Kruisvereniging Leusden blijft bij de tijd CRUIS WERK Cadeaus voor vijfduizendste lid Grootste vereniging van Leusden groeit gestaag door: Opgave mogelijk Nieuwjaars recepties in Achterveld S AVONDS HULP NODIG? 24 UUR PER DAG BEREIKBAA Nieuwjaars wens van medewerkster Achterveld Dennen en sparren plaatselijk nieuws DINSDAG 30 DECEMBER 1986 (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - "Hebt u nog een paar knikken in voor raad?" De komende weken zal Kruisvereniging Leus den deze vraag nogal eens moeten beantwoorden. Gladheid en wintersport maken het uitleenmagazijn tot een veel opgezocht telefoonnummer. Niet alleen bij ongelukken, maar ook bij heel natuurlijke gebeu- tenissen als zwangerschap en geboorte en ook bij het ouder worden kan men een beroep doen op de ver pleegkundige zorg van de Kruisvereniging. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het merendeel van alle Leusdense gezinnen en wooneenheden lid is van Kruisvereniging Leusden. Onlangs kon leden-ad ministrateur Van 't Holt het vijfduizendste lid in schrijven. Reden genoeg om aandacht te besteden aan deze grootste vereniging in Leusden. ONTKLEURING De Kruisvereniging Leusden, K.V.L., bestnjkt Leusden-Zuid, Leusden-Centrum en Stouten- burg. Terwijl de bevolking in dit gebied met zo'n 45 procent is gestegen in de laatste tien jaar, is in dezelfde periode het aantal Kruisverenigingsleden daar nog sterker toegenomen, namelijk met ruim 56 procent. Het lidmaatschap geldt voor alle leden van een gezin of wooneenheid. Omdat de ge middelde woningbezetting in Leusden bijna drie personen is, kan men zeggen dat zo'n vijf tien duizend mensen zich ver zekerd hebben van de zorg van deze Kruisvereniging. "We proberen de snelle groei van de Kruisvereniging te beantwoorden met de noodza kelijke uitbreiding van de ver pleegkundige hulp," zegt de hoofdwijkverpleegkundige mevrouw H.H. van Ziel. Sinds dne-en-een-half jaar heeft zij de leiding van het Leusdens Kruis werk. Ze voelt zich sterk be trokken bij het vele werk en is graag bereid om meer informa tie te geven. "Het Kruiswerk kent de laatste jaren een snelle ontwikkeling, onder meer op organisatorisch gebied. Heel lang al was het Kruiswerk een particuliere acti viteit. Zeker de ouderen ken nen allemaal nog wel de veel kleurige namen: wit-gele kruis, oranje-groene en groene kruis. Zowel katholieken als protes tanten hadden hun eigen kruis vereniging en als er van de ene of van de andere groep met ge noeg mensen waren, dan ver enigde men zich onder een 'al gemene' noemer in het groene kruis. In Leusden hebben we, net als elders in ons land, een ontkleu ring gehad en hebben het vroe gere wit-gele en het groene kruis elkaar gevonden in een ontkleurd kruis. Hoewel: som mige mensen hoor je nog wel eens de oude namen gebrui ken. Die ontkleuring werd ver sneld doordat het Kruiswerk in 1980 onder de AWSZ-regeling ging vallen. Dat wil zeggen, dat iedere Nederlander recht kreeg op gratis hulp bij bijzon dere ziektekosten. Alleen een jaarlijkse contributie van 42 gul den aan de plaatselijk kruisver eniging is nog verplicht. Sinds die tijd bestaan er landelijk vastgestelde doelstellingen en zijn er ook landelijke normen bijvoorbeeld voor het perso neel, de financiën en voor de kwaliteit van de kruisgebou- wen," aldus mevrouw Van Ziel. WIJKGERICHT De gemeente Leusden kent naast de K.V.L. ook de K.V.A., waarbij de A staat voor Achter veld (met 600 leden). Beide ver enigingen werken sinds eind 1982 zo nauw samen, dat zij gro tendeels hun financiën en de meeste werkzaamheden ge bundeld hebben in een derde vereniging- Kruisvereniging Leusden-Achterveld. De twee plaatselijke verenigingen voe ren regelmatig besprekingen om tot verdere, verantwoorde integratie te komen. Kan dit met ten koste gaan van plaatselijke verschillen? Mevrouw Van Ziel: "Wij zijn al in dienst van de overkoepe lende Kruisvereniging. Maar we heten niet voor niets wijk verpleegkundigen en wijkzie- kenverzorgsters, met de na druk op wijk. We werken sterk wijkgericht, zodat ieder van ons in een bepaalde wijk kruis werk doet en zo goed kan in spelen op daar levende hulp vragen." HULPVRAAG Uiteraard gaat de aandacht van de hoofdwijkverpleegkundige het meest uit naar de ontwikke lingen die plaats vinden binnen de zorgverlening en naar de veranderingen in Leusden. Hierover zegt hij: "Het over heidsbeleid is er sinds een paar jaar sterk op gericht, dat mensen minder gauw naar in stellingen als ziekenhuizen, verpleeghuizen en verzor gingshuizen gaan en dat ze, als ze bijvoorbeeld in het zieken huis opgenomen zijn, daar zo kort mogelijk blijven. Maar dat heeft wel tot gevolg, dat ze lan ger ziek thuis liggen of na een opname eerder naar huis gaan en daar verpleging nodig heb ben. Met andere woorden: de vraag naar hulpverlening thuis is daardoor veel groter gewor den en zal zeker nog toene men. Daar komt bij dat steeds meer mensen oud worden en toch langer zelfstandig blijven wonen. Zo is er niet alleen een toename van de vraag naar zorg, maar die zorg wordt ook veel complexer en intensie ver." Deze ontwikkelingen zijn in Leusden in sterke mate merk baar omdat Leusden zo'n grote en snelle bevolkingsgroei kent. In Leusden-Zuid en in Stouten- burg neemt het percentage 65- plussers toe en bedraagt res pectievelijk 11.7 en 12.6 pro cent. In Leusden-Centrum is dat per centage laag, 5.9 procent, maar de stijging gaat daar sneller dan de landelijke stijging en het aantal 65-plussers in Leus den-Centrum is nu al meer dan 1200. In heel de gemeente Leusden wonen al minstens 2900 men sen die de 65 hebben bereikt. De K.V. Leusden ziet dan ook een groeiende vraag om inten siever hulp op zich afkomen. EFFICIËNTER Kan de Kruisvereniging snel en goed reageren op deze ontwik kelingen? "De financiële middelen groeien helaas minder snel dan de ontwikkelingen in de ge zondheidszorg. Dat geldt ook voor Leusden. De bevolking groeit sneller dan het geld dat beschikbaar komt voor uitbrei ding van ons personeel. Er is dan ook steeds een spanning tussen wat en hóe wij het zou den willen doen en wat moge lijk is. We kunnen niet alles doen wat wij zouden willen", aldus mevrouw Van Ziel. "We kijken goed wat we in ge val moeten doen en daarna hóe we dat doen. Dat is een bijko mend voordeel van krappe middelen: je gaat bewuster prioriteiten stellen, keuzes ma ken en je bekijkt hoe je effi ciënter kunt werken. Er is daar al een vakterm voor uitgevon den: je gaat werken volgens het 'krapte-model." "Naast de zuigelingen- en kleu terzorg, er worden hier nog veel kinderen geboren, doen we ook veel aan verpleegkun dige hulp en lichamelijke ver zorging vooral van ouderen. Maar we letten er heel erg op dat al deze zogenaamde cura tieve zorg niet ten koste gaat van het geven van voorlichting, want daardoor kan heel wat ziekte worden voorkomen." SAMENWERKING Ook doet men veel aan samen- LEUSDEN - De familie A. van Splunter, Beemden 46, kreeg vrijdagmiddag 19 december bezoek van een delegatie van Kruisvereriiging-Leusden. Dankzij' een bromfietsongeluk van zoon Frank (links op de foto) deed men een beroep op de Kruisveremging toen Frank uit het ziekenhuis kwam, maar thuis nog een zorgvuldige wondbehandeling nodig had. De verpleegkundige die de zorg heeft voor de wijk Alandsbeek nam deze verpleegkundige hulp voor haar rekening. De familie Van Splunter gaf zich op als lid en bleek het vijfduizendste lid te zijn. Mevrouw Van Splunter: "Ik weet eigenlijk niet meer waarom we geen lid waren. Niet alleen de hulp van Aagje Methorst, de wijkverpleegkun dige, was geweldig, maar ook dat ik naast de kosten van het lidmaatschap en een extra entreebe drag niets hoefde te betalen voor deze hulp. Toen m'n ouders dit hoorden, die in de zeventig zijn, zijn die ook lid geworden". Door omstandigheden was voorzitter F. Zijlstra niet in staat zelf het vijfduizendste lid te feliciteren. Bestuurslid Mevrouw C. Palmboom rechtswijkverpleegkundige A. Methorst en bestuurslid J. Kra mer brachten de felicitaties over namens het bestuur en de medewerkenden van Kruisvereniging- Leusden. Een speciaal opgemaakte taart zorgde vooreen smakelijke gelukwens en een eerste-hulp- verbanddoos werd overhandigd als een hopelijk weimg te gebruiken langdurige herinnering. Wijkverpleegkundige A. Methorst: "Ik ben blij, dat duidelijk wordt dat de Kruisvereniging er niet alleen is voor zuigelingen, kleuters en ouderen, maar dat ook jongelui een beroep op ons kunnen doen. Bovendien blijkt dat waar is: 'Door het Kruiswerk wordt de gezondheidszorg bij u thuis be zorgd '."En het vijfduizendste K. V.L.-lid kreeg zelfs nog meer thuis bezorgd. werking met anderen die in de gezondheidszorg werkzaam zijn. "De samenwerking met andere werkers in de gezond heidszorg is de laatste jaren sterk uitgebreid. Er zijn allerlei contacten met de Gezins- en Bejaardenzorg. Met de huisart sen werken we ook samen en we hopen dat deze samenwer king nog flink zal worden uitge breid". "Daarnaast doen we mee aan het Platform Bejaardenwerk, een overleg tussen alle instan ties die in Leusden met oude renzorg te maken hebben, zoals de projectleider Coördi nerend Ouderenwerk, de di rectrice van 't Hamersveld, Ge- zins-Bejaardenzorg, Maatschap pelijk Werk, iemand van de dagbehandeling van Lisiduna- hof, de afdeling Geriatrie van de RIAGG, een bestuurslid van de WOL en een wijkverpleeg kundige." BIJSCHOLING Maar ook de eigen bijscholing wordt niet vergeten. "Een voor beeld is dat een wijkverpleeg kundige die veel ouderen in haar wijk heeft de opleiding gerontologie heeft gevolgd, een opleiding over ouder- domsverschijnselen. Naast al lerlei onderlinge gesprekken houden we ook de ontwikke lingen bij op het gebied van zuigelingen-en kleuterzorg, van spierziekten en verpleeg kundig handelen." BIJ DE TIJD Ook de vijfduizend leden van Kruisvereniging Leusden kun nen merken dat hun Kruisver eniging met de tijd en ontwik kelingen meegaat. Mevrouw Van Ziel: "De basis zorg en basishulp gaat gewoon door Zo krijgen aanstaande moeders en vaders alle aan dacht en natuurlijk ook de ba- bies. Iedereen kent wel onze prenatale en postnatale zorg in de vorm van o.a. zwanger- schapsgymnastiek, kraam- markt en consultatiebureau. Ook verstrekken we informatie over voeding en adviezen over dieet, zowel individueel als in groepsverband zoals in een cursus 'Stap... voor... stap beter eten'. Zowel aan de zuigelin gen- als aan de kleuterzorg zit ten veel huisbezoeken vast." "En dan de ouderen. Vorige maand stond in het tijdschrift voor Maatschappelijke Ge zondheidszorg een artikel met als kop 'Bejaarde vraagt 26 keer zoveel wijkverpleegkundige zorg als een volwassene'. Ook wij merken dat. We spelen daar op in door samen met de WOL allerlei voorlichtende bij eenkomsten te organiseren voor de ouderen in Leusden." Ook onze nieuwe cursus, met de terecht veranderde naam 'Beter slapen', sluit aan op een vraag van deze tijd." Maar mevrouw Van Ziel heel nog meer te melden. "Omda de hulpvraag zo toeneemt e: niet stopt als het avond word en tijdens het weekend, het ben we een paar medewerker aangetrokken als avondhulpen Hoewel de wijkverpleging nie de hele dag bij iemand aanwe zig kan zijn, want het blijft am bulante zorg, is zowel overda< als op de avonden altijd hul] beschikbaar. Bovendien ziji we wel altijd, ook 's nachts be reikbaar. In bepaalde dnn gende situaties kan eventuee nachtverpleging worden gege ven. "In hoeverre nachthulp nood zakelijk is, zal de toekomst uit wijzen. Momenteel vangen fa milieleden dit meestal op." Het Kruiswerk in Leusden volg de ontwikkelingen op de voe en de zestien medewerken den, inclusief de twee inval sters, doen dit onder de en thousiaste leiding van hoofd wijkverpleegkundige me vrouw H.H. van Ziel: "Dit werl boeit me heel sterk, vooral he aansluiten van het hulpaanboc aan de ontwikkelingen in d€ maatschappij en in Leusden Bovendien houdt het mij ooi flexibel." DAT KAN' BS* R> ,.V LEUSDEN Men kan zich als lid van de Kruisvereniging Leusden opgeven. Dat kan middels een briefje, te richten aan Postbus 2, 3833AA Leusden. Men kan zich ook telefonisch opgeven op de telefoonnummers: (033) 941218 of 948875. Per gezins- of wooneenheid be draagt de jaarlijkse contributie f42,-. De Moespot Donderdag 1 januan houdt de Stichting de Moespot een nieuwjaarsreceptie in De Moespot. Iedereen uit Achter veld, Stoutenburg en naaste omgeving is tussen 16.00 uur en 21.00 uur van harte welkom om het bestuur en elkaar de beste wensen voor het komende jaar toe te wensen. S.V.A. Zaterdag 3 januari zal het be stuur van de S.V. Achterveld weer haar nieuwjaarsreceptie houden in de kantine op het Kerstenssportpark. Een ieder die de vereniging voor het ko mende jaar de beste wensen wil over brengen is van harte welkom tussen 16.00 uur en 18.00 uur. Ons Gebouw Zondag 4 januari wordt van 11.00 uur tot 13.00 uur weer de inmiddels tradiotioneel gewor den receptie in Ons Gebouw gehouden. Het Leusdens Vokaal Ensem ble brengt er, onder leiding van Gerard Wijnands, enkele liederen ten gehore. Dit en semble trad met veel succes op tijdens het eerste koffie-con- I cert van dit seizoen. In de grote zaal, de koffie-ka- mer en de toneelkamers wor den schilderijen geëxposeerd van de Vrije Kwasten Loysden. Er is een grote variatie in werk stukken, stijl, techniek en op vattingen van de vervaardigers. Ook Antje en Albert worden weer verwacht met een jaar overzicht 1986. Op dit jaarlijkse evenement zijn alle inwoners van Achterveld en naaste omgeving welkom om samen het glas te heffen op een voorspoedig 1987. Huize St. Joseph In Huize St. Joseph wordt zon dag 4 januari van 15.00 uur tot 17.00 uur de nieuwjaarsrecep tie gehouden. Iedereen die het bestuur, directie, medewer kenden en de bewoners een voorspoedig 1987 wil toewen sen, is van harte welkom. ACHTERVELD - De Achterveldse mede werkster van de Leus der Krant wenst allen een voorspoedig 1987. Zij dankt allen voor de ontvangen medewer king in het afgelopen jaar en hoopt ook in het komende jaar weer op dezelfde medewerking te kunnen rekenen. Eén dezer dagen keek ik naar een kwis voor scho lieren op de televisie. Daar werd de vraag gesteld wat voor soort boom de kerst boom was. Het antwoord was: Denneboom. Tot mijn verbazing werd het ant woord goed gerekend en kreeg de deelnemer zijn onverdiende punten. Hier uit bleek weer eens hoe hardnekkig het misver stand is. Onze kerstboom is geen denneboom, maar een spar. Veel mensen we ten het verschil niet, voor hen is een boom die naal den heeft een den. Er bestaan tientallen soor ten dennen en sparren, maar we zullen ons beper ken tot de meest voorko mende soorten. De be kendste spar is wel onze aloude kerstboom, als soort bekend als Fijnspar en oorspronkelijk geen in heemse boom; een slanke, kegelvormige boom met kransgewijs geplaatste takken. Hij kan veertig meter hoog en vijfhonderd jaar oud worden. In onge repte gebieden en onder gunstige omstandigheden zelfs wel zestig meter hoog en zevenhonderd jaar oud. De naalden hebben een ruivormige doorsnede en zitten op uitstekende blad kussens. Als de naalden afvallen dan blijft er een takje over dat als een rasp aanvoelt en kenmerkend is voor de soort. De vrouwelijke bloemen staan in het begin recht op als kleine, roodachtige kaarsen, later buigen ze zich naar beneden en rij pen tot lichtbruine, lang werpige kegels waarin, tussen de schubben, de za den rijpen. Bij droog en winderig weer gaan de schubben uitstaan en val len de gevleugelde zaden er uit. De spar levert een zacht, wit en elastisch hout, het zogenaamde vurehout dat veel toepassing vindt als bouwmateriaal. Ook wordt het wel gebruikt voor meu bels daar het goed gepoli toerd kan worden en voor de papierindustrie. Op plaatsen waar de spar langzaam groeit, zoals op rotsachtige grond in de bergen, waardoor hout ontstaat met een fijne structuur, levert hij hout voor klankkasten van vleugels en piano's en bo venbladen van violen en andere strijkinstrumenten. Van de verschillende soor ten dennen is hier de grove den wel de meest bekende. In Nederland werd voor kort aangenomen dat hij niet (meer) inheems was, maar nu veronderstelt men dat hij altijd aanwezig moet geweest zijn. Hij heeft blauw-groene naal den die paarsgewijs in grijze scheden staan. De grove den heeft een door gaande stam met een hoog aangezette kroon. Het on dergedeelte van de stam is bedekt met een dikke bast die grijs is en gegroefd. Naar boven toe gaat de grijze bast over in een oranje-rode kleur. In het voorjaar verschijnen aan de toppen van de loten rode, vrouwelijke bloe men. De opeengedrongen mannelijke bloemen zitten op de top van overjarige takken. De vruchten, groene, toegespitste ke gels, de zogenaamde den- neappels vormen zich in mei, doch eerst in de herfst van het volgend jaar zijn ze volwassen. Tegen het eind van de winter laten ze de zaden vallen. De grove den stelt weinig eisen aan de bodem en daarom treffen we ze vooral aan op arme, zure zandgronden, die minder geschikt zijn voor kieskeu riger houtgewassen. Het hout, het zogenaamde gre- nehout, is van goede kwa liteit. Hij zaait zich gemak kelijk uit en zo ontstaan, bijvoorbeeld op heideveld- jes, de zogenaamde vlieg dennen. G. van L. rjliSPAR

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6