Over betekenis, gebruiken, bijgeloof en gewoonten DINSDAG 23 DECEMBER 1986 MEÜSIIEP kPfPlt 9 Kerstmis door de eeuwen heen Wanneer je je verdiept in de geschiedenis rond de viering van het kerstfeest door de eeuwen heen, kom je van de ene in de andere verbazing: in verschil lende landen en tijden werd het feest op geheel eigen wijze betekenisvol ingevuld. Dit verhaal wil enig idee geven van diverse ontwik kelingen met betrekking tot het kerstfeest; het wil echter geenszins de pretentie van volledigheid heb ben. Dat kan ook niet: er zijn vele boeken en tijd schriften door de eeuwen geweest, die dit onderwerp hadden. Foto: Janus Visser. (Archief Leusder Krant) Door Jaap Riewald Dat met Kerstmis het feest van de geboorte van Jezus Christus wordt gevierd, zal voor me mand iets nieuws zijn. Dat het lang met zeker is, dat Christus inderdaad op 25 december ge boren is, is aan minder mensen bekend. Interessant wordt dan meteen de vraag, waarom men dan toch op juist deze dag de geboorte van Jezus viert. Naar de betekems stamt het woordt 'Kerstmis' etymolo gisch af van het Oudengelse 'Cristes Maesse', in een nieu wer Engels 'Christ's Mass'. Al gauw kom je tot de ontdek king, dat het feest van Jezus' geboorte pas rond het jaar 336 (uiteraard na Christus) als zoda nig werd gevierd in Rome. De theologisch verschillende me ningen moeten de gemoede ren in het uitgestrekte Ro meinse Rijk hoog hebben op gelaaid: in het oostelijk ge deelte van het Romeinse Rijk vierde men tot dan toe op 6 ja nuari de geboortedag van Jezus samen met de feestdag van Je zus' doop. In de vierde eeuw werd het steeds algemener geaccep teerd dat 25 december de meest geëigende datum was om het geboortefeest van Jezus te vieren. Uit de geschiedenis is bekend, dat met name Jeru zalem daar nog lange tijd veel moeite mee heeft gehad. In de Armeense Kerken houdt men tot op de dag van vandaag nog steeds 6 januari aan als meest correcte dag. In de overige oosterse landen van het Romeinse Rijk kwam men tot de vienng van twee be langrijke Jezusfeesten: 25 de cember, de verjaardag van Je zus en 6 januari; de doop van Jezus. In de westerse landen werd 25 december eveneens aangehouden als geboortedag van Jezus, terwijl de zesde ja nuari verheven werd tot dat van de Epifanie: het feest van Drie koningen. CONJUNCTIE In 1959 schrijft dr. A.J.M. Wan ders onder meer; "We weten er -eerlijk gezegd - niets van. Immers, omtrent het jaargetij waann de Heiland ter wereld kwam, is ons geen énkele bij zonderheid bekend. Niet de sterren van de winterhemel zijn bij de geboorte van betekenis geweest. Wél andere daarente gen..." Wanders schrijft vervolgens, dat behalve het jaargetij ook de datum en het jaar onzeker zijn. Hij vertelt hoe aan het einde van de middeleeuwen de mon nik Dionysius Exiguus - deze was pauselijk archivaris van paus Hormidas - ervan over tuigd was. dat de geboorte van Christus een nieuwe jaartelling met zich mee moest brengen. Later zou echter blijken, dat Dionysius Exiguus een chrono logische fout gemaakt had Maar hóeveel jaren eerder de Heiland geboren zou moeten zijn, was een veel moeilijker vraagstelling. Uiteindelijk droeg de sterren kunde er in belangrijke mate toe bij dat men steeds meer ging denken, dat Christus ge boren is in het jaar 7 voor Chris tus. Met name de zeer zeld zame conjunctie (conjunctie is een begrip uit de sterrenkunde dat betekent dat twee of meer sterren een zodanige stand hebben ten opzichte van de aarde, dat zij lijken samen te vallen) van Jupiter en Saturnus heeft zó veel - vermoedelijke - duidelijkheid geschaft, dat Wanders er van uit gaat dat juist dit zéér weinig voorko mend verschijnsel dat is, wat de drie wijzen gezien (zouden) hebben; "Half april (van dat jaar 7 vóór Christus) waren de planeten 's ochtends in de morgensche mering in zicht gekomen. Dat is de tijd waarop elke jaar lijkse zichtbaarheidsperiode van een ster of een planeet een aanvang neemt. Eind mei ver toonden beide hun eerste con junctiedag en op 3 oktober (grote verzoendag) herhaalde zich die samenstand als een hernieuwde waarschuwing. Terecht konden de wijzen dan ook tegen Herodes, als toelich ting op zijn vraag 'Waar is de pas geboren Koning der Jo den?', verklaren: 'Wij hebben zijn ster in de stralen der mor genschemering zien verschij nen...' HEIDENS Sommigen zeggen, dat de vijf entwintigste december toch hélemaal niet zo willekeurig was. Immers, het is bekend dat op deze dag de geboorte van de god Mithras werd gevierd. Deze Mithras was een oude Ari sche lichtgod, oorspronkelijk de hoeder van de kosmische orde en de beschermer van al lerlei verdragen. Deze godheid kwam onder meer voor in de Indische Ve da's en in de Perziche Avesta. Men nam in die tijden aan, dat deze godheid tezamen met zijn 'collega-god' Varuna een meer ethisch karakter had dan alle andere goden. In de oud- Griekse mythologie zien we de vereenzelving met de zonne god Helios, die later door de Romeinen weer werd verheven tot de 'Deus sol invictus', de on overwinnelijke zonnegod. Mithras was een godheid waar het christendom nog bijzonder veel moeite mee heeft gehad Het Mithrasfeest had een die pere betekenis bij de verering van de zon. JOELFEEST Traditioneel begon op de vijf entwintigste december het Germaanse midwinterfeest ter ere van de toenmaals aanbe den godhedem dit feest kreeg de betekenis van eenf groot 'zielenfeest' en werd met de naam 'Joel' aangeduid. Een feest dat tevens het karakter van een dodenfeest had: men geloofde dat de geesten van de voorouders op deze dag onder de levenden terugkeerden om aan hun feesten te kunnen deelnemen. Het feest had een overwegend blij karakter, zo valt eenduidig te lezen in alle werken die ik er op heb nageslagen. Zowel een genieten van de gaven voor het winteroffer alsook een econo misch aspect stonden centraal gesteld achter dit feest: immers het was ook de slachttijd. Er kon weer verdiend worden, zij het dan meestal door middel van ruilhandel. De Germanen hadden hier geen weet van. De datum werd door hun overgenomen om de zonnewende te vieren. Het op komende christendom bleek later niet opgewassen tegen al deze heidense gebruiken. Het nam er genoegen mee om de feesten te laten voor wat ze wa ren. Het drukte er echter wél zijn eigen stempel op. LICHT Rond Kerstmis zijn de dagen zeer kort; de zon schijnt maar kort. De tijd rond Kerstmis wordt ook wel eens de 'don kere tijd' genoemd. Vanouds is het een tijd waarin de men sen reikhalzend uitzien naar het nieuwe leven. In de chris telijke traditie heeft deze tijd wel een héél bijzonder karak ter gekregen, dat van de ad vent: de tijd waarin men reik halzend uitziet naar de komst van Jezus, de Messias. Vanuit het oosten heeft de vie ring zich verspreid over Gallië en Spanje. In Rome is de ad vent pas in de zesde eeuw in gevoerd. Het is bekend dat de oosterse en westerse tradities onderling verschillen in de duur van de advent (vier tot acht weken). Het gebruik van adventskransen begon in te ra ken. De adventskransen werden (en worden) gebruikt in de vier-we- ken-tijd voor Kerstmis. Op eer ste adventszondag wordt er een kaars aangestoken: enig licht is al zichbaar De laatste zondag voor kerstmis branden dan vier kaarsen. Gedurende deze tijd staat in de christelijk-katholieke eredienst het bekende 'Rorate Caeli' centraal, een smeekbede en boetelied inéén, een uitdruk king van smachtend verlangen naar de Messias. VRUCHTBAARHEID In een voor mij niet duidelijk te tracteren bron schnjft een ze kere Willem Hoffman (onge veer dertig jaar geleden): 'Sinds onheuglijke tijden omvat deze periode twaalf dagen, ge rekend vanaf 21 december: Midwinter, maar ook de feest dag van de heilige Sint Tho mas..." Op deze feestdag wordt, zo schrijft Hoffman verder, in Twente de Midwinterhoorn ge blazen, een hoorn van reus achtige afmetingen. In Fries land is het gebruik om op kerk hoven de klok te luiden. Hoffman schrijft, dat het hoorn geblaas en het klokkenluiden uit heidense tijden stammen, de geesten die de vruchtbaar heid van het komende jaar zou den kunnen bedreigen, moes ten op die manier verdreven worden. Bij onze zuiderburen kent men het 'thomassen', een gebruik waarbij kinderen hun ouders en schoolmeesters, ja zelfs misdienaars hun ka pelaans buiten sloten. Vervol gens werd de deur pas open gedaan nadat de buitengeslo- tene beloofd had om het een of ander te geven... ONNOZELE KINDEREN Het kerstfeest staat duidelijk niet alleen. Sint Nicolaas heeft een historische koppeling ge kregen aan het kerstgebeuren via een omweg. De oorsprong namelijk van de 'kerstman', de Amerikaanse 'Santa Claus', is niemand minder dan onze ei gen Sint Nicolaas, in het verle den door Nederlandse emi granten geëxporteerd naar Amerika. Op 26 december wordt het feest van Sint Stefanus ge vierd. Lange tijd werd op 28 december het feest van de on nozele kinderen gevierd: een herdenking van de gruwelijke kindermoord die Herodus be ging. Op die dag waren in de gezinnen de kinderen de baas: zij functioneerden als ouders, terwijl de laatsten een dag kind waren. Zelfs mocht in lang vervlogen tijden één der koorknapen van een kathe draal voor bisschop spelen: getooid met mijter en kromstaf mocht hij het altaar bestijgen. Sommige pessimistisch ge stemde pedagogen gaan er van uit, dat het tegenwoordig voortdurend Onnozele-Kinde- ren is... Alsof dit alles nog niet genoeg is, wordt ook uitgebreid aan dacht geschonken aan de jaar wisseling BIJGELOOF Zoals de Joden door de Schrif ten werden heengeleid naar de Messias, zo ontbrak het ook de heidenen niet aan tekenen die hun spraken van een verlosser, van heil en van leven. In onze tijd zal een beter begrip van Germaanse gebruiken kunnen bijdragen tot meer inzicht in de achtergronden van ons huidige kerstfeest. Men ging er vanuit, dat het vol gende gelukbrengend was: "Bind nat stro om de fruitbo men om ze het jaar daarop veel vruchten te laten dragen." Om onheil te voorkomen moest de kerstcake beslist niet vóór de kerstavond worden aange sneden. Jonge meisjes kregen het advies om achterstevoren naar een pereboom te lopen, er negen keer omheen te draaien, waaiop zij het beeld te zien zouden krijgen van hun toe komstige echtgenoot. Veel bijgeloof had te maken met allerlei planten. Hulst bij voorbeeld zou beschermen te gen heksen en het boze oog, symbool voor het brandende braambos, waarin God aan Mozes verscheen. Maar ook symbool voor de doornen kroon van Jezus. Taxus, een zeer giftige plant voor mens en dier, beschermde tegen hek sen. Van de klimop werd aan genomen, dat hij beschermde tegen dronkenschap. Rozema rijn zou zijn geur gekregen hebben, toen de doeken waarin het Christuskind ge wikkeld was, over de plant te drogen werd gehangen; de plant stond voor blijde herin neringen en vriendschap. Het geloof aan de maretak, de mistletoe, wilde dat geluk werd gebracht aan hen die de plant aan de balken hingen. Het volksgeloof - natuurlijk ook gij- geloof - schreef onheilwerende eigenschappen toe aan de plant. OFFERVUREN De verering van de teelkracht der natuur komt men in de ge schiedenis regelmatig tegen, zeker waar het om kerstgebrui ken gaat. Het zogenaamd 'kerstblok' of de 'kersttobbe' hennnert aan de offervuren. In Duitsland sprak men van 'Juhl- block' of'Weihnachtsblock' De belangrijkste symboliek die er echter achter zit is van ele- mentair-menselijke aard: het nieuwe leven door de 'zonne wende'. Daarom heeft Kerstmis ook voor velen een zonnig ka rakter gehouden, al was de zon niet meer de hoofdgedachte achter de vienng. Kerstblokken dateren in ieder geval van 1264 blijkens een uit spraak van één der schepenen van het plaatsje Susteren in Limburg. De naam van het kerstblok onderging verschil lende verandenngen, afhanke lijk van tijd en geografische si- tuenng. In plaatsen als Belfeld, Echt, Weert. Helthuizen, etce tera werden nog lange tijd de beste houtblokken voor het kerstfeest bewaard. In de oos telijke provincies wordt hier en daar nóg de kersttobbe bij de haard gelegd. In Brabantse streken sprak men van 'korst- post'. Van de kerstboom wordt pas vrij laat in de geschiedenis melding gemaakt. Omstreeks de zestiende eeuw verschijnen de eerste geschreven en ge schilderde berichten over het gebruik van de spar als kerst boom. De kerstboomversierin gen ontstonden pas in de vol gende eeuw, terwijl een eeuw later pas met lichtjes gewerkt werd. Het duurde nog tot laat in de negentiende eeuw eer de kerstboom bij ons in gebruik kwam. Protestanten zijn er mee begon nen: veel wijst erop dat vooral zondagsscholen en kerken aan de import uit Duitsland hebben meegewerkt, waarna de boom vanuit de kerk een plaats kreeg in het huisgezin. Maar niet overal werd de kerstboom ge plaatst: men bleef nog lange tijd veel moeite hebben met de heidense achtergronden, schrille contrasten ten opzichte van het goddelijke karakter van de geboorte van Jezus. BELANGRIJK De kerstboom is een belangrijk element van de kerstviering, dat ons herinnert aan de tijden dat goddelijke eer werd bewe zen aan bomen: goddelijke zin nebeelden van onverganke lijke wezens. Er bestaat een le gende uit de tijd der Germa nen: Toen Sint Bonifatius eens door een woud trok. ontmoette hij een horde woestelingen die aan hun dondergod Thor een kind wilden offeren bij een eik die aan Thor gewijd was. Door de boom om te hakken kon de geloofsprediker het kind red den. Vervolgens bouwde hij vlak bij deze plaats een kapel. Toen die gereed en ingewijd was, be gon spontaan een spar te groeien op de plaats waar de eik gestaan had. Bonifactius heeft de spar vervolgens verhe ven tot een heilige boom. Op deze manier zou te verklaren zijn, weer volgens Hoffman, hoe de spar tot kerstboom is geworden. FRANKRIJK Rond de jaren zestig werd in één van onze dagbladen mel ding gemaakt van het feit, dat de Fransen het kerstfeest totaal anders vieren dan in onze stre ken: het feest had daar voorna melijk in de nacht plaats. In die tijd reageerde een Franse dame zeer verwonderd toen een Nederlandse journalist haar vertelde, dat Nederlan ders het kerstfeest met alleen echt vièrden, maar dat het voor hen óók het grootste en intièm- ste huiselijke feest van het hele jaar was. De Franse dame deed melding van de volgende zaken: "De middernachtsmis is in Frankrijk alléén maar de middernachts mis Zij bestaat niet, zoals in de Nederlandse nachtmis, uit een reeks van dne missen Ieder een heeft haast om heen te gaan: naar de restaurants waar de tafeltjes reeds weken van te voren zijn besproken. Of zij gaan naar huis, waar het réveil- lon wacht aan een schitterend gedekte tafel, waarop de wijn fonkelt in de glazen en waar geung gebraden kalkoenen en de traditionele 'boudin blanc', de witte bloedworst behoren tot de hoofdschotels van een njk gevarieerde en overvloe dige maaltijd. Het réveillon is een uitbundig feest zonder een spoor van weekhartige sentimentaliteit, vrolijk, opgewekt, stralend en op den duur, naarmate de eer ste honger gestild is en de eer ste glazen wijn goed zijn geval len, joyeus, luidruchtig; vooral wanneer de dansmuziek van de radio en pick-ups de gasten op wekt tot een ongedwongen cha-cha-cha en soortgelijke dansen. De Franse kinderen vinden in de ochtend bij hun bed de kerstgeschenken die Père Noël daar in het holst van de nacht heeft neergelegd. Met Kerstmis tonen alle Franse va ders en moeders hoe dol zij op hun kinderen zijn door hun te overladen met kado's. Het verhaal gaat, dat ook de Franse vrouwen het met name niet gemakkelijk hadden rond de kersttijd: de geweldig ko- pieuze maaltijden moesten tot in de finesses bereid zijn Maar bovendien moest iedere vrouw zich voor het réveillon bijzon der mooi opmaken. Zij spaarde zich daarbij kosten noch moeite. Haar vermoeidheid wist zij te verbergen tot na het feest: als de chaos die over bleef weer tot normale propor ties is teruggebracht. De vol gende drukte stond haar echter meteen weer te wachten: het oudejaarsréveillon. EETGEWOONTEN Wordt tegenwoordig steeds meer afgekeurd, dat kerstmis moet ontaarden in een enorme eetpartij, van de oude germa- nen is het bekend, dat zij het geloof hadden, dat alles wat zij aten, gode welgevallig was: ja zelfs een geschenk aan hen. Tegenwoordig ontdekt men steeds meer dat er de beteke nis van het kerstfeest en de be leving daarvan een stuk solida riteit met de armen onder ons inhoudt. Van de germaanse tijd tot de huidige tijd is dat echter niet altijd zo geweest. Het eten van kerstbrood is al zeer oud en stamt vermoedelijk van het voorchristelijke 'offerbrood'. In latere tijden kreeg men te maken met diverse gebaksvor- men die allemaal het symbool van het vruchtbaarheidsbegin sel, van het nieuwe leven met zich meedroegen. Alom be-' kend zijn natuurlijk kerstbro den, kerstkransen en -koeken. In de loop der tijden heeft zich de kerstmaaltijd steeds verder verfijnd. Thans doen de hore cabedrijven de grootste moeite om U het zo makkelijk mogelijk te maken. In het boekje 'Onze Folklore' van S.J. van der Molen en Paul Vogt, dat de ondertitel 'Het Jaar Rond' heeft meegekregen, staat te lezen, dat het nog niet eens zo heel lang geleden is, dat Kerstmis helemaal niet zo'n opvallend karakter had als te genwoordig. De plechtige sfeer was er natuurlijk wel: de kerkdienst op eerste kerstdag zou door memand worden ver zuimd. De avond voor kerstmis heette in Twenthe Hilling Oa- vond: alles moest dan netjes opgeruimd zijn; het boerenge zin las in de bijbel en bij de haard zong men gezangen; de 'stoete' zorgde er alleen voor dat ook de inwendige mens verzorgd werd. Op de eerste kerstdag moch ten de kinderen vooral niet tè luid spelen. In de Graafschap en in Drenthe was het een eeuw geleden al niet anders: de sfeer was rustig en plechtig. De kinderen mochten niet bui ten spelen. Ouderwetse men sen veroordeelden het uitgaan op die dag. Op tweede kerst dag, Sint Steffen, was er van die plechtigheid niet veel meer te bespeuren. KERSTSTAL In rooms-katholieke gezinnen gaf de kerststal een ongewone glans en sfeer aan de kerstvie ring; veel meer dan de kerst boom. Het is bekend dat om streeks 1370 in Roermond al een kerststal in de kerk was. Utrecht noteerde dat gebruik in 1489. Vanuit de kerken is de kerststal overgewaaid naar de gezinnen. De vroeg-negen- tiende-eeuwse romantiek heeft in niet onbelangrijke mate de vervaardiging van kerstgroe pen gestimuleerd. In Duitsland werden zo genaamde Krippenvereine in het leven geroepen die zich speciaal bemoeiden met ver vaardiging en promotie van kerstgroepen. Zelfs in de open lucht werden kerstgroepen ge plaatst; ja zelfs met levende mo dellen. Dat laatste kan men be wonderen in bijvoorbeeld Ol- denzaal, waar het hele kerstver haal in een voormalige boer- derj door kinderen wordt uitge beeld. KERSTWENSEN Lange tijd is het gebruik ge weest om elkaar kerstwensen en kerstpakketjes toe te sturen per post. Lange tijd zijn diverse mensen uiterst creatief ge weest in het zelf vervaardigen van kerstwensen: prachtige li nosneden en houtgravures zijn overgebleven. De postenjen kwamen jaar in jaar uit weer in de grootste pro blemen verzeild: men kon de enorme topdrukte gewoon met verwerken: allerlei belangrijke post bleef vaak gewoon liggen; zeker nadat men de bestellin gen op zon- en feestdagen had afgeschaft. Vooral de engels- talige landen konden geen ge noeg krijgen van de 'season's greetings'. Europeanen kregen het idee, dat je niet meer van de lijst van 'begunstigden' af kon raken, wanneer je eenmaal voor een 'Christmas gift' in aan merking was gekomen. Zeker in de tijden dat het leven in Amenka goedkoper was dan het leven in onze landen, wis ten de geschenken van de Santa Claus veel blijheid in Eu ropese gezinnen te brengen. Het lijkt erop, dat ook het kerst mannetje wat minder gemoti veerd is om nog diep in zijn portemonnee te tasten. Het geen wel weer verder gevol gen zal hebben voor diezelfde economie. OMVANGRIJK Zoals in het allereerste begin verteld is, heeft het geen en kele zin om alles met betrek- lang tot het kerstfeest uit te die pen. Er is gewoon te veel aan gegevens om in kort bestek hier weer te geven. Je zou nog hele verhandelingen kunnen houden over de ont wikkeling van het kerstthema in de literatuur van diverse lan den, in de schilderkunst, in de muziek. Dit, toch nog vnj uit voerige verhaal, heeft U slechts een beknopte kijk willen geven op sommige achtergronden van ons kerstfeest

Leusder Krant | 1986 | | pagina 9