PRAKTIJK LEVERT CURSUSMATERIAAL „Down and out in Beverly Hills" Administratie Projekt Amersfoort-Leusden slaat aan 23 van de 29 deelnemers vonden werk na cursus Absurde, maar sublieme humor in knappe komedie k°rtl(7kaaL algemeen DONDERDAG 20 NOVEMBER 1986 Leren omgaan met computerapparatuur. heel erg en ik denk dat ik het College van B en W daar op aan moet spreken. Het College heeft ons in januari m dit gebouw gezet en datzelfde College verkoopt dit gebouw in juli en vraagt zich dan niet af: wat doen we met de mensen die er in zitten? Ik heb gevraagd of de gemeente een ander gebouw voor ons heeft. Nee, dat hebben ze niet. Ik ben nu in de komende tijd dus heel druk om een ander pand te gaan zoeken. Helaas, panden staan niet voor het oprapen. Ik werd verwezen naar het pand van de Dienst Gemeentelijke Administratie aan de Eemstraat, maar dat pand is voor ons niet toegankelijk. Daar moet ik om vijf uur 's middags uit en daar mag ik pas om half negen 's morgens in. Wij hebben avondvergaderingen en dat pand heeft avondbeveiliging en ik kan geen sleutel van de voordeur krijgen. Ik hoop dat er iemand is die ons direct een gebouw kan geven van 120 m2 om er twaalf mensen in te kunnen zetten. Als zo'n project als dit, twee keer in een jaar moet verhuizen, is dat bijzonder slecht, temeer daar het ons werk is de mensen te helpen. We hebben op dit ogenblik drukker met de organisatie. Ik ga nu kijken of er kerken zijn die een grote zaal hebben: zo'n kerk heeft dan toch mooi de huur mee, die wij betalen." Het AP AL moet zich het komend jaar ook bezig houden met wat het zal worden: een sociaal-cultureel of een opleidingsinstituut in verband met de aansluiting bij Onderwijs of Economische Zaken. „Wij zijn nog steeds een werk-ervaringsproject en we moeten dan meer ergens aan gaan hangen Dat moet je dan een jaar laten duren en dan kijken of er overeenkomsten zijn. Ik denk nog steeds dat de onderwijsvorm die we gebruiken de goede is, dat mensen bezig zijn met opleiding en werkervaring tegelijk, niet in stagevorm, maar zuiver in de vorm van vakopleiding. In elke advertentie die je ziet wordt gevraagd: ervaring met tekstverwerking, en ik denk dat hier de opening daartoe ligt. Op dit moment hebben wij al één bedrijf dat onze kandidaten afneemt, vóórdat er een advertentie geplaatst wordt. Het is leuk dat we naam krijgen als project. We hebben inmiddels ook m een forum m Amsterdam gezeten en hadden een artikel in een landelijke krant." AP AL is uniek in Nederland. Momenteel is men in Hengelo bezig iets dergelijks van de grond te knjgen. „Dat geeft een kick. Het punt is wel dat je het steeds moet blijven verdedigen: men kent het niet. Peter en ik kunnen dat heel gemotiveerd doen omdat we zeer enthousiast zijn. Dat is belangrijk voor de deelnemers aan ons project, die allen een toch wat moelijk werkverleden hebben en een stukje warmte en motivatie nodig hebben." Anco Mali LEUSDEN Het aantrekkelijke van het AP AL Admi nistratief Project Amersfoort Leusden is dat men léért èn werkervaring opdoet. Sinds de beide coördinatoren Peter van den Enden en Cor van der Velden dit project voor werkzoekenden in juli 1985 startten konden zij 43 deelnemers inschrijven, zestien deelnemers staan op de wachtlijst en van de 29 deelnemers die het cursusproject afrondden, hebben er 23 werk gevonden. Een groot succes dus, waarover de beide initiatiefnemers-coordinatoren met recht tevreden kunnen zijn. De doelstelling van AP AL is om werkzoekenden te leren omgaan met computerapparatuur en -programma's. Deze apparatuur werd ter beschikking gesteld door Acto bv, onderdeel van de holding maatschappij, waartoe ook Wolter Dros behoort. Door het werken met de computers doen werkzoekenden, met behoud van uitkenng, administratieve werkervaring op tijdens het vemchten van werk zaamheden voor verenigingen en andere non-profitinstellingen. Daarnaast wordt door de coördinatoren samen met de APAL-deel- nemers naar verdere scholing of werk gezocht. DOELGROEP APAL's doelgroep zijn de werkzoekenden die belangstelling heb ben voor de administratieve sector, die zich willen orienteren op computergebruik, die na een opleiding praktijkervaring willen op doen, of die zich willen bekwamen m technisch tekenen met de computer. „Wij houden een bepaald lesprogramma-schema aan," zegt Cor van der Velden. „Mensen worden bekend gemaakt met discs, toetsenbord en commands en op een gegeven moment kan iemand zelfstandig met tekstverwerking, database, boekhouding en CAD- systeem aan de gang gaan." De werkzaamheden die de verenigingen aanleveren, zijn voor onze mensen het leermateriaal, waarmee ze daadwerkelijke werkervaring opdoen. Dat zijn onder meer Witte Zaal, Kerk en Vrede, een volleybalvereniging, een tafeltennisvereniging, NIVON, Vereniging van Slechthorenden, Baanlozenkrant, Vrouwenvereni ging Leusden, Vrijwilligers Vakature Bank en landelijke vereniging Wereldwinkels. Het wérkt: leren en ervaring opdoen, de vraag ernaar is erg groot, de vraag vanuit de maatschappij ook. We hebben op het ogenblik goede contacten met sociale diensten en hebben met deze afgesproken, dat zij mensen kunnen sturen, en met het Arbeidsbureau, het CAW en met de gemeenten Amers foort, Leusden, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Soest en Woudenberg. Per 1 januari 1987 gaat het Arbeidsbureau vier vaste plekken bij ons inclaimen: dat worden vier stageplaatsen voor mensen die een cursus volgen bij het Arbeidsbureau." STAGES „Het verhaal zou zelfs zó kunnen zijn dat mensen hier op het administratie-project binnenkomen via verwijzing van het Arbeids bureau of via Sociale diensten, hier dne maanden zijn en m die dne maanden wordt bekeken of iemand de opleiding wil volgen of niet; afvallen moet ook kunnen, denk ik, want met iedereen hoeft geschikt te zijn. Wil men het, dan worden de cursussen gevolgd via het Arbeidsbureau en dan zouden de mensen weer terug kunnen komen in de vorm van een stage. Zo loopt het op dit moment ook: kennis maken, dan is ontdekt: wat wil ik, wat kan ik en hoe moet ik dat gaan doen, dan ga je de opleiding volgen en kom je terug als stagiaire. Je doet dan eigenlijk nog dezelfde werkzaamheden, maar meer ge schoold. Ik denk dat dit een heel goede en gerichte vorm van onderwijs is." SUBSIDIES Subsidies die APAL op dit moment krijgt, zijn afkomstig van gemeentes, WVC, provmcie Utrecht en men is bezig met een subsi die aanvraag bij het ESF, het Europees Sociaal Fonds „Dat laatste is om een nieuwe vorm in ons project te halen. Alleen tekstverwerking is dan met voldoende. Wij willen ook met het CAD- systeem tekenen met de computer gaan werken, om ons te richten op MTS'ers en HTS'ers. Op dit moment maken we ook al mee dat werkloze architecten hier het CAD-systeem komen volgen, om dat in hun werk te kunnen gebruiken." APPARATUUR EN RUIMTE Het APAL beschikt over zeven computers, waar er vóór het eind van het jaar nog vier bij komen, die vrij gehouden worden voor de stagaires van het Arbeidsbureau. Per jaar kan APAL daarmee 48 deelnemers op het project plaatsen. De ruimte waar APAL momenteel zijn werkzaamheden uitvoert, is een ideale ruimte. Het is de oude kleuterschool aan de Emstemstraat 4 in Amersfoort die APAL deelt met het Centrum voor Administra tieve Opleiding van Volwassenen. „Het ging gezamenlijk prima in deze ruimte. De gemeente had ons wél gezegd dat ze het gebouw, als ze een koper zouden vinden wilden verkopen, maar ons werd herhaalde malen verzekerd, dat het niet zo'n vaart zou lopen. Dat is nu plotseling gebeurd. Het gebouw is verkocht aan de Stichting Islamitische Hulp en Belang. Wij kregen, zonder dat we op de hoogte gesteld waren, een aangete kende brief waarin de gemeente ons de huur opzegde. Dat vind ik Coordinator (links) met enkele cursisten. Het leslokaalin het pand aan de Einstemstraat. Expositie in De Muur Tot eind november is in galene De Muur aan de Muur huizen 159 een expo sitie te zien van Kees Aerts en debutant Andy Salverda. De van oorsprong rea listische Aerts laat op deze tentoonstel ling werk zien dat vrijer is Van Salverda is een typische eigen stijl te zien waarbij hij werkt met acryl op speciaal papier en met een spons Bijzonder is dat de beide kunstenaars samen een olieverf schilderij hebben gemaakt De tentoon stelling is te zien van dinsdag tot en met vrijdag van 13 00 tot 17.00 uur en zater dags van 13.00 tot 16.00 uur. Lutherse Kerk 300 jaar Op zaterdag 22 november is er van 12.00 tot 16 00 uur een open dag met een historische expositie in de Evnage- lisch-Lutherse Kerk aan de Langestraat Na afloop iser een vesper Dit ter gele genheid van het driehonderdjarig be staan van de Lutherse Gemeente in Amersfsoort Voorafgaande is er van daag, woensdag, vanaf 20 00 uur een orgelsconcert van Peter van Dijk uit Utrecht. De feestelijke herdenkings dienst is op zondag 23 november, aan vang is 15.00 uur. Congres van RPJO De Reformatorisch Politieke Jonge ren Organisatie houdt op zaterdag 22 november haar jaarlijkse landelijke congres met dit keer als thema 'Media: gif of gift?', over de mvloed van de mas samedia en het mediabeleid. De bijeen komst is in het gebouw van de Evangelishce Hogeschool aan de Grote Haag 23 Sprekers die dag zijn de heer Le Poole' van de EO en Meindert Leer ling tweede kamerlid voor het RPF He: congres duurt van 10.30 tot 16 00 uur. .Down and oui in Beverly Hills, USA. 1986 Regie en produktie Paul Mazursky Scenario: Paul Mazursky en Leon Capeianos, gebaseerd op Jean Renoirs „Boudu sauvè des eaux" (1932). Muziek Andy Summers. Met Nick Nolle, Bette Midler, Richard Dreyfuss, Linle Richard, Tracy Nelson, Even Richards e.v.a De 56-jarige Paul Mazursky heeft in acht jaar tijd de reputatie als één van de meest scherpzinnige filmmakers van Amerika opgebouwd. Zijn produkties zijn persoonlijk, intiem en voorden van goed uitge kiende humor. Als kijker voel je je bij zijn films betrokken. Niet alleen als regisseur, maar ook als schrijver, producer en akteur heeft Ma zursky zijn sporen verdiend. Na films als „An unmarried woman", „Bob Carol Ted Sc Alice" en „Tempest", om slechts enkele van zijn geesteskinderen te noemen, komt hij nu met het absurde, maar met sublieme humor doorspekte „Down and out in Beverly Hills". tenslotte niet de eerste keer dat de con frontatie tussen rijk en arm als thema voor een film wordt gebruikt. In dat opzicht biedt „Down and out", zoals de film ook wel eens in het kort genoemd wordt, weinig meuws. Maar: „Als er iets mogelijk is bij „Down and out", is het hartgrondig en ongecompliceerd ple De basisgegevens van „Down and out in Beverly Hills" zijn magertjes. Je moet dan ook van goede huize komen om er iets verrassends mee te doen Het is zier maken" schreef Joyce Roodnat in het filmblad Skoop. En met die uit spraak slaat ze de spijker precies op zijn kop Het verhaal op zich heeft niet zoveel om het lijf. De zwerver Jerry Baskin (vertolkt door Nick Nolte) raakt zijn hond Kerouac kwijt, waarna zijn we reldje instort. Als hij zijn trouwe vier voeter met terug kan vinden, besluit Baskin om een einde aan zijn (treunge) leven te maken. Baskin belandt uitein delijk in het zwembad van de njke fami lie Whiteman, waaruit hij ternau wernood door de heer des huizes, Dave Whiteman (Richard Dreyfuss) wordt gered. De arme zwerver komt terecht in het haast decadente leven van een wat individualistisch ingesteld ge zin. En zie daar: de confrontatie tussen arm en rijk is een feit, de chaos begint. Dave Whiteman, groot geworden dank zij de produktie van kleerhangers, ziet zijn kans schoon om eens een mense lijke daad te vemchten. Zijn vrouw Bar bara, een boeiende rol van Bette Midler, is daar fel op tegen. In eerste instantie althans Want vanaf de eerste ontmoe ting tussen Barbara en de zwerver weet je al dat beiden elkaar ergens tussen de lakens zullen tegenkomen Barbara is hard op zoek naar de zin van haar bestaan. Ze vlucht weg in yoga en alle mogelijke trends Haar huwelijk met Dave staat op een zeer laag pitje, zeker wat het sexuele aspect betreft. Bovendien heeft ze nauwelijks contact met haar minstens even zo excentrieke kinderen de beeldschone Jenny, die lijdt aan een vorm van anorexie, en zoon Max, een soort Boy George-achtig fi guur die op zoek is naar zijn eigen iden titeit. Terug naar het verhaal. Jerry Baskin wordt dus gered en opgenomen in het gezin Whiteman En dan slaat, hoe kan het ook anders, het noodlot toe. Terwijl Dave Whiteman de meuwe huisgenoot in zijn wereldje probeert te introduce ren, neemt Jerry m Huize Whiteman langzaam maar zeker de touwtjes in handen. Hij weet Barbara weer met twee benen op de grond te krijgen (prachtige scène), verandert de huis meid Carmen in een revolutionaire dame, laat Max zijn ware aard accepte ren en krijgt mooie Jenny weer aan het eten. Daarnaast laat Jerry Dave kennis maken met zijn vrienden, lees: zwer vers. Maar voor dat het allemaal zover is, passeert er heel wat goeduitgekiende humor het scherm, Het verhaal is zo voorspelbaar als de pest, maar op een uiterst geestige manier uitgewerkt. Ma zursky is erin geslaagd om de clichés op een verrassende manier te ontwij ken. Veel humor zit verstopt in de kleine, vaak met direct in het oogsprin gende dingen. Zo neemt de rijke Dave de straatarme zwerver mee naar één van de duurste terrasjes van Los Ange les. Over de rolverdeling moet Mazursky lang en goed nagedacht hebben. Nick Nolte zet met veel overtuiging de zwer ver Jerry neer. Het schijnt overigens zo te zijn dat Nolte. een paar weken voor de opnames van de film, zichzelf met meer waste, laat staan zijn tanden poet ste of zijn haar kamde Daar ziet hij in het eerste gedeelte van de film dan ook naar uit „Mijn emge angst", zo ver klaarde hij later, „was dat de opnames van de film uitgesteld zouden worden." De rol van de moeder van het njke gezin is op het bjf van Bette Midler ge schreven In 1978 maakte zij haar film debuut m „The Rose", maar pas nu weet ze een karakter echt tot leven te bren gen. Richard Dreyfuss maakt van de sympathieke en brave Dave Whiteman een man van vlees en bloed Ook wat betreft de bijrollen is Ma zursky smaakvol bezig geweest. Zo zien we niemand minder dan Little Richard als de uitzinnige buurman Orvis Good night en Geraldine Dreyfuss, de moeder van Richard Dreyfuss die ook in de film zijn moeder speelt. En dan de rol van Matisse, de emotio neel gestoorde hond van de White- mans, waarvoor zelfs een psychiater (nota bene gespeeld door een echte psychiater!) wordt ingeschakeld. Maar natuurlijk weet alleen Jerry de zwerver het hondje er weer bovenop te knjgen. De manier waarop is zeker de moeite van het zien waard. Slechts één vraag blijft er in „Down and out in Beverly Hills" onbeant woord: wat is er gebeurd met Ke rouac, de trouwe viervoeter van de arme zwerver? Belandde het beestje, net als zijn baas, ook in een welge steld gezin? We zullen het nooit te weten komen.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6