Leusdense afdeling steunt zwarte vrouwen uit Zuid-Afrika bij studie in ons land I leusder krant Zuidafrikaanse Princess Ndara bezoekt Leusdense sektie Steunfonds: 1 Huizenga Miele. Voor koelen en vriezen op z'n allerbest Miele plaatselijk nieuws DONDERDAG 4 DECEMBER 1986 LEUSDEN - Op dit moment bezoekt een zwarte vrouw uit Zuid-Afrika haar zwarte zusters, die in Nederland wonen, en op diverse plaatsen wordt voor haar een ontmoeting georganiseerd met Nederlandse vrouwen, die de vrouwen van zuidelijk Afrika ondersteunen in hun strijd tegen de apartheid. Op zaterdag 22 en zondag 23 november was er een vrouwenconferentie belegd in het Kontakt der Kontinen ten in Soesterberg, waar de zwarte vrouwen uit Zuid- Afrika en Nederland elkaar ontmoetten. Op de eerste dag van deze conferentie stonden daarbij centraal de informa tie uit Zuid-Afrika en de voorbereiding van sommige in Nederland wonende zwarte vrouwen op hun terugkeer naar eigen land. Op de tweede dag vond er een uitwisseling van gedach ten plaats ook met Nederlandse blanke vrouwen. Woensdag 26 november ontmoetten de zwarte vrouwen hun Leusdense zusters van de Sektie Vrouwen behorend tot het Steunfonds Zwarte Zuid-Afrikaan. door Anco Mali Alle vrouwen vonden het de hoog ste tijd, dat ook zij hun stem gaan laten horen in de strijd tegen de apartheid. Vooral m kerkelijke kringen waren het tothufoe meest de mannen die van zich deden spreken, en die een studie in Ne derland kwamen volgen. Hooguit kwam de vrouw als verzorgster van het gezin met hen mee, uitzonderin gen daar gelaten. Ruth de Wijs, lid van het Leus dense Steunfonds, dat is aangeslo ten bij het LOS, het Landelijke Overleg Steunfondsen, vertelt dat daar nu verandering in gaat ko men. Op dit moment ligt het in de bedoeling van de steunfondsen om een deel van het geld beschikbaar te stellen voor studies van zwarte vrouwen. In eerste instantie voor die vrouwen, die met hun man mee komen tijdens zijn studieperiode in Nederland, en hopelijk later ook voor onafhankelijke vrouwelijke studenten. PREDIKANT De eerste zwarte predikant uit Zuid-Afrika kwam ongeveer tien jaar geleden studeren aan de Theologische Hogeschool m Kam pen. Hij nam het initiatief om zich te melden voor een studiebeurs, die door de Theologische Hogeschool beschikbaar was gesteld. Dat was sen bijzondere situatie, omdat nog uet eerder een zwarte predikant ach voor een dergelijke beurs had langemeld. Alan Boesak behoorde tot de :erste zwarten, die m Kampen wamen studeren, en hij opende le weg voor zwarten, die na hem kwamen, en voor de steunfondsen die toen in Nederland van de grond kwamen. Met meerdere of mindere regel maat kwamen de predikanten hier studeren, en voor sommigen van hen werden de studiebeurzen be taald door plaatselijke diaconieën of door steungroepen. Inmiddels zijn er ook studiemo gelijkheden aan de Vrije Universi teit in Amsterdam, de Katholieke Theologische Hogeschool in Utrecht en de Umversiteit van Gro ningen. KENMERK Hoe verschillend de godsdien stige achtergrond ook moge zijn, een gemeenschappelijk kenmerk van de Nederlandse kerkelijke steungroepen is hun betrokken heid bij de studie van een zwarte theoloog, die meestal nun of meer door plaatselijke groepen wordt „geadopteerd", en door hun finan ciële bemoeienis tijdens zijn studie zijn gezin kon meebrengen naar Nederland. APARTHEID Alle groepen willen daarmee een bijdrage leveren aan de be strijding van de apartheid, omdat dit, zoals ze het formuleren, een onmenselijk systeem is, waann mensen op grond van hun huidskleur worden gedeporteerd, gevangen genomen of zelfs ge marteld, met het doel om de macht en de welvaart van een kleine min derheid „veilig" te stellen. Ook al omdat apartheid instand wordt gehouden met een beroep op de bijbel en christelijke uit gangspunten, waardoor christenen zich mede verantwoordelijk weten voor de instandhouding van het apartheidssysteem in Zuid-Afrika. Om de christelijke vrouwen in hun strijd tegen apartheid te steu nen is er nu dus extra geld beschik baar gesteld om in Nederland een vrouwenconferentie te organise ren en om een Zuidafrikaanse vrouw voor een gedachtenwisseling te laten overkomen. Hetgeen zowel door het Landelijk Overlegorgaan Steunfondsen als door het Alge meen Diakonaal Bureau der Gere formeerde Kerk werd medegefi nancierd. In Zuid-Afrika zelf wordt de emancipatie der zwarte vrouwen en mannen van de dne dochterker ken der Gereformeerde Kerk, de Afrikaanse, de kleurling en de In- dierkerk, financiëel gesteund door de blanke kerk. De steunfondsen in Nederland zijn verbonden met een kerkelijke organisatie in Zuid-Afrika, die de studenten aan wijst die in Neder land komen studeren, en die nu een zwarte vrouw naar Nederland heeft afgevaardigd. Die vrouw is Princess Ndara, een domineesvrouw, afkomstig uit het plattelandsgebied van de Oost kaap, het Thuisland Transkei. COÖRDINATRICE Pnncess Ndara, die bij Ruth de Wijs in Leusden logeert, is regio naal coördinatrice van de Zuid afrikaanse organisatie. Zij heeft aan de Zuidafrikaanse vrouwen, die in Nederland wonen, over de nieuwste ontwikkelingen in Zuid- Afrika verteld om de vrouwen te steunen in verband met hun terug komst. De vrouwen moeten bij te rugkeer aktief zijn in het begelei den van hun zusters en hun gezin nen in de kerkelijk gemeentes en de woonomgeving. Ze moeten andere vrouwen steu nen, en cursussen en aktiviteiten voor vrouwen opzetten. Er moeten crèches worden georganiseerd, naaicursussen, en vrouwen moet worden aangegeven hoe zij zich door zelfstudie en zelfhulp kunnen ontwikkelen. Princess Ndara, die uiterst ver moeid en zéér weinig spraakzaam is, was verpleegkundige, en ging later bij het onderwijs. In 1973 wil den zij en haar man in Nederland komen studeren, maar hun verzoek werd afgewezen. Via Nederlandse en Zwitserse vnenden kreeg het echtpaar geld om in Engeland te studeren. In Birmingham studeerde sters, t nog e een 2ici -r. ntaan ?n er is ae- lantai il van >kken ie tijd e vrouwen van de Leusdense afdeling ontvingen Princess Ndara in 't Vooronder. ze opvoedkunde aan de Universi teit. In 1980 behaalde ze haar di ploma, en keerden zij en haar man naar Z.-Afnka terug. TRANSKEI Princess Ndara ging les geven in het Thuisland Transkei, waar haar man predikant werd. Nu wil ze als regionaal coördinatrice van de Confessing Community nieuwe aktiviteiten gaan ontwikkelen om de vrouwen in Transkei te bemoe digen in hun dagelijks leven. Transkei is officieel een onaf hankelijk land, maar wie het Zuid afrikaanse systeem begrijpt, weet dat Transkei een verlengstuk is van Zuid-Afrika. Het land is door geen enkel land ter wereld erkend, hoe wel het aanvankelijk eigen pas poorten en eigen postzegels uitgaf. Transkei heeft weliswaar eigen re geringsdepartementen. maar er mag niets gebeuren zonder toe stemming uit Pretoria. De leiders van Transkei worden als marionet ten van Pretoria gezien. Transkei is zeer arm, heeft geen eigen industrie, en er wordt door de centrale regering heel weinig gedaan om het land tot ontwikke ling te brengen. INITIATIEF Ruth de Wijs juicht het eerste initiatief van de vrouwen in kerke lijke knng om elkaar te ontmoeten en m de strijd tegen de apartheid zeer toe. Er werd veel gemopperd in Nederland: altijd komen er man nen, die mannen mogen studeren, en hun vrouwen komen hoogstens mee als gezinsverzorgsters. Mochten die vrouwen met óók kun nen profiteren van de kans op wat breder onderwijs9 Het onderwijs in Zuid-Afnka is eenzijdig, altijd vanuit een blank perspektief, en daar moet nu echt verandering inkomen. Eén van de zwarte organisatrices van de conferentie, die niet met name genoemd wil worden, zegt: „Wij in Zuid-Afrika en onze zusters m Nederland streven naar het zelfde doel. Dat is de bevrijding van Zuid-Afnka en de wederop bouw van het land na de bevnjding. Wij zullen goed naar elkaar moeten luisteren om de krachten op een juiste manier te kunnen bun delen." Ruth de Wijs: „Wij hebben in onze groep gekozen om de Zuid- Afnkanen te steunen in hun stnjd. In het LOS hebben wij gekozen voor het opleiden van Zuidafri kaanse studenten. Wij staan er he lemaal buiten wat de studenten met de opleiding doen. Of ze politiek aktief worden m hun land, dat heeft met ons niets te maken. Wij kunnen dat niet bepalen." „Wij kunnen alleen een vorm van educatie bieden, die niet bevoor oordeeld is, en die niet voorge kauwd en bepaald is door een blanke overheerser Je kunt hier leren uit de boeken, waaruit je wilt leren, en je bent niet beperkt in je keuze." OPLEIDEN Bij terugkeer in Zuid-Afnka zal Princess Ndara de mogelijkheid bezien om vrouwen als studentes naar Nederland te sturen. Ook zal zij pleiten voor het doen opleiden van studenten in allerlei vaknchtin- gen, bijvoorbeeld de ekonomie. Verder moeten er opbouwwer kers komen, die een breder maat schappelijk draagvlak beheersen. Princess Ndara zal trachten daar voor de vrouwen en mannen bijeen te brengen. Princess Ndara. (foto Jan Pit). rrfffwrwnnmw ;LE Keukencentrum oor de om nu vant je t profi aldui slaan :egvei zeker (advertentie) Zcim Montautanstraat 241 Tel 03404-157SO LEUSDEN - Tijdens hun Herfst Europe Tour komen de Conti nental Singers naar Amers foort. Op vrijdag 12 december treedt het gezelschap op in Centrum De Brug aan de Schuilenburgerweg 2 te Amersfoort. Men begint om 20.00 uur. De toegangskaar ten kosten elf gulden in de voorverkoop en 12,50 gulden aan de zaal. Kinderen tot tien jaar betalen slechts vijf gul den. De kaarten zijn verkrijg baar bij het VW kantoor in Amersfoort en bij mevrouw Van de Plaats aan de Weer denburg 3 te Leusden. De organisatie raadt aan om vooraf plaatsen te bespreken. Vo rig jaar was het concert al voor de aanvang totaal uitverkocht. Er wa ren toen geen kaarten meer aan de zaal verkrijgbaar. „Een verfrissend nieuwe cho reografie en een sterk vernieuwd programma. „All over the World", dat hebben de Continental Singers Orchestra te bieden op hunb drieëntwintigste toernee door Ne derland", aldus het toerneemana- gement m Rotterdam „Een avond Continental Singers is nu een avond vol beweging en dynamiek Men wil daarmee een breed publiek aansprekend. Het is al weer de drieëntwintig ste keer dat de Continental Smgers Orchestra naar Europa komen. Men spreekt zelf van een uniek gebeuren, „dit komt onder meer door het feit dat de groep zich elk jaar vernieuwt, zowel qua aanpak, kleding en programma als presen tatie en muziek." Bovendien blijkt de internationale belangstelling voor het gezelschap nog steeds te groeien. AUDITIES De veertig zangers en instru mentalisten (allen rond de twintig jaar) zijn door middel van honder den audities geselecteerd; dat ver klaart ook het enorm hoge niveau van de Continentals De organisatie groeide m de loop der jaren van één koor met eén orkest uit tot vele groepen, momenteel zeventien Iedere groep reist door een deel van de VS en door een ander deel van de wereld. Zo zijn er afgelopen zomer maar liefst 1200 concerten in meer dan 90 landen gegeven door 750 jonge mensen. Ruim 550 000 mensen woonden die optredens bij. Behalve in de VS en Nederland worden ook landen als de Soviet Unie, Panama, Peru. Kenia. Italië, Hongarije, Israel en Indonesië aan gedaan. ELPEES De Continental Smgers hebben aan talloze radio- en televisiepro gramma's meegewerkt. Ook heb ben ze negentien elpees uitge bracht In Nederland wijdden NCRV en EO diverse uitzendingen aan dit muzikale fenomeen. In Amerika nemen ze een vooraan staande plaats in op het gebied van de hedendaagse gospelmuziek. In Europa zijn ze opgeklommen tot het jongerenkoor nummer één. De film „Jesus", een grootscha lige theaterproduktie van Campus Crusade en Warner Bros Pictures over het leven van Christus, heeft Cam Fiona (de leider van de Conti nental Singers-organisatie) geïn spireerd tot het schnjven van het nieuwe thema-programma voor 1986: „AU over the World". Dit jaar worden weer vele bezoe kers verwacht op de gospelcon certen van de Continental Smgers. Niemand hoeft voor de verstaan baarheid thms te blijven: een com plete simultaan-vertaling van het programma is op aUe concerten verkrijgbaar. Een gedeelte van de succesvolle Continental Singers-organisatie.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7