Theatergroep Baobab speelt Crimen Injuria van Tlali Ridderhofstad eusd e r K rtHic Ballonnenwedstrijd Op woensdag 10 december in De Korf; Portemonnee ontvreemd Video disco in De Geut 1 i i l I lïil fÜ; K - plaatselijk nieuws DONDERDAG 4 DECEMBER 1986 I LEUSDEN - Theatergroep Baobab uit Utrecht speelt op I woensdag 10 december in De Korf om 20.00 uur het toneelstuk I „Crimen Injuria" van Miriam Tlali. Toegangskaarten a vijf I gulden zijn verkrijgbaar aan de kassa van De Korf, Smidse 1. I ,,Anacletta_ Maruping u wordt beschuldigd van het welover- I wogen, opzettelijk en doelbewust plegen van een aanstootge- I vende handeling, te weten: het spuwen in de soep, die u voor u I werkgeefster Margrieta Henrietta van der Merwe had klaar- I gemaakt, op de ochtend van de 7e juli 1984. U wordt beschul- digd van Crimen Injuria. Bekent u „schuld" of „geen schuld"?" Een zwarte dienstbode wordt door haar blanke werkgeefster I voor het gerecht gesleept. Aanklacht: Het vergiftigen dan wel I oneetbaar maken van haar voedsel door erin te spugen. Tijdens I het proces zal duidelijk worden welke tragische gebeurtenis- |sen aan deze „misdaad" ten grondslag liggen. Cnmen Injuria werd geschreven in opdracht van theatergroep Baobab door Miriam Tlali. Zij woont in So- weto en is een van de weinige schrijfsters die niet in ballingschap is gegaan. Haar werk is in haar land verboden. Miriam Tlali over dienst bodes: „Een bekend Engels ge zegde luidt: De hand die de wieg laat schommelen regeert de we reld. In Zuid-Afrika laat de hand van de Afrikaanse vrouw de wieg schommelen. Zij is het steunpunt, de blijvende kracht, het anker. De Afrikaanse vrouwen in Zuid-Afrika zijn de „moeders", de „heersers", de „heersende vorstin". In laatste instantie rust het hele systeem op hun „welwillende" schouders. Het is alleen zo jammer dat ze het (nog) iuet weten". werkt. Tegelijkertijd staat de rela tie blanke werkgeefster-zwarte ar beidster symbool voor de hele si tuatie in Zuid-Afrika We zien de afhankelijkheid van zowel de zwarte van de blanke als de blanke van de zwarte vrouw. Minam Tlali: „Als je erin zou sla gen de geesten van de Afrikaanse vrouwen in Zuid-Afrika te bevrij den, tref je met alleen de koloniale machinerie midden in het hart, je zou ook een van de belangrijkste scharnieren van het Apartheidssy- teem onklaar maken". Over de afhankelijkheid van zwarte vrouwen en over een eerste daad van verzet, daarover gaat Cri men Injuria. De schrijfster van het stuk werd in 1936 in Doornfontein, Johannes burg geboren. Ze heeft tot nu toe twee romans gepubliceerd: „Mu- nel" en „Amandla" en een verha lenbundel „Mihloti" (tranen). Een beurs vanaf het Afnka Studie Cen trum m Leiden maakte het haar mogelijk om hier in Nederland haar tweede verhalenbundel te vol tooien. THEMA Minam Tlali koos voor haar stuk als thema de vernedering en uit buiting van zwarte dienstbodes omdat deze groep praktisch on- achtbaar is. Ze wordt niet gezien, met gehoord en door de media niet genoemd. Haarscherp legt Miriam vast hoe apartheid binnenskamers VOETANGELS Een scène uit het toneelstuk „Cnmen Injuriavan de schnfjster Miriam Tlali. Volgende week woensdag wordt het opgevoerd in De Korf te Leusden De weq naar het schrijfsterschap m net algemeen is bezaaid met voetangels: vooroordelen in je om geving, bij het lezerspubliek en uit geverijen. „Proberen te schrijven (als zwarte vrouw) is Soweto, is als het bouwen van een huis op drijf zand", zegt Minam in een bnef die ze Baobab stuurde. Baobab slaagde erin geld los te knjgen zodat Minam zich vnj kon maken om het stuk te schnjven. Heel waarschijnlijk is het dat ze zich in de toekomst op theater toe gaat leggen. Theater is een vorm van communicatie die mmder het nsico loopt ge-banned te worden, althans in zoverre dat de Zrndafn- kaanse politie niet in staat is om bij elke opvoering binnen te vallen. Voor Minam betekent dat een mo gelijkheid om na jaren weer in haar eigen land gehoord te worden. Cnmen Injuria is de derde produktie van theatergroep Bao bab. De vonge productie Ferda- oes, naar een novelle van Nawal El Saadawi, werd een groot succes: regelmatig uitverkochte zalen, een zeer enthousiast publiek, lovende recensies en een TV-bewerking door de IKON. Het credo van Baobab blijft dat ze theater willen maken dat zich bezighoudt met wezenlijke vragen over mens en samenleving. Over de corrumperende werking van macht, over concessies en integri teit. Met nadruk op de positie van vrouwen. Over thema's die betrek- long hebben op zowel het Westen als de Derde Wereld. Crimen Injuria wordt gespeeld door: Cecile van der Poel en Maud Loth. Regie is in handen van Frans de Vette. Artistieke adviezen: Henk Tjon. Dramatur gie: Jacqueline de Valk. Dekor- ontwerp: Pien Vrijhof. Voor meer informatie kunt u te recht bij: Theatergroep Baobab, Pieter Loe- nen (acquisitie) en Ine Habraken (publiciteit), Muntstraat 6, 3512 EV Utrecht, telefoon 030-314265. (Alle werkdagen van 9.00 uur tot 17.00 uur). LEUSDEN - Burgemeester Rademaker reikte gistermiddag de pnjzen uit die waren verbonden aan de Ballonnen wedstrijd Die wedstnjd werd eerder dit jaar gehouden als onderdeel van het Bouwdorp 1986. De eerste prijs ging naar Ellen de Bruin uit Leusden. Zij won een fototoesieC Rogier Boks uit Amaha van Solmsstraat te beusden-Zuid won de tweede pnjs, een walkman. De derde pnjs tenslotte ging naar Marleen Vlieland uit de Rozengaarde. Zij kreeg uit handen van de burgervader een sporttas. LEUSDEN - In een winkel in De Hamershof is zaterdag de portemonnee van een der me dewerksters ontvreemd. In de buidel zat 50 gulden en enkele pasjes van de bank en derge lijke. De dame in kwestie had haar portefeuille even op een tafel ge legd. Toen ze hem weer wilde pak ken, was hij verdwenen. Wie de portemonnee heeft meegenomen, is niet bekend. LEUSDEN - Op Sinterklaas avond is OJJC de Geut normaal geopend voor diegenen, die Sinterklaas en Zwarte Piet met op bezoek krijgen. Er is deze avond Disco met Video-klips. Dat wordt dus weer heel gezellig. Voor dege nen die na het uitpakken van de kadootjes nog even langs willen komen is de deur na tuurlijk ook geopend. De avond begint zoals ge woonlijk om half negen, entree 1,00 en voor Pasjeshouders vnj entree. Voor diegenen, die deze vi- deo-disco avond toch moeten missen, wordt het zaterdag avond nog een keer over ge daan In 1536 wordt de Lockhorst „nd- lermatig" verklaard, wat inhield lat de Hofstede een Ridderhofstad J werd. Wat daarvoor de reden is ge veest, is niet echt duidelijk. De tijd ran de versterkte kastelen was, na mvoering van het buskruit, "wefterleden tijd geworden. Waar- [wej ichijnlijk was het een erezaak voor heren van Lockhorst. Om rid dermatig en opgenomen te kunnen worden in de Ridderschap van de llaten van Utrecht, moest men im- stei ksni (t le i.i ali koo; psst it 359: ners aan bepaalde eisen voldoen. Een eerste vereiste was „dat de 'crv lidder, evenals zijn voorvaderen, en Herenleven had geleid," wat ok inhield dat „hij niet in zijn on- lerhoud mocht voorzien door boe- enarbeid, handwerk of handel" en lat hij „moest leven van grondren- tijns, pacht of dergelijke." Hij nocht wel „meedoen aan de Wa- adrt enhandel", wat met inhield het >eler erhandelen van wapens, maar het ;ewapend deelnemen aan de cneiftnjd. Uiteraard, anders had het be- van een Ridderhofstad geen zin. Maar ook de gebouwen moesten an bepaalde voorwaarden vol- loen. Niet alleen dat de eigenaar van „oprechte Ridderschap" moest zijn maar ook de woning moest „een rechte Ridderwoning" zijn, voorzien van „grachten, wallen en poorten". Waarschijnlijk heeft de Lockhorst voordien al aan die voor waarden voldaan en hoefde het met aangepast te worden. FORMALITEIT Het verklaren van de Hofstede tot Ridderhofstad was dan ook maar een formaliteit. Het gaf de bewoner echter wel meer status en macht en dat zal de bedoeling wel zijn ge weest. Die macht bestond er onder an dere uit dat de ndder de kleine rechtspraak werd toegewezen, wat inhield dat alle kleine rechtzaken door hem werden behandeld. Hals misdaden, dus misdaden waarvoor de doodstraf kon worden geeist, bleven voor rekening van de Bis schop. Tegen de uitspraken van de ndder was geen beroep mogelijk. De meeste rechtzaken het de rid der echter over aan de door hem aangestelde schout, die tevens ver antwoordelijk was voor het opstel len van officiële akten Ook de plaatselijke verordeningen werden door de ridder gemaakt. In een ac te „ter ophanging alom", kunnen we lezen dat „het verboden wordt paden aan te leggen, sloten dicht te gooien en wallen te slechten, tegen een boete van vijfentwintig gulden per geval, waarvan de helft be stemd is voor de armen". De ridder zelf werd er dus met beter van In 1681 gebeurde er iets dat de machteloze woede van alle groot grondbezitters in de omgeving op wekte, maar waarvan hier de rid der wel het meest de dupe was. De Staten van Utrecht schonken, als een bewijs van hun gehechtheid aan het Huis van Oranje, de jacht- rechten op de gronden van Lock horst en Leusden, zonder enig overleg, aan Pnns Willem III. Al eerder, toen in 1674 het jacht huis Soestdijk door de Pnns was aangelegd, verleenden de Staten 's Lands van Utrecht, krachtens hun souvereiniteit, de Heerlijkheden van Soest, Baarn en Ter Eem, bene vens die Vein Eemnes binnen- en de Pnns daarvan het jachtrecht. WEIPALEN Op 5 januari 1681 werd hieraan „de vrije, met seclusie (uitsluiting) van alle anderen, private jacht in de Leusdense bossen" toegevoegd. De oostelijke grens van het jachtge bied werd m het Leusdense gebied gevormd door een reeks palen, zo genaamde weipalen, beginnende bij de Heiligenberg, via het Hazen- water en het Waswater tot aan de grens van de Leusderberg met Henschoten. Na het kinderloos overlijden van Pnns Willem III vervielen de ver leende rechten weer, maar in 1750 werden dezelfde rechten opmeuw verleend aan Prins Willem IV. Craandijk zegt daarvan in zijn „Wandelingen door Nederland" in 1875, als hij de Lockhorst beschrijft: moet deze bepaling voor de ei genaars der betrokken heerlijkhe den en goederen een allesbehalve welkome bepaling zijn geweest, gelijk het nog voor de bezitters van menig hofstede en buitenplaats m deze streken een groot ongenef is, niet alleen dat zij verstoken zijn van het genot van het edele weispel, maar ook en vooral, dat hun goede ren overstroomd worden met ha zen, die hun gewassen vermelen, en waarop geen schot mag worden gelost. Een meuwe jachtwet, die de boer het recht gppft srhadelijk ge dierte van zijn akkers te verjagen en die de moestuin van de buiten man tegen ongenode gasten be schermt, zou stellig ook hier met ingenomenheid worden begroet." Later zou dat jachtrecht van de Koning nog moeilijkheden geven bij de verkoop van de Leusderhei- de ten behoeve van een militair oe fenterrein. De koning wenste geen afstand te doen van zijn rechten, ook niet tegen een redelijke ver goeding. Het college van de Leus derberg had de koning een bedrag van vierduizend gulden aangebo den. korte termijn over die som te kun nen beschikken. De stad Amersfoort, die de koper van het terrrein was, stortte het be drag en de acte van afkoop werd getekend. Dat Lockhorst een aanzienlijk ge slacht was, kunnen we opmaken uit het feit dat, toen een dochter van Dirk van Lockhorst in 1750 werd gedoopt, de Stadhouder Prins Wil lem IV en zijn gemalin bij de plech tigheid aanwezig waren. Ook de Staten van Utrecht lieten zich verte genwoordigen. In 1775 is er nog sprake van de Ridderhofstad de Lockhorst als de ze wordt geerfd door Jan van Har- denbroek, ook al geen kleine jon gen als we afgaan op zijn titels en functies Hij is Heer van Bergesteyn, Bergambacht en Ammerstol, Rent meester der Domeinen, Gedepu teerde ter Admiraliteit, President van het Ridderschap. Gedeputeer de bij de Staten Generaal enzo voort Of hij het is geweest die de Rid derhofstad heeft afgebroken en wat daarvoor dan wel de rede mag zijn geweest is niet bekend We we ten alleen dat na deze tijd in de geschiedenis alleen nog wordt ge sproken over het Bouwhuis de Lockhorst. Deze boerderij was uit gevoerd met een of meer „Heren kamers", zoals meer gebruikelijk was Wat meer gebeurde, denk maar aan de Treek, veranderde die Herenkamer op den duur in een herberg en m het begin van de 19de eeuw groeide het uit tot een. vooral door Amersfoorters veel bezochte uitspanning met overdekte zitjes en een speeltuin voor de kinderen, met wippen en schommels. JACHTHUIS Nadat de bezitting verschillende malen door verkoop of vererving binnen de familie van Hardenbroek in andere handen overging, werd aan het emde van de vorige eeuw het Bouwhuis, de boerderij, afge broken en kwam op die plaats een jachthuis. Niet, zoals bij de andere buitenplaatsen, een woning voor een jachtopziener en een feestzaal, maar een enorm stenen gebouw met veel vertrekken, recht en strak, wit gekalkt en zonder enige verfraaiing. De eigenaar, Baron van Harden broek van Jutfaas, gebruikte het huis in het begin als zomerverblijf gedurende enkele weken per jaar. Toen het plezier er af was werd het gebouw voor permanente bewo ning verhuurd Zoals we in de vorige aflevering zagen, kwam in 1927 de Lockhorst op een publieke veiling en werd het gedeelte, waar de trotse Rid derhofstad had gestaan, verkocht aan de familie Pels Rij eken, die het monsterachtige jachthuis weer liet slopen en op de plaats een eigen tijdse villa liet bouwen. Tijdens de bouw stootte men nog op de enor me funderingen van de Ridderhof stad. Het wapen van de Ridders van Lockhorst bestond uit een zwart, uitgeschulpt Andnesknüs op een gouden ondergrond. Dat wapen maakt nog steeds deel uit van het Leusdense Gemeentewapen. Noot: Toen in 1969 de gemeenten Leusden en Stoutenburg werden samengevoegd, werd door de Ho ge Raad van Adel voorgesteld dit gedeelte in het wapen van de ge meente te laten vervallen. Het ge meentebestuur van Leusden ging daar, zeer terecht, met mee ac- coord. Het wapen van de oudste familie van Leusden vormt nog steeds het vierde kwartier van het gemeentewapen. AANVAARD ouwhuis De Lockhorst. TekeningG. van Leeuwen) Pas na een betekend exploit be richtte de Thesaurier (schatmees ter, penningmeester) des konings dat deze de aangeboden som had aanvaard, mits de betaling binnen een week plaats had. Misschien hoopte de koning dat het voor het college met mogelijk zou zijn op zo Ridderhofstad De Lockhorst TekeningA var1 Leeuwen)

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5