Omroep Leusden wacht op structurele beslissing van gemeentebestuur I I tl >111 mi iti tl Heiligenberg 1987 wordt jaar van de waarheid: DINSDAG 30 DECEMBER 1986 LEUSDEN - 1986 is niet helemaal geworden wat men er bij Omroep Leusden van verwacht had. Was 1985 het jaar van de vergunningen, 1986 had het jaar van de uitzendin gen moeten worden. Eerlijk gezegd: er zijn enkele prima uitzendingen geweest. Maar tot een maandelijks pro gramma is het nog niet gekomen. 1987 wordt voor Omroep Leusden dan ook het jaar van de waarheid. door Martin Hermens Het zag er allemaal zo mooi uit. Na veel 'gedoe' werden de noodzakelijke vergunningen binnengehaald en verklaarde de raad de lokale omroep 're presentatief'. In februari dit jaar kwam de vergunning van de minister binnen en kon men dus aan de slag. Voorzitter Ed ten Voorde: „We zijn toen fi nanciële bronnen gaan aanbo ren: de gemeente en het be drijfsleven. Allemaal inciden tele bronnen." Daarmee komt het probleem van Omroep Leusden boven ta fel: het gebrek aan structurele financiering. Ed ten Voorde: ,,Het is duidelijk dat het geld van het bedrijfsleven en de contributie niet voldoende is. De gemeente zelf zou er iets voor over moeten hebben. In het hele land zie je dat steeds meer gemeenten overgaan tot structurele subsidiëring van de lokale omroep." In Leusden is men echter nog niet zo ver. Hoewel in het be leidsprogramma staat dat men voor 1 januari 1987 hierover een besluit zal nemen, is het voor Omroep Leusden nog steeds onduidelijk watt er nu gaat ge beuren. Volgens voorzitter Ten Voorde is dat ook de reden dat er een maandelijkse uitzending mogelijk is. ,,Er is nog steeds geen structurele beslissing ge nomen. Daarnaast missen we de technische equipment." REGELMAAT Om met enige regelmaat uit zendingen te kunnen verzor gen, moet er voldaan worden aan drie voorwaarden: 1. een vast budget per jaar; 2. investe ringen in de noodzakelijke ap paratuur en 3. studio-ruimte. ,,In Amersfoort heeft men alles voor elkaar", aldus Ten Voorde, „via de subsidie van Info-kap. Leusden moet nog een besluit nemen. Het blijft nu bij incidentele subsidiering. Voor het jaaroverzicht 1986 kre gen we bijvoorbeeld 1500 gul den." Ten Voorde c.s. vinden het ver velend dat zij het nieuwe jaar ingaan zonder duidelijkheid. „We hebben in 1986 gepro beerd om duidelijk te maken dat een structurele subsidie noodzakelijk is. We zijn teleur gesteld dat dat zoveel tijd kost." In september vond er een ge sprek plaats tussen het bestuur van de lokale omroep en het college van burgemeester en wethouders. Het college vroeg toen om een voorstel voor de komende twee jaar., Daarna zou de zaak verder bekeken wor den Het bestuur van Omroep Leusden presenteerde een voorstel, gebaseerd op één uit zending per maand. „Het voor stel ligt er vanaf 7 oktober", licht Ed ten Voorde toe. „We hebben nog steeds geen ant woord gekregen." MOEITE WAARD Televisie maken is duur. Be halve investeringen in appara tuur moet men denken aan een jaarlijks bedrag tussen de vijf tig- en zeventigduizend gulden. „In plaatsen waar de lokale om roep eenmaal draait, blijkt dat dat de moeite waard is", weet Ten Voorde te vertellen. „In Goirle is het bijvoorbeeld on denkbaar dat de lokale omroep wordt gestopt." De belangstelling in Leusden voor lokale televisie is groot. „Niemand twijfelt dan ook aan de behoefte", zegt Ed ten Voorde. Veel aanvragen moe ten ter zijde worden gescho ven. „We hebben de equip ment niet." Het bestuur van Omroep Leus den verwijt het college een 'ri sicoloze opstelling'. Ten Voor de: „Ik heb niet de indruk dat het college in nieuwe zaken snel besluiten neemt. Het ge meentebestuur heeft er het geld niet voor over. Er leven momenteel twee stromingen: de ene vindt dat Omroep Leus den een videoclub is die zijn eigen hobby moet betalen. De andere is van mening dat het met geld van de maatschappij moet draaien „De politiek moet kiezen", ver volgt Ed ten Voorde zijn plei dooi. „Ik zeg nu: het maakt niet uit wat ze kiezen, als ze maar kiezen. Dan is er in ieder geval een stuk duidelijkheid. Daar hebben wij als lokale omroep behoefte aan. Ik ga ervan uit dat men de eigen afspraken na komt. Het is treurig dat dat in dit geval niet zo is." Het lange wachten op de uit spraak van politiek Leusden heeft natuurlijk gevolgen. Som mige mensen haken af omdat het te lang duurt en zoeken hun heil ergens anders. SUCCESSEN Maar 1986 werd voor Omroep Leusden hoe dan ook het jaar van de eerste successen. Het verkiezingsprogramma van 19 maart bijvoorbeeld. „We kun nen constateren dat we toen een gigantisch nsico liepen vanuit het oogpunt van televisie maken. Het was een hele krachttoer", herinnert Ten Voorde zich. „De reacties wa ren praktisch allemaal positief. Ik heb de indruk dat wij qua kwaliteit met kop en schouders uitsteken boven de lokale om roepen in de omgeving Wat dat betreft hoeft men niet zo verbaasd te kijken. „We hebben nogal wat vrijwilligers die in de praktijk ook met dit werk bezig zijn", legt Ed ten Voorde uit. „De kwaliteit van de vrijwilligers is erg hoog Ook politiek Leusden werkte hard mee aan het succes van dat verkiezingsprogramma, vindt Ten Voorde. „We heb ben daar de boel op zijn kop gezet. We hebben alle mede werking gehad van de ge meente, zowel van het bestuur als van de ambtenaren." Ook bestuurlijk heeft men goed gedraaid. Er is maar een klein aantal mutaties geweest „De situatie is veranderd nu we uitzenden", legt Ed ten Voorde uit „Dan krijg je ook te maken met een ander soort proble men. Maar we hebben honderd procent gefunctioneerd dit jaar." AUTONOOM Ten Voorde wil de werkwijze van Omroep Leusden nog eens uitleggen. „Er is een bestuur en een produktieploeg, zeg maar de producent. Die laatste is autonoom; daar willen wij als bestuur niets van weten,. Het bestuur heeft maar één moge lijkheid om een uitzending te verbieden. En dat is wanneer het voortbestaan van Omroep Leusden in beding is." „De produktiegroep is dus au tonoom. Op dit moment ope reert die op basis van honderd procent vertrouwen. Het beleid Ed ten Voorde: rendement versterken... van het bestuur is bekend: van, voor en door Leusdenaren wil len we laten zien wat er in de gemeente leeft Binnen dat be leid heeft men alle vrijheid." Er is verder nog één voorwaar de: „Omdat Omroep Leusden een monopoliepositie inneemt, worden wij geacht iedere groe pering aan het woord te laten. Alleen linkse of rechtse pro gramma's zou fout zijn." Station- call is een begnp dat bij de lo kale omroep Leusden nogal eens gehanteerd wordt. Daar mee wordt bedoeld het eigen geluid. Ten Voorde: „De pro grammaraad bepaalt het ge luid. Omroep Leusden voert het uit." WENSEN De wensen voor 1987 mogen duidelijk zijn. „We hopen dat Leusden met voortvarendheid 1neemt over de proefperiode van twee jaar. Dan kunnen wij het maatschap pelijk nut waar maken. Daar naast gaan we ons in het be stuur beraden over wat we doen als de gemeente wel of niet positief besluit. De oefen programma's lopen in ieder ge val gewoon door. Twee leden van Omroep Leusden gaan een cursus van de Olon volgen", somt Ten Voorde op. Ook wil men onderzoeken in hoeverre samenwerking met de Stadsomroep Amersfoort mogelijk is. „We stellen bij die samenwerking wel een voor waarde", aldus voorzitter Ten Voorde, „en dat is dat wij onze eigen identiteit behouden. An ders loop je het risico dat je als lokale Omroep Leusden lang zaam een onderdeel van de Stadsomroep Amersfoort wordt." Hoe en in welke mate men eventueel gaat samenwerken, hangt onder meer af van de be slissing van politiek Leusden. Maar samenwerking met be houd van eigen identiteit is, zo zegt men, noodzakelijk. RENDEMENT Tot slot de samenwerking met de lokale pers „We willen dat combineren", aldus Ten Voorde. „Het rendement ver sterken door op elkaar in te spelen. Er moet een totale mix komen. Dat is niet alleen in het belang van de media, maar ook van alle Leusdenaren. Door sa menwerking bedien je de Leusdenaren maximaal." Ed ten Voorde: ,,Ik hoop dat we nu eens afraken van de grondige discussies over de fi nanciering en de vergunnin gen. We moeten ons nu bezig houden met programma's ma ken." ■l.l.lleMIJil.HJjll'.y.l Nadat Ansfriedus was gestor ven ging aanvankelijk het leven in het kleine kloostertje op de oude voet voort De twaalf mon niken pleegden landbouw op de meent van Oud Leusden. Rondom het klooster, boven op die heuvel, was daar uiteraard geen ruimte voor Toen Adam van Lockhorst, de beschermheer van het klooster op de Hohorst, in 1034 stierf werd hij in het klooster, tot welks stichting hij zoveel had bijgedragen, begraven. Toch was de kleine gemeenschap, daar op die geïsoleerde heu vel, geen lang leven bescho ren. Omstreeks 1052, onder de vierde abt Gervicus, vond de bisschop van Utrecht, Bernul- fus, het beter om de klooster gemeenschap te verplaatsen naar Utrecht, waar zij onder de naam van de abdij van St.-Pau- lus, nog eeuwen lang een bloeiend leven heeft geleid. Het stoffelijk overschot van Adam van Lockhorst werd meegenomen en herbegraven in de abdij te Utrecht. Omdat het klooster vooral ter ere van Maria was gesticht en omdat de stichting daar overle den was en weldra als heilige werd vereerd, veranderde de naam Hohorst al spoedig in de Heilige berg. Wat er verder van het kloostertje is geworden blijft vaag; de geschiedenis zwijgt hierover in alle talen. Verschillende feiten doen ech ter vermoeden dat er nader hand, aan de voet van de heu vel op de plaats van de huidige villa, een groter klooster ver rees. Waarschijnlijk een non nenklooster. De kapel op de heuvel bleef als kloosterkapel in gebruik en werd in 1587 af gebroken. Vanaf de voet van de heuvel loopt een weg het veld in. Deze weg heet sinds mensenheuge nis de Ursulinenweg. Er wordt wel aangenomen dat deze naam afkomstig is van een ver haal dat vertelt dat de Heilige Ursula in dit klooster zou heb ben overnacht, maar dat is ui teraard niet mogelijk. Volgens de legende zou Ursula geleefd hebben omstreeks het jaar 300 na Chr Ze was een Britse koningsdochter die de gelofte van maagdelijkheid had afgelegd Om een huwelijk met een heidense pnns te ontlopen maakte ze, in gezelschap van tien maagden - er wordt ook wel gesproken van elfduizend maagden - een pelgrimstocht naar Rome. Ze hadden de ge loften afgelegd om onderweg elk tien andere maagden te be keren die dan, op hun beurt, hetzelfde moesten doen. Zo zal het getal van elfduizend maag den wel zijn ontstaan. Een storm echter bracht het schip, waarmee ze de over steek maakten, voor de Neder landse kust. Het schip voer de Rijn op tot Keulen, dat juist door de Hunen werd belegerd. Door de Hunen stierven ze allen de martel dood. De stad werd bevrijd doordat de belegeraars, na hun gruwelijke daad, de vlucht na men. De Keulenaren be schouwden Ursula, om de won derbaarlijke bevrijding, als een heilige De legende steunt, wat de marteldood van de jonge vrouwen betreft, op historische gegevens. Waarschijnlijk is dit gebeurt tijdens de Christenver volging onder Diocletianus. Dit alles gebeurde dus lang voor dat Ansfriedus voet op de Ho horst zette. Een andere mening als zou het Klooster later een Ursulmen- klooster zijn geworden is al even onwaarschijnlijk. De orde van de Ursulinen, naar de H-Ur- sula genoemd, is pas in 1535 in Italië gesticht en na 1600 breid den de Ursulineninstituten, die zich vooral wijdden aan de op voeding van meisjes, zich bui ten Italië uit. Hoe dus de Ursuli nenweg, hier vlak bij de Heili genberg, is ontstaan blijft in het vage. Zoals we al eerder zagen is de Hohorst het hoogste punt van een in de ijstijd gevormde stuwwal en niet, zoals ook wel wordt verondersteld, een kunstmatig opgeworpen heu vel om tot toevluchtsoord te strekken bij overstromingen. De 'Heyligenberg' omstreeks 1750. (A. van Leeuwen). Voor wie en door wie zou die heuvel dan wel zijn opgewor pen in dit zo goed als onbe woonbaar gebied? Naar het zuiden vormde deze rug de Lockhorst, vervolgens de Ruitenbeek, de Bieshaar tot de Mof. Naar het Noorden kwam de Vosheuvel boven het moeras uit die eindigde in de Mijntjesbleek. In de Middeleeuwen woonde op de Vosheuvel een kruiden vrouwtje dat Mijntje of Met- chen heette. Beroemd in de wijde omtrek kwamen de men sen naar haar toe met hun klachten als ze op een andere manier geen genezing konden vinden. Het moest echt wel no dig zijn want er werd gefluis terd dat Mijntje een heks was. 's Nachts veranderde ze in een zwarte kat en bij lichte maan kwamen de andere heksen uit de gehele omtrek naar Mijntje, om op haar bleekveld, ook in de gedaante van zwarte katten, hun heksedansen uit te voeren. Verschillende mensen hebben het met eigen ogen gezien. Op donkere avonden was het hele maal niet verantwoord om daar in de buurt te komen. Je werd dan gevolgd door een donker wezen, dat soms op je rug sprong en niet van je rug af was te krijgen tot je weer in de be woonde wereld was aange land. Maar nu terug naar het kloos ter, want dat hier een klooster stond staat wel vast. maar de geschiedkundige gegevens zijn schaars. In de geschiede nis komt de Heiligenberg pas weer ter sprake als in 1579 graaf Jan van Nassau zijn intrek neemt "op den Heyligenbergh int clooster". Na de hervormingen vervielen alle bezittingen van de kerk aan de staat De Heiligenberg, als klooster, werd eigendom van de Staten van Utrecht die het in 1644 verkochten aan Hille- gonda Spiegels. Van nu af is de geschiedenis weer te volgen. Hillegonda zal schijnbaar niet zoveel in dat be zit want binnen een jaar ver kocht ze het weer aan C.A. van Berck. Deze was schijnbaar meer verguld met zijn bezit want hij liet zich trots Heer van Heyligenberg noemen, iets wat ook nog door latere bezitters werd overgenomen. Na in de loop der jaren nog ver schillende malen in' andere handen te zijn overgaan was het na 1740 in eigendom van Jo- han Jonas. Zeer waarschijnlijk is er in de loop der jaren wel wat aan veranderd, afgebroken en bijgebouwd. Van het oorspron kelijke klooster zal met veel meer over zijn geweest. Vol gens oude gravures moet het er omstreeks 1750 uitgezien heb ben als op de tekening. Het was inmiddels echter zo bouw vallig geworden dat het niet meer verantwoord was er in te wonen. De Heer Jonas had echter, zoals in die tijd niet veel voorkwam, gevoel voor geschiedenis en ging niet over tot slopen, maar bouwde aan de overkant van de weg omstreeks 1769 een nieuw huis; 'Heyligenberg- zicht'. Na 1807 was L.E. baron van Har- denbroek eigenaar van beide huizen. Hij liet, met minder ge voel voor geschiedenis, beide huizen afbreken. Hij liet het Zwanewater graven en met de vrijgekomen grond de gracht dempen en het terrein opho gen. Daarna bouwde hij een fantasieloos huis dat wel wat weg had van het latere jacht huis op de Lockhorst. In 1872 werden de beide zijvleugels aan het huis gebouwd en is het sindsdien zo gebleven, een schamel overblijfsel van een lange en bloeiende geschiede nis. Noot: Op Mijntjesbleek staat thans het St-Elisabeth Ziekenhuis. De omgeving van Leusden omstreeks Let jaar 1000. (C. van Leeuwen).

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5