Leusdenaar Maarten Boon wil zelfhulpgroep starten Ï3JEES3 Luchtkasteel. Standen Bowling Bond Leusden PEUGEOT 205.'1\ STERK NUMMER V.A. 15.965- AANTREKKELIJK AANBOD TOT 31 DECEMBER 1986. el sKÊJ DUwtt Berkenweg 3, tel.033-13846. ff ntD/%WCÜ Amersfoort Bovee Amersfoort B. V., DONDERDAG 20 NOVEMBER 1986 LEUSDER KRANT 4 HOOFDKLASSE GROEP „Ik denk erover, een groep van zo'n twaalf personen te starten die zou kunnen groeien tot een zelf hulpgroep en waarvan de leden op den duur in staat zouden zijn in hun eigen omgeving zelfhulpgroep te stimuleren. Een netwerk, dat bij goed onderhoud, sterk is en ge neigd tot groei." „In die groep zou iedereen wel kom zijn die zich ongeveer herkent in de opsomming waarmee ik ben begonnen en die geen regelmatig gebruiker is van medicijnen op „psychisch" vlak (zoals slaap- en kalmeringsmiddelen), die nog wel maatschappelijk functioneert maar die toch vindt dat het zó niet goed gaat. Ook paren zouden in deze opzet welkom zijn. VERWACHTEN „Wat zou je nu van en in zo'n groep kunnen verwachten? Eerst maar eens aangeduid wat je ervan zou kunnen verwachten, wat je in zo'n groep mogelijk voor jezelf zou kunnen bereiken. Ik ga er daar bij van uit, dat het onzinnig zou zijn te proberen te gissen, welke doe len de deelnemers zich persoonlijk stellen. Dus, alweer, wat algemene aanduidingen." ,Je verlaat een defensieve, op overleven gerichte houding en wordt creatiever en kleurrijker. Je ervaart het als aangenaam, per soonlijk verantwoordelijk te zijn voor wat je doet of met doet. Je merkt dat het piekeren en tob ben langzamerhand stopt en dat er een groeiend gevoel van welbeha gen in je is, een welbehagen over het loutere feit dat je bestaat. Je kunt tot het besef komen dat „leven" gelijk is aan „beweging" en niet het krampachtig streven naar een fraai ideaal. Je houdt op met klagen en begint met leven." OEFENINGEN „Allemaal schitterend natuurlijk, maar wat moet je daar dan voor doen, oftewel: wat kun je in zo'n groep verwachten? Om te beginnen gaan we door mid del van bepaalde oefeningen ons „lichaamsgevoel" sterker maken en oefenen met het waarnemen van wat er zich zoal onder onze huid afspeelt. We zullen veel bezig zijn met ademhaling en onderzoeken, wat we in het dagelijks leven zoal geneigd zijn met onze adem te doen. We gaan werken met ont spanning en leren, spanning in ons lichaam bewust te ervaren en te localiseren, zodat we de mogelijk heid krijgen om van spanning ont spanning te bereiken op elk gewenst moment." „En als je zoveel jaren van je leven zó hebt lopen oppotten, slik ken, aanpassen en zoete-brood- jes-bakken, dat je niet meer weet hoe het voelt als je jezelf eens een keer tot uitdrukking brengt m boos heid, verdriet of vreugde, dan kan het genezend zijn om dat in de vei ligheid van een groep mensen die je langzamerhand goed hebt leren kennen, te doen." „Zo doodsbenauwd als je nu bent om jezelf in gevoelens te verliezen en ze maar liever niet voelt door, bijvoorbeeld, je adem in te houden, een borreltje te nemen of maar weer eens een sigaretje op te ste ken, zo doodsbenauwd als je bent om jezelf kwijt te raken, zo heerlijk is het om te merken, dat je in de loop van de bijeenkomsten steeds meer het gevoel krijgt dat je jezelf vindt." Je gaat ontdekken dat je jezelf al jarenlang onderdrukt hebt en je merkt dat jouw klagen over onder drukt worden, door je omgeving, of je werkomstandigheden, verandert in het bewustzijn dat je kimt ophou den jezelf nog langer te onderdruk ken, of tegen te houden. We gaan onderscheid leren maken tussen „wat ik denk" en „wat is", we gaan een aantal sluiers afgooien en ont wikkelen een grote helderheid in hier-en-nu, we gaan ons zintuiglijk functioneren een grotere plaats in ons bewustzijn geven, de grenzen en functies van contact onderzoe. ken en kunnen daarbij ook gebrul maken van wat in onze dromen te voorschijn komt. Samengevat m wat vaktermen: we gaan werker, met Gestalt, Sensory Awareness, Focusing, Feedback en Autogene Training." MARKTONDERZOEK „Waar zou je nu aan moeten be ginnen bij het opzetten van zo'n groep? Om het in commerciële ter men te zeggen: bij een onderzoek van de markt. Dat wil ik dan ook doen en wel op de volgende ma nier: ik houd in mijn huis een infor matie-avond waarop iedereen welkom is. Er is maar één voor waarde aan verbonden: je belt mij van tevoren op dat je van plan ben! te komen, zodat ik bij zeer grote belangstelling een extra bijeen komst kan organiseren. Het pro gramma van die avond kan eruit bestaan dat ik toelichting geef op dit stuk in de krant en, natuurlijk, iets vertel over mijn eigen achter grond, en welke grenzen ik stel aan deelname. De financiële kant moet ook aan de orde komen: wat zou zo'n groep jou maximaal kosten ah we de te maken onkosten hoofde lijk omslaan? „Tot slot één ding: bel mij niet op om inlichtingen. Die geef ik op de informatie-avond. Stap die drempel in ieder geval over." Informatie-avond op vrijdag 28 november om 20.00 uur precies. Opgave telefonisch: 943012. Uitslagen: geroezemoes van pratende gasten horen of die niets durven zeggen op een vergadering." „Er zijn mensen die nogal eens te horen krijgen: Jij kunt niet met je gevoelens omgaan!" of het verwijt naar hun hoofd geslingerd krijgen: „Heb je dan helemaal geen ge voel?" en die dan volstrekt met snappen waar het over gaat. Er zijn mensen die alsmaar m dezelfde soort conflicten uitkomen (bijvoor beeld met hun partner) en die graag uit dat patroon weg zouden willen komen. Er zijn mensen die de hele dag lopen te denken, te tobben, ge sprekken in hun hoofd lopen te voeren, de hele dag bezig zijn met de vraag: Hoe kom ik bij de ander over, wat vindt men van mij? en die daar zo intens mee bezig zijn dat ze helemaal niet meer weten wat ze zelf nou eigenlijk vinden of willen en die daar zo diep in kunnen weg zakken dat ze op het laatst met meer weten wat ze met hun leven moeten beginnen." VARIATIES „Kom je ongeveer in deze op somming voor? Er zijn mensen die niet echt onder woorden kunnen brengen wat er aan ze scheelt, die wel het besef hebben dat het niet goed met ze gaat en die anders zouden willen leven. Misschien hebben die zich in het boven staande nergens herkend. Het le ven is in al zijn vormen nu eenmaal rijker aan variaties dan ik hier kan bedenken.^ Maar het weten dat je „anders" wilt, en dan met modieus bedoeld of als vlucht uit verveling, is al motief genoeg om iets te on dernemen. Ze kunnen, denk ik, ge holpen worden. Door wie?" „Ze kunnen zichzelf leren hel pen. Ze kunnen tevoorschijn komen uit dat schimmige randgebied van de officiële hulpverlening, daar waar psychologische of psychiatri sche hulp gelijk is aan het doden van een mug met een handgranaat." LEUSDEN Leusdenaar Maarten Boon (57) wil in zijn woonplaats een zelfhulpgroep beginnen. Boon, die vroe ger werkzaam was in het voortgezet onderwijs, be kwaamde zich gedurende die tijd via de nodige cursussen in begeleiding. Hij deed dat aan het Amsterdamse Interac tie-centrum, waar hij daarna lang als vaste medewerker aan verbonden was. Ook volgde Maarten Boon cursussen bij de Amerikaan Jacob Stattman, aan het Instituut voor Unitieve Psycholo gie, eveneens in Amsterdam gevestigd. Op vrijdag 28 november om 20.00 uur precies start Maarten Boon een infoxmatie-avond. Voorwaarde voor deelname van belangsteUenden is, dat zij zich vooraf telefonisch bij hem opgeven. Dat kan via telefoonnummer 943012. „Er lopen veel mensen rond met een bepaalde behoefte aan hulp. Er komen veel mensen bij hun huisarts met vage klachten waarmee deze met altijd wat weet aan te vangen. Er zijn veel mensen die naar Maat schappelijk Werk gaan en als ze eenmaal tegenover een Werker zitten, geen echte hulpvraag weten te formuleren, op dat moment ook niet meer weten wat ze eigenlijk op de lever hadden (de kiespijn die op de stoep van de tandarts ineens weg is)." OPSOMMING „Toch gaat het dan over mensen en nu waag ik mij aan een opsom ming, die zich vaag ongelukkig voelen, die last hebben van buien van neerslachtigheid of langdurige perioden van somberheid doorma ken of die zich m hun dagelijkse activiteiten zo gespannen voelen raken, dat ze weten onderhevig te zijn aan een actueel symptoom dat met „stress" wordt aangeduid. Er zijn mensen die al jarenlang last hebben van hoofdpijn of die klagen over vermoeidheid of die lijden on der gevoelens van eenzaamheid of die de hele dag een vaag verdnet met zich ronddragen." „Er zijn er die constateren dat ze, naarmate ze ouder worden, steeds minder contact zoeken met de mensen om hen heen, die zich steeds meer terugtrekken in een isolement dat niet echt zelf gezocht is maar uit angst wordt gebóren. Ze komen soms zelfs tijdenlang de deur niet uit." „Er zijn ook mensen die achter elkaar dokters en alternatieve ge nezers aflopen op verzoek naar verlossing uit wat hen kwelt en mis schien gaat het soms om een helder en duidelijk symptoom, of om een onwelbevinden dat nauwelijks be schrijfbaar is. Je hebt mensen die zo ontzettend verlegen zijn dat ze geen mond durven opendoen zodra ze met meer dan twee anderen „in gesprek" zijn of die een deur niet durven openen waarachter ze het Maarten Boon. MS CTI MET 115 DIN PK GOED VOOR I9b KM/U IN 4 STERKE 18 DIESELUITVOERJNGEN. Dit tijdelijke financicringsvoordecl geldt natuurlijk ook voor de sportieve Peugeot 205 Junior. Hij is leverbaar in wit, donkerblauw of tegen meerprijs in grijs metaallak en heeft de volgende extra's: Striping in de modekleuren rood blauw groen op zijkanten Junior-kleurlogo in de sierstukken op de achterstijlen i Full cover aërodynamische wielplaten Chique chroomstrips in de bumpers Zwarte sierplaat op achterklep Junior-kleurlogo op achterklep Vlotte eigentijdse jeans bekleding, ook op de hoofdsteunen en deurpanelen Luxe donkerblauwe moquette bekleding op vloer en bagageafdekplaat Inbouw- voorziening voor radio en luidspeakersZwarte antenne Verstelbare rugleuningen vóór» Binnenspiegel met dag nachtstand. aanschafprijs, met een maximum van 10.000 gulden. Na 30% aanbetaling rijdt u tot I juli 1987 zonder rente te betalen of zelfs maar iets at te lossen. De aanbetaling kunt u in de meeste gevallen heel simpel oplossen door uw huidige auto in te ruilen. 1 Juli 1987 rekent u af. LI kunt ook kiezen voor een lening tot maximaal f 10.000,- over 36 maanden tegen een rente van 6,9%. Beide leningen worden door Peugeot Talbot Financiering verstrekt onder de gebruikelijke voorwaarden van huurkoopovereenkomst, waarbij de Peugeot organisatie de rente/ rentereductie voor haar rekening neemt (AFGEDEELD; 205 JUNIOR VA. I 16.950.-1 PRIJZEN /.IJ\ INLUISIEI BTW Al LEVERINGSKOSTEN I 4 JU. WIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN PI UGEOl I Al BOT 11 \M DIRECT 11 AS! N II C.I N I EN AANTRI KKI I l|KI I'KIJN TIJDELIJK V A F 451,- PER MAAND (EXCL. BTW). De Peugeot 205 is een ijzersterk, nummer. Mooi, zuinig, praktisch, elegant ruim en oerdegelijk. Dynamisch en al z'n concurrenten te vlug al. Geen wonder dat al meer dan 1 miljoen automobilisten in Europa voorde 205 kozen en met zicht baar plezier de weg bevolken. Vooral omdat er 'n 205 is voor letterlijk iedereen. In vrijwel elke kleur, smaak en prijsklasse. 32 Verschillende uitvoeringen: diesel, benzine, 3-deurs, S-deurs, Automatic; Accent Junior, GTI en sinds kort zelfs een superluxe Cabriolet En er is al een 205 vanal f 15.965,-. Voor bijna al die uitvoeringen geldt dat ze een schone motor hebben die voldoet aan de laatste E.E.G. nonnen, vandaar hun aantrekkelijke prijs. 205 een het Wie nu een Peugeot schaft heeft trouwens nóg aantrekkelijk voordeel. Peugeot biedt iedereen die vóór 31 december 1986 'n nieuwe 205 personen auto koopt de keuze uit twee fantastische financiële aanbiedingen: LI kunt profiteren van een rente loze lening tot circa 70% van de Ofi tuexf. Djagos - Good Approach 4 KTM-Motors - S W Systems 3 Spares en Strikes - Pajeera 2- Stand: 1. Djagos 12 4S 2. BeyenBV 12 40 3. Spares en Strikes 12 38 4. Pajeera 11 38 5. Good Approach 12 27 6. S&WSystems 12 24 7. KTM-Motors 12 23 IE KLASSE Uitslagen: Heritonba - Partyserv v.d. Voort 4 Schoenmakerij Keyzer-Karweihoek De Hulken - Ros Beyaart Aqua Stop -1' Espnt d'equipe 3 Stand: 1. Karweihoek 12 51 2. Aqua Stop 12 34 3. Heritonba 12 33 4. Schoenmakerij Keyzer 12 31. 5. Partyserv v.d. Voort 12 28 6. RosBeyaait 12 25 7 De Hulken 12 21 8. 1'Esprit d'equipe 8 16 2E KLASSE Uitslagen: Droesteam - Dieene 1- Pro Gemar Bowling - De Korfbowlers i Buro Epskamp - H en M team 1- Stand: 1. Buro Epskamp 12 45 2. Dieene 12 44 3. Pro Gemar Bowling 12 40 4. Aann.bedr. v.d. Poll 12 31 5 De Korfbowlers 12 28 6. H en M team 12 27 7. Droesteam 12 25 3E KLASSE Uitslagen: AFO-tax - Stoff. Hofstede 3-, Lucky Srike - Groeneveld (k Guy and Dolls -Stars and Strikes 4- Stand: 1. AFO-tax 12 48j 2. Stoff. Hofstede 12 44 3. Guy and Dolls 12 43.' 4. Groeneveld 12 36 5. Rijsch De Wetering 12 23 6. Lucky Strike 12 20 7. Stars and Strikes 12 19 8. Leeg 0 01 Het kan voorkomen dat u zich genomen voelt door een advertentie. Daar kunt u iets aan doen. Want ook voor reclame gelden spelregels. De zo genaamde Reclame Code. Daar moet elke adver teerder zich aan houden AJs u denkt dat dat niet gebeurt, kunt u een klacht indienen bij de Reclame Code Commissie Hoe dat gaat en wat de Reclame Code precies inhoudt, vindt u in een gratis brochure Vraag 'm aan. Reclame Code Commissie. Wcstermarkt 2. 1016 DK Amsterdam. Misleidende reclame. Er is wat aan te doen.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4