„Youngblood": prima amusement in spannende ijshockey-film EEN VOORDELIG BEGINT BIJ GROENEVELD OPTICIENS „Abel" als reprise in de dinsdag-movie-cyclus Inde marge 'Oriane' in Filmhuis 25 GULDEN KORTING Filmkeuze Gedurende de maand januari krijgt u bij Groeneveld, behalve de beste wensen voor het nieuwe jaar, ook bij aankoop van een montuur uit onze voordeelkollektie. Begin het nieuwe jaar met extra voordeel bij Groeneveld Opticiens! Herinneringen aan James Dean i De truc I.P.V.O. Prick DONDERDAG 8 JANUARI 1987 kijk op de film „Youngblood", USA 1986. Regie en scenario: Peter Markle; camera: Mark Irvin; muziek William Orbit Torch- song; met Rob Lowe als Dean Young blood, Cynthia Gibb als Jessie Chad- wick, Patnck Swayze (als Derek Sutton) en Ed Lauter als Murray Chadwick. Genre: ïjshockeyfilm; keuring: alle leef tijden; lengte 111 minuten. Rob Lowe behoort zo langzamer hand tot de meer bekende nieuwe generatie jonge Amerikaanse ac teurs en actrices na zijn (hoofd-)rol- len in „The Outsiders", „Class", „Ho tel New Hampshire" en „St. Elmo's Fire". Een begaafde, fraai gebouwde Amerikaan, het frisse gezicht van de tachtiger jaren. Deze Rob Lowe speelt de jonge ijshockeyer Dean Youngblood, die samen met zijn broer en vader in het noorden van de Ver enigde Staten een boerderij drijft, maar wiens grootste ambitie is de roem van een top-ijshockeyer te proeven. Hij is er zo bezeten van, dat hij het boeren-handwerk gaat haten. Oudere broer Kelly moest een glan zende karriere als ijshockeyer door een ernstige oogblessure laten schie ten, maar vindt dat zijn jongere broer Rob Lowe als Dean Youngblood (rechts) in konfrontatie met Racki (links). Scene ujt „Youngblood" van regisseur Peter Markle. een kans moet krijgen; tegen de zin van de vader in, die ook al een be gaafd partijtje op het ijs weet te spe len, maar alle hulp op de boerderij dringend nodig heeft. Als Dean een plaats kan krijgen in het Canadese team de Hamilton Mus tangs, grijpt hij die kans en doet „au ditie" bij trainer Murray Chadwick, samen met de ruwe professional Racki. De trainer verkiest het tech nisch fraaie spel boven de slager spraktijken van Racki en dat wordt door de laatste bepaald niet in dank afgenomen. Dean Youngblood heeft het in het begin niet gemakkelijk. Zijn teamge noten ontgroenen hem op hardhan dige wijze, ook al heeft zijn hospita een room-service waar menige jonge man alleen maar van droomt. Dean maakt verder op onorthodoxe wijze kennis met Jessie Chadwick, dochter van de trainer en zijn relatie met haar krijgt een steeds minder vrijblijvend karakter, tot ongenoegen van de coach. In de race om het kampioenschap ontwikkelt zich een strijd tussen twee hockeyteams: tussen de Hamilton Mustangs en het team van Thunder Bay, waar de woesteling Racki in middels een plaats heeft gevonden. Als zijn vriend Derek in één van deze keiharde wedstrijden zo wordt toege takeld, dat deze voor lange tijd niet meer kan spelen, besluit Youngblood om af te haken. Maar je laat niet zo maar je team in de steek. Regisseur Peter Markle, van wie we tot nu toe niets in Nederland heb ben gezien, heeft van dit gegeven, gebaseerd op een scenario naar een eigen verhaal en dat van John Whit man, een boeiende film weten te ma ken, en echt niet alleen voor de lief hebbers van ijshockey. De film heeft vooral sfeer naast goede acteerpres taties van onder meer Lowe, Cynthia Gibb en Ed Lauter. Voeg daarbij het enerverende camera-werk van Mark Irwin en je hebt een film, die klinkt als een klok. Ik heb weinig verstand van ijshoc key, en zeker niet van de Ameri kaanse spelwijze, maar het is me wel duidelijk geworden (na het zien van onder meer ook „Slapshot" met Paul Newman), dat het niet bepaald een sport is voor doetjes. De spelregels zijn me niet helemaal duidelijk en soms vraag ik me af of die er wel zijn, maar voor de rest is het allemaal erg spannend. Kun je nagaan hoe dat zal zijn voor mensen, die toevallig die spelregels wel ken nen. Cameraman Mark Irwin heeft bovendien alle moeite gedaan om het ijshockey zo natuurlijk mogelijk in beeld te brengen en dat deed hij door in een rolstoel plaats te nemen en zich over het ijs te laten duwen door een aantal schaatsers. Het resultaat is verrassend en maakt mede daardoor „Youngblood" tot een prima stuk amusement. Vol humor (met natuur lijk een vleugje tragiek), en spanning. Een film, die bijna twee uur weet te boeien en dat kun je tegenwoordig niet van elke film zeggen. Van de filmredaktie (Hoe meer sterren, hoe hoger de waar dering) FERRIS BUELLER'S DAY OFF (Corso) Nieuwste film van regisseur John Hughes (The Breakfast Club en Weird Science) over een middelbare scholier in de examenklas, die een dagje vrij neemt, maar daar een zeer ingewikkelde konstruktie voor moet bedenken met allerlei trucs, om te voor komen dat zijn ouders en de direkteur van de school er achter komen. Fems meldt zich dus ziek. De direkteur ge looft het niet, zijn zus gelooft het met, zijn mede-scholieren geloven hem echter wel en houden een inzameling voor de ernstige zieke. Ondanks al het ge rechtvaardigd wantrouwen weet Ferris zijn „ziekte" prima in stand te houden, knjgt hij zijn vnendm ook moeiteloos van school en samen met haar en zijn toch al zieke vnend zet Ferris de bloemtjes buiten en stort zich in het bruisende stadsleven. „Fems Bueller's Day Off is een vakkundig gemaakte, grappige komedie voor en over jonge ren. Amusante aktie m een verdere pretentieloze film, waann de jongeren zich best zullen kunnen herkennen, (alle leeftijden) RUTHLESS PEOPLE (Corso). Met sterke rollen van Bette Midler als Bar bara Stone en Danny De Vito als echtge noot Sam Stone is „Ruthless People" een geheide komedie, gebaseerd op een grote reeks eigenlijk niet bij elkaar te verzinnen misverstanden. Het team van „Flyingh High" en „Kentucky Fned Mo vie" tekent er voor en het resultaat is een komedie, die van het begin tot het einde blijft boeien, in de ban van de nieuwsgierigheid naar „hoe dat nou wel zal aflopen". De plot is net zo aardig als de hele film. En al die aardige mensen die zich zo „ruthless" gedragen zijn ei genlijk stuk voor stuk aardige schur ken. Voor geen cent te vertrouwen (12 jaar) FLODDER (Cinema). Na „De Lift" bewijst regisseur Dick Maas op nieuw zijn verbazingwekkende vak manschap met „Flodder", een knap ge maakte komedie rond een volstrekt a- sociale familie, die uit een krottenbuurt moet vertrekken, omdat hun huis op een gifbelt was gevestigd. Bij wijze van „experiment" mag de familie een half jaar lang in een dure villa in een rijke buurt wonen en dat geeft de nodige spanning met de buurtbewoners, om het zacht uit te drukken.Uitstekend spel van onder meer Nelly Frijda als Ma Flodder, Huub Stapel als zoon Johnny en Tatjana Simic als de erotische inge stelde dochter Kees. Een kei van een film, gemaakt door, wat de Haagse Post noemde, de Steven Spielberg van de Lage Landen. Een film. die ook interna tionaal hoge ogen zal gooien, (alle leef tijden) >pQp ouN (Cinema 2). „Top Gun", met Tom Cruise als Maverick, een jonge piloot, die een speciale opleiding volgt en tot de beste piloten van de VS behoort, doet in zekere zin denken aan „An officer and a gentleman" Maar ze ker ook aan „The Right Stuff', de groot ste film van regisseur Philip Kaufman over de opleiding tot astronauten De (Bntse) regisseur Tony Scott, broer van Ridley Scott, is er in geslaagd om een onderhoudende film te maken met ver schillende groots opgezette gevechts scènes Met name de scenes aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip USS Enterprise en de luchtscenes rond de gevechten met Russische Migs im poneren door schoonheid, kracht en spanning. Het is echter jammer, dat het verhaal op zich soms iets gebukt gaat onder opgevoerde heroïek en onver valst Amerikaans chauvinisme (alle leeftijden) ABEL (Dinsdag Movie Cyclus Cinema). De Nederlandse film „Abel" van Alex van Warmerdam behoeft ei genlijk geen enkele aanbeveling meer De film werd bekroond op de Neder landse Filmdagen tot de beste film van het jaar en behoort ook zonder dal tot een pubhekstopper van de eerste orde. „Abel" is een schitterende absurde film. rond een jongeman van rond de dertig, die het allerliefst thuis zit bij vader en moeder en nergens anders behoefte aan heeft. Zijn ouders denken daar iets anders over. Met Alex van Warmerdam niet alleen in de titelrol. Hij tekent ook voor het scenario en de re gie. Een plaats in de dinsdag movie cyclus alleszins waard YOUNGBLOOD (Euro). Prima gemaakte film, zich afspelend in de we reld van het (Amenkaanse/Canadese) ijshockey, met Rob Lowe als de knappe jonge kerel Deaun Youngblood, die topspeler wenst te worden en bijna platgewalst dreigt te worden tussen de agressie van de tegenstanders Schitte rend camara-werk, dito acteerpresta ties en aanstekelijke humor, maken van „Youngblood" een film, die boven het gemiddelde uitschiet, (alle leeftijden) DE SPEURNEUZEN (Euro) Voor de kinderen valt er ook het nodige te ge meten. dankzij de allernieuwste speel film uit de Walt Disney studio's: „De Speurneuzen" (The Graet Mouse De tective). In „De Speurneuzen" introdu ceert de Disney-studio een waardige opvolger voor de nu al 58-jange Mickey Mouse. Sherlock Basil Holmuis, een knappe speurder, die zich net als Sher lock Holmes destijds, gevestigd heeft m de Londense Bakerstreet Op een goede dag komt dokter Dawson met het kleme meisje Ohvia bij Sherlock Basil Holmuis op bezoek, met het drin gende verzoek hen te helpen bij de opsporing van Olivia's vader, de mees- ter-speelgoedmaker Corstiaan Bok kingham. Sherlock Basil Holmuis aan vaardt de opdracht en wordt dan ge- konfronteerd met zijn aartsrivaal de schurkachtige professor Ratbout Ratta- toei, heerser van de onderwereld „De speurneuzen" is een uitstekende, spannende, en een voor Disney-begnp- pen met vaart gemaakte tekenfilm. En wat erg belangrijk is voor de kleinste kijkers: de film kreeg Nederlandse stemmen onder regie van Harry Gee- len, die ook de bedjes vertaalde Aan bevolen voor de kleuters en iedereen die jong van hart is en de tekenfilm vooral een warm hart toedraagt' (advertentie) Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3. (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - Abel is een we reldvreemde jongeman van rond de dertig jaar (gespeeld door Alex van Warmerdam), die tot nu toe zijn leven heeft doorgebracht in de ouderlijke woning bij vader (Henry Garcin) en moeder (Olga Zuiderhoek). Het beeld, dat Abel heeft van de we reld heeft hij te danken aan zijn ver rekijker, waarmee hij de wereld bui ten de beslotenheid van het huis begluurt. Vader is Abel's „tegenstan der". Die wil, dat zijn zoon zich nor maal gaat gedragen en roep de hulp in van allerlei hulpverleners als een psychiater, een magnetiseur en een vrouwelijk lid van een toneelvereni ging (Loes Luca). Moeder is op Abel's hand en bemiddelt in de soms oplaai ende konflikt-situaties. Eén ding is duidelijk: vader wil hem eindelijk het huis uit hebben, maar Abel heeft daar geen zin in. Die wil overigens wel méér van „de wereld" zien en zijn verrekijker heeft hem wat dat betreft niet genoeg meer te bieden. Abel wil een TV. „Abel" is een opmerkebjke film, die het vooral moet hebben van de aparte vormgeving en de ureele verteltrant. Was regisseur Van Warmerdam de belangrijkste tekstschrijver van de theatergroep Hauser Orkater. die zich vooral bezig hield met beeldend thea ter. die beeldende, verstilde vormge ving is ontegenzeggelijk aanwezig m dit regie-debuut, maakt het belangrijkste bestanddeel uit. Statisch, fotograferend camera-werk van Mare Felperlaan en een schitterend toegepaste belichting van Cor Roodhart benadrukken de sfeer van „leegte", die in deze film voortdurend wordt opgeroepen. De kenmerken van Hauser Orkater zijn duidelijk in deze film terug te vul den, maar „Abel" heeft meer verhaal, ook al is dat verhaal opgebouwd uit komische, soms absurde of ontroe rende hoogtepunten. De kritiek was bij de premiere van „Abel" sterk verdeeld en de beoorde lingen liepen uiteen van „buitengewoor debuut" tot „met leuk". Het publiek is tot nu toe echt laai end enthousiast over deze absurde komedie van een onmiskenbaar ta lent, dat nog deels moet ontgroeien aan het theater om na dit verrassend debuut met een film te komen in- plaats van met overigens uitstekend in beeld gebracht theater. De film kreeg de Gouden Kalf 1986 als de beste film op de Nederlandse Filmda gen en „Abel" behoort tot de best bezochte Nederlandse Films van het afgelopen jaar. 'De toegang tot De Hamershof wordt verbeterd. Argeloze beter...?' Leusdenaar:nog 'Het Leusdens Vocaal Ensem ble brengt zondag een meuw- jaars-ode 'Dat gebeurt in Leusden in de muzikale sfeer van 'De Verzoe ning'. 'Er is een mfo over het milieu verschenen. 'Cymsche Leusdenaar. 'En met zoveel succes, dat de ge- meentewerf onmiddellijk een week dicht ging. 'Er is in Leusden een potlood- venter gesignaleerd. 'Argeloze Leusdenaar'Had die man dan geen vergun ning?' Het nieuwe zwembad heeft door een uitgekiend ontwerp minder personeel nodig, zo meldt de Zwembadstichting 'Cynische Leusdenaar: 'Met nunder zwemmers moet dat ook kunnen. 'De Stichting Kleinood en de Kamer van Koophandel werken samen. 'Argeloze Leusdenaar: 'Is dat een eerste voorzichtige aan kondiging van de op handen zijnde fusie?' 'Beleggersadvies: 'Let op uw aandelen Kleinood. 'Een Amersfoorts adviesbu reau heeft een advies opge steld over 't Ruige Veld. 'Dat advies luidt, dat er ontei gend moet worden. 'Gezien de inhoud van dat ad vies, zal dat wel een prijzige zaak zijn. 'Argeloze Leusdenaar: 'Wat? Dat advies, of het onteigenen?' 'De Omroep Leusden wacht op een structurele beslissing van het gemeentebestuur. Geduld is een schone zaak 'Argeloze Leusdenaar: 'Zeker, als het structureel is. 'De Kruisvereniging Leusden blijft bij de tijd. Argeloze Leusdenaar'Dat is niet tijdelijk, dus, maar ook structureel. 'Het jaar 1986 stond uitvoerig in het nieuws. 'Leusdense journalist: 'Daar bleken de meningen dus over te verschillen.' 'De Leusdense historicus pa ter W.M. Brada vindt Karei van Gelre een sufferd. 'Laurens Jan: 'Ik weet niet, of dat na al die jaren onder 'fair play' valt. J 'Er was zondag een nieuw- jaarsinstuif bij Nieuw Hage- 1 nauwe. 'De pony's vonden het erg ge- V zelllig. 'De Leusdense schoheren verkeerden een dag lang in de J ban van het korfbal. 'Maar ook geen dag langer. 'De Haaien waren present bij de Kerstwedstnjden. 0J el 'Argeloze Leusdenaar: 'Wa- ;v ren dat geen kalkoenen?' [2 In 'Armehes Krekel houdt een le- ir zing over zilver. q( rc 'Laurens Jan: 'Spreken is in- derdaad zilver...' 'Leusden gmg met natte voe- ai ten 1987 in. n es 'Argeloze Leusdenaar: 'Alleen M met natte voeten. es I< 'Mien Vnjhoef kreeg bezoek van oerbewoners. - in 'De thee uit schedeltjes smaakte voortreffehjk. ei IS 'Het Achterveldse Sme Cura11 moet gerenoveerd worden, cl n 'Cymsche Leusdenaar: 'Het 4' zijn toch geen houten wonin-1 gen, toevallig?' >1' il "Leden Nimmerdor in de pnj- zen gevallen. g 'Laurens Jan: 'En nu maar ho-1< pen, dat die prijzen slagroom- O taarten waren.' 'De schrijfster Sylvia Snabel schrapt veel in haar werk. 'Leusdense boekenliefheb ber: 'Zo werd de oorspronke- hjke roman 'Het Antwoord' de novelle 'Het Antwoord 'De voorzitter van SVA vindt, dat we er met z'n allen voor moeten zorgen dat het netjes bhjft. 'Argeloze Leusdenaar: 'Dat SVA is toch een voetbalclub?' 'De ohebollen lagen LHV zwaar op de maag. 'Laurens Jan: 'to ball, or not to ball, that is the question. Nachtfilm van regisseur Robert Altman r' AMERSFOORT - 'Come back tot de 5 dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean' is de titel van de nachtfilm die op vrijdag 9 en za terdag 10 januari in Filmhuis Ap pelmarkt is te zien. Het is een door regisseur Robert Altman ge maakte verfilming van het gelijk namige toneelstuk, waarvoor Altman overigens op Broadway ook de regie deed. Een 'Five and dime' is een rommel- winkel en de film speelt zich daar ook af. namelijk een bazar van Woolwoim een klem plaatsje in Texas, ruet vei! Marfa. In die plaats zijn circa dertig, geleden de buitenopnamen gerriQl van de film 'Giants' van regis George Stevens en met in de hoofM len, naast Rock Hudson en Eliza^S Burton. Jimmy Dean Cl De hoofdrollen in deze uit 1975 rende film (aanvang 23.00 uur) wo:j onder meer vertolkt door Sandy D- nis, Karen Black, Cher, Sudie Bontje Mark Patton (van de filmredaktie) AMERSFOORT - Het Filmhuis Appelmarkt brengt van vrijdag tot en met dinsdag de film 'O- riane', het regiedebuut van de Venezolaanse Fina Torres. Deze film won op het filmfestival van Cannes een Gouden Camera, de prijs voor het beste debuut. Fina Torres zag in haar eigen lanc I geen kans om films te maken en vertrok daarom dertien jaar geleden naar de filmschool in Parijs Daar verfilmde ze I ook 'Onane', naar en verhaal van de I Columbiaanse auteur Marvel Moreno, i In de film keert een vrouw terug naar het landgoed v/aar zij in haar jonge jaren is opgegroeid. In haar jeugd wa ren er veel onduidelijkheden bij haar over tante Onane die haar opvoedde. De hennnenngen herleven door de hernieuwde kennismaking De vtouw knjgt meer inzicht in het le ven en denken van de tante In 'flash backs' wordt onder meer getoond dat Onane zich aangetrokken voelde tot haar stiefbroer en zich ruet door haar strenge vader bet verbieden om aan deze gevoelens toe te geven Aan het einde van de film bhjft de ge schiedenis nog iets mysterieus houden De hoofdrollen van 'Onane' spelen Doris Wells, Daruela Silveno en Rafael Bnceno. Aanvang van de voorstellingen in het Filmhuis is op alle dagen 20.00 uur. Dat politiek wel eens wordt omschreven als een vies spel letje, is meerdere politici na- tuurhjk een doorn in het oog. Begrijpelijk, want wie zou het Jeuk vinden als zijn of haar be roep met een dergelijke quali- ficatie werd aangeduid9 Geen mens, dus. En waar ooit een boekje werd uitgebracht onder de veelzeggende titel 'Ambtena ren zijn ook mensen' zou dat zelfde voor politici gepubh- ceerd kunnen worden. Nietwaar9 Maar toch bekruipt een mens zo nu en dan het angstige vermoeden, dat een niet ge ring deel van wat wij als 'ge zegden', als 'staande uitdruk kingen' hebben leren kennen, een zekere, zo met een grote, kern van waarheid bevatten. Dat gevoel bekroop me de zer dagen, toen ik kennis nam van de pogingen om m de Leusdense pohtiek besprekin gen over een aantal zaken over een zeker tijdstip 'heen te til len.' Het gaat daarbij over de veelgeprezen kavelkwestie, en over de zogenaamde repre sentatiekosten van het jaar 1985. Die zaken zouden eigen lijk gecombineerd moeten worden, omdat m dat geheel het functioneren van de ge meentelijke organisatie aan de orde is en mogelijk zelfs van èen of meer functionarissen, werkzaam bij het gemeente- hjke apparaat. En zie, daar komen plotse- lmg de feestdagen tussendoor, én blijkbaar zeer van pas. Want vragen kunnen niet beantwoord worden voor der tig januari, zodat die kwestie in elk geval niet betrokken kan worden bij de raadsvergade ring van deze maand, alhoewel er een motie ligt, die aan dui- dehjkheid niets te wensen overlaat. En mondelmg overleg over een zeker rapport over de ka velkwestie hoeft deze maand ook al niet besproken te wor den, omdat de betreffende commissievergadering plot- selmg niet door kan gaan. Vanwege de feestdagen. Die hebben gedegen onder zoek in de weg gestaan, en m het andere gaval hebben ze helaas de tijd van voorberei ding voor de vergadering van de commissie ABZ doorkruist en, zo weet men van gemeent- wege te melden, te zeer be kort. Waar feestdagen al met goed voor zijn. Want u moet met denken, dat die dagen er zijn, om ze in gepaste feeststemming door te brengen, politiek gesproken. Dat hgt heel anders, zoals u ongetwijfeld zult begrijpen. Wat vreemd is aan zo'n gangm van zaken is, dat die tot zulke aardige reacties leiden kan. Want waar de één constateert dat er een pohtiek spelletje j gespeeld wordt, is de reactie: daarop altijd en eeuwig het-l zelfde. De sukkel, die een derge-M lijke opmerkingsgave heeft,g wordt ongemoeid gelaten, lang hij of zij die waarneming gen niet meldt, heizij monde- hng, hetzij schnftehjk. Gebeurt dat echter wel, dar: is dat altijd aanleidmg, om dej boodschapper deskundig o/r. zeep te helpen, want in het ver zinnen van drogredenen zijr&l pohtici natuurhjk als geen der capabel. U begrijpt zeker al, waar naartoe wil: de verklaring, dal er geen sprake is geweest var pohtieke bedoelingen, maai dat het echt de feestdagen wa ren die één en ander hebbel q veroorzaakt. Want, mevrouw, meneer, 11 de politiek bestaat de grootste j truc hierin, dat je bij het opvoe ren van een truc met groti stelhgheid, desnoods tege: beter weten m, bij hoog en laac volhoudt, dat er geen sprake ii van een truc. En als dat dan lukt, is de triïj pas echt geslaagd, hetgeen r dit geval dus helaas mislukt ïs- Met spanning wachten wd op de volgende

Leusder Krant | 1987 | | pagina 10