Raadsleden op bezoek bij LTV 'Lookhorst' Hanneke Oort en Loes Rigter exposeren in 't Claeverenblad 23 certificaten na Coopertest Sint bij Zonnebloem zakelijkheden Eerste opdracht met Fokker C-X thema gelegenheids-enveloppe Leegverkoop bij Panterhuis Technische staat van clubhuis is erg beroerd: Frühschoppen in Achterveld Kerstactie van Vrouwen voor Vrede Nieuwe cursus Gezond Joggen DONDERDAG 4 DECEMBER 1986 plaatselijk nieuws (van één onzer medewerkers) LEUSDEN De Lawn Tennis Vereniging „Lookhorst" komt in grote problemen als niet op korte termijn begon nen kan worden met een grondige renovatie van het be staande clubhuis, of met de bouw van een geheel nieuwe accommodatie. Maandagavond werden de leden van de raadscommis sie voor welzijn en onderwijs in de gelegenheid gesteld zelf een kijkje te nemen in het onderkomen van LTC „Lookhorst". De leden konden op deze manier zelf zien dat de subsidie die de tennisvereniging gevraagd heeft, ook daadwerkelijk nodig is. „De LTV Lookhorst heeft in haar 23-jang bestaan nog nooit bij de ge meente aangeklopt voor de één of andere vorm van subsidie", zo on geveer begon de voorzitter van de bouwcommissie van Lookhorst zijn betoog voor de aanwezige raadsle den. Integendeel, de tennisvereni ging heeft ooit eens voor een be drag van 100.000,- terreinverlich ting laten aanleggen, geheel voor eigen kosten. Men was toen al blij dat de gemeente toestemming gaf voor de plaatsing van de masten op het park. Toen het bestaande clubhuis door de gemeente aan de tennis vereniging werd overgedragen ontvingen de tennissers welgeteld 18.000,- voor „achterstallig onder houd". Geen van de bestuursleden was zich toen bewust van het feit dat met die 18.000,- geen grondi ge opknapbeurt kon plaatsvinden. Lockhorst zit nu voor een gewel dig probleem, zo vertelde maan dagavond de heer A. Noordkamp, oud-bestuurslid en nu voorzitter van de bouwcommissie De ge meente wil het groot onderhoud van alle tennisbanen op het burge meester Buirungpark overdragen aan de tennisvereniging. Ook de banen zelf gaan in het kader van de privatisering over naar de tennis vereniging. De leden zullen de noodzakelijk te maken extra kosten zelf moeten opbrengen. LEKKAGE De staat, waarin het clubhuis zich momenteel bevindt is oppervlak kig gezien best redelijk. Bij een wat nadere beschouwing treden er echter al snel tal van gebreken op. Een vertegenwoordiger van de Ko ninklijke Nederlandse Lawen Ten nis Bond heeft het clubhuis op aller lei fronten afgekeurd. Te weinig douches, ongewenste hygiënische toestanden, te kleine kleedruimtes en slechte ventilatie, deze termen zijn te vinden m het rapport van de deskundige waarin de kleed- en wasruimte beschre ven wordt. Dat het dak lekt konden de raadsleden maandagavond zelf vaststellen. Een enkel dapper raadslid klom op de gereedstaande ladder om zelf te kunnen zien dat het platte dak aan vervanging toe is. Erger is het nog dat ook de electri- citeitsvoorziening niet meer aan de veiligheidseisen voldoet. „Inefficiënt gebouw. Inbraak- en brandgevoelig", zo luidt de vernie tigende conclusie van de KNLTB- deskundige die dan ook adviseert om het gehele gebouw te vervan gen. AANTREKKELIJKHEID Op dit moment telt Lockhorst zo'n 850 leden, waarvan het merendeel ook actief de tennissport bednjft. Het bestuur is echter bang dat de vereniging haar aantrekkelijkheid verliest als men niet snel kan be schikken over een betere accom modatie. „Nu komen er al klachten binnen bij de KNLTB van mensen die hier als gastspelers met een toernooi meedoen", aldus de heer Noordkamp. Een bouwcommissie vanuit Lockhorst is zelf al aan het rekenen geslagen. „Wij kunnen de zaak zelf niet van de grond tillen", zo luidde de conclusie. Wel lijken alle des kundigen het er over eens te zijn dat zogenaamde onderhoudsarme meuwbouw niet duurder hoeft te zijn dan een complete renovatie van het bestaande gebouw. LTV Lock horst klopt niet aan bij de gemeente voor een geheel nieuw gebouw, de vraag is echter of de gemeente het zogenaamde „natte gedeelte" wil bekostigen. Afhankelijk van de daartoe gestelde richtlijnen kost een complete was- en kleedgele genheid de vereniging zo'n 230.000,-. Daarmee staat er echter nog geen nieuw clubhuis. Het be stuur van Lockhorst gaat op 12 de cember tijdens een ledenvergade ring aan haar leden vragen wat zij van een nieuwe accommodatie vin den. Afhankelijk van de wijze waar op het clubhuisgedeelte wordt uit gevoerd zal dit deel van het ge bouw ergens tussen de twee en drie ton gaan kosten. Voor de leden van de tennisver eniging gaat één en ander beteke nen dat men rekening moet houden met een forse contributiestijging m in de komende jaren. „Wellicht en kele tientallen procenten", zo hield de heer Noordkamp zijn gehoor van raadsleden voor. Ondanks het goede betoog van de voorzitter van de bouwcommis sie en de rondleiding door en om het gebouw wilde wethouder G. van Woudenberg maandagavond geen enkele toezegging doen. Integendeel, de wethouder hield de aanwezigen voor dat de ge- meentepot voor 1987 eigenlijk al verdeeld is. „Alle verlanglijstjes moeten al vroeg m het jaar ingele verd worden om behandeld te kun nen worden tijdens de begrotings vergadering", legde de wethouder uit. De wethouder zegde wel toe de problematiek van Lockhorst te zul len bespreken met zijn collega's. In die tussentijd put het bestuur van Lockhorst hoop uit de brief van de gemeente Leusden over de pri vatisering van de banen. „Uitgangs punt is dat de continuïteit van uw vereniging niet in gevaar mag ko men", zo schrijven B. en W. Lock horst rekent erop dat deze zinsne de ook geldt voor het gehele club huis dat hard aan vervanging toe is. LEUSDEN - De kunstenares sen Hanneke Oort en Loes Rigter exposeren sinds afge lopen vrijdag in boerderij 't Claeverenblad aan de Brink 16 te Leusden-Centrum. Tot en met 21 december kan men deze tentoonstelling bezoe ken en wel op zaterdag en zondag van 14.00 uur tot 17.00 uur en verder volgens af spraak. Hanneke Oort-Dengerink is ke ramiste van beroep. Sinds 1968 werkt ze al met klei, aanvankelijk als autodidact door veel experi menteren en zelfstudie. Later is zij de keramiekopleiding in Gouda gaan volgen. Zij doorliep deze vijf jarige opleiding in dne jaar. Enkele jaren geleden heeft ze een aantal studiereizen gemaakt naar Wales, Zuid-Engeland, Frank rijk en Amerika. Ze kwam daar m aanraking met primitieve stook- technieken, die veel van haar werkstukken nu een heel apart ca chet geven. Haar werk is over het Een werkshik van Hanneke Oori-Dengennk. algemeen te rangschikken onder de gebruikskeramiek. VOLDOENING Het zelf bezig zijn met hout en alle mogelijke brandbare materia len en vuur geeft haar veel voldoe ning. Het resultaat is minder voor spelbaar dan bij potten gestookt in een elektrische oven. Een kenmerk van primitief sto ken is dat er geen glazuur wordt gebruikt. Om de pot toch (nage noeg) waterdicht te maken wordt ze vaak gepolijst. Met behulp van een gladde steen of de achterkant van een lepel wordt langdurig over de klei gestreken. Dit geeft een glans aan de pot en verdicht de scherf. Van stenen wordt een eenvou dige oven gestapeld waarin de potten worden neergelegd in een bed van stro, zaagsel en andere natuurlijke, brandbare materialen. In het vuur ontstaan verschillende kleuren in het rookpatroon; de combinatie vuur-rook-luchttoevoer geeft de verschillen in licht en don ker. Hanneke Oort exposeerde eer der al m Leiden, op Schiphol en in Amsterdam, Dokkum, Epe, Purme- rend, Rotterdam, Veenwouden, Wormerveen, Vlaardingen en Warmond. AMATEUR Tot de doelstellingen van 't Clae verenblad behoort ook: een kans Loes Rigter maakte dit stuk. geven aan de amateur om tot een expositie te komen. Dat zet de be tere amateur aan tot een periode van heel hard werken en tot ver nieuwende expenmenten waar door hij/zij op een hoger plan kan komen. Loes Rigter is zo iemand. Zij geeft veel tijd aan haar hobby en wil haar werk graag eens laten zien aan een breder publiek. Ze woont in Leusden en schildert inmiddels ruim acht jaar. Haar vader heeft de kunstacademie doorlopen en schil dert ook. Van hem heeft ze de eer ste aanzet daartoe gekregen en door hem is zij in het begm vooral geïnspireerd geweest. Door diverse cursussen te vol gen (onder andere bij Monica Ag- terberg) wist zij zich ook verder te ontwikkelen. Ze schildert vooral landschappen, bloemen en stille vens. En daarbij valt op dat ze met de kleur blauw veel varieert en interpreteert. LEUSDEN/SOESTERBERG - Na de gelegenheidsenveloppen met de Fokker vliegtuigen van het type G-I, T-VIIIW en T-V, geeft de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Mu seum, in samenwerking met de Traditiekamer van de Marine luchtvaartdienst, nu de vierde gelegenheidsenveloppe uit met de C-X, ter herinnering aan de eerste met dit type uitgevoerde oorlogsmissie op 10 mei 1940. De Fokker C-X was een twee persoons verkenningsvliegtuig en lichte bommenwerper en werd in eerste instantie ontworpen voor de Militaire Luchtvaart van het Ko ninklijk Nederlands-Indisch Leger (ML/KNIL). De Luchtvaartafdeling kreeg echter ook belangstelling voor dit type ter aanvulling van de sterk verouderde Fokker C-V vliegtuigen. In 1934 werd door de Luchtvaartafdeling de eerste order geplaatst voor vier Fokker C-X vliegtuigen de nummers 700 t/m 703 later gevolgd door een order voor zestien stuks de nummers 704 t/m 719. De C-X had één voormi trailleur en één achtermitrailleur en kon maximaal 400 kg bommenlast meenemen. De C-X, een zogenaamde twee dekker, was in de meidagen van 1940 zl weer sterk verouderd maar toch trokken de bemanning van dit type ten stnjde, met uit helden moed maar uit pure plichtsbe trachting. De eerste opdracht op 10 mei 1940 aan de commandant van de met de C-X uitgeruste strategi sche Verkenrungs Afdeling gesta tioneerd op het vliegveld Bergen (N-H) luidde: „Bombardeer onver wijld de Dmtse vliegtuigen op de Verlden Waalhaven en Valken burg". AANVAL De aanval op het vliegpark Val kenburg werd met succes uitge voerd, de 21 door de C-X afgewor pen mijnbommen van 50 kg troffen doel en verscheidene vijandelijke vliegtuigen raakten m brand. Op de terugweg werden nog enkele vij andelijke vliegtuigen op het strand bij Katwijk beschoten en het esca drille keerde behouden terug op Bergen. De missie naar Waalhaven werd uitgevoerd met vijf vliegtuigen en op een met de hand gegeven teken van de formatieleider (alleen deze was uitgerust met een bommen- richtkijker) werd 2000 kg bommen afgeworpen boven het zuidelijk ge deelte van de landingsterrein. Direct na het bombardement werden de C-X'n ontdekt door een aantal Duitse Messerschmitts 109 die onmiddellijk tot de aanval over gingen. De C-X had geen schijn van kans tegen deze zeer moderne vij andelijke jachtvliegtuigen. Het commandovliegtuig NR 709 kreeg zo'n twintig treffers en moest noodlanden bij Watermgen en ook de NR 708 kwam met ver en moest een noodlanding maken bij Delft. De overige drie toestellen keerden gehavend terug op de thuisbasis met drie gewonde bemanningsle den. VERLIES Hoewel beide aanvallen succes vol waren was het verliespercen tage van veertig procent bij de aan val op Waalhaven veel te hoog. Besloten werd dat de C-X zo laag mogelijk naar het doel zou vliegen, daarna opklimmen naar 300 meter om de bommen af te werpen en weer zo laag mogelijk terug te vliegen volgens de huisje- boompje-beestje (HUBOBE) me thode. De HUBOBE werd met suc ces toegepast en bleek een effec tieve methode om de snelle Dmtse jachtvliegtuigen van zich af te hou den. Deze vierde gelegenheidsenve loppe kan worden besteld door 5,75 over te maken op post-giro nr. 78599 of bankrekemngnr. 50.55.10.081 ten name van De Jong te Spijkeiusse onder vermelding van aantal enveloppes nummer 4 Deze enveloppe is vanaf 2 de cember ook a 5,verkrijgbaar in de winkel „DE BRIK" van het Mili taire Luchtvaart Museum op het Kamp van Zest bij Soesterberg. Het Museum is geopend t/m 30 december van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 - 16.00 uur (beide Kerstdagen gesloten) en op zondag van 13.00 - 17.00 uur. De toegang is gratis. ACHTERVELD - Zondag morgen wordt in D'Ouwe Peerdestal weer het Früh schoppen gehouden. De aan vang is om 11.30 uur. De muzi kale medewerking zal deze morgen weer worden ver leend door de Hinterfelder Musikanten, die met de beide zangeressen weer de gezel lige Oostenrijkse muziek en liedjes ten gehore zullen brengen. Liefhebbers van deze muziek kunnen weer volop hiervan genie ten en degenen die de komende tijd naar de Wintersport in Oosten rijk zullen gaan kunnen die morgen reeds in de stemming komen. LEUSDEN - De Vrouwen voor Vrede staan dinsdag 9 decem ber van 08.30 uur tot 12.30 uur met een kraam in winkelcen trum De Biezenkamp. In de kraam zijn kerstkaarten, boekjes, kleurboeken, buttons, posters en tassen te koop, alles in het teken van de vrede. Ook wor den er kleurplaten uitgedeeld voor de kinderen. Voor meer informatie kan men contact opnemen met de Vrouwen voor Vrede in Leusden, te bereiken op het adres Kornoelje 26, 3831 WL Leusden, telefoon 033-94.66.85. De deelnemers van de cursus Gezond Joggen ontvingen afgelopen zaterdag hun certificaat. LEUSDEN Ter afsluiting van de cursus Gezond Joggen, die drie maanden geleden on der leiding van Fred Gressie van start is gegaan, hebben de deelnemers in Den Treek een zogenaamde Coopertest af gelegd. Deze test, die zijn naam ontleent aan de Ameri kaanse arts Kenneth Cooper, geldt als een graadmeter voor de conditie waarbij de deelne mer gedurende twaalf minu ten een zo groot mogelijke af stand dient af te leggen, zon der een uiterste krachtin spanning te leveren. Na afloop ontvingen 23 deelne mers een certificaat, ten teken dat de conditie redelijk was, terwijl drie „joggers" goed in vorm bevon den werden, wat beloond werd met een certificaat met oorkonde. De certificaten en oorkondes werden door de voorzitter van de Sportstichting Leusden, dhr. C. H. M. Coenen aan de kandidaten uit gereikt. RESULTATEN COOPERTEST Dames (certificaat oorkonde). Janny van Noordenburg 2153 meter; Bep Gressie 2010 meter. Heren: (certificaat oorkonde): Jan de Groot, 2063 meter Dames (certificaat): Janneke Plugger 1920 meter; Carm van Duist 1840 meter; Jaquelme van Rijk 1989 meter; Janny Verhoef 1940 meter; Margreet Kampen 1905 meter, Marja Ros 1800 meter; Tonny Steeneveld 1701 meter; Ans Buhrman 1743 meter, Toos Beverwijk 1708 meter; Alja Gieben 1772 meter, Sonja van der Stel 1808 meter. Marijke Bouman 1779 meter; Fieneke Lemke 1821 meter; Yteke Köllner 1832 meter. Ans van Beek 1770 meter, Ans Coenen 1832 meter. Heren (certificaat): Ad Verhoef 1940 meter, John Smit 1940 meter; Chris Zwebe 1745 meter; Joep Gieben 1940 meter; Nico Nicohna 2251 meter; Aleid Diekerhof 2251 meter; Alex van der Wijk 2251 meter; Kees Gijsbertsen 1977 meter. LEUSDEN Op zater dag 6 en donderdag 11 de cember gaan de weke lijkse looptrainingen in het kader van de cursus Gezond Joggen opnieuw van start. De drie maan den durende training on der leiding van Fred Gres sie staat open voor ieder een, die onder begelei ding wat aan de conditie wil doen. Zowel beginners als gevorderden kunnen meedoen. De cursussen zijn 's za terdags van 09.00 uur tot 10.00 uur en donderdags van 10.00 uur tot 11.00 uur. Er wordt verzameld op de parkeerplaats Doden weg/fietspad. Een driemaandelijke cursus kost 25 gulden. In lichtingen over Gezond Joggen kunnen belang stellenden inwinnen bij: Fred Gressie, telefoon 942269 en bij de afdeling Sportzaken op het ge meentehuis, telefoon 941247. ACHTERVELD - De Zonne bloem afdeling Achterveld werd ook dit jaar weer een St. Nicolaasmiddag gehouden voor bejaarden en zieken die ondanks hun handicap toch in de gelegenheid waren aanwe zig te zijn. De aanwezigen werden door de voorzitter, de heer W. Meinten, hartelijk verwel komd. „Ik ben blij dat er nog zo'n grote groep aanwezig is, hoewel de belangstelling wel iets terug blijkt te gaan. Ik hoop dat u allemaal een hele gezellige middag zult heb ben." Om ongeveer kwart voor drie verscheen Sint Nicolaas, samen met twee van zijn Pieten, in de grote zaal van Ons Gebouw. Hij werd met het zingen van een Sint Nicolaas-liedje van harte verwel komd. De voorzitter sprak de Smt toe: „We zijn blij dat u ook dit jaar weer hier aanwezig wilt zijn. We hopen dat u het bij ons heel gezellig zult vinden." „Ik ben blij dat ik weer bij de ouderen hier in Achterveld ben," aldus de Sint. „Zoals jullie weten, kom ik graag naar Achterveld." Vervolgens sprak hij een aantal aanwezigen toe over hun goede en minder goede deugden. Tot grote hilariteit van de aanwezigen bleken de Sint en zijn knechten heel goed op de hoogte te zijn van het één- en-ander. José van Druten werd bij de Smt ontboden en moest voor hem een Sint Nicolaas liedje zmgen. Dat ging haar zo goed af dat direct iedereen met haar meezong. Niet alleen de genodigden kwamen in het grote boek voor, maar ook de voorzitter. „Hij doet wel heel goed zijn best, maar moet wel meer in zijn agenda kijken zodat hij geen afspraken en dergelijke meer vergeet," aldus de Sint. PRAATJE Hierna begaf de Sint zich naar de aanwezigen en maakte een gezel lig praatje met hen, terwijl de Pie ten een verrassing uitdeelden. De Sint had verder nog een ver rassing in petto. Er werd een leuk toneelstukje opgevoerd door een aantal leden van de toneelvereni ging Culdoto. Zij brachten het stuk ,Jan Klaassen en Katrijn". Een heel mooi stuk waarvan de aanwezigen volop genoten. Bedoeld stuk was reeds eerder als wagenspel in het dorp opgevoerd. Ook nu werd het stuk weer heel sterk gespeeld. Dat bleek ook uit de reacties en het geweldige applaus die de spelers mochten ontvangen. De spelers werden door de Sint heel hartelijk bedankt voor hun optreden. Een van de speelsters, Margaret van Druten, werd nog bij hem ontboden. Het bleek dat zij die dag jang was en kreeg bloemen Daar het paard van de Sint nog niet aanwezig was, bleef hij nog enige tijd bij de aanwezigen. Om het gezellig te houden, voerde éen van de Pieten ook nog een stukje op waarbij een aantal aanwezigen werd betrokken. Heel spontaan werd hieraan meegedaan en er werd veel gelachen. Vooral toen de Piet zei dat het goed was ge gaan, maar dat hij er wel een aantal goed voor gek had laten staan. Het hek was toen helemaal van de dam. Nadat de Smt vertrokken was, bleef men nog geruime tijd heel gezellig bijeen. LEUSDEN - Wie dacht dat schoenhandel het Panterhuis in winkelcentrum de Hamers hof uit Leusden zou verdwij nen, heeft het volstrekt bij het verkeerde eind. De leegver koop die sinds enige weken een enorme drukte veroor zaakt, vindt plaats in het ka der van een verbouwing die in het begin van 1987 de schoen- handel een complete face-lift zal geven. De nieuwe zaak zal een interna tionaal karakter krijgen; naast di verse Nederlandse merken, wordt de kollektie van het Panterhuis uit gebreid met schoenen van voor aanstaande Italiaanse modehuizen. „Het lijkt een beetje rommelig, al die in rekken uitgestalde schoe nendozen", laat de heer Leeuwis van het Panterhuis weten, „maar gelet op de reakties is dit dé for mule. Op maat staan alle schoenen gesorteerd, zodat de mensen lek ker kunnen neuzen of er iets van hun gading bij is. En dat slaat enorm aan. De sterk afgeprijsde merkartikelen maken het voor de klant nog aantrekkelijker om nu schoenen bij ons te kopen, want je zou toch gek zijn als je met profr teert van kortingen tot 70%", aldu- Leeuwis. Wie nog een „slag" wil slaan, moet er snel bij zijn, de leegver koop loopt langzaam maar zekei ten einde. De schoenen staan op maat gesorteerd, dus uitzoeken maar.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6