Naiaarscampagne Unicef lied Kunst Veredelt zingt al 60 jaar het hoogste Kantongerecht Amersfoort laj aarsconcert a Amersfoort KPO-dames bezochten SBBO Opbrengst diabetes collecte Morgenavond jubileumconcert in Dorpskerk: Programma jubüeum- conc ert De egel plaatselijk nieuws DINSDAG 18 NOVEMBER 1986 LEUSDEN - De Christelijke Gemengde Zangvereniging bestaat zestig jaar. Een respectabele leeftijd, zeker voor een vereniging. Men wil dit feestelijke feit dan ook niet zomaar voorbij laten gaan. Afgelopen zaterdag was er al een receptie, die druk bezocht werd. Maar het klapstuk moet nog komen: het jubileumconcert in de Dorpskerk te Leusden-Zuid. Morgenavond om 20.00 uur is het zover: dan zingen de dames en heren van Kunst Veredelt het hoogste lied. door Martin Hermens „Radio en televisie bieden na- jurlijk veel afleiding en nemen Misschien wat van de belangstel- jg voor ons weg. Maar verder -oeten we gewoon de golven des ds weerstaan." Dat zei de heer ;.J van Lambalgen, toen bijna 70 jar oud, in een interview naar aan- üding van het 50-jang bestaan van iunst Veredelt. Dat is alweer tien jaar geleden, iet de hulp van mevrouw J.S. [raaykamp, de huidige voorzitster in het koor, vond ik het artikel ■rug m het archief van de Leusder rant. De heer Van Lambalgen rard vier jaar na de oprichting van et koor (17 september 1926) lid en :eld dat vol tot juni 1972. Vijf jaar mg was hij secretaris en vervol- ens een kwart eeuw voorzitter. >at soort jubilea kun je nu eenmaal igenkomen bij een vereniging die o lang bestaat. Kunst Veredelt zit midden in de istiviteiten rondom de zestigste ;rjaardag; een respectabele leef- jd die min of meer het bestaans- cht van de vereniging nog eens mdelijk onderstreept. Men kende eel ups en downs (welke vereiu- ng met?) maar verkeert momen el weer in een groeifase. HE UWE DIRIGENT Aan mevrouw Kraaykamp de raag wat er m de afgelopen tien ar allemaal gebeurd is. ,,Toch wel »el, ja", zegt ze. De heer H.M. Ba- els, secretaris van Kunst Veredelt, it het kort samen. „Twee jaar ge- den hebben we een nieuwe diri- ent gekregen. De vereniging was at mgedut; het repertoire lag ons et meer zo erg. Maar we hebben een jonge dirigent, Pieter Leeb- ak. Hij bracht meuw leven in de ub. We hebben er sindsdien tien euwe leden bijgekregen. We abben nu 36 leden." De heer M. Biel, lid van de com- üssie die de jubileumactiviteiten ganiseert, vertelt uit eigen erva- ag „Toen ik erbij kwam, waren er aar drie bassen. Nu zijn het er iven", zegt hij met geheel zonder ots. „Het koor zit weer in de lift. Het enthousiasme van de leden gaat met sprongen vooruit. We tre den nu ook meer naar buiten toe." „In december treden we op in Driebergen", vervolgt de heer Biel enthousiast. Secretaris Bakels vult hem aan: „We willen in de toekomst een aantal concerten met anderen organiseren." En dan de heer Biel weer: „De afsluiting van dit seizoen wordt in de Dorpskerk gehouden. De koren Living Song en De Lof- stem uit Leersum werken daar aan mee Die staan ook onder leiding van onze dirigent Pieter Leebeek.". Waarmee duidelijk is gemaakt dat het koor bruist van de activiteiten. OFFICIEEL Een andere verandering in de afgelopen tien jaar is dat men nu als vereniging ingeschreven staat bij de Kamer van Koophandel. „We zijn nu dus een officiële vereni ging", aldus de heer Bakels. „Voor heen was dat niet zo." In het kort een stukje historie. De oprichtingsvergadering werd ge houden op 17 september 1926 m De Mof. Daarbij waren welgeteld ne gen dames en acht heren aanwezig. In artikel acht van het reglement werd de contributie gesteld op 25 cent per persoon. Bovendien stelde men een inleggeld vast: 50 cent. „Alle aanwezigen traden als lid toe", zo staat in de notulen terug te lezen. Er waren zes namen voor het koor in petto: Kunst Veredelt, Soli Deo Glona, Cantata Deo, Looft de Heere, Excelsior en De Lofstem. Met „algemene stemmen", zoals dat zo mooi heet, koos men voor de eerste naam. Daar werd bovendien nog het predikaat „Christelijk Ge mengde zangvereniging" aan toe gevoegd. De eerste dirigent werd de heer P.H.R. Huijgens, een organist uit Amersfoort In de loop van de jaren versleet het koor negen dingenten. Pieter Leebeek is nummer tien. En als het aan het dnetal Kraaykamp/ Bakels/Biel ligt, dan mag hij, graag zelfs, nog geruime tijd blijven. „We leren nu ook zingen", constateert de heer Bakels tevreden. „We doen ademhalingsoefeningen als we be ginnen en de klankkleur wordt geoefend." EUSDEN - In de gemeente usden is de najaars-cam- igne van Unicef van start ge- lan. De opbrengst van deze ctie is bestemd voor de mas- üe immunisatie-campagnes aarmee Unicef ziekten als fterie, kinkhoest, polio, teta- is en tbc wil uitroeien. .Iedere zes seconden sterft er gens ter wereld een kmd en raakt n ander gehandicapt als gevolg b een ziekte die door inenting orkomen had kunnen worden", lus Unicef. Die organisatie heeft sntelijk bewezen dat het moge- is om m samenwerking met srheidsinstanties en de bevol- 'gzelf massale ïmmunisatie-cam- gnes te organiseren waarmee al en tegen relatief lage kosten rpen, steden, zelfs hele regio's in derde wereld geholpen kunnen irden. Unicef heeft dan ook besloten om immunisatie de hoogste pnon- Ite geven. Men wil tegen het jaar 50 de eerder vermelde ziekten baas zijn. Het spreekt voor zich dat ook de opbrengst van de actie in Leusden voor dit doel bestemd is. Mensen die dit werk van Unicef willen on dersteunen, kunnen dat doen via het kopen van de speciale prent briefkaarten. Het beschikbare as sortiment is samengesteld uit werk dat door kunstschilders en teke naars uit de hele wereld belangen- loos beschikbaar werd gesteld. Behalve de wenskaarten zijn er dit jaar ook geschenken voor kin deren te koop. Nieuw m de collec tie is de haast nostalgische blokkenpuzzel, uitgevoerd in praktisch kunststof en verpakt in een handig koffertje, dat zich overi gens ook voor andere doelein-den leent. In Leusden kunt u bij de vol gende verkoopadressen terecht: mevrouw Bergsma, Berkenlaan 19, telefoon 033-94.16.02 of bij me vrouw Otter. Van Boetzelaerlaan 12, telefoon 033-94.09.55. Daarnaast kan men in de week van 24 tot en met 29 november en m de week na Sinterklaas ook m de openbare bi bliotheek te Leusden-Centrum te- EUSDEN - De Orkestver- iging Amersfoort geeft op terdag 22 november een na- trsconcert in het kerkelijk strum De Brug aan de tailenburgerweg 2 te lersfoort. De nieuwe diri- it Marius Schouten heeft de tikale leiding in handen, t concert begint om 20.15 'P het programma staan de vol gende werken: „Ouverture Eg- mont" van L. von Beethoven, de sui te uit „L'Arlésienne" van G. Bizet en het trompetconcert in Es grote terts van J. Haydn. De toegangskaarten voor het concert bedragen negen gulden. Donateurs en houders van een CJP en een pas-65 betalen slechts zes gulden. Voor meer informatie kan men bellen naar Annet Schaafsma- De Koning, Gravin van Burenlaan 149 te Amersfoort, telefoon 033- 63.40.84 recht voor de aankoop van de artikelen. LEUSDEN - De dames van de KPO brachten vorige week woensdagochtend een be- zoekje aan de SBBO te Leus- j den. De interesse om eens een kijkje te nemen achter de schermen van een streek school was groot: ruim veertig vrouwen waren aanwezig. Men werd ontvangen met koffie en gebak uit eigen keuken. Na een inleidend praatje van directeur Van Veen volgde een diapresentatie over de school en de diverse filia- len. Vervolgens kregen de dames een rondleiding door de school, die eerder dit jaar werd geopend door Pnns Claus. Het gezelschap kon zelf constateren dat het hier met om een echt schools gebouw gaat, maar om praktijklokalen met de meuwste apparatuur zodat de op- l leidingen goed aansluiten op het I hedendaagse bedrijfs-leven. „We zagen de lokalen voor de I toekomstige gezinsverzorgsters en bejaardenhelpsters. Hier leerden ze bijvoorbeeld omgaan met mo derne huishoudelijke apparaten", aldus één der dames. „We genoten J m de keuken, waar net marsepein werd gemaakt." „Eigenlijk is een morgen te kort, maar je krijgt wel een beeld van wat er nu binnen die school ge beurt", aldus diezelfde dame. „Jonge mensen opleiden tot een beroep waarmee ze aan de slag kunnen." LEUSDEN - De opbrengst van de vorige week gehouden collecte „Geef 's voor diabe tes" bedroeg in de gemeente Leusden 3.129,60 gulden. Het geld is bestemd voor weten schappelijk onderzoek op het gebied van suikerziekte. De landelijke actie wordt jaar lijks georganiseerd door het Diabetes Fonds Nederland. Diabetes is nog altijd een onge neeslijke ziekte waaraan naar schatting 240.000 Nederlanders lij den. De ziekte openbaart zich dik wijls op oudere leeftijd, maar er lijden ook veel kinderen en jonge ren aan diabetes. In Nederland is veel onderzoek gaande naar de mogelijke oorza ken van diabetes. Ook zijn de afge lopen jaren veel nieuwe behandelingstechnieken ontwik keld In 1982 vond voor de eerste maal de nationale diabetesweek plaats. Het Diabetes Fonds Nederland heeft nu in vijf acties enkele miljoe nen guldens opgehaald, zodat het wetenschappelijk onderzoek rond suikerziekte nieuwe impulsen kan krijgen. Het bestuur van het Diabetes Fonds Nederland wil graag alle ge vers hartelijk bedanken. Wie geen collectant heeft gezien en toch nog de actie wil steunen, kan een bij drage overmaken op girorekening 5766 van het D.F.N. te Amersfoort Iemand uit Bameveld zou als eigenaar van een var kensbedrijf in strijd met de wet gehandeld hebben door binnen het entgebied 104 varkens zonder de ver eiste inenting tegen var kenspest te laten rondlo pen. Hij kwam met een ver weer waar het gerecht geen antwoord op wist. Hij stelde nl. dat de beschikking waarop de tenlastelegging gebaseerd was niet tijdig verlengd zou zijn en daarom ongeldig was. De zaak wordt voor nader onder zoek aangehouden. Een andere veehouder had zich aan hetzelfde euvel schuldig gemaakt, maar in een ander entgebied, waar geen discussie over de gel digheid mogelijk was. Deze verdachte hield zelf geen varkens, maar had een paar leegstaande schuren ter beschikking gesteld van een collega, die daar 45 big getjes gestald had om te mesten. De collega zelf woonde buiten het entge bied en had hem niet ge waarschuwd. Verdachte be riep zich erop dat hij dus niet op de hoogte was ge weest van de ïnentingsre- gels. "Ik kreeg er 200,- per maand voor en verder be moeide ik me er niet mee". "Daar wil ik ze niet voor in mijn achtertuin hebben" merkte de officier op, die overigens niet gevoelig was voor het argument "dat wist ik niet". Verdachte werd veroordeeld tot een boete van 750,-, waarvan 450,- voorwaardelijk. buren waren al op Kunst Veredelt en zeiden „kom eens een keer zin gen". Dan moet je een keer de stap wagen. Dat heb ik gedaan en ik ben er nu met meer weg te branden." Er blijkt zich door de jaren heen een vaste kern gevormd te hebben, die de vereniging door dik en dun trouw bleef. „Soms hebben we wel eens gestaan met de vraag: redden we het of niet?" herinnert mevrouw Kraaykamp zich Zo weet de heer Bakels nog precies hoe de situatie was toen hij zich twaalf jaar geleden bij het koor voegde. „Er was toen één tenor. De dirigent zei toen: „Zo kan ik niet vooruit"." Zijn vrouw was al lid, en kwam van het eén het ander „Het is inderdaad een tijdje zwakjes geweest", weet de huidige voorzitster over die penode te ver tellen. Anderen zien haar een beetje als de toenmalige redder in nood. Zelf is ze daarover wat be scheidener. „Daar zijn we met el kaar weer overheen gekomen." Biel: „We hebben echt een paar leden gehad die een periode zijn weggeweest, maar die er nu met plezier weer helemaal bij zijn." MANNEN Opvallend is overigens dat Kunst Veredelt, m tegenstelling tot vele andere koren, met te kampen heeft met een chronisch gebrek aan mannen. „Dat schijnt opvallend te zijn", is de reactie van de heer Biel. „De mannen zijn bij ons goed verte genwoordigd. Beter dan bij de ge mengde koren m de omgeving, dacht ik. Maar daar durf ik mijn hand met voor m het vuur te steken. Maar de verhoudmg zijn goed." „Weet u wat opmerkelijk is9 Met het opnchten van het koor waren de leden allemaal ongehuwden", vertelde de heer Van Lambalgen tien jaar geleden aan de Leusder Krant. „Het was daardoor wel eens wat rumoerig met de repetities! En de leden wisselden nogal wat. We verzuchtten wel eens: hadden we maar wat gehuwden, dan hadden we wat meer vastigheid! Nu is het zo, dat we er graag wat jongeren bij hebben. De vaste kern der koorle den is ouder en getrouwd." Nu, tien jaar later, weten ook jon geren de weg naar Kunst Veredelt te vinden. Wie dacht dat het koor na zesng jaar op weg is naar de status „bejaardenkoor" heeft het dus compleet mis. „We willen geen be jaardenkoor worden", zegt de se cretaris van de vereniging. „We mikken op jonge mensen omdat we niet moeten verouderen", legt me vrouw Kraaykamp uit. Het doel is duidelijk: men wil de toekomst van het koor veilig stellen. „We mikken op circa veertig le den", vervolgt de heer Bakels. „Ik streef nu eigenlijk naar vijftig", filo sofeert de heer Biel hardop. „We zitten al bijna aan de veertig." CONCOURSEN Concoursen bezoeken, zoals vroeger nogal eens gebeurde, is er vandaag de dag niet meer bij. „Dat gebeurde voornamelijk voor de oorlog. Dat is nu met meer zo in. Althans, met hier in de buurt. We knjgen nog wel ieder een uitnodi ging voor een concours in Antwer pen. Daar hebben we nooit aan meegedaan, omdat we daar te klein voor zijn", aldus de heer Bakels. Het concert van morgenavond wordt de grote en tevens laatste activiteit van het 60-jange bestaan. Waarom is het jubileum trouwens met in september gevierd? Het ant woord spreekt voor zich- „We be ginnen pas half september met repeteren omdat iedereen dan te rug is van vakantie", aldus de heer Bakels. En in twee, drie weken kun je geen jubileumconcert voorberei den. „Het is nu ook groter opgezet dan ooit", licht de heer Biel toe. „We vinden gewoon dat we er mogen zijn." En mevrouw Kraaykamp: „We konden voorheen zelfstandig niets doen. We moesten altijd mensen van andere verenigingen erbij ha len ter ondersteuning Nu kunnen we het zelfstandig. En dat is toch leuk om met je eigen verenigmg iets te berde te brengen." De verwachtingen zijn in ieder geval hooggespannen „We zijn ruim een jaar geleden begonnen met de voorbereidingen", aldus de heer Biel. „We zijn er toch wel ont zettend druk mee bezig geweest. Zoals het er nu uitziet, moet er ook iets uitkomen." De receptie van af gelopen zaterdag was m ieder ge val al een succes. Met het jubileumconcert van morgenavond zal het ongetwijfeld dezelfde kant opgaan Gezien het enthousiasme en de inzet kan dat gewoon niet misgaan. In parken, gemengd bos, kreupelhout en tuinen leeft een stekelig diertje: de egel. Het beestje heeft een lengte van ongeveer vijf entwintig centimeter en een klein staartje. De bo venkant van het lichaam is bedekt met stekels, die ei genlijk niets anders zijn dan zeer harde haren. Op het snuitje en aan de on derzijde van het lichaam groeien zachte haren. Het spierenstelsel van de huid is uniek, want het diertje is in staat zich op te rollen. Het wordt dan aan alle kanten beschermd door het stekelige gedeelte van de huid. Er zijn ook huid spieren die de stekels op zetten en het diertje tot een ongenaakbare vesting ma ken. De egel wordt tot de insek- teneters gerekend, maar kan beter een alles-eter worden genoemd. Zijn voedsel bestaat in hoofd zaak uit ongewervelde dieren; regenwormen, slakken, kevers en dui zendpoten, terwijl hij ook een kikker, muis of hage dis niet versmaadt. Hij eet eigenlijk alles wat eetbaar is, ook eieren en kuikens van bodembroeders. Een slang, zelfs de giftige ad der, gaat hij niet uit de weg. Deze verdedigt zich wel, maar heeft weinig kans tegen de harde ste kels en verwondt zich daar alleen maar aan. De enige plaats waar de slang kan bijten is de snuit en daar past de egel wel voorop. Het is een scharrelaar van de schemering en de nacht. Overdag houdt het zich verborgen onder dichte begroeiing, bladho- pen en houtstapels of een holletje in de grond. Zodra de zon onder is, komt de egel te voorschijn en gaat op jacht. Het gezichtsver mogen is niet zo best, maar hun gehoor en reukvermo gen zoveel beter. Ze kun nen hard lopen, klimmen en zelfs zwemmen als het nodig is. Maar hun jacht- activiteiten beperken zich meer tot het zorgvuldig af zoeken van de bodem naar voedsel. Egelvrouwtjes bouwen een nest op een verborgen plaats. Daarin werpt ze éénmaal, een enkele keer tweemaal, per jaar gemid deld vijf jongen. Die jon gen zijn bij de geboorte blind, roze van kleur en hebben nog geen stekels. De eerste zachte, witte ste kels breken direct na de geboorte door de huid heen. De eerste weken worden de jongen gezoogd en na ongeveer een maand neemt de moeder de jon gen mee om te leren voed sel te zoeken. Na een week of zes gaat het gezin uiteen en gaan de jongen een zelf standig leven leiden. De egel houdt gedurende vier of vijf maanden een winterslaap in een nest dat op een beschutte plaats, onder boomstammen of dichte begroeiing ligt. De hartslag vermindert van 180 naar 20 slagen per mi nuut en de lichaamstempe ratuur daalt belangrijk. Door zijn nachtelijke leven krijgen we de egel maar weinig te zien. Vaker zien we op of aan de kant van de weg een bloederig, platgewalst hoopje liggen. Ofschoon ze weinig na tuurlijke vijanden hebben, zijn ze toch wettelijk be schermd. Maar of die be scherming ook helpt tegen verkeersongelukken? G.van L. fcCCL NIET DOODZWIJGEN Mevrouw Kraaykamp wil, te recht, de vonge dirigent niet dood zwijgen of tekort doen. „Hij heeft het vijfentwmtig jaar volgehouden met een koor wat niet aan zijn ver wachtingen voldeed", zegt zij. De heer Bakels: „Er was sprake van een tegenstelling. Die man was 25 jaar dirigent. Dat moet je nooit doen, vind ik. Dan raak je op een dood spoor zonder dat iemand daar schuld aan heeft." Toch is men het er over eens dat de meuwe dirigent een schot in de roos is. „Wat techniek betreft zijn we er op vooruitgegaan", vindt de heer Biel. „We zijn beter gaan zin gen." En de heer Bakels: „Proble men hadden ze zestig jaar geleden ook. De leden moesten niet zoveel praten en roken." Of dat nog steeds het geval is? „Nee", reageert de heer Bakels spontaan. „We hebben nu een jonge, fieve dirigent. Die begmt stipt om acht uur. En dan is het zingen m een behoorlijk tempo. Na de repetitie zijn we altijd bekaf." „We knjgen geen kans om te klessebessen", zegt mevrouw Kraaykamp. „Als ik 's avonds bekaf ben en eigenlijk geen zin heb om te gaan zmgen, ga ik toch Zingen is zo'n ontspannende en vrolijke busi ness." Zelf is ze 26 jaar lid van Kunst Veredelt, waarvan inmiddels al weer drie jaar ook als voorzitster. STAP WAGEN Hoe belandde zij bij Kunst Vere delt? „Ik heb ooit eens iets bij ie mand thuis gezongen. Ik weet niet meer ter gelegenheid waarvan. De Leusden-Zuid gehouden. Behalve het jubilerende koor verlenen ook de volgende solisten hun medewerking: Rei- nata Heemskerk (alt), Henry Blackmon (bas/bariton), Ellis de Grijs (sopraan), Han Kapaan (hobo), Alex van Harten (piano), Albert Brink (orgel) en The Living Song uit Leer sum. De algehele leiding is in handen van Pieter Leebeek. Op het programma staan werken van onder andere G.F.Handel, J.S. Bach, Joseph Haydn, Robert Schumann en F. Mendelssohn-Bartholdy. De toegang tot het concert is gratis. LEUSDEN - Het jubileumconcert van de christelijke ge mengde zangvereniging Kunst Veredelt wordt morgen avond om 20.00 uur in de Nederlands Hervormde Kerk te

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5