Veel lof voor LTS Don Bosco iMontessorischool 't Ronde Verlichtingscontrole bleek geen overbodige luxe Zweedse zanggroep bezocht Uk !S stellen voor: luim 9 miljoen voor rernieuwingspr oj ecten Leusden groeit St. Lucia gisteren in Leusden Nieuwe cursussen Stichts Landschapsbeheer Tijdens viering 40-jarig bestaan: DINSDAG 16 DECEMBER 1986 algemeen LEUSDEN Gistermiddag de leerlingen van de school 't Ronde op een optreden van Zweedse z an groep „Lu- De zanggroep, be staande uit zeven mooie Zweedse jongedames, kwam rechtstreeks uit Bremen waar zij had opgetreden voor de Duitse televisie. Tijdens him bezoek aan Nederland treedt zij nog op in een ziekenhuis in Ede en in Barneveld in het Centrum Zweedse Projectin richting. De groep is in Zwe den, maar ook in Duitsland, tamelijk bekend om haar hel der gezongen Lucia- en Kerstliederen. Een véin de meisjes is „Lucia". Ziy draagt de krans met kaarsen op haar hoofd. Lucia is de koningin van het Licht, symbool bij de vie ring van het midwmterfeest dat tra ditioneel in Zweden op 13 decem ber gevierd wordt. Hoewel het Lu cia feest steeds meer verweven werd met het christelijke kerst feest, is het van oorsprong een „heidens feest" door de bewoners van de Noordelijke streken in ere gehouden zoals ze ook het midzo merfeest nog enthousiast vieren. In Skandinavische landen zingt men vaak kerstliederen met een kaars in de hand (en een van de dochters als Lucia met een kaar- senkrans op het hoofd) lopend rond de kerstboom. En zo zongen ook de leden van deze Zweedse zanggroep. Op het Ronde zijn de voorberei dingen voor het Kerstfeest nog maar net begonnen. De echte kerstsfeer, ingetogen en sober, is er zo kort na Sinterklaas, uitbundig en verrassend, nog niet helemaal. Dat was te merken aan de neiging om de kerstliederen uit volle borst te zingen en meer dan het gebrui kelijke aantal keren te herhalen. Na een aantal Zweedse kerstliederen het de zanggroep ook wat kinder liederen horen en dat sloeg aan. Spontaan heten de leerlingen merken dat zij ook wel een paar (Engelse) liedjes kenden, 't Ronde is duidelijk geen kathoheke school. Het Stille Nacht, Heilige Nacht was niet best ingestudeerd, O Denne- boom ging een stuk beter. Het moet voor de groep een optreden zijn geweest, anders dan anders. De leerlingen vonden het „hartstikke leuk" en een „beetje eng met die kaarsen op d'r hoofd". LEUSDEN - In de maanden januari, februari en maart 1987 organiseert de stichting Stichts Landschapsbeheer, verspreid door de provincie Utrecht, kursussen voor het snoeien en aanplanten van hoogstamvruchtbomen. Kur sussen in eerste plaats be doeld voor eigenaren en be heerders van hoogstam- vruchtbomen in de provincie Utrecht. Ook geïnteresseer den kunnen zich inschrijven. De kursussen bestaan uit een theorie-avond en een prak tij kdag. De kosten bedragen 30 gulden (inclusief lespak ket). Hoogstamvruchtbomen zijn in het agrarische landschap karakter en sfeerbepalende landschapsele menten. Met name wanneer zij voorkomen als erfbeplanting rondom boerderijen. De onder- houdstoestand van veel hoogstam vruchtbomen is vaak slecht of de bomen zijn reeds verdwenen. Dit wordt nog meer in de hand ge werkt omdat weinigen meer de kennis bezitten om hoogstam vruchtbomen te snoeien. Daartoe organiseert Stichts Land schapsbeheer twee soorten kur sussen, te weten: „wegwerken van achterstallig onderhoud hoogstam vruchtbomen" en „aanplant en ver- volgsnoei hoogstamvruchtbomen". De eerste kursus behandelt op de theorie-avond onderwerpen als boomsoorten en- vormen en ken merken van achterstallig onder houd. Op de praktijkdag leert men vervolgens het daadwerkelijk wergwerken van het achterstallige onderhoud. Deze kursus vmdt vijf maal plaats, te weten op 22 en 24 januari, lokatie Oudewater/Mont- foort; 30 en 31 januari, lokatie De Bilt/Groenekan; 5 en 7 februari, lo katie Driebergen/Zeist; 13 en 14 fe bruari. lokatie Cabauw (i.s.m. de plaatselijke afdelingen van de agrarische standsorganisaties), speciaal voor boeren m de Lopi- kerwaard; 13 en 14 maart, lokatie Wilnis/Vinkeveen (i.s.m. de Milieu vereniging Leefbaar Mijdrecht/ Wilnis). Op de theone-avond van de kur sus „aanplant en vervolgsnoei hoogstamvruchtbomen" komen on derwerpen aan de orde als soor tenkeuze van nieuwe bomen, aan plant, bemesting en vormsnoei, maar ook het snoeien van waterlot van bomen waarbij het achterstal lige onderhoud reeds is wegge werkt. Op de praktijkdag vinden aanplant en vervolgsnoei plaats. Kursusdata en lokaties: 6 en 7 maart in Maarn/Maarsbergen; 19 en 21 maart in Benschop. Bij Stichts Landschapsbeheer is tijdens kantooruren aanmelding voor deze kursussen mogelijk, in 1986 tot 20 december en in 1987 vanaf 5 januari. Telefoon: 030- 765534. (6-2|EUSDEN/UTRECHT - GS ellen voor in 1987 bijna 7 miljoen gulden uit te ekken voor een groot aan- 3il stads- en dorpsvernieu- ingsprojekten. Dat is eer dan het bedrag van ijna 9 miljoen gulden dat het fonds zit, waarvan Dvendien 200.000 gulden in 1986 is toegezegd, aar staat echter tegenover it enkele projekten die )or 1986 op het pro- riamma stonden, vertra- •ng hebben opgelopen, zo- it uit dat jaar nog ruim ne- in ton over is en naar 1987 n worden doorgescho- n. ït provinciale fonds wordt ge- )ed door het njk. De verde- 12-1 '9 over de gemeenten is een ak van de provincie. Overi- 20-i ins horen Utrecht, Amers- Jort, Zeist en Soest daar niet die krijgen geld voor dit )el rechtstreeks van het njk. m het totale bedrag dat in 37 beschikbaar is willen GS ïm 1,8 miljoen gulden be- 10- Bmmen voor verbetering van 19- particuhere woningen door de eigenaar; 828.000 gulden voor de restauratie van woonhuis monumenten; 75.000 gulden voor de sanering van milieuhin- derlijke bedrijven in woonwij ken. De rest van het beschik bare bedrag gaat naar projek ten ter verbetering van de woonomgeving, reconstructie plannen, riolering in sanerings- gebieden en andere aktivitei- ten op het terrein van de stads en dorpsvernieuwing. Over de besteding van het aan vullende fonds voor stads- en dorpsvernieuwing moet nog worden beslist. Bij de behande ling van de begroting 1987 spraken Provinciale Staten uit dat dit fonds, dat de provincie uit eigen middelen voedt, moest worden samengevoegd met het fonds voor provinciale bijdragen aan goedkope vnje- sectorwoningen. Voor het laat ste doel was 1,3 miljoen gulden beschikbaar, waarvan inmid dels 329.100 gulden is toege zegd, zodat 970.900 gulden overblijft. Het aanvullende fonds stads- en dorpsvernieuwing 1987 bevat 214.000 gulden, zodat het 'fusie- fonds' stads- en dorpsvernieu wing nu 1.184.900 gulden groot is. Een voorstel tot besteding zullen GS echter pas doen na dat het de statencommissie voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting een uitgangs puntennotitie met maatstaven voor de verdeling heeft voor gelegd. Het voorstel tot besteding van het 'reguliere' fonds stads- en dorpsvernieuwing komt in deze commissie op donderdag 11 december a.s. aan de orde. LEUSDEN - De afdeling Leusden van Veilig Verkeer Ne derland hield donderdagavond een gratis verlichtings controle. Iedereen, die de verlichting van zijn auto wilde laten controleren kon dit laten doen tussen 18.30 en 20.00 uur in garage Buitenhuis. Zowel leden van de vereniging als niet-leden konden van deze gratis controle gebruik maken. Ook werd deze avond de medewerking verleend door de Rijkspolitie. De bestuurders van voertuigen met ondeug delijke verlichting werden hier door de politie van in ken nis gesteld. Bovendien werd hun meegedeeld, dat zij dit gratis konden laten nakijken in genoemde garage. LEUSDEN - De bevolking van de gemeente Lensden is ook in de maand oktober 1986 weer gegroeid. In die periode kreeg de gemeente er 26 nieuwe zieltjes bij. Het totale aantal inwoners bedraagt nu 26.544. In totaal 46 kinderen werden er in oktober hier geboren. Zestien personen daarentegen kwamen te overlijden. Dat leverde een ge boorte-overschot van dertig op Het vestigingsoverschot toonde m de betreffende maand een ne gatief saldo. Er vertrokken 149 dorpsgenoten naar elders, terwijl er slechts 145 personen zich in Leusden vestigden. In totaal lieten 45 bestuurders hun auto controleren. Ook de door de politie niet in orde be vonden voertuigen werden al lemaal gecontroleerd. Tijdens deze controle bleek, dat een dergelijke controle be paald niet overbodig is Het bleek, dat een aantal lampen verkeerd was aangebracht, dat een aantal koplichten verkeerd was afgesteld, dat een aantal remlichten stuk was en dat een aantal achterlichten niet in orde was. Tijdens de gesprekken van de betreffende bestuurders met de leden van het bestuur van de afdeling bleek, dat men al len zeer positief op deze con trole reageerde. Ook tegen over het garage-personeel liet men zich zeer positief uit. In verband met de acties in ver band met het gebruik van alco hol in het verkeer had één van de bestuursleden een folder gemaakt, waann de gevolgen werden omschreven als men na het gebruik van alcohol toch gaat njden. Deze werd aan de automobilisten uitgereikt. Ook de folder werd positief ontvan gen. De controle van de verlichting bij garage Buitenhuis mocht zich dit jaar in een redelijk goede belangstellmg verheugen. Dat zo'n controle geen overbodige luxe is, bleek wel Het hgt in de bedoeling van de LeusdensAch- terveldse afdeling van Veilig Verkeer Nederland, dat begin komend jaar ook in Achterveld een dergelijke actie wordt gehouden. (Van de redaktie) LEUSDEN - „De basisvorming zal veel vragen van de scholen. Initiatieven zijn noodzakelijk. De regering zal deze ontwikkeling moeten steunen met een duidelijke politieke uitspraak. Het ziet er naar uit dat dat, op verzoek van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbe leid, spoedig gaat gebeuren." Dat zei de heer K. Vijlbrief, lid van dat adviesorgaan, afgelopen vrijdagmiddag in zijn inleiding over basisvor ming. Vijlbrief hield die inleiding ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de technische school Don Bosco te Leusden. Zoals bekend start men op deze onderwijsinstel ling met het nieuwe bavo-onderwijs. In zijn spreekbeurt gaf de heer in de kort de inhoud van waarin de Weten- Raad voor het Rege ringsbeleid (WRR) opkomt voor het basisonderwijs, weer. Hij sprak onder meer over het voldoen aan veel voorwaarden zodat er straks Eén van de sprekers tijdens het officiële programma ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Technische School Don Bosco. De heer K. Vijlbrief, lid van de Wetenschappelijke Raad voor het Rege lingsbeleid (links op de foto), hield vrijdagmiddag een inleidmg over basisvorming. sprake is van een kwalitatief goed basisonderwijs. „De scholen krij gen de vrijheid om de bavo zelf m te richten om een zo goed moge lijke basisvorming te krijgen", al dus Vijlbrief. Vijlbnef noemde het verder noodzakelijk dat dat bavo-onder- wijs er kwam. „Het is nodig om de jeugd gelijke kansen te geven", zei hij vrijdagmiddag. „We willen af van het onderscheid tussen prak tisch en technisch onderwijs. De Bavo heeft beide in zich." GASTEN Vele genodigden hadden ge hoor gegeven aan de uitnodiging om de officiële jubileumviering bij te wonen in de aula van de school aan de Dode weg. Enkele anderen, waaronder monseigneur Ter Schure, waren verhinderd maar stuurden desondanks schriftelijk hun gelukwensen. Namens de Leusdense gemeen schap was burgemeester J.W.M. Rademaker aanwezig. „Van harte wens ik u geluk met uw 40-jarig bestaan", zei hij. „Niet alleen na mens het gemeentebestuur, maar ook namens de gehele gemeen schap Leusden. Naast de Leusder Hei is Don Bosco tenslotte de oud ste en bekendste instellingin Leus den." De burgemeester dichtte de school een „vitale betekenis voor heel veel jongeren" toe. „De vor ming naar Salesiaanse geest is heel bepalend", aldus Rademaker. „Geef de leerlingen een kans. Geef duidelijk en deugdelijk onderricht. Dat zijn duidelijke kenmerken van een Salesiaanse instelling." AAN DEN LIJVE „De Vuto-opleiding heb ik aan den lijve mogen meemaken", zo vertelde hij verder. „Onze jongste zoon heeft deze opleiding gevolgd. Dat was zo'n kind dat hier thuis hoorde en ergens anders niet." Behalve op deze persoonlijke betrokkenheid, wees de burgerva der ook op het belang van de in stelling voor Leusden als leefge meenschap. „Don Bosco heeft een aanzienlijk aandeel in de gemeen schap Leusden in de vorm van het beschikbaar stellen van lokalen en dergelijke. Ik spreek hierbij dan ook onze dank en erkentelijkheid uit." Ook namens de hele Salesiaanse congregatie in Nederland kwamen de felicitaties binnen. „De band is heel hecht", aldus de provinciaal van Don Bosco. „Ik ken veel broedrs die een belangrijk stuk van hun leven hier hebben doorge bracht. Ik heb zelf drie jaar op het toenmalige internaat gewerkt. Ik gaf toen Nederlands en gymnas tiek." HELDER „De toekomst is niet helemaal klaar en duidelijk", vervolgde de provinciaal zijn betoog. „Het be stuur doet zijn best om betere kan sen en mogelijkheden te geven aan jongeren." Daarmee doelde hij op het nieuwe bavo-onderwijs, dat volgend jaar bij Don Bosco van start gaat. „Don Bosco had vertrouwen in God en in mensen. Speciaal in jonge mensen. Hij was vindingrijk, creatief en had durf. Ik wens u een groot vertrouwen onderling. Ook durf en creativiteit, zodat u altijd blijft zoeken naar één stapje ver der", zo luidde de wens namens de Salesiaanse congregatie. Ook de inspecteur van het lager beroepsonderwijs was vol lof over 40 jaar technische school Don Bosco. „De tijd is voorbij gevlogen, maar er is veel achtergebleven", aldus de inspecteur. „Een richting gevende, bepalende factor. Conti nuïteit is hier heel duidelijk aanwe zig." De inspecteur noemde het ko mende bavo-onderwijs een logi sche ontwikkeling op de activitei ten op Don Bosco van de afgelopen jaren. „Elke school die stilstaat, is niet goed bezig. Wat er in de ko mende vijf tot tien jaar hier gaat gebeuren, is vastgelegd in de af gelopen veertig jaar." ENERGIE Volgens de inspecteur kan het bavo-expenment haast niet misluk ken. „U heeft veel energie gestopt in de aanvraag en de voorbereidin gen. Er is een breed draagvlak aanwezig voor het experiment. En dat is ook nodig. Anders gaat het experiment ten onder", zei hij. „Ik heb er al het vertrouwen in dat het gaat lukken. Het moet lukken." Bij het invullen van dat nieuwe bavo-onderwijs moet men, zo stelde de inspecteur, kijken naar het voorbeeld van Don Bosco. „Hij is niet gestart omdat er beleidsno tities op zijn bureau kwamen. Nee, hij had een ander uitgangspunt: ge woon beginnen. Don Bosco is uw grote voorganger. Houdt hem in ere. Als uw school zijn naam niet tevergeefs draagt, zal dat wel luk ken." Dat laatste lokte een stevig ap plaus uit. Een duidelijk teken dat men dat ook zeker van plan is. Na afloop van het officiële ge deelte werd er nog gezellig een drankje en een hapje genuttigd. Daarmee kwam er dan een einde aan een week vol activiteiten in het kader van het veertigjarig bestaan. Het laatste jubileum overigens van de technische school; de bavo neemt het touw volgend jaar over. Na het officiële gedeelte konden de aanwezigen artikelen uit de Derde gaat naar het werk van onder andere Salesiaan Cees Smeele in Zaïre. Wereld kopen. De opbrengst daarvan

Leusder Krant | 1986 | | pagina 9