Aardig jaaroverzicht van Omroep Leusden 'Niet nog eens zulke blunders' Dynamische show van Meneer Kaktus De Treeklopertjes bestaan 15 jaar— Burgemeester debuteert als presentator Volgende week kindercarrousel Eerdere kritiek tijdens gemeenteraadsvergadering bevestigd: Kinderen onder de indruk: Feest in februari 1987 DINSDAG 23 DECEMBER 1986 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Ruim vierhonderd kinderen zaten zaterdag middag in een overvolle zaal van de Korf vol spanning te wachten op meneer Kaktus. Het duurde wat langer voor de voorstelling begon. De kinderen vroegen telkens aan hun ouders hoeveel minuten nog?" Eindelijk begon het... Roy Robbemond, de organisator van dit evenement, kon digde het Theater Kaktus, bestaande uit Kweetniet (Joost Hes), mevrouw Stemband (Annemieke Hoogendijk) en meneer Kaktus zelf (Peter-Jan Rens) aan. LIEDJES De hele show duurde anderhalf uur achter elkaar zonder pauze sprongen, renden en rolden de spelers over het toneel. Dyna mischer kon het niet. Meneer Kaktus begon de zaal vragen te stellen. Wie is er 15, 14, 13, 12, 11 jaar? enzovoort. Uiteindelijk vroeg hij ,,wie is er met gebo ren? Het antwoord was mevrouw Stemband, die niet geboren was. maar gevonden op het strand. Mevrouw Stemband en Kweetniet kwamen het toneel op en zongen het lied: ,,Gnal laz ei nevel", hetgeen het om gekeerde is van ,,Lang zal ze leven". Daarna vroeg aan de zaal ,,Is dit goed?" De hele zaal brulde ,,nee". (Iedere woens dagmiddag vraagt meneer Kak tus dit aan de kinderen in zijn televisie-programma wanneer er iets verkeerd verteld of ge daan wordt.). Peter-Jan Rens wist de hele zaal op te zwepen met zijn bekende liedje. ..Laat je handen zien, laat je tanden zien, zijn ze goed ge poetst? Alles goed, alles keu rig, meneer Kaktus is tevree." Op bevel van meneer Kaktus staken de kinderen hun ben omhoog om te klappen met één hand op een voet. Ook de ou ders moesten mee doen. Aan het begin van de voorstel ling werd hen gezegd, dat zij aan de kant moesten gaan zit ten, anders konden de kinde ren niet goed zien, vervolgens moesten zij ook nog op com mando van de kinderen 1.2.3. op de grond gaan liggen. Wat zij na herhaald bevel deden. Meneer Kaktus in pyama ge kleed, vroeg aan de zaal: ,,Als De show van Meneer KakTus bood een boeiend spektakel, dat wet voor wets een volle zaal trok. Meneer Kaktus:kweetwet. je hersens in de war zitten, wat doe je dan? Dan steek je je vin ger in je neus, zei mevrouw Stemband. Zij ging samen met Kweetniet uit haar vroeg aan de zaal: ,,Doen jullie dat ook?" ONSMAKELIJK Daarna kwam er een onsmake lijk verhaal over hoe lekker een neuspeutertje was. Je moest er een hagelslagje instoppen en dan mmm.. Op een gegeven moment vroeg Kaktus ,.Wie wil Kweetniet hebben?" ,,Ja, ik", riep een jongen. ..Waar moet hij slapen bij jou?" vroeg Kak tus. ,,In de schuur", zei de jon gen. De zaal ging zo op alle vra gen enthousiast in. Kweetniet had een 'nachtmer rie'. Hij droomde van een kro kodil aan zijn bil, hij schreeuwde het uit. Daarna be gon hij de krokodil in mootjes te hakken en stopte de moots- jes in een blik. Het werd een blik hondevoer. Opeens was Kweetniet een hond, die grom mend en blaffend rondrende. ADVIEZEN 'Goede' adviezen werden er aan de kinderen gegeven zoals: ,,je moet goed slijmen in deze maatschappij, als je het ver wilt schoppen. Daarna volgde het liedje. ,,Ik ben zo dwars als een ui". Alles wat ze doen, daar ben ik tegen. Vooral de volwassenen werden aangevalen tijdens de show Hoe chagrijnig ze in de file staan, hoe ontvreden ze zijn met hun baan, hoe hun huwe lijk kapot gaat, hoe volwassen ze zijn! Op een gegeven mo ment liet Kaktus de héle zaal in de lucht spuwen en schreeuwde ,,het regent". Toen kwam het eigenlijke ver haal op de proppen. Het ge heimvan de Rioolfee „Kweet niet zat op de w.c. en „weet niet", hoe hij dat moet doen. Meneer Kaktus liet zien op het toneel hoe je je broek uit moest trekken. Even later stond Kweetniet met blote billen op het toneel. De kinderen kregen het advies dit niet aan de ou ders te zeggen. DOORTREKKEN Daarna gingen Stemband, Kweetniet en Kaktus zichzelf doortrekken door de w.c. De héle zaal leefde mee en zong ,,Kom mee, kom mee, trek je zelf door de w.c., in het land tussen plee en zee, ligt het ge heim van de Rioolfee... Alle ar men zwaaiden door de lucht en maakten zwembewegingen. In het nool was mevrouw Stem band veranderd in een grote pletter, zij ging de anderen pletten. Het geheim van de riooltjes werd onthuld. „Hoe veel stront en smengheid er in dit leven ook op je afkomt, zorg dat je schoon blijft!" De show liep ten einde. „Na de vraag van meneer Kaktus „Wie is er al jarig geweest? en wie moet er nog geboren wor den?" mochten alle kinderen die nog geboren moesten wor den op het toneel komen. De héle zaal stond op en be stormde het toneel. Vierhon derd kinderen rond Kaktus, Kweetniet en Stemband. Het optreden van theater Kak tus in Leusden is mogelijk ge worden mede dankzij een sub sidie van de gemeente. door Martin Hermens Normaal gesproken doe ik dat maar één keer per jaar me uitgebreid voor de televi sie nestelen. Met alles bin nen handbereik: koffie, een lekker koekje, een glaasje fris en natuurlijk een zak chips. Het jaarlijkse Eurovi sie Songfestival is voor mij steeds weer een uitnodiging om de bank in bezit te nemen, het verstand op nul te zetten en alles maar over mee heen laten komen. Afgelopen zaterdag her haalde ik dat ritueel groten deels. Ik veroverde inder daad de bank, had het één en ander binnen handbereik en liet alles over me heen ko men. Maar het verstand ging niet op nul; dit keer voelde ik mij een kritisch kijker. Re den? Het jaaroverzicht van Omroep Leusden. Meteen bij de eerste beel den was het al raak: burge meester Rademaker als pre sentator. Zoekende oogjes, die meer langs de camera ke ken dan direct de huiskamer in. Maar ach, dat is zo erg nog niet. Zeker voor iemand die zoiets voor de eerste doet, bracht onze burgervader het er goed vanaf. Steeds als Rademaker in beeld kwam, moest ik den ken aan de Amerikaanse president. Die zegt ook altijd van alles zonder dat hij ei genlijk zelf weet wat hij zegt. Wat dat betreft kwam Van de Wall Bake, voorzitter van het bestuur van de Zwembad stichting, beter uit de verf. Het was voor mij een genoe gen om te constateren dat ook hij een gespleten per soonlijk heeft: een schaduw kant en een zonnige kant. Of lag dat misschien toch aan de camera-opstelling? HELDEN Dat onze plaatselijke hel den nog wat moeite hebben met lokale televisie, werd duidelijk gemaakt door ons aller Gradus van de Hengel. Met trillende lippen vertelde Gradus dat hij eigenlijk nog nooit persoonlijk iemand van het Oranjehuis heeft mogen ontmoeten. Dat moet toch eens rechtgezet worden, ge zien zijn enorme inzet voor onder meer de Oranje Ver eniging Leusden. Het onderwerp „verkiezin gen" duurde wat te lang. Bo vendien bleek burgemeester Rademaker nog steeds niet bekomen te zijn van de uit slag. Met een doodgravers gezicht kondigde hij het item aan met de woorden „Een verrassende uitkomst". Een zenuwachtige presentatrice, Marjolein geheten, schot- telde ons nogmaals de resul taten van de enquête voor. Dat werd me toch iets te veel van het goede. De beelden van de rol- stoeltennis-demonstratie kwamen dan ook als een wel kome afwisseling. Evenals die van het schoolvoetbal- toernooi te Achterveld, waarbij we overigens meer grasveld dan voetbal kregen te zien. Bij het item over de sportzaal in Achterveld trad de burgemeester ineens als gesprekspartner op. Dat kwam in eerste instantie wat vreemd op mij over. Het zou wat logischer geweest zijn als hij ook bij de vorige on derwerpen die rol had gekre gen. Nu kwam het over alsof men dacht: „Hé, dat is leuk. Dat houden we erin". GIGANTEN En dan de sport. De gigan ten uit de Leusdense sport wereld zaten bij Heinze Bak ker (ja, die van de NOS) rond tafel. Ik heb moeten lachen om de man die trots met zijn ingelijste foto poseerde. Dat was een mooi plaatje van een plaatselijke gigant. Boven dien hoopte hij op een vol gende, maar dan wel bar baarse elfstedentocht. „Da's een echte, een hele echte", reageerde meneer Bakker. Hij haalde de woorden uit mijn mond. Heinze Bakker, die opviel door zijn rustige presentatie, zei soms toch wel vreemde dingen. Zo noemde hij het frappant dat er in Belgié ook een studenten-korfbalteam bestaat. Maar van Lisette van LEOS wist hij los te peu teren dat LEOS te klein wordt voor haar, dat ze mazzel had en dat ze contacten heeft met drie geïnteresseerde teams. Nieuws! Remco van Lopik werd geïntroduceerd als het groot ste voetbaltalent dat in Leus den rondloopt. Hij traint na melijk bij Ajax. De jongeman bleef er, gelukkig, rustig on der. Hij voelde niet veel voor een sensationeel gesprek. „Zie je Cruijff wel eens?" wilde Bakker weten. Waarop Remco nuchter antwoordde: „Nee, die is er nooit." Het ant woord van Heinze Bakker wil ik u niet onthouden: „Als 'ie jou maar ziet!" Ta, dat lijkt me moeilijk als Cruijff er niet STACCATO Bij het thema „Bouwen in Leusden" viel duidelijk te constateren dat de voorgele zen teksten taalkundig niet allemaal even correct in el kaar zaten. Bovendien was de staccato-stem van meneer Pais ook niet bepaald geluk kig gekozen. Wat het item echter weer leuk maakte, waren de ruitenwissers die zo nu en dan over het scherm (in werkelijkheid dus voor de camera) zwaaiden. Het was misschien niet als zodanig bedoeld, maar het had wel een grappig effect. Onder de indruk raakte ik van het torentje in Oud-Leus den. Op mijn zwart-wit tele visie kwam dat heel mooi over. Bij het onderdeel „cul tuur" volgden nog meer leuke plaatjes. Van de mu ziekschool bijvoorbeeld, maar vooral van de Cultu- rade '86. Niet alleen mooie beelden, maar ook een goede montage. Dat was nou echt op en top lokale televisie. Ook het reisje van de Zonne bloem, de auto voor Maup en de rommelmarkt in Zuid. Zo behoort een lokale omroep bezig te zijn: mensen zichzelf terug laten zien. Wie we ook nog in de bonte show kregen te zien, was voorzitter Ed ten Voorde van Omroep Leusden zelf. Een aardige man die op de vraag „Wie werken er mee aan de lokale omroep" een zeer boeiend antwoord gaf: „De Leusdenaren zoals die in Leusden wonen." Het ge sprek met hem werd overi gens afgewisseld met beel den die niet ter zake deden. Dat werkte storend. WEERMANNEN Waar ik wat meer van ver wacht had, was het gesprek tussen de twee weermannen John Bernard en Jan Ver- steegt. Bernard had zichzelf een overheersende rol toebe dacht. Althans, zo kwam hij over. Toen onze Jan Ver- steegt vertelde dat hij een electrische thermometer ge bruikte, was de denigre rende reactie van John Ber nard: „Electrisch al? Zozo." Een half uur eerder dan aangekondingd kwam het einde. De burgemeester mocht nog snel even de hoog tepunten van 1986 opsom men. Komisch, maar waar schijnlijk niet zo bedoeld, was daarbij de vermelding van de verbouwing van 't Palet. Gezien de enorme overschrijdingen zou je ge neigd zijn om dat in het rijtje dieptepunten te plaatsen. Maar aan de andere kant paste het precies in het pro gramma: geen kritische noot, alleen maar (vrolijke) hoog tepunten. Een enkeling die daar wakker van ligt. Krij gen wij tenslotte al niet meer dan genoeg wereldleed da gelijks te verorberen? LEUSDEN - In de week tussen kerstmis en nieuwjaar hou den het Jeugdhonk, de Til en Blij hof een kindercarrousel voor kinderen in de leeftijd vêin 5 tot en met 12 jaar. Alle activiteiten beginnen steeds om 14.00 uur en duren tot 16.30 uur. De carrousel gaat op maandag 29 december van start m het Jeugd honk aan de Hamersveldseweg 100. Op het programma staat een creatieve middag met veel spel letjes en veel knutselen. De kinde ren kunnen zelf bepalen wat ze willen doen of maken met het be schikbare materiaal. Op dinsdag 30 december gaat men in jongerencentrum De Til aan de Hamersveldseweg 30 verder. Daar wordt een leuke middag met een spellencyclus gehouden. Voor elke leeftijdscategorie zijn er een paar prijzen beschikbaar. Het laat ste half uur wordt er een bingo gehouden. Daarvoor moet men wel een potlood, stift of pen meene men. De carrousel wordt afgesloten met een activiteit in Blij hof aan de Lisidunalaan 2. Daar draait men een grandioze Nederlandstalige speelfilm en enkele tekenfilms. De kosten per activiteit zijn zo laag mogelijk gehouden, te weten twee gulden per kind per middag. In die pnjs is ook iets lekkers inbe grepen. -V De verhuizing van peuterspeelzaal De Treeklopertjes naar de Woehge Hoek, juli 1983, ging gepaard met eei feestelijke fietstocht van het oude naar het weuwe gebouw. (Foto: Archief Leusder Krant LEUSDEN - Peuterspeel zaal De Treeklopertjes te Leusden-Zuid bestaat vijf tien jaar. Dat zal op 13 fe bruari 1987 groots gevierd worden. De organisatie van een reünie van oud-leid sters en vroegere peuters is in volle gang. Die dag, 13 februari dus, zal de speelzaal in haar ge bouw De Woelige Hoek een open huis houden. Voor de kleintjes is er een ballon wedstrijd. Voor de jeugd, die nu nog de basisschool bezoekt, is er een sound- mix-playback-wedstrijd. De ouderen zullen geïnte resseerd zijn in de foto-ten toonstelling en de video presentatie van vroeger tijd. "Het begin van het speelzaal- gebeuren is niet helemaal dui delijk". aldus de heer Th.J. Kui per, secretaris van de huidige stichting. "In 1970 organiseer den moeders in Leusden-Zuid al een soort peuterklasjes. Op 29 december 1971 kreeg het al lemaal een officieel jasje: toen passeerde de stichtingsakte." De speelzaal is bedoeld voor peuters tussen twee en vier jaar. Zij spelen dan in groeps verband onder deskundige lei ding. Dat bevordert de ontwik keling. De meeste peuters ko men twee ochtenden per week. "Het gaat goed met de speel zaal", zo vertelt dhr. Kuiper. "Momenteel zijn er vijf groe pen per week van elk ruim twintig kinderen. Er zijn dan twee leidsters. De maximum capaciteit van de speelzaal is daarmee bijna bereikt. Geluk kig is er geen wachtlijst. Dat moet ook niet. Als een kind aan het spelen in groepen toe is, moet het direkt geplaatst kun nen worden. Te vroeg op de speelzaal komen is niet nodig. Te laat toegelaten worden is jammer. De speelzaal in Leus den-Zuid is de enige speelzaal in Leusden zonder wachtlijst." OPEN HUIS "Dat peuters zich snel op de speelzaal thuis voelen, leert een bezoek aan het open huis. Juist om die reden zetten wij op 13 februan 1987 de deuren open. Dan zijn ook andere peu ters voor een ochtend welkom. Dan kunnen ze gelijk meedoen aan de ballonnen-wedstrijd", zo voegt de heer Kuiper er en thousiast aan toe. De reünie belooft iets groots te worden. In de loop der jaren bezochten ongeveer driehon derd peuters de speelzaal. De organisatie verwacht niet die allemaal te bereiken, maar op een grote opkomst wordt gert kend. De kinderen op de twee basu scholen in Leusden-Zuid kr< gen een persoonlijke uitnod ging. Veel leidsters konde nog achterhaald worden. D rest zal via de media en d mond-op-mond berichte gaan. Tijdens de reüme zal e voor degenen die nu de basi: school bezoeken een sounc mix-playback-wedstnjd zijn. Op 13 februari 1987 zal er oo een video-band draaien. Da kan men zien hoe de speelza; draait. De Treeklopertjes hel ben nu de beschikking over d fraai vernieuwde Woelig Hoek. BEWAARSCHOOL Op de band uit 1980 is te zie dat de speelzaal nog in de B< waarschool aan de Ooievaar horsterweg gehuisvest wa Toen stond er nog een hek oi de potkachel. Een foto-tentoonstelling zal vd dere oude herinneringen o (kunnen) halen. In ieder gev; zal het iets tonen van de groc van een particulier initiatief d; opgeslokt dreigde te worde in Deetmans vierjarigen plan. Geïnteresseerden voor dez dag kunnen zich melden bij d heer Th.J. Kuiper, Kwintlaa 19 te Leusden-Zuid, telefoon 033-948253. (van de redaktie) LEUSDEN - De kritiek, die zich al in de commissievergaderin gen aftekende in relatie tot de zogenaamde actualisering van de begroting over het jaar 1986, is afgelopen donderdag nog eens dunnetjes opnieuw gespuid. Voornaamste punten van kritiek waren daarbij, dat het col lege van B&W beleid heeft gemaakt, zondar daar de gemeente raad bij te betrekken, en de late constatering van een aantal krediet-o verse hrij dingen. De algemene kntiek werd in eerste instantie verwoord door Harm Offereins (GPV/SGP), die een aantal punten aanstipte, waar ook in de commissie financieel beleid en beheer al het nodige over was gezegd. Dat betrof onder meer het aan brengen van openbare verlich- ting.De kredietoverschrijding bij De Woehge Hoek noemde Offe- reins 'het klapstuk.' LOF Overigens was er unaniem lof uit de gemeenteraad voor de wijze, waarop men nu van informatie wordt voorzien. De automatisermg heeft het mogelijk gemaakt, dat de raad nu snel informatie kan krijgen, en daar was men in algemene zin zeer tevreden mee. Bram Vroon (CDA) bleek het in grote lijnen eens te zijn met de opmerkingen, die Harm Offereins al gemaakt had. Ook bij de qualifi- catie 'klapstuk' die Offereins ge hanteerd had bij De Woehge Hoek, sloot Vroon zich aan. MEDEWERKING Ep Oostra (D66) sprak de hoop uit, dat het met de overschrijdingen nu eens afgelopen zou zijn 'Ik hoop, dat we iets gaan merken van de budgetbewaking', zei hij. waar bij hij concludeerde, 'dat een wet houder van financiën de medewer king van de andere wethouders daarbij wel nodig heeft.' VOORJAAR Com Verduin (PvdA) had op de automatisering een andere visie. 'Automatisering is bij de budgetbe waking een steun. Maar budgetbe waking zelf is e kwestie van organi satie Graag zou ik m het voorjaar van '87 praten over de wensen voor de volgende begroting. Daarmee zou veel voorkomen kunnen wor den', zei zij. Met de beleidsmatige voorne mens en de overschrijdingen die een gevolg waren van de slechte budgetbewaking kon haar fractie met akkoord gaan, zo het zij weten. Rob Peek van Leusden'85 con stateerde, dat het meeste al gezegd was. De gang van zaken rond De Woehge Hoek omschrijven als 'klapstuk' ging hem niet ver ge noeg, 'het was eigenlijk een bom', bleek hij van mening. Ook Peek constateerde, dat er te laat geke ken was naar een aantal zaken. Het idee van Com Verduin, om komend voorjaar vast te praten over de volgende begroting, kreeg steun van Alnch Parson (WD). Parson hanteerde met zozeer de kntiek, maar prees het college, omdat het de financiële tegenvaller bij De Woehge Hoek 'in al z'n om- Harm Offereins (CP SCP):'...Woelige Hoek klapstuk vang, open en eerlijk had meegi nomen. TJ schuwt de discuss niet', aldus Parson. TERECHT Wethouder Fons Ummels tro het boetekleed aan. 'Uw terecht kriüek wordt binnen het colleg serieus genomen!, zo meldde hij d raad. 'U heeft gehjk, als u const; teert dat een aantal zaken eerder i commissies besproken had mex ten worden', zei hij, waarop hij zie - opmerkehjk - aansloot bij de of merking van D66-er Ep Oostra hebt ook gehjk als u constateer dat het voorkomen van dit soo zaken vraagt om ambtelijk en colle giaal samenwerken, van tijdig sic naleren.' De wethouder zegde zijn mede werking aan een voorjaars-discus sie toe. De raad ging akkoord met he voorstel tot wijziging van de be groting. Voor GPV/SGP en CDJ gold daarbij, dat de toezegging da begin volgend jaar de budgetbd waking, naar toezegging van hfl college van B&W, uitvoerig aan di orde komt als doorslaggevend

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6