I ,Men mag ons nooit met Hilversum vergelijken" oorbereidingen voor Bavo l! in vergevorderd stadium Kantongerecht Amersfoort Saterdag jaaroverzicht van Omroep Leusden ïeuwe onderwijsvorm volgend schooljaar van start: Uitzending plaatselijk nieuws DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 LEUSDEN - Nog een paar weken en Leusden sluit een roerig jaar af. Komende zaterdag en zondag kunt u nog eens op uw gemak alle belangrijke dingen de revue laten passeren. De lokale Omroep Leusden zendt dan haar Jaar overzicht 1986 uit. Driehonderden vijfenzestig dagen sa mengevat in twee uur televisie. Zet uw stoel, uw drankje en hapje maar alvast klaar. zeggen: ,Och ja, dat is dit jaar ook gebeurd.' Daarnaast willen we la ten zien dat wij, Omroep Leusden, er nog steeds zijn. We zijn een tijd lang met op de kabel geweest. Dat is een kwestie van centen. Als we meer centen krijgen, dan zijn we vaker op de kabel te zien." Wat dat betreft kan men toch een kleine vergelijking maken met Hil versum: ook daar zijn de financiële problemen groot. En dat is dan ook te merken aan de programma's. „Stel dat we beter materiaal had den", filosofeert Salverda hardop, „dan kunnen we ook betere pro gramma's maken." Het jaarpro gramma 1986 kan gerealiseerd worden met wat geld van de ge meente („van de post voorlich ting") en wat giften. „Het is opvallend wat er gepres teerd wordt", zegt de producer/re gisseur. „Er wordt echt hard ge werkt en nagedacht. Ik hoop dat de mensen straks meer naar de in houd kijken dan naar de kwaliteit. Het gaat erom dat mensen zich te rugzien." Aan Ago Salerda de vraag welke uitgangspunten er bij de samen stelling van het programma ge hanteerd zijn. „We hebben geke ken waar we beelden van hadden en voor welke onderwerpen we nog beelden konden maken", legt hij uit. Een uiterst on-joumalistiek uitgangspunt, maar gezien de si tuatie best wel te verdedigen. „Van de opening van rijksweg 28 De samenstellers van het lokale levisieprogxamma zijn erg dui- •lijk: „De kwaliteit zal wisselend jn. Iedereen werkt met zijn eigen imera. Men mag ons dan ook joit vergelijken met Hilversum, ie faciliteiten hebben we niet." In de studio van Henk van Leest de afgelopen week dag en nacht swerkt om alles op tijd klaar te rijgen. Zaterdag zijn de laatste op- imes gemaakt. Nu is het een westie van monteren. En daar aan uren, vele uren in zitten. Maar lar staat tegen over dat, zo zegt ien zelf, er een goed programma tkomt. „We moeten de time-base- corder huren", vertelt Ago Sal- :rda, producer/regisseur van het :ogramma, tussen de bedrijven »r. „Dat apparaat corrigeert het =eld voordat het de kabel op gaat. nders wappert het beeld te veel. genlijk moet de gemeente zelf ;n time-base-recorder aanschaf- n, vinden wij. Stel dat de ge- eente straks zelf op de kabel wil. ui hebben ze het apparaat ook dig." P FRISSEN Salverda: „De bedoeling van het ogramma is om het geheugen n de mensen op te frissen. Dat ze zijn opnames bijgemaakt", gaat Sal verda verder. „We hebben geen opnames van de opening zelf. Maar wel een gesprek met de burge meester daarover." En vervolgens: „We willen beelden laten zien van activiteiten waar de Leusdenaren zelf bij betrokken zijn geweest. Daarnaast ook een paar opening van bedrijven die zich m Leusden vestigden, zoals de Arag en de SBBO. Maar dat zijn korte items." Het spreekt voor zich dan men zich concentreerde op de gebeur tenissen die zich in dit jaar afspeel den. Ook gaat men wat nader in op de branden van vorig jaar. Salverda en consorten willen laten zien hoe het nu met sporthal De Meent, ba sisschool De Hobbit en de plannen voor het nieuwe zwembad is. „Wat het zwembad betreft hebben we alle ontwikkelingen in beeld", al dus Salverda. „We hebben ook een gesprek gehad met de heer Van de Wall Bake, de voorzitter van de Zwembadstichting." De presentatie van het twee uur durende programma is in handen van een opmerkelijk duo: Marion Jager, bekend van de verkiezings uitzending in maart én van de lotto balletjes in Hilversum, en burge meester Rademaker. „We hebben bewust voor deze formule geko zen. Twee verschillende stemmen maakt het programma wat levendi ger. Dat brengt er meer afwisseling m. Bovendien is het een aardig duo", zegt Salverda. Waarom de keuze voor de bur gemeester? „Dat vonden we wel leuk. Hij heeft er zelf ook meteen mee ingestemd." Afgelopen zater dag werd m De Korf de presentatie opgenomen. „De burgemeester vond het leuk om te doen. Hij stond ervan te kijken dat het allemaal zo relaxed ging." Intussen neemt Henk van Leest het gesprek van Ago Salverda over. Salverda moet het gesprek met Van de Wall Bake inkorten. „Er wordt weinig kntiek gegeven", al dus Van Leest, die samen met Jan van Velzen en Jan Lohuis die mon tage doet. „We laten zaken zien zonder dat die becommentarieerd worden. Je kunt pas commentaar gaan geven als je regelmatig op de buis bent. Maar als je maar een of twee keer een uitzending hebt, is dat niet juist." Afgelopen zaterdag werden er m De Korf nog volop opnames gemaakt voor het jaaroverzicht van Omroep Leusden. Onder meer van de presentatie, die in handen is van burgemeester Rademaker en Marion Jager (Van de redaktie) LEUSDEN - De voorbereidingen voor het nieuwe Bavo- nderwijs zijn al in een vergevorderd stadium. De twaalf holen, die eerder dit jaar van het ministerie van Onder ijs officieel toestemming kregen om als eerste met dit isisonderwijs te experimenteren, hebben in twee maan- sn tijd een projectplan uit de grond gestampt. Dat project - lan ligt momenteel ter goedkeuring bij het ministerie. Ook bij de LTS Don Bosco in Leusden, één van die twaalf holen, is men druk bezig met de nieuwe onderwijsvorm ie in het komende schooljaar van start moet gaan. Be- ilve de Bavo wordt daar ook primair beroepsonderwijs ibo) gerealiseerd. Dat PBO moet straks leerlingen afleve- n die direct in het bedrijfsleven in te zetten zijn. kunnen leerlingen hun leergang naar eigen inzicht inkleuren." Vol gens Stevens is die vrije ruimte, in totaal meer dan een kwart van het totale aantal lesuren, geboren uit noodzaak. Hij noemt het essentieel voor basisvorming. Wat gaat er dan in die vrije ruimte gebeuren? De heer Stevens- geeft een korte opsomming van de mogelijkheden: „Levensbeschou welijk onderwijs, begeleiding van leerlingen die achter- of voorlopen, leerlingen met sociale problemen helpen. Dat soort dingen moet je kunnen doen in basisvorming. On derwijs is een zaak voor hoofd, hart en handen. Alle elementen moeten een gelijkwaardige behandeling krijgen. We zijn tenslotte mensen en moeten dan ook als mens onder wijs volgen Er zijn al genoeg egoïsten in de wereld." Half juni kregen de twaalf scho- i, waaronder de LTS Don Bosco I Leusden, de officiële toestem- ng om met het basisonderwijs te perimenteren. Sindsdien is er el wat gebeurd, zo blijkt uit het rhaal van directeur G. Stevens, iet nieuwe kabinet heeft heel dui- lijk gekozen voor de nota „Basis- rming in het voortgezet onder is" van de Wetenschappelijke ad voor Regeringsbeleid", aldus ivens. „Basisvorming moet het irden." Op basis van die duidelijke uze van het kabinet spreekt men it meer, zoals in juni nog het ge- 1 was, over Voortgezet Basison- rwijs (VBaO), maar gewoon kort- ig over basisvorming (bavo). Op basis van de nota van de RR stelden de twaalf deelne- inde scholen een projectplan sa in. Daann wordt onder meer de derwij skundige opzet uit de eken gedaan. „Dat plan is in ee maanden letterlijk uit de ond gestampt", vertelt directeur ivens. METERING Het projectplan is een beschnj- ig van het dubbelproject dat een rbetering van het onderwijs Dogt. Dat moet worden bereikt or de invoering van algemene nsvorming in de eerste drie jaar o het voortgezet onderwijs en de "Wikkeling van een nieuwe vorm ders beroepsonderwijs. In de prak- en t v s betekent dat, dat kinderen na dag) onding van de basisschool niet Keen hoeven te kiezen welke ivolaoDleiding (mavo, havo, vwo en dergelijke) ze gaan volgen. Die keuze wordt nu dne jaar uitgesteld. Volgens de heer Stevens is dat uitstel van keuze is belangrijke zaak. „Het gaat erom dat leerlingen zelf bepalen op basis van interesse en capaciteit in welke richting ze zich willen ontwikkelen. Kinderen die nu de basisschool verlaten, hebben daar weinig notie van. Op basis van toetsen worden ze nu in een hoekje geduwd. Dat gebeurt dan meer op grond van de capaci teiten dan op basis van interesse." De bavo staat dan ook open voor alle leerlingen die de basisschool verlaten. Er zijn slechts een paar uitzonderingen. Voor kinderen die een aangepaste vorm van onder wijs nodig hebben, omdat ze bij voorbeeld blind, doof of zwaar ge handicapt zijn, blijft het (voortge zet) bijzonder onderwijs de aange wezen weg. FUNCTIONEREN Bij basisvorming gaat het met al leen om de overdracht van kennis, vaardigheden en inzicht; ook het functioneren in de maatschappij, het uitoefenen van een beroep en verdere scholing komen volop aan bod. Dat komt ook tot uitdrukking in de zogenaamde lessentabel. In die tabel wordt aangegeven hoe veel lesuren er m drie jaar tijd aan de diverse vakken besteed moeten worden. „Omdat we de duur van de lesu ren terug hebben gebracht van vijftig minuten naar vijfenveertig minuten, hebben we meer vrije ruimte kunnen creeren. In die uren AFSLUITING De bavo duurt in principe dne jaar, maar maximaal vier jaar. Er wordt gewerkt met heterogene groepen. „Kinderen zijn ook ver antwoordelijk voor elkaar. Ze moeten leren samenwerken." De zogenaamde remediale hulp (waaronder het bijspijkeren van leerlingen die achterlopen) wordt zoveel mogelijk geïntegreerd in het onderwijs. Leerlingen met een achterstand worden dus niet in aparte groepen bij elkaar gezet, maar worden gewoon bij de rest betrokken. „Dat legt wel een grote claim op het lesgebeuren", aldus directeur Stevens. Aan het einde van de opleiding basisvorming ontvangen alle leer lingen een getuigschrift en een profielbeschrijving. Daarin staat aangegeven welke leerstofinhou- den zijn verwerkt, welke resultaten daarmee zijn behaald en welke ru- veau's zijn bereikt. Ook wordt een advies gegeven voor de doorstro ming naar vervolgonderwijs. Na het volgen van de bavo kun nen leerlingen overstappen naar het voortgezet onderwijs of direct naar het beroepsonderwijs. Mo menteel wordt er nog onderhan deld om die doorstroming veilig te stellen. „We willen daar duidelijke afspraken over maken, zodat leer lingen met geconfronteerd worden met toelatingsexamens en derge lijke", aldus de heer Stevens. VARIANT Leerlingen die om persoonlijke redenen niet kunnen voldoen aan de lange weg van basisvormingen voor wie uitstel van beroepsvoor bereiding niet wenselijk is, kunnen deelnemen aan de combinatie-va riant. Na twee jaar bavo kunnen die leerlingen overstappen op de va riant, zodat zij als nog, desnoods met een zogenaamd verdiepings jaar, het algemene streefniveau ba sisvorming kunnen behalen. „Leerlingen die deelnemen aan deze leerweg behouden de moge lijkheid om (delen van) de streefni- veau's van de basisvorming te be halen", zo staat er m een toelichting op het plan. „Eveneens is het mo gelijk om de overstap naar het PBO (primair beroepsonderwijs, red.) We zitten sinds vorige week weer midden in het mist-seizoen. Wat dat voor het verkeer betekent, werd nog weer eens goed duide lijk op de strafzitting van 4 december, n.a.v. een ket tingbotsing op de Al bij Bunschoten, bij dichte mist - zicht 50 meter - op 11 maart j.l. Bijna de hele ochtend werd aan de gevolgen hiervan besteed Dertig auto's waren bij acht aanrijdingen betrokken ge weest. Elf mensen waren uit eindelijk gedagvaard omdat ze "te hard gereden hadden en onvoldoende afstand hpwaarH te maken omdat de beroepsvoor bereidende leerstof gerelateerd is aan de leerstofmodulen van het PÈO." „Het eindniveau van leerlingen die de basisvorming gevolgd heb ben zal zeer verschillend zijn. Lan delijk vastgestelde eindtermen zullen de garantie bieden dat de kwaliteit van de basisvorming vol doende is voor vele doorstro mingsmogelijkheden. Het hoogste eindniveau basisvorming is verge lijkbaar (dus met gelijk aan, red.) met het huidige LBO/MAVO C/D niveau", aldus Stevens. KWALIFICEREND Het pnmair beroepsonderwijs (PBO) moet één van de mogelijke vervolgopleidingen na de basis vorming worden. De twaalf scholen die nu samenwerken om de bavo gestalte te geven, zullen ook de ontwikkeling van deze onderwijs vorm ter hand nemen. Pas in au gustus 1990 zal daarmee een start gemaakt worden. Wat m ieder geval vaststaat, is dat het PBO een vorm van kwalifi cerend beroepsonderwijs wordt. Stevens: „Leerlingen die nu het LBO hebben gevolgd, zijn met ge kwalificeerd. Het PBO wil herken baar zijn voor het bedrijfsleven. Dat wil zeggen dat de leerlingen die het PBO hebben gevolgd direct in zetbaar zijn omdat ze een kwalifi catie hebben. Daarmee willen we een beetje voldoen aan de roep vanuit het bedrijfsleven." geiet op de weersomstandig heden", zoals de officier kort de tenlastelegging omschreef. De meesten waren vanuit Drente en Overijssel naar Amersfoort gekomen om te recht te staan, maar ook inwo ners van Amersfoort, Putten en Voorthuizen hoorden bij de verdachten. Overigens had nie mand zich aan opvallende fou ten schuldig gemaakt en het feit dat je, naast de schrik en de schade, ook nog eens een boete moet betalen, sprak dan ook niet iedereen aan. Vooral een automobilist uit Put ten voelde zich in zijn wiek ge schoten omdat hij wel alles ge daan had om verdere schade te voorkomen door in de berm te rraan ctaan pn nok anHorpn Volgens Van Leest moet het een herkenningsprogramma worden. Men gaat met chronologisch te werk. Het hele programma is in blokken verdeeld. Zo is er een ge deelte over feesten m Leusden te zien, een item over de verkiezin gen, evenals over de branden, het bouwen in Leusden, sport en het weer. Dat laatste gebeurt in samen werking met John Bernard en onze eigen weerman Jan Versteegt. LUCHTIG De volgorde van de onderwerpen is willekeurig. Er ligt geen bepaald patroon aan de show ten grond slag „Het zijn allemaal luchtige on derwerpen", vindt Van Leest. „Tenzij je de politiek als een zwaar onderwerp beschouwt." De voorbereidingen begonnen zo'n acht weken geleden, meteen nadat de beslissing viel om een jaaroverzicht te maken. Er moesten nog heel wat opnames gemaakt worden, zowel binnen als buiten. „Zo willen we laten zien om welke plaatsen het nu precies gaat bij de grenscorrecties", zegt Van Leest. „De bereidwilligheid van de mensen om mee te werken was enorm", vervolgt hij zijn verhaal. „Het is alsof je NOS-je speelt. Dat is één van de aardige dingen van lo kale omroep: alles is dichtbij." Het blijft natuurlijk de vraag of je mensen twee uur lang kunt blijven boeien met beeldmateriaal van wisselende kwaliteit. Op een be paald moment kan zoiets storend zijn. „Wanneer het onderwerp inte ressant is, is het beeld met zo be langrijk", zegt Henk van Leest. „De meeste tijd zit 'em m de on derwerpen zo boeiend mogelijk te brengen. Het langste item duurt vier a vijf minuten, terwijl je met ruw materiaal van een half uur zit. Maar dat is een kwestie van erva renheid. Op den duur ga je het veel beter voorbereiden; dan weet je wat je wilt hebben." VERDWENEN Veel uitzendingen heeft Omroep Leusden nog met gehad. Het stre ven van elke maand een soort van maandjournaal bleek met haalbaar vanwege de financiën. Desalruette- Een PBO-opleiding duurt twee jaar. Voor leerlingen die in die pe riode met aan de eindtermen kun nen voldoen, bestaat de mogelijk heid om er nog een extra jaar aan te plakken. De leerstof wordt aange boden m modulen (leerstofblok- ken). Elke leerling knjgt de gele genheid om naar eigen vermogen deze modulen af te werken. Wordt een aantal modulen met voldoende resultaat afgewerkt, dan geeft dit recht op een certificaat. Na het be halen van alle certificaten volgt het diploma. Met dat diploma is door stroming naar MBO of gelijkwaar dig onderwijs mogelijk. VUTO De al langer bestaande Vuto-op- leiding blijft m zijn huidige vorm bestaan. Deze opleiding geeft een extra kans op (theoretisch) ver volgonderwijs voor leerlingen die voor doorstroming of een bepaald niveau van de leerstof (nog) met behaald hebben, of het benodigde vakkenpakket niet volledig bezit ten of zelf een meer gedegen basis wensen. Via deze eenjarige oplei ding kan men alsnog doorstromen naar de gewenste vervolgoplei ding. De heer Stevens verwacht niet dat het projectplan problemen zal opleveren bij het ministerie. „Het is gebaseerd op de nota van de WRR; het kabinet heeft die nota met beide armen omklemd", zo zegt hij. Uiterlijk half februari wordt de reactie van het ministerie ver wacht. Eind februari, en wel op 24 daartoe aan te sporen en toch "op één hoop gegooid werd met de rest". Hij had de politie niet afge wacht. Toen hij schrok van een vrachtwagen, die toch nog bijna zijn opzij gezette auto ramde, had hij zijn naamkaartje aan een mede-slachtoffer over handigd en was naar zijn werk gegaan. "Ik heb correct gehandeld" vond hij "Maar ik had mis schien maar beter mijn auto to tal loss kunnen laten rijden door die vrachtwagen". Hij oogstte wel gelach, maar geen succes. Hij werd tenminste, evenals de anderen. veroordeeld tot 100,- boete Overigens 100,- lager dan de eis, gezien de omstandigheden en omdat u uw geld deze dagen wel beter zult kunnen gebruiken", zoals de kantonrechter, mr Van Von- deren, zijn uitspraak moti veerde. Een uitzondenng vormde de verdachte uit Voorthuizen, die zeer stellig verklaarde al stil ge- Qtaan tp hphben voordat hii mm heeft men het afgelopen jaar veel opnames gemaakt om te oefe nen. „Veel materiaal is verdwenen. Gewoon gewist. Van de onderwer pen die m het jaaroverzicht zitten, v/as basismateriaal aanwezig. Maar dat is een kwestie van geldgebrek. De banden moesten steeds opge- nieuw gebruikt worden. Een beetje behoorlijke videoband kost dne tot vier tientjes. En dan moet je nog niet te veel copiëren." Zo had iemand de brand m zwembad Bavoort op video gezet, maar inmiddels weer gewist. Ook van het verkiezingsprogramma heeft de omroep zelf met compleet op video staan. Een archief opbou wen is voorlopig nog een onmoge lijkheid. Reden? Geldgebrek. Een echte regisseur is er niet. Wel een eindredakteur: Ago Sal verda. „Maar Ago is de drijvende kracht", aldus Peter Noorland, me dewerker van Omroep Leusden. Vandaar ook dat hem die functie dan ook min of meer wordt toege dacht. „Het is een gezamenlijke produktie", legt Henk van Leest uit. „Alle onderwerpen zijn apart op genomen Iedereen is voor zijn ei gen item verantwoordelijk. De ver antwoordelijkheden lopen een februan, houdt de Don Bosco- school een informatie-avond over het bavo-onderwijs. Inmiddels is er door een duw van achteren te gen zijn voorganger schoof. Hij werd wegens gebrek aan be wijs vriiaesproken. Een vrachtwagenchauffeur kreeg 300,- boete, omdat hij volgens zijn tachograafschijf 97 km gereden had en het verwijt kreeg dat hij als extra grote en zware auto ook meer schade kan aanbrengen en dus ook ex tra voorzichtig had moeten zijn. De firma Borgia BV, een pluim veegroothandel uit Amersfoort, was al enige tijd geleden ge dagvaard omdat het bij de im port van kalkoenonderdelen uit Tsjecho-Slowakije in strijd ge- handel zou hebben met EEG voorscnntten en daardoor een onrechtmatig voordeel van 60.000 zou hebben behaald, wat terugbetaald moest wor den aan de Staat. De betreffende invoer- en be lastingvoorschriften zijn een in gewikkelde materie, waarbij voor het éne Oostblok land weer andere bepalingen gel den dan voor het andere. Het bednjf had destijds dan beetje door elkaar. Dat is wel grap pig." GEVARIEERD „Het is verschrikkelijk om om roep te spelen en niet uit te kunnen zenden", zegt Henk van Leest. Tij dens het programma worden de kijkers dan ook regelmatig opge roepen om donateur te worden van Omroep Leusden. In een persbe richt, dat gisteren op ons bureau neerdwarrelde, wordt al meege deeld dat dit jaaroverzicht best wel eens het laatste programma zou kunnen zijn van Omroep Leusden. „Maar voordat we dat weten, schotelt Omroep Leusden ons eerst een uitzending voor die gevuld is met beelden uit het bijna afgelopen jaar en gesprekken en ïtnterviews met bekende en onbekende Leus denaren", aldus het persbericht. De programmamakers zelf zien het allemaal wat minder zwaar in: „Het wordt een gevarieerd en leuk programma, waarin veel Leusde naren zich terug zullen zien en men soms met weemoed zal terugkij ken." Dat wordt kijken dus! ook een tolder verschenen waarin de meuwe opzet van het onderwijs op Don Bosco wordt samengevat. ook verklaard zeker niet opzet telijk fout gehandeld te heb ben. Bovendien vocht het de hoogte aan van het bedrag van hun onrechtmatige winst. De zaak was aangehouden voor een onpartijdig nader onder zoek. Op de zitting van 4 de cember verklaarde één van de deskundigen die het onder zoek verricht hadden, dat vol gens de nieuwste berekenin gen de hoogte van het be haalde voordeel geen 60.000,- was, maar/ 17.600,- Het bedrijf zelf kwam op een bedrag van slechts 4000,-. Omdat er opnieuw stukken op tafel kwamen die niet alle par tijen bekend waren, werd de behandeling een uur ge schorst. Hierna kwamen de deskundigen opnieuw lager uit, nl. onder de 15.00,-. De kantonrechter, die de vrij heid heeft om tot een lager be drag te besluiten, maakte hier gebruik van en veroordeelde tot terugbetaling aan de Staat van 7500,- en conform de eis tot een boete van 1000,- LEUSDEN - De eerste uit zending van het jaarover zicht 1986 van Omroep Leusden is op zaterdag 20 december van 17.00 uur tot 19.00 uur via Kanaal 4 van de plaatselijke CAI. Zondag wordt het pro gramma nog een keer her haald en wel tussen 11.00 uur en 13.00 uur, eveneens via Kanaal 4. In verband met deze uit zendingen van Omroep Leusden zal de Leusder Kabelkrant tijdelijk on derbroken worden. En wel op de tijden dat de plaatselijke omroep in de lucht zit. Mocht u op de uitzen ding willen reageren, of wilt u de lokale omroep financieel steunen, dan kunt u terecht op het vol gende adres: Omroep Leusden Postbus 162 3830 AD Leusden Telefoon 033-94.48.77 Giften kunnen gestort worden op rekeningnum mer 33.59.71.520 bij de Ra bobank Leusden (giro nummer van de bank is 27.81.35) ten name van dde Stichting Lokale Om roep Leusden. Wat ons betreft: veel kijkplezier komend week einde. Directeur G. Stevens: ,,Als mens onderwijs volgen: er zijn al egoïsten genoeg in de wereld."

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5