I eusden gaat woningzoekenden lit regio niet meer inschrijven ^ovincie vraagt regering meer jeld voor bejaardenoorden DE TOTALE MERKENKOLLEKTIE VOOR JONGENS EN MEISJES WORDT NU OPGERUIMD MET KORTINGEN VAN OU WV /O Broekhuis 'Munnickhoven dankt naam aan slechte tabak' LEUSDEN leusder krant oorstel om gemeente op andere manier in te delen: Boeiende lezing Historische Kring: ferder bezuinigen onmogelijk': leusder krant JokaaL Wandelconcert in Leusden L/ Knotgroep Leusden weekindegemeerte/' Leusden De winter Achterveld a^E jon%e¥rnode DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 plaatselijk nieuws SOCIAAL Een tweede categone die voor huisvesting in Leusden in aanmer king zal komen bestaat uit mensen, die wel in Leusden wonen, maar met voldoen aan de WT. Die heb ben een sociale binding In Leus den is het zo, dat als men twee jaar of langer in Leusden woont, men voor inschrijving voor een woning in aanmerking komt Dat komt ove rigens nog ter discussie. (Van de redaktie) -7] jEUSDEN - Het college van B&W van de gemeente Leus- JHen stelt voor, een verzoek in te dienen om op een andere Ktanier te worden opgenomen in de woonruimtebeschik- mng. Momenteel is het zo, dat Leusden zodanig is inge- jleeld, dat mensen die een economische binding hebben net de regio, zich ook in Leusden in kunnen laten schrij den voor een huis. Na uitvoerige discussie, al in september, ligt er nu een voorstel, om bij de staatssecretaris van volkshuisvesting ie vragen, op een andere manier in de regeling te worden opgenomen. Concreet zou dat betekenen, dat beter kan worden vol- tflan aan de stelregel, dat alleen nog maar voor eigen oningzoekenden gebouwd gaat worden. )at heeft alles te maken met het inden van de tweede fase in sden. Bovendien is voor deze ;o Amersfoort aangewezen als eistad. lomenteel is het zo, dat in Leus- worungzoekenden die econo- ch aan de regio Eemland zijn jonden worden ingeschreven, geldt overigens alleen, als zij huis huren dat minder dan ,- per maand kost, of een huis !en kopen onder de 172.000,- den. MEENTE )at zou dus nu gaan veranderen die zin, dat alleen nog woning zoekenden die economisch aan de gemeente gebonden zijn, zullen worden ingeschreven. Voor de nog nieuw te bouwen huizen in 't Ruige Veld en 't Vliet zou dat betekenen, dat die uitsluitend bestemd zijn voor de eigen wo ningbehoefte. WT Als de raad het voorstel aan neemt, en de staatssecretaris ver volgens aan het verzoek van de gemeente Leusden voldoet, is de categorie mensen, die voor een woning in Leusden in aanmerking komt, beperkt. Globaal zijn dat mensen die vol doen aan de WT, de zogenaamde Vijf Vinger Theorie. In de eerste plaats moeten die woningzoekenden economisch aan de gemeente Leusden gebon den zijn. Daartoe worden ook stu denten gerekend, die aan een m Leusden gevestigde instelling een opleidmg volgen Ook werklozen en arbeidsongeschikten, die al in de gemeente Leusden wonen val len in die categorie. Er is ook nog een mogelijkheid voor mensen, die een moeilijk te vervullen vacature in het Leus- dense arbeidsveld komen vervul len Dat moet dan overigens wel blijken uit het feit, dat de betref fende vacature geruime tijd heeft open gestaan. BEJAARDEN Ook in aanmerking voor een wo ning komen de bejaarden die m Leusden wonen. Bovendien wor den tot die categorie ook gere kend, de bejaarden die naar hun plaats van herkomst terug willen keren, of bejaarden die uit oogpunt van zelfredzaamheid op hulp van kinderen of van andere naaste fa milieleden zijn aangewezen ZWERFFORENZEN Een andere categorie vormen de incomplete gezinnen die in Leus den wonen Ook zij komen voor een woning in aanmerking. Daarnaast is er de groep 'zwerf- forenzen' dat zijn mensen zonder vast werkadres, zoals bijvoorbeeld zeevarenden en al diegenen die uit het buitenland terugkeren na daar een tijd gevestigd te zijn geweest, die terug willen naar de ge meente waar zij vandaan kwamen, in dit geval dus Leusden. Ook blijft er een mogelijkheid voor mensen, die al in Leusden wo nen en die een huis zoeken, terwijl zij een economische binding heb ben met een andere gemeente in de directe omgeving. NIET MEER Als de gang van zaken, zoals die in het voorstel wordt omschreven, doorgaat zal er een einde komen aan het inschrijven van zoge naamde spijtoptanten. Ook regionale woningzoeken den en woningzoekenden uit het streekverband zuid-oost Utrecht komen dan niet meer voor een wo ning in Leusden in aanmerking. Daarbij dient te worden bedacht, dat het hier nog steeds gaat om mensen, die huren onder de f 685,- per maand of kopen beneden de f172.000,-. Woningzoekenden, die zich in ae toekomst met meer zullen kun nen laten inschrijven, zullen dan worden doorverwezen naar Amersfoort als groeistad. WAGENAAR Tenslotte wordt nog opge merkt, dat WD-wethouder Jan Wagenaar niet met het voorstel kan instemmen. De wethouder is namelijk van mening, dat iedere Nederlander zich vrij moet kun nen vestigen, dus ook in Leusden. LEUSDEN - De „Histori sche Kring Leusden" or ganiseerde afgelopen maandag een lezing voor leden en andere belang stellenden in de Til. Gast spreker was de heer C. van de Hengel, onder inge wijden geen onbekende naam. De avond werd door onge veer 45 personen bezocht en om acht uur geopend door de voorzitter van de vereniging, de heer R. Polak. Hij heette alle aanwezigen, en m het bijzon der de heer Van de Hengel, van harte welkom en gaf daarna het woord aan de spre ker. Deze wist op boeiende wijze de (soms vermoedelijke) herkomst en betekenis van boerderijnamen uit te leggen. Dat dergelijke namen met altijd betekenen wat men op het eerste gehoor zou denken, gaf hij aan met het voorbeeld „Munnickhoven". Deze naam heeft mets te maken met mon niken, zoals gedacht wordt, doch is een verbastermg van „murck" en betekent slechte tabak. In onze omgeving werd vroeger namelijk veel tabak verbouwd. De spreker besloot om tien uur zijn boeiend betoog en gaf de aanwezigen gelegenheid vragen te stellen. Hiervan werd een dankbaar gebruik ge maakt. Om half elf dankte de voorzitter de spreker en sloot de vergadering. Na afloop kwamen verschil lende gasten zich opgeven als lid van de vereniging, die op deze manier een gestadige groei vertoont. Ook is er een nauwe samenwerking met de verenigingen in de omlig gende gemeenten. Deze avond was er een deputatie van de Stichting „Oud Woudenberg" Als een volgende activiteit van de Historische Kring wordt er. emd februan volgend jaar, een gezamenlijke avond ge houden met de verenigingen van Woudenberg, Scherpen- zeel en Renswoude, over het uitgestorven beroep van wa genmaker. De heer Ipenburg uit Doorn zal dan daarover vertellen. USDEN - Zelfs als het plan om 15 bejaardenoorden in de ivincie Utrecht te sluiten wordt uitgevoerd, worstelt het gvinciebestuur in 1987 nog met een tekort van 12 mil- jn gulden in deze sector, oplopend tot 24 miljoen in 1991. de nu voorgenomen sluitingen gaat het om 251 verzor- igsplaatsen. Om de geraamde tekorten weg te werken iden in de periode tot de eeuwwisseling echter meer i 2500 plaatsen, ongeveer 35% van het totaal, moeten rdwijnen. In diezelfde tijd zal het aantal bejaarden in provincie Utrecht met ongeveer 30% toenemen. Zo'n istische vermindering van het aantal verzorgingsplaat- is daarom 'volstrekt onmogelijk en onlogisch' Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Martin Hermens en Hans Mosterd Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Elndredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tol 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: I 66.80 per jaar. 33.90 per half jaar, 17.20 per kwartaal Klachten bezorging: |Ats abonnee dient u de krant voor dinsdag of donderdagmiddag 18 00 [uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt cpnemen met onze inspekteur bezorging overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, l.n v BDU B V te Barneveld. met duidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto( s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. Die conclusie trekken Gedepu teerde Staten van Utrecht, het dagelijks bestuur van de pro vincie, in brieven aan premier Lubbers en aan de Vaste Com missie Welzijn van de Tweede Kamer. ..Het is ondenkbaar dat in een periode van 15 jaar een derde van de capaciteit zou moeten verdwijnen", aldus GS. Het col lege wijst erop dat Utrecht naar verhouding veel bejaarden bin nen zijn grenzen heeft en daarom onevenredig zwaar wordt getroffen. Het doet op de premier en de Kamer een 'dringend beroep' om extra geld voor de bejaar denzorg uit te trekken. De Ka dercommissie vergadert don derdag 27 november over de zaak. Berekeningen van het Provin ciaal Instituut voor Onderzoek en Documentatie wijzen uit, dat Utrecnt een bijzondere aan trekkingskracht op bejaarden uitoefent. Meer dan 20% van de bewoners van bejaardenoor den in de provincie (de stad Utrecht niet meegerekend - hier is het gemeentebestuur voor het bejaardenbeleid ver antwoordelijk) is van buiten de provincie afkomstig: met dit ge geven houdt het rijk bij de ver deling van het ministerie van WVC achterhaald: in het jaar 2001 zal niet 4,4% van de Ne derlandse 65-plussers in de provincie Utrecht wonen, maar bijna 5,3%. Het laatste cijfer is van TNO. Om de tekorten enigszins terug te dnngen overwegen GS 15 bejaardenoorden te sluiten Provinciale Staten moeten zich op 17 december a.s overigens nog over dit plan uitspreken. Maar dat is niet het enige: het personeelstekort in de bejaar denoorden kan niet worden in gehaald; de investeringen wor den gehalveerd; en er komt geen extra geld voor het zo geheten flankerend beleid (dat zijn voorzieningen om bejaar den in staat te stellen zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen). Zelfs dan blijft nog een tekort dat over de periode 1987-1991 in totaal bijna 95 mil joen gulden bedraagt. GS wijzen daarvoor dne oorza ken aan. Bezuinigingen op de doeluitkenng korten de provin cie jaarlijks bijna 10,8 miljoen gulden. Door aanpassing van de verdeelsleutel knjgt Utrecht bovendien elk jaar 1,2 minder Tenslotte valt de opbrengst van de eigen bijdragen van de be woners van bejaardenoorden tegen (in 1985 bijvoorbeeld 4,8 miljoen gulden); tot nu toe heeft het rijk deze tegenvaller, on danks eerder gedane toezeg gingen, niet gecompenseerd. GS vragen het kabinet extra geld ter beschikking te stellen ,,door hetzij het budget op de WVC-begroting te verhogen, dan wel het op de WVC-begro- ting vanaf 1987 extra opge voerde geld als 'knelpunten- geld' te bestemmen". Van dat laatste zou de provincie Utrecht kunnen profiteren. „Voorts kan worden gedacht aan een herziening van het in de wet vastgelegde verdeel systeem", aldus GS. In zijn brief aan de Tweede Kamer doet het college ,,een beroep op de ver antwoordelijkheid van uw Ka mer de Utrechtse problematiek te betrekken in de discussie over het bejaardenbeleid". LEUSDEN - Komende zater dag (29 november) wordt er weer een zogenaamd wandel concert gehouden in Leusden. Het koort Voce Antigua en de organist Gerrit 't Hart werken hieraan mee. Het concert be gint om 20.00 uur. De toegang bedraagt 6,50 gulden. Het bijzondere concert vangt aan met een orgelbespeling in De Ko ningshof. Daarna zingt het koor Voce Antique een aantal koorwer ken in de St. Josephkerk. In De Koningshof speelt Gemt 't Hart de voigenae muziekstukken op het orgel: Concerto m G grote terts van J.G. Walther; dne fuga's van G.Ph. Telemann; dne koraalbe werkingen van J.S. Bach en een Toccata und Fuga in F grote terts van D. Buxtehude. Voce Antiqua heeft de volgende liederen op het programma staan, psalm 100 en 134, beide van C. Goudimel; psalm 8 van T. Cham pion; psalm 134 van J.P. Sweelinck; .Jesus Christus unser Heiland" van J. Kugelmann. „Nun bitten wir den Heiligen Geist" van J. Walter en „Verleih uns Fneden" en „So fahr ich ïhn", beide van H. Schutz. Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Dagelijks te zien, 24 uur per etmaal. Inhoud: aktuele benchten dagelijkse agenda's sport aktiviteiten jeugd en jongeren vacaturebank Arb. bureau weekpuzzel aankondigingen verenigingen openingstijden bibliotheken felicitatie-rubnek vraag- en aanbod-rubnek voor partikulieren en bedrijfsleven filmagenda Amersfoort advertenties In het weekeinde: sport sportuitslagen sportagenda weekeind-agenda uitgaanstips Amersfoort filmagenda medische weekeind- diensten Opgave berichten, ideeën of klachten: Kabelkrant-red aktie, p.a Leusder Krant, Asschatterweg 19, bij de Biezenkamp. Tel. 033-941495. Van harte! Dagelijks felicitatie-rubnek. Abonnees op de Leusder Krant tegen gereduceerd tarief van 6,- per dag (tot maximaal 2 regels). Elke regel meer 6,- p.d. Betaling kontant bij opgave op ons kantoor. ADVERTENTIES Algemeen: Basistarief 1 beeldpagina 300,-. Eenmalige aanmaak logo en grafische afbeeldingen tegen toeslag. Sterk gereduceerde prijzen op kon- traktbasis. Vraag informatie: 033-941495 (Henk- Jan Westland). Kabeltjes Vraag- en aanbod-rubnek voor partikulieren en bednjfs- leven. Tarief: eerste twee re gels 6.- per dag. Elke regel meer 6,-. Tegen kontante betaling bij opgave. DE LEUSDER KABEL KRANT: 24 uur per dag op kabel 4. LEUSDEN - De Knotgroep Leusden is onlangs weer ge start met haar tweeweke lijkse aktiviteiten. Mensen die eens kennis willen maken met het landschapsbeheer, kunnen zich wenden tot de heer S. Etten, Van Boetzelaer- laan 4 te Leusden-Zuid, tele foon 033-94.03.03. De knotgroep knjgt haar pro jecten van het Stichts Landschaps Beheer door Jan Versteeg! Voor de weerkundigen begint de winter eerder dan voor u. Op 1 december vangt namelijk de me teorologische winter aan. De astro nomische pas op 21 december. Dus voor ons weerkundigen is de win ter de gehele maand december bezig. Hoewel het best al koud geweest kan zijn (dit jaar echter nog niet), is het een opmerkelijk verschijnsel dat rond de kerst de temperatuur vaak weer voor enkele dagen om hoog gaat. De beroemde (be ruchte) „kerstdepressie" gooit nog al eens roet m een op handen zijnde witte kerst. Het weinige onderzoek dat naar dit verschijnsel is gedaan, lijkt te wijzen op toeval. Gemiddeld geno men gaat in januari de temperatuur omlaag, omdat deze maand de koudste van het jaar is Over het hele land gerekend is de gemid delde etmaaltemperatuur 2,1 gra den. Gemiddeld is in januan de laagste etmaaltemperatuur -0,6 graden en in februari -0,7 graden. Dat betekent dus niet alleen dat normaal gesproken het elke nacht kan vriezen, maar ook dat de nachten in februari iets kouder zijn dan in januaride afkoeling heeft dan de meeste tijd gehad In januari valt er gemiddeld 63,1 millimeter neerslag, in februari 48,1 millimeter. Afgelopen feburari no teerde De Bilt slechts 0,4 millimeter neerslag Een absoluut record sinds sinds de waarnemingen. In De Bilt valt overigens gemiddeld op zeven dagen sneeuw, zowel in januari als m februan. Wat ons dit jaar voor winter voor geschoteld wordt, moeten we af wachten. Velen zullen zich de win ter van 1986 nog goed herinneren. December was toen voorjaarsach tig, januan herfstachtig en februan „Siberisch". Zeer gedenkwaardig was ook de penode van 4 tot en met 20 januari 1985. Over de gehele tijd van 1 tot en met 20 januan werd een gemid delde etmaaltemperatuur van -6,3 graden geregistreerd, terwijl de gemiddelde minimum temperatuur in die periode op -10,5 graden lag. Daarmee was deze penode kou der dan hetzelfde tijdvak uit de beruchte winter 1962/1963. Ovengens hebben de zeer koude winters van deze eeuw geen van alle extreem veel neerslag (dus sneeuw) gebracht. Zachte winters met veel luchtaanvoer van de oce aan brengen m de regel veel meer neerslag. Zeer zacht en zeer nat bhjken gelukkig ook niet samen te gaan. De winter van 1986/1987 naden. Misschien knjgen we dit jaar eens een normale winter9 (Vanwege mihtaire verplichtm- gen ben ik helaas niet in staat u van het actuele weer op de hoogte te houden. Vandaar dit algemene arti kel. Volgende week dinsdag hoop ik u het maandoverzicht van no vember te kunnen geven.) Vrijdag 28 november 09.30 uur: Voorlichtingsbijeen komst in De Wolboom aan de Ha- mersveldseweg 2A over veiligheid in en om het huis. 20.00uur: Disco/soos-avond in De Geut aan de Zwarteweg. Zaterdag 29 november 10.30 uur: Sinterklaas in de Blij- hof aan de Lisidunahof. 14.00 uur: Sinterklaas in de Blij- hof aan de Lisidunahof. 21.00 uur: Live-optreden van Midnight Specials in De Geut aan de Zwarte weg. Zondag 30 november 15.00 uur: Piekuur en Open Po dium in De Geut aan de Zwarteweg. Maandag 1 december: 13.30 uur: vergadering Zonnebloem in De kom. 20.00 uur: commissievergadering welzijn en onderwijs in gemeente huis en 20.00 uur vergadering werkgroep nulieu-educatie in gemeentehuis. Zaterdag 29 november 20.00 uur: Disco Show in de Klaveet. Zondag 30 november 14.00 Dtsco in de Klaveet Dinsdag 2 december 09.00 uur: Welfareclub Zon nebloem tn Ons Gebouw (advertentie)

Leusder Krant | 1986 | | pagina 3