„Het is een verschrikkelijk gezellig, intiem gedoe" Fakkelwacht voor Rechten van de Mens Ie—sder krant Nieuwjaars receptie van B&W Avond voor alleen staanden We hebben ook jongere leden hoor, van begin 70. Leusdense UVV-semorensoos bestaat 15 jaar; esk SMff1 jllï De kaarters kun je echt niet van hun spel afhouden. tafellakens Van Kersbergen DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 algemeen 7 INTERNATIONAL Door Anco Mali Medewerkster mevrouw R. de Groot; óók al weer een jaar of veertien soosbegeleidster: „Het is een verschrikkelijk ge zellig, intiem gedoe. Wij zeg gen altijd: het is één grote fami lie Er is een flink aantal senio ren bij, die vanaf het begin lid is. Wij hebben echt het gevoel dat de soosleden familieleden van ons zijn. We proberen met de mensen, ook als ze niet meer kunnen komen, contact commissie zitten, die bij onze besprekingen zijn, zodat we een direct contact hebben over dingen die wij willen onderne men en rechtstreeks de opinie vernemen van de soosleden zélf. Het smterklaasgebeuren bij voorbeeld: dat hóéft zo nodig niet bij ons op de soos. De men sen willen het liefst gewoon een middag hebben met wat ze gewend zijn om te doen. Vooral de kaarters en biljarters. We hebben wel eens gedaan dat wij de pakjes verzorgden, we hebben ook wel eens lootjes getrokken, maar de soosleden LEUSDEN Woensdag 10 de- keioptocht in de Hamershof. U omvattende verklaring staan de cember was het de intematio- zult zich misschien afvragen, rechten van alle mensen, waar nale dag van de Rechten van waarom er zo'n dag gehouden ook ter wereld, zoals het recht de Mens. De Amnestygroep werd. op vrijheid van meningsuiting, Leusden hield die dag een fak- In de een dertigtal artikelen het recht op leven, vrijheid en LEUSDEN - Ter gelegen heid van de jaarwisseling houden burgemeester en wet houders op maandag 5 januari a.s. receptie van 19.30 uur tot 20.45 uur in het gemeente huis, 't Erf 1. Na het officiële gedeelte is er gelegenheid nog enige tijd informeel sa men te zijn. Inwoners van Leusden, zijn indi vidueel of als vertegenwoordigers van plaatselijke verenigingen en organisaties van harte welkom. (advertentie) onschendbaarheid van zijn of haar persoon en het recht op arbeid. Lang niet alle regeringen, die die verklaring hebben onderte kend, houden zich daar echter aan. Gelukkig is er in de wereld een yiutfiena bewustzijn over de rechten van iedere mens. Om dit bewustzijn nog meer te doen groeien werd 10 decem ber uitgeroepen tot de interna tionale dag van de Rechten van de Mens. De Fakkelwacht in de Hamers hof trok niet veel belangstel ling. Ook de schrijfavond werd met veel drukker bezocht. De schrijfavond vindt iedere tweede maandag van de maand in de basisschool 'de Brink' plaats, Lijsterbeslaan 54 Van 19.30 tot 21.30 bent u wel kom. LEUSDEN/AMERSFOORT - De NSVH-afdeling Amers- foort/'t Gooi houdt op zater dag 27 december een avond voor alleenstaanden in het ei gen gebouw aan de Curacao- laan 49 te Amersfoort. De avond begint om 21.00 uur. Voor meer informatie kan men 's avonds na 20.00 uur bellen naar 033-62.22.17. LEUSDEN - Twee december 1971 ging de senioren soos Leusden-Zuid van de Unie van Vrijwilligers van start in het Groene-Kruisgebouwtje aan de De Roo van Alderwereltlaan. Mevrouw M. Brinkert, die vanaf het begin de soos helpt runnen, herinnert zich de overweldigende opkomst. Er kwamen zo'n 65 mensen naar de eerste middag, die officieel werd geopend door burgemeester Van der Post. Heel spoedig verhuisde de seniorensoos naar de Ro- dakantine, waar men over veel meer ruimte kon be schikken. Die ruimte was broodnodig voor de di verse groepjes, die zich vormden: de biljarters, de klaverjassers, de handwerkploeg. Niet eens zo zeer was die grotere ruimte nodig voor het aantal bezoe kers. "Wij zijn nooit een grote soos geweest of ge worden", zegt mevrouw Brinkert. "Ons hoogste be zoekersaantal was 37 en momenteel werken we al geruime tijd met 22 mensen. Waar dat in zit begrij pen we niet: er wonen in Leusden-Zuid veel oude(re) mensen! Er komen af en toe wel eens nieuwe men sen bij, maar er is natuurlijk ook verloop omdat onze senioren té oud worden, overlijden, want dat hèb je met oude mensen." "l Gezellig samenzijn. „Wij zeggen altijd: het is één grote familie. Daar hebben we best een lek ker centje van om er wat gezel ligs mee te doen! Een paar da mes van de soos verzorgen de verkoop. Zij staan achter de ta fel. Ze kennen veel mensen en verkopen lekker. Al jaren lang hebben we daar iedere keer een tafel met een grote vlag er achter met UW bejaarden- soos. Eén van de medewerk sters van de Hobbyskoop was vroeger lid van onze soos trou wens, en handwerkte bij ons ELKE DINSDAG De UW seniorensoos Leusden- Zuid wordt elke dinsdag ge houden in de Rodakantine van 14.00 uur tot 16.30 uur. Als er mensen zijn, die willen komen en die geen vervoer hebben, kan de UW dit voor hen rege len. Zo nodig wordt er om extra rijdsters gevraagd. Het is zelfs ook altijd mogelijk om een be roep te doen op niet UW le den. Jarenlang hebben die ook voor de UW soos gereden. Vele waarderende woorden worden door mevrouw Brinkert en mevrouw De Groot gespro ken over Henny, die de hand- werkclub begeleidt. Zij maakt alle werkjes thuis af en geeft er de finishing touch aan. Zonder haar, daar zijn ze het over eens. zou de handwerkclub in elkaar zakken. Ook de hulp van me vrouw Van Leusden en van Joke wordt bijzonder op prijs gesteld. Dankbaarheid tenslotte ook ten aanzien van voetbalvereniging Roda, die jaren geleden een voetbalwedstrijd met tombola en wat dies meer zij organi seerde om voor de VW-senio- rensoos een biljart te kopen. "Roda, daar moét'echt de na druk op gelegdw worden if voor ons vreselijk fijn. We hoeven geen zaalhuur te beta len, betalen een habbekrats aan de beheerders. De drank jes, die gebruikt worden, zijn hun enige verdienste. Voor de rest zijn ze ons enorm ter wille. We zijn Roda voor al die vijftien jaar dan ook heel er kentelijk!" zitten op hun klokje te kijken en we hebben één keer ge hoord: ,,Hèhè, we mogen nü kaarten van de juffrouw!" Dus als je dat een paar keer mee maakt, zeg je: Wat willen jullie, doen we wat, of willen jullie lie ver dat de soos gewoon dóór gaat? Daar kiezen de leden dan zélf voor." KERSTVIERING FIJN BIJ RODA te houden. Dat lukt niet met al lemaal, maar we doen ons best." Mevrouw Brinkert: "Zo heb ik een paar dames, vróüwen van soosleden die overleden zijn, met wie ik contact houd. Je voelt je er zo mee verbonden. iets. De kerstviering willen de leden niet missen. Het is de laatste bijeenkomst voor het eind van het jaar. Meestal heb ben we een lunch, een koud buffet met hapjes. Vorig jaar had één van de senioren uit de conpnissie een pan heerlijke "Een keer per jaar gaat de se niorensoos op reis. Er zijn te weinig eigen mensen die deel kunnen nemen, en van andere UW projecten, zoals het zwem men, gaan dan ook mensen mee. Ze vinden het enig." vrouw, nou, daar moet je niet zeuren, niet praten. Het is kla verjassen en verder niks. Die mevrouw is zó enthousiast! Een aantal jaren geleden moest ze geopereerd worden op dins dagmiddag en toen ze de oper- Onze groep medewerksters is een ontzettend leuk stel. De sfeer in onze groep is heel fijn: er valt geen kwaad woord over te zeggen. We hebben drie se- auoren-soosleden die m onze nSBUi/jü 3 "Met <^e kergt. doen we wel Gezelhg een potje biljarten is eén van de vele mogelijkheden bij de UW-seniorensoos. groentesoep gemaakt. Mevrouw De Groot: "De mede werking van de senioren is erg groot. Mij is al een paar keer overkomen, dat als ik een ja rige niet kan bezoeken, één van de leden van de commissie aanbood om dat te doen. Met zieken precies zo. Ook met rij den. Eén van hen rijdt auto en neemt anderen mee. Dat doen ze tóch wel. 't Is echt zo'n fijn stel mensen!" Mevrouw Brinkert: "Vroeger hadden we een roulatiesys teem voor de mensen, die op gehaald moesten worden, met een aantal rijdsters. Dat is er momenteel haast niet bij. Er worden maar twee mensen door óns opgehaald. De rest haalt elkaar op dat is juist zo leuk met een kleine soos Maar dat houdt niet in, dat wij niet zouden willen groeien! Onze gedachten zijn uitgegaan naar de nieuwe wijken Wilgen- burg en Claeverenblad tegen over het zwembad. Mensen die daar wonen, zijn veel dichter bij óns dan bij centrum en de UW soos centrum barst tóch al uit zijn voegen! Bij ons kunnen er makkelijk leden voor. Wij doen: biljart, klaverjas, hand werktafel, rummikub. Mochten er mensen zijn die een of an dere club zoeken en die ideeën hebben: wij staan open voor alles. Er moet ook nog een sjoelbak zijn!" "Maar: bij Roda zitten we heel erg fijn. De verzorging is er af! Helaas gaan All en Ab, die de Rodakantine beheren, volgend jaar weg. Dat was me een fijn stel! Ook voor de senioren! Al les hadden ze voor hen over Het eervorig jaar was het met ons reisjë verschrikkelijk re genachtig weer. Op een paar punten werden mensen door de bus afgehaald De bus moest uit Noordwijk komen, en zat in een file. Dus die kwam vrij laat en iedereen stond maar nllend in die regen. Het jaar daarop zei de Rodakantinebe- heerder: "Dat is afgelopen. Jul lie komen allemaal naar Roda toe, en dan wacht je daar maar rustig op de bus." En dan moet hij toch expres van huis komen om de tent open te zetten! Nooit is iets teveel!" "In verband met ons 15-jarig bestaan dit jaar hebben we in plaats van de kerstmaaltijd een etentje georganiseerd in De Pe permolen. Dat zal een heel feestelijk gebeuren zijn. Dan hebben we 23 december de laatste soos van het jaar en dan worden er, als meestal, kerst bakjes gemaakt. Het zijn de da mes die dat doen, de heren gaan gewoon door met hun be zigheden. De kaarters kun je echt niet van hun spel afhalen! Dan beginnen we 6 januan 1987 weer de eersre dinsdag van het nieuwe jaar!" "We zijn maar met drie, vier mensen die met elkaar hand werken. Alles wat gemaakt wordt, wordt verkocht tijdens de Hobbyskoop in het Palet. "Ik zie er soms wel wat te genop. Vele mensen zijn hoog bejaard en lopen wat moeilijk Je moet ook altijd iets uitzoeken waar niet te veel bij gelopen moet worden. De gemiddelde leeftijd is zo langzamerhand best hoog. We hebben er een hoop 80-plussers bij, en die zijn zó trouw. Ze komen iedere week. Ze hebben het met naar hun zin, als de soos er soms een paar weken niet is." "We hebben ook jongere, hoor, van begin 70, eind 60. De oudste is 85, dié is enthousiast en klaverjast fanatiek. We heb ben twee klaverjastafels. De ene gaat een beetje speels, met een praatje De andere tafel, met dne heren en een me- ratiezaal werd binnengereden zei ze. en ze moest er zélf om lachen: "Eigenlijk moest ik kla verjassen." "Men heeft van een meneer, hij is tweeënegentig geworden, een dagboek gevonden, waarin hij genoteerd had dat de soos een lichtpunt in zijn oude dag was geweest. Als je dat hoort, heb je echt zin om weer dóór te gaan, al is die soos dan klein. Doordat wij af hankelijk zijn van Roda, het voetbalseizoen sluit al begin juni, horen we ook altijd van de mensen dat ze het vervelend vinden, dat onze soos dan auto matisch óók zo vroeg moet slui ten. We beginnen dan pas half augustus weer." .of een kaartje leggen. Voor een feestelijke kerst Mooie damast (diverse maten) Dealer van: Kendix Gardisette Jap Tulipan - Forbo Desso - Boras enz. INTERIEURVERZORGING Winkelcentrum „Hamershot" De Brouwerij 12, aan de Hamersveldseweg. leusden-C., tel. 033-946611.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7