'Het kontakt tussen jongeren en ouderen lijkt mij veel gemakkelijker geworden' Gemeente verlengt huur contract met De Geut Week van de lange film 60 jaar bij elkaar eusd Of* K IH11L Rector drs. Jac. Hagg neemt afscheid van Corderius College ze zijn veel drukker, veel rumoeriger...' ...ik heb altijd het idee gehad, dat je leerlingen geen groter plezier kunt doen, dan ze een vrije dag geven. de leerlingen van dertig jaar terug moesten wel onder een geweldig juk door, hoor. Gesprek met Soccle nog niet afgerond: it Pi' Zeven klassiekers in Filmhuis 1 12 DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 exclusief LEUSDEN - Drs. Jac. Hagg uit Leusden maakt per januari 1987, hij is dan 59 jaar, gebruik van de mogelijkheid om vervroegd uit te treden als rector van het Corderius Col lege. Hij zal in die funktie worden opgevolgd door drs. M. Scheffer, die tot dan toe rector was van het Adriaen Pauw College te Heemstede. door Anco Mali Jac. Hagg gaat weg als een tevre den mens, zegt hij. Het onderwijs heeft hem na aan het hart gelegen, met het team van docenten heeft hij een goede en plezierige samen werking gehad, en met wat hij m de loop van de jaren op school heeft geleerd hoopt hij in de komende jaren zeker nog het een en ander te doen Hij werd in 1927 geboren, en be zocht de Christelijke HBS aan de Populierenstraat m Den Haag. Van jongs af aan wilde hij graag naar de tropen, maar toen hij als zoge naamd „oorlogsgediplomeerde" in 1945 indologie wilde gaan studeren kon dat niet, omdat Indonesië toen nog nauwelijks bevrijd was. Hoewel hij op kantoor ging werken en m militaire dienst moest, liet de gedachte aan de tropen hem nooit helemaal los, en zo ging hij later sociale geografie studeren, dubbend of hij via die studie de zending in de tropen wilde gaan beoefenen of voor het onderwijs en eventueel een combinatie van beide zou kiezen. In de tijd dat hij zijn studie afrondde zorgde hij er voor. dat hij een onderwijsbe voegdheid kreeg, omdat hij gaan deweg tot de conclusie was geko men, dat hij in het onderwijs op zijn plaats zou zijn. Toen hij ging hospiteren, een tijdje meelopen met een leraar dus, beviel hem dat namelijk uitste kend. Hij had een ochtend de les sen van de leraar op het Christelijk Lyceum Zandvliet bijgewoond, toen deze leraar ziek werd en de jonge Hagg van de rector een sta pel boeken en een rooster in de handen gedrukt kreeg met de aan moediging: „Ga je gang maar, ik kom wel eens kijken." Bijna twee weken gaf hij les, en hij had meteen de smaak te pakken. „Dat het christelijk onderwijs zou zijn," zegt de scheidende rec tor, gevraagd naar zijn persoon lijke motivatie hiervoor, „ach, dat was eigenlijk een beetje vanzelf sprekend. Ik kom uit een ouder wets Gereformeerd gezin, was zelf op een christelijke school geweest, wist wel dat er verzuiling was, en dat er andere soorten onderwijs bestonden, maar het les geven op een christelijke school lag toch van meet af aan in nujn lijn. Hoewel: op Curagao, waar ik dertien jaar les heb gegeven, en waar geen pro testants christelijk onderwijs was, en ik les gaf op de school van het Eilandgebied, heb ik me ook uitste kend thuis gevoeld." GEZOCHT „Toen ik terug ging naar Neder land. mijn oudste had toen net de brugklas gehad, zocht ik naar een christelijke school: zij wilde name lijk theologie studeren wat ze ook mderdaad gedaan heeft." Na drie jaar in Den Haag te heb ben gewerkt, hij kreeg al een baan voordat hij was afgestudeerd: zo'n lerarennood was er, ging Hagg in 1956 naar de christelijke HBS m Djakarta, waar hij twee jaar les gaf totdat de Concordantenscholen, de Nederlandse scholen aldaar, zeer tot zijn spijt, ophielden te bestaan Voordat hij terug was uit Indonesië had hij al weer een baan aan het Rotterdamse Calvijnlyceum (1958- 1960). „Ik heb nooit geweten wat heim wee was. Had nooit heimwee in Indonesië, vond het er heerlijk, een prachtig land, waar het voor een geograaf een luilekkerland was Toen ik tegen nujn zin terug was in Den Haag had ik een gevoel waar gezang, en wordt er luid gelachen. „Omdat ik vijftien jaar in de tropen heb gezeten, gaan we een tropen- feest vieren. De leerlingen zijn van plan om de temperatuur hoop op te voeren. Via het Antillenhuis komt er een mevrouw met een prachtige poppenverzameling, en de Sticusa zal een kleine tentoonstelling leve ren over de Nederlandse Antillen. Er is een Indonesisch restaurantje, waar je allerlei lekkers kunt krij gen. Toen de collega's een paar maanden geleden eeri afscheids feestje voor me wilden bouwen, heb ik gevraagd om iets te beden ken waaraan vooral de leerlingen iets hebben. Morgen viert de bo venbouw het feest. De kinderen kringen, met toestemming van de Inspecteur, ook nog een vrije dag: ze moeten eigenlijk vnjdag nog naar school, maar krijgen voor GROTER MERKWAARDIG Op Curasao hadden wij ook An tilliaanse leerlingen, en ik heb in die dertien jaar beleefd, dat het percentage Antillianen gelukkig steeds groter werd. Toen ik daar kwam hadden we 300 leerlingen, toen ik daar wegging, ook daar was ik de laatste vier jaar rector, had den we zo'n 560 leerlingen. Met eni ge moeite kon je daar ook alle leer lingen kennen, al was het alleen maar van gezicht." POSITIEF „Verder is er natuurlijk veel ver schil tussen leerlingen van twintig „Is het onderwijs op zich er op vooruit gegaan?" „Er zijn merkwaardige verschil len. Ik heb wel eens de vergelijking gelezen tussen een leerboek Duits van dertig jaar geleden en van nu. Als je de methoden met elkaar ver gelijkt, zeg je: die leerlingen van dertig jaar terug moesten wel onder een geweldig juk door, hoor Daar zat geen vrolijkheid of aardigheid aan. Tegenwoordig probeert men toch wat meer op de smaak en inte resse van de jongeren in te spelen. Misschien is het ook wel waar wat ik wel eens gehoord heb, dat de leerlingen minder geconcentreerd zijn. Dat zal ook wel komen, omdat leerlingen veel meer afleidingsmo gelijkheden hebben dan zo'n jaar of '...er is tegenwoordig zo veel aan de hand, waarmee kinderen worden geconfronteerd. van ik dacht: hé, dat zal wel een soort heimwee zijn. Na twee jaar kreeg ik een baan m Curagao aan het Peter Stuyvesant College. Daar zijn mijn vrouw en ik, met onze baby van zes maanden naar toe gegaan. Onze twee andere kinde ren zijn daar geboren. We zijn er dertien jaar gebleven, en hebben er een heerlijke tijd gehad." TROPENFEEST Terwijl de rector en ik zitten te praten worden er in de school de voorbereidingen getroffen voor het „tropenfeest", dat de onder bouw hem zo dadelijk zal gaan aan bieden. Er hangen overal guirlan des, allerlei gangen zijn met tou wen afgezet, en bij de ingang hangt een spandoek met het opschrift. „Tropicana". Nu en dan klinkt er deze gelegenheid donderdag sochtend vnj: ik heb altijd het idee dat je leerlingen geen groter ple zier kan doen dan ze een vrije dag te geven." VERSCHILLEN Hoe denkt rector Hagg over de verschillen in het onderwijs van toen hij begon en nu hij ermee ein digt? „Uit Indonesië hennner ik me de geweldige leergierigheid van de Chinezen. Er zaten naast Indone siërs ook vele Chinezen op onze school. In HBSB had je toen maar een uur aardrijkskunde per week, en als je daar een voldoende voor had hoefde je er geen examen in te doen. De praktijk was natuurlijk, jaar geleden en van nu. Er is veel veranderd, voor een belangrijk deel ook in positieve zin. De leerlin gen zijn wat vnjer geworden, en het kontakt tussen leerlingen en oude ren lijkt mij ook veel gemakkelijker geworden." BINNENKOMST „Ter illustratie misschien dit. Toen ik hier dertien jaar geleden kwam, hadden we ook al brugklas kampen. De brugklasleerlingen, die in de aula kort werden toege sproken, gingen daarna naar de bussen om naar Lunteren te ver trekken. Als ik vergelijk de binnen komst van de leerlingen toen en nu, en de manier waarop ze met zo'n 160 a 180 met elkaar in de aula zit- dertig terug. Het zou een heel inte ressant onderzoek zijn om vast te stellen wat de invloed van televisie is op de jeugd. Gewoon maar die mogelijkheid om, thuiskomend, de knop te kunnen indrukken en beel den te zien. Nu zullen de meeste jongeren met onmiddellijk naar programma's over de derde wereld of natuurdocumentaires zoeken, ik denk, dat ze meer naar anderssoor- tige programma's zoeken, maar ze worden er toch maar mee gecon fronteerd. Misschien is het wel zo, dat de leerlingen van tegenwoordig wat minder hard moeten werken dan die van vroeger, maar als je aan de andere kant de eindexamens ver gelijkt met die van vroeger, dan kun je die bewenng met helemaal volhouden. Het is wel zo dat er voor een goed diploma te behaJen en m de maatschappij verder te kunnen. Kijk, daar lag vroeger voornamelijk het accent op. Ik kan me van mijn eigen HBS-tijd, afgezien van sport die we deden m schoolverband, met zo erg veel dingen herinneren, die echt leuk waren. Wat dat be treft vind ik dat er m het onderwijs veel ten goede is veranderd." „Dan kom ik toch weer terug op het punt dat ik straks noemde: de omgang tussen jongeren en oude ren, die gemakkelijker is. Voor een leerling vandaag de dag kan het geen enkel probleem zijn om een leraar of lerares aan te schieten en om opheldering over het een of ander te vragen. Als wij zo iets moesten doen, sliepen we daar nog wel even een nachtje over. Dat vind ik toch wel winst, die open verhou ding tussen jongeren en ouderen." Rector Jac. Hagg achter zijn bureau: de eisen die aan leerlingen gesteld worden, zijn nog altijd met mis.' dat het niet zo moeilijk was om daarvoor een voldoende te halen. Dan hielden de lessen op. Zo was ik dat gewend in Nederland. Tot mijn stomme verbazing kwamen de Chi nezen mij vragen of ze les mochten hebben tot en met het eindexamen, en zij droegen daarvoor zélf de on derwerpen aan." „Het waren ongelooflijke leer gierige leerlingen, en het was wat dat betreft een heel bijzondere school. Ook om andere redenen was die school bijzonder: hij was klem, we hadden er 220 leerlingen. Hier op het Corderius College heb ben we m de laatste twaalf jaar steeds tussen de 1000 en 1100 leer lingen gehad. Ik gaf daar aan alle leerlingen les, en kende iedereen na korte tijd. ten, dat is een heel groot verschil. Ik zeg helemaal niet dat het nu slech ter is, maar het is wel opvallend ènders. ze zijn veel drukker, veel rumoeriger. Nu zie je jongens, het zijn wel altijd jongens die dat doen, die beginnen gewoon over de stoe len die in de aula staan, heen te klimmen. Ze schreeuwen hier en daar naar toe, waar ze een vriendje of vriendinnetje zien. Ik heb voor de conrector, die dat leidt, bewonde ring. want je moet ze natuurlijk wel even rustig knjgen, en dat is iets minder eenvoudig dan laten we maar zeggen vijftien jaar geleden. Als we zeggen, dat de leerlingen wat levendiger zijn, hebben we daar ruets onaardigs mee gezegd, denk ik." de moderne talen een andere aanpak is, maar ik denk dat, en dat geldt voor zowel exacte als andere vakken, de eisen die gesteld wor den met mis zijn!" VERWACHTINGEN „Misschien is dat ook wel een probleem: wat verwacht je van een school? Het is interessant om te constateren, dat het verwachtings patroon van de ouders heel ver schillend is. Er zijn ouders die voor hun kind in de eerste plaats zoeken naar een wat gezellige school, wat dat dan ook wezen mag. Er zijn ook ouders die kinderen laten we maar zeggen op de ouderwetse manier naar school sturen: om wat te le ren." „Om m een zo kort mogelijke tijd COMPENSATIE „Zou al die beweeglijkheid, waar u het over had, met een compensa tie zijn voor het feit dat kinderen nu al heel jong geconfronteerd wor den met de grootste calamiteiten?" „Ja. Ik denk ook dat je, als je al kntiek zou willen hebben, daar re kening mee moet houden. Kijk, met vandalisme, daar heb ik een ont zettende last mee, en wie niet, maar ook dan begin ik maar weer met me af te vragen: in wat voor situatie zitten die jongens? In wat voor we reld leven ze? Hebben ze werk? Nou, dat is geen excuus voor hun optreden, maar dan begrijp je er wel iets van. Daar hebt u gelijk in. Er is tegenwoordig zo veel aan de hand, waarmee kinderen worden geconfronteerd. Vroeger had je misschien de gelegenheid om iets langer vertrouwen te hebben in de volwassenen om je heen. Nu word je er misschien al heel jong bij be paald, dat die mensen maar rare dingen doen. Als ik op zo'n teevee hoor over giflozingen in de Rijn, denk ik: dat probleem was er vroe ger niet. Als ik het over de Rijn had dacht ik aan mooie Rijnreisjes en veel natuurschoon." „In die zin denk ik dat het voor opgroeiende mensen beduidend moeilijker is dan vroeger. Dan kunt u, maar dat zeg ik met erg veel schroom, dar ook bij betrekken dat je veel meer gezinnen hebt, die gebroken zijn. Ik denk dat dat vroeger ook minder vaak voor kwam." „Daar komt nog bij - dat speelt bij jonge kinderen niet, die hoeven we niet aan te praten dat ze nu al zorg hebben over het eventueel later werkeloos worden - dat een verschijnsel als werkloosheid besr i jeen rol speelt bij leerlingen in 4e eindexamenklassen. De gedach ten: knjg ik wel werk, kan ik wel studeren wat ik wil, zouden toch wel enigszins demotiverend kun nen werken." „Alle problemen kunnen in het ideale geval op een geschikt mo ment aan de orde komen in de verschillende vakken. Wat dat be treft kan de school het hele plaatje rond spelen. We hebben geen vak milieukunde, maar er zijn veel vak ken waarbij de milieuvervuiling ter sprake kan komen, en je met el kaar kunt praten over de taak en de zorg, die je ten opzichte van het milieu hebt." „Als ik met leerlingen praat doet het met deugd, dat er toch een heleboel zijn, die vertrouwen heb ben, optimistisch zijn, en die een grote mate van vrolijkheid kennen. Je kunt er bewondering voor heb ben dat kinderen er best zin in hebben, terwijl ze wel degelijk op de hoogte van de problemen zijn." LEUSDEN - De gemeente Lensden heeft het huurcon tract met de Stichting O.JJ.C. De Geut voor een half jaar verlengd. Oorspronkelijk zou het betreffende contract met ingang van 1 januari 1987 op gezegd worden en zou het be heer van de boerderij De Geut in handen van Soccle over gaan. Maar omdat de ge sprekken tussen Soccle en het Geut-bestuur nog niet zijn af gelopen, is het raadsvoorstel, waarin de overname door Soccle wordt geregeld, inge trokken. Voorwaarde is echter wel dat m het komende half jaar de zaak als nog rond komt. De verwachtingen zijn dat met ingang van 1 maart 1987 de overname kan worden gereali seerd. Daarmee wordt dan een in het verleden geuite wens van de raad gehonoreerd. Na enige aarzeling bij het be stuur van O.J.J.C. De Geut heeft er een aantal gesprekken plaatsge vonden tussen enerzijds de ge meente en anderzijds de stichtin gen Soccle en O.J.J.C. De Geut. Er blijkt een mate van overeenstem- AMERSFOORT - Filmhuis Appelmarkt houdt van woensdag 24 tot en met dinsdag 30 december een 'Week van de lange film'. Er worden zeven bekende films gedraaid, vooral 'klassiekers'. In verband met te verwachten drukte raad het filmhuis belangstellen-den aan kaarten te reserveren. De voorstellingen beginnen allemaal om 20.00 uur. De week wordt woensdag 24 decem ber geopend met 'Paris, Texas' van de Duitse regisseur Wim Wenders. Hij maakte deze produktie in 1984; het is een aangrijpend verhaal over de met- alledaagse Amerikaan Travis die na een misgelopen huwebjk aan een eenzame zwerftocht begint Familieleden sporen hem na jaren op en brengen hem terug in de 'bewoonde wereld' In de hoofdrollen spelen Harry Dean Stanton als Travis, Hunter Carson als de zoon en Nastassja Kinski als de moeder. De film won in 1984 de Gonzen Palm op het filmfestival van Cai DIE ZAUBERFLOTE Op donderdag 25 december, eerste kerstdag, draait m het Filmhuis "Die Zau- berflote' van Ingmar Bergman. Het is een verfilming (uit 1974) van de opera van Mozart, door Bergman gemaakt in opdracht van de Zweedse televisie De film speelt zich grotendeels, door de regisseur waarschijnlijk ironisch be doeld, tussen decors De hoofdrollen worden vertolkt door Josef Kosthnger, Irma Urrila en Hak an Hagegard. De vnjf andere films uit de 'Week van de lange film' zijn Die Blechtromrnel, Ka- os, Lolita. The Seven Samurai en Stalker ming te zijn bereikt die voor een overdracht van het beheer noodza kelijk is. Die voorwaarden zijn in de huurovereenkomst met Soccle vastgelegd. „Met Soccle is overeengeko- men, dat voor het gebouw De Geut I een huur in rekening zal worden gebracht van 23.000 gulden", aldus het college in het voorstel dat mo- menteel nog wordt aangehouden. „Bij de huurpnjsbepaling is aan sluiting gezocht bij de gebruike lijke systematiek van huurbereke- rung van sociaal-culturele accom- modaties, te weten vijftien procent van de investeringslasten." BEHEERSCOMMISSIE „Hoewel het instellen van be heerscommissies een zaak van het bestuur van de Stichting Soccle en als zodanig imperatief in het statuut voorgeschreven is, achten wij „Hoewel het instellen van een beheerscommissie een zaak van het bestuur van de Stichting Soccle en als zodanig imperatief in het statuut voorgeschreven is, achten wij het overbodig dat m dit geval een beheerscommissie in het leven zou worden geroepen met een an dere samenstelling dan het stich tingsbestuur van De Geut", aldus het college. Die stichting De Geut zal een huurprijs moeten betalen aan Soc cle voor het gebruik van de boer derij aan de Zwarteweg. In die huurprijs zijn de baromzet en de energiekosten verdisconteerd. „De huurprijsbepaling is momen teel nog onderwerp van nader overleg", schreven B&W al in het concept-voorstel. Dat overleg is dus nog gaande. J it LEUSDEN - Je hoort het met zo vaak meer, maar afgelopen vrijdag was het in Leusden weer raak: een 60-jar.g li huwehjk. Een gebeurtenis waar je best wel even bij stil mag staan. Dat deden de heer en mevrouw Kreikamp- Van q Dam dan ook. Ter verhogmg van de feestvreugde bracht burgemeester Rademaker, samen met zijn vrouw, een j bloemenhulde. De heer Kreikamp werd geboren in 1898 te Amersfoort en zijn vrouw drie jaar later m Woudenberg. Sinds 1 jj november 1933 woont het echtpaar in Leusden. Het huwehjk werd 60 jaar geleden echter nog gesloten w Woudenberg.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 12