Onteigenen voor woningbouw op langere termijn „Relatie zoeken? Kies een erkend bureau" Champagne: het geheim zit tussen de belletjes Advies aan college over 't Ruige Veld: Joke Kuijlman van de Raad van Toezicht: Trek je niets aan van je omgeving Luchtvaartmuseum tijdelijk gesloten DINSDAG 30 DECEMBER 1986 LEUSDEN - Het advies, dat een Amersfoorts adviesbureau heeft opgesteld voor het Leusdense college van B&W over 't Ruige Veld luidt, dat de gemeente de grond daar moet onteigenen. Het gaat er daarbij om, de woningbouw in het betref fende gebied op de langere termijn veilig te stellen. Voor wat betreft de woningbouw op korte termijn stelt het bureau voor, met UBA BV in zee te gaan voor de bouw van 108 woningen. Daarbij zouden 'doorstromers' uit Leus den de voorkeur moeten genieten. (van de redaktie) Uitgangspunt bij de opdracht voor het bureau was, dat de gere serveerde contingenten behouden zouden blijven, dat de bouwplan nen voor de korte termijn uitge voerd zouden kunnen worden, en dat op langere termijn woning bouw in het gebied mogelijk ge maakt zou worden. Zoals bekend, heeft het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht de aankoop van de ge meente in 't Ruige Veld afgekeurd. De reden was, dat de gemeente meer zou betalen, dan wat ze er voor mocht geven. Bovendien wa ren GS van mening, dat de juiste verhoudingen tussen partijen on derling gevaar hepen, en vreesde het college, dat de betrokken be drijven de hogere kosten van de grond in dit bouwprojekt, elders zouden doorberekenen. Dat was voor het leusdense col lege van B&W aanleiding, om het bureau uit Amersfoort in de arm te nemen. De zaak was dusdanig in gewikkeld geworden, dat men er zelf met meer mt kon komen. MOTIVERING Volgens het advies zou het Leus dense gemeentebestuur dezelfde motivering moeten kiezen, die GS aanleiding gaf voor het afkeuren van het besluit. Die motivering, waarvan we een deel hiervoor weergaven, zou een steun in de rug zijn bij de onteigeningsprocedure, aldus het adviesbureau. CONTINGENTEN Voor wat betreft woningbouw op de korte termijn, adviseert het bu reau, met UBA BV in zee te gaan. Het gaat daarbij om 108 woningen, die in samenhang met de 52 wonin gen voor de Woningstichting Leus den gebouwd zouden moeten wor den. UBA heeft, zo wordt in het advies vermeld, maatregelen ge nomen die voorkomen, dat gere serveerde contingenten verloren zouden kunnen gaan. 'Het feitelijke gedrag van UBA BV in dit plandeel te samen beschouwd met het feit, dat de gemeente dringend be hoefte heeft aan sociale en gesub sidieerde woningbouw, leiden tot de opvatting dat UBA BV. voor dit gebied de beste realisator is', zo luidt het advies. Tenslotte zal het gemeentebe stuur de toerekening van de kosten 'in het bijzonder toetsen'. Daarmee wordt bedoeld, dat er extra goed gekeken zal worden naar de juist heid van die toerekening, naar de zuiverheid van verhouding tussen de verschillende partijen, naar het eventueel optreden van uitzonde- lij ke kosten en het bepalen van degene, die die kosten zal moeten dragen, en naar het optreden van 'onterechte opwaartse druk op de bouwkosten van de woningen.' ONTEIGENEN Omdat met te verwachten is, dat de huidige eigenaar van de grond - UBA BV - in staat zullen zijn om die grond te bebouwen naar de opvat tingen daarover van de gemeente, zullen de gronden middels ontei gening moeten worden verkregen, zo wordt in het advies geconsta teerd. Een dergelijke procedure neemt zo'n twee jaar in beslag. Binnen die penode doet zich nog de mogelijk heid van een 'finaal bod' voor. Dat zou, mdien de gemeenteraad snel beslist tot onteigening, in het derde kwartaal van volgend jaar kunnen plaatsvinden. Indien dat bod wordt afgewezen, loopt de verdere pro cedure door, waarschijnlijk tot het eind van 1988. Bij die procedure, zo wordt m het advies nogmaals ver- meld, kunnen de argumenten van GS bij het afkeuren van de aankoop de gemeente als steun dienen. Tenslotte wordt in het advies geconcludeerd, 'dat de ernst van de zaak nog extra wordt onder streept nu met reden wordt ver moed dat de te onteigenen par tijen onderling arrangementen hebben getroffen die, indien deze werkzaam worden, een op waartse druk op de stichtings- kosten zullen uitoefenen. Indien dit vermoeden wordt bewaar heid, dan is er reden te meer om schoon schip te maken.' Ue woningbouw ut 't Ruige Veld is op termijn vertraagd. Indien de gemeenteraad het inmiddels mgewonnen advies opvolgt, zal een onteigeningsprocedure worden begonnen. Een dergehjke procedure neemt normaal gesproken ongeveer twee jaar in beslag. BELEID gemeente zich aktief opstelt ten Bovendien interpreteert het col- Als beleidsuitgangspunten advi- aanzien van de vormgeving van de lege de uitgesproken wensen van seert het bureau daarbij, dat de plannen. de gemeenteraad zo, dat vooral doorstromers uit de gemeente voorrang moeten krijgen bij de vestiging in 't Ruige Veld. ,,Het hebben van een relatie behoort tot de eerste le vensbehoeften. Iedereen heeft recht die relatie te zoe ken op de manier die het beste bij hem past. Dat kan bijvoorbeeld via een relatiebemiddelingsbureau." Joke Kuijlman-Pronk heeft dagelijks te maken met het taboe dat voor velen nog rust op de bemiddeling via een bureau. Ze is plaatsvervangend directeur van de Raad van Toezicht op Dienstverlening bij Relatie vorming. Hoe valt de Raad van Toezicht het beste te omschrijven? ,,De Raad is in eerste instantie een organisatie die de consu menten beschermt. Hij is in 1970 in het leven geroepen door het Ministerie van C.R.M., omdat er toen wantoestanden bestonden bij de huwelijksbu reaus. De Raad is begonnen met saneren. En met resultaat. Van de 150 bureaus en bureau tjes werden er aanvankelijk maar 12 erkend." ,,Op het ogenblik zijn er 15 er kende bureaus, met bij elkaar zo'n 270 consulenten verspreid door het hele land. Maar het aantal malafide bureaus neemt weer toe. Er zijn veel mensen die op dit gebied een graantje willen meepikken. Dat zie je steeds als het economisch wat slechter gaat." ,,De Raad van Toezicht kan te gen die malafide bureaus niets doen. De Raad heeft wel een indirect wapen: in zoveel mo gelijk dagbladen een aparte advertentierubriek voor de er kende bemiddelingsbureaus. Wat de Raad ook doet: zoveel mogelijk erop wijzen dat die er kende bureaus onder deskun dige leiding staan en garanties bieden. Ik wil overigens niet zeggen dat alle niet-erkende bureaus vast en zeker malafide zijn." In de maatschappij blijkt een groeiende behoefte te bestaan aan erkende relatiebemidde ling. In 1980 stonden in ons land 8000 mensen ingeschre ven, nu is dat opgelopen tot te gen de 20.000. Is er een be paalde groep mensen voor wie deze bemiddeling het meest geschikt is? ,,De bemiddeling richt zich op alleenstaanden vanaf 21 jaar. Het meest geschikt is ze voor diegenen die normaliter in staat zijn een relatie in stand te hou den. De bemiddeling is in prin cipe geschikt voor iedereen, maar niet iedereen is geschikt voor elke bemiddelingsme thode. Vandaar dat we er blij mee zijn dat er verschillende bureaus zijn die ook verschil lend werken." DOORSNEE Volgens Joke Kuijlman staat bij de bureaus een doorsnee van de bevolking ingeschre ven. ,,De bureaus hebben als taak hun cliënten aan elkaar voor te stellen. Maar dat houdt wel m dat niet iedereen evenveel kan sen heeft. Er zijn bijvoorbeeld boven de 55 jaar veel meer al leenstaande vrouwen dan man nen." ,,De kans is dan ook groot dat bij een bureau meer oudere vrouwen dan oudere mannen zoekende zijn. Je kunt trou wens nooit zeggen hoe groot de kansen zijn van een indivi duele ingeschrevene. Er zijn categorieën met bijna 100 pro cent slaagkans, maar het kan ook slechts 2 procent zijn. Wat wel zeker is: als je staat inge schreven bij een erkend bu reau heb je veel meer kans op een partner dan wanneer je die stap niet waagt." Bestaat er nog steeds een ta boe om naar een bureau toe te stappen? ,,Dat taboe bestaat niet bij de mensen die de stap wagen, maar bij de 'omgeving': de fa milie, de kennissen, de buren. De omgeving reageert vaak harteloos als ze hoort dat je je partner zoekt of hebt opgedaan bij een bureau. Je hoort dan veel ongenuanceerde menin gen. Het is opvallend dat die omgeving vaak zelf gewoon een gezin heeft en niet vol doende begrip kan opbrengen voor wat het betekent alleen voor jezelf of voor een gezin te staan." ,,Je moet je gewoon niets aan trekken van wat de omgeving denkt of zegt. Maar dat valt met met duur. En in omringende landen is het veel duurder. Maar als je van een bijstandsuit kering moet rondkomen, is het wel veel geld. Je kunt het ook anders bekijken: een middag met een maatschappelijk werk ster praten kost de overheid meer dan je zelf betaalt voor een heel jaar inschrijving bij een bureau." Is het dat bedrag waard? ,,Wie met waagt die niet wint. Maar als je slaagt is het het be drag zeker waard." Wat zijn de garanties die een erkend bureau biedt? „Dat zijn verschillende. Er is LEUSDEN/SOESTERBERG - Zoals ieder jaar wordt het Militaire Luchtvaart Mu seum op het Kamp van Zeist bij Soesterberg weer enige maanden gesloten voor het publiek. Deze winterslui- tingsperiode van 5 januari tot 1 april wordt niet alleen benut voor het plegen van het noodzakelijke onder houd aan vliegtuigen, mo toren, landingsgestellen en andere technische zaken, maar zeker ook om het mu seum weer gedeeltelijk te verfraaien. Tevens krijgt het hele museum een gron dige schoonmaakbeurt en wordt hier en daar het een en ander opgeknapt. De werkzaamheden worden, evenals in het afgelopen jaar, geconcentreerd in de Ir. Vreegburghal. In dezelfde stijl als de Fokkergalerij en het eer ste gedeelte van de construc tietechniek wordt nu het ge deelte met de rompconstruc ties en de landingsgestellen verbouwd. Ook zal de koffiekamer wat ge zelliger gemaakt worden en de verlichting, die nu nog hinder lijk in het glas van het recent verkregen wandkleed weer spiegelt, worden aangepast. Bij de koffiekamer, die in het hoogseizoen veel te klein is, zal buiten een terrasje worden aan gelegd, zodat bij mooi zomer weer de bezoeker daar even kan uitrusten onder het genot van een kopje koffie, thee, een glaasje fris of een ijsje De video, die regelmatig in de filmzaal werd vertoond, trok veel belangstelling en het vi deoprogramma zal worden aan gepast en uitgebreid. De restauratiewerkzaamheden aan de FOKKER D-VII zullen gestaat doorgaan en ook aan de bouw van de replica van de FOKKER D-XXI, een gezamen lijk project van Fokker en de Koninklijke Luchtmacht, dat wordt begeleid door het mu seum, zal hard doorgewerkt worden aangezien het in de be doeling ligt dit vliegtuig in 1988, in het kader van de vie ring van het 75-jang bestaan van de Militaire Luchtvaart, te presenteren. Op 1 april a s. zal de poort van het Kamp van Zeist weer worden openge steld voor de museumbezoe kers bijvoorbeeld pnvacy-bescher- ming. Gaat er iets fout, dan kun je altijd naar de geschillencom missie van de Raad van Toe zicht Bovendien is er een ga rantiefonds: als het bureau er overhoopt mee ophoudt, dan kun je bij een ander bureau verdergaan. En een erkend bu reau is vakbekwaam: de consu lenten moeten een vakoplei ding volgen." OVERWEGEN Zijn er dingen die je beslist overwogen moet hebben als je naar een bureau stapt? „Zeker. Men vergeet vaak: wat wil ik van een partner ontvan gen en alles wat daaraan vastzit. Men vergeet ook vaak: wat heb ik zelf aan een ander te bieden? En is dat willen ontvangen en te bieden hebben op elkaar af te stemmen. Het is van twee kan ten geven en nemen. Je moet je realiseren dat je met iemand op bestelling geleverd kunt krij gen. Een bureau kan niet een blik met partners opentrekken. Je moet ook bedenken: het gaat om een andere mens die je wilt leren kennen - niet om bijvoor beeld een hoge positie met een auto." Joke Kuijlman vindt dat het zoe ken van een partner via een bu reau sociaal gezien positief moet worden gewaardeerd. „Het is een uitstekende mamer om te proberen je leven nieuwe inhoud te geven." Als U inlichtingen wilt hebben over erkende bureaus, dan kunt U die kosteloos aanvra gen bij de Raad van Toezicht, Duinweg 1, 2585 JT Den Haag, telefoon 070-501269. De Tweede Kamer heeft besloten dat de Raad van Toezicht op Dienstverle ning bij Relatievorming er honderdduizend gulden bij krijgt ten behoeve van de inspectie. Dat ge beurde naar aanleiding van een amendement dat de fracties van CDA, WD en PvdA indienden. Met dat geld gaat men de wan toestanden bij de huwe lijksbureaus bestrijden. mee. Bovendien: als je je er wel wat van aantrekt, blijf je wel al leen zitten met je probleem De omgeving biedt geen oplos sing, helpt niet. De omgeving ziet alleen maar de vrijheid die je hebt als alleenstaande: de problemen kennen ze niet." SOORT CONTACTEN Wat voor soort contacten kan een bureau opleveren? „Voorop staat dat een bureau nooit bevoogdend mag optre den. Je kunt dan ook zeggen dat het gaat om alle relaties die mensen wensen, zolang ze maar de intentie hebben een langdurige relatie aan te gaan Het is kenmerkend dat veel mensen die naar een bureau stappen, zeggen: Ik zoek vas tigheid." Is het duur om ingeschreven te staan? „Dat is relatief. Als je in aan merking neemt dat er geen subsidie voor bestaat, is het Al eeuwen lang zijn de men sen geboeid door de kleine beüetjes, die champagne zijn mousserend karakter geven. Uit het niets lijken zij op de bodem van het glas te ont staan om vervolgens in zwie rige, onafgebroken slierten naar het oppervlak te stijgen. De fijne belletjes vormen één van de kenmerken van champagne. Maar cham pagne is méér. In de cham pagnestreek zegt men: „Het ware geheim van champagne zit tussen de beUetjes. Tussen de belletjes bevindt zich een „trés grand vin", een zeer grote wijn." Alle champagne komt uit het champagnegebied m het noord oosten van Frankrijk, zo'n 150 km ten oosten van Panjs. Daar, op de glooiende hellingen rond Reims en Epernay, groeien en rijpen de emge druiven waarvan champagne mag worden gemaakt. Zowel de wijnbouw als de pro- duktie van champagne zijn met tal van strenge, wettelijke voorschrif ten omgeven, die tot doel hebben een zo hoog mogelijke kwaliteit te waarborgen. Zo is het bijvoorbeeld verboden om gebruik te maken van oogstmachines, omdat deze de tere schillen van de druiven be schadigen. Alle druiven in de champagnestreek moeten daarom nog steeds met de hand worden geplukt; een karwei waar zo'n 60.000 plukkers ongeveer twee we ken mee bezig zijn. Een gratis brochure met meer informatie over de produktie van champagne kan worden aange vraagd bij het Comité Interprofes- sionnel du Vin de Champagne, Raamweg 43, 2596 HN Den Haag. FEESTDAGEN Van de anderhalf miljoen flessen champagne die Nederland per jaar importeert, is een belangrijk deel bestemd om in de laatste week van december te worden ontkurkt. Talloze Nederlanders hebben er een traditie van gemaakt het meuwe jaar te begroeten met een glas champagne in de hand. De belletjes in het glas, de verfijnde smaak en het lichtvoetige bouquet van champagne geven een extra- feestelijk accent aan deze gelegen heid. Champagne wordt koel - maar met ijskoud - geserveerd op een temperatuur van 6° tot 8°C. Deze temperatuur wordt bereikt door de fles circa 20 minuten voor het ont kurken in een koelemmer te plaat sen, die half-om-half met water en ijsblokjes is gevuld. Champagne kan ook in de koelkast op de juiste temperatuur worden gebracht; met het koelen is dan ongeveer twee uur gemoeid. Het vriesvak komt niet in aanmerking voor het koelen van champagne. GEEN KNAL In films en bij sportevenementen laat men vaak de kurk onstuimig wegknallen. Als begeleiding van een feestelijk etentje op Oude jaarsavond is een dergelijk knalef fect echter met aan te bevelen. Nog afgezien van mogelijke schade aan plafond of meubilair, komt het bruusk ontkurken de kwaliteit van de champagne niet ten goede. Het is daarom beter de cham pagne voorzichtiger van zijn kurk te bevrijden. Hiertoe verwijdert men het zilver- of goudpapier rond de kurk en draait het ijzerdraadje los. Vervolgens klemt men de kurk met één hand stevig vast (duim op de kurk) en draait met de andere hand de fles langzaam rond. De kurk komt nu beetje bij beetje om hoog en ontsnapt aan de hals van de fles met wat de Fransen wel „de erotische zucht" van de cham pagne noemen. De champagne is nu klaar om te worden gedronken uit flütes of uit tulpvornuge glazen (zoals het Ne derlandse Gildeglas). Coupe-gla zen worden door sommige mensen wel „champagne-coups" ge noemd, maar zijn m feite totaal on geschikt om er champagne uit te drinken. Het delicate bouquet van champagne en de fijne belletjes verdwijnen als sneeuw voor de zon uit dergelijke glazen. GEEN JAARTAL Het etiket van een fles cham pagne vermeldt in de regel geen jaartal. Bij de produktie van cham pagne worden namelijk wijnen van verschillende jaren en van ver schillende wijnhellingen in het champagnegebied met elkaar ver mengd. De champagnehuizen zijn hierdoor m staat een eigen type champagne te creëren, dat van jaar tot jaar hetzelfde is. Alleen in jaren die een oogst van uitzonderlijke kwaliteit hebben op geleverd, wordt een deel van de opbrengst gereserveerd om on vermengd met wijnen van andere jaren te worden verwerkt. Deze champagne wordt wél met een jaartal op de markt gebracht. In de afgelopen jaren zijn de Ne derlanders steeds meer cham pagne van het type „Brut" (de minst zoete champagne) gaan drinken. Bijna 80 procent van de Neder landse champagne-import bestaat tegenwoordig uit „Brut", terwijl het aandeel van de „Demi-Sec" (de zoetste champagne) is teruggelo pen tot 20 procent. In de champagnestreek ziet men hienn een bevestiging van het toe genomen kwaliteitsbewustzijn van de Nederlandse consument. Suiker heeft namelijk de eigenschap van sommige elementen in de smaak van een wijn te versluieren. Wie met aandacht van champagne wil genieten, kan daarom het beste Idezen voor het minst zoete type; de „Brut". Gezellig tafelen met een heerlijk glas champagne.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4