Eucalypta in De Geut X N Uitslag loterij Zonnebloem Inde marge Oók een standpunt Garen Met de haren erbij Twijfels r Menukaart y- Het ambt en emancipatie Wethouder van verlichting Dikke Deur Slippertjes Redenering Onze Taal(l) Onze Taal (2) Veronderstellen Vanstuk gebracht Computer wedstrijd Nu ook Kerst- tiener toerkaart Winkelen I.P.V.O. Prick DINSDAG 23 DECEMBER 1986 loep op Leusden 15 Redaktie: Hans Mosterd Het kan merkwaardig rerlopen in het leven, vrienden. Die gedachte kwam op bij hetgeen Lily van Amerom van de WD had te vertellen over bijlage B. Bijlage B? Jawel, dat is een andere lijst dan die, waar de gemeente Leasden na op prijkt met betrekking tot het inschrijven ran woningzoekenden. Een lijst, die het moeilijker maakt, dan het al was. Niet dat het in de praktijk veel uitmaakt, maar toch. 'Gelukkig, dat jongeren, die wél werk kannen krijgen hier kunnen blijven of kunnen komen wonen', aldus mevrouw Van Amerom. En wij maar denken, dat waar de politiek zich in het algemeen zulke oprecht grote zorgen over maakt, de jongeren zijn die er niét in slagen, werk te krijgen. Maar ja, een mens kan nu eenmaal niet alles hebben. Voor een goed begrip van de dingen moet men niet altijd in de gemeenteraad zijn. Dat was natuurlijk al langer bekend, maar vorige week werd het weer eens duidelijk. De kwestie was, of het raadzaam was dat het college van B&W zichzelf op een lijst had gezet, waar allerlei organisaties op stonden die subsidie wilden hebben. Subsidie voor emanciperende aktiviteiten. Het college had dat wel gedaan, en wel ten behoeve van een 'mannen-info.' Want zonder mannen, geen emancipatie, zo luidde de boodschap vanuit het college. Daar was men hetniet zo mee eens. De Planadviesgroep bijvoorbeeld, was er haast kwaad over, en menige raadsfractie zag dat dan ook niet zitten. Men vond het meer een zaak voor het particulier initiatief, eigenlijk. En daar zou dan best subsidie voor beschikbaar kunnen komen, maar niet voor de gemeente zelf. De burgemeester wist er wat op: om de centen 'zeker te stellen' moest de aanvraag dein toch maar de deur uit, en dan zou onder de bezielende leiding van de Vrouwenraad toch een 'mannen-info' gestalte kunnen krijgen. Ep Oostra (D66) had een geheel eigen visie op de hele toestand. 'Ik weet niet, of de gemeente zoiets moet doen. Ik bedoel maar, moeten we nou zelf het zwarte garen uit gaan vinden, of gebruik gaan maken van kennis, die elders al voorhanden is', zo uitte hij zijn twijfels. Maar daar ging het natuurlijk al niet meer om. De vraag was namelijk niet, wie het garen uit zou hebben gevonden. De vraag was, wie er garen bij zou spinnen... Dat was het, voor zover het het garen betreft. Maar slechts een lettertje verder in het alfabet rezen alweer problemen, en wel met Joost de Jongh. Die had wat moeite met de formuleringen van anderen. Waar iemand anders had opgemerkt, dat een drietal onderwerpen 'er met de haren waren bijgesleept' kwam Joost in actie. U begrijpt, dat ik dat niet zo'n geslaagde opmerking vind', aldus Joost. Daarbij strekte zijn vollemaansglimlach zich overigens welhaast tot zijn nekharen uit... Rond die aanvraag voor emancipatie-subsidie was trouwens nog wel meer te doen. Zo was er een hele discussie over de vraag, in hoeverre projekten als: 'milieubehoud', 'omgaan met geneesmiddelen', of 'fobieen' iets met emancipatie van doen zouden hebben. Daar kwam, staande de vergadering, nog een onderwerp bij. Nummer acht op de lijst. Het gaat daarbij om een projekt van de KPO Leusden, een 'Cursus Genieten op oudere De bibliotheek in Leusden centrum wordt op niet al te lange termijn te klein. Dat is al eens eerder geconstateerd, maar de begroting van de 'bieb', die vorige week in de gemeenteraad ter sprake kwam, was voor Jan Jacobs aanleiding om daar toch enige zorg over uit te spreken. Een zorg, die duidelijk voortvloeide uit de gebeurtenissen rond een andere oude boerderij met een sociaal- culturele bestemming in het Leusdense, De Hakhorst. 'Met een sociaal-culturele boerden in Leusden moeten we als raad erg voorzichtig omspringen', hield Jacobs zijn mede-raadsleden voor, 'ook als je kunt vaststellen, dat op de menukaart in dit toekomstige pannekoekenhuis de informatie-voorziening intact blijft.' w Joost de Jongh: met de haren erbij gesleept vind ik geen leuke opmerking. I I leeftijd, kan dat?' Voor een bedrag van f665,- zou de vraagstelling binnen die cursus moeten luiden: Hoe ga je om met het gegeven, dat je als oudere vrouw drievoudig gediscrimineerd wordt: bewustmaking?', zoals het omschreven stond. Ook daar had Ep Oostra zijn twijfels over, blijkens zijn woorden: 'Ik weet het niet, hoor. Genieten op latere leeftijd, of dat nou zo speciaal voor de vrouw geldt.' Dat was allemaal wat veel emancipatie, voor één avond in de Leusdense gemeenteraad. Met nog een vreemde nasleep. Burgemeester rademaker immers, kondigde zijn vertrek aan per 15 juli volgend jaar, hetgeen één van de aanwezigen na de vergadering de suggestie ontlokte, om Annemarie Grewel uit Amsterdam maar voor te dragen voor het vervullen van dat ambt in het Leusdense. En hoever de kennis van Leusdenaren op het vlak van de emancipatie strekt moge blijken, toen én een fractievoorzitter, én een hoge ambtenaar onafhankelijk van elkaar bij het horen van die suggestie zeiden: 'Annemarie wie?' i, We zijn in Leusden, dankzij de verkiezingsuitslag, nog altijd gezegend met niet meer dan drie wethouders. En alhoewel de acteur Joop Doderer in den lande momenteel weer furore maakt met het stuk 'Drie is teveel', gaat die op zich sterke tekst in Leusden zeker niet op. Zo hebben we een wethouder van financien, een wethouder van welzijn en onderwijs, en een wethouder van ruimtelijke ordening. Dat zijn er genoeg, zult u misschien zeggen, maar afgelopen donderdag was het te weinig. Ten eerste was de wethouder van ruimtelijke ordening 'wegens verblijf buitenslands', zoals de burgemeester zo kleurrijk meldde, afwezig. En met hem, zo begrepen we van Harm Offereins, nog een voor leusden geheel nieuwe wethouder. Dat kwam ter sprake bij de aanpassing van de begroting van dit jaar, die hier en daar enigszins is overschreden, om het eufemistisch uit te drukken. Maar wat bleek? Het college van B&W had op eigen houtje hier en daar een lantaarnpaal laten plaatsen, Zonder dat de raad dat wist. En dat, terwijl er bijvoorbeeld op het paadje naar Groot Krakhorst nodig zo'n ding had moeten komen. Kortom, er was "beleidsmatig' gehandeld, zonder dat de raad daarin gekend was. En daar viel afgelopden donderdag weinig meer over te zeggen, want de wethouder van ruimtelijke ordening, WD-er Jan Wagenaar, heeft ook openbare werken in zijn portefeuille, maar was er dus niet. Harm Offereins constateerde dat ook. En wel met de volgende woorden: 'Jammer, dat de wethouder van openbare verlichting niet aanwezig is.' Hetgeen, jammer voor Harm, de liberale wethouder natuurlijk altijd nog als een echt compliment op kan vatten... zelf, die ons de aanwijzing gat. Feit is, dat wethouder Fons Ummels ons altijd al aan iemand deed denken. Begrijpt u goed, dat slaat niet op zijn inborst, daartoe kennen wij de wethouder helemaal niet goed genoeg. Nee, het ging om zijn bonhommie, zijn manier van optreden. Wat gebeurde er afgelopen donderdag? De wethouder sprak over de aanpassing van de begroting de volgende, historische, woorden: 'Het is aktueel en openbaar. Het speelt zich niet meer af achter dikke deuren.' En toen wisten we, waar de overeenkomst vandaan kwam: uit de ooit legendarische kinderserie op de vaderlandse treurbuis natuurlijk: Pipo de clown en Mammaloe. Daarin trad de acteur Willy Ruys op als 'Dikke Deur*, en het mag een waar compliment voor de wethouder betekenen, dat hij de acteer-prestatie van deze acteur schijnbaar moeiteloos weet te evenaren. De vragen die resten zijn natuurlijk, wie we binnen de Leusdense politiek als Pipo, als Mammeloe en - uiteraard als Klukkluk kunnen bestempelen. Dat is een opgave, waar de redaktie van de 'Loep' zich volgend jaar met ongekende vasthoudendheid in zal vastbijten... Het dagelijks bestuur van de fraiie gemeente Leusden kan hier en daar een potje breken. Als je bij alle tekorten, die hier en daar zijn ontstaan tenslotte een pluim op je hoed krijgt van een fractievoorzitter, dat je de zaak 'in volle omvang' naar buiten brengt, en dat je 'de discussie niet schuwt', zitje op zich niet slecht. Dat hoeft natuurlijk ook weer niet te betekenen, dat het college van B&W dat zelf allemaal zo leuk vindt. Blijkens de woorden van wethouder Fons Ummels was dat duidelijk niet het geval, waar hij liet weten, dat hij er ook genoeg van had. Maar ja, of dat betekent, dat het nooit meer zal kunnen voorkomen? Waar gewerkt wordt enzovoort, nietwaar? Vandaar, dat Fonms zich op geheel eigen wijze indekte met de volgende woorden: 'Dat er geen slippertjes in de financiële sfeer meer zouden plaatsvinden, is een utopie.' Dat is duidelijke taal. Maar niet zó duidelijk, dat ze geen vragen meer op zouden roepen. Zoals: zijn dat dan de enige slippertjes, waarvan het niét meer voorkomen een utopie is? En zo nee, worden die andere dan ook 'inolle omvang' bekend gemaakt in het kader van de openbaarheid die in het beleidsplan zo uitvoerig aan de orde komt? Laten we voorop stellen, dat het voor ons niet hoeft, maar dat we de discussie uiteraard ook niet schuwen... Zuchtend worden de wethouders, die de gemeentelijke pecunia beheren, nu al jaar najaar geplaagd met alweer een korting op de uitkering uit het Gemeentefonds. Bij het rijk doet men het zuiniger aan, en de gemeenten liggen daarbij vooraan in de vuurlinie. Dat geldt dus ook voor Leusden, waar wethouder Fons Ummels de aanwezige belangstellenden vorige week nog eens voorhield, hoe dat in Leusden uitpakte. 'Dat de korting bij ons in Leusden zo hoog uitvalt komt', orakelde de wethouder, 'omdat Leusden zo weinig ambtenaren heeft.' Een aardige suggestie is misschien, om een aantal van die 28.000 ambtenaren, die er nu ook bij het rijk uitmeoten, maar in Leusden aan te nemen. De korting valt dan lager uit, en je hebt er een aantal mensen bij, dat in Den Haag de weg weet, ook. Naar verluidt is dit precies de redenering, die sommige gemeenten tot artikel twaalf heeft gevoerd... Dat we er niet eerder achter zijn gekomen, is geheel aan onszelf te wijten. Vandaar dan ook ons nederig excuus. En het was feitelijk de Dikke Deur Het Genootschap Onze Taal zou in Leusden een behoorlijk onderzoeksgebied aantreffen. De gemeentelijke politici, met hun 'gebeuren', leveren haast maandelijks wel aanleiding tot bewondering, afgunst, hilariteit, of woede. En dat allemaal vanwege hun taalgebruik. We hebben er hier in het verleden al eens enkele malen op gewezen, en vorige week donderdag was het weer zover. Het ging weer eens over de begroting van de gemeente, over de overschrijdingen, en over de menier waarop dat zou kunnen worden voorkomen. Een idee daarbij is, om al in het voorjaar te praten over de begroting van het daarop volgende jaar. Wensen kunnen dan worden geïnventariseerd, en zou zouden veel problemen kunnen worden voorkomen. Alrich Parson van de WD wees er daarbij op, dat veel zaken in het vooxjaar niet zijn te voorzien. Wethouder Ummels was dat met hem eens: immers, de derde dinsdag in september houdt soms nog menige - onaangename - verrassing voor de gemeenten in. De dialoog, waarin het voorgaande werd samengevat, was kort maar liet aan duidelijkheid dan ook niets te wensen over: Corri Verduin: 'Het is onjuist, constant te vallen in een gat van ongedekte zaken.' Fons Ummels: "Volgaarne, met die uitdrukkelijke adstructie, zeg ik die discussie toe.' Wie nog vragen heeft, wende zich tot de gemeentelijke voorlichtingsdienst, die weet er alles van. De brandweergarage en de gemeentewerf zijn zaken, die de gemoederen in Leusden inmiddels al jaren bezig houden. Voor de brandweergarage is inmiddels een plek gevonden: aan de Groene Zoom. Maar hoe het nu verder moet met de werf, is de vraag. Met name de PvdA maakt zich daar zorgen over. Vooral, omdat in het verleden de suggestie is gewekt, dat die twee zaken zo mooi gecombineerd zouden kunnen worden. Vorige week was dat wat moeilijk te bepraten, omdat wethouder Jan Wagenaar er niet was. De burgemeester nam dat waar, en meldde een verontruste PvdA-er Jan Jacobs, dat de gemeentewerf nadrukkelijk 'op de rol' staat. Met andere woorden: er wordt aan gewerkt. "We moeten verdere combinaties loslaten', zei de burgemeester. 'De werf komt ter zijner tijd ter sprake.' "Wij vinden de prioriteit van de werf groter dan u', let Jan Jacobs daarop horen. Maar op dat punt sneed burgemeester Rademaker hem de pas af. 'Ik heb ze bewust niet vergeleken', zei hij. Waarop het laatste woord aan Jan Jacobs was met: 'Dan vinden wij de prioriteit van de gemeentewerf toch veel groter, dan wij veronderstellen, dat u hem vindt.' Aan u, als lezer, de eer om te veronderstellen wie er gelijk heeft. De motie van het CDA, waarin deze partij het college van B&W min of meer opdroeg, nu eindelijk eens antwoord te geven o vragen van Leusen '85 (zie elders in deze krant), leidde ertoe dat burgemeester Rademaker helemaal van zijn stuk geraakte. Nadat de fractievoorzitter van het CDA, Evelien Blom, de betreffende motie namelijk helemaal had voorgelezen, naam de raadsvoorzitter het woord met: „Dank u wel, mevrouw Vroon." Aan de vraag aan zowel Bram Vroon, als aan Evelien Blom, wie van de twee dat als het grootste compliment beschouwde, zijn we nog niet toegekomen. Voor het derde achtereenvolgende jaar wordt een nationale computerwedstrijd voor middelbare scholieren georganiseerd onder de naam Micro Masters Holland. De wedstrijd wordt uitgeschreven door de Ministeries van Onderwijs en Wetenschappen en van Economische Zaken in het kader van het Informatica Stimuleringsplan (INSP). Jongeren in de leeftijdsgroep van 13 tot en met 19jaar kunnen meedoen met een eigen gemaakt computerprogramma. Er zijn vier wedstrijdcategorieen, waaronder een voor beginners en voor scholen. De prijzen voor Micro Masters Holland worden ter beschikking gesteld door het bedrijfsleven. De wedstrijd vindt plaats in twee ronden. Er is een provinciale voorronde in de paasvakantie en een tweedaagse finale op 12 en 13 juni 1987 in het Congresgebouw te Den Haag. Micro Masters Holland trok in 1986 ruim 400 deelnemers en duizenden belangstellenden. Geïnteresseerden kunnen een informatiepakket aanvragen door een briefkaart met naam en adres te sturen naar: Micro Masters Holland, Postbus 416, 2400 AK, Alphen aan den Rijn. Vooral meisjes worden uitgenodigd om mee te doen. De inschrijving sluit 15 maart 1987. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot: Wedstrijdsecretariaat Micro Masters Holland, p.a. Aspeslagh Communicatie, Postbus 416,2400 AK Alpen aan den Rijn. Telefoon 01720- 34554. Na de succesvolle Herfsttienertoerkaart van het afgelopen seizoen is er voor het eerst een Kersttienertoerkaart van de NS. Jeugdigen tot en met 18 jaar kunnen daarop tussen 20 december en 13 januari 1987 4 dagen - zelf te kiezen uit een aanéénsluitende periode van 10 dagen 8 onbeperkt van de trein gebruik maken. De Kersttienertoerkaart kost 40,-. Er is ook een Tienertoer Plus kaart. Die kost 50,- en daarmee zijn op de reiskeuzedagen ook alle bussen, trams en metro's toegankelijk. De laatste verkoopdag van beide passen is 4 januari 1987; de laatste reisdag 13 januari 1987. LEUSDEN - Komende zater dag treedt de blues-rockband Eucalypta op in De Geut. Eu calypta is een blues-rock groep uit de regio Amers- foort-Zwolle, die sinds 1981 een groeiende bekendheid geniet bij de liefhebbers. werk. De aanvang van het optre den is om negen uur 's avonds. Op vnjdag Tweede Kerstdag is er in De Geut een Jam-session met de eigen Geut-band en met Don John en Blues Jive. Ook Leden van Shot of Rhytm and Blues zullen aan wezig zijn Andere muzikanten zijn van harte welkom. Het repertoire van de band bestaat De aanvang is om half vier, de uit klassiekers en uit moderner entree is vrij ACHTERVELD - Het be stuur van de Zonne bloem heeft de trek- kingslijst van de Zonne bloem Loterij ontvan gen. Daar de organisatie alle nummers van de verkochte loten no teerde, kon worden na gegaan of er ook prijzen in Achterveld waren ge wonnen. Het is ditmaal een klein beetje raak ge weest. Er is slechts één prijs gevallen en wel op lot nummer 002345. Dat is een bedrag van vijftig gulden. De winnaar dient het lot aangete kend op te sturen aan de Zonnebloem, Postbus 2100, 4800 CC Breda. Men dient tevens het giro- of bankrekening nummer te vermelden. Het adviesorgaan voor het openbaar onderwijs zit even zonder voorzitter. Argeloze Leusdenaar: Ja, om dat ze twee kandidaten heb ben Snap jij dat nou?' 'Het gemeentehuis en de ge meentewerf zijn rond de feest dagen gesloten. 'Dat betekent voor veel amb tenaren pas écht feest. 'De kerstboomverbranding is komend jaar op zeven januari. 'Cynische Leusdenaar: 'Als dat dan maar iets beter wordt georganiseerd, dan vong jaar. Anders brandt er iemand meer dan zijn vingers. 'De planadviesgroep was kwaad op het college van B& W. 'Ze vonden het college met geëmancipeerd genoeg. 'Omroep Leusden: 'Men mag ons nooit met Hilversum ver gelijken. 'Argeloze Leusdenaar: 'Dat is zeker een wens voor het nieuwe jaar.' 'De UW-seniorensoos be staat 15 jaar. 'Argeloze Leusdenaar:'Kan ie mand mij misschien uitleggen, wat ik onder 'verschrikkelijk intiem' moet verstaan?' 'Laurens Jam 'To be in time, or not to be in time, that is the question. Er gaat volgend schooljaar een nieuwe onderwijsvorm van start 'Zeer vermoeide Leusdense docent: 'En volgend jaar, en het jaar daarna... 'De amusante avonturen van de familie Flodder vormen de nieuwe Nederlandse filmhit, als we het goed begrijpen. 'Cynische Leusdenaar: 'Het succes schuilt zeker in de naam?' "De bouwwereld moet haar image opvijzelen.' 'Argeloze Leusdenaar: 'Maar zaten die dan al niet in de lift?' 'Cynische Leusdenaar: 'Nee, dat was de vórige Neder landse filmhit. "Gemeente verlengt huur contract met De Geut. 'Argeloze Leusdenaar: 'En geldt dat ook andersom?' "De Green Giants zijn wegge zet door de Stoepie Shooters. 'Laurens Jan: 'What's in an name...' 'Deze week is de 'Week van de lange Film' 'Cymsche Leusdenaar: 'Kun nen ze dat niet beter de 'Week ban de Lange Adem'noemen?' Wat mij aan de grote plan nen van Jan Wagenaar zo treft, is dat ze soms zo terecht lijken te zijn. Met de nodige aplomb brengt de wethouder naar vo ren, dat er toch nodig eens wat moet gebeuren aan de par keerruimte bij De Hamershof, en wat dacht u? Bmnen een maand nadat hij daarop heeft gewezen, ben je als argeloos burger geneigd te denken, dat hij zéér gehjk heeft. Ik zal u uitleggen, hoe dat komt. En op zich heb ik daar niet lang voor nodig: ik kan vol staan met u te melden, dat ik onlangs in de Kerstdrukte dacht, enige van de benodigd heden voor mijn kerst-diner m De Hamershof aan te schaffen, en, gezien de hoeveelheid van die handel wilde ik dat eens per automobiel doen. Uiteindehjk heb ik dat ook gedaan, maar ik had het - eer- hjk is eerlijk - haast opgege ven. Waarmee het me tevens is gegeven, hier een geheel on bekende kant van de waarde die wethouder Wagenaar voor de plaatsehjke middenstand heeft, weer te geven. Want wat gebeurde? Na en kele malen rond te hebben getoerd op de Dafplaats, de Eijsmkplaats, de Spijkerplaats, 't Erf en omhggende parkeer plaatsen had ik de moed danig verloren. Nergens was een plaatsje te vinden. En waar dat het geval was, omdat er ie mand aanstalten maakte te vertrekken, stonden dne of vier parkeer-beluste Leusde naren met ronkende motoren vanuit verschillende invals hoeken al gas gevend te wachten om de anderen 'op de meet te verslaan', zoals de Belg zegt. Daar viel geen eer aan te behalen, dan door me op te stellen m één van de njen van vier. Zoiets heeft natuurlijk voor delen. Het geeft je bijvoor beeld tijd, om rustig na te den ken, onder het genot van de klanken uit mijn autoradio: het was tenslotte winter, het jaar getijde waarin geen open da ken en ramen bijdragen aan het tesiteren van het gehoor der omstanders middels radio dne; het tijdstip waarm auto mobilisten als in hun cocon ge huld hun kans afwachten met als enige teken van leven de condenspluim die de uitlaat van hun auto verlaat. Alleen hun blikken zijn nog dodelijk, op dergelijke momenten. Zo kwam ik m alle rust eerst op de gedachte, dat wethou der Wagenaar natuurlijk gehjk had, toen hij onlangs nog eens de aandacht vestigde op het parkeren. Het wachten duurde uitem- dehjk echter te lang. Dat wil zeggen, ik kreeg te veel tijd om na te denken. Want plotse ling werd het me duidehjk: het tijdstip waarop die wethouder dat zei, was natuurhjk ook niet voorniets gekozen. Want m de zomermaanden, om maar eens iets te noemen, kun je op de Dafplaats rustig een rondje draaien met een 3-achtentwin- tig als u dat iets zegt. Voor de niet-kenners onder u: dat is niet de kleinste vrachtwagen. Verdraaid, dacht ik, het is natuurhjk wel slim om zoiets te zeggen tegen de tijd dat je wéét, dat het druk wordt. En ik besloot, mijn beurt af te wachten. Waarmee duidehjk zal zijn, dat de in tijd gerekend zeer slimme uitlatingen van de wethouder er zorg voor droe gen, dat ik eigenwijs volhield, om niet aan een dergehjke po- htieke opzet mee te werken. Waarmee het nut van deze wethouder voor de plaatse hjke middenstand is ver klaard. Want er is wat af-ge- wmkeld, dezer dagen.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 15