stnkt vertrouwelijk' de indruk zou kunnen ontstaan, dat het hier om een origineel ging. En dat, terwijl het een interpretatie van Leus den'85 is. BRIEF Wat wel gebeurde is, dat het Leusdense college van B&W een bnef aan Gedeputeerde Staten stuurde, waann uitvoeng werd in gegaan op de financiering van de grondaankoop In die brief stelt het college, dat er geen enkele aanleiding is, om te denken dat de gemeente aan Belcom/Stalenhoef twee ton zal be talen. Een mededeling, waar Gede puteerde Staten in een later stadium anders over zullen blijken te den ken lijke: er wordt blijkbaar ingegaan op een interpretatie, en heeft een heel andere toonzetting dan de la tere beschuldigingen van wehou- der Jan wagenaar aan het adres van die partij. Met betrekking tot de koopsom merken B&W in de brief het volgen de op. Na te hebben geconstateerd, dat de kopsom die UBA betaalde fl. 136.300,- was: 'Tevens is door UBA BV de verplichting aangegaan om aan de gemeente te betalen de door Belcom c.s. verschuldigde ex ploitatiebijdrage Vein f 333.336,-. De totale kosten van verwerving van de grond door UBA BV bedragen derhalve f 1.469.636,-. Deze kosten worden door UBA BV als volgt te rug ontvangen: 1: koopsom door de gemeente te betalen voor de aankoop van de grond: f736.300,-. 2: van NV Bouwfonds Nederland se Gemeenten en Eurowoningen BV: f400.000,-. 3: via de aanneemsom van de door UBA BV te bouwen woningen m 't Ruige Veld het resterende be drag van f333.336,-, vermmderd met 1/4% van de aanneemsom van de woningen, begroot op flOO.OOO,-. Netto via verhoging van de aan neemsom te ontvangen: f233.336,-. Totaal door UBA BV terug te ont vangen: f1.369.636,- AKKOORD Na die opsomming vervolgt de bnef met: 'Ten aanzien van de on der sub 2 gemelde bijdragen van BNG en Eurowoningen kunnen wij u mededelen, dat zij hiermee ac- coord gaan. Tevens is van hen de toezegging verkregen dat deze kosten voor eigen rekening zullen worden genomen en niet als extra kosten zullen worden opgenomen in de aanneemsom en/of de bijko mende kosten van de door hen te realiseren woningen.' GRONDBEDRIJF 'Om te voorkomen, dat het hier voor onder 3 vermelde bedrag van f233 336,- ten laste komt van de kopers van de woningen in het plan 't Ruige Veld is door ons be sloten om voor dit plan circa f675.000,- ten laste te brengen van de algemene reserve van het grondbedrijf, zo vervolgt het col lege van B&W. 'Door deze bijdra ge is het gemelde bedrag van f233.336 ruimschoots voor onze rekening genomen en komt dus niet meer ten laste van de kopers van de woningen', aldus B&W. BETALEN Uit het vorenstaande wordt het volgende duidelijk. UBA BV zal aan de gemeente f333.336 betalen, zijn de de kosten die Belcom/ Stalenhoef aan de gemeente zou moeten betalen. Dat wil UBA terug verdienen via de aanneemsom, mi nus een ton. En tenslotte zou de ge meente de resterende f233.336,- betalen. Kortom, uit de reserve van het grondbedrijf zou de gemeente de schuld van Belcom/Stalenhoef aan zichzelf betalen. Dat spreekt voor zich. De vraag is echter, waar wethouder Wagenaar m dit verband de stelling vandaan haalt, dat de gemeente niets extra's zou betalen. DOORBEREKENEN Maar daarmee zijn we er nog niet. want waar stellig werd toege zegd, dat de toekomstige kopers van woningen met zouden hoeven mee te betalen aan de hogere kos ten van de huizen, doet zich ook hier een zeer eigenaardig ver schijnsel voor. Het college van B&W deed deze toezegging aan Gedeputeerde Sta ten m een brief, die gedateerd is op 17 september 1986. Maar uit een kostprijsbereke ning, die de gemeente op 17 okto ber 1986 werd toegezonden, komt een heel ander beeld naar voren. En wel, dat de toekomstige kopers wel degelijk voor de extra kosten op zouden draaien. Het is een lang en ingewikkeld verhaal. Maar uit het betreffende stuk blijkt, hoe UBA de prijs van de te bouwen woningen berekende. En daaruit blijkt, dat UBA zelfs die drag van f823,- opgenomen. Dat was namelijk de uitkomst van het rekensommetje f333.336,- gedeeld door 405. Waarbij die 405 staat voor het totale aantal te bouwen wonin gen, ook in dat deel van 't Rmge Veld, dat nog aangekocht zou moe ten worden. Met andere woorden, de bouwers hebben geprobeerd een verbinding te leggen tussen de bouw van ruim honderd woningen op grond die al in het bezit is van de gemeente Leusden, en wat er in de toekomst nog gaat gebeuren m het andere deel, die ruim dertien hec tare die momenteel m het bezit is van UBA BV, en waarvan de aan koop door de gemeente in de ogen van Gedeputeerde Staten geen goedkeuring kon ondervinden. PREMIEWONINGEN En met betrekkmg tot de premie- A-woningen was ook iets geregeld. Daar zou namelijk een overschrij ding van de maximale bouwprijs plaatsvinden van f4.084 per woning. Er zouden 44 premie-A-woiungen worden gebouwd. De totale over schrijding is daarmee 44 maal f4.084,-, en bedraagt f179.696,-. De vraag is dein, hoe dat betaald moet worden. Het moet nu eenmaal mt de lengte, of uit de breedte, en dat geldt ook in de woningbouw. Daar werd het volgende op ge vonden: het moest uit de breedte, want de kostenoverschnjding van de premie-A-woningen werd ver volgens doorberekend m de kost prijs van de 64 andere woningen, te weten 12 premie B-woningen, 42 prerrüe-C-woningen en 10 wonin gen in de vrije sector. In de prijzen van die huizen, die globaal tussen stand kunnen komen. POLITIEK Terug naar de politiek is nu de vraag, wat er gaande is geweest. Ten eerste is altijd beweerd, dat de gemeente geen geld aan Belcom zou betalen. Dat mag puur formeel juist zijn. Maar uit de stuken blijkt, dat de gemeente f233.336,- aan zichzelf zou betalen, zijnde de over eengekomen bijdrage van Belcom m de exploitatie. Belcom hoefde dat dus niet te betalen. Ofwel, een ca deautje van Leusden aan Belcom van geen twee ton, maar van nog drieendertigduizend gulden meer Een tweede toezegging die m de besluitvorming rond 't Ruige Veld een rol heeft gespeeld, was de toe zegging van wethouder Jan wage naar, dat de extra grondkosten niet zouden worden doorberekend in de prijzen van de woningen. Maar in een stuk, dat 17 oktober ie geda teerd, wordt het college van B&W op de hoogte gesteld van hoe UBA dat dus wel zou doen. Beide opties laten dus maar eén conclusie: m beide gevallen is de gemeenteraad van Leusden onjuis te informatie verschaft. INTERPRETATIE Waarmee we weer terug zijn bij de beschuldigingen die wethouder Wagenaar zowel tijdens de raads vergadering van vonge maand, als tijdens de laatste vergadering van de commissie OW/RO uitte, dat Leusden'85 eigenlijk de feiten ver draaid zou hebben. De stukken waaruit we hier heb ben geciteerd, geven al aan dat die BEVESTIGING PROCEDURE En dat in sterke mate. Die bnef bevestigde alleen maar, wat Leus den'85 als interpretatie al veronder stelde. Namelijk, dat de grondaan koop de gemeente Leusden wel degelijk veel meer zou gaan kos ten, dan in de officiële cijfers werd weergegeven. Want wat blijkt uit die brief? Dat de gemeente Leusden een bedrag van f675.000,- ten laste wilde bren gen van de financiële reserve van het grondbedrijf, om te voorkomen dat het meer-bedrag van de grond aankoop ten koste zou komen van de toekomstige kopers van wonin gen in 't Ruige Veld. De vraag is daarbij, hoe de pro cedure nu eigenlijk is verlopen, en toe het inhoudelijk nu echt m el kaar steekt. En dan blijkt, dat de wethouder de gemeenteraad van tousden een gang van zaken heeft voorgespiegeld, die in de eerste plaats afwijkt van de werkelijkheid, die in de tweede plaats bij de provincie ten stelligste wordt te gengesproken. De procedure, die volgt op een brief van een raadsfractie over een bepaald facet van het gemeentelij- beleid is, dat de provincie de betreffende brief met de daarbij gevoegde stukken aan het betref lende college van B&W stuurt. Ver gezeld van de vraag, om nadere '■oelichtingen. Die procedure, zo verzekert pro- unciaal woordvoerder Hans Blom, is ook gevolgd, nadat de bnef '"net bijgevoegde snikken van Leus den'85 bij de provincie was binnen gekomen. De eerste vraag, die dan rijst is, waarom het college van B&W al met 11 dat stadium heeft gereageerd op de toevoeging van de drie cruciale woorden 'Door de gemeente', die tousden'85 op eigen houtje als ei- intepretatie in haar versie van tet stuk had opgenomen. Maar dat is met gebeurd. VOLLEDIG Nu doet zich hier een eigenaar dig feit voort. Namelijk, dat waar het college van B&W in de bnef aan de provincie stelt, dat extra kosten met zullen worden doorberekend, uit de pnjsopgave, die we onlangs onder ogen kregen, uit een brief van én van de toekomstige bou wers m het andere deel van 't Ruige Veld, zaken worden gesuggereerd, die op een andere vorm van door berekening wijzen. Reden, om de len uit de betreffende brieven hier letterlijk weer te geven. REKENING In de bnef van B&W aan de pro vincie staat het volgende: 'Voor het betalen door de gemeente aan Bel com BV/Stalenhoef van een bedrag van f200.000,- zoals door Leus den'85 in haar brief wordt gesugge reerd en de betaling van een niet nader genoemd bedrag door de gemeente aan Van Wijnen BV is geen enkele aanleiding.' Waarbij het zaak is, te signaleren dat hier wordt opgemerkt, dat Leusden'85 iets suggereert, 'm haar briefWaarmee dus niets wordt ge zegd over toevoegingen of derge- =J BEHOOHT BIJ AFD. FEZ at Overzicht verdeling verwervingskosten 't -tuige Veld .uand van E.B. van Oaatselaar. Getaxeerde Extra te 'o« waarde aan te kopen grond: talen aan E.B.van Jaatselaar 736.JCO,- 200.000,- r.'oopsom door Belcoo te betalen aan van Daatselaar 936.300,- Door gemeente extra te betalen aan Belcom/Stalenhoef 200.000,- Koopsom door U3a te betalen aan Belcom c.a. ƒ.1.136.300, Voor rekening van UB* komt de explotatïebijdrage voor 4 bouwkavels Totaal door UBA te betalen ƒ7 /<elk bedrag (gedeeltelijk als volgt door U3A terug wordt ontvangen) 333-336,- 1.469.636,- Getaxeerde waarde aan te kopen grond Extra te betalen aan E.B. van Oaatselaar Koopsom door Belcom te betalen aan Van Oaatselaar Extra te betalen aan Belcom/Stalenhoef Koopsom door UBA te betalen aan Belcom c.a. Voor rekening van UBA komt de exploitatiebijdrage voor bouwkavels Totaal door UBA te betalen Welk bedrag (gedeeltelijk) als volgt door UBA terug wordt ontvangen koopsom door de gemeente te betalen 736.300, door Bouwfonds Nederlandse Gemeenten* - 200.000, door Eurowoningen* - 200.000, door de gemeente - 233.336, Koopsom door do door de gonoontc geneente botalon betalen •730.300,- 233.336,- door de eurowoningen door het bouwfonds ed.Gemeente te -loevel Blijft ten laste van de UBA 200.000,- 20C.CCC,- .369,636 100.ooo,- 1.469.636,- Tevens zijn wij met U overeengekomen dat bij/voor de onder tekening van deze overeenkomst door U, aan van wijnen Vast goed 3.V. te Jordrecht een bedrag groot als bijdrage in de door van wijnen Vastgoed s.V. gemaakte ver wervingskosten van grond in het plan 't Ruige Veld dient te betalen. De bouwpercelen zullen voor rekening van de gemeente en in haar opdracht bouwrijp en woonrijp worden gemaakt. STRIKT VERTROUWELIJK Overzicht verdeling verwervingskosten 't Ruige Veld (land E.B. van Daatselaar) 736.300,-- 200.000,-- 936.300,— 200OOG 1 .136.300,— 1.469.636,-- Blijft ten laste var. UBA Hetgeen neer komt op 0,25% van de aanneemsor van de door UBA te realiseren woningen zie hiervoor ook artikel 2.1.d van de gesloten overeenkomst). Zie hiervoor concept-brief aan BNG en Eurowoningen d.d 14 mei 1986 Het stuk van leusden '85, zoals het bij de stukken was gevoegd die aan Gedeputeerde Staten werden gestuurd. 'Door gemeente extra te betalen', staat er, daar waar in het origineel was weggelaten wie betalen moest Een vervalsmg is het duidelijk niet, alhoewel het zorgvuldi ger was geweest, als men erbij had gezet dat het om een interpretatie ging. Het bedrag komt weliswaar uit de algemene reserve van het grondbedrijf, maar volgens het college van B& W komt het daarmee nog niet ten laste van de gemeente. Een stelling, die andere partijen bestrijden. beschuldigingen veel te ver gaan. In die zin, dat het om een interpreta tie ging, die Leusden'85 zonder meer een betere vorm had moeten geven. Daar zal een ieder het mee eens zijn. Maar voor wat betreft de waarde van die interpretatie blijkt nu, dat de wethouder een aantal bewerin gen heeft gedaan, waarvan met de stukken in de hand kan worden aangetoond, dat ze heel gewoon niet waar zijn. AMBTENAREN En daar zijn we er nog met mee. Want wat te denken over het amb telijk overleg, waann provinciale ambtenaren de indruk zouden heb ben gewekt, dat de constructie die Leüsden zou willen toepassen, wel goedkeuring zou kunnen vinden in de ogen van Gedeputeerde Staten? Daar valt bij de provincie Utrecht ook een heel ander verhaal over te beluisteren, dan wat de wethouder vorige maand in de Leusdense raadsvergadering zo stellig wist te beweren. De voorlichter van de provincie, Hans Blom: 'Uit de contacten die er ambtelijk zijn geweest, had men in Leusden kunnen verwachten dat deze manier van aankopen met goedgekeurd zou worden. Vanaf het allereerste begin hebben de provinciale ambtenaren zich uiterst terughoudend opgesteld, waarbij het heel duidelijk was, dat zij hun twijfels hadden Daar zijn zij zeer ondubbelzinnig in geweest.' Waarmee ook deze ferme woor den van Leusdens wethouder van ruimtelijke ordening zijn terug ver wezen naar hun oorspronkelijke af komst, die naar valt te vrezen gerust een duim van fors formaat mag wor den genoemd. VRAGEN We legden de kwestie rond de grondprijs en de bemaling voor aan Hans Hermans, voorlichter van de gemeente Leusden. Hoe zat het nu, wilden we weten. Zou de extra ho ge grondprijs nu worden doorbere kend aan de toekomstige kopers, of met? En zo met, betaalde de ge meente dan die ruim f233.000,-, of hoe zat dat? Het antwoord was, dat de kosten met zouden worden doorberekend aan de toekomstige kopers En dat de prijs-opbouw van de woningen, zoals we die hiervoor weergaven, voor de gemeente mede aanleiding waren geweest, om de contacten met Eurowoningen en Bouwfonds te verbreken. VERSCHIL De originele opstelling, die de gemeente Leusden maakte. 'Extra te betalen aan Belcom/ Stalenhoef 200.000,-' staat er, zonder dat erbij wordt vermeld, wie dat moet betalen. Voor wat betreft de betaling aan Belcom - of juister gesteld,1 namens Belcom - bleek het inder daad zo te zijn, dat de gemeente daar geld voor had gereserveerd uit de post algemene grondreser ve. Maar onze conclusie, dat de meer-prijs van de grond dus toch door de gemeente werd betaald, bleek volgens de gemeentelijke woordvoerder, voorbarig. 'Daar is dus een politiek verschil van mening over. De wethouder vindt namelijk, dat dat bedrag niet ten laste van de gemeente of van haar inwoners komt. Het gaat na melijk om een reserve, die door zorgvuldig beleid juist voor dit soort gevallen is opgebouwd bin nen het grondbedrijf, zo stelde Hans Hermans. Die redenering is dus discutabel. Want geld, dat de gemeente aan een activiteit, in dit geval het grond bedrijf. verdient, kan men natuur lijk net zo goed beschouwen als geld. dat aan de gemeentelijke huishouding dient te besteden, en met aan grondaankopen tegen een prijs die het dubbele bedraagt van de taxatie-waarde. vervolg op pagina 6

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5