'Onze wedstrijdsport wordt nog niet op de juiste waarde geschat' Onkruidverdelging met infrarood Gehandicapten Sport Vereniging Amersfoort vijf jaar Amersfoortse tuinarchitect demonstreert nieuw apparaat DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 exclusief 12 De Gehandicapten Sport Vereniging Amersfoort, afgekort GSVA, bestaat vandaag precies vijfjaar. Op 26 november werd de vereniging na een periode van onderzoek en voorbereiding opgericht. Sindsdien is de club in een stroomversnelling terechtgekomen, die mede te danken is aan de veranderde maatschappelijke ontwikkelingen ten gunste van de lichamelijk moeilijker functionerende me demens. De GSVA is duidelijk een vereniging, die zich met sport bezighoudt. De nadruk valt dus op de sportbeoefening. Sport door gehandicapten komt, ondanks de soms moei lijke paden die naar de media voeren, steeds meer in de openbaarheid. De vijfjarige Amersfoortse vereniging is een toonbeeld van ondernemingslust. De bestuurders zou men, zonder enige overdrevenheid, bijna over-gemotiveerd kunnen noemen. Een goede zaak voor dit type sportvereniging. Simone Plug in actie. door Aat Daale AMERSFOORT - Het dagelijks bestuur van de Gehandicapten Sport Vereniging Amersfoort ont vangt niet in een luxueuze ruimte, maar dat maakt totaal niets uit. Misschien is de geïmproviseerde ruimte juist wel een symbool voor de manier van werken van deze mensen. Zij zijn merendeels on derweg of houden zich bezig met werkzaamheden, die niet bij een schemerlampje of in een luie stoel kunnen plaatsvinden. Luxe is daarbij geen vereiste. Ton van Gaal, de voorzitter, is duidelijk het type van iemand, die altijd wel ergens voor onder weg is. Zijn gezicht toont de spo ren van een dynamische man, die steeds wel met iets bezig is wat met zijn vereniging te maken heeft. Hij was er bij toen op 26 november 1981 de GSVA werd opgericht. Vijf jaar geleden pas, maar het was desondanks nog een heel andere tijd dan nu, als we over gehandicaptensport pra ten. Simone Plug, die destijds als gehandicapte graag sport wilde bedrijven, is er ook bij. Zij toont een stralende glimlach als die pionierstijd in herinnering wordt geroepen. Ton van Gaal wil alles best nog eens samenvatten. „In 1979 kregen alle gemeenten van meer dan 50.000 inwoners het verzoek om met subsidies mee te werken aan een project ten behoeve van de inte gratie tussen gehandicapte en niet-ge- handicapte sporters. Ik zat toen in het Aslos-bestuur en in pnncipe hebben we toen ja gezegd. We hebben daarna een beleid opgezet en gingen van start met kenrusmakmgsdagen Het was een heel rueuw idee voor alle mensen, die wilden meewerken. Er kwam een commissie, die de commissie Van Laar werd ge noemd. Simone zat er ook in. Het project was driejarig, zoals dat bij de gemeente de gewoonte is. Het eerste jaar doet de Aslos voor dat soort projecten eerst alles alleen, daarna ondersteunt ze de zaak nog maar en het derde jaar kijkt ze toe Op 15 augustus 1981 zijn we officieel rondgekomen voor de vorming van een bestuur Daarna hebben we een oprich tingsvergadering uitgeschreven. Op 26 november 1981 vond de oprichting plaats" Het is allemaal snel verteld, maar de werkelijkheid was wel wat gecompli ceerder De moeilijkheid was dat men eigenlijk met wist wat voor sporten kon den worden beoefend. Er werd een enquête gehouden en toen bleek dat er grote behoefte v/as aan zwemmen. Het Sportfondsenbad bleek daarvoor met zo geschikt, omdat het voor de minder valide zwemmers met de juiste facilitei ten had Het kleinere en knussere bad in Hoogland was voor het doel meer ge schikt De zwemmers van de GSVA zijn er nog elke woensdagavond present. Ton van Gaal brengt in herinnering, dat men in het stadium van voorberei ding aansluiting kreeg met de al be staande knng van visueel gehandicapten, die goalbal beoefen den. Deze mensen wilden aan een com petitie meedoen. Ton van Gaal. „Toen zaten we min of meer voor het blok, want als je in een competitie speelt moet je een verenigingsstructuur hebben Die structuur hebben we daarna vrij snel uit de grond gestampt" Er waren bij de oprichting achttien leden. Het was de tijd van de „instuifen", zowel in de zaal als in het zwembad. Simone Plug, die bij iedere herinnering vrolijk opkijkt, laat uitdrukkelijk weten dat er toen nog geen sprake was van wedstrijdsport Pas in de loop van de verdere jaren is er duidelijkheid ont staan over de sporten, die men wilde beoefenen. Simone had zelf de meeste voorkeur voor zwemmen. Een begrij pelijke keus. want zwemmen is voor iedereen een ontspannende bezigheid Op dit moment zijn er wel meer dan zestig leden die het zwemmen beoefe nen. De jongste is dne jaar en de oudste is al een stuk over de zestig. Simone vertelt, dat dit cijfer op zichzelf wel ver heugend is. maar dat de gezelligheid vroeger wat groter was. „Het was toen wat knusser, want je kende iedereen" laat ze ons weten. Hans Dudok van Heel. de vrouw, die bij wijze van spreken dag en nacht met het werk voor de vereniging bezig is („alle correspondentie komt bij mij als secretaresse terecht"), wijst op de juiste verhouding, die er bij het zwemmen tussen gehandicapten en niet gehandi capten dient te zijn. Vanaf het begin was de vereniging een geïntegreerde ver eniging, maar de verhouding één staat tot één mag met worden overschreden ten gunste van de niet-gehandicapte. Hans Dudok van Heel. „De basis moet zijn dat de gehandicapte m het zwem bad écht terecht kan". Zoals gezegd, al snel ging het wed strijdelement een rol spelen. In feite ontstond de gedachte daaraan na een gezamenlijk uitstapje per trein naar Bad Harzburg in 1981, waar het zogenaamde „Sitzball" werd beoefend. Ton van Gaal „We kregen op een gegeven moment een aantal basketballers en in het zwembad v/as een nieuwe spelsoort ontwikkeld, het waterbasketbal. Er ont stond toen een grote behoefte aan spel- technisch kader Voor het rolstoelbasketbal, het waterbasketbal en goalbal werden specifieke trainers aangezocht". Het wedstnjdzwemmen kreeg een grote stimulans toen Gilbert Verwij in het beeld verscheen. De sympathieke Gilbert timmert bij het zwemmen uitste kend aan de weg en zijn bewonderens waardige voorbeeld vindt ineens navolging. Hans van Heel vertelt dat er nu ineens een groepje van vier is, dat de wedstrijdzwemsport beoefent. „Dat is een ontwikkeling, die v/e met hadden verwacht" merkt zij op Het is trouwens met de emge onverwachte ontwikke ling. De gehandicaptensport bevindt zich nog in een beginfase Ton van Gaal hoopt overigens niet dat het helemaal in de richting gaat van de topsport. Als gehandicapte mensen die topsport zien, denken ze dat een dergelijk peil voor hen met bereikbaar is. Dat moet worden vermeden. Er is bij de GSVA voor ieder een plaats, ook al presteert hij of zij nauwebjks iets Het gaat in wezen alleen om het bezig zijn, zoals bij het zwem men. Uiterst belangrijk is ook. dat de vereniging de nodige kaderleden krijgt Niet alleen bij het zwemmmen maar zeer zeker ook in de zaal. Ton van Gaal prijst zich gelukkig dat er af en toe goede hulp komt van Middeloo. Ton: „Wij hebben de laat ste twee jaar het geluk dat we via het stage-project bij Middeloo regelmatig leerlingen krijgen, die verplicht zijn om stage te lopen. Dat doen ze dan bij ons. Het bevalt de mensen kennelijk prima bij ons!" Veel mensen hebben toch nog altijd geen idee wat de GSVA precies doet Hans Dudok van Heel: „Er is inderdaad een verkeerde beeldvorming van ons werk. Door mijn functie als secretaresse knjg ik veel mensen aan de lijn. Dan merk ik dat die helemaal met weten wat gehandicaptensport precies inhoudt Wij bedrijven in pnncipe sport. Het gaat er alleen maar om dat je iemand met een handicap in zodaruge omstandigheden brengt, dat hij een sport kan beoefenen. Dat kan gebeuren door speciaal mate- riaal, door aanpassing van de spelre gels of door het scheppen van een speciale sport" Er is ook een bepaalde ontwikkeling gaande dat bestaande sportverenigin gen groeperingen voor gehandicapten onder hun hoede willen brengen. De volleybalvereniging Vollkei heeft nu een speciaal team voor zitvolleybal De atletiekvereniging Altis wil met alle ple zier meewerken aan sport voor gehan dicapten en er is een mogelijkheid dat ook yoga gaat openstaan voor de min der valide mensen. Hans Dudok van Heel. nuchter als zij is. wijst op een tendens die zeker moet worden verme den. „In bepaalde gevallen is de inte gratie wel mogelijk, maar heb je bij voorbeeld maar twee badmintonners uit onze club dan wordt het mets. Bij volley bal is het toegestaan dat zwaar gebles seerde spelers van verenigingen mee mogen draaien m het zitvolleybal. Dan knjg je misschien een situatie dat een team niet meer echt door gehandicap ten wordt gevormd. Het is altijd nodig dat wij als gehandicaptensport-vereni ging voor aanvulling zorgen". Eén ding is zonneklaar De mensen die de vereniging GSVA leiden, timme ren heel hard aan de weg De leden komen voor elkaar op Wordt er bij voorbeeld een promotie-activiteit voor rolstoel-basketbal georganiseerd, dan komt er wel iemand die ook voor het zwemmen een goed woordje doet Hans van Heel. „Zo iets mis je bij verenigin gen van valide sporters. Onze wed strijdsport wordt nog met op de juiste waarde geschat. Zo werden onlangs alle uitslagen van Vollkei wel in de krant genoemd, voor zover het de gewone „valide" teams betrof. De betrokken pr -man had evenwel de uitslag van het zitvolleybal met doorgegeven Dan denk ik, als er wérkelijk integratie plaatsvindt, dan had die uitslag ook moeten worden vermeld. Het is een tendens, die je heel goed in de gaten moet houden" Ton van Gaal weer: „Je komt aan de andere kant nooit om de gehandicap tensport heen om de eenvoudige re den dat we een heleboel leden hebben die puur recreatief bezig zijn". Het komt ook voor. dat bepaalde le den via de GSVA bij een andere be staande vereniging terechtkomen. Dat is het geval geweest van iemand die zich kon aansluiten bij de booschutters- veremging Zon vereniging moet daar voor dan wel de juiste faciliteiten hebben Dan komen we weer bij zo'n bespiegeling, kunnen bestaande ver enigingen die faciliteiten zelf gaan scheppen? Hans Dudok van Heel kreeg onlangs het verzoek of er bowling mo gelijk was. Bowling is bij de club zelf met mogelijk maar waarom zou het met uitvoerbaar zijn als een bestaande club iets creeert voor de gehandicapte Lef hebbers? De maatschappij zelf is voor de „confrontatie" met gehandicapten Secretaresse Hans Dudok van Heel en voorzitter Ton van Gaal van GSVA duidelijk aan het veranderen. Denk aan de stoplichten, die speciale looppaden en het begnp dat er meer en meer komt om gehandicapten ergens gemakkelij ker entree te verlenen. Ton van Gaal drukt het zo uit. „De drempel is wel vijf meter verlaagd, als je ziet wat er m Amersfoort al regelmatig wordt ge daan". VIJFJARIG JUBILEUM De GSVA bestaat woensdag 26 no vember vijf jaar en dat moet worden gevierd. De mensen van het bestuur zijn met zo direct voor feesten Er ligt zoveel werk te wachten en er is nog zo ontzet tend veel piomersv/erk te verrichten, dat het in dit stadium nog geen tijd is om feest te vieren Een belangrijke zaak is dat het werk voor de gehandicapten sport een regionaal karakter knjgt. GSVA krijgt voldoende steun van de gemeente en als de vereniging zelf geen mogelijkheid meer ziet om door een eigen actie tot haar doel te komen, dan springt de gemeente met alle wel willendheid geldelijk bij. Dat is een ge lukkige zaak Maar de zaak moet zich uitbreiden. De vereniging heeft ook le den uit de regio, die uit andere plaatsen afkomstig zijn. Er is een studiedag aan deze zaak gewijd en het ziet er naar uit dat er een federatie komt, waardoor alle gehandicapte sporters in de hele regio, mede dank zij de (financiële) medewer king van de eigen plaats, onder de „pa raplu" van de GSVA komen. Ton van Gaal, als voorzitter gewend op alle terreinen het woord te voeren, vertelt hierover: „Op die studiedag wa ren vertegenwoordigers van alle ge meenten uit de regio aanwezig Zij hebben zich allemaal in principe ak koord verklaard met het uitgestippelde beleid Het balletje is sindsdien aan het rollen gegaan. Er is een brede werk groep gevormd, waann alle gemeenten vertegenwoordigd zijn. Wij hebben de bedoeling om in de eerste plaats in voornamelijk de buitengemeenten pro paganda te voeren over de mogelijk heid van gehandicapten-sport in de hele regio Wij mikken op de federatie gedachte Het zal met zo zijn, dat ieder een perse naar Amersfoort dient te komen. Het kan best zo worden dat de kaderleden zich verplaatsen naar de buitengemeenten. Dat zal dan een coör dinatiegroep zijn, bemand door dne beleids-techmsche kader-mensen, die de zaak in de regio Eemland gaan run nen in overleg met de bestaande ver eniging De komende dne jaar gaan we proberen dat beleid te verwezenlijken" Het komt er allemaal op neer, dat de omliggende gemeenten straks de no dige medewerking zullen verlenen. Hans Dudok van Heel vertelt dat er binnenkort een bijeenkomst zal zijn om de zaak verder uit te bouwen. Er zijn dne kernpunten, waarom de zaak volgens haar in wezen draait. „De gemeenten dienen te weten dat er ge handicaptensport is, dat deze sport voor de betrokkenen heel belangrijk is en dat samenwerking tussen de gemeen ten noodzakelijk is". De volijvenge se cretaresse ziet het wel zitten en Ton van Gaal wijst nog eens nadrukkelijk op de financiële ondersteuning, die vereist is. Zonder subsidie en financiële hulp kan het werk met plaatsvinden, te meer om dat de gehandicapte sporters zelf over het algemeen met over een ruime beurs beschikken. Giesbert v d. Veen, sinds maart van dit jaar de peruungmeerster van GSVA. heeft steeds instemmend zitten te knik ken Hij is de boekhouder van de club en doet het werk met veel plezier. Gies bert had al contact met Bram Dudok van Heel, die enkele jaren geleden als ge handicapte met groot enthousiasme kon vaststellen hoe de sportbeoefening bij de GSVA hem een vorm van nieuv levensvreugde bood. Giesbert verti van een merkwaardige ervaring. to< hij als niet-gehandicapte in een rolstc meedeed aan het basketbal „In d stoel voelde ik nuj een gehandicapt merkt hij in alle ernst op. „ik viel er bij: uit". Voor de gehandicapte is het zekere zin andersom. In de rolstoel oi dekt hij dat die steel niet een last is ma juist een positief hulpmiddel om sport te beoefenen. GSVA heeft op 25 oktober al een r< stoelbasketbal-toernooi gehouden, v nge week was m de zaal Rustenbu een toernooi voor de goalballers i aanstaande zaterdag vindt er in 1 Sportfondsenbad een toernooi pla; voor de waterbasketbal-beoefenaa Op 12 december ten slotte houdt vereniging in de aula van de scholeng meenschap Midland een gezelli' avond met een aantal activiteiten. Simone Plug is wel een heel duid lijk voorbeeld van iemand die door sport bij de vereniging GSVA e< prima conditite heeft opgebouw „Sylvia doet met ons zo'n twintig n nuten conditie-training" vertelt ze i teraard weer lachend, „wat n betreft mag het een halfuur duren. 1 ik heb helemaal geen spierpijn!" WATERBASKETBAL TOERNOOI Komende zaterdag, 29 november, wordt in het Sportfondsen bad Amersfoort de derde voorronde van het landelijk waterbas- ketbaltoernooi voor gehandicapten gehouden. Aan dit Grand Prix-toernooi doen acht teams uit Nederland mee, waaronder GSVA dat momenteel tweede staat. Er wordt gestreden in twee poules; de winnaars komen tegen elkaar uit. Tegelijkertijd is er een invitatietoernooi met acht teams van niet- gehandicapten. Zo is er een ploeg van een fitness-centrum en van een bank. Ook hier zijn twee poules. Na afloop van de beide toernooien is er een wedstrijd om de GSVA Superbokaal, die gespeeld wordt tussen de winnaar van het Grand Prix- en invita tietoernooi. De wedstrijden beginnen zaterdag om 10.00 uur. Tegen 15.00 uur is de prijsuitreiking. De toegang is gratis. AMERSFOORT Sinds 1983 wordt in Amersfoort al op verhardingen (be stratingen, schelpen, gravel) onkruid bestgreden door middel van het zoge naamde stootbranden. Men werkt hierbij met vlammen. Deze methode voldoet niet helemaal, omdat de weersomstandigheden grote invloed hebben. Een firma ontwikkelde toen een combinatie van stootbranden en infrarood, beide werkend met pro- paangas als brandstof, het een vanuit de gas-, de andere vanuit de vloeibare fase. Tuinarchitect Ties ter Horst: „Als je met zo'n brander erover heen gaat. heb je 1000 °C onder de bak en de tempera tuur van het vocht in de plantencellen wordt 400 a 500 °C Dat zet uit. De cel- wand klapt, en de plant is dood Het grote probleem, en dat is wat zo tegen gevallen is bij die gewone branders, is dat het wortelonkruid altijd terug komt Daar kom je op een gegeven moment niet bij. Nu kun je dat alleen aanpakken door uitputting. Elke keer, zodra het groen v/eer de kop opsteekt, moet je dat met een aanpakken. Je pakt het in het vroege voorjaar zodra het onkruid be gint te groeien aan. je pakt het zo'n week of dne, vier later nog een keer aan, en nu. in de late herfst, nu het onkruid op zijn zwakst is." door Anco Mali TWEE KEER PER JAAR „Nu is de ervanng van de ontwikke laar van de infraroodcombinatie. dat je na twee a dne jaar al terug kunt naar twee keer per jaar: in het voorjaar éen keer en in het najaar een keer Met het vroegere branden zat je altijd aan vier keer per jaar vast. Op den duur is de combinatie van stootbranden en infra rood dus zeker goedkoper. Er heersen wel wat vooroordelen over de nieuwe methode. Men be schouwt, afgezien van alle consequen ties voor het milieu en voor de mens. spuiten nog steeds als een wondermid del. je gooit er iets chemisch over en de rest van het jaar ben je er vanaf Het werkt het meest doeltreffend en het is het goedkoopst. Op het moment, dat je naar alternatie ven gaat zoeken, moet je er niet van uitgaan dat je wonderen tegenkomt Je bent altijd wat duurdei u« - het resul taat zal altijd wat minder zijn ZEVENTIEN GEMEENTEN Vertegenwoordigers van zeventien gemeenten in de omgeving van Amers foort zijn komen kijken bij de demon stratie die Ties ter Horst onlangs heeft gegeven met het Agro Dynamic appa raat. Het grote voordeel van de nieuwe combinatiemethode is dat het zaad oók knapt en dat de machine, in tegenstel ling tot de rotarband die alleen maar wat boven de straat uitgroeit er af draait, ook kiemdodend werkt. Zelfs met een aantal chemische middelen is dat nog rüet eens het geval. „Een groot voordeel is, en daarbij denk ik aan half verhardingspaden lopend door een mooi plantsoen, dat je er met de bak precies langs kunt gaan en niet later bijvoorbeeld de schelpen weer moet gaan aanvullen, omdat het ten koste van je verharding is ge gaan." De ontwikkelaar van de infrarood combinatie heeft voor deze methode een milieupnjs gekregen en de appa ratuur komt in aanmerking voor de mt- lieupremie van het Ministerie van Economische Zaken Dat betekent, dat de apparatuur milieuvriendelijk is en dat Economische Zaken wil, dat de be drijven er in investeren, zodat zij er sub sidie op kunnen geven. ROND HAMBURG „Rond Hamburg heb je streken waar een partij als De Groenen zeer actief is en daar is spuiten helemaal uit den boze," zegt de heer Ter Horst. Daar draaien in zo'n veertig gemeenten al over de honderd van deze machines met goede resultaten. Duitsland is qua eisen voor de volksgezondheid en het milieu véél strenger dan Nederland Als zo'an apparaat in Duitsland is goedge keurd kan het in Nederland zonder meer worden overgenomen Er bestaat ook een methode om on kruid met stikstof te bestrijden. Het re sultaat is hetzelfde als met onze brand- ïnfraroodmethode. Alleen je praat dan over 1,40 a 1.50 per m2, terwijl wij het over een dubbeltje hebben' Exclusief dan Ze zijn ook bezig met laserstralen, maar dat is nog vaag, en zal wel erg duur worden. Onze methjode is in de afgelopen vijf jaar ontwikkeld en uitgebouwd. De brander staat schuin naar voren gericht in de bak en daartussen staat een aantal infraroodbranders. De tem peratuur is hoger bij het infrarood en het voordeel is tevens dat het niet gegrepen wordt door wind. Als je een gewone vlam hebt, buigt bij een bepaalde rij snelheid de vlam door de wind af en je mist een stuk temperatuur De ïnfra- roodstraling daarentegen staat puur verticaal. De stootbrander staat er dia gonaal op en doet de warmte van het infrarood wervelen onder de bak, waar door het onkruid rondom gepakt wordt Op elk kiertje of hoekje Konu een gi gantische temperatuur te staan." NADEEL CHEMISCHE MID DELEN Wat is de truc bij de bestrijding van het wortelonkruid? Wanneer het weer opkomt, loop je er wéér overheen Dan knjgt het te weinig bladgroen om ener gie te kunnen gebruiken voor het groei proces. Dan put je de plant uit. Het nadeel van de chemische bestrijdings middelen is, dat je steeds sterker moet gaan werken „Je pakt iets aan: het allersterkste overleeft, omdat het net sterk genoeg is om die concentratie te overleven. De allersterkste gaat zich vermenigvuldi gen. dus dan moet je met een concen tratie sterker gaan spuiten. Ook weer van de nieuwe sterke generatie blijft v/eer de sterkste over, en dan moet je nog sterker gaan spuiten, v/at zeer pro blematisch wordt Een leuk detail van de brander-in- frarood-combinatie is, dat je de ma chine heel goed als ijsbereider op de ijsbaan kunt gebruiken. Als men een dag geschaatst heeft op de ijsbaan, ligt er schraapsel Als je er snel met de machine over heen loopt smelt het schraapsel eventjes en zet zich gelijk weer vast Ook slecht ijs met luchtbellen erin is daardoor te verbete ren. Onze gedachten gaan uit naar een vijfjarig contract met de gemeenten, waarbij v/e er van uit gaan, dat we m eerste instantie dne keer en later twee keer per jaar gaan werken. We houden een vast jaarbedrag aan en geven de gemeenten de gelegenheid om na éen jaar te zeggen: we stappen van de me thode af Ze knjgen echter niet de mo gelijkheid om te zeggen: Ties, je buurman kan het goedkoper, want ik heb er een stukje research en ïnveste- nng m zitten."

Leusder Krant | 1986 | | pagina 12