1986 in het nieuws... Januari Februari April Maart STEM 1 DINSDAG 30 DECEMBER 1986 De jaarwisseling was rustig, op enkele „toestandjes" na. Nou, dat zou in de loop van 1986 wel wat anders worden. Maar laten we niet op de zaken vooruit lopen. Het goede nieuws eerst: de Leusder Krant wordt in een nieuwe letter gezet en het Konijntje in de Wete ring krijgt een eigen plekkie: rechtsonder op de voorpagina. Niet alleen onze krant, maar ook peuterspeelzaal Blij hof wordt in een meuw jasje gestoken. Na vijf tien jaar, wel te verstaan. Aan 't Erf worden de voorbereidingen ge troffen voor de bouw van Hamers hof-Noord. U weet wel, op de plaats waar de Hema en Albert Heyn moeten komen. Zowel m Achter veld als in Leusden worden de di verse nieuwjaarsrecepties druk bezocht. „Papa Rademaker en zijn roerige gezin gaan met veel ver wachting 1986 in", zei Prins Dicora- tius in een ludieke ode. Met name dat woordje „roerige" was goed gekozen, zo weten we inmiddels. Dan volgt op 8 januari de eerste rel: ternauwernood wordt een cri sis in het bestuur van de plaatse lijke PvdA-afdeling afgewend. Be stuursleden drammen net iets te ver door en de Rooie Vrouwen wordt een machtsgreep verweten. De kwestie zou nog een lange staart knjgen. Terwijl de WD de liberale kle pel uitreikt aan Joop Engel en de PvdA nog wat na stoeit, kondigt de Evelien Blör OGPV SCP IUSTJ H.OFFEREINS STEM KRACHTIG Straks Van Mierlo Nu LIJST 4 EP OOSTRA Begin dit jaar, in maart op precies te zijn, gaf burgemeester Rademaker het startsein voor de Leusder Kabel Krant. Het plaatsehjke nieuws kwam dit jaar ook via de televisie de huiskamers binnen. tweede „rel" zich aan. Door een misverstand schrijft deze krant dat de Planadviesgroep tegen subsi diëring van de speel-o-theek is. Het blijkt allemaal niet zo te zijn, maar de enorme hoeveelheid pu bliciteit rond de speel-o-theek wordt goed ontvangen. Nog meer politiek: het CDA pre senteert haar verkiezingspro gramma. „De zorg voor een ander moet voorop staan" zegt men en Evelien Blom wordt weer lijsttrek- Voor het eerst in de geschiedenis mochten ook buitenlanders, die langer dan vijf jaar in ons land woonden, hun stem uitbrengen bij de gemeente raadsverkiezingen. Ook in Leusden werd daar gretig gebruik van ge maakt. De lokale Omroep Leusden doorstond op 18 maart een vuurproef met een live-uitzending vanuit het gemeentehuis m het kader van de gemeente raadsverkiezingen. ker. Ook de provincie heeft een verrassing m petto: het ontwerp- streekplan Utrecht. En wat lezen we daarin: „Schoolsteegbosjes harde barrière voor bouwen naai het zuiden". Aha. Hoewel de grond keihard is (hei vriest nog steeds) gaan de eerste palen voor het bouwproject Groen- jeugd in Leusden ongestraft spij belen. Of daar ook extra gebruik van is gemaakt, weten we niet. Daarnaast blijkt de milieuboer aan te slaan, is men ontevreden over de noodvoorzieningen voor het schoolzwemmen en spreken de raadsfracties hun voorkeur uit voor een brandweergarage aan de Groene Zoom. GPV/SGP laten in hun verkiezingsprogramma weten dat zij de koers van de afgelopen acht jaar willen voortzetten. Tegen het einde van de maand vierde de Leusdense Oranjever eniging haar vijftigjarig bestaan, wordt Alnch Parson benoemd tot ambtenaar van de burgelijke stand en maakt de Leusdense Jazz Socië teit een succesvolle start in De Hak- horst. De afdeling Leusden van het Rode Kruis begint het jaar ook po sitief: men wil in 1986 1500 leden werven! Tot slot deelt het college van B en W mee dat het goedkope wonin gen m 't Ruige Veld wil. Ep Oostra c.s. willen de burgers meer bij de politiek betrekken, zo staat er in hun (D66)verkiezingsprogramma. En wethouder Fons Ummels pre senteert zijn financiële zwembad m twee dikke nota's. Politiek Leusden beleefde wederom een verkiezingsjaar. Nieuweling Leusden '85 kwam verrassend uit de bus met drie zetels. EHBO-diploma. En dan barst het carnaval los. Zowel m Achterveld als in Leusden worden de bloe metjes goed buitengezet. De PvdA presenteert nissen het feestgeweld door haar programma en GPV/SGP boeken hun eerste winst: op het politiek biljarttoernooi wel te ver staan. Tijdens de viering van het 40-ja- ng bestaan van de PvdA bekent voorzitter Jaap Steur dat zijn partij soms wat drammerig overkomt. Maar dat wisten we al. Jammer ge noeg wordt het Rooie Vrouwen- spel niet meer gespeeld. Jaap Kra mer verlaat het WOL-bestuur, maar van een impasse is volgens voor zitter De Jongh geen sprake. Waar wel sprake van is, is de komst van de Leusder Kabelkrant Voorzitter Ed ten Voorde van de lokale om roep gaat op de commerièle toer: „Wie betaalt, krijgt een pro gramma", zegt hij. Tegen het einde van de maand start de bouw van de meuwe Hob- bit-school en wordt er toch nog een Elfstedentocht verreden. Natuurlijk zijn er ook Leusdenaren van de partij. De WD presenteert het ver kiezingsprogramma. De bood- tjes in Zuid. Het college stelt de ontruiming van deze tuintjes echter uit. In Achterveld liggen de bouw plannen voor een meuw wijkge- bouw van de Kruisvereniging klaar. PvdA en D66 willen een on derzoek naar de vertrouwensrela tie tussen raad en de gemeentese cretaris. Half april gaat de zoveelste „eer ste paal" de grond in en wel voor het project Groenhouten De com missie Verkeer wil veiliger school- routes voor de jeugd. Plaatsgenoot Peter Reurslag krijgt een hoge Deense onderscheiding, de col lege-onderhandelingen naderen de ontknoping (alleen het CDA weet wat er precies gaat gebeuren) en de Arag opent een prachtig mooi meuw kantoor m Leusden. Ter gelegenheid daarvan schenkt het verzekeringsbedrijf computers aan de Leusdense scholen. Feest in Achterveld: de heer en mevrouw Bijl vieren hun koperen jubileum als correspondenten van de Leusder Krant. Het meuwe col lege biedt weinig verrassends: Fons, Jan en Gijs maken samen met de burgemeester weer vier jaar de Bijzonder druk bezocht was de receptie van de jubilerende Oranje Vereniging Leusden in januan. Er waren dit jaar overigens heel wat jubilea te vieren. dienst uit. De aansluiting van Leus den op de A28 komt op de tocht te staan dankzij minister Smit-Kroes. Ze wil alleen meebetalen als ook Amersfoort aan het project deel neemt. Voor de tweede keer wordt de ontruiming van de illegale volkstuintjes uitgesteld. Leusden '85 wil maatregelen tegen de ge meentesecretaris. In een verkla ring voor de raad zegt Van Gooi zelf: „Van enige tegenstrijdige ver klaring te dezer zake is geen sprake." Berdien Stenberg geeft een suc cesvol concert in Leusden. „Op de fluit kan ik een heleboel. Dat heb ik bewezen." Dat heeft ze mderdaad. Eind apnl wordt het clubhuis van de hockeyclub door brand ver woest. De schade bedraagt een ton. Wethouder Gijs legt, 256 dagen na de brand, de eerste steen voor de meuwe Hobbit-school. In politiek Leusden wordt ten slotte flink naar elkaar uitgehaald. Het CDA verwijt PvdA en D66 dat zij de kwestie Van Gooi bewust Een drama apart. De volkstuintjes m Leusden-Zuid. Ze bleken illegaal te zijn aangelegd. Ontruiming door de gemeente werd enkele keren uitgesteld. Maar op een vroege ochtend in juru was het toch zover. Heel wat bedrijven vestigden zich dit jaar binnen onze gemeentegrenzen. Eén van hen, Eurohus, is gehuisvest in een prachtige villa. Prins Claus opent de SBBO en ge meentesecretaris Reier van Gooi komt in opspraak. Er hangt hem mogelijk een aanklacht wegens memeed boven het hoofd. En dat alles naar aanleiding van de ver koop van kavel 25. Burgemeester Rademaker opent, te paard, het meuwe onder komen van ponyclub Nimmerdor. In Zuid moet de Woelige Hoek, na jarenlange stnjd, het bruisend hart worden. Een meerderheid van de gemeente wenst niets te onderne men tegen de gemeentesecretaris. De kwestie haalt overigens ook de landelijke pers. Ir. Miggels blijft boos op het Leusdense college: „Wethouder Ummels beroept zich op een contract dat niet eens be staat." De zoveelste rel begmt zich te ontwikkelen: de illegale volkstuin- willen forceren. Corri Verduin slaat terug: „Uitsluiting van PvdA bij col legevorming ruikt naar kiezersbe drog en is politiek een domme zet." Alstublieft! Koninginnedag wordt een groot kinderfeest. Voor enkele volwas senen is er een koninklijke onder scheiding. In Zuid is de Woelige Hoek voor het eerst het middelpunt van de dorpsfestiviteiten. En de meuwe gemeenteraad wordt geïn stalleerd. Het wordt een kille start, voorzien van wantrouwen en vele onvriendelijke woorden. Ze leren het nooit, die lui. vervolg op pagina 8 de klok van de St. Jozefkerk in Leusden gesubsidieerd. De voorraad klaar-overs raakt op, evenals de hoeveelheid be drijfsterrein in De Horst. Het col lege draait om als een blad aan een boom en wil opeens kinderopvang subsidiëren. Óver samenhangend subsidiebeleid gesproken... Aan de vooravond van de gemeente raadsverkiezingen doet Anneke Eman een boekje open over het conflict tussen haar en wethouder Jan. Inzet van het conflict, dat in middels bij de rechter op tafel ligt, is een houten huisje. Lijsttrekker Ben Stoelinga van Leusden '85 is met zo blij met de publiciteit die het oplevert. De Leusdense liberalen vieren hun zilveren jubileum: „We probe ren een stukje visie te tonen en diegenen die dat niet doen, vergui zen ons" wordt plechtig verklaard. En vlak voor de verkiezmgen barst de bom pas goed. Oorzaak is de uitslag van de enquete van Om roep Leusden: CDA en WD zou den geen meerderheid meer vor men. De Kabelkrant is net in de lucht, dus iedereen is meteen op de hoogte van de paniek in de Leus dense politiek. „Kabelkrant be langrijk element bij binding plaat selijke gemeenschap", kondigde de burgemeester vlak daarvoor bij de officiële start van het meuwe nieuwsmedium in Leusden aan. De beschuldiging van ir. Miggels dat het CDA mede schuldig is aan de dubbele lastenheffing met be trekking tot het waterschap heeft geen invloed meer op de uitslag van de verkiezingen:het CDA-bol- werk blijft onaantast. De liberalen moeten een zetel mieveren en Leusden '85 verrast vriend en vij and met dne zetels. En de enquete dan? Ach, dat was slechts een storm in een glas water. Er gebeurt nog meer in maart: Koud was het. maar ook gezellig: carnaval werd m Achterveld en Leusden weer uitbundig gevierd. Lang leve de lol. Voor wethouder Gijs begmt fe bruari met een sportieve sprong. Niet m het duister, maar ter gele genheid van de heropening van sportzaal De Meent. De gemeente presenteert zich op een moeizame manier aan de nieuwe mwoners. „Het geluk moet u zelf maken", al dus de burgemeester. Jaja. Leusde- naar Otto van den Bor vat in een afstudeerscriptie de concurrentie strijd tussen Amersfoort en Leus den samen met betrekkmg tot de aansluiting op njksweg 28. De Leusdense jeugd laat ook van zich horen: 64 leerlingen verdeeld over drie scholen behalen het schap is duidelijk: het beleid van de afgelopen vier jaar voortzetten ën creatief zijn. Maart wordt de maand van de verkiezmgen. Voor het zover is, geeft wethouder Jan het startsein voor de bouw van Hamershof- Noord Er moest een olifant aan te pas komen. De Leusdense elfste dentochtrijders worden gehuldigd, het Kabelkrant-contract tussen de BDU en de gemeente getekend en voordat ze naar het buitenland vertrok, gaf de bekende fluitiste Stenberg een concert in Leusden. De belangstelling was groot. •n het gemeentehuis. Carnavalsvereniging De Gouden Klomp zorgde laar voor een vrohjke noot. Tijdens de jubileumfeesten van de Leusdense brandweer herleefde het verleden. Met name in de bonte stoet van oude brandweervoertuigen. houten de grond m. De wethouders Van Woudenberg en Wagenaar ondergaan de eerste krachtproef. De dansmariekes houden een wer velend jubileum-toernooi en m Achterveld heeft men met het Boe renkielenbal een aardig voor proefje van het komend carnaval. Januari heeft nog meer leuk nieuws: omdat de leerplichtambte naar al geruime tijd ziek is, kan de

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7