Veranderingen in sociale zekerheid Museumvliegtuig even tot leven Kantongerecht Amersfoort lilde Onvoorzicht overgestoken Vrijwilligers brengen Dakota weer aan de praat: Allemaal uit de loopgraaf I.P.V.O. Prick DINSDAG 30 DECEMBER 1986 loep op Leusden 18 Per 1 januari 1987 verandert er veel in ons stelsel van sociale zekerheid. Deze wijzigingen gelden voor ve len die vanaf die datum een uitkering gaan krijgen. Voor de mensen die nu al een uitkering krijgen zit de zaak als volgt in elkaar. Iedereen die voor 1 januari 1987 een uitkering heeft, krijgt bericht van de bedrijfsvereniging of sociale dienst over wat er met zijn of haar uitkering gebeurt. Veel uitkeringsgerechtigden zullen merken dat het bedrag dat zij per maand ontvangen, over het alge meen even hoog blijft. Ook de periode waarover men recht heeft, blijft vaak gelijk. Er zijn ook mensen voor wie er wel wat verandert. Mensen die op 31 december een WW- of een WWV-uitke- ring hebben zullen in de meeste gevallen weinig mer ken van de stelselherziening. De uitkenng blijft even hoog en duurt even lang. Waren zij op het moment van werkloos wor den 57,5 jaar of ouder, dan wordt hun uitkering per 1 ja nuari omgezet in een NWW-uit- kenng (Nieuwe Werkloosheids Wet). Deze ontvangen zij van de bedrijfsvereniging. Wat er na de WW of WWV gebeurt, hangt er van af Wie op 31 de cember in de WW of WWV zit en op het moment dat hij werk loos werd 47,5 jaar of ouder was, komt na afloop van de NWW- of WWV-uitkering in de IOAW Ook mensen die op 31 decem ber al een verlengde WWV-uit- kenng voor 50-plussers heb ben, komen per 1 januan in de IOAW De IOAW vult aan tot het sociale minimum. Daarbij spelen uw eigen inkomsten en die van uw (eventuele partner) een rol. Er wordt geen reke ning gehouden met eigen ver mogen (huis of spaargeld). Behalve de werkloosheidswet- geving worden ook de arbeids ongeschiktheidswetten gewij zigd Voor iedereen die op 1 januari 1987 al 35 jaar of ouder is. blijft de uitkering zoals hij was. Bent u jonger dan 35, dan wordt u herkeurd. Voor het gedeelte dat u niet arbeidsongeschikt bent, wordt u werkloos U krijgt dan maximaal vijf jaar een werkloosheidsuitkering als u aan een aantal voorwaarden voldoet Zijn de gedeeltelijke WAO- en de gedeeltelijke NWW-uitkering samen lager dan het sociaal minimum dat voor u geldt, dan kunt u bij de bedrijfsvereniging een toeslag aanvragen Heeft u geen recht meer op een gedeeltelijke werkloos heidsuitkering, dan kunt u in aanmerking komen voor een aanvullende IOAW-uitkering. als het inkomen van u en uw (eventuele) partner samen be neden het sociaal minimum ligt. AAW-UITKERING Mensen met een AAW-uitke- ring gaan er in principe niet op achteruit. Wel is het zo, dat de AAW voor iedereen even hoog wordt. Bij volledige afkeuring ligt dit bedrag rond de 1050,-. Komt u met dit be drag beneden het sociale mini mum voor uw leefsituatie, dan heeft u recht op een aanvulling van de Toeslagenwet. U moet de toeslag zelf aanvragen bij de bedrijfsvereniging Tot slot van dit overzicht van de overgangsbepalingen de Alge mene Ouderdomswet (AOW). Na invoering van de stelselher ziening zal er geen onder scheid meer gemaakt worden tussen gehuwden en samenwo nenden. Voor mensen van 65 jaar en ou der heeft deze wijziging geen gevolgen; alleen als men al voor 1 januari 1987 same- woonde met een partner onder de 65 jaar. Kan er wat verande ren Deze groep AOW-ers kan kiezen of zij als gehuwd dan wel als ongehuwd beschouwd wil worden Dat kan financiële gevolgen met zich mee bren gen. Als men gelijkgesteld wenst te worden met een eent- paar, knjgt de oudere partner vanaf 1 januari een gehuwden pensioen (50% van het mini mumloon) plus een toeslag voor de partner. Deze toeslag bedraagt eveneens 50% van het minimumloon. Samen is dat 100%. Wil men niet gelijk gesteld worden met een echtpaar en wil men de huidige situatie handhaven, dan blijft de 65- plusser 70% van het minimum loon ontvangen. Er wordt in dat geval dus geen toeslag ver strekt voor de jongere partner. Pas wanneer de partner 65 jaar wordt, krijgt deze het gehuw denpensioen van 50% van het minimumloon. Samen wordt dat 120% van het minimumloon. U moet uw keuze zo snel moge lijk aan de Raad van Arbeid of de Sociale Verzekeringsbank laten weten Hieronder kunt u nog eens na kijken, wat er precies voor u verandert. Ook kun u de blauwe informatiegids 'Herzie ning stelsel van sociale zeker heid' raadplegen Wanneer u na het ontvangen van het bericht over de ver andering van uw uitkering nog vragen heeft, kunt u ze richten aan de bedrijfsvereniging of de sociale dienst/gemeente afde ling sociale zaken. Een veehouder uit Rens- woude moest zich op de strafzitting van 18 decem ber verantwoorden voor het feit dat hij de opdracht van de veearts om een aantal zieke kalveren te laten af maken niet onmiddellijk had uitgevoerd. Hij zou daarom in strijd met de wet gehandeld hebben, wat hij op de zitting echter ten stel ligste bestreed. Iemand uit Renswoude stond terecht omdat hij beschermde vogels m zijn bezit had en bo vendien ook verkocht. Het bleek om twee verschillende zaken te gaan. In die eerste plaats verzorgde verdachte al 30 jaar lang met veel liefde twee wilde zwanen, die door een ongeluk vleugellam ge worden waren. Het merkwaar dige is dat als je je over be schermde vogels ontfermt en ze verzorgt, je in stnjd met de wet handelt omdat je dan "be schermde vogels onder je houdt", terwijl het niet in strijd met de wet is om verongelukte beschermde vogels dood te la ten gaan. De officier, die zich nogal in deze zaak verdiept had, voelde zich wat ongemakkelijk. "Als je dit proces-verbaal leest, dan denk je: waar houden we ons als Justitie in vredesnaam mee bezig?", vroeg ze zich te recht af. Ze had geprobeerd om een ontheffingsvergunning voor verdachte te regelen, maar dat was niet mogelijk ge bleken. Dus moesten de zwa- LEUSDEN Bij de hoofdingang tussen de beide hallen van het Militaire Luchtvaart Museum op het Kamp van Zeist bij Soesterberg staat al weer enige jaren een prachtige C-47 Da kota, de militaire versie van de beroemde Douglas DC-3, ten toongesteld. Dit vliegtuig werd in het kader van een militair hulppro gramma voor de Verenigde Staten in bruikleen afgestaan aan de Deense Luchtmacht tot augustus 1982 toen de Dakota's werden vervangen door C-130 Hercules vliegtuigen. De bemanning, ex-KLU-piloot Hans Onnen (1) en ex-KLM-boordwerktuig- kundige Henk van der Land m de cockpit van 'hun' Dakota. Op verzoek van de mu seumdirectie werd een van deze Amerikaanse Dakota's ter beschikking gesteld van het Militaire Luchtvaart Mu seum in Soesterberg en in de cember 1982 door een beman ning van de Deense lucht macht overgevlogen naar Soesterberg. Het toestel, dat nog voor de film „A bndge too far" heeft gevlogen werd op de vliegbasis overgespo ten in de kleuren van de Konink lijke Luchtmacht en in maart 1983 overgebracht naar het Kamp van Zeist en daarna zo goed mogelijk geconserveerd. Aan de motoren werd ook het een en ander gedaan maar het mu seum beschikte helaas niet over personeel met voldoende techni sche ervaring op het gebied van zuigermotoren en al ras bleek dat de hnkermotor vastzat. Ondanks verwoede pogingen de motor weer los te krijgen bleef deze hal- starrig vastzitten. Dankzij de technische assistentie van de gepensioneerde chef in- strukteur boordwerktuigkundige Beide motoren van de museum-Dakota draaien proef. DC-10 van de KLM Henk van der Land uit Bilthoven kwam alles toch nog goed. Ex-KLM'er Henk van der Land is indertijd begonnen als boordwerktuigkundige (BWK) op een DC-3 en voelde zich aange trokken tot het luchtvaartmuseum in het algemeen, alhoewel hij er j met zijn zoon maar eenmaal eerder geweest was, en tot de museumda- kota in het bijzonder en vroeg of hij als vrijwilliger in het museum kon komen werken. Zijn aanbod werd in dank aangenomen en hem werd verzocht zich te ontfermen over de motoren van de „dak". Henk van der Land ging aan de slag met twee andere vrijwilligers, ex-luchtmachtvlieger Hans Onnen en de heer Geijssens en tezamen met enige medewerkers van het museum werd eerst het „startwa gentje" gerepareerd. Vervolgens werd de rechtermotor nagekeken, proefgestart en gedraaid. De vast gelopen linkermotor leverde uiter aard meer problemen op maar op deskundige wijze werd deze weer losgemaakt, grondig nagekeken, afgesteld, proefgestart en vervol gens proefgedraaid. Onlangs werden beide motoren tegelijk proefgedraaid en binnen kort worden de motoren met spe ciale olie geconserveerd, nadat de motoren eerst twintig minuten warmgedraaid zijn. De bemanning Hans Onnen, ex- Dakotapiloot en ex-BWK Henk van der Land zaten, evenals in vroeger jaren, op de bok bij het proef draaien en bekeken kntisch de aanwijzingen van de instrumenten en luisterden naar het nostahgische geluid van „hun" Dakota. De opdracht was volbracht, een mooi stukje vakwerk dat Van der Land toch zichtbaar de nodige vol doening gaf. Het ligt in de bedoe ling de motoren één a twee maal per jaar te laten draaien waarna conserveringsohe zal worden toe gevoegd. Alléén op deze wijze kunnen de motoren, die aan weer en wind staan blootgesteld, in re delijke staat worden behouden. Het museum is geopend tot en met zondag 4 januari van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00-16.00 uur en op zondag van 13.00-17.00 uur. Beide Kerstdagen en Nieuw jaarsdag gesloten. De toegang is gratis. nen, die in beslag genomen waren en inmiddels in Blijdorp vertoefden, tot haar spijt ver beurd verklaard worden. Daarnaast had verdachte - met vergunning - veel meer be schermde vogels, waarvan hij de broedsels echter verkocht Dat laatste is handel en daar voor was hij terecht strafbaar. Hiervoor kreeg hij 250,- boete. Het was wel een ochtend van dierenverhalen. Zelfs de ge luidsoverlast die een meisje uit Baarn veroorzaakt had, bleek met dieren te maken te heb ben. Om zelf wakker te blijven had ze haar muziek keihard ge draaid, want ze moest de hele nacht jonge poesjes voeren omdat moeder-poes geen melk genoeg had, zo luidde haar ver haal. "De poezen hadden geen last van de muziek". "Nee, maar de buren wel", constateerde de officier en daar ging het hier tenslotte om. De politie was drie keer aan de deur geweest. De derde keer was de geluidsapparatuur in beslag genomen. Waarom had ze deze verklaring met meteen aan de politie gegeven, wilde de officier weten. "Daar had ik geen zin in. De politie gedroeg zich a-sociaal en als ik wat op heb, dan word ik recalcitrant. Bovendien als ze zien dat je wat gedronken hebt, dan luisteren ze toch niet naar je". Maar later met een verhaal ko men aanzetten is nooit erg ge loofwaardig en dat kwam haar duur te staan. Conform de eis werd tot 500,- boete ver oordeeld, waarvan 200,- voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Haar stereoappara tuur krijgt ze terug. Leeftijd toen u werkloos werd Uitkering op 31 december 1986 WERKLOOSHEIDSWET 57,5 jaar of ouder -Er verandert weinig. Uw uitkering loopt gewoon door en blijft even hnnn 47,5-57,5 jaar jonger dan 47,5 jaar hoog. -U kunt in totaal maximaal 2,5 jaar 70% van uw laatstverdiende loon ontvangen. Daarna kunt u in aanmerking ko men voor IOAW. Deze is afhanke lijk van verdere inkomsten van u of uw partner. Na een half jaar 70% van het laatst verdiende loon (WW) krijgt u, af hankelijk van uw leeftijd en de pe riode dat u gewerkt heeft, een NWW-uitkering van 70% van het laatst verdiende loon Deze uitke ringsperiode varieert van nul tot twee jaar Na afloop kunt u in aanmerking ko men voor een bijstandsuitkering. WET WERKLOOSHEIDSVOORZIENING 57,5 jaar en ouder - U blijft 70% van uw laatstverdiende loon behouden tot uw 65e jaar. 47,5-57,5 jaar - Tot de maximale termijn van twee jaar (WWV) is bereikt houdt u 70% van uw laatst verdiende loon. Na afloop kunt u in aanmerking ko men voor de IOAW. Heeft u op 31 december een ver lengde WWV-uitkenng voor 50- plussers dan komt u per 1 januari in de IOAW. De IOAW is in tegenstelling tot de WWV afhankelijk van verdere in komsten van uw partner. jonger dan 47,5 jaar -U houdt uw WWV-uitkenng voor uw leeftijd. De uitkeringsduur va rieert van een half tot twee jaar. Na afloop kunt u in aanmerking ko men voor een RWW-uitkering. BIJSTANDSUITKERING De bijstands- of RWW-uitkering blijft ongewijzigd. Deze ligt op het niveau van het so ciaal minimum. WAO/AAW-UITKERING 35 jaar of ouder of -De uitkering blijft gewoon doorlo pen. vanaf 18 jaar AAW jonger dan 35 jaar -Uw AAW/WAO-uitkering kan ver anderen. Binnen twee jaar wordt u her keurd. Voor het gedeelte dat u niet arbeidsongeschikt bent, wordt u als werkloos beschouwd. Heeft u het jaar, voordat u arbeidsonge schikt werd een half jaar gewerkt, dan ontvangt u naast uw gedeelte lijke arbeidsongeschikt heidsuitkering een gedeeltelijke werkloosheidsuitkering. Samen is dat 70% van het laatst verdiende loon Het hangt van uw leeftijd af hoe lang u een gedeeltelijke werk loosheidsuitkering krijgt. De pe riode varieert van een tot drie jaar Heeft u op 1 januan vijf jaar of lan ger een AAW/WAO-uitkenng, dan krijgt u vijf jaar een gedeelte lijke werkloosheidsuitkenng, on geacht uw leeftijd. Wanneer uw totale uitkering lager is dan het sociaal minimum, dan kunt u bij de bedrijfsvereniging een toeslag aanvragen Na afloop van een WW-uitkering kunt u on geacht uw leeftijd een IOAW-uit- kering aanvragen. Negentienhonderzesen- tachtig was me het jaar weer wel, mevrouw, meneer. Vol van gebeurtenissen, rampen en andere omstandigheden, die we niet hadden voorzien. In 1985. Dat is namehjk het aardige van jaarwisselingen. Allemaal hebben we zo onze ideeen, onze logische gedachten die leiden tot de onvermijdehjke mening, dat iets zus of zo zal verlopen. Zeker weten. En als het jaar dan voorbij is, komen we onvernujdehjk tot de slotsom, dat het - eveneens zeker weten - allemaal weer heel anders is verlopen, dan we zo zeker meenden te we ten. Dat gaat dus nu voor de ne- gentienhonderdzevenentach- tigste keer plaats vinden. Re den om ons te verheugen in het gegeven, dat we uniek zijn m onze soort, reden om over tuigd te zijn van het feit, dat wij - en niemand anders - gehjk hebben. Zeker weten. Kijken we naar het afgelo pen jaar, dan is er een wille keurige greep te doen uit de gebeurtenissen, die ons gehjk ondubbelzinnig aantoont. Met als merkwaardige bijkomstig heid, dat we uit die zekere we tenschap vooral de negatieve conclusie weten te trekken. We weten namelijk heel goed, wat we willen. Maar tegelij- kertijd weten we nog beter, wat we mét willen. Voorbeeldje? Er waren verkiezingen, en we wisten voor ons zelf alle maal, op wie we moesten stemmen. Of we wisten nog beter, op wie we in elk geval met moesten stemmen. Nog eentje? We keken naar voetbal en we wisten allemaal, dat de trai ner een juiste beslissing nam toen hij in de twintigste nunuut een wisselspeler inzette. Of we wisten nog beter, dat dat veel te laat gebeurde. Zo valt er een aardig wille keurig rijtje te maken uit de gigantische rijstebnj van zelf genoegzaamheid van afgelo pen jaar. We maakten kennis met Jos Brink als presentator, en we wisten zeker, dat hij dat werk leuk deed. Of we wisten zeker, dat die man helemaal nergens voor deugde. We hoorden, dat de buur man werkloos was geworden, en we waren van mening, dat hij recht had op een uitkenng volgens de daartoe bestemde wet. Of we wisten zeker, dat die luie hond er gewoon op uit was, op andermans zakken te teren. We zagen 'Comg to the Dogs' en we wisten zeker, dat het onzin was om zoveel geld aan een dergehjke vertoning te spenderen. Of we bleken van mening, dat een dergehjke gebeurtenis nou net één van die dingen is, die ons land zo umek maakt. We keken naar een pogmg om een wereldrecord domi nostenen omgooien te vesti gen, en we vonden het leuk. Of we vonden het onzin. We zagen bestuurders, die van tevoren alles optimistisch uitlegden, tot ze door de feiten achterhaald werden, waarop ze nog niet toe wilden geven, dat de tegenstanders de zaken oorspronkehjk beter hadden ingezien dan zij zelf. En we waren het met ze eens, of we vonden het maar niks. En dat alles onder het motto: Zeker Weten. Want dat is ook het afgelo pen jaar weer duidehjk gewor den: wat zijn we toch zeker van onszelf, wat weten we het toch goed allemaal. Vooral voor een ander, en onwankelbaar. Want de als erfenis uit de zestiger jaren veelgeprezen 'dialoog' is namurlijk nauwe- hjks meer, dan een mager sur rogaat voor waar dat woord voor staat: het beperkt zich in de meeste gevallen tot een dialoog die valt te rangschik ken in de categorie der weder zijdse mededelmgen. Want luisteren hoeven we niet: we weten alles immers al. Zo graven we ons ieder jaar dieper in in de loopgraaf van onze eigen vooroordelen. Toegegeven, het zit er wel rustig. En zolang de tegenstan der zich van vlakbaangeschut bedient, worden we nauwe- hjks gestoord. Ja. door het la waai. Maar de gelanceerde ar gumenten vhegen over ons heen, of raken de speciaal voor dat doel opgeworpen aarden wal. En haalt de tegenstander een slinkse streek uit door zich plotsehng van krombaange- schut te bedienen, dan kunnen we, als we al een keer echt geraakt worden, altijd nog een stukje opschuiven. Nu ben ik persoonhjk met zo gesteld op mensen, die zich van alles voornemen met het oog op het jaar dat m aantocht is. Ze houden op met roken, ze gaan meer aan sport doen, ze.. Vult u het zelf maar in. Maar voor dit jaar wil ik toch eens een uitzondering maken. Want naast een voor uw allen goed 1987 wens ik u toe, dat u in het komende jaar de loop graaf van uw eigen vooroor delen eens een enkele keer durft te verlaten. Zodat u aan het eind van dat jaar kunt zeggen: 'Nu had ik me voorgenomen, dit jaar eens wat minder op mijn eigen vooroordelen af te gaan, en dat is me waarachtig toch min stens één keer gelukt." Dat zou al heel mooi zijn, één keer. Want alle begin is moei lijk. Zeker weten. 'Er is bij De Til 48 hter sterk drank ontvreemd. Argeloze Leusdenaar: 'O j> als bijdrage tot de Kerstviefi ring?' Max Milieu bezocht Leusdei aan de hand van wethoude Fons Ummels. Argeloze Leusdenaar: 'Er wa ren omstanders, die het vei schil niet zagen. Laurens Jan: 'Toch was e sprake van 'an environment visit. 'De burgemeester kondigdfy zijn voortijdige vertrek aan. 'Laurens Jan: 'To leave, or nc i to leave, that is the question 'Meneer Kaktus gaf een dyna mische show in Leus den. 'Maar de stekeligheden Leusden vielen elders. 'Het jaaroverzicht van de Om r roep Leusden werd mede ge c presenteerd door burge L meester Rademaker. 'Argeloze Leusdenaar: 'M/st schien een nieuwe carrière u t het verschiet?' 'Cynische Leusdenaar: 'Dike gemeenteraad hier zmgt nu a 6 zo lang hetzelfde hedje, dat da deuntje volgens de reclame D regel dat herhaling zo belang rijk is, best een hit kan woi^t den.' 'Argeloze Leusdenaar: 'O j, zmgen ze daar dan?' 'Cynische Leusdenaar: 'Ja, hè heet 'Niet nog eens zulke bluijjl ders'.' 'Er bestond algemene waai dering voor een CDA-motie. 'Argeloze Leusdenaar: 'Ja, lo h gisch. Het was dan ook ee duidelijke. 'Volgens Jan Jacobs hanteei het college een regenteskfi houdmg naar de pers. 'Argeloze Leusdenaar: 'Allee maar naar de pers?' 'Leusdense journalist: 'Ne hoor, het is heel anders. Te aanzien van de pers hantere de Leusdense regenten d houding die getypeerd wore 0 met het roepen van 'Perse 0 neel'. 'De leden van de tennisvei emging Lookhorst willen ee a nieuw clubhuis. 'Cynische Leusdenaar: 'In dl, kelder van het gemeentehui is nog plaats. Argeloze Leusdenaar: 'Ja, e daar kunnen ze ook riant ee balletje slaan. 'De veertig-plus-wedstnjd b y Nimmerdor was geslaagd. 'Leusdense dierenliefhebbe 'Ja, ze hebben al die oud1 knollen over de hindernisse getild. 'Argeloze Leusdenaar: Zijn die sociale woningen, die ni( als sociale woningen gebouw zijn, nu a-sociale woningen 'Wethouder Jan Wagenaa 'Wat nou, loyaal. Ik doe toe altijd wat ik de raadsleden la> vragen?' 'Wethouder Fons Ummel 'Kan iemand dat even adstrut ren?' Wethouder Gijs van Woudei berg: 'Ik pacht want ik boer. 'Burgemeester Rademake 'Ik ga, want ik ben. *1986: 'Bhj, dat ik het geha heb, want te veel spanning e u sensatie is ook niet goed. *1987: 'Ik heb er wel zin Want spanning en sensat worden ons deel. B LEUSDEN - Vonge week dinsc e stak de tien-jarige J.S. uit Leusc de Asschatterweg ter hoogte de Biezenkamp onvoorzichtig ot Automobilist K.D., eveneens Leusden, kon de voetganger ontwijken, waarop een bots s volgde. 5 De tien-jange jongen werd met F hersenschudding en een gebrol n been naar het Elisabethziekenl e in Amersfoort vervoerd.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 18