Waarom kreeg directeur gemeentewerken oestemming voor langdurig reserveren kavels?' boeiend concert bij bileum Kunst Veredelt I leusder hront hoedende gemeenteraadsfractie PvdA stelt vragen; Vethouder weigerde iformatie op zeer riheuse toon' Huizenga plaatselijk nieuws 3oor laap Riewald DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 LIVING SONG Hierna was het de beurt aan het gastkoor uit Leersum, 'The Li ving Song', eveneens gediri geerd door Pieter Leebeek. Dit koor was feestelijk in het zwart gekleed Meteen na de eerste maat kreeg ik de indruk hier met een professioneel zingend koor te maken te hebben. Diverse nummers uit de 'Messiah' van Handel werden met grote kunde ten uitvoering gebracht. Als eerste nummer werd 'And the glory of the Lord' ten ge hore gebracht. Alle stemmen waren perfect hoorbaar in uit stekende harmonie Buitenge woon zuiver werden diverse moeilijke intervallen getroffen, terwijl het koor perfect en met groot gemak reageerde op de directie. Prachtige forti werden waargemaakt De bassen wa ren goed te noemen, terwijl de tenoren af en toe wat onzeker waren. De sopranen en alten zongen goed en vurig. Het koor zong zeer verstaanbaar met een goede uitspraak van het En gels. De diverse loopjes bij het num mer For unto us a Child is born' werden zeer kundig ge bracht door de sopranen en al ten. Hoewel de bassen wat min der hoorbaar waren, zongen ook zij die loopjes zeer gedeci deerd en trefzeker. Alle hulde voor het begeleidend orgel spel van Albert Brink, die nu veel meer variatie in de regi stratie realiseerde Het derde nummer heette: 'He shall feed His flock' Dit werd tevens geaccordeerd door de alt Reinata Heemskerk en de hoboïst Han Kapaan. Het tempo was over het algemeen goed De alten waren in de lage re gionen wat zwak te horen. Over het algemeen was ook dit num mer echter goed te noemen, hoewel ook hier weer het orgel regelmatig wat vóór liep. Goede uitspraak en verstaan baarheid vielen op bij 'Worthy is the Lamb' Met name de teno ren gaven hier een sterke par tij. Gaandeweg werden trou wens beide mannenpartijen steeds beter. Het orgel speelde voortreffelijk tussen het geheel door. VOORTREFFELIJK Uitgesproken goed werd het 'Hallelujah' ten gehore ge bracht, heerlijk luchtig bege leid door het orgel. Ook hier waren de tenoren erg goed op dreef. 'The trumpet shall sound' heb ik vaak beter gehoord Dat heeft niet aan het koor gelegen dat zong voortreffelijk. De bas- bariton-zanger Henry Black- mon was daar debet aar.. Met veel teveel volume produ ceerde hij een kelig stemge luid. dat tegen het valse was. De uitspraak was slecht, even als de verstaanbaarheid. Oor zaak hiervan was. dat niet voor in de mond werd gezongen. Jammer, want goede bassen zijn schaars En dat terwijl deze man toch veel vóór heeft met zijn groot stemvolume met grote hoogten en diepten. Henry Blackmon soleerde tij dens de volgende twee wer ken: van Joseph Haydn - die leefde van 1732 tot 1809 - zong hij 'In nomine Domini' met te veel aan keelgeluid, daarente gen wel erg gevoelig met in nige piani. Met name bij de piani viel er intens veel te ge nieten in vergelijking tot de forti. Veel beter zong hij van M Costa - van wie ik. evenals ken nelijk het koor, er niet in slaagde hem in de geschiede nis te plaatsen - het 'I will extol Thee, o Lord' Hij gaf blijk van een zeer grote ademtocht en bereikte een hoogte waar me nig tenor behoorlijk jaloers op mag zijn. Nummer zeven van het pro gramma bestond uit de verklan king van enkele delen uit 'Kin- derscenen opus 15' van Robert Schumann, die leefde van 1810 tot 1856. Alex van Harten, van wie ik mij heb laten vertellen dat hij de vaste pianobegelei der van 'The Living Song' is. voerde deze werkjes goed uit met een enkele misgreep, die echter zeer vergeeflijk was, ge zien zijn handicap van blind heid. Qua tempo deed het niets onder voor zijn ziende colle gae. Storend kwam het piepen van het pianopedaal over. Van F Mendelssohn (1809-1847) zong Reinata Heemskerk twee nummers uit de 'Elias': 'Weh ih- nen, dass sie von mir weichen' en 'Wei stille dem Herm'. De verklanking was goed met wat teveel aan vibrato, terwijl het samenspel met het orgel voor treffelijk was. Zeer zuiver en met intense opvoering van spanning werd het tweede nummer gebracht, begeleid door levendig orgelspel. Op het nogal ruig dichtsmijten van een deur na bleef tijdens het volgende nummer de orga nist Albert Brink mij boeien met zijn vertolking van de 'Toccata in b klein' van Eugène Gigout, die leefde van 1844 tot 1925. Het spel getuigde van grote klasse 'The Living Song' voerde hierna het altijd dankbare 'Re joice in the Lord always' van George Rathbone uit Hulde was hier met name op zijn plaats voor de mannenstem men, waarvan zowel de bas- als de tenorpartij uitsteken opge wassen was tegen het vrou welijk koorgedeelte. Het koor zong hier met een prachtige klankkleur. Jammer dat ook hier af en toe de organist iets eerder te beluisteren viel bij in zetten van hobo en orgel die toch duidelijk tegelijk moesten worden uitgevoerd Reinata Heemskerk zong ver volgens van J. Buiterman 'De Liefde', een gezongen definitie van het begnp 'liefde' Duide lijk verstaanbaar en intens zin gend met grote blijheid werd dit nummer zuiver gezongen voor een ademloos luisterend publiek. Samen met de bas-banton Henry Blackmon, de hoboïst Han Kapaan en de pianist Alex van Harten bracht 'The Living Song' hierna een arrangement van Anita Kerr: 'All creatures of our God and King'. Dit geheel was goed te noemen. Vrolijk en vlot werd er van leer getrokken bij het nonsensicale gedeelte Zuiverheid en dynamiek waren goed. Henry Blackmon zong vervol gens van Aaron Copland (ge boren 1900) 'Zion's Walls' be geleid door het orgel, dat luch tig en speels zijn partij liet ho ren. Bij dit nummer lareeg ik meer bewondering voor Henry Blackmon, hoewel het teveel aan keelgeluid nog niet ver dwenen was. Grote fortissimi wist hij ten gehore te brengen. Uit het hoofd zong de spiritual 'I know I have Another Building' van C.C. White. Deze gezon gen voordracht wist me te boeien, niet in de laatste plaats door het showeffect, dat hij in zijn vertolking bracht: tijdens het zingen liep hij langzaam van het podium af Bij de deur aan gekomen bleek het lied beëin digd te zijn: een perfecte ti ming. Hierna was het aan de Leus- dense sopraan Ellis de Gnjs om haar rol te zingen in een com positie van Caleb Simper. 'King of Kings'. Ellis de Grijs bleek een mooi stemgeluid voort te brengen en wist met haar zang de spanning uitstekend op te voeren, volstrekt zuiver zin gend Op de achtergrond be geleidde het koor 'Kunst Ver edelt' met een sterke mannen partij, op toon zingende alten en - wat hesige - sopranen. Hierna werd een kort slot woord gesproken. Bloemen werden gegeven aan de di verse solisten. Na afloop werd er gecollecteerd voor de ge maakte onkosten. Over het algemeen kon ge sproken worden van een boeiend concert ter gelegen heid van het zestigjarig be staan van 'Kunst Veredelt'. (van de redaktie) LEUSDEN - De gemeenteraadsfractie van de Partij van de Arbeid is woedend op het college van burgemeester en wethouders. Aanleiding daartoe is de manier, waarop het ollege weigert in te gaan op vragen over hoe de verkoop *an vrije bouwkavels daadwerkelijk is verlopen. De weigering van wethouder Fons Ummels (CDA) om op tadere vragen in te gaan, is dan ook de directe aanleiding geweest voor de fractie, om schriftelijke vragen te stellen. e begeleidende brief beschrijft n Verduin, de fractievoorzitster de PvdA, de gang van zaken len de speciaal voor het be- fende onderzoek ingestelde imissie. aar werd geen daadwerkelijk terzoek gedaan, zo luidt haar :lusie. Daar werden slechts be- |de feiten op een rij gezet, zo zij. Daarmee wordt gedoeld op feit, dat de betreffende com- iie alleen maar constateerde, de betreffende verkopen vol- de vastgestelde prijzen zijn aan. Omtrent de verdere gang zaken bij de verkoop van de gen voordat het college het eind rapport en de door haar voor een groot deel overgenomen conclu sies en aanbevelingen behandelde in de commissies OW/RO en FBB van november 1986.' 'Eén van de aanbevelingen was, om alsnog inzicht en verantwoor ding aan de raad te geven met be trekking tot de circa 150 - 200 ver kochte vnje-sectorkavels in de tweede fase, tenemde te kunnen bezien of deze kavels inderdaad zijn verkocht met inachtname van de strekking van de destijds geno men raadsbesluiten. De strekkmg van de destijds genomen delega- els, blijven echter vragen be- ORMATIE levrouw Verduin schnjft: 'Deze unissie (de speciale onder- Icscommissie, red.) zou moeten erzoeken hoe de ontstane iilijkheden bij de verkoop van el 25 in de toekomst zouden nen worden voorkomen liverse raadsleden hebben ver- udene malen moeten aandrin- tiebesluiten aan het college was een regelmatige informatie van het college aan de raad over de uitgif- tevoorwaarden en de verkoop voorwaarden van de betreffende kavels', aldus mevrouw Verduin. GEWEIGERD 'Bij de behandeling van de reke ning van het grondbedrijf 1985 heeft onze fractie aangekondigd over de verkochte kavels vragen te stellen als het eindrapport van de klankkleur Bij dit nummer speelde de afstand orgel-koor af en toe parten, in die zin dat de organist nogal eens iets te vroeg was met inzetten. Het koor zong mooi, zuiver van toon en met perfect uitgevoerde sforzandi. mondelinge toelichting over de vragen: 'Ik vind dat we schande lijk zijn behandeld. De toon waarop onze vragen werden af gedaan was, alsof er een oneer baar voorstel werd gedaan. Ter wijl alle commissieleden het er over eens waren, dat die vragen beantwoord moesten worden. Maar behalve Ep Oostra (D66) heeft niemand ons gesteund. Nie mand deed z'n mond open. Van daar, dat ons geen andere weg open blijft, dan de vragen dan maar schriftelijk te stellen.' PRIJSPEIL De vragen van de PvdA hebben betrekkmg op de nadere voor waarden die bij verkoop van ka vels werden aangehouden. Zo wil de PvdA-fractie weten, of er ooit vnjsteling is verleend van de voorwaarden van de RWT, en in dien dat zo is, hoe vaak dat ge beurd is en waarom. Verder wil de PvdA weten, welke prijspeildatum bij de ver koop werd aangehouden, in relatie tot de datum van het tekenen van het voorlopige koopcontract. Bo vendien vraagt de PvdA, of de prijspeildatum soms kwestie van onderhandelingen is. Dat heeft wethouder Ummels namelijk ooit eens beweerd tijdens een commis sievergadering. Tenslotte wil men weten, hoe vaak en om welke re den afgeweken is van de peilda tum De socialisten willen verder we ten, of de aanbetalingen wel altijd volgens de regels zijn gedaan Dat diende namelijk te gebeuren bij het tekenen van het voorlopige koop contract, en bij het passeren van de acte. MEETFOUTEN De fractie van de PvdA vraagt het college verder, of er nog meer meetfouten boven de tien procent niet zijn verrekend, zoals dat in 1983 met een aantal kavels in Langenbeek ook niet gebeurde. verder met een Agnus Dei' van G.F. Handel. Qua tijd moet dit gedacht worden tussen 1685 en 1759. Het voorspel werd op ge voelige wijze vertolkt door een samenspel van orgel en hobo Alle bewondering had ik voor de intens zuivere klanken die hoboïst Han Kapaan met groot technisch gemak bracht. Een enkele keer werd er wat te veel met vibrato gespeeld. Het koor lette bijzonder goed op de di rectie van Pieter Leebeek, die uitgesproken duidelijk diri geerde. Ook nu weer was de afstemming van koor en orgel uitstekend Hoewel ik tijdens het eerste nummer reeds de indruk had. dat de sopraanpartij was hesig klonk, tijdens de uitvoering van dit 'Agnus Dei' werd dit gevoel alleen nog maar versterkt De alten hadden over het alge meen een ronder geluid De aria 'Lascia ch'io pianga' uit Rinaldo van G.F. Handel werd vertolkt door de alt Reinata Heemskerk. Alvorens zij echter kon beginnen, waren er eerst wat technische problemen met microfoons Dat nam een aantal minuten in beslag Reinata Heemskerk zong met orgel- en hobobegeleiding. Terwijl de unojjraak en de verstaanbaar heid perfect te noemen was, werd dit nummer met overdre ven veel vibrato vertolkt. Vooral de lage noten waren re gelmatig tegen het valse aan, zeker toen ook de hoboïst ging meespelen. In die gevallen zou er een duidelijke afspraak ge maakt moeten worden over de wijze van uitvoering. Bewondering had ik voor de hoge tonen die deze alt wist voort te brengen. Voor mijn ge voel is zij meer tweede so praan. Prachtige piani werden afgewisseld met mooie forti Het wat te sterke vibrato verge tend, was mijn conclusie toch, dat Reinata Heemskerk een alt van grote klasse is, die met veel gemak indringend en boeiend weet te zingen. De orgelbege leiding liet niets te wensen over. Hierna bracht 'Kunst Veredelt' van J.S. Bach (dezelfde tijd) uit de cantate 147 het bekende 'Wohl mir dasz ich Jesum habe'. Over het algemeen kon de vertolking van dit nummer waardering bewerkstelligen De begeleiding van de hoboïst was perfect te noemen Veel minder vibrerend werd exact begeleid met een prachtige SONATE Weer van Handel stond nu een nummer op het programma dat door de hoboïst gerealiseerd werd in samenwerking met het orgel; de sonate nr. 3 in F groot. Ook dit nummer werd vooraf gegaan door microfoonproble men. Er ontstond zelfs een dis cussie tussen twee technici, hetgeen op de lachspieren van het publiek werkte. Het moet erg onplezierig zijn geweest voor de concentratie van de so list. De uitvoering was professio neel te noemen Prachtige tril lers, fraaie overgangen van har dere en zachtere gedeelten, vergezeld van een vibrato, dat hier exact goed werd aange voeld De orgelbegeleiding was sober en op de achter grond maar getuigde wel van grote handigheid van de orga nist Ook nu weer had de regi stratie wat levendiger gekund. Het geheel echter was zeer te vredenstellend en ontspan nend gebracht, vergezeld van zeer grote zuiverheid en intens heldere klanken Uitermate kundig wisselde de hoboïst de gepuncteerde noten af met de meer legatonoten. Het gemengd koor „Kunst Veredelt", hier gefotografeerd tijdens een repetitie commissie grondtransacties be handeld werd', zo vervolgt de bnef 'Bijzonder teleurstellend is het voor onze fractie om te moeten constateren dat het college niet be reid is geweest de uitgiftevoor- waarden te bespreken m de com missie ABZ en over de verkoop voorwaarden alleen de informatie te geven, die de raad al bekend was uit de verschillende rekenin gen van het grondbedrijf De wet houder van OW/RO Oan Wage naar, red.) heeft verdere vragen doorgeschoven naar de commissie FBB en de wethouder van finan- cieen (Fons Ummels, red heeft vervolgens op zeer onheuse toon verder informatie geweigerd, om dat de rekeningen al waren afge sloten'. aldus de PvdA-fractie. SCHANDELIJK Corri Verduin, gevraagd om een De woning van gemeentesecretaris Reier van Cool op Munmkhove m aanbouw. De PvdA constateert, dat erbij het verkavelen van het terrein m drie bouwkavels, vierhonderd vierkante meter is verdwenen, en wil daar opheldering over. (Archieffoto Leusder Krant). USDEN - Ter gelegenheid van haar zestigjarig be an gaf woensdagavond de Christelijke Gemengde gvereniging Kunst Veredelt een zeer geslaagd ju- eumconcert. Tevens was een gastkoor met name e Living Song' uit Leersum de gast van het jubile- ende koor. Voorts werkten aan het welslagen van het eheel de alt Reinata Heemskerk, de basbariton lenry Blackmon, de sopraan EUis de Grijs, de hoboïst lan Kapaan, de pianist Alex van Harten mee, terwijl oor de orgelbegeleiding de organist Albert Brink op- rad. De algehele leiding was in handen van Pieter «eebeek. Hierna opende 'Kunst Ver edelt' met een anoniem werk uit de achttiende eeuw, het mo tet "Dankt, dankt nu allen God". Over het algemeen zong het koor dit werk zuiver, vergezeld van een goede stemverhou ding tussen sopraan, alt, tenor en bas. De heren bassen en te noren kwamen goed uit de verf, terwijl het nummer in een correct tempo werd gebracht. Qua dynamiek zat er een goede afwisseling in de piani en forti. Het geheel werd bege leid door de organist Albert Brink. Voor mijn gevoel had er wat meer aandacht aan de registra tie mogen worden besteed. Het samenspel daarentegen was uitstekend op tijd, terwijl dat vaak nog wel eens voor proble men zorgt, wanneer organist en koor in de twee uitersten de kerk gesitueerd zijn Hierna ging 'Kunst Veredelt' Directeur gemeentewerken Manus Pais zou, indien de vragen van d PvdA kloppen, lange tijd een reservering hebben gehad op de bouwkavels op Munmkhove. Gedurende die tijd waren de kavels niet voor belangstellen den te koop, zo stelt de PvdA. Dat zou geduurd hebben, tot gemeentese cretaris Reier van Gooi éen van de kavels kocht Bovendien wil de PvdA weten, hoe het precies zit met de kavels van de voormalige boerderij Munnikhove. Dat terrein was oorspronkelijk 2700 vierkante meter groot. Het verkavelings plan geeft al andere aantallen, terwijl de kavels, toen ze werden verkocht, ook daar weer van af weken. Ze waren toen respectie velijk 720, 785 en 800 vierkante meter groot. Opgeteld is dat 2305 vierkante meter. De PvdA vraagt het college nu, waar toch die ove rige vierhonderd vierkante me ter gebleven zijn, of dat ook hier sprake is geweest van meetfou ten. Ook wil de fractie weten, of die vierhonderd vierkante meter fi nancieel verantwoord zijn. Dat levert een pikant detail op, omdat twee van de betreffende kavels werden gekocht door res pectievelijk gemeentesecretaris Reier van Gooi, en door plaatse lijk CDA-voorzitter Dick Tig- chelaar. RESERVEREING Naar informatie waarover de PvdA zegt te beschikken, zijn die kavels op Munnikhove niet be schikbaar geweest voor belang stellende kopers. Daarom vraagt de fractie aan het college, waarom het de directeur ge meentewerken (Marius Pais, red.) toestemming heeft gegeven die kavels voor lange tijd te re serveren, in elk geval totdat ge meentesecretaris Van Gooi er eentje kocht in het voorjaar van 1985. De PvdA is er verder benieuwd Corn Verduw (PvdA): '...schande lijk...' naar, of ook andere ambtenaren in de gelegenheid zijn gesteld, dm kavels te reserveren voor een pe riode, langer dan veertien dagen. Tenslotte willen de Leusdense socialisten van het college weten, of het een verklaring heeft voor de tegenstrijdige verklaringen, die voor de rechtbank zijn afgelegd over de wijze waarop in Leusden bouwgrond gereserveerd kon worden. De PvdA-fractie besluit, met erop te wijzen, dat beantwoording binnen veertien dagen wenselijk is. uitvoerenden konden zich heugen in een zeer goed ulde Dorpskerk, in Leus- i-Zuid. Des te verheugender i dat, omdat de weersom- idigheden bijzonder slecht noemen waren; de regen omde voortdurend in grote veelheden naar beneden, overwegend wat oudere iliek kon genieten van een rtiental programmanum- s van hoofdzakelijke klas- te aard ipend werd met de binnen st van een feestelijk uitge- (advertentie) dost koor: de dames waren ge tooid met een wijnrode rok, een witte blouse met feestcor- sage, terwijl de heren stemmig in het zwart gekleed optraden, eveneens voorzien van cor sage. De voorzitster van het koor heette het aanwezige pu bliek van harte welkom. Bijzon der welkom werden de gastso- listen van deze avond geheten, evenals de vertegenwoordi gers van gemeente, kerken en collega-zangkoren Zij sprak de hoop uit, dat diegenen die live verbonden waren middels de kerkradio, eveneens een ple zierige avond zouden hebben. Een korte terugblik op de ge schiedenis van het nu zesen dertig leden tellende koor volgde, waarbij blijdschap te beluisteren viel vanwege het feit, dat het koor weer in de lift zit wat ledental betreft. CONCERT Wij leveren U het bewijs IELE Keukencentrum ZeiM MoniaubanMon 241 Tel 03404-15750

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5