Heartburn', talenten-volle film Relaties met mensen :/an buiten belangrijk Heryl Streep en Jack Nicholson voor het eerst samen Groeneveld opticiens (eth ha Tabor, zwakzinnigenafdeling van Sinaï- centrum FILMS IN HET KORT DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986 plaatselijk nieuws door Anco Mali I "Heartburn1, USA, 1986 Regie: Mike Nichols. Produklie Mike Nichols en Robert Greenhut ènano. Nora Ephron, gebaseerd op haar gelijknamige boek. Muziek Carly Simon. Met Meryl sep, Jach Nicholson, Jeff Daruels, Maureen Stapleton, Stockard Chanrung en Milos Forman [eryl Streep kan zonder twijfel een van de meest vooraanstaande ices van deze tijd worden genoemd. Pas acht jaar geleden maakte haar filmdebuut in 'Julia'; daarna volgden vele films die in de irse filmnaslagwerken een belangrijke plaats innemen. Zoals 'Kra- vs. Kramer 'en 'The Deer Hunter*. Deze week draaien in Amers- maar liefst drie films met Meryl Streep in de hoofdrol: 'Out of Ica' (37e week!), 'Falling in Love' en, in première, 'Heartburn'. Award-winnares Meryl Streep zien we Jack Nicholson, die ook tweemaal een Oscar won, Maureen Stapleton, Stoc kard Channing en Milos Forman, die zowaar m deze film zijn debuut als ac teur maakt. Regisseur Mike Nichols heeft ook al een aardig gevulde prijzen door Hans Bouwman /oor 'Heartburn' is het nodige talent enigerlei filmgebied bij elkaar ge lid. Behalve tweevoudig Academy in hij het wel gezien heeft. Het gaat dus om de lange adem." BEZOEKOUDERS VOOR VOLWASSENEN Het gaat om bezoekouders voor volwassen bewoners. Verscheide ne van hen hebben geen familie, van sommige is de familie niet meer in staat om hen te bezoeken. Het gaat om vijftien mensen nissen de twintig en veertig jaar. Er zijn geen vastgestelde bezoekuren: alleen van vrijdagavond, een uur na zons ondergang, tot zaterdagavond, een uur na zonsondergang, gedurende de sabbath dus. mag er op Beth ha Tabor geen bezoek komen. Overi gens is het bezoek volkomen open: als een bezoekouder m een verlo ren uurtje plotseling zijn pupil" wil bezoeken, is dat prima. VRIJWILLIGERS GEVRAAGD Naast bezoekouders zoekt Beth ha Tabor ook vrijwilligers voor een aantal activiteiten. Vrijwilligers, die bereid zijn om samen met de groepsleiding eens m de één a twee maanden een activiteit te doen. De activiteiten zijn: het voorbereiden van en het méédoen met festivitei ten, meegaan met bewoners die paardrijden, samen met bewoners eenvoudige muziek maken en het begeleiden bij uitjes in de stad als bijvoorbeeld het gaan naar de Film. „Een keer in de maand hebben we een grote festiviteit. We zouden het leuk vinden als mensen daar Een belangrijk onderdeel voor bewoners van Beth ha Tabor vormt het werken, het meedoen aan activiteiten. aan mee zouden willen werken. We hebben op de overdekte speel plaats een bar gemaakt, en daar willen we dansavonden en allerlei andere activiteiten houden. We zouden graag met de vrijwilligers deze activiteiten voorbereiden: hoe méér mensen, hoe méér ideeën. Bovendien kun je dan wat vaker Beth ha Tabor beschikt over diverse mogehjkheden waarbi] de bewoners zich kunnen ontspannen. dingen doen, en es wat meer er uitgaan. Als er vrijwilligers voor die activiteiten zouden zijn, zouden er méér bewoners mee kunnen doen." Piet van Dijk: „Als vrijwilliger ben je met verantwoordelijk. De manier, waarop je de activiteiten doet, doe je in heel nauw overleg met de activiteitenbegeleiders. Voordat je als vrijwilliger een acti viteit gaat doen, ga je deze samen met de groepsleider voorbereiden: we gaan met die en die uit, daar en daar moeten we op letten, en daar en daar houden we ons aan. We hopen erg, dat er veel aan meldingen van vrijwilligers ko men, want dat is heel wezenlijk noodzakelijk. We zullen van tevoren gesprek ken hebben met de vrijwilligers en gaan dan dieper op de zaken in. In groepsverband gaan we op de af delingen kijken, en vanuit die voor bereidingen gaan we in groepsver band aan de gang. Het is hier ook weer zo, dat we graag vrijwilligers hebben, die het activiteitenwerk voor langere tijd willen doen. We hopen ook, dat we een vrijwilliger kunnen vinden, die het leuk vindt om muziek te maken met geestelijk gehandicapten. Mu ziekinstrumenten zijn in voldoende mate aanwezig. Het gaat om plezier beleven aan eenvoudige muziek en aan muziek maken met elkaar. Het gaat niet om prestatie. Om de zoveel tijd houden we een zogenaamde terugkom-avond. Mensen doen allerlei ervaringen op en die ervaringen worden bespro ken op de groepen. Wat we ook zinnig vinden is, dat we die ervarin gen met de bezoekouders en de vrijwilligers onderling bespreken. We praten dan met elkaar over wat de mensen hebben meegemaakt, wat hen dwars zit, wat ze moeilijk vinden. Vooral doen we dat, om de mensen het idee te geven, dat ze het echt niet allemaal m hun eentje hoeven te doen. We doen het met elkaar in groepsverband." Wie op Beth ha Tabor wil gaan helpen kan zich in verbinding stellen met Piet van Dijk, telefoon 033-637666 op werkdagen tussen 12.00 en 13.00 uur. o lala, als ze er achter komt dat Mark nog steedsEinde film. Leuke momenten Het thema van ontrouw binnen het huwelijk is heden ten dage voor een film met zo spectaculair meer, en wat dat betreft is 'Heartburn' dus ook geen spectaculaire film Wat ruet wil zeggen dat het met aardig is om er naar te gaan kijken want er zitten, ondanks alle ellen de voor Rachel Samstat. hele leuke mo menten in. Een acteur als Jack Nichol son (in zijn veertigste film overigens) leent zich daar met zijn typische stijl van acteren uitstekend voor. Ook Meryl Streep kan, zoals gezegd, aardig uit de voeten met Rachel. Verder is het amu sant om Milos Forman. de van oor sprong Tsjechische regisseur ("One flew over the cuckoo's nest' en 'Ama- deus'), te zien optreden als Dmitri, een Oosteuropese zakenman. Enfin, de fans van Meryl Streep heb ben deze week keus genoeg om zonder al te veel 'heartburn' het weekeinde door te komen. liet AMERSFOORT In Beth ha Tabor (Huis van de berg Tabor), de zwakzinnigenafdeling van het psychiatrisch ziekenhuis Sinai-Centrum aan de Laan 1914, nr. 23, wonen niim zestig meest Joodse zwakzinnigen van alle niveaus en alle leeftijden. Beth ha Tabor bestaat uit vier eenheden waar groepen van gemiddeld vijftien bewoners zijn gehuisvest. Drie er van, Hadas (Myrthe), Tam ar (Palm) en Arava (Wilg) zijn gesitueerd rond de overdekte speel- en ontmoetingsruimte van het Sin ai-Centrum. De vierde eenheid, Ethrog (Citrus vrucht) ligt buiten het centrum, en bestaat uit een zoge naamde sociowoning, waar een groep mensen in redelijke mate zelfstandig functioneert. De jongste bewoner van Beth ha bor is twaalf, de oudste 65 jaar. grote middenmoot is rond de 25 jaar. Waar het op de afdeling om gaat is: samenwonen. De staffunc tionarissen en de groepsleiding, onder wie orthopedagoog Piet van Dijk en sub-afdelingshoofd Riny Timmermans, proberen de men sen, die met meer m een gezin kun nen wonen, een vervangingsvorm van het gezin te bieden. Daar horen bij: met elkaar samen zijn in een woonkamer en als vrijetijdsbeste ding het naar een clubje gaan, dan sen, paardrijden, meedoen aan volksdansen. Wat ook een belangrijk onder deel is m Beth ha Tabor is dat de mensen werken, activiteiten doen overdag. De mensen van de socio woning gaan naar de Sociale Werk plaats. De mensen m de overige drie eenheden gaan naar de diver se mogehjkheden van dagopvang en nemen aan allerlei activiteiten deel. Ze werken m de tuin, ze ver zorgen dieren, doen aan handenar beid en koken. RELATIES ZIJN BELANGRIJK „Wat heel belangrijk is," zegt Piet van Dijk, „is dat er relaties zijn. Dan bedoel ik relaties met mensen van buiten. Voor een aantal bewoners is er familie, die hen regelmatig komt bezoeken, en daar kijken bewo ners heel erg naar uit. Het bezoek, het contact met buiten, is bijzonder belangrijk voor hen." Het gaat bij dat bezoek om het stukje persoonlijke aandacht. Die man of vrouw komt voor mij. De bewoners moeten alles met el kaar delen en dan is het heerlijk om iets niet te hoeven delen met de hele groep, en iets voor jezelf te hebben. Bezoek komt niet voor de hele groep, komt speciaal voor jóu. Je krijgt een stukje persoonlijke aan dacht. Natuurlijk krijg je in de groep individuele aandacht, maar toch in mindere mate dan wanneer er iemand jou komt opzoeken en je die persoon specifiek voor jezelf hebt. Even een uitzondering zijn binnen een groep: dat voelt heerlijk warm aan. Riny Timmermans: „Wij zoeken in Amersfoort en Leusden voor on ze mensen, die nooit bezoek krij gen, bezoekouders die voor één bewoner komen, enthousiaste mensen die zich graag inzetten voor mensen met een geestelijke handicap. Het zou fijn zijn, als bezoekou ders hier op visite wilden komen, als ze met de bewoner zouden wil len gaan wandelen, hem of haar een keer mee uit wilden nemen. Wij denken, dat éen keer in de zes we ken voldoende is, als het maar op langere termijn is. De regelmaat en het blijven komen zijn voor de be woner heel belangrijk. We hebben liever mensen, die één keer in de zoveel tijd komen, en dat lang vol houden, dan iemand die elke week komt en na drie maanden zegt, dat overkomt. Genommeerd voor maar liefst elf Oscars, maar kreeg er geen. Ondanks tekortkomingen wel degelijk de moeite waard om te gaan zien, al was het alleen maar voor de magistrale fotografie, die van een soms onaardse schoonheid is. (alle leeftijden) 1900 (Novecento) II. (dinsdag movie cyclus cinema). Het tweede deel van één van de meest befaam de films van de laatste tien jaar: Ber nardo Bertolucci's groots opgezette epos „1900" (Novecento), een m twee avondvullende delen ge maakt film-drama uit 1976, waarin een keur van internationale sterren tot vaak indrukwekkende acteer prestaties komen. Met Robert de Niro, Gerard Depardieu, Domeni- que Sanda, Laura Betti, Donald Su therland, Burt Lancaster e.v.a. Een magistrale film over de sterke te genstellingen tussen arm en rijk in het Italië van het begin van de twin tigste eeuw tot na de Tweede We reldoorlog, over de opkomst van communisme en socialisme. De wurggreep van het wrede fascisti sche regime van Mussolini en het „herstel" van de demokratie na de tweede wereldoorlog. „1900" is een lange zit, in totaal bijna vijf en een half uur. Wie vorige week van het eerste deel heeft genoten, moet ze ker niet verzuimen a.s. dinsdag het tweede deel te gaan zien, omvat tend de penode van rond 1930 tot vlak na de tweede wereldoorlog. Een bnljant in beeld gebracht ver haal. Een repnse, die de moeite waard is! TOP GUN (Euro) „Top Gun", met Tom Cruise als Mavenck, een jonge piloot, die een speciale oplei ding volgt en tot de beste piloten van de VS behoort, doet in zekere zin denken aan „An officer and a gentleman". Maar zeker ook aan „The Right Stuff", de grootse film van regisseur Philip Kaufman over de opleiding tot astronauten. De (Britse) regisseur Tony Scott, broer van Ridley Scott, is er in geslaagd om een onderhoudende film te ma ken met verschillende groots opge zette gevechts-scènes. Met name de scènes aan boord van het Ame rikaanse vliegdekschip USS Enter prise en de luchtscènes rond de gevechten met Russische Migs imponeren door schoonheid, kracht en spanning. Het is echter jammer, dat het verhaal op zich soms iets gebukt gaat onder opge voerde heroïek en onvervalst Ame rikaans chauvinisme. (Alle leeftij den). Scène uit: ,.9'/z weeks" van Adnan Lyne met elkaar samenzijn in de woonkamer; om te proberen een vervangingsvorm voor het gezin te bieden. j(advertentie) FILMKEUZE Van de filmredaktie. (Hoe meer sterren, hoe hoger de waardering) 9Vz WEEKS (Corso). Merwaardi- ge erotische hutspot over een hevi ge vrijage tussen Kim Basinger en Mickey Rourke, die het midden houdt tussen „Turks Fruit" en „His- toire d'O". Het hoe is duidelijk, het waarom niet. Gelikte video-clip fotografie accentueert het David Hammond-effect. Voor de echte liefhebbers.(16 jaar). I'** RUNNING SCARED (Corso) j Grappige en spannende film van regisseur Peter Hyams, dankzij het I sterke spel van Gregory Hmes en j Billy Chrystal, twee zeer onconven tionele politie-agenten, die nogal wat meemaken. Het blijft steeds leuk, ook al denkt hun chef daar duidelijk anders over. Hoogtepunt is de scène in een groot gebouw met veel glas en spiegels. Maar dat i is niet het enige dat er aan moet geloven.(alle leeftijden). 'HEARTBURN (Cinema) Meryl Streep en Jack Nicholson samen m één film. Net als in „Falling in love" met Robert de Niro, is ook „Heart burn" een rustige film over een echtpaar dat probleempjes in hun huwelijk hebben. Regisseur Mike Nichols weet de aandacht best ge vangen te houden in het spel van aantrekken en afstoten, maar ach, de maniertjes van Jack Nicholsen met dat lachje van 'em, die kennen j we zo langzamerhand wel. Voor de I rest een film, waar je je geen buil aan kunt vallen. (Cinema) THE COLOR PURPLE (Cine ma) Visueel gezien bijzonder fraaie verfilming door regisseur Steven I Spielberg en Alice Walker's gelijk- I namige boek, waarmee zij de j Pulitzer-pnjs won. Sterk spel van Whoopie Goldberg als de jonge ne- gervrouw Celie in een dramatische l toonzetting, die helaas op sommige I momenten de vorm van een I sprookje krijgt. Spielberg is er naar I mijn gevoel met voldoende in ge- I slaagd om de menselijke emoties overtuigend in dialoog en beeld te vangen, waardoor de op zich knap gemaakte film wat oppervlakkig Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3. Verkleurend brilletje Ook al zal niet alles waar zijn, dan nog Rachel (Meryl Streep) met haar eerste kindje, en een tweede op komst Bij Groeneveld heeft u een grote keus uit vele honderden kmes-, heren- en kindermonturen. Zodat wij met u altijd de este oplossing vinden die past bij uw uiterlijk maar ook binnen w budget! En daar begon het allemaal mee: die eerste bhk.... kast, onder meer te danken aan films als 'Who's afraid of Virginia Woolf?', "The Graduate', en 'Carnal Knowledge'. Ook de mede-producer Robert Greenhut is geen kleintje, gezien zijn bemoeienis met 'Hair", 'Annie Hall' en 'Manhattan' (met Woody Allen) en 'Arthur' Voeg daarbij nog scenario-schrijfster Nora Ephron, die samen met Nichols 'Sil- kwood' maakte en succes voor 'Heart burn' lijkt verzekerd. Of dat inderdaad ook zo uitpakt is de vraag, want hoewel je over de acteer prestaties van Nicholson en Streep nau welijks aanmerkingen kunt hebben (vooral de laatste voegt door haar rol van Rachel, waar ze eigenlijk voor het eerst op de komische toer uit de voeten kan, weer een nieuw genre aan haar filmrollen toe), is het verhaal er éen uit duizenden. Niks bijzonder, alledaags, en dat is ook niet zo verwonderlijk want het verhaal is gebaseerd op het boek 'Heartburn' van scenano-schrijfster Ephron. Hoewel keung bij de film wordt aangekondigd dat 'personen en ge beurtenissen verzonnen zijn en enige gelijkenis met bestaande figuren of za ken onbedoeld zijn', kom je er met on der uit dat de uit 1983 daterende roman 'Heartburn' van Nora Ephron gebaseerd is op het verloop van haar eigen huwe lijk met Carl Bernstein, de journalist die samen met collega Bob Woodward het Watergate-schandaal boven tafel haal de. komt Bernstein er in het boek en de film met florissant van af. Kort samengevat kim je zeggen; verbefd, getrouwd en keer op keer bedonderd, en dat geldt dan voor Rachel Samstat (Meryl Streep). Zij is een New Yorkse culinair journalis te die bij een huwebjk Mark Forman (Nicholson) een colonuust uit Washing ton leert kennen. Liefde op het eerste gezicht, gevolgd door hun eigen huwe bjk ('Nee, het huwebjk is mets voor mij'), de aankoop van een oud huis dat nodig opgeknapt moet worden, en de geboor te van hun eerste kindje. En dan zijn we in de film nauwebjks een half uur ver der. Dat belooft dus wat, vooral voor Rachel voor wie het leven rozegeur en maneschijn is geworden. Het leven bjkt zo mooi door die roze bnl, maar als zij er een keer goed door kijkt, ziet ze Mark heel anders, namebjk als de ontrouwe echtgenoot. Van dal moment heeft Ra chel 'heartburn', zeg maar een combina tie van hartzeer en maagzuur. Ze pakt kind en koffer en gaat naar vader, weg van die 'hufter' ('heeft die nog met ge beld?'), maar gaat terug als Markie-boy zijn spijt betuigt. Het roze brilletje is zo roze niet meer en de rozen geuren ook met meer zo lekker, maar a la. Dat wordt

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7