Een druk op de knop en hulp is onderweg Inde marge Haaien houden weer oliebollen-actie Alarmsysteem voor ouderen: Commissie O W/RO week later bijeen LOEP OP Groeneveld opticiens I.P.V.O.Prick De lobby (1) ëizoen (2) ëizoen (3) eizoen (4) Slapen (1) Slapen (2) De lobby (2) De lobby (3) ewonnen Tuin vuil Grondprijs Storend Consumptief ëizoen (1) DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 loep op Leusden 13 'Nooit geweten, dat erin Leus- den zoveel getuigd werd. 'In Leusden, of over Leusden? Zou de gemeente Leusden m Utrecht een reservering heb ben lopen voor al die bezwa rende verklaringen? 'Politiek bewuste Leusdenaar: 'Denk erom. Het bericht 'De WD-fractie de wijken m bete kent heel wat anders dan De WD neemt de wijk. "Juid zit zonder geluid' is een aardig Sinterklaasrijm. 'De vraag is nu, als we het goed begrijpen, hoe ze dat op muziek krijgen. "Aanrijding in Stoutenburg' 'Op de voorpagina, jongens, eindelijk gebeurt daar wat. 'De verhuur van de huizen bo ven de toekomstige AH begint op 3 december. 'Cynische Leusdenaar 'Ja, lo gisch. Twee dagen later had den ze ze weg moeten geven. 'De Geut heeft weer een open podium. 'Nu wachten, tot er iemand in valt. "Gezellige drukte bij UW 'Argeloze Leusdenaar: Daar is het toch altijd gezellig?' 'De burgemeester had bij de ontvangst van Sinterklaas zijn verlanglijstje al klaar. 'Het Koekjesmonster 'Ja, en geen woord over mijn der- tien-en-een-halve hectare koekjes. 'Die Beaujolais Pnmeur schijnt goed te zijn bevallen... 'Cynische Leusdenaar: 'Bé- vallen, of gevallen.' 'Argeloze Leusdenaar: 'Is die Hamersveldseweg eigenlijk ruet een beetje een ouder wetse naam?' Cynische Leusdenaar: Wat wilde je dan? Dat ze die straat voortaan Bezwaarschriften- alleenoemen Weinig volk bij WD' 'Politiek bewuste Leusdenaar: 'Met de suggestie van Gert de Weerdt om de 'V van Vrijheid en de 'D' van democratie te schrappen, bhjft er zo hele maal niks over 'Geschrokken PvdA-er: 'De Leusdense Rooie Vrouwen zijn gehalveerd. 'Argeloze 'Hoezo?' Leusdenaar: Geschrokken PvdA-er 'Er zijn er vier verhuisd. 'Laurens-Jan: 'To move or not to move, that is the question. 'De AMAC organiseert een wildrit. 'Cynische Leusdenaar: 'Bete kent dat, wat ik denk dat het betekent?' "Alarm werkt' 'Laurens-Jan: 'Oh, wonder.' 'Leos toont karakter' 'Goed zo, jongens, en nu de techmek nog. 'De schaakveremgmg bestaat veertig jaar. 'Cynische Leusdenaar: 'Nog met geteisterd door de mid- hfe-crisis?' "Rustig verloop bowlinguur' 'Woedende kegel: 'Vond je?' ten uit een reserve-potje komen. Allemaal onzin dus, maar blijk baar met een dermate overtuiging gebracht, dat het consumptief kre diet dus dit jaar met ruim negentien procent is toegenomen. Dat is overigens gebeurd in de afgelopen negen maanden. Wat onze zwderburen wel plegen te omschrijven als een propere fami- laire termijn. Rekenen we daar dan onze staatsschuld nog bij, dan blijft slechts één conclusie mogehjk. Na- mehjk, dat we in ons land collectief zwanger gaan van de schuld. En naar we haast dagelijks uit de kranten kunnen vernemen, zijn het Rudmg en Ummels, die ons samen behoeden voor het moment van de bevalling... LEUSDEN Zwem- en waterpolovereniging „De Haaien" organiseert dit jaar voor de negentiende keer haar traditionele oliebollenactie. Vorige week zijn de jeugdleden van de club op pad gegaan om in Leusden-centrum en Leusden-Zuid te probe ren hun weer aan de man te brengen. Ook deze week zijn de Haaitjes in dit verband nog actief. De actie, éen van de finan ciële kurken waarop de ver eniging drijvende blijft, ver toonde de afgelopen jaren enige terugloop m de belang stelling. Door de voorbereidin gen dit jaar extra vroeg te star ten, hoopt men dit jaar het tij te keren en de opbrengst weer naar het oude niveau terug te brengen. Geïnteresseerden aan wier deuren de jeugdleden onver hoopt voorbij zijn gegaan, die 3,50 a zes stuks gaan kosten, zijn te bestellen op de num mers: 941481942405 of 941716. wat van. Want niet alleen de CD A-afdeling Leusden, waar kennelijk een duidelijke afspraak voor wederzijdse steun mee was gemaakt, kreeg een brief. Nee, alle CDA- afdelingen in de provincie werden verblijd met zo'n schrijven, waarin uitvoerig wordt ingegaan op de kwestie. Het zou hier te ver gaan, om op de op huilerige toon gestelde inhoud van die brief in te gaan dat zoekt men tenslotte maar in Amersfoort uit. Wat wel duidelijk wordt is, dat het er allemaal wel om draait, dat iemand uit Amersfoort in elk geval de Staten in moet. Zo wordt er onder meer op gewezen, dat Amersfoort haast tien procent van de CDA-stemmen in de provincie Utrecht leverde. En verder, dat de functie van groeistad regelmatig overleg nks de 'Prior'. Vanwege de lengte van de aardappel kunnen er meer ites-staafjes uit worden gesneden, dan uit andere vroege rassen, die in der van vorm zijn, zoals de aardappel rechts op de foto. Dat is overigens een estatie, die u niet moet iderschatten: er is jaren aan werkt via rassenondezzoek veredeling. Ubbo Mansholt, zo meldt het tgebreide persbericht, was k nog bij dat onderzoek trokken, maar ere wie ere ïkomt: het eigenlijke werk trd gedaan door de heer A.M. kker, die zich al veertig jaar et de veredeling van irdappelrassen bezig houdt. Wat belangrijk is aan deze ssive is, dat de nieuwe rdappel in 1987 op de markt mt. Vroeg, want het gaat om n aardappel die straks in de landen juni, juli en augustus rkrijgbaar zal zijn. Net die landen, dat de Bintje zelf er g niet is. Het nieuwe ras aardappel ordt in de zogenaamde issenlijst opgenomen onder de brieken 'geschikt voor imenlandse consumptie' en eschikt voor bereiding van ites'. Dan weet u straks eteen, wat u met die nieuwe irdappel kunt aanvangen. De nieuwe aardappel heeft ik een naam: Prior. Zodat het straks vergund is, met smaak abroetje van Karei te irorberen... Als u dacht, dat we er nu iren met het nieuws, dan «ft u het mis. Want een ander richt, dat ons bereikte, treft een produkt van een J3 kend merk in de vleeswaren, itzich verstout heeft tot een tl zeer bijzonder initiatief. Zoals we allemaal weten, emt de individualisering in ize maatschappij toe. Maar t dat voor genoemd bedrijf f5 nleiding was, een opersoons rookworst op de rktte brengen... [Nou ja, dat is dan nog tot aan toe. Maar het motto dat dan onder gebeurt, is wat anders. 'Een •kworst, die je met niemand ift te delen', zo wordt er merkt, lekker niet. [Terwijl het misschien wel gezelliger is, om samen tafel te zitten, nietwaar? [Maar goed, waar het om gaat ituurlijk, dat beide ichten die we hier genoemd in, weer duidelijk hebben takt in welk seizoen we land zijn: dat van de ige stamppotten. de stukken: iedereen weet hoe het zit. Iedereen? Dat is dus de vraag. Want daar wordt blijkbaar niet helemaal op vertrouwd, getuige het schrijven dat we dezer dagen van gemeentewege mochten ontvangen.'In het dictum van het ontwerp-besluit is een storende fout geslopen: 150 arbeidsplaatsen moet zijn: 15 arbeidsplaatsen', zo luidde de mededeling. Het gaat daarbij om het aantal arbeidsplaatsen, dat in Leusden zou kunnen worden geschapen. Nu is het wachten op de mededeling, dat er geen flOO.OOO,-. maar f10.000,- gemoeid is met de 'Job Creation'. Hetgeen overigens wel zou getuigen van grote creativiteit.. Slapen is een probleem, zo begrijpen we. Dat klopt natuurlijk wel, als men de verhalen om zich heen eens op een rij zet, die betrekking hebben op verslapen, met als gevolg te laat komen. Op het werk, bijvoorbeeld. Vervelend, maar de oplossing is nabij, zo begrijpen we. Want waar mensen te lang uitslapen, zijn ze natuurlijk niet op tijd géan slapen. En dat hoeft niet te betekenen, dat de pogingen daartoe te laat zijn begonnen. Dat valt tenminste op te maken uit een fraai schrijven, dat we mochten ontvangen van de regionale kruisvereniging 'Leusden-Achterveld'. Het was een persbericht, dat we vorige week al plaatsten, over een cursus die mensen die problemen hebben om in slaap te komen kunnen gaan volgen. Dat'ie bestond, vermoedden we al. Maar dat het er echt zo aan toegaat, werd ons pas deze week duidelijk. Toen troffen we namelijk op onze deurmat een brief aan, die betrekking had op de kandidaatstelling voor de provinciale staten. Zoals u weet, zijn die verkiezingen volgend voorjaar, en menige partij heeft inmiddels al een lijst, of is er mee bezig. Het CDA is nog bezig. En hoe. Want wat is er gebeurd? De Amersfoortse kandidaat J. Osinga dreigt uit de boot te vallen. En daar moet iets tegen worden ondernomen, zo vinden ze in onze buurgemeente. Daar moet het Leusdense CDA dus bij helpen. En wel, omdat het Amersfoortse CDA Leusden heeft geholpen. Zo gaat dat nu eenmaal, zo valt uit het betreffende schrijven op te maken. 'De Gemeentelijke Afdeling van het CDA-Amersfoort heeft op uw verzoek uw afdeling gesteund om de heer R.L. Boer uit Leusden op de groslijst te doen plaatsen. De afdeling Leusden deed daarbij de toezegging Amersfoort te steunen bij de kandidatuur van de heer J. Osinga uit Amersfoort', zo lezen we in een brief van de heer F.H. Slijper uit Amersfoort aan de secretaris van het Leusdense CDA, de heer G. Apeldoorn. 'Om het mogelijk te maken, dat Amersfoort haar tweede CDA-zetel in de Provinciale Staten terug krijgt, verzoeken we uw afdeling straks bij de stemming voor de definitieve kandidatenlijst de heer J. Osinga uit Amersfoort een hoge plaats op de lijst te geven, zo mogelijk op no 1 te plaatsen in verband met zijn te lage plaats op de advieslijst. Uiteraard zullen wij als Gemeentelijke Afdeling Amersfoort uw kandidaat, de heer R.L. Boer, onze steun verlenen door hem op een duidelijk verkiesbare plaats te zetten', aldus die brief. Ook in de lobby geldt dus: niets voor niets. Daar blijft het trouwens niet bij, want die heer Slijper kan er |Als u wel eens jaloers voor f buis hebt zitten kijken naar Een rookworst, die je met niemand hoeft te delen...' met provinciale staten nodig maakt "betreffende diverse zaken.' Blijft de vraag, om wie het allemaal gaat, de heer J. Osinga. Die is directeur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond, de KNSB. Zou die, met de winter voor de deur, niets anders hebben om zich druk over te maken? Met dat tuin vuil in Leusden is het ook wat. Zo bereikte ons via gemeentelijk woordvoerder Hans Hermans - hij blijkt dus toch te bestaan - het verzoek, nog eens naar dat bericht van vorige week te kijken. In dat bericht in de Loep berichtten we, dat er ruim twee ton aam geld gereserveerd was voor het afvoeren van twintig ton tuin vuil. Dat bleek niet te kloppen. Wethouder Fons Ummels had in zijn enthousiasme over tonnen gesproken, of wij hadden het verkeerd verstaan, in elk geval ging het erom, dat we wel moesten melden, dat er sprake was van twintigduizend 'kuup'. Kubieke meters dus, en dat weegt dan zes ton. Dat vermelden we natuurlijk met alle plezier. Waarbij te concluderen valt, dat er dus twee ton aan geld is gereserveerd voor het afvoeren van geen twintig, maar van zés ton tuinafval. Het is, zo valt te vrezen, dus nog duurder dan we al dachten. Of, en dat is een andere mogelijkheid, dus nog méér te veel gereserveerd. De grondprijzen in Leusden, en met name aan de Hamersveldeweg, bleken afgelopen dinsdag plotseling aanmerkelijk gestegen. Wat wilde het geval? Uit een verslag van de gemeente over een hoorzitting citeerden we, dat de heer G. Boven tijdens die zitting verklaard had, dat zijn buren straks wel tweeduizend gulden per vierkante meter zouden kunnen krijgen, als ze een bouwvergunning zouden krijgen. Nu vonden we dat al aan de ruime kant, maar ja. Als iemand zijn bezwaren naar voren brengt, dan is dat zijn zaak, nietwaar? Nee dus. Want helaas bleek dat verslag te zijn geteisterd door een tikfout: het had tweehonderd gulden moeten zijn, zo werd ons van gemeentelijke zijde voorgehouden. Waarmee ons rekensommetje, dat uitkwam op 1,6 miljoen gulden, dus ook anders moet worden opgevat, en er sprake is van een mogelijk bedrag van f160.000,-. LEUSDEN - In de plaatsen Achterveld, Leusden en Wou denberg wordt binnenkort een alarmsysteem voor oude ren in werking gesteld. Dit systeem is bedoeld voor men sen, die in bepaalde mate hulpbehoevend zijn en toch zo lang mogelijk gewoon thuis willen blijven wonen. Het gaat om een zogenaamd 'spreek-luistersysteem', zo dat diegene die hulp vraagt, via een zender, kan zeggen wat er aan de hand is. De centrale kan op haar beurt ver tellen dat de hulp op pad gaat. In het kader van de provinciale subsidieregeling Flankerend Beleid hebben de Stichting Welzijnsbevordering Bejaar den te Woudenberg en de WOL te Leusden geld ontvan gen om een aantal alarmappa raten aan te schaffen, met uiter aard een centrale waar de alar meringen ontvangen worden Binnenkort zullen vierentwintig alarmapparaten afgeleverd worden. Het alarmsysteem is bedoeld voor hulpbehoevenden, die m hun woonsituatie bepaalde risi co's lopen. Men kan slecht ter been zijn en - eenmaal gevallen - moeilijk weer opstaan. Men kan uit het ziekenhuis ontsla gen worden, maar toch nog wat angstig zijn om alleen thuis te zijn. Voor die situaties is het alarmapparaat een uitkomst Het geeft de zekerheid dat er altijd iemand opgeroepen kan worden om te helpen, wanneer men in een noodsituatie ver keert. Ongelukken kunnen hiermee natuurlijk niet voorko men worden. Wèl de-gevolgen van niet bijtijds hulp kunnen in roepen ZENDERTJE Als men in een noodsituatie raakt, dan hoeft men alleen maar de knop in te drukken van een zendertje dat men altijd bij zich draagt. Men weet immers nooit waar en wanneer er iets gebeurt. Waar men ook in huis is. men kan altijd hulp inroepen door het indrukken van de alarmknop. Er gaat dan een signaal naar de telefoonnummer-kiezer die bij de telefoon thuis geplaatst wordt. Onmiddellijk daarna gaat er een telefoontje naar de alarmcentrale. Deze centrale staat in het verzorgingstehuis 't Hamersveld in Leusden, waar men dan direct ziet dat men hulp nodig heeft Van daaruit wordt er dan hulp voor inge schakeld die in vele gevallen binnen enkele minuten na de melding al bij de hulpvrager kan zijn. Men kan zelf bepalen wie de hulpverleners zullen zijn. Vier adressen met telefoonnummers van mensen, die hulp zullen ge ven, kunnen worden opgege ven. Men kan daarbij' denken aan naaste buren, vrienden of kennissen. Zij moeten uiteraard niet al te ver weg wonen. Een zogenaamde indicatiecom missie, waann vertegenwoordi gers zitten van de wijkverple ging en de bejaardenverzor ging uit Achterveld, Leusden en Woudenberg, bepaalt of men in aanmerking komt. De maandelijkse kosten zullen 25 gulden bedragen. De prijs mag echter voor niemand een bezwaar zijn Een beroep op de gemeentelijke sociale dienst zal dan gedaan moeten wor den. Mocht men meer informatie wensen, dan kan contact open omen worden met de plaatse lijke verzorgingstehuizen. Zij weten er meer over. Verzorgingstehuis St. Joseph te Achterveld, telefoon 03425- 1644; Verzorgingstehuis 't Ha mersveld te Leusden, telefoon 033-942724; Verzorgingstehuis Groenewoude te Woudenberg, telefoon 03498-1434. LEUSDEN - De veraadenng van de commissie voor Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening, die voor volgende week dinsdag, 2 decem ber op de agenda staat, gaat ruet door. In plaats van op 2, vindt die bij eenkomst nu plaats op dinsdag 9 december al die vette prijzen die in de lotto werden uitgedeeld, is er nu nog een mogelijkheid geopend, om mee te dingen naar de prijzen. Dat werd ons deze week duidelijk, toen we bericht kregen dat ook verkopers van winnende lotto-formulieren meedelen in de prijzen. In het Leusdense restaurant De Pepermolen ontving de Leusdense familie L. Scheper namelijk, als de prijs die zij wonnen, een reis voor twee personen naar de Verenigde Staten, of naar het Sauerland. Maar daar bleef het niet bij: ook de verkoper van het lot mag naar Amerika. Dat is Ferry Houtveer, die bij Roda'46 de loten verkoopt. Hij mag nog iemand meenemen ook... Beloofd is beloofd, we zouden met enige regelmaat op de oogte houden van de aardige - n soms minder aardige - zaken ie op onze redactionele rarelen plegen te dwarrelen. Dat is soms lachen, hoor. Wat e denken bijvoorbeeld van een «richt dat ons werd »egezonden, helemaal vanuit rouwenparochie? Dat ligt, oor degenen onder u die eografisch minder bekend zijn iet ons land, in Friesland. Het gaat daarbij om nieuws an groot belang: behalve de efhebbers van rijst onder ons, aat het ons namelijk allemaal an: een nieuw ras aardappel, at nu al 'de vroege Bintje' rordt genoemd. Vanavond komt de Leusdense gemeenteraad bij elkaar. Daar komt onder meer ter sprake, of er een fors bedrag wordt besteed aan 'Job Creation.' Dat is een project, dat voor de gemeenteraad nogal uit de lucht kwam vallen, maar dat gaf op zich niks, omdat er slechts een bescheiden bedrag mee was gemoeid: een ton over een periode van vier jaar. Het projekt is bedoeld, om binnen twee jaar tijd tweehonderd arbeidsplaatsen te scheppen. Dat staat allemaal perfect in Van links naar rechts: Ferry Houtveer, de heer L. Scheper, de heer L. de la Haye die de prijzen uitreikte, en mevrouw Scheper. Een lofwaardig initiatief, daar niet van. Wat onze verbazing dan ook opwekte was niet zozeer het persbericht zelf, als wel het begeleidende briefje. Een alleraardigst briefje, hoor. Maar de eerste zin wekte bevreemding. 'Bijgaand treft u een persbericht aan over de te organiseren slapeloosheidscursus', zo stond er. Waarmee dus voortaan al die problemen met te laat komen en dergelijke zijn opgelost. (advertentie) Naar me zeer onlangs is geble ken, ben ik dus niet de enige ge weest, die tot zijn verpletterende verbijstering tot de ontdekking kwam. dat het met dat gereser veerde geld anders zat, dan de Leusdense financiële super-mtel- lectuelen binnen het college van Better Worse hier ter stede had uitgedacht. Want wat las ik, dezer dagen? Het consumptieve krediet is toege nomen met ruim negentien pro cent, en samen zijn we in ons land aan de banken meer dan twaalf miljard gulden schuldig. Voor zulke boeiende zaken als video-recorders, auto's - vooral auto's - bankstellen en zo meer van die nuttige en ook zo hoogst nood zakelijke dmgen. 'Denk eens aan ons. als u het even ruet heelt is wat dat betreft een zinsnede die me uit de reclame is bijgebleven. Nog afgezien van het feit dat ban ken steeds meer op instellingen beginnen te lijken die, zoals mijn vader zaliger al wist te melden, je een parapluie lenen als de zon schijnt en dat apparaat vervolgens op komen halen als het regent, is er natuurlijk veel meer aan de hand. Zo zou je je af kunnen vragen, m hoeverre het steeds geringer wor dende begrip van wat ooit als een wezenlijk verschil tussen mijn en dijn werd beschouwd, samenhangt met de blijkbaar steeds geringere notie bij de mensen van wat geld eigenlijk is. Als je het even niet hebt. dan leen je het. En als je als bestuurder van een enigszins uit zijn krachten gegroeid dorp m het stroomgebied van het Valleikanaal wilt blijven volhouden, dat iets niks kost roep je heel hard, dat de een- edaktie: Hans Mosterd ijdragen: Martin Hermens Leusden, Winkelcentrum-) Hamershof. Grutterij 3. Het konstante aanbod uit de internationale modewereld dat permanent bij ons in de winkel aanwezig is geeft u de zekerheid er altijd modieus bij te lopen

Leusder Krant | 1986 | | pagina 13