i 'Wie gecharmeerd is van naïeve schilderkunst vindt ontroerende tafereeltjes' H* j September Oktober •o November December Naïeve schilderkunst bij Adam Herenkleding 1 y DINSDAG 30 DECEMBER 1986 ■S-BT N ■f*ï h t i i Ta] Weet u het nog? Een of andere dame plukte in Den Treek een heel veld met Lelietjes van Dalen kaal. Tot grote ergenus van vele natuurliefheb bers. De dader is nog steeds spoorloos... vervolg van pagina 8 noemt het „ordinair" dat men wei gert om misstanden recht te zetten. Omwonenden van de Wilgen- laan worden boos als er bomen gerooid worden. Volgens het col lege onterecht, want de werkzaam heden verlopen geheel volgens af spraak. De barbecue van Juid gaat in rook op: de vergunning was te laat aangevraagd. De winkeliers van De Hamershof bereiden zich voor op alweer de zesde jaarmarkt. Achterveld be leeft hoogtij dagen met het Oosten rijks weekeinde. Het loslatende wegdek zorgt voor hilariteit, terwijl oude tijden herleven met de wer velende show van circus Tony Bol- tini. Bij Puddingpop 1986 in De Geut stijgen de temperaturen. Zeker niet in de laatste plaats dankzij het sen suele en oogverblindende trio Centerfold. Leusden '85 gaat de boer op met een versierd perso nenwagenbusje. Maar of er iets te versieren is??? Na veel ellende krijgt Zeistenaar Eising alsnog de kans om de omstreden kavel 25 te kopen. Het gerechtelijk vooron derzoek gaat echter door. Eigenlijk was september een feestmaand. De brandweer, de Montessori school en De Geut vie ren feest. Leusden '85 weet m twee uur tijd maar liefst 400 handteke ningen op te halen voor de aanleg van een buitenbad. Een vergeefse actie, zou later blijken. De culturade, met toppers als Hans Dulfer, het plaatselijke jongeren koor en de excentrieke Jules Deel- der, wordt een succes. Maar wel met iets te veel geweld. Muziekge- weld, wel te verstaan. De gemeente presenteert de be groting voor 1987. Voor de burgers een geruststelling: de gemeente lijke belastingen en taneven gaan De rommelmarkt van de Dorpskerk m Leusden-Zuid was de meest suc cesvolste van 1986 met een opbrengst van maar hefst 26.500 guide In september bracht circus Toni Boltini een bezoek aan Leusden. Een spectaculaire show m een helaas niet tot de nok toe gevulde tent. Kees van Kooten opende het winterseizoen 1986/87 van de Culturele Raad met een optreden in een bomvolle zaal van De Korf. Midden in de zomervakantie vierde pastor Ter Bekke zijn 40-jang jubi leum als priester. Feest dus m Leusden. Evert van Benthum bezocht Achterveld m het kader van de SVA-sponsor- loop. met omhoog. De handtekenin genactie van de WD, m het kader van de grenscorrecties, levert ruim 1000 handtekeningen op. Ze wor den verzameld tijdens de Hamers- hof jaarmarkt. Een spektakel waar duizenden een kijkje kwamen ne men. Het trio Mai Tai is de topper van het bijbehorende artiesten gala. Aan het emd van de maand viert de stichtmg Volkstuinen Complex, de legale volkstuintjes dus, het eer ste lustrum. B&W schrijven een be delbrief aan de minister Smit- Kroes. Onderwerp: de vijf miljoen voor de aansluiting van Leusden op de A28. Voor de initiatiefnemers van de speel-o-theek Hamertje Tik (hoe krijgt men het verzonnen) breken spannende tijden aan: het subsidie verzoek wordt in behandeling ge nomen. Tijdens een thema-ochtend m 't Vooronder blijkt dat vrouwen vaak in de problemen komen door de afhankelijkheid. De vraag om hulp neemt dan ook toe. De nieuwe Hobbit-school wordt opgeleverd. Het voormalig WD- raadslid Sjef ten Berge overlijdt, on verwacht, aan een hartaanval. De open dag van Amnesty Internatio nal trekt veel bezoekers, evenals het twaalf-en-een-halfjarig huwe lijk van Jan en Rita Kooloos. Zonder dat zij het weten, houden vrienden een open dag op hun boerderij. CDA-vrouwe Evelien Blom start met de cursus Zeg eens wat je denkt. De gemeenschappelijke medezeggenschapsraad voor het openbaar onderwijs doet dat ook zonder die cursus gevolgd te heb ben: „er moet meer geld voor leer middelen komen en de schoon maakkosten moeten omlaag", vindt men. Den Treek „dreigt" een stiltege- bied te worden en na een uitge breid onderzoek adviseert een werkgroep om van de begraaf plaats in Oud-Leusden een alge mene begraafplaats te maken. In 1984 veegde de raad een gelijklui dend voorstel van tafel... Bij de ver bouwing van 't Palet is een aantal zaken over het hoofd gezien, waar door het prijskaartje heel wat duur der uitvalt. Geen wonder dus dat het subsidie-verzoek van de Speel-o-theek wordt afgewezen. Het bejaardenhuis Groot Schut- terhoef komt geen stap verder: moet het tehuis dicht of niet? Het WD Tweede Kamer lid Wim Keja bezoekt Leusden en deelt mee dat lokale omroepen de komende ja ren geen schijn van kans hebben. Zijn Leusdense partijgenoten on derstrepen ui Utrecht nog eens dat er geen enkele noodzaak is voor de geplande grenscorrecties. De kwestie omtrent de water schapslasten blijkt een continuing story te zijn. Ir. Miggels komt met forse beschuldigingen. Volgens hem heeft het Leusdense CDA de problemen rond die waterschaps lasten onbespreekbaar gemaakt. Ook de verkoop van De Hakhorst blijft niet onbesproken: de 77 inge diende bezwaarschriften laten wei nig heel van het raadsbesluit. De Beco opent het rueuwe pand m Leusden en Kees van Kooten het winterseizoen van de Culturele Raad. In Achterveld herleeft een stukje geschiedenis met het be zoek van de Engelse brigadegene raal b.d. Geddes. De nieuwe plan adviesgroep gaat aan de slag en struikelt al meteen over de benoe ming van een voorzitter: de raad wil een profielschets, terwijl men uit twee kandidaten moet kiezen. Ook wordt duidelijk dat de gemeente de Gereformeerde Basisschool wegens verkeerde locatie maar veertig centimeter in de grond liet zakken. Ondanks al die ellende wordt er bij de KPJ-revue m Achterveld hard gelachen, men haalt zelfs de voor- j Met de opening van de Hema-vestiging, begin november, werd er weer een stukje geschiedenis van Leusden afgerond. pagina. Minister Neelie opent in Amersfoort officieel de A28. De aansluiting van Leusden op die rijksweg blijft voorlopig toekomst muziek. Het gemeente bestuur krijgt een harde klap van Gedepu teerde Staten: men wijst de grond aankoop in 't Ruige Veld af. „De gemeente handelt in strijd met fi nancieel en algemeen belang", al dus GS. Maar op een ander stukje grond in dat zelfde veld kan de bouw van woningen in ieder geval van start. 't Ruige Veld dus. Wethouder Jan overweegt om een schadeclaim bij de provincie in te dienen, omdat het besluit van GS de gemeente geld gaat kosten. Bovendien ver wijt de wethouder Leusden '85 dat zij de zaken bij GS anders hebben voorgesteld dan ze in werkelijk heid zouden zijn. Joop Kool van die partij vindt die aantijging schande- lig. „Onlangs trok staatssecretaris Brokx zijn conclusies", aldus Kool, „en ik verwacht dat deze wethou der dat ook doet." Maar wethouder Jan blijft. Even als gemeentesecretaris Reier van Gooi, wiens ziekte aan het emde van de raadsvergadermg in sep tember nog steeds veel stof doet opwaaien. Voor diverse partijen is dit aanleiding om het alcoholge bruik binnen het gemeentehuis aan te pakken. Een meerderheid vindt dat echter niet nodig. Vervolgens worden de raadsle den boos. Het college zou informa tie achter gehouden hebben bij de verkoop van De Hakhorst, ons toe komstige pannekoekenhuis. „U hebt ons bij de neus genomen", zo verwoordt Harm Offereins zijn woede. Wethouder Gijs laat het de kritiek gelaten over zich heen ko men. „Dat is mijn stijl met", ant woordt hij. Hoe dan ook, het leven gaat door In Achterveld en Leusden barst het carnavalsgeweld los tij dens het 11-11 bal. De belangstel ling en feestvreugde is groot. Ook de Hobbieskoop m Zuid heeft over belangstelling met te klagen. An ders gaat het er aan toe bij de poe- zie-avond van de Culturele Raad: Leusden telt blijkbaar weinig poe- zie-nunnaars. Zo vlak voor de behandeling van de begroting voor 1987 neemt het gekibbel in politiek Leusden grote vormen. Burgemeester Rademaker weigert vragen van Leusden '85 met betrekking tot de representa tiekosten te beantwoorden, terwijl de gang van zaken rond 't Ruige Veld steeds ingewikkelder wordt en juristen worden ingeschakeld. En de PvdA wil alles weten over de grondtransacties die in het verle den zijn uitgevoerd. Wethouder Fons houdt de boot af. Beter gaat het er aan toe bij de Hema aan 't Erf. Meteen na de ope ning stroomt het publiek binnen. De christelijke gemengde zangver eniging Kunst Veredelt viert haar zestigjarig bestaan met een jubi leumconcert. Voordat het zover is, praat men in de raad over hoe men met elkaar om (moet) gaan. En voor de speel-o-theek komt uiteindelijk alsnog een subsidie: 10.000 gulden. De getuigenverhoren m de kwestie rond kavel 25 leveren min der positief nieuws op: er volgen wederom drie bezwarende verkla ringen voor de gemeente Leusden. Ponyclub Nieuw Hagenauwe strijdt een verloren strijd: de overkap ping van de manege lijkt er met te komen. En de kunstmarkt in het Claeverenblad is ook al niet zo'n Gelukkig zorgt de komst van Sinterklaas voor wat meer vreugde m de gemeente. Zo ook de verga dering van de oefenraad. Die strui kelt over de bestrijding van de hon- depoep. Maar de pret is van korte duur. B en W hebben namelijk de 58 inwoners die bezwaar aanteken den tegen de verkoop van De Hak horst niet gehoord. En dat schiet bij menigeen m het verkeerde keel gat. De bouw m Hamershof-Noord tenslotte bereikt het hoogste punt. Bij die gelegenheid spreekt wet houder Gijs legendarische woor den: „Leusden is een dynamische gemeente." Hij vergeet er bij te vertellen in welk opzicht. Het heerlijk avondje resulteert voor Leusden in een heerlijk maandje Er gebeurt nog heel wat zo vlak voor het einde van het jaar. De raad krijgt een onaangenaam cadeau: de overschrijdingen bij de verbouw van 't Palet bedragen en kele tonnen. Er komt alsnog een hoorzitting voor de bezwaarden van De Hakhorst. en de planadvies groep vindt dat de gemeente het voortbestaan van het kinderdag verblijf voor minimaal één jaar moet garanderen. Dat kost geluk kig geen tonnen. Als het aan B&W ligt, wordt het verhuizen naar Leusden straks moeilijker. Economische binding is dan noodzakelijk. De WD-vrou wen knjgen geen emancipatie subsidie. Politieke groeperingen knjgen m Leusden nu eenmaal geen subsidies. De levendigheid rondom de Korf komt de omwonenden nu echt de strot uit. Men schnjft een boze brief aan de gemeente waarin men dreigt met burgerlijke ongehoor zaamheid. De fracties tonen zich zijn onder de indruk: men gaat een bemiddelende rol spelen. Het ge kibbel rond de representatiekos ten duurt voert. Uiteindelijk roept het CDA het college op om einde lijk eens opening van zaken te ge ven. De Valleizangers maken hun de buut tijdens de twintigste Volks kerstzang m de Jozefkerk. De LTS Don Bosco viert, aan de vooravond van het experiment met het bavo- onderwijs, het veertigjarig bestaan. Jongerenvereniging Virus zet het kerstfeest kracht bij met een ge slaagde cabaret-uitvoering. Om roep Leusden verzorgt een aardig jaaroverzicht op de televisie en Max Milieu vestigt de aandacht op de container voor schadelijke stof fen. Burgemeester Rademaker *.omt voortijdig met vuurwerk: hij kon digt zijn vertrek aan. „Met het oog op mijn leeftijd heb ik besloten hare majesteit de Koningin te vra gen miper 15 juli 1987 ontslag te verlenen", zo deelt hij tijdens de laatste raadsvergadering van dit jaar mee. Een mededeling die in sloeg als een bom: memand was van zijn voornemen op de hoogte. Een ander snikje geschiedenis: de njksweg 28. Dit jaar werd die geopend De aansluiting van Leusden is voorlopig nog toekomstmuziek Er staat heel wat boven dit artikel, al zal niet elke lezer zo op het eerste gezicht de inhoud tot zich kunnen nemen, maak u echter niet ongerust: het zijn allemaal aardige dingen die u worden toegewenst! En dat is niet weinig, zodat u zich nog zult verbazen dat er met zo weinig letter tekens zoveel kan worden gezegd.U wordt in de eerste plaats schoonheid toegewenst, maar ook kracht, bescher ming en veiligheid. Verder worden er leven en gezondheid vermeld, en geluk voor altijd! Tot welk schrift deze sym pathieke lettertekens behoren? Het zijn hiëroglyfen: de tekens die de oude Egyptenaren gebruikten. Toen in het jaar 394 n. Chr. deze letters voor het laatst werden toe gepast, was Egypte al vierhonderd jaar lang een provincie van het Ro meinse Rijk. Dat waren in die tiid Engeland en het zuiden van Neder land ook. Zowel Egypte als Enge land werd vanuit Rome bestuurd door de keizer. Maar daarvoor was Egypte driehonderd jaar bestuurd door een kleine bovenlaag van Grieken, en daarvoor een paar honderd jaar door de Perzen, en daarvoor was het 2500 jaar lang van zichzelf geweest. Die hele lange periode, van voor 3000 v. Chr. tot 394 n. Chr. zijn er in het land van de Nijl opgeschreven in de fraaie hiëro glyfen, waarvan u er een paar bo ven dit verhaal ziet. Zijn die letters moeilijk te leren? Dat zal natuurlijk wel niet: als het moeilijk was hadden niet zoveel Egyptenaren er mee overweg ge kund. Maakt u maar een vergelij king: als u 24 letters hebt geleerd, kunt u dit artikel lezen. Als u meer dan 2.000 Chinese karakters leert, kunt u in China de krant lezen. En als u 700 hiéroglyfen leert kunt u m een museum lezen wat er op de oeroude voorwerpen staat - als u tenminste ook de taal nog even hebt geleerd. Het Romeinse Rijk werd een christelijk njk, en ook in Egypte drong de nieuwe godsdienst door. Dat ging gepaard met het afschaf fen van de oude heidense goden, en ook van het oude heilige schrift. Vanaf 400 wordt de Egyptische taal in Griekse letters geschreven. Men noemt dit Koptisch: die taal werd m de Middeleeuwen nog gesproken en tegenwoordig bestaan de Hei lige Boeken nog in die taal bij de Koptische Christenen. Niemand was echter meer in staat de oude letters te lezen, tot de Franse ge leerde Champollion in 1822 het goede spoor vond in de tekens. Vanaf dat moment begonnen de oude monumenten hun verhaal weer te vertellen. Wilt u er iets van weten? Kijk dan naar het derde teken vanaf de rechterkant Die eigenaardige wandelstok is de letter S. Ernaast ziet u een aantal golfjes: dat is de letter N. Onder de golven ziet u een enigszins vereenvoudigd onder been met een voet. Dat is de letter B. Natuurlijk is snb geen woord dat u zomaar kunt uitspreken: de Egyptenaren schreven geen klin kers. En omdat memand eigenlijk precies weet hoe die klinkers in dertijd geklonken hebben, vullen wij maar een E in waar we het ook met weten. Er staat dus seneb, en dat is het woord voor „gezond heid". Moet je van rechts naar links le zen? En waarom staan de letters met altijd naast elkaar maar soms boven elkaar? Wel: soms moet je van links naar rechts lezen, soms omgekeerd, al naar gelang de schrijver dat leuk vond. En die schrijver hield ervan de tekens zo veel mogelijk in een vierkantje te plaatsen, dus naast elkaar is lang niet altijd even mooi. Het derde teken van links is ook een S, maar dan andersom ge schreven: hier lezen wij van links naar rechts! Naast de S ziet u weer een N, maar nu is de B anders. Het is dan ook geen letter B. Het kom metje is geen éénletterteken, maar een tweeletterteken: NB. We doen er maar weer een E m om het als neb te kunnen mtspreken. En hoe wel er nu „sen neb" schijnt te staan is het toch gewoon seneb (gezond heid). Alleen het vierkantje is aar diger opgevuld door de extra N Helemaal in het midden staat een teken, dat eruit ziet als een bol met een steeltje en twee dwars- streepjes. Dit is een drieletterte ken. Dit teken luidt NFR, en dat spreken wij maar weer uit als nefer Het betekent „schoon-(heid)". U heeft intussen al gezien, dat links en recht het teken voor NFR tweemaal hetzelfde staat: van links naar rechts en van rechts naar links! Dat komt in de inscripties heel vaak voor: ik heb het echter fout gedaan. Je hoort van het mid den uit te schrijven en niet vanaf de buitenkanten. De reden voor deze eigenwijsheid is nogal simpel: het leek mij leuk m het midden een soort W te knjgen: dat is de begin letter van mijn eigen achternaam. Naast één-, twee- en dneletterte- kens hadden de Egyptenaren ook nog tekens, die een heel begrip konden uitdrukken. Naast de „ge zondheid" ziet u een soort zuiltje staan: dat drukt het begnp „duur zaamheid" uit. Het tweede teken van links zal aan een aantal lezers wel bekend zijn: het is een Egyp tisch teken dat je in sieraden nogal eens tegenkomt. Het is het teken voor „leven". Dat woordt luidt in het Egyptisch „anch", waarbij men moet bedenken dat de A als een medeklinker gold. Het is dus een drieletterteken én een begripste ken. Het is zowel het woord „leven" als de letter anch. Vaak wordt, als zo'n woordje een begrip aangeeft, er een klem streepje bij gezet. In het midden ziet u een cobra, de letter DZJ. Het erbij getekende broodje is de T, en het balkje laten wij nu even buiten beschouwing. Omdat ook dzjt geen uitspreekbaar woord is, zeggen wij maar dzjet, het Egyptische woord voor „eeuwig heid" Het eerste teken tenslotte, is weer iets heel anders: het is een symbool dat veel op amuletten voorkomt. Het heeft geen klank waarde en drukt ook geen com pleet woord uit: het is een symbool dat „kracht, bescherming en veilig heid" moet geven aan de drager van de amulet, waar het op staat! U ziet het: de oude Egyptenaren konden, hoewel zij vele honderden tekens tot hun beschikking had den, in verrassend weinig tekens veel tot uitdrukking brengen! Drs. Hans Wessendorf LEUSDEN - Adam Herenkeding aan de Grutterij 6 in Leusden-Centrum gaat zo'n keer of vier per jaar kunst binnen zijn modieuze muren halen. De eerste die zijn werk laat zien is de schilder van naïeve voorstellingen Ted Moorrees. Veel heeft hij geschilderd naar oude foto's, op de wijze zoals die bekend is van naïeve schilders; met een kinderlijk spontaan ka rakter, los van iedere artis tieke traditie, in het alge meen een probleemloze al ledaagse werkelijkheid uit beeldend, in bonte kleu ren, meestal met veron achtzaming van ieder per spectief en met een fana tieke liefde voor details. Elk bloemetje in de wei wordt weergegeven, elke baksteen aan een huis wordt keurig netjes ge schilderd, uit elk schoor steentje knngelt de rook, elke stukje wasgoed hangt hagelwit en kraakhelder aan de lijn. De vertegenwoordigers van de naïeve schilder kunst hebben meestal geen technische opleiding genoten Daarom spreekt men van zondagsschilders, schilders die in hun vnje tijd werken. Het verschijn sel dateert van het einde van de 19e eeuw. De douanier Henn Rous seau wordt meestal als één van de eerste vertegen woordigers van naïeve schilderkunst beschouwd, al zijn zijn werken wel te picturaal opgebouwd om hem als een echte zondags- schilder te beschouwen. Andere vertegenwoordi gers van die richting zijn Séraphme, Camille Bom- bois, de joegoslaaf Ivan Ge- neralic en Grandma Moses. Ted Moorrees schildert fa miliekiekjes: het gezinnetje op de bank met bloese- mende vruchtbomen op de achtergrond, een kindje badend met zijn eendje in zee, een echtpaar gesecon deerd door twee poezen, het voltallige personeel vóór de slagerij. De hond wordt uitgelaten, de kin derwagen geduwd, op feestjes gaan de hoeden bij een hiep-hiep-hoera de lucht in. Er zijn ook veel groepen, die worden uitge beeld: voetbalteams, een zwart elftal met zowaar een blanke aanvoerder, man nen in blauwe uniformen met drie in burgerkledij ge hulde mannen in rotan stoe len gezeten daarvoor. Grotere doeken laten het kerseneten zien in de boomgaard, compleet met verkooptentje en Hol landse vlag, tonen een win ters tafereel en een Amster damse grachtengevelrij. Op de meeste doekjes drij ven witte schapenwolkjes, kleurt de zon rood, tsjilpen de vogeltjes en bloeien de bloemetjes. Wie gecharmeerd is van de naïeve schilderkunst vindt bij Adam Herenkleding aandoenlijke tafereeltjes.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 9