Grote oefening EHBO Achterveld II I »l tl Ml III II Leerzame KPO- avond over Cara Gezellige drukte bij UVV 1 IMI leusder krant In Achterveld: November- programma De Geut DONDERDAG 20 NOVEMBER 1986 plaatselijk nieuws FOUTEN LOTUSGROEP ACHTERVELD De plaatselijke EHBO-afdeling in Achter veld hield dinsdagavond een grote oefening. Het verhaal was als volgt. In de Sint Jozef-school aan de Walter van Amersfoort- straat is tijdens schoonmaakwerkzaamheden ruzie ontstaan. De ruzie ontstond tussen de schoonmaakploeg en enkele jon gens die op het schoolplein aan het voetballen waren. Toen de jongens van de toiletten gebruik wilden maken, werd dit door de schoonmaakploeg met toe gestaan. De jongens zijn met tafels en stoelen gaan gooien, waarbij een aantal gewonden vielen. De EHBO werd gewaarschuwd en was met een aantal EHBO'ers spoedig ter plaatse. Er bleken zes gewonden te zijn. De slachtoffers hadden de navol gende verwondingen. Slachtoffer 1 had een open beenbreuk en een wond aan de elleboog. Nummer 2 had een grote wond aan de onder arm en een verstuikte enkel en nummer 3 had een tweedegraads verbranding, gebruikte medicijnen en is erg verward. Nummer 4 kreeg glas in vingers en had een gebroken sleutelbeen, nummer 5 een zuigende borstwond en num mer 6 inwendige bloedingen en een shock. De EHBO-leden dienden de slachtoffers te behandelen en te constateren welk letsel zij hadden opgelopen. Ook moest in verband met de geconstateerde ernstige let sels de ambulance gewaarschuwd worden. Nadat alle slachtoffers wa ren behandeld, werd de oefening beëindigd en verzamelde men zich in Ons Gebouw waar een nabe spreking werd gehouden. De slachtoffers werden weer gespeeld door de leden van de Lotusgroep uit Nijkerk. Tijdens deze nabespreking bleek dat er fouten waren gemaakt, maar dat er m het algemeen toch goed was gehandeld. Naar voren werd gebracht dat de nadruk moest worden gelegd op het ge ruststellen van de slachtoffers en veel te vragen om zo aan de weet te komen wat het slachtoffer man keerde, wie het is en waar men vandaan komt. „Een aangelegd verband hoeft niet mooi te zijn aangelegd, als het maar goed is aangebracht. Niet te vlug met de patiënt beginnen. Een EHBO'er denkt eerst even goed na en gaat dan vlug aan het werk," zo werd gezegd. Het bellen naar de GGD was heel goed overgekomen, maar het heeft wel te lang geduurd voor men ging bellen. De aanwezige arts Schaeff- ner gaf bij diverse gevallen nog een nadere uitleg. Ook aan de behan delde Lotuspatienten werd uitleg gegeven wat er goed en wat er met g0pH r>' vorlroo"! ""c De oefening stond onder leiding van de heer Van Roomen. Aan het slot van de bijeenkomst bracht de voorzitter dank uit aan de leden van de Lotusgroep voor hun medewer king en de geweldige manier waarop zij weer als slachtoffer had den gefungeerd. „Gewoon met van echt te onderscheiden." Zij werden in de bloemen gezet. Ook de deel nemende leden werden bedankt voor hun inzet, alsmede de activi teitencommissie die deze oefening in elkaar had gezet. Er was ook een aantal leerlingen van de school aanwezig bij deze oefening. Ook was deze avond aan wezig mevrouw Beens, consultante van de vereniging het Oranje Kruis. Zij vond het een hele goede en geslaagde avond. Ze vond het heel leuk dat er deze avond ook kinde ren aanwezig waren die hiervan, even als de leden van de EHBO, veel hebben kunnen leren. 2 49 2 40 1 2 27 2 24 2 23 ACHTERVELD Op de maandelijkse K.P.O.-bijeen- komst was ditmaal uitgeno digd de heer Van Garderen, voorlichter bij het Astma Fonds te Leusden. Nadat en kele huishoudelijke punten waren afgehandeld, werd het woord gegeven aan de heer Van Garderen. „Ademhalen doen we zonder bij na te den ken", aldus spreker. „Elke dag gaat via onze neus en mond ongeveer 10.000 liter lucht naar onze longen en weer te rug. Een verkoudheid bijvoor beeld kan het ademen al wat moeilijker maken. „Andere verschijnselen, waar ie dereen wel eens last van heeft, zijn een waterige neus en het hoesten. Dit gaat in de meeste gevallen na korte tijd weer over. Soms ook met. Wanneer zulke klachten vaker en langdurig optreden, of wanneer het piepen en kortademigheid be staan, dan hebben we met cara te maken." „Cara is een afkorting van de woorden Chronische Aspecifieke Respiratoire Aandoeningen. Het is een verzamelnaam waarmede be doeld worden aandoeningen als astma, chronische astmatische bronchitis en longemfyseem Dit zijn namen die iedereen wel kent of waar veel mensen wel eens mee te maken hebben. Cara kan velerlei oorzaken hebben. De aanleg heeft iemand vanaf zijn geboorte. Prik kels van buitenaf geven klachten. Extra gevoelig zijn of allergie zijn kenmerken." ALLERGISCH „Mensen die allergisch zijn, rea geren op stoffen waar andere men sen geen last van hebben, zoals huisstof, huismijt, veren, stuifmeel, cosmetica, schimmels, zeeppoe der, spuitbussen, medicijnen, lucht verontreiniging enzovoort. Infecties, inspanning en overbelas ting kunnen ook aanleiding geven tot klachten." „Hoe erg is Cara? Ongeveer tien procent van de Nederlandse bevol king heeft een vorm van Cara. Twintig procent van het ziekte-ver zuim komt voor rekening van de Cara. Cara is de derde doodsoor zaak." Verder vertelde spreker nog het één en ander over de klachten en de behandeling bij Cara. Het Nederlandse Astma Fonds wil iedereen helpen. Zij geven alle informatie en adviseert als men vra gen hierover heeft. Dit kunnen vra gen zijn over behandeling, werksituatie, aanpassing m woning en dergelijke. Na de pauze werd een film ver toond over het behandelde. Na af loop van de film konden er vragen worden gesteld. „Astma, bronchi tis, longemfyseem, er is iets tegen te doen", kregen de K.P O.-dames deze avond te horen van de heer Van Garderen. De voorzitster dankte de heer Van Garderen voor zijn bereidwil ligheid om deze avond te komen spreken." Het is een leerzame avond geweest," zo zei zij. LEUSDEN - Het voorlopige pro gramma van De Geut voor de maand november ziet er als volgt uit: Vrijdag 21 november: disco/soos- avond. Zaterdag 22 november: disco/soos- avond Zondag 23 november: Piekuur en Open Podium. Vrijdag 28 november: disco/soos- avond. Zaterdag 29 november: soos disco-avond. Zaterdag 29 november: Live optre den van de Midnights Specials. Zondag 30 november: Piekuur en Open Podium. LEUSDEN - Gezelligheid troef afgelopen zaterdag bij de handwerkverkoop van de UW-semorensoos in De Wolboom aan de Hamersveldseweg. En over belangstelling had men ook al niet te klagen. Al om tien uur 's ochtends kwamen velen kijken en kiezen uit de enorme sortering handwerken, die de dames van de dinsdag- middaghandwerkclub in het afgelopen jaar met veel plezier hebben vervaardigd. Behalve sokken, mooie truien, mutsen en sjaals, baby- en kinderkleding, waren er ook zaken als gehaakte téLSsen, speelbeesten, geborduurde briletui's, placemats et cetera. Verder werden er lootjes verkocht waarmee enkele mooie handwerken te winnen waren. Ook kon men het gewicht van een wollen slang raden. Mevrouw Bijwaard was wat dat betreft de gelukkige winnares. algemene informatie Kleinvee show De Amersfoortse Kleinveefokkers Vereniging houdt van 4 tot en met 6 december voor de 45e keer de 'Cen trum Show voor klemdieren'. Hiermee worden onder meer bedoeld hoenders, sier- en watervogels, sierduiven, konij nen en cavia's. Er zullen ongeveer 1500 dieren te zien zijn m De Flint Priem Prijs voor Chris Bos De in mei ingestelde literaire aan moedigingsprijs van uitgeverij Priem in Hooglanderveen is uitgereikt aan de Utrechtenaar Chns Bos voor zijn kon verhaal 'Even's Ei', dat samen met elf andere verhalen staat in een speciaal uitgegeven krant. De Pnem Pnjs bestaat uit een geldbedrag van f 500,- en een plastiek van de beeldhouwer Paul Ko ning uit Eemnes Bos kreeg zijn pnjs vonge week vnjdag m de Witte Zaal. Open Dag Hout De tiende Open Dag Hout wordt op zondag 23 november in Amersfoon en wel in De Flint. Liefhebbers van hout kunnen op deze dag allerlei soonen hout zien en allerlei toepassingen. Zo v/orden onder meer getoond houtsnij werk, houtkunst, bonsaiboompjes, ver steend hout en muziekinstrumenten, alsmede thematische postzegelverza- melingen De open dag is van 10.00 tot 17.00 uur. IniUatiefnemers zijn Centrum Hout. Cursistenvereniging Nederlandse Houtacademie en de Nederlandse Ver eniging van Houtsoortenverzamelaars 2 51 2 34 2 33 2 31 2 26 2 25 2 B 16 De Lookhorst Als we de Lockhorsterburg over gaan, dan zien we aan de andere zijde van de beek precies hetzelfde landschap als aan deze kant. Dat was zo'n duizend jaar geleden wel even anders. De beek vormde, in het grootste gedeelte van zijn stroomgebied, een grens tussen hoger en lager gelegen terrein. Ge middeld een paar honderd meter langs de linkeroever stond alleen s winters het land onder water; aan de rechteroever was dat ongeveer het hele jaar het geval. Daar was de streek eën aaneenschakeling van plassen en moerassen, een werkelijk ontoegankelijk gebied. Slechts hier en daar stak een zandheuvel, een horst of een haar. boven de omgevmg uit. Nog thans zeer goed herkenbaar is de „Ho- horst", de hoge horst. De Ho-horst is het hoogste gedeelte van de stuw wal, ontstaan m de ijstijd. Een uitlo per van deze wal vormt de „Look horst", ook nog goed herkenbaar in het landschap. Duizend jaar geleden lag deze horst temidden van een flinke plas, dus aan alle kanten omgeven door water. Lock is de Oud-Nederlandse naam voor een plas of meer. Dit vinden we nog terug in het Schotse „loch", wat ook meer betekent. Het Schots, afkomstig van het oude An gelsaksisch, vertoont in meer ge vallen verwantschap met het Oud- Nederlands. WOONPLAATS De horst, temidden van het wa ter, was in die tijd een gunstige en gemakkelijk te verdedigen woon plaats. In die roenge tijden, de Noormannen deden nog invallen en ongeregelde bendes stroopten de omgevmg af, was zo'n ontoeganke lijke plaats bij uitstek geschikt voor een veilig onderkomen. Wanneer deze plaats voor het eerst werd be woond, is moeilijk na te gaan. Wel weten we dat er omstreeks het jaar 1000 al sprake is van het geslacht Lockhorst. De Heren van Lockhorst schonken toen aan Anfridus de Ho- horst om een klooster te stichten. Een vorstelijk gebaar, maar met een politieke achtergrond. De He ren van Lockhorst werden namelijk door de bisschop van Utrecht aan gesteld als beschermheren van het klooster, wat inhield dat ze de we reldlijke macht uitoefenden over de bezittingen van het klooster. De Heer Adam van Lockhorst vond in dat beschermheerschap aanleiding om het klooster rijkelijk met goederen te begiftigen, vooral landerijen en gronden, maar dan wel die, welke niet zijn eigendom waren. Een beetje knoeien met de Stichtingsoorkonden en geen haan die er naar kraaide. De heilige Ansfndus, die het ten geschenke kreeg, wist er waar schijnlijk van, maar nam alles dank baar aan. Ook de bisschop van Utrecht, Bernoldus, de uiteindeijke Leenheer van het gebied, kneep een oogje toe en bekrachtigde in 1006 de Schenkingsoorkonde. De gedupeerden namen het niet en gingen hun beklag doen bij Keizer Koenraad. KADASTER In die tijd, men kende nog geen kadaster, was het ontzettend moei lijk om de juiste grenzen van een ""Ar--, v- "li. '4 -t I l tri lit. LOC. MO«vt De Hohorst en de Lockhorst omstreeks 1000. (Tekening G. van Leeuwen) gebied aan te geven en ook bleken de gedupeerden het niet eens te zijn. De Keizer, die al dat geharre war zo ver van zijn bed maar lastig vond, besloot, om van alles af te zijn, de acten maar te legaliseren, En dit gebeurde dan ook m 1028. Om een juist beeld te krijgen van het voorgaande is het goed even in te gaan op de politieke en sociale verhoudingen in die tijd. De provin cie Utrecht v/as hoofdzakelijk in het bezit van de bisschop van Utrecht en vormde een Bisdom. In het Wes ten begrensd door het Graafschap Holland en in het Zuiden en Oosten door het Hertogdom Gelre De Gelderse Vallei vormde in het Oosten de grens. Nu was een grensgebied in die tijd een dubieus bezit. De Grote Heren waren voort durend uit op gebiedsuitbreiding, legaal, illegaal of met geweld. Dit ging meestal ten koste van de allo- diale Heren, de bezitters van klei nere, zelfstandige gebieden, die moeilijk of niet m staat waren hun gebied tegen geweld te bescher men. Om met ingepikt te worden, schonken veel vein die heren hun bezit weg aan bijvoorbeeld de bis schop, die dan het gebied aan de schenker m leen teruggaf. De leen man was nu verzekerd van de steun van zijn landheer m geval van nood, maar behield het recht van leen (beneficium of feodum). Zo hield de leenman het vruchtgebruik van land dat bewerkt werd door hori gen en ook het ambt of heerlijk recht, bijvoorbeeld tolrecht. Het leenrecht was erfelijk. TIENDEN Het leenrecht van tienden bleef vaak in het bezit van de leenheer, maar werd in sommige gevallen ook wel overgedragen aan de leen man Dit recht werd op den duur ook erfelijk. Tienden waren een soort belas ting van de vrije boeren aan de landheer en bestonden uit tien pro cent van alle landbouwopbreng- sten, die in de regel in natura wer den betaald De Heren van Lockhorst waren geen gemakkelijke heren. Steeds weer duiken ze in de geschiedenis op met hun ruzies en onderlinge twisten, die vaak tot het hoogste ge zag uitgevochten werden. Zo is er in 1200 sprake van een zoveelste Adam van Lockhorst die, natuurlijk over bezit, ruzie heeft met een oom. Een stnjd die duurde tot 1254, waar na de bisschop van Utrecht, Hen drik van Vianden, er een emd aan maakte en „oorkondt dat de rid ders Adam en Jan van Lockhorst hun geschil over de goederen door een overeenkomst beslecht heb ben". Maar even later moest die zelfde Adam op het matje komen bij de bisschop omdat hij zich onrecht matig het recht van tienden heeft aangemeten. Was in deze tijd onenigheid tus sen verschillende families over be zit een algemeen verschijnsel, de Lochhorsters vochten in hoofdzaak tegen zichzelf. In 1412 is er een Adam die, de geaardheid van zijn geslacht kennende, bij zijn overlij den een testament nalaat, waarin alles duidelijk en uitgebreid staat beschreven wat elk van de familie zal erven, „teneinde rust, vrede en eendrachtigheid te brengen tussen hen en dat alles vast ende stevig blijve, ende trouwelijk onderhoude worde door mijn kinderen, klein kinderen en hunne rechte erfgena men" Of het geholpen heeft, ver meldt de geschiedenis niet. POLITIEK Als je een agressieve inslag hebt. waar ben je dan beter thuis dan m de politiek De uitzwermende Lookhorsten duiken dan ook overal m het land op in regeringskringen, vooral in het westen van het land. Ook in Utrecht proberen ze bij de bisschop een vinger in de pap te krijgen. Algemeen bekend zijn de ruzies gedurende de 13de en de 14de eeuw in Utrecht tussen de Lockhorsters en de Lichtenbergers om de gunsten van de bisschop. Het worden twee politieke partijen, elk met hun eigen aanhang. De Lookhorsten met de adel en de ker kelijke hoogwaardigheidsbekle ders op hun hand en de Lichtenber gers als een volkspartij van hand werkers en kooplieden. Hoe fel beide partijen tegenover elkaar staan blijkt wel dat zelfs poli tieke moord met geschuwd wordt In 1425 wordt burgemeester van Proeys, die zijn sympathie voor de Lichtenbergpartij had laten blijken, koelbloedig door een opgewonden menigte, aanhangers van de Lock horsters, in zijn bed afgeslacht. REVOLUTIE De bisschop tracht neutraal te blijven en geeft dan de ene en dan de andere partij gelijk. In 1413 heeft, om een of andere reden, een stedeijke revolutie plaats die geleid en gewonnen wordt door Herman van Lockhorst. Hij krijgt van de bis schop gedaan dat de Lichtenber gers voor eeuwig uit de stad wor den verbannen. Dat eeuwig ook wel eens niet zo lang duurt, zien we als twee jaar later de Lichtenbergers met ge juich weer worden binnengehaald en de Lockhorsters „voor eeuwig" de stad moeten verlaten. De Hohorst en de Lockhorst zo rond 1930. (Tekening: A. van Leeuwen)

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5