Bouwvergunningen voor huis 3n voor manege ter discussie edenvergadering Kruisvereniging Weinig volk bij VVD Raad behandelt bezwaarschriften: /[orgen in Achterveld: ■lezers. schnjven= Lektuurbak Rode Kruis Wildrit Alarm werkt luize ngeborg WIEK Volg de borden WINKEL KOESTRAAT Eekhoorn DINSDAG 25 NOVEMBER 1986 plaatselijk nieuws (van de redaktie) LEUSDEN - Tijdens de vergadering van de gemeenteraad, komende donderdag, komen drie bezwaarschrifen ter sprake. Twee ervan zijn gericht tegen de bouw van een manege voor 'De Singels' in Achterveld, het andere be zwaarschrift richt zich tegen het afgeven van een bouw vergunning voor het perceel Hamersveldseweg 19 in Leusden. Het college van B&W adviseert in beide gevallen, de bezaarschriften af te wijzen. De bezwaarschriften tegen de ouw van een manege voor De Sin- els nchten zich op twee princi ple zaken. Het eerste ezwaarschnft is afkomstig van de iiidige pachter van de grond, vlak- ij 'De Fliert'. Het betreft de heer G. an Burgsteden uit Terschuur, die et gebruiksrecht van de grond in 982 verwierf. De heer Van Burg- teden beroept zich nu op een be- aling uit het desbetreffende ontract. Daann wordt gesteld, dat .echts bij 'een nieuw bestem- ungsplan' een eind aan dat ge- ruik zou kunnen komen. Van urgsteden blijkt van menmg, dat et hier niet om een meuw bestem- ungsplan gaat, maar om een ont- effing van wat in het geldende estemmingsplan is bepaald IGRAR1SCH Bovendien is de heer Van Burg- teden van mening, dat de plaats, raar men de manege heeft ge acht, een aantasting betekent van de natuurlijke waarden van de nabij gelegen dijk en een aanslag bete kent op het algemene landbouw belang, en dat van hem zelf in het bijzonder. Dit laatste in verband met de invoering van de Meststof fenwet en de Wet Bodembescher ming. Die 'agrarische' bezwaren deelt de heer Van Burgsteden met de landbouworganisaties. De besturen van de ABTB Achterveld, ABTB Ha- mersveld-Leusden, ULG Leusden en CBTB Amersfoort er omgeving zijn namelijk de gezamenlijke in dieners van het tweede bezwaar schrift. Ook zij blijken van mening, dat het onjuist is om agrarische grond aan die bestemming te ont trekken ten behoeve van recreatie. Bovendien, zo blijkt uit dat be zwaarschrift, is men bang voor toe komstige problemen in relatie tot de Hinderwet. AFWIJZEN Het college van B&W is van me nmg, dat de bezwaren niet gegrond zijn. Voor wat de stellingname van de heer Van Burgsteden betreft, merkt het college op. dat in het betreffende contract met uitdruk kelijk over een bestemmingsplan gesproken wordt. Het gaat, zo vindt het college, om een onjuiste inter pretatie Beëindiging van het ge bruik van de grond moet, aldus het college, ook mogelijk zijn vooruitlo pend op een herziening van het bestemmingsplan Voor wat betreft de andere argu menten van de heer Van Burgste den merkt het college op, dat al sinds 1981 wordt gezocht naar een geschikte locatie voor 'De Singels'. Dat belang weegt zwaarder dan dat van het onttrekken van grond aan de agrarische bestemming. 'Boven dien', zo schrijft het college, 'is de grond destijds aangekocht met het oog op de realisering van een met-agrarische bestemming.' De aantasting van de natuur waarde, zoals werd gesteld, vat het college anders op. In de eerste plaats is er in de visie van het col lege geen sprake van een dijk, maar van een houtwal. De visuele waarde van die wal wordt niet one venredig aangetast, zo meent het college. Bovendien heeft de hout wal er straks een nieuwe functie bij: het onttrekken aan het gezichtsveld van de te bouwen manege, vanuit westelijke richting. Tegen het wijzigen van de be stemming met betrekking tot het perceel Hamersveldseweg 19 m Leusden werd ook een bezwaar schrift ingediend. Dat gebeurde door mr. J.G. Boven, die een groot aantal bezwaren tegen die plan wij ziging bleek te hebben. Er zou, vol gens de heer Boven, geen noodzaak aanwezig zijn voor af splitsen, dan alleen financieel ge win. Later, bij de hoorzitting, verklaarde de heer Boven, dat de gemeente meewerkte aan on rechtvaardige verrijking van de aanvrager, de heer S. Lakeman. Het gaat daarbij in de visie van de heer Boven om een bedrag van onge veer 1,6 miljoen gulden, te weten de oppervlakte, ongeveer 800 vier kante meter, maal een prijs van on geveer f2.000,- per vierkante meter. De argumenten van de heer La keman voor de splitsmg smjden volgens bezwaarde Boven geen hout. Dit, omdat het om een stuk moestuin gaat, dat in het verleden ltijd verhuurd is geweest, wat nu ook weer zou kunnen gebeuren. De heer Boven noemt het verder niet aannemelijk, dat op het stuk grond een huis zal vemjzedn voor de kinderen van de familie Lake man. 'In redelijkheid kan worden verondersteld, dat het betreffende stuk grond voor de thans geldende grondprijzen in de gemeente Leus den aan derden verkocht zal wor den', aldus de heer Boven m zijn bezwaarschrift. ONBEHOORLIJK Realisering van een wonmg op De commissie voor Beroeps- en Bezwaarschriften is van mening, dat het bezwaar van Leusdenaar G.J. Boven tegen een voorgenomen bestemmingswijziging die tot doel heeft, een huis te kunnen bouwen naast het bestaande huis aan de Hamersveldseweg 19 in Leusden. ongegrond is. het af te splitsen deel van het per ceel Hamersveldseweg 19 is ver der in strijd met een in het verleden ingenomen standpunt van de ge meente Leusden, en getuigt daarom van onbehoorlijk bestuur, zo blijkt de heer Boven van mening. Daarbij wijst de heer Boven op de ter plaatse gehanteerde rooilijn voor een bouwvergunning, waarbij ook nadrukkelijk rekenmg is ge houden met het specifieke karakter van dat deel van de Hamersveldse weg, in het bijzonder met de histori sche en culturele waarden van de percelen Hamersveldseweg 13 en 19. Daarover is toen gesteld, dat dat deel van de Hamersveldseweg aangemerkt diende te worden als een bijzonder stads- of dorpsge zicht. Dat bracht een bijzondere waarde met zich mee, wat de ge meente Leusden altijd heeft be aamd, aldus de heer Boven. Bovendien is dat allemaal nog eens uitdrukkelijk aan de orde ge steld bij de verkoop van Hamers veldseweg 19 aan de huidige bewoner, stelt de heer Boven. Im mers, destijds is voorgesteld het perceel te splitsen. Maar dat is toen afgewezen vanwege het feit, dat het pand, het 'Brinkje', daterend uit 1919 voor de gemeente Leusden een bijzondere historische en cultu rele waarde had en tot op heden nog steeds heeft, wat in feite bepa lend is voor de Hamersveldseweg, zo stelt de heer Boven. Hij ziet dan ook met in, wat er - in relatie tot de gehanteerde argu menten van de zijde van de aanvra ger - aan die visie veranderd is. Ook zouden er mogelijk voor het pand karakteristieke bomen moe ten verdwijnen, en mogelijk zelfs een schuur, om de bouw van een nieuwe woning op hnet perceel achter de gehanteerde rooilijn mo gelijk te maken, aldus de heer Bo ven, die in dit verband spreekt van onverantwoordelijk stedebouw kundig beleid. Tenslotte merkt hij op, dat een meuw te bouwen woning voor zijn eigen huis gevolgen zou hebben: minder zon op het terras en in de huiskamer, en geen uitzicht meer op de Hamersveldsewea Tijdens de hoorzitting stelde de heer Boven, m staat te zijn om schriftelijke stukken te overleggen, waaruit de destijds gemaakte af spraken met betrekking tot de ste- debouwkundige visie ter plaatse zouden blijken. GEEN STUKKEN Uit het raadsvoorstel blijkt nu, dat de heer Boven ondanks herhaald aandringen, geen stukken met de aangekondigde inhoud inhoud heeft overlegd. Vandaar dan ook, dat de commissie voor Bezwaar- en Beroepschriften concludeeert dat die stukken er niet zijn. De commissie wijst er verder op, dat het hier gaat om een mogelijk heid tot 'iribreiden' en dat daar bin nen de gemeenteraad de laatste jaren gewijzigde opvattingen over zijn te bespeuren. Bovendien zal het college van B& W eerst nog een vrijstelling moeten vragen in Utrecht, bij Gedepu teerde Staten, als dat college be reid is, een verklaring van geen bezwaar af te geven. Er is echter nog geen concreet bouwplan ingediend. De heer Bo ven kan dan ook altijd nog bezwaar maken, als zowel het college van B& W, als dat van GS de nodige beslui ten hebben genomen, zo stelt de commissie in het raadsvoorstel. Vandaar dan ook, dat de com missie vindt dat het voorberei- dingsbeslmt op zich nog geen onevenredig nadeel oplevert voor de bezwaarde. Bovendien verzoekt de commissie het college van B&W. om bij de planologische toetsing en uitwerking van het nog m te dienen plan bijzondere aandacht te geven aan de plaats van de nieuw te bou wen woning, de omvang ervan, en de vorm. Tenslotte wordt geadviseerd, het bezwaarschrift ongegrond te ver klaren. CHTERVELD - Woensdag 'ordt in het Kraisgebouw in de W. van Amersfoort- raat de jaarvergadering an de Kruisvereniging chterveld gehouden. De invang is om 20.00 uur. Zeer Geacht College, Op 27 november a s. zal, naar ik b vernomen, gesproken worden er de verschillende kampeerlo- lies in uw gemeente. Hier zal ze- ook de positie van Clubhuis geborg ter sprake komen, over- nkomstig het bestemmingsplan. Bij deze wil ik u gaarne op de ogte stellen van mijn stelling- me betreffende dit clubhuis. Uit gebeurtenissen, zoals die zich bben afgespeeld vanaf medio ii 1984 tot heden, moge u begrij- dat ondergetekende belang cht aan de voortgang van zaken en om dit pand. De exploitatie van Ingeborg is eindigd omdat er geenszms vol- in was aan de brandpreventie- orwaarden van 1978. Door de «nlligheid van de eigenaresse het pand om alsnog zorg te igen voor de noodzakelijke ver- uwmgen, heb ik het bedrijf odgedwongen moeten stoppen ben zodanig afhankelijk gewor- n van een RW W-uitkering. Uit diverse informaties is mij ge- iken, dat er een of meer gega- jden zijn om Ingeborg aan te pen ten emde de exploitatie art te zetten. Mijn huidige positie gevolg van bovengenoemde [wikkelingen gebiedt mij u er te verwittigen, dat ik ernstig zwaar zal aantekenen bij de be ffende instanties, mdien blijkt er sprake is van exploitatie van leborg voordat er volledig is daan aan de genoemde brand- iventievoorwaarden. k acht het beslist onaanvaard- ir, indien er op enigerlei wijze iloiteerd wordt in de huidige stand, waann het gebouw ver- srt. Mede omdat er tot 1 januan goed lopend bedrijf heeft ge- said en de voorwaarden van 1978 eindelijk wel de oorzaak zijn van stopzetting. Bovenstaande nog ezien van het feit, dat men heeft tnen draaien m de tusselig- tide periode '78-'85. hertrouwende, dat het College len ander seneus overweegt en genoemde brandpreventievoor- ïrden volledig van toepassing in zijn, teken ik, hachtend, F. Holst, voormalig exploitant TnrroV-inrrr" De agenda omvat acht pun ten, waaronder die van de verkiezing van een nieuw bestuurslid. Aftredend is de heer J.J. van Burgsteden, die zich niet herkiesbaar stelt. Er is nog geen nieuw bestuurs lid beschikbaar. Leden kunnen tot 24 november bij de secreta ris kandidaten indienen. Het bestuur zal op de avond van de ledenvergadering hierover zelf verdere mededelingen doen. Na de pauze zal een voorlich tingsavond worden gehouden over het Eerstelijns Samenwer kingsverband Achterveld. Het Eerstelijns Samenwer kingsverband Achterveld be staat uit een samenwerking tus sen de plaatselijke gezond heid- en welzijnswerkers. Dat zijn de huisartsen L. Koch, B. Schaeffner, de wijkverpleeg kundige E. Geerts, de wijkzie kenverzorgende I. Reinders, de fysiotherapeuten B. Eisen- hardt, G. Oudshoorn, A. Kolster en de maatschappelijk werkers D. Vis, en I. van Vianen en onof ficieel K. van de Horst. Zij hebben regelmatig met el kaar overleg over huishou delijke zaken betreffende het centrum en overleg over pa tiënten. Incidenteel is er ook overleg met onder andere pastores en St. Joseph - EVA en diëtiste. Ook zijn er bijeenkomsten om elkaar bij te scholen. SUBSIDIE De samenwerking was er al lang, maar is nu officieel op schrift gesteld waardoor subsi die is te verkrijgen. Subsidie die besteed kan worden voor bijvoorbeeld verbetering van het gebouw, assistentie in het gebouw en voorzieningen voor de bevolking (bijvoorbeeld pa tiënten-bibliotheek). Om de subsidiegelden te behe ren, is een stichting in het leven geroepen, waarin de eigenaren van de gebouwen, de mede werkers en de patiënten verte genwoordigd worden, de zo genaamde SESA. De eigenaren van de gebou wen zijn de Kruisvereniging en binnenkort de huisartsen-maat schap, die naast het kruisge bouw een praktijkpand laten neerzetten. De patiënten wor den via de Patiënten Belangen vereniging Leusden vertegen woordigd. Op de jaarbespreking van de Kruisvereniging zullen zowel de medewerkers als de SESA en de Patiënten Belangenver eniging Leusden zich presente ren. Wil men dus .meer weten van' de plannen en/of meedenken over de verwezelijking van het centrum, dan is het zeker be langrijk deze jaarvergadering bij te wonen. Alle leden zijn van harte welkom. LEUSDEN - Op 't Erf wordt binnenkort een lektuurbak geplaatst door het Rode Kruis. In deze bak kunnen nog bruikbare boeken en tijdschriften worden ge deponeerd die einders met het oude papier zou den verdwijnen. Na een proefperiode van een half jaar zal worden be keken of permanente plaatsing zinvol is. De betreffende boeken en tijdschriften zullen door het Rode Kruis voor hergebruik wor den geselecteerd. LEUSDEN/AMERSFOORT De Amersfoortse Motor- en Automobiel Club (AMAC) houdt op 10 december een wil drit. Deze kaartleesrit wordt uitgezet door de RAC Amers foort en telt bij beide vereni gingen mee voor het kampioenschap. Er zijn di verse prijzen, waaronder wildvlees en wisselprijzen, beschikbaar. Inschrijving is mogelijk vanaf 19.30 uur in cafe Restaurant De Faam aan de Hamseweg 9 te Hoog land. Vanuit deze gelegenheid start de eerste equipe om 20.00 uur. Voor met-leden bedraagt het in schrijfgeld twaalf gulden per ploeg. Voor meer informatie kan men contact opnemen met H. Versluis, telefoon 03499-83106. LEUSDEN - Het afgaan van een alarm heeft zaterdagavond een auto-inbraak voorkomen. Een be woner van de Vlistwijk in Leus den schrok wakker van zijn auto-alarm. Toen hij bij zijn voer tuig ging kijken, bleek er een por tier geopend te zijn. Tot het ontvreemden van goederen zijn de daders niet meer gekomen als (advertentie) M wenskaarten? gevolg van het alarm. Wel is er lichte schade aan het portier toe gebracht. (advertentie) Parkeren in het centrum van Amersfoort in de Parkeergarage Koestraat. Leusderweg 7 Amersfoort 033 - 631824* Tarief: f 0,50 per 20 minuten. Open op koopavonden tot 22.00 uur. LEUSDEN - Slechts een handje vol mensen bezocht afgelopen donderdagavond de VVD-bij- eenkomst in boerderij 't Clae- verenblad. Teleurstelling over dit resultaat was er ech ter niet. „Misschien dat we het de volgende keer in een an dere vorm moeten gieten", al dus fractievoorzitter Alrich Parson. „Maar het moet zeker niet agressiever." Met dat laatste doelde Parson op de publiciteit omtrent de happe ning. „De opzet was een opening te bieden om te komen", zei hij. „Bij twaalfhonderd huizen hebben we een folder in de bus gegooid." Ton Voort man: „Het zat ons niet mee met de publiciteit." „Er wordt wel eens hardop ge zegd: je bent met bereikbaar Maar dat is met waar", vond Parson. „Ik weet niet of je hieruit mag afleiden dat alle mensen tevreden zijn Maar de problemen vallen mee." Hetgeen wat die enkele bezoe kers ter sprake brachten, kwam overeen met wat de WD-fractie verwacht had. Men had het voorna melijk over verkeerssituaties. „Ie dereen probeert zijn eigen woonomgeving te optimaliseren", concludeerde Alrich Parson na af loop „Je hoort niet dat er ergens structureel iets fout zit. De opmer kingen die we gehoord hebben, hadden niets met ontevredenheid te maken, maar met verbetering." De vijf a zes bezoekers lieten zich donderdagavond positief uit over hun woonomgeving. Alrich Parson: „Mensen zijn blij dat ze m Leusden wonen. Dat hoor ik graag. Een man was tevreden over de medewer king van de gemeente bij het bou wen van een dakkapel. Daar stond hij echt van te kijken." Ondanks het magere succes van vorige week is de WD niet uit het veld geslagen. Integendeel. De wijkbezoeken gaan door. „Mensen vmden het fantastisch dat je met ze wil praten en naar hun ideeen wil luisteren", zo zei de liberale fractie voorzitter. „We moeten nog bekijken of we deze vorm houden. Je kunt ook met een beetje bombane door de stra ten njden, maar... Hier kun je een uur met iemand zitten praten. Dat kan aan de deur niet." :n 2 F V De belangstelling voor de WD-bijeenkomst was zeer magertjes. ze wel minder aktief en brengen het grootste ge deelte van de tijd in hun nest door. Dat nest is bol vormig en gebouwd van takjes, loof, mos en haren. Ook gebruikt hij wel verla ten roofvogelnesten of boomholten. Het nest wordt het gehele jaar door gebruikt en tussen januari en augustus werpt het vrouwtje in de regel twee maal vier tot vijf jongen. G.van L. Over de hele wereld ko men eekhoorns voor, ver deeld in verschillende soorten, namelijk grond eekhoorns, boomeek hoorns, en zelfs vliegende eekhoorns. Er zijn soorten van maar zeven centime ter groot en er zijn er tot vijfenveertig centimeter. Maar bij ons kennen we er maar één en wel de rode-of gewone eekhoorn. De meeste zijn inderdaad diep rood-bruin, met aardige pluimoren, maar ook don- derbruine en zelfs zwarte exemplaren komen voor. Ze hebben een lange, ruige staart, gewoonlijk even lang als de rest van hun li chaam. Die staart is een prima hulpmiddel om zich op een tak in evenwicht te houden als ze aan de maal tijd zijn en tevens om als roer te dienen bij hun enorme sprongen van de ene boom naar de andere. In hun schrandere kopje hebben ze een paar grote, heldere ogen waarmee ze bijzonder goed kunnen zien. Het zijn grappige, watervlugge beestjes, die zich in de bomen even rap voortbewegen als op de grond, maar ze voelen zich in de bomen meer op hun gemak. Worden ze ge stoord, dan zien ze kans in enkele seconden het topje van de boom te bereiken. Ze nemen dan altijd de kant van de boom die van hun belager is afgewend. Vijanden van de eekhoorn zijn roofvogels en marter- achtigen als wezel, herme lijn en boommarter. Roof vogels weten ze te ontwij ken door in een spiraal om de boomstam heen te lo pen. Van de marterachti- gen is alleen de boommar ter de eekhoorn in het snelle klimmen de baas. Het enige redmiddel van de eekhoorn is dan om zich uit de boom op de grond te laten vallen, iets waar de marter zich niet aan waagt. Onze eekhoorns leven zo wel in naald- als in loof bossen. Hun voedsel be staat voor een groot deel uit zaden van dennen en sparren, hazelnoten, ei kels, beukenoten en pad destoelen. Gedurende de zomer willen ze ook, voor de afwisseling,wel eens wat insecten, vogeleieren en jonge vogels aan hun menu toevoegen. De eekhoorn houd geen winterslaap maar legt, om de winter door te komen, voedselvoorraden aan in oude nesten, boomholle tjes en in zelfgegraven kuiltjes in de grond. Er wordt wel beweerd dat de eekhoorn zijn voorraden dikwijls niet terug kan vinden, maar niets is min der waar. Feilloos weet hij waar zijn voorraden zijn opgeborgen. Dat er wel eens noten in de grond achterblijven komt dan alleen omdat de voor raad groter is dan zijn con sumptie. Paddestoelen worden bewaard door ze op te hangen in de vork van een tak en ze daar te laten drogen. Bij voedselschaarste wil len ze zich, vooral in de winter, nog wel eens te vreden stellen met jonge knoppen en loten, hetgeen een ernstige beschadiging van de bomen kan beteke nen. Onder de bomen vin den we dan aangevreten takjes. Gedurende de winter zijn

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7