Woordenboek der Oudheid: efficiënt en veelomvattend Jaarboeken, agenda's en almanaks 1987 549. ROTOL GAAT VERBOUWEN Daarom start deze week een grandioze uitverkoop. Opschudding bij verbrandei kerstbomen in Achterveld T.V.'s Video's Koelkasten Wasmachines Radio's Etc. \P V Brandweer kwam niet opdagen de Struik GEMEENTE PIET VAN HEUGTEN LEUSDEN GEMEENTE LEUSDEN NIEUWE MODELLEN GAZELLE GEMEENTE 3 LEUSDEN VJfcG bl Beeld en geluid Wassen en koelen Eigen Technische Dienst HAMERSVELDSEWEG 6A - LEUSDEN - TEL. 033-943381 DONDERDAG 8 JANUARI 1987 LEUSDER KRANT n De basis van onze hedendaagse belevingswereld is veelal terug te voeren naar de Grieks-Romeinse wereld, het oude nabije Oosten en Egypte en het vroege christendom. Onze hele westerse cultuur is doorweven met begrippen, gebruiken, overleveringen en religieuze symboliek, afkomstig uit deze vroege beschavingen. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat we regelmatig gekonfronteerd worden met zaken, begrippen en namen uit de vroegste periode en in de meeste gevallen biedt een encyclopedie redelijke uitkomst als we er wat meer van willen weten. Toch is de op deze wijze verkregen informatie veelal te beperkt, gecomprimeerd als encyclopedieën zijn samenge steld. Voor hen, die zich interesseren in de bakermat van onze bescha ving, die verbanden willen leggen tussen verschillende beschavin gen, zij die uit hoofde van hun studie of beroep snel de juiste informatie bij de hand willen hebben, kunnen daarvoor terugvallen op het on langs gecompleteerde „Woordenboek der Oudheid" bestaat uit drie kloeke delen met in totaal een omvang van ruim 1000 pagina's. En dat is niet niks. L£il Aan het woordenboek, dat on der redaktie stond van G. Bartelink, M. A. Beek, G. Bouwman, J. H. Brou wers, Ph. Houwink ten Cate, J. Nu- chelmans en J. Vergote, verleen den maar liefst 35 specialisten hun medewerking. Het standaardwerk bevat ruim 15.000 trefwoorden en meer dan 1000 kaarten, tekenin gen, grafieken en tabellen. Het woordenboek geeft heel dui delijke, en vooral heldere uitleg over alles wat voortkomt uit of be- Het is weer de üjd van de jaar boeken, almanaks en agenda's. Uit de binnengekomen nieuw ver schenen boeken pikten we voor u het volgende voor en over 1987. ALMANAK 1987 VOOR DE VROUW Elsevier brengt traditie-getrouw weer de Almanak voor de vrouw, agenda '87. Het is een üeunge, njk- geülustreerde agenda, met recep- tentips, korte artikelen over aller hande (blijkbaar typische vrou wen-) zaken als tuintips, mode trends, kreativiteit, kamerplanten, vakantie, tips voor een dagje uit, make-up, een vlekken-register, en adressen voor hulp en informatie. De agenda is per week ingericht, met aparte ruimte voor dingen die je wilt onthouden en een weke lijkse weerspreuk. Dat allemaal voor de prijs van 18,90. Een ge zellige, ruim aangeklede agenda vooral. Keurig mede gesponsord door de Postbank, die op elke „weekpagina" wel een goede tip voor u heeft... Dat soort commer ciële praktijken kom je de laatste üjd méér tegen in boeken. Een beetje ergerlijk en je vraagt je af, of dergelijke advertenties hun doel daardoor niet voorbij schieten. (ISBN nr. 90 6882 043 5). COMPACT DISC GIDS EDITIE 1986/1987 Om te beginnen viel deze com pact disc gids bij het voor het eerst doorbladeren van ellende uit el kaar. Slecht gelijmd dus en dat is funest als je zo'n gids regelmatig wilt gebruiken. Uitgevers zouden daar toch wat meer rekening mee moeten houden en op z'n minst controle moeten uitoefenen op het uiteindelijke resultaat van hun pro- dukt. Of misschien toch wat te goedkoop willen zijn? „U heeft iets heel bijzonders m handen", zo be gint het voorwoord en ik ben ge neigd het daarmee helemaal eens te zijn, al is dat in een andere bete kenis dan de inleider wellicht be doelde. Misschien is het inderdaad de enige complete compact disc- gids, maar die is dan wel heel erg miserabel uitgevoerd. Slordige in delingen zonder een inhoudsop gave voonn, minimale informatie met titel, iabelnr. en vaak zonder uitvoerende artiesten zonder de naam van de platenmaatschappij of importeur er bij, geen enkele illu stratie. De gids is één grijze, saaie brei gegevens, die niet uitnodigt tot lezen. In totaal een gids met 7852 titels. Ik geloof dat graag. Compact Discs hebben de faam, dat ze vrij wel onverslijtbaar en met te be schadigen zijn. Dit boekje mist die eeuwigheidswaarde en kan al de prullebak in nog voordat je aan lezen toekomt. En dat voor een prijs van 17,50. Schandelijk. (Uit gave Loeb, W. en L. boeken, ISBN nr. 90 6756 194 0). ELSEVIER BEROEPEN ALMANAK 1987 De achtste editie van de Elsevier Beroepen Almanak lijkt qua uitvoe ring op de veelgeroemde belas- tinggidsen van deze uitgeverij, maar bevat een volledige handlei ding voor school- en beroeps keuze. Voor mensen, die alles wil len weten over de mogelijkheden van een bepaalde opleiding, welke opleiding voor een bepaald be roep nodig is, hoe men aan verdere informatie kan komen, etc. etc. is dit de meest complete overzichts- gids die we kennen. Naast een overzicht van alle mogelijke vor men van onderwijs en een beroe- penschema, worden alle in Neder land uitgeoefende beroepen en hun opleidingseisen uitvoerig be handeld. Dat alles afgesloten met diverse, aanvullende gegevens over leerplicht, studie-financie- nng, adressen voor studie- en be roepskeuze, een adressenlijst van arbeidsbureau's in Nederland en een hierbij onmisbaar alfabetisch beroepenregister. De pnjs van deze beroepenalmanak 1987 is 37,50. (ISBN nr. 90 6882 045 1). trekking heeft op de perioden, die dit naslagwerk omvat. In de meeste gevallen wordt elk onderwerp aan gevuld met een literatuuropgave, zodat men zich altijd uitvoeriger kan verdiepen in de desbetref fende materie, (met addenda ui deel 3). Chronologisch reikt de stof van de oudste geschiedenis van Egypte en Mesopotamie tot in de vijfde eeuw na Christus. Geogra fisch wordt de materie bepaald door de grootste omvang van de Hellinistische rijken en het Ro meinse imperium, met inbegnp van cultureel belangrijke randge bieden als Perzië en Arabië. De titel - maar dat terzijde - zou mogelijk tot een misverstand kun nen leiden, omdat „Woordenboek der oudheid" niet de materie van oude beschavingen in India, China en aangrenzende gebieden bevat, noch die van Midden- en Zuid- Amerikaanse beschavingen uit de pré-historie van de mensheid. Wellicht dat een dergelijk woor denboek er ook nog komt. Kunst, cultuur, economie en reli gie van het niettemin toch wel enorm uitgestrekte gebied binnen een afgebakende, maar eeuwen lange periode, krijgen op efficiente wijze reliéf, men kan op eenvoui- dige wijze onderlinge verbanden leggen door het raadplegen van het alfabetisch register (in het derde deel), terwijl de belangrijk ste meuwste literatuur-bronnen ook nog eens keurig gerangschikt staan in de Addenda Bibliogra- phica m deel 3. Ondanks de volle digheid van het werk, hebben ook in de oudheid reeds het domein waren van specialisten, zoals de finesses van het recht, de minder gangbare varianten van mythen, sagen, legenden en religieuze ge bruiken, de details van handwerk en techniek bleven in „Woorden- ooek der Oudheid" achterwege. Ook onder meer de flora en fauna uit de oudheid zal men vergeefs zoeken in dit woordenboek der oudheid. Het wel opnemen van al deze, toch wel erg gespeciali seerde onderwerpen, zou het na slagwerk wellicht ook wat te om vangrijk hebben gemaakt, wat de hanteerbaarheid niet ten goede zou zijn gekomen. „Woordenboek der Oudheid" zal zeer zeker aan een grote be hoefte voldoen. Het is een bijzon der boeiend, indrukwekkend stan daardwerk geworden. Niet alleen voor de beroeps-specialisten op dit omvangrijke terrein, maar zeker ook voor de zeer geïnteresseerde leek en studenten. Kortom: „Woordenboek der Oudheid" is een uitent volledig naslagwerk. De prijs is - voor een zo'n omvangrijke hoeveelheid in formatie - relatief laag: gebonden en genaaid in linnen met stofom slag 128,- per deel (deel 1 en 2) en 145,- voor het derde deeL ISBN-nrs 90 228 4134 0, 90 228 4135 9 en 90 228 4145 6. WBÜH, L De kerstboomverbranding in Achterveld zorgde voor opschudding. lal [♦♦♦i V -JU Y C] a A HINDERWET OPENBARE KENNISGEVING VERLENING VERGUNNING Burgemeester en Wethouders van Leusden maken ingevolge artikel 31 van de Wet alge mene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat door hen onder voorwaarden, welke tot strek king hebben gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen, op 16 december 1986 een nieuwe de gehele inrichting omvat tende vergunning ingevolge de Hinderwet is verleend naar aanleiding van de aanvrage van: De heer G. J. van Lagemaat, wonende As- schatterweg 225, te Leusden, voor een vee houderijbedrijf met mestopslag, alsmede op slag van huisbrandolie en dieselolie op het perceel kadastraal bekend gemeente Leusden, sectie G, nummer 1445, plaatselijk bekend As- schatterweg 225, te Leusden De beschikking en alle terzake zijnde stukken liggen vanaf 9 januari 1987 gedurende een maand ter gemeentesecretarie, afdeling Alge mene Zaken, 't Erf 1op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en bovendien iedere vrijdag tussen 19.00 en 22.00 uur op de afdeling Burgerza ken/bodekamer. 't Erf 1, zulks na tevoren ge maakte afspraak, telefoon 033-941247, toestel 137, ter inzage. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne kan gedu rende deze termijn beroep worden ingesteld bij de Kroon door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die schriftelijk of mondeling be zwaren hebben ingebracht tegen het afge ven van de gevraagde vergunning of tegen de ontwerpbeschikking; d. enige andere belanghebbende, die aan toont dal hij redelijkerwijze niet in staat is geweest bezwaren in te dienen tegen het afgeven van de gevraagde vergunning of tegen de ontwerp-beschikking. De beschikking wordt na afloop van de be roepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van arti kel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking danwel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Konin- ging en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's Gravenhage Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voor zitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist Leusden, 7 januari 1987. Burgemeester en Wethouders van Leusden, de secretaris, R. J. A. van Gooi. de burgemeester, Mr. J. W. M. Rademaker. 7 i'. gar. KeiaFlor Tapijttegels, nieuw v.a. 50 modelkamers, korting op alle 1500 m^tapijtteijelshowroom oc 71 Lj /o Heu*"e" 10.000 voorradig Hessenweg 186. Achterveld tel.03425-2223 Zondag gesloten. I BEKENDMAKING VOORBEREIDINGSBESLUIT De burgemeester van Leusden brengt ter open bare kennis, dat de raad dier gemeente in zijn openbare vergadering van 18 december 1986 heeft verklaard, dat voor gedeelten van het gebied „Den Treek" een bestemmingsplan wordt voorbereid. De in het voorbereidingsbe- sluit opgenomen gedeelten zijn aangegeven op de bij het besluit behorende situatie-tekenin gen. Dit voorbereidingsbesluit treedt in werking op maandag, 11 januari 1987 en ligt vanaf die datum, op werkdagen van 8.30 uur tot 12.30 uur, voor een ieder ter inzage op de afdeling stadsontwikkeling van het gemeentehuis. Leusden, 7 januari 1987. De Burgemeester, Mr. J. W. M. Rademaker. Al vanaf Dick Meerveld Grutterij 13, Leusden Telefoon 033-94 00 05 Café restaurant Hoevelaken Telefoon 03495-34295 Voor UW gourmet en fondue. ACHTERVELD - De inwoners van Achterveld zijn boos en zeer verontwaardigd. Reden daar voor is de afwezigheid van de plaatselijke brandweer gister middag bij de kerstboomverbran ding op het terrein aan de Ren- tinckstraat/Ruurd Visserstraat. Veel kinderen en hun ouders stonden tegen 17.00 uur in de kou te wachten voor de verbranding, maar er gebeurde niets. Er bleken geen brandweermannen te zijn. Wel waren er twee mensen van gemeentewerken. Maar na de prijsuitreiking vertrok het tweetal. Wachtmeester Diepevee zorgde, samen met Willem Td boom en Jan Dijkhof, er uiteindelijl voor dat het feest als nog kon door gaan. Bij een petroleumhandelaa in de buurt werd de noodzakelijk» vuurstof gehaald, waarna de kerst bomen in vlammen opgingen. Dt ouders hielden een oogje in he zeil, zodat de jeugd geen gevaar lijke dingen kon uithalen. Men heeft de vuurstapel hele maal laten uitbranden, omdat e niets voor handen was om te blus sen. Waarom de brandweer rue kwam opdagen, was vanochtenc nog met bekend. BEKENDMAKING De burgemeester der gemeente Leusden brengt ter openbare kennis, dat het voornemen bestaat om bouwvergunnning te verlenen voor: Het bouwen van een berging aan de woning op het perceel Herderhof 21 te Leusden (m.t.v. arl 3 best. plan art. 50 Woningwet). Het bouwen van een berging en een schutting op het perceel van Geynstraat 5 te Achterveld (m.t.v. art. 3 best. plan Achterveld) Het vergroten van het kruisgebouw op het per ceel W. van Amersfoortstraat 38 te Achterveld (m.t.v arl. 19 WRO). Het bouwen van een kantoorpand op een per ceel aan de Olmenlaan le Leusden (m.t.v. art. 3 best. plan Princenhof). Eén en ander zoals aangegeven op de bij de bouwplannen behorende tekening(en). De tekeningen liggen van maandag 12 januari 1987 t/m donderdag 29 januari 1987 op werk dagen 's morgens van 8.30 uur tot 12 30 uur ter inzage ten gemeentehuize afdeling Stadsont wikkeling kamer 209, 't Erf te Leusden-centrum. Voorzover vereist liggen dan tevens de van toepassing zijnde ontwerp-(deel-)uitwerkingen ex. art. 11 WRO ter inzage Gedurende deze termijn kunnen eventuele be zwaren tegen dit voornemen schriftelijk bij Bur gemeester en Wethouders worden ingediend. Leusden, 7 januari 1987. De burgemeester van Leusden, Mr. J. W. M. Rademaker. P.S.: In de week van 19 t/m 22 januari zijn wij gesloten. LI Sti ex me ste ke W€ Ha KI scl gr; ROTOL

Leusder Krant | 1987 | | pagina 4