Fascinerend maar nog onbekend museum binnen Leusdens grenzen leusflei" Ie Museum Don Bosco in oprichting: plaatselijk nieuws LEUSDEN - Sinds enige tijd is er binnen de grenzen van Leusden een uniek museum gehuisvest binnen de poorten van Huize Don Bosco, het provincialaat van de Neder landse Salesiaanse Familie. Voor velen van u beter bekend als de technische school Don Bosco, gelegen aan de Dode- weg 6 alhier. De stuwende drijfveer achter dit museum is de voorma lige directeur van de Amersfoortse LTS Niek Savio. Zijn naam is Jan Rijven, Salesiaans broeder. Enige tijd geleden, tijdens het bezoek van de Roomse generaal Don Egidio Vigano van de Salesiaanse Orde, kon een select publiek kennis nemen van dit museum-in-oprichting, dat zijn poor ten open stelt voor een ieder die daarin geïnteresseerd is. Het maken van een afspraak verdient beslist de voor keur. Desgewenst kan men dan een rondleiding meema ken van broeder Jan Rijven, een Salesiaan die veel over het leven en de aarde, kortom Gods schepping heeft nage dacht en die het grootste gedeelte van het museum zelf verwerkelijkt heeft. Onze medewerker Jaap Riewald was de gast van Jan Rijven. Zijn impressies worden hieronder weergegeven. Door Jaap Riewald Bij de binnenkomst wordt de be- eker van het museum gecon- inteerd met de woorden „The- itische tentoonstelling over Be- ijding". Schematisch vindt hij a; lergegeven het onderscheid tus- f\in enerzijds politieke bevrijding n armoede, onrecht, discnmma- onvrede, uitbuiting en vervol- ig naar solidariteit, recht voor lereen, broederschap, vrede en mocratie. iderzijds wordt het begin lystieke bevrijding" uitgebeeld: kans op geluk voor allen; een van vervreemding, ontworte- angst, afgunst, vooroordeel, oisme en haat, naar herstel, c.q. rdieping van de relatie met God, ontwikkeling van een eigen h rnteit. bevestiging en de kans om rsoonlijk uit te groeien WERKEN Volgens pater H. Lieberom die voorzitter van de museumcom- „Vrijheid is een uitstekend on derwerp: het idee boeit de mensen van deze tijd enorm: je kunt kijken naar kinderen, naar grote mensen. Aan de andere kant had ik ook nog het verhaal van oud-medebroeders die „weg" gingen: die zeiden nog wel eens tegen mij: „Dat was een hele bevrijding voor mij." Maar dat was voor mij een sein, dat er ergens iets goed fout zit. Want als je uit een klooster weggaat, een klooster dat het christendom eigenlijk tot in de kern toe moet beleven, dan zou het eigenlijk geen bevrijding moeten zijn." VRIJE KEUZE „Een veel gestelde vraag is na tuurlijk: Is die vrijheid dan zo be langrijk? Zeker, want daar daait al les om: zonder vrijheid kun je niet liefhebben: je kunt iemand bijvoor beeld niet dwingen om lief te heb ben; je kunt niet geloven zonder vnjheid: gedwongen geloof gaat ook al met; je kunt met dankbaar zijn." „Wat is nu vnjheid? Eenvoudig gezien, zou je kunnen zeggen: je kunt kiezen. De vnje keuze is ele mentair belangnjk in het schep pingsverhaal. Maria is de nieuwe kristal, het ontstaan van materie sie functioneert, verdient het beveling om rustig eens een uur alles op je in te laten ken, zondat dat je „uitleg" jt. Daarna is een rondleiding i zinvoller. Dat advies heb ik evolgd. emge tijd verscheen broeder zoals ik hem verder zal noe- l Broeder Jan blijkt al gauw een i te zijn, die zeer veel heeft na- acht over de zm van de schep en over het funcioneren van nens daarin. miJDING Eva, omdat zij wel voor God koos. Er zijn in de bevrijding twee anti krachten: politiek en innerlijk. Vaak zijn die door elkaar heen ge strengeld: kapitalisme enerzijds, hebzucht aan de andere kant; Zuid-Afrika en angst; die twee krachten horen bij elkaar. Voor mij is vnjheid Gods wil. De allereerste keus, die mensen maken is ook: is er wel een God? Ook dat is weer een keuze. Sommigen maken de keuze niet, maar ze worden er wel voor gesteld. Door middel van het evolutieverhaal geef ik weer hoe de schepping is. Heel eenvoudig is het hier gesymboliseerd." Een stenen bijl uit Nieuw Cumea. is. Daar blijkt het wonder uit van een knstal. Zo kun je natuurlijk ook praten over het wonder van een plant, een dier. DE MENS „En dan krijg je het genie van de mens, die zo enorm overtuigd is van zijn eigen grootheid: een enorme vooruitgang is geboekt op de weg van het stenen beiteltje naar de raket. Deze stenen bijl is van mensen uit Nieuw-Guinea. En dan krijg je duizenden jaren later onze molen. En weer veel later de maanraket. Meestal doe ik er hele verhalen bij; en de mensen vinden dat geweldig, want ze hebben na tuurlijk helemaal niet in de gaten, dat die enorm hoge raket nodig is om de zwaartekracht van de aarde te overwinnen, terwijl dit heel kleine raketje hierboven nodig is om de zwaartekracht van de maan te overwinnen." WETENSCHAPPELIJK We bevmden ons m een andere afdeling van het museum: „Het zelfde verhaal van de evolutie wordt dan hier wetenschappelijk verteld. De mensen hebben vaak geen gevoel van de enorme tijd gedurende welke zich de evolutie zich heeft afgespeeld en zich nog altijd aan het afspelen is. Dit zuiltje bijvoorbeeld is precies zeventig centimeter lang: dan is een centi meter tienduizend jaar; Christus is dan twee millimeter hoog; Jericho is de oudste stad, achtduizend jaar geleden: een centimeter! Chnstus en Jericho: twee zekere gegevens: eigenlijk alles wat we zeker weten. De rest is afleidbaar We hebben het geheel getrapt opgesteld, als we dat met gedaan zouden hebben, dan zouden we met een lengte van twaalf kilometer moeten werken. Om een kleine indruk te geven, de brontosaurussen bijvoorbeeld hebben meer dan honderd miljoen jaar op de aarde geleefd." FILOSOFEREN „In dit stukje van de tentoonstel ling is de schoonheid van de natuur weergegeven: kristallen, een aqua rium, een nabootsing van de plan tenwereld. De wetmatigheid, de orde, heel de menselijke drang met al zijn duizenden vragen en alle geweldige dingen die wij ontdek ken in het ontstaan van de aarde: dat is een zeer uitgebreid terrein." „We ontdekken aleen maar hoe het was, hoe het gebeurd kan zijn. En dan hebben we nog vragen ge noeg: „Hoe komt het, wie heeft die drang tot ontdekken in ons gelegd; waarom word ik bijvoorbeeld maar twee meter lang en geen tien meter bijvoorbeeld; hoe zit het met de menselijke groei, wat is magne tisme en elektriciteit?" „We zijn nauwelijks in staat om daar een antwoord op te geven, waarom zet ijzer uit, als het warmer wordt? En dan praat ik nog niet over wat er leeft in onszelf aan het aanvaarden van schoonheid, van goedheid dat zijn weer totaal an dere elementen. Je kunt zeggen: het is allemaal toeval, maar dan zeg ik toch met wijsheid: het is nog grotere onzin om dat toeval te noe men dan de „onzin" dat er geen God is." MARIA „Veel mensen zeggen steeds weer opnieuw „ja" tegen allerlei dingen. Dat heeft tot gevolg dat je niet alleen staat. Over vnjheid ge sproken: God stelt Maria voor de keus: ze krijgt de vnjheid om ja of nee te zeggen. Dat is toch gewel dig? Dit is iets, dat te maken heeft met de wortels van ons leven: de eerste wortel is de schepping, de tweede die van de traditie. En het geweldige van de geschiedenis is natuurlijk het verbond dat wij heb ben met God. Als er een dmg vast staat, dan is het dat verbond. En dat geldt voor iedereen. Gods volk on derweg: God heeft blijkbaar dus mensen nodig. Hier uitgebeeld is énerzijds Gods trouw, anderzijds de ontrouw van de mensen. Na tuurlijk een aantal hoogtepunten. Broeder Jan onderbreekt zijn uitleg en vraagt mij, of het mis schien te lang duurt. Ik vertel hem dat dat geenszins het geval is, waarop hij zijn enthousiaste verhaal weer vervolgt. BIJBEL „Abraham is natuurlijk een ge weldige figuur: hij geeft mij eigen lijk de eerste aanleiding tot verdie ping. Hij gaat van de stad Ur de woestijn in. Een stad houdt traditio neel veiligheid in. In de weotijn daarenteen is contact met de na tuur. Stilte is rust: dat is horen, dat is luisteren, dat is je eigen ziel. Daar kom je je zelf tegen. Ik denk dat dat één van de eerste boodschappen is van Abraham." „Bovendien heeft Abraham ons een identiteit gegeven, een thuis. En als Abraham Izaak boven op die berg moet afslachten, dan belooft God in Zijn trouw: Ik zal je nakome lingen maken zo talnjk als de zand korrels van het strand. En daarmee zijn wij niet meer zo gewoon men sen, maar Gods volk onderweg." GEBODEN We lopen verder en staan stil bij Mozes. Ten tijde van Mozes, zo vertelt broeder Jan, was er duide lijk sprake van een politieke bevrij ding „De uitdrukking bevrijdings theologie is tegenwoordig ook weer erg actueel. Politieke bevrij ding is een typisch symbool. Maar een tweede belangnjk gegeven is, dat Mozes ons de tien geboden gaf. Bij ons heeft dat een slechte bij smaak gekregen, want „geboden" mogen niet meer. Eigenlijk moet je misschien ook wel van leefregels praten. Onze Christus drukt de tien geboden anders uit: „God liefheb ben en de naaste" PSYCHOLOOG „De profeten hebben ons per spectief gegeven. Een bekende pastoraal-pscholoog gaf eens de volgende definitie: een gezond mens is iemand, die identiteit heeft, die normen en waarden kent, die een geweten heeft en die perspec tief en zin aan het leven geeft. Dati s puur menselijk-humanistisch ge dacht. De tegenpool is hier uitge beeld in het afwijzen van de broe derschap: Kam en Abel, Babel als symbool van de vervreemding; veelgodendom: het gouden kalf (geld, dat mag in deze tijd, grapt broeder Jan). God was echter zo gek met ons, dat Hij Zijn eigen Zoon stuurde, die mens moest worden. Hij moest immers dezelfde weg gaan: anders was er geen sprake van vnjheid. Als God zelf had inge grepen, waren wij niet vnj ge weest; er was dan geen daad van liefde geweest. Jezus geeft ons twee modellen: dat van bevrijding en dat van verzoening Dat zijn de wortels, onze traditie en de schep ping. Van daaruit ga ik verder." VERANDERING „Je moet daarbij twee dmgen be denken.' de tijden veranderen en wij veranderen met hen mee De verandering van de tijden heb ik hier aangegeven met een aantal scheepsmodellen, allemaal histori sche bootjes. Een Griekse boot. 400 voor Chrisms, een oorlogsschip dat dor slaven voortbewogen werd; de Santa Maria van Columbus, iemand die het begrip sponsors al kende, een koopvaardijschip uit de ze ventiende eeuw, dan de glorie van Nederland in de gouden eeuw, het Statenjacht, het officiële schip van de Staten van Holland; het eerste schip dat onder stoom de haven kon uitvaren; aan dit schip kun je fraai zien, wat eigenlijk een „brug" van een boot is; het probleem met die allereerste stoommachmes was het zéér lage rendement: zo'n 4 procent. Vaak moesten dan onder weg hutten worden afgebroken om toch maar de eindbestemming te DE TIJOEN veranderen en wij verande DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 kunnen halen. De See-Adler uit de negentiende eeuw en de wat mo derner de Smit-Rotterdam uit 1975 zijn dan de laatste twee modellen." DON BOSCO Een belangrijk thema wordt in dit deel van het museum verduide lijkt: Hoe heeft Don Bosco zijn rol m zijn tijd gespeeld' Fotomateriaal is te zien van bijvoorbeeld de sacristie van de kerk, waar hij definitief heeft gekozen voor de jeugd. Na vele omzwervingen met „zijn" jon gens krijgt hij een klein gebouwtje. Pikante bijkomstigheid: de huis vesting is naast een bordeel. „Don Bosco heeft „bouwkwali- teiten": diverse bouwwerken heeft hij tot stand gebracht. Daarnaast heeft hij erg veel moeten bedelen om het benodigde geld voor het doel bij elkaar te knjgen.Hij stichtte ook de Congregatie van de Salesia- nen. Interessant met name vindt Broeder Jan ook het politieke as pect van die tijd, gekenmerkt door vele aanslagen en oorlogshande lingen. De slag bij Waterloo in 1815 is wel een héél bekende. Gevolg van de Napoleontische tijd is onder andere dat er overal revoluties uit braken die te maken hadden met het begnp „eenheid". Italië be stond destijds uit vele kleine staatjes. Deze tijd werd het revolu- tietijdwerp bij uitstek." „De sociale kant is eveneens ui termate interessant, hoewel hier met uitgebeeld: de overeenkomst met wat nu in de derde wereld aan de hand is, is groot te noemen. Tachtig procent van de bevolking was m die tijd agrarisch: een mis- oost betekende derhalve hongers nood met epidemieen als gevolg. Minstens dne hongersnoden zijn er geweest in de orde van grootte van de huidige hongersnood in de Sa- hel-landen. De bevolking werd meermalen zeer uitgedund." INDUSTRIE „Een vroege stethoscoop, een stoomtrein, de telegraaf en meer staan voor de opkomst van de in dustrie. Gevolg van de industriali sering was ontvolking van het plat teland, een trek van velen naar de steden. Een randverschijnsel was de problematiek die daardoor ont stond bij vele jongeren. Een sfeer, te vergelijken met de hedendaagse grote-stads-problematiek. Daar juist is Don Bosco op ingespron gen." „Door de opkomst van het pro letariaat blijft de zorg van Don Bosco noodzakelijkerwijze door gaan. Hij bezocht de kinderen op de fabrieken. Rond 1855 begon hij met de oprichting van technische scholen. Vaak hadden allerlei kin deren geen onderdak. Vandaar dat de internaten zo belangrijk ge weest zijn bij de Salesianen." „De kerk komt natuurlijk even eens ter sprake. Het interessantst hierbij is het thema „vrijheid". Rousseau, Voltaire en de opkomst van de vrijmetselarij hebben enorm veel mvloed op het kerke lijk leven gehad. De Vrijmetse laarsbeweging was zéér fel gekant tegen het instituut kerk Veel ruzies tussen Don Bosco en de Vrijmetse laars waren dan ook onvermijde lijk. De opkomst van het libera lisme zorgde voor de filosofie: „Ik voor mezelf en God voor ons al len"." DOGMA'S „In deze tijd is ook een tweetal dogma's tot stand gekomen: dat van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria en dat van de onfeilbaar heid van de Paus." VERBOD „Congregaties (religieuze orden van paters, broeders of zusters) werden door veranderende poli tieke inzichten op een bepaald mo ment verboden. Bekend was na tuurlijk bij de politieke leiders van Italië, dat Don Bosco goed werk deed door de jongeren in die tijd van de straat te houden. Cavour (een Italiaans staatsman die ge leefd heeft van 1810 tot 1861 en die zich onder andere tot 1839 heeft bezig gehouden met de oprichtmg van kindertehuizen en scholen voor het volk) heeft m samenwer king met Don Bosco een zeer ge durfde ontsnappingsmogelijkheid gecreéerd: de Salesianen konden hun werk blijven voortzetten, mits ze als wereldheren gekleed gin gen. Tot op de dag van vandaag is dag nog steeds zo." Behalve de uitbeelding door fo to's - sommige daarvan zijn zéér de moeite van het bekijken waard, het zijn de eerste voorbeelden van fo tografie - en oude geschriften is in het museum ook een prachtige ma quette te zien van de hand van broeder Jan. De maquette geeft een prachtig inzicht m de levens loop van deze heilige. SELECTIECRITERIUM Broeder Jan vervolgt zijn rondlei ding: „Don Bosco had een zeer apart selectiecriterium om jongens op te nemen in zijn tehuizen: vijftien procent mag slecht zijn; natuurlijk zeer aanvechtbaar, maar voor hem was het een gegeven. De rest moest normaal of goed zijn. Iets is er natuurlijk wel van te begrijpen: als je een grotere groep „slechten" hebt, dan gaat die groep domine ren. De geestelijke omgeving werd gekenmerkt door de begrippen vertrouwen, vrolijkheid en vnjheid. Een typisch voorbeeld van die vnj heid was bijvoorbeeld het ter communie gaan: dat mocht niet in njen gaan. Kinderen moesten de vrijheid hebben om eventueel niet te communiceren. Op andere inter naten was dat niet zo. „Don Bosco stelde heel nadruk kelijk, dat je kinderen moest laten voelen, dat je van ze hield. Toen hij bijvoorbeeld op 8 december 1840 de mis wilde lezen, toen stond er een jongetje m de sacristie. Don Bosco vroeg hem of hij kon helpen met misdienen. Dat kon dat jon getje met volgens eigen zeggen. De koster jaagde hem weg. Don Bosco haalde hem weer terug. Hij begon met het jongetje te praten. Hij vroeg of hij wel kon lezen, maar ook dat bleek het jongetje niet te kunnen; schrijven nog veel minder en rekenen ook niet. Het begon nu toch wat moeilijker te worden voor Don Bosco. Zingen bleek hij al evenmin te kunnen. Maar fluiten kon hij wél. Op de voet van het altaar begonnen ze samen te flui ten. Uit dat verhaal mag duidelijk worden wat Don Bosco bedoelde met zijn stelling kmderen te laten voelen dat je van ze hield. „Bij ons is surveilleren een vies woord. Wij speelden met de kmde ren mee. Toch moest je natuurlijk wel de zaak in de gaten houden. Je at met hen mee; je was bij hen; op de slaapzaal sliepen we bij die km deren. Tegenwoordig is dat met meer zo: de internaten zijn langza merhand het éne na het andere verdwenen." „Het negatieve van deze tijd wordt voorgesteld door de vervui ling van het milieu, het slechte om gaan met de schepping: roofbouw plegen op de natuur; eveneens de schrille tegenstelling tussen njk en arm wordt duidelijk gemaakt: m 1984 bijvoorbeeld waren er 450 miljoen armen op de wereld, men sen die balanceren op de rand van leven en dood. In 1990 zijn dat er 850 miljoen. Een mens uit het rijke westen verbruikt en vervuilt even veel als veertig mensen m de derde wereld. Er valt maar een les uit te leren: de rijke mens zal onherroe pelijk zijn levensstijl moeten wijzi gen. En wat te zeggen van de onge veer veertig oorlogen die op het moment gevoerd worden m de we reld? Ze zijn een heel eind bij ons vandaan, daarom doen ze oris mis schien ook met zo veel. Maar ze zijn allemaal net zo gemeen en erg als die van ^OAIS. Meestal veel gemener. POSITIEF „Gelukkig zijn er ook positieve dmgen m deze tijd. Bijvoorbeeld, dat er een nieuwe mentaliteit van de volken onder elkaar ontstaan: dat wij kunnen leren van de derde wereld; en wat wij kennen en kun nen, willen we tegenwoordig ook geven aan de derde wereld." „Ik beoordeel alles wat grens- doorbrekend werkt ook als zeer positief. Eén wereld of géén we reld. Daar draait het om. Green Peace is een zeer positieve ontwik- keling; zo ook oecumenische be wegingen. Niet omdat het nu zo geweldig werkt, maar omdat er grenzen doorbroken worden. En er zijn legio van dit soort activiteiten. „Vroeger werd de Kerk gedra gen door de Paus. kardinalen en bisschoppen; tegenwoordig wordt de Kerk gedragen door een heel volk. In Nederland zelf zijn ook veel bewegingen die een ommekeer willen bewerken. INDRUK Met gemak zou ik dit verhaal eens zo lang kunnen maken. Ik ben dermate onder de indruk geraakt van dit museum en niet in de ge ringste plaats van de zeer verhel derende indruk van Broeder Jan Rijven, dat ik een ieder een bezoek aan dit kleine museum van harte kan aanbevelen; een museum, dat nog bij lange met klaar is. maar nu reeds duidelijk de moeite van be zichtiging waard met als bijko mend voordeel dat je behoorlijk aan het nadenken bent gezet over het fenomeen „aardse vrijheid" m al zijn facetten. De tijd, aangegeven op een zuil, waaruit blijkt hoe kort onze 'beschaving' eigenlijk bestaat. •eder Jan: „In 1984 was Don 15 jaar heilig en toen werd Ie vraag gesteld om een ten- lelling in te richten over Don In eerste instantie voelde ik niet zo veel voor. Want dan je weer zo'n optimistisch ver over hoe goed en hoe heilig lan wel niet was." angzamerhand is echter het np „bevrijding" bij mij opge- L Dat is voor mij een heel tuur geworden. Toen ben ik in de thematiek gedoken, ter- het daarvoor voor mij nog zon- betekenis was." EVOLUTIE Broeder Jan filosofeert over het zeer knappe van de schepping: „Door middel van de evolutie ver tel ik hoe de schepping in zijn werk gegaan moet zijn. Heel eenvoudig is dat hier gesymboliseerd door een knstal, met een absoluut zui vere kubusvorm, waarvan de lengte een zeventig miljoenste mil limeter bedraagt. Iets dat voor menselijke begrippen nauwelijks voorstelbaar is en met onze meest precieze apparatuur niet meetbaar 'De tijden veranderen, en wij veranderen mee' weergegeven aan de hand van scheepsmodellen. Broeder Jan Rijven bij de maquette die hij maakte, waarop het leven van Don Bosco wordt weergegeven.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7