Auto van het jaar 1987 Daf Trucks TurboTwin II Fiat timmert aan de weg evolutie Nieuwe Jaguar XJ6: Subaru breidt Justyrogramma uit door Henk Budding DINSDAG 9 DECEMBER 1986 algemeen 6 Rond deze tijd begint het in de altijd al nerveuze auto-we reld onrustig te worden, want de „Auto van het Jaar" verkiezing vindt plaats. Voor velen een onbelangrijk gebeu ren, maar pure auto-freaks evenals sommige importeurs en dealers hechten veel waarde aan dit jaarlijks terugkerend spektakel. De zevenenvijftig juryleden af komstig uit zeventien Westeuro- pese landen konden dit jaar kiezen uit dertien auto's. In alfabetische volgorde zijn dat: Audi 80, BMW 7-serie, Fiat Croma, Jaquar XJ 6 (waarvan elders op deze pagina een rij-impressie), Lada Samara. Nissan Bluebird, Nissan Sunny, Opel Omega, Peugeot 309, Renault 21, Rover 800, Toyota Celica en „onze eigen" Volvo 480 ES Evenals andere jaren deden ook wij een gok, of anders gezegd, we gaven onze voorkeur. In de afgelo pen maanden reden we alle in aan merking komende auto's. Onze topvijf Audi 80, Opel Omega, Peugeot 309, Renault 21 en BMW 7-sene. De internationale jury dacht er echter anders over. Nummer één de Opel Omega, gevolgd door de Audi 80, BMW 7- serie. Rover 800, Jaquar XJ 6 en Volvo 480 ES. De volledige uitslag: 1. Opel Omega 2. Audi 80 3. BMW 7-sene 4. Rover800 5 Jaquar XJ 6 6. Volvo 480 ES 7. Renault 21 8 Fiat Croma 9 Peugeot 309 10. Toyota Celica 11. Lada Samara 12 Nissan Sunny 13. Nissan Bluebird 275 pnt. 238 pnt 175 pnt. 169 pnt. 145 pnt 115 pnt. 111 pnt. 76 pnt 59 pnt. 27 pnt 20 pnt. 10 pnt 5 pnt Nieuwe motor Subaru Justy 11; sterkere motormeer binnenruimte, maar ook aanmer kelijk duurder. doende. Zoals vermeld bezit de Justy II een verhoogde daklijn Hierdoor beschikken de inzitten den over veel hoofdruimte. Dat geldt ook voor de achterpassagiers In de driedeurs versie bereiken laatstgenoemden het achtercom partiment redelijk makkelijk, mede dankzij het zogenaamde „walk-in" systeem van de rechter stoel. Standaard heeft de Justy II fraaie stoffen bekleding op stoelen, achterbank en delen van de deu ren, van binnenuit te openen ach terklep, een in twee delen neerklapbare achterbank, toeren- teller, gestyleerde wieldoppen, spatlappen voor en achter, wis/ wasinstallatie op de achterruit, mistachterlicht en natuurlijk een gelaagde voorruit. De prijzen van de tweede generatie Justy lopen vanaf f 17 995,-- voor de drie deurs SL via 18.495,- voor de vijfdeurs GL tot ƒ20.995,-- voor de driedeurs SL Sunroof 4 WD. Vooral de laatste is een bijzonder leuke aanbieding. Mannetjesputters Jan de Rooy en Ivo Geusens staan al weer te trappelen van onge duld. Komende nieuwjaarsdag starten zij namelijk weer in de Parijs-Dakar-race. Natuurlijk opnieuw met een DAF-truck. Deze zwaarste rally ter wereld blijft een uitdaging waarbij hoge eisen aan mens en mate riaal gesteld worden. Op de Au tosalon van Parijs zagen we de „naakte" tweemotorige DAF- rallytruck, die zich vooral van de vorige versie onderscheidt door toepassing van veel licht metalen. Vooral aluminium Achter de motoren vinden we twee achtversnelhngsbakken die mechanisch-pneumatisch gelijktij dig schakelen. Voor het soms broodnodige remwerk zorgen dub bele inwendig gekoelde schijfrem men op vóór- en achteras. In de zijwanden, verbonden door een aërodynamische vleugel, bevindt zich een luik voor de dagelijkse controlewerkzaamheden, die te vens toegang geven tot gereed schapskisten en hoofdschakelaar Indien noodzakelijk kan de hele bovenbouw snel worden gedemon teerd. Naast de TurboTwin II heeft DAF Trucks nog twee FAV 3600 trucks ingeschreven. Ook speciaal voor rally's geprepareerde „beu len", maar van iets minder kaliber. Opel levert twee maal in drie jaar de „Auto van het Jaar", een hele prestatie Bij het ontwerpen van de nieuwe Subarumotor kozen de technici voor vergroting van de cilinderin houd om tot een verhoging van het maximum vermogen te komen..Dit gecombineerd met een nieuwe ci- i linderkop met drie kleppen per ci- I linder Twee inlaat- en één uit- I laatklep. Voordelen hiervan zijn een betere vullingsgraad van de I verbrandingskamers en een opti malere verbranding Vooral de trekkracht bij een laag toerental valt op. Dankzij gebruik van spe ciale motormatenalen kan de mo tor gevoed worden met ongelode benzine. Het maximum vermogen van de machine bedraagt 50 kW werd op ruime schaal toege past. Nu laat DAF de „tank" in ware gedaante zien. Voor de koets gebruikte men veel glas- vezelversterkte kunststofde- len. Net als zijn. voorganger beschikt het gevaarte over twee motoren Deze machines van het type DKZ 1160 staan naast elkaar in het mid den van het voertuig. Ze zijn uiter aard aangepast aan rally omstan digheden. Beide leveren een maxi mum vermogen van maar liefst 495 pk elk Dit mede dankzij toepas sing van nieuwe turbocompresso ren In totaal vier turbo's, twee per motor. Het maximum koppel be draagt 1800 Nm bij slechts 1200 omw/min. Een enorme kracht der halve voor het zware terrein Drie uitvoeringen Zoals uit het voorstaande blijkt levert Jaquar zijn nieuwkomer met keus uit drie versies. Zowel bij de Jaquar XJ 6 als de Sovereign kan de klant-kiezen uit een 2.9 liter of 3.6 liter zescilinder motor. Daar naast is er een keuzemogelijkheid tussen een hand te bedienen vijf- versnellingsbak of een automati sche vuervtf rsnelhjigsbak^Yoor ons geen twijfelgeval. De automaat na tuurlijk, maar wij kunnen ons de „Jag" niet permiteren Beide mo toren zijn technische hoogstandjes. Ze bestaan geheel uit lichtmetaal De 2 9 liter motor bezit één bo venliggende nokkenas en twee kleppen per cilinder. Daarentegen heeft de 3.6 liter machine twee bo venliggende nokkenassen en vier kleppen per cilinder. Daarentegen heeft de 3.6 liter machine twee bo venliggende nokkenassen en vier kleppen per cilinder. Voordat Ja quar de motor plaatst, wordt er langdurig mee proefgedraaid op een testbank. Vroeger pasten an dere autofabrikanten dit systeem ook toe, maar tijd is geld. Vandaar dat Jaquar als één der laatsten dit systeem toepast. Bij beide motoren zorgt een digitaal motormanage mentsysteem voor regeling van brandstofinspuiting en ontsteking. Door toepassing van een hitte- draadluchtdebietmeter en micro processor wordt een uiterst nauw keurig brandstofdosering verkre gen. Die microprocessor regelt te vens de ontsteking Voor de 2.9 liter noteren we een maximum ver mogen van 123 kW (165 pk) bij 5600 tpm De 3.6 liter machine brengt maar liefst 165 kW en acce leratietijden van 0 - 100 km/u on der de 9 resp. 7.5 sec. zijn dan ook niet vreemd. Jaquar claimt een ge middeld brandstofverbruik van 1 op 11. Eigenlijk een te verwaarlo zen gegeven. Wie zo'n Jaquar kan betalen, kijkt ook niet op een liter tje benzine meer of minder De tandheugelbesturing is uiter aard bekrachtigd. Schijfremmen rondom, vóór geventileerd zorgen voor het remvermogen van de ruim 1700 kg wegende massa. Te gen meerprijs van f 4750,- levert Jaquar een antiblokkeer-systeem voor de remmen. Overigens, over meerprijzen gesproken, naast de al bijzonder complete uitrusting kan de client kiezen uit een hele was- Met de nieuwe Jaquar opent dit merk de strijd met de nieuwe BM W-serie lijst aan extra's. Van airconditio ning tot lederen bekleding en ver warmde buitenspiegels toe. Rij-impressie Straalt de nieuwe Jaquar aan de buitenzijde al één brok exclusivi teit uit, het interieur liegt er ook niet om. In éen woord fantastisch. Nadat wij op de fijn zittende elec- trisch te verstellen zetels plaatsna men bleef het even stil. Alles moest op bestuurder en rechterbuurman inwerken Dashboard bijzonder overzichtelijk, ruimte vóór en ach ter te over, afwerking van stoffen bekleding, kunstleer en notenhou ten fineerdelen perfect. In zo'n wa gen stap je niet gekleed in trui en spijkerbroek, nee, een keurig pak, eventueel pijp in de mond, rechtop zittend en gezicht in de plooi En dan zitten we nog maar, het rijden moet nog komen Bah, wat een ordinair woord „rijden", de Jaquar zoeft. Vrijwel geluidloos, althans binnen, doet de „zespitter" zijn werk. Aangezien wind- en banden- geruis ook met optreden blijft het bijna griezelig stil in de „salon". Het weggedrag van de 499 cm lange Jaquar is bijzonder betrouw baar. Prettig koersvast op de rechte weg en probleemloos in de boch ten. Stevig bochtenwerk laat de Jaquar ongestraft toe, maar het staat gênant met een dergelijk au tomobiel. Over de transmissie niets dan lof. Gelukkig reden we een exemplaar met automatische versnellingsbak. Deze „automaat" kan men door toepassing van een soort U-schema handschakelen. Vrijwel onmerk baar kiest de automaat een hogere "f?ang". Al met al een auto om te zoenen, waaraan slechts één negatief kleeft. Jaquar rust zijn jongste aan winst uit met maar één ruitewisser, die bij zware regenval de klus in zijn eentje niet perfect kan klaren en bovendien grote hoeken onge moeid laat. De wagen is slechts voor weinigen haalbaar en dat is maar goed ook, want Jaquar kan niet genoeg auto's leveren. Men wil de productie echter niet opvoeren, want dat zou ten koste kunnen gaan van de kwaliteit. Al voor de officiële introductie boekte impor teur Jaquar Nederland honder dachtenveertig orders. Indien le verbaar hoopt Jaquar volgend jaar zeshonderd Jaquars in Nederland op de weg te zetten, waarvan de eigenaars waarschijnlijk voor de helft van een ander merk overge stapt zijn. Jaquar denkt hierbij bij voorbeeld aan BMW 7-senebezit- ters. Voortreffelijke limousine, maar slechts weinigen zullen er in rijden, laat staan hem kopen Ruim twee jaar geleden in troduceerde Subaru de Justy. Nu voegt men aan dit Justypro- gramma drie nieuwe versies toe. Dit trio heeft een nieuw ontworpen driecilinder 1.2 L motor met drie kleppen per ci linder. Het interieur onderging enkele wijzigingen zoals an dere bekledingsstoffen en een nieuw stuur. Uiterlijk herkent men de nieuwkomers aan een hogere daklijn en een spoiler boven de achterruit. De grille heeft de kleur van de koets. Subaru levert de Justy II als i „SL" II driedeurs, als „GL" II vijf deurs en als ,,SL" II sunroof 4 WD driedeurs. Het Subaru Justypro- gramma bestaat nu uit acht varian ten. Ze variëren in prijs van f 14.495,- voor de „DL" drie- I deurs (eerste type) tot 20.995,-- voor de „SL" II Sunroof 4 WD I driedeurs. (68 pk) bij 5600 tpm. Het maxi mum koppel van 95 Nm bereikt hij bij 3600 tpm. Via een vijfversnellingsbak met de „vijf" als overduidelijke over drive (overbrengingsverhouding 0.675 1 voor de voorwielaange- drevenen 0.631 1 voor de 4 WD versie) gaan de opgewekte krach ten naar de voorwielen of alle vier wielen De 4 WD-versie bezit nor maliter voorwielaandrijving. Via een drukknopschakelaar op de ver snellingspook kan de bestuurder electro-pneumatisch de achter wielen bijschakelen. Subaru geett bijzonder lage ver bruikscijfers op tot minder dan vijf liter per 100 km bij 90 km/u toe. De tweede Justygeneratie is ze ker niet lui. Een top van 155 km/u voor een net 700 kg wegende wa gen lijkt ons ruimschoots vol- Importeur Fiat Auto Neder land viert binnenkort het eerste lustrumfeest. Eind 1981 nam men het importeurschap over van Leonard Lang. Het markt aandeel zat toen onder de vier procent. Men ging er stevig te genaan. Na alle krachtsinspan ningen staat Fiat nu op de vierde plaats in de autotoptien. Dit jaar hoopt Fiat 34.000 per sonenauto's in Nederland op de weg te zetten. Internationaal is Fiat de laatste tijd ook goed in beeld In de eerste plaats door de verkoop van de Libi sche aandelen, maar zeker niet minder door de overname van Alfa Romeo Hierdoor bestaat Fiat Au- togroep nu uit vijf merken Fiat, Lancia, Autobianchi. Ferrari en Alfa Romeo, waarmee het concern de Europese markt leidt, gevolgd door Volkswagen-Audi-Porsche- Seat. Met de overname van Alfa Ro meo was maar liefst 2.9 miljard gulden gemoeid inclusief 1.2 mil jard gulden schuld. Vanaf 1 januari 1987 is het Alfa Romeo manage ment in handen van Fiat. Lancia en Alfa Romeo worden samenge voegd. De productie zal in de ko mende vijf jaar stijgen van 450 000 tot 620.000 eenheden per jaar. Fiat streeft naar een volledige vernieu wing van de gehele Alfa Romeo- reeks binnen vier jaar Als eerste komt de Alfavariant van de Fiat Croma en de Lancia Thema op de markt. Door overname van het Ar- naproject wordt op zo kort moge lijke termijn een nieuw 4x4 jeep achtig voertuig ontwikkeld Al deze plannen werden verle den week door Fiat directeur Grecco in goed verstaanbaar Ne derlands op de vaderlandse auto pers losgelaten Dit gebeurde tij dens de introductie van de ver nieuwde Fiat UNO diesel en Fiat Regata Tijdens deze presentatie kwam ook naar voren, dat Fiat vol gend jaar een personenautover koop van rond 560.000 eenheden verwacht. Krasse taal volgens ons, want wij denken aan een veel lager aantal Het APK-effect, afge- „We kunnen ons nu meten met het beste wat er op de wereld op autogebied wordt geboden", aldus Jaquar Nederland directeur Geert Tax tijdens de introductie van de nieuwe Jaquar XJ6. Een bijzondere gebeurtenis overigens, want het valt niet jaarlijks voor dat dit puur Britse merk een nieuwe lomousine presenteert. En wat voor eén. Alleen de ontwikkeling kostte al 200 miljoen Engelse ponden en duurde ruim zeven jaar. De namen XJ6, Sovereign en Daimler nam Jaquar over. Voor de rest is alles nieuw. Nieuwe styling, nieuwe motoren en nieuwe prijzen. Hoewel het laatste wel mee valt. Ja, de verhoging bedoelen we. Het prijslijstje begint met f 88.640,- voor de Jaquar XJ 6 2.9 en loopt door tot op honderd gulden na 150 mille voor de Daimler Double Six. DAF TurboTwin 11 Een brok pure kracht keurde auto's naar de sloop en een goedkope nieuwe auto kopen, is dan vrijwel geweest. Fiat VNO 60 Diesel Weg met de 1 3 L UNO-ohesto- ker, lang leve de UNO 1.7 L diesel Deze uit de Ritmo en Regata be kende machine geeft de UNO een enorm soepel karakter. Hij is daar naast prettig stil en hij springt nóg zuiniger met de dieselolie om. Fiat levert deze voorlopig alleen voor de buitenlandse markt bestemde 1.7 diesel met keus uit een drie deurs (standaard) en vijfdeurs (su per) versie. Natuurlijk onderging de UNO 60D zoals hij officieel heet diverse modificaties. Dit onder meer om het groter aantal peka's goed te kunnen verwerken De 1.7 1 zelfontbrandcr staat borg voor 44.1 kW (60 pk) bij 4500 tpm en een maximum koppel van 103 Nm (10.5 mkg) bij 3000 tpm. Via een vijfversnellingsbak gaan de opge wekte krachten richting voorwie len Nieuwe schroefveren, gasge- vulde schokdempers en een tor- siestabilisator zorgen voor een ver beterde voorwielophanging. Volgens Fiat is deze tokkelende UNO goed voor 155 km/u en een acceleratie van 0-100 km/u in 15 sec. Wc reden zo'n dikke 100 km met de nieuwkomer Tijdens stro mende regen en storm kregen we de teller niet boven de 145 km/u Wel blijft de motor fijn stil. Over de Op het interieur valt mets af te dingen. overige (rij-)kwaliteiten kunnen we weinig zeggen Het noodweer stond weinig proeven toe. Voor de UNO 60 D (driedeurs) betaalt men ƒ21.175,- De UNO 60 DS (vijf deurs) kost 22.890,- Fiat Regata Ruim twee-enhalf jaar opereert Fiat op de markt met de Regata Nu vindt men de tijd gekomen voor een face-lift Tevens voegt men twee nieuwe motoren aan het Re- gataprogramma toe, een 1600 in jectie benzinevierpitter en een 1900 turbodiesel De Regataserie anno 1987- be staat nu uit zeven vierdeurs sedans, vier stationcars (weekend), twee uitvoeringsspecificaties, standaard en super en zes motoren, waaron der drie diesels Door de ingrijpende veranderin gen oogt de Regata een stuk aan trekkelijker voornamelijk te dan ken aan de nieuw ontworpen deu ren Door verlaging van de taille- ring nam de wigvorm nog sterker toe. Middels verder naar buiten plaatsen van de zijruiten nam de interieurruimte in de breedte met 3 cm toe De vernieuwingen aan de Regata 1987 vallen pas op als hij naast zijn voorganger staat Verdere stilistische verbeterin gen andere grille, verchroomde rand om de koplampen en omlij sting van de achterlichten, lager geplaatste achterbumper, handza mer portiergrepen, ruitomlijsting van roestvrijstaal en nieuw gesti leerde wieldoppen Binnen zien we een gewijzigd dashboard, een nieuw soort bekle ding op stoelen, bank en deurpa nelen en een verbetering van de afleesbaarheid van de ventilatie/ verwarmingsfunkties. Toepassing van meer isolerend materiaal drukt het binnengeluid met 3dB Zoals gezegd, twee nieuwe motoren De 1600 SPI-motor ontwikkelt 74 kW (100 pk) bij 6000 tpm en eenmaxi mum koppel van 128,5 Nm (13.1 mkg) bij 4000 tpm Hij bereikt hier mee een topsnelheid van 180 km/u en accelereert van 0-100 km/u in 10 sec., maar de rapportcijfers van de turbo-diesel liegen er ook niet om. Wat te zeggen van een top van 170 km/u en een sprint van stil stand tot 100 km/u in slechts 12.9 sec. Het Fiat Regata prijslijstje start bij I 22.350,- en loopt door tot f 33.900,-- voor de turbodiesel.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6