Je grootste vriend is Jezus" Jong en oud bij Volkskerstzang Enthousiast kerstspel leerlingen Jozefschool De Golfbreker n kerstsfeer Activiteiten in 't Vooronder Huismuziek op tweede kerstdag Bingo in Hessenkar Voor leden bejaardensoos: Xech.,ozef en Mana binnen Cerstviering op Regenboog-school: VERGROTEN? Oliebollen- rit AM AC Geslaagde KPO kerst viering EUSDER KRANT EUSDER KRANT DINSDAG 23 DECEMBER 1986 algemeen LEUSDEN - Het vrouwenont moetingscentrum 't Vooron der aan de Burgemeester Van der Postlaan gaat een druk jaar tegemoet. Naast de ge bruikelijke ontmoetingsoch tenden (dinsdag van 09.00 uur tot 12.00 uur en, voorlopig als proef, ook op vrijdag) staan er heel wat thema-bijeenkom sten op het programma. Hierbij een overzicht van die the ma's. 7 januari, vrouw en medicijn gebruik, 15 januari: gebruik en mis bruik van parttimers, 4 februari: verhuizen, 19 februari: vrouw en macht, 25 februari: vrouwen van de Kaap Verdische eilanden, 19 maart: vrouw en informatica, 1 april: hoe goed is een goede moeder, 8 apnl: LEUSDEN/AMERSFOORT - Op tweede kerstdag houdt de vereniging voor huismuziek een kersthappening in de Oud-katholieke kerk H.Geor- gius aan 't Zand 13 te Amers foort. Men begint om 13.45 uur. De toegangsprijs be draagt vijf gulden per per soon. Kinderen tot tien jaar betalen 2,50 gulden. Alle bezoekers worden verzocht om hun eigen muziekinstrumen- t(en) mee te nemen. Het pro gramma begint met kerstmuziek op twee bar/tons. Ook staan er kledmgoeurs, 16 april: film, 6 mei: man thuis, vrouw wat nu?, 21 mei: afsluitingsavond. Sinds kort werkt mevrouw Ineke Lustig als stagiaire bij de activitei- tengroep van het vrouwenontmoe tingscentrum. Zij werd geboren op 27 maart 1946 te Amsterdam, is ge trouwd en heeft twee kinderen. Zij volgt momenteel de drie jaar du rende Middelbare Beroeps Oplei ding sociale dienstverlening m een dag/avondopleidmg te Emdhoven. Na beëindiging van die studie hoopt Ineke Lustig werk te vinden als leidster in de gezinszorg Zij vindt namelijk dat mensen die na een ziekenhuisopname weer thuis komen soms slecht opgevangen worden. Haar stage bij 't Vooronder loopt tot mei 1988. optredens van het Joost Zalm gitaar kwartet en het Gemengd Koor uit Leusden gepland. Tot slot wordt er een uur lang gezamenlijk gemusi ceerd onder leiding van Karin Jense. Voor muziek wordt gezorgd Wel moet men zelf een standaard meenemen. Een andere activiteit van de Ver eniging voor Huismuziek wordt ge houden op dmsdag 30 december. Tussen 10.30 uur en 13.30 uur is er dan in De Instee aan de Zuidsingel 45 gelegenheid tot het maken van kleifluitjes. Dat gebeurt onder lei ding van Zus Poortvliet. Iedereen van 7 tot 70 jaar (en ouder) kan daaraan deelnemen. De kosten bedragen vijf gulden per persoon. En dat is inclusief de ma teriaalkosten Voor meer informatie kan men contact opnemen met de kontakt- persoon van de Vereniging voor Huismuziek, Andre van Vuure, Kamp 77, 3811 AP Amersfoort, te lefoon 033-72.99.49. ACHTERVELD - Zater dagavond wordt in de Hessenkar een bingo avond gehouden. Dit teneinae voor de bezoe kers eens wat afwisse ling te brengen. Op het hiertoe gedane verzoek werd vergunning voor het houden van deze bingo verleend. Er zul len vier ronden worden gespeeld waarbij een aantal leuke prijzen is te winnen. worden dan de kribbe met het Maretak De Maretak is geen plant die we dagelijks zullen te genkomen. Het is een ui terste zeldzaamheid als we de Vogellijm, zoals hij die ook wel wordt genoemd, ergens anders dan in Zuid- Limburg zien. En ook daar is een sterke achteruit gang geconstateerd. Toen er nog hoogstamboom- gaarden waren kwam de Maretak veel voor op ap pelbomen. Het is namelijk een parasiet, of juister, een halfparasiet die zijn voedsel onttrekt aan een gastheer. Nu er bijna geen appelbomen meer zijn is de voornaamste gastheer de Zwarte populier en de Canada populier. Vandaar dat de Maretak minder ge waardeerd wordt door de bosbouwer dan door de flo rist of folklorist. Dat we het ditmaal hebben over een plant die niet, of heel uiterst zelden in onze omgeving voorkomt, is omdat de Mistletoe, vooral in de Angelsaksische lan den, maar ook hier meer en meer, wordt gebruikt als kerstversiering. In meer dan een opzicht spreekt de plant tot de ver beelding; aan de aarde onttrokken, altijd groen en volgens een regelmatig gaffelpatroon gebouwd. Van oudsher kende men de plant een godsdienstige, later een folkloristische betekenis toe. De gaffel- vorm symboliseerd de ge boorte: twee uit één, en vandaar dat de Maretak werd verbonden met het Kerstfeest. De Maretak is een altijd groene, tweehuizige Het komt echter vaker voor dat de vogel het vruchtvlees van de kern pikt en met zijn snavel de pit aan een tak afstrijkt, waarop deze, met het res tant vanhet kleverig vruchtvlees, vastplakt. De ontkiemde plant dringt met de slechts matig ont wikkelde wortels door tot het vaatstelsel van de gast heer en onttrekt aan hem de nodige voedingsstoffen. De schade die zij de boom berokkenen blijft echter zeer beperkt omdat ze zelf het bladgroen bezitten om de zonnestraling in ener gie om te zetten. Reeds eeuwenlang is de Maretak bekend als tover kruid en geneeskrachtige plant. Tweeduizend jaar geleden sneden de druï den, de germaanse pries ters, met een gouden snoeimes de plant van de heilige eik voor hun hei lige riten en nu nog is het kussen van een meisje on der de Mistletoe een res tant van een eeuwenoud magisch gebruik. G. v. L. )e bejaarden in Achteveld hielden vorige week een geslaagde kerstbijeenkomst. Telkens als de pastoor en Ma rie weg zijn om een en ander te halen ontstaat er een gesprek tussen de inmiddels opge brachte personen. De pastoor kan maar niet begrijpen dat de door hen geplaatste beelden steeds anders staan dan hij ze heeft neergezet. De gevoerde gesprekken gaan alle over de geboorte van het kind. Tot slot Gelukkig ACHTERVELD - Woensdagavond werd op de basisschool le Regenboog het kerstfeest gevierd. Niet alleen de leer ingen, ook een groot aantal ouders en andere belangstel enden was op deze avond aanwezig. )e directeur van de school verwelkomde de aanwezigen. ,We zijn blij dat er een zo groot aantal aanwezig is en we lopen dat we allen een fijne avond zullen hebben." let programma werd geopend oor de kinderen van groep 1, en 3 met het zingen van het ied van de kaars. Bij elk cou- )let werd een kaars ontstoken, fat een mooi geheel gaf Na et gebed werd het pro- ramma voor de pauze afgewis- eld met samenzang, zang door e kinderen en het lezen van iverse schriftgedeelten be trekking hebbende op het kerstfeest. Na de pauze volgde het kerst spel. Het thema van dit spel was "Zie je vrienden". Het eer ste spel betrof je vrienden in het klein. Een leerling is ver huisd en heeft het niet naar zijn zin. Hij is al zijn vnenden kwijt en moet nu opnieuw beginnen. Hij is vervelend en plaagt zowel de medeleerlingen als de on derwijzers. Dit heeft tot gevolg dat hij niet geaccepteerd wordt. Op zijn verjaardag komt er geen vnend of vriendin. Als nadien alles is uitgepraat, ko men zijn mede-leerlingen als nog op zijn verjaardagsfeest en hierdoor komt een hele goede vriendschap. GROOT Het tweede spel betrof de vrienden in het groot. Twee kinderen zijn op stap en treffen een groot aantal hokjes aan. Hierin zitten apart jongens, meisjes, blank, zwart, rijk, arm, geleerden, volwassenen en kinderen. De armen worden weggedrukt door de rijken; jongens en meisjes kunnen het niet vinden met elkaar; blank en zwart leven apart. De beide kinderen maken de hokjes stuk en brengen allen bij elkaar. Men moet alles samen doen, niet alleen maar met elkaar. Het derde spel betrof je groot ste vnend Een echtpaar zit bij elkaar, maar leeft heel apart. Tijdens hun gesprek komt er een arme man aan de deur die om eten vraagt. Hij wordt zo weggestuurd. Een collectante voor invaliden wordt ook zon der iets weggezonden. Een ge weldige telefonische ruzie met de buurman, omdat zijn radio te hard staat, volgt. Tijdens dit spel zakt er een zwart plastic steeds lager tot het betreffende echtpaar niet meer te zien is. Het symbool hiervan was dat men als men zo leeft het steeds donkerder wordt in je leven. Als zij hierdoor tot de ontdek king komen hoe eenzaam hun leven is, komt er een verande ring. De buurman wordt uitge nodigd, de arme en de collec tante worden binnen gevraagd waarna een gezellig samenzijn volgt "Je grootste vriend is Je zus en door hem te volgen krijgt men een heel ander le ven dan het trieste wat eerst werd vertoond." Na nog enkele liederen in sa menzang werd deze avond be sloten met het gezamenlijk zin gen van het Onze Vader. Kortom, een hele fijne en zeer leerzame avond. Er was een grote belangstelling dit jaar voor de traditionele volkskerstzang. LEUSDEN - In de sfeervol versierde St. Jozefkerk vond vorige week woens dag de twintigste volks kerstzang plaats. Jong en oud waren gekomen om te luisteren, de kerk was hele maal vol. Na de openings woorden van wethouder Gijs van Woudenberg trad het Leusdens Mannenkoor 'De Valleizangers' op. Dit geheel nieuwe mannenoor liet enkele bekende kerst liederen horen. De uitvoe ring was veelbelovend voor de toekomst. Leusden kan trots zijn op zijn nieuwe mannenkoor. Het lied 'Houd mi) in Leven' werd door alle aanwezigen ge zonden. Dit samenzingen bracht een sfeer van samenho righeid, vooral in deze omge ving van kaarsen en kerstver sieringen. De Vocal Group Amersfoort bracht enkele kerstliederen ten gehore Dit gemengde koor wist door zijn enthousiast ge zongen liederen zoals 'Go tell it on the mountains' de aanwezi gen te verleiden zachtjes mee te zingen. MEDITATIE De meditatie werd door domi nee Baljet uitgesproken en droeg de volgende boodschap in zich Hij sprak over de kerst versieringen en verlichte stra ten in de weken rond kerstmis „Dit is echter alleen de buiten kant", zei hij. „Men moet ook naar de binnenkant kijken" „De kerstsfeer straalt een ver langen uit, het verlangen om het geheim van het leven te le ren kennen Uit al onze daden spreken verlangens en behoef ten" Na deze volkskerstzang kon men een duit in het zakje doen voor de vluchtelingen in Suri name en Frans-Guyana. Als alles op zijn plaats staat, zijn zowel de pastoor als Mane heel gelukkig met de nieuwe kerst stal. Door de aanwezigen werd volop Van het gespeelde Kerst spel genoten. Vol enthou siasme werd het door de kinde ren gespeeld en wel op een zo danige manier, dat als dit nodig was zij allen stonden zoals het moest zijn en er soms geen ver schil tussen dit en een normale kerststal was waar te nemen. Het spel werd met een samen zang door de kinderen afgeslo ten. Na een korte pauze kreeg men een optreden van het R K. kerk koor St. Cecilia. Dat zong een aantal Kerstliederen; een aantal door het koor alleen en een aantal in samenzang met de aanwezigen. Ook was er een solo-zang door de sopraan Riet Wijnands en de alt Leontien van Wieringen. Zij zongen ook een duet. Uit de doodse stilte die er was bleek wel dat ook hiervan volop werd genoten. De dirigente was Riet van Hat- tum en de organist Berend van Surksum. Na een gezellig apentiefje werd genoten van een brood maaltijd. Na afloop hiervan be dankte de voorzitster iedereen voor de geweldige medewer king, met name Mien Witte brood en de medewerksters van de Zonnebloem, waardoor alles vlot en heel goed was ver lopen. Zij werden in de bloe men gezet De voorzitster wenste allen goede kerstdagen en een heel goed 1987. EUSEN/AMERSFOORT - leken- en bejaardenom- lep 'De Golfbreker' heeft de beide kerstdagen ink wat uitzendingen in itto voor de luisteraars. >wel op eerste als op reede kerstdag wordt er 's orgens, 's middags en 's ronds nitgezonden. In de I ihtenduren zijn de uitzen- Ingen vooral gericht op de isteraars die via Thuis-ra- naar De Golfbreker ,en luisteren. Op de iddag van eerste kerstdag er tussen drie en vijf uur n programma met repor- ges en interviews rond de irst. Van een groot aantal ikende en onbekende in- oners van Amersfoort en rgeving krijgt men te ho- hoe zij het Kerstfeest en. 5 tweede kerstdag is er tus- n drie en vijf uur flink wat (advertentie) VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat? en snelle fotokopieer- ervice tegen redeli/ke rijzen. sschatterweg 19 ij de Biezenkamp) ntoor geopend van andag tot en met vrijdag n 9 uur tot 12 uur, n 14 uur tot 17 uur. ruimte ingeruimd voor groeten aan luisteraars in ziekenhuizen, verpleeghuizen en bejaarden centra en voor groeten en kerstwensen aan luisteraars die via de CAI naar Golfbreker- Thuisradio kunnen luisteren. Wie kennissen, familie of vrien den heeft die dit programma kunnen ontvangen, kan recht streeks in de uitzending groe ten overbrengen en een plaat aanvragen. Daarvoor is de Golf breker-Groenten-Telefoon be schikbaar: 033-17772. Op de avonden van eerste en tweede kerstdag zijn de ver- zoekplatenprogramma's aan Kerstmis aangepast. Schematisch ziet het pro gramma-aanbod er als volgt uit: LEUSDEN - De Amersfoortse Motor- en Automobiel-Club (AMAC) heeft voor zondag 28 december een gezellige auto- puzzelrit op het programma staan. Inschrijving daarvoor is mogelijk op de betreffende dag vanaf 12.30 uur in Cafe- Restaurant De Faam aan de Hamseweg 9 te Hoogland. De eerste equipe start om 13.00 uur. Deze niet al te moeilijke puzzel- rit, de zogenaamde Oliebollenrit, is uitgezet in Amersfoort en omge ving. Onderweg is er een pauze mgelast waarin de deelnemers en kele oliebollen kunnen nuttigen. Na afloop is er voor alle deelne mers een schriftelijke uitleg be schikbaar. Het inschrijfgeld be draagt voor niet-leden (die van harte welkom zijn) twaalf gulden per equipe. Voor meer informatie kan men bellen naar H. Versluis, telefoon 03499-83106 Donderdag 25 december - eerste kerstdag (naar alle huizen en thuis-radio) 10.30 uur: Thuis-Radio. Speciaal voor luisteraars thuis een pro gramma vol kerst-muziek en - informatie (tot 11.30 uur). 15.00 uur: GOLFBREKER KERST. Met verslagen over het vieren van Kerstmis, interviews met als onderwerp het kerst feest, en natuurlijk vooral veel kerstmuziek. Met tussen 15.00 uur en 16.00 uur voor de bejaar dencentra en via Thuis-Radio een kerstprogramma, samen gesteld door bewoners van be jaardencentrum De Koperhorst (tot 17.00 uur). 20.00 uur: MUZIEKGOLF- KERST. Speciale kerst-editie van dit verzoekplatenpro- gramma voor het Elisabeth Zie kenhuis. 22.00 uur: KERSTMUZIEK-non- stop (tot 22.30 uur). Vrijdag 26 december - tweede kerstdag 10.30 uur: Thuis-radio. Speciaal voor luisteraars die via abon nee-radio Thuis-radio naar de Golfbreker luisteren. Met o.a. een kerstverhaal en kerstgroe ten (telefoon 033-17772). 11.30 uur: KERSTMUZIEK-non- stop(tot 12.15 uur). 15.00 uur: GOLFBREKER KERST. Programma waarin kerstgroeten kunnen worden overgebracht en verzoekplaten kunnen worden aangeboden aan luisteraars in ziekenhuizen, verpleeghuizen en bejaarden huizen en aan de luisteraars via Thuis-radio. Gedurende de uit zending kunnen deze doorge geven worden op de Golfbre- ker-Groeten-Telefoon. (033)- 17772 (tot 17.00 uur). 17.45 uur: De Zingende Zwa luw. Verzoekplatenprogramma in kerstsfeer voor luisteraars in bejaardenhuis 'De Liendert' (tot 19.00 uur). 20.00 uur: LICHTENBERG KERST. Speciale kerst-editie van dit verzoekplatenpro gramma voor luisteraars in het Lichtenberg Ziekenhuis. 21.15 uur: Gurbet. Turk "hasta- lari" igin türkce "ïstek" pro gram. Turkstalig programma met verzoekplaten en informa tie. 22.00 uur: Met muziek de nacht in(tot 1.15 uur). dwergheester, die op tak ken, hoog in de kroon van de bomen woekert en in het voorjaar bloeit als de bomen nog niet in blad staan, met geelgroene bloemen in groepjes, rijk aan nectar en geurig. Ze worden graag door bijen en vliegen bezocht die voor de bestuiving zorgen, hoewel de bestuiving ook wel door de wind ge schiedt. Pas aan het eind van het jaar rijpen de vruchten met een kern, omgeven door wit, taai en slijmerig vruchtvlees. Ze worden vooral door lijs ters gegeten. De vogel kan de vrucht in zijn geheel opeten waarna de pit het darmkanaal van de vogel passeert zonder verlies van kiemkracht en kan dan met de uitwerpselen op een tak terecht komen. hulp in de huishouding Marie. Daar Kerstmis nadert, moet de kerststal in orde worden ge maakt. De pastoor vertelt Marie dat de kerststal zodanig is ver ouderd dat hij niet meer te ge bruiken is. Marie komt hierte gen in opstand. Volgens haar is de kerststal nog wel te gebrui ken. Haar grootmoeder, haar ouders en zij hebben er zoveel jaren van genoten. Het blijkt dat de pastoor zonder haar me deweten de kerststal aan een missionaris heeft gegeven. Hij vertelde een nieuwe kerst stal, die is gearriveerd. Beiden gaan nu aan het werk om de kerststal in orde te brengen. Al lereerst worden herders en schapen binnen gebracht (al deze figuren werden uitge beeld door leerlingen van de school). Vervolgens komen de Drie Koningen, een engel, de Os en de Ezel. komde zij het grote aantal leden dat aanwezig was. In het bijzonder verwelkomde zij mevrouw Alice Brouwer en haar echtgenoot. Zij zou den deze avond verzorgen. Mevrouw Brouwer vertelde de aanwezigen hoe zij er toe geko men was om liedjes te gaan schrijven en te gaan zingen. Tij dens haar optredens begeleid zij zich met de gitaar. "Het is niet de bedoeling dat ik heel de avond alleen sta te zingen; ik verwacht dat u ook mee zal zingen". Dat werd dan ook spontaan gedaan. Bij elk lied dat zij zong gaf zij eerst een korte uitleg betref fende het lied. Als symbool van liefde en trouw reikte zij aan twee dames een roos uit. Als afwisseling las de heer Brouwer een aantal indrukwek kende kranteberichten over het hedendaagse wereldge beuren voor. Tussen het voor lezen van de berichten zong mevrouw Brouwer het lied "Kind van het licht - Vrede op aarde voor ons Allemaal". "Waarom hebben wij die be lofte niet verstaan? Wat hebben wij met de vrede gedaan?" Tot slot wenste zij in een door haar gezongen lied iedereen een heel gelukkig kerstfeest en een voorspoedig nieuw jaar. De vice-voorzitster dankte het echtpaar Brouwer voor deze fijne avond. ACHTERVELD - Donder- lagmiddag hielden de le ien van de bejaardensoos ten kerstviering. De voor- itster opende deze bijeen komst met een hartelijk welkom. Ze was heel blij dat er zoveel leden aanwe zig waren. Zij wenste allen een hele gezellige middag toe. Na het genot van een kopje koffie voerden de leerlingen van de St. Jozef school een Kerstspel op. Mijnheer pastoor roept zijn ACHTERVELD - De Achter- veldse KPO vierde in d'Ouwe Peerdestal het kerstfeest. De avond werd geopend door de vice-voor zitster Annie van Dalen, die een korte kerstgedachte voorlas. Hierna verwei-

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5