8 I r krant S A Fascinerend poppenspel voor volwassenen in beeld en geluid Eerste vijf meisjesgidsen officieel geïnstalleerd CIC Tandaag in de leusder krant® krant gemeente Leusden CÜjl vrijgesproken Vijfhonderd gulden. Figurentheater 'Triangel' in Groot Krakhorst: Bij Scoutinggroep Manitoba: DWS-oud papieractie 444 44 4 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Volg de borden KOESTRAAT Geen krant ontvangen? Konijntje in de Wetering PUZZELAARS KIJKEN NAAR DE LEUSDER KABELKRANT EINDREDAKTIE: Hans Mosterd Hedaklie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement I 17.20 per kwartaal Uitgave BDU BV BLmJ&V- j» O DINSDAG 2 DECEMBER 1986 - 18e JAARGANG NO. 62 Meisjes in de leeftijdscategorie van 12 tot en met 14 jaar kunnen terecht op zaterdagmiddag van half drie tot half vijf. Men kan zomaar binnenwippen op een zaterdagmiddag of zich even aanmelden bij Theo Lindhout (telefoon 033-947038). LEIDING Waar de gehele Manitoba- groep ronduit om zit te sprin gen is om leiding Vrouwelijke leiding voor de meisjes- en jon genswelpen, alsmede leiding voor de gidsen zijn hard nodig "Het is meegenomen als nieuwkomers besmet zijn met het Scoutingvirus, het is echter niet beslist nodig", aldus voor zitter Henk de Ruig, die hier- (advertentie) Parkeren in het centrum van Amersfoort in de Parkeergarage Koestraat. Tarief: f 0,50 per 20 minuten. Open op koopavonden tot 22.00 uur. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is. kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel nr. 03420-94911 Onafhankeli|k BDU slISillCI nieuwsblad rj"1 Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 43 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting Leusderheitjes 1.38 per regel (46 cent per mm.) Losse nummers: 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9 00-12 00 uur en van 14 00-17 00 uur geopend Zaterdags gesloten (advertentie) POPPENSPEL VOLWASSENEN: past, met spel-assistentie van Boerwinkels vrouw Ans. Vanaf 1971 werden zij als beroeps poppenspelers vanuit een sfeervol theaterhuis in Meppel. Voor zijn creaties kreeg Henk Boerwinkel in 1973 de Cultu rele prijs van Drente. Het Figurentheater Triangel verscheen diverse keren op de televisie en de pers reageerde zeer enthousiast. Maar vooral door mondelinge reclame van enthousiaste toeschouwers werden er in de loop der jaren steeds meer voorstellingen ge geven voor allerlei groepen en kleine theaters Sinds 1974 werden Ans en Henk Boerwinkel de succes volle spelers op vele festivals in binnen- en buitenland, met als hoogtepunten in 1979 de Unima Poppenfestivals in Londen en Charleville-Mezieres, in 1980 het Unima World Puppetry Fes tival in Washington DC, als mede het Theaterfestival "Spring in Jerusalem", in 1981 Théatre TEP Parijs en de Berli ner Festtage, in 1982 onder meer het Wereld Theater Festi val in Avignon. VOORVERKOOP Wie (al dan niet hernieuwd) kennis wil maken met Figuren- theater Tnangel, hoeft daarvoor niet de halve wereld af te rei zen. Men kan volstaan met het kopen van een kaartje (vanaf één week vóór de voorstel lingsdatum) bij één van de voorverkoop-adressen of (als er dan nog plaatsen zijn) een half uur voor aanvang van de voor stelling, aan de zaal Het aantal plaatsen in Groot-Krakhorst is beperkt, dus doet u er ver standig aan om u tijdig van een toegangsbewijs te verzekeren. Het is de moeite beslist waard Kaarten 7,50, CJP en 65 ƒ6,-) zijn vanaf vrijdag 5 de cember a.s. in voorverkoop verkrijgbaar bij de openbare bibliotheek Nieuw Langen- beek tijdens de openingsuren en op het kantoor van de Leus der Krant, Asschatterweg 19 (bij de Biezenkamp). T OllcHonaar justitie, mi. P. Bender, eén Uw UoUCl Laai maand gevangenisstraf voor- 1 waardelijk en een boete van LEUSDEN/UTRECHT - De rechtbank in Utrecht heeft een 42-jarige inwoner van Leusden, die verdacht werd van ontuchtige handelingen bij een negenjarig meisje, vrijgesproken. Twee weken geleden eiste de officier van De Leusdenaar heeft van het be gin af aan ontkend. Tijdens de zit ting van twee weken geleden laakte zijn advocaat, mr. G. Boven uit Leusden, het optreden van de politie. Nadat er een aanklacht te gen de man was ingediend, werd deze midden overdag van zijn werk gehaald door twee recher cheurs. Zo kon iedere college van de Leusdenaar zien, dat er iets aan de hand was. Ouderen kunnen veel ongelukken in huis voorkomen Pag. 3 Onderzoek naar kostenoverschrijding bij verbouw 't Palet Pag. 3 Toch hoorzitting voor bezwaarden De Hakhorst Pag. 5 Leusden '85 legt wethouder vuur aan de schenen Pag. 5 Plannen verbouw Kruisgebouw m vergevorderd stadium Pag. 7 Sport Pag. 9 Jubileum-toernooien SVL Pag. 11 Elke dinsdag start onze nieuwe kabelkrant-puzzel met een vaste week-prijs plus elke keer een andere BONUS-prijs, beschikbaar gesteld door één van onze adverteerders. De Leusder Kabel Krant: ook de oplossing voor snel en doelmatig adverteren! „Ook al wordt mijn client uitein delijk vrijgesproken, dan nog blij ven de mensen denken: toch zal er wel iets van waar zijn", aldus mr. Boven tijdens de zitting van 14 no vember. Hij vond dat de politie de man net zo goed had kunnen op bellen met het verzoek om even naar het kantoor te komen. De officier van justitie baseerde zijn verhaal op de verklaringen van twee negenjarige kinderen. Afge- I lopen vrijdag heeft de rechter de Leusdenaar echter vrijgesproken. (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De Leusdense scoutinggroep Manitoba is niet langer een bolwerk van jongens die het spel spelen dat ooit eens door Lord Baden Powell is bedacht. Geruime tijd geleden deden de eerste meisjeswelpen aarzelend hun intrede in de groep. Sinds jongstleden zaterdag is er officieel weer een nieuw onderdeel aan de Manitoba- groep toegevoegd. Vijf meisjes werden officieel tot gids geïnstalleerd door ex-akela Theo Lindhout. De Manitoba-groep is gehuis vest in een fraai onderkomen aan de Leusdense Dodeweg. Toen de oude blokhutten moesten verdwijnen in ver band met de aanleg van de nieuwe rijksweg 28 werd even verderop in het bos een spik splinternieuw groepshuis neer gezet. Dat biedt nu een onder komen aan ruim honderd jon gens en meisjes die hier elke week het spel van scouting be drijven. De zaterdagmorgen is inge ruimd voor de jongens-welpen en de verkenners. Ook de ro wans, jongens van 14 tot 17 jaar, komen in principe elke zater dagmorgen bij elkaar, 's Middags zijn de meisjes in het Manitoba-clubhuis te vin den. De meisjeswelpen in de leeftijdsgroep van 8 tot 11 jaar blijken erg aan te slaan bij de jeugd. De groep is vrijwel vol; als er niet snel meer leiding komt, zal men gedwongen zijn een ledenstop voor deze leef tijdscategorie in te voeren. Drie meisjeswelpen werden zo langzamerhand te oud voor de groepering. Reden voor de lei ding van de Manitoba-groep om, geheel volgens plan, een gidsenafdeling te beginnen. De drie dames, Jolinda, Josita en Carla, brachten nog twee vriendinnen, Brenda en Nata- scha, mee naar de Dodeweg. Het vijftal werd jongstleden za terdag met enig ceremonieel officieel geïnstallaard. Na de belofte dat ze "zullen helpen waar ze kunnen" en de toezeg ging dat "Jullie op me kunnen rekenen", werd de groepsdas omgehangen en de nodige in signes op de uniformbloes ge speld. Scouting Nederland Scouting Nederland, waar de Manitoba-groep deel van uit maakt, is veruit de grootste jon gerenorganisatie in Nederland Ondanks het feit dat het om één jongerenorganisatie gaat, zijn de diverse groepen erg zelf standig. Dat is ook te merken in de opvattingen die er bij de di verse groepen heersen. De verschillen zijn vaak tradi tioneel bepaald omdat Scou ting Nederland is ontstaan uit vier verschillende organisaties die zich met scouting bezighiel den. Ondanks het feit dat de Manitobagroep traditioneel niet uit de RK-scoutingorgani- satie kwam, geeft men er de voorkeur aan om voor de pas toegetreden meisjes de naam gidsen te gebruiken en niet de benaming 'padvindsters'. "We vinden gidsen nu eenmaal een betere benaming omdat die meer aansluit bij de naam die de wereldorganisatie ge bruikt. namelijk Guides", zo legt Theo Lindhout uit. Ook voelt de Manitobagroep er niet veel voor om, zoals dat bij andere groepen wel het geval is, jongens en meisjes met el kaar in één onderdeel te plaat sen. Volgens groepsvoorzitter Henk de Ruig "willen de meis jes zelf graag apart". AANBOD Het spelaanbod van de nieuwe meisjesgroepering zal niet veel verschillen van dat van de jon- genstak, waar de verkenners in zitten. Ook de meisjes blijken belangstelling te hebben voor het omgaan met kaart en kom pas, pionieren en kamperen. Dat ze in de korte tiid dat ze bii LEUSDEN - Op zondagmiddag 14 december a.s. organi seert de Culturele Raad Leusden een heel bijzondere voorstelling in boerderij Groot-Krakhorst. In deze eerste zondagmiddag-voorstelling uit het winterprogramma pre senteert de Culturele Raad het figurentheater "Triangel" van Henk en Ans Boerwinkel. Een marionetten-theater voor volwassenen, van internationale allure. In een geraf fineerd samenspel van beeld, licht en geluid wordt de toe schouwer meegenomen op een fascinerende reis door de onbegrensde wereld van de fantasie Een unieke voorstelling, ge bracht door marionetten-spe lers, die internationaal een hoge faam genieten en tot de top behoren. Een top, die ver der wordt ingenomen door be faamde poppenmakers als de scheppers van de Muppet- show, Frank Oz en Jim Henson, met wie de Boerwinkels goede contacten onderhouden. De voorstelling begint om 14.30 uur. De zaal is een half uur eer der open. INTERNATIONAAL Het Figurentheater Triangel speelt uitsluitend voor volwas senen en heeft een internatio naal repertoire. De voorstelling bestaat uit een aaneenschake ling van korte tekstloze num mers met marionetten, mas kers, stok- en handpoppen. Door de toepassing van al deze bewegings-technieken ont stond een contrastrijk pro gramma, dat zeer verrassend op de toeschouwers inwerkt. Er werd bewust gestreefd naar een pure vorm van poppen spel, met nadruk op het vi suele. Kijkend naar de gestileerde be wegingen van deze figuren, kan de toeschouwer meefanta- seren en vooral ook eigen inter pretaties geven aan wat men ziet. De nummers zijn, mede door de geraffineerde belich ting en daarbij behorende ge luiden, poëtisch van sfeer, soms vreemd en obsederend, en dan weer doortrokken van zwarte humor. Beeldend gezien roept deze poppenwereld dikwijls asso ciaties op met kunststromingen als het magisch realisme en de wereld van Jeroen Bosch en Breughel, terwijl de tot de es sentie teruggebrachte sfeer beelden in dit kleine kijkkast- theater ook wel met gedichten worden vergeleken. KORTE NUMMERS Het programma, dat het Figu rentheater Triangel zondag middag 14 december in Leus den brengt, bestaat uit twintig korte nummers, een definitieve selectie uit de vijftig creaties, die Henk Boerwinkel in 25 jaar ontwikkelde. Naast dit programma brengt het Figurentheater Tnangel in schouwburgen en theaters in binnen- en buitenland momen teel ook een ander programma, dat slechts uit twee aaneenslui tende thema's bestaat: "Zoon van moeder aarde/Levensbo men" Dit maskerspel is heel anders van karakter, dan het "kijkkast- theater-repertoire", dat in Leus den wordt gebracht, maar heeft internationaal ook grote be wondering geoogst. ENTHOUSIAST Henk Boerwinkel werd in 1937 in Alkmaar geboren en stu deerde illustratie en grafiek aan de Kunstnijverheidsschool te Amsterdam. In 1955 ontston den de eerste marionetten, geïnspireerd vanuit diverse soorten materiaal. Na experi menten met andere bewe gingstechnieken, begon hij in 1963 het Figurentheater Trian gel, waarin sindsdien alle mo gelijke vormen van poppen spel konden worden toege De scouting is niet langer een aangelegenheid voor enkel jongens. Steeds meer meisjes weten de weg te vinden naar één van de grootste jeugdorganisaties van ons land. (Foto: archief Leusder Krant) Manitoba zijn al het één en an der geleerd hebben, werd af gelopen zaterdag bewezen. Sa men met de meegekomen ou ders werden de meisjes het bos ingestuurd om aan de hand van een routebeschrijving een tocht te lopen. Onderweg moesten verschillende op drachten worden uitgevoerd mee wel duidelijk maakt dat scouting nog altijd een zeer bij zondere vorm van jeugdwerk is. De groei van de Manitoba groep stopt voorlopig nog niet. Als de nu toegetreden gidsen daartoe de leeftijd hebben be reikt wil de groepsleiding met een volgend onderdeel star ten. Dat worden dan de sher pa's. Een groepering voor meisjes van zo'n veertien tot zeventien jaar. ACHTERVELD - In verband met de oud papieractie van de muziekvereniging D.W.S. zal zaterdag op het Groot Achter veldplein weer een container worden geplaatst. Iedereen die zijn oud papier op wil ruimen kan dit in bedoelde container komen deponeren. Zij die door bijzondere omstan digheden niet in de gelegen heid zijn het oud papier zelf te komen brengen kunnen dit te lefonisch melden bij W. van Ha- mersveld, tel. 03425-1688 en W. Wouters, tel. 033-941197. Dit dient wel te geschieden voor vnjagavond 19.00 uur. Inwoners van Stoutenburg en omgeving kunnen hun oud pa pier deponeren bij W Wou ters, Hessenweg 95 te Stouten burg.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 1