Expositie in Claeverenblad Nieuwjaarsreceptie B&W druk bezocht Geldlening aan familieleden Blueshappening met 'True Blue' in De Geut of (te)recht? DE LEUSDER KRANT: Directeur was voorzitter Eerste aflevering van 'Wel of niet (te)recht?' Papier container bij 't Palet leusdEr krant Wat u nog niet wist, vertellen wij Wat u maar wilt, drukken wij KANTOOR LEUSDER KRANT Frühschoppen in Achterveld DONDERDAG 8 JANUARI 1987 plaatselijk nieuws - 5 noot zijn opleiding aan de Natio- '66, '68, '74, '77. '81, '83, '86: Stedelijk nale Schildersschool en aan de museum te Amsterdam; 1963: Academie voor beeldende kunsten „Kontrast". Jaarbeurs Utrecht; 1964, te Utrecht. Van zijn huidige werk '65, '67, '75, '81 en '82: Zonnehof te zegt hij: „Mijn schilderijen en teke- Amersfoort; 1968: Hagen, West- ningen verwijzen nooit recht- Duitsland; 179: Deurle en Kortnjk, streeks naar de waarneembare Belgie en andere, buitenwereld en zijn er ook geen Bé Klem (Harderwijk) heeft zijn registratie van. Wel is het zo dat opleiding genoten aan het Instituut aspeiaen van ae ouiienwereld als voor Beeldende expressie te aanleiding genomen worden, zodat Amersfoort. Hij werkt als beeld een binnenwereld van vormen kan houwer, keramist, schilder en gra- ontstaan, enkel op grond van asso- ficus met alle materialen die hem m ciaties." staat stellen zichzelf te expresse- Harry van der Wee exposeert ren. Hij experimenteert veel en veelvuldig en smds begm jaren zoekt naar nieuwe mogelijkheden zestig ook in grote musea: 1962, '65 om zijn ideeen waann altijd de mens centraal staat gestalte te ge- I ven. Zelf zegt hij: „Ik relativeer sterk en ben vaak ironisch bezig „Toch verbeeldt hij heel actuele proble- matieken, getuige de titels als „weinig kans", „lots verbonden" en „wachten op". Zijn staketselachtige plastieken hebben vaak verdiepin gen waarin zich gestileerde men sen bevinden, als of met achter deuren. Zijn grafiek is van een be paalde soort: de monotype. Als zo danig zijn het kleine unica's. Ze zijn in zwart en wit uitgevoerd en in i halftonen op papier gezet. Op- j dr'achten en aankopen onder an dere door gemeenten Velzen, i Amersfoort, Harderwijk, PTT, CRM. Instituten in Belgie en Duits- land. Hij exposeerde in diverse plaat- I sen in Nederland en m België. LEUSDEN - Morgenavond start in boerderij 't Claeveren blad aan De Brink 16 de eerste expositie van dit jaar. Tot en met 1 februari kunnen belang stellenden tijdens de gebrui kelijke openingsuren kunst werken bezichtigen van Harry van der Wee en Bé Klein. Geëxposeerd worden schilderijen, plastieken en grafieken. Harry van der Wee (Soest.) ge- (advertentie) Want achter het meest complete nieuwsblad van Leusden staat de meest complete drukkerij van Midden-Nederland. Vraag informatie: Asschatterweg 19, tel. 033-941495 ACHTERVELD - Een di recteur en een voorzitter met dezelfde naam, die nota bene op een en de zelfde nieuwjaarsreceptie het woord voeren... Tja, dat moet wel haast ver keerd gaan. In ons verslag van de nieuwjaarsbijeen komst in Huize St. Joseph te Achterveld (zie de Leusder Krant van afgelo pen dinsdag) stond dat de directeur een uitgebreide jaarrede uitsprak. Dat was dus niet het ge val. De directeur G. Hil- horsi heeft de bijeen komst wel geopend, maar de rede werd uitgespro ken door G. Hilhorst. En dat is niet dezelfde man als de directeur, maar wel de voorzitter van het stichtingsbestuur van Huize St. Joseph. Verwarrend was het dus wel. Maar aan het gloedvolle betoog doet deze persoonsverwisse ling overigens niets af. Velen kwamen het gemeentebestuur de hand schudden. de maatschap Schoorel Punt, advocaten te Utrecht en Leusden, is ge vraagd en heeft zich be reid verklaard deze ru briek voor zijn rekening te nemen. Omdat mr. Punt jaren lang in de belastingadvies praktijk werkzaam is ge weest, zullen ook fiscale onderwerpen aan de orde komen. Eenmaal in de 14 dagen zullen juridische wetenswaardigheden be handeld worden. Mr. Punt verklaarde zich voorts bereid om een uiteenzetting te geven over die vraagpunten, die abonnees behandeld wil len zien. Uiteraard indien het on derwerp zich voor een al gemene uiteenzetting leent. True Blue, zaterdag in De Geut LEUSDEN - Zaterdag 10 ja nuari wordt het podium in de Geut sinds lange tijd weer eens bevolkt door True Blue. Om misverstanden te voorko men, deze viermans formatie heeft niets uit te staan met de laatste hit van popidool Ma donna. Toen deze jonge dame nog in de luiers lag, was er al een bluesklassieker True Blue en dit nummer is naam gevend voor de band die ooit als eerste optrad tijdens een blueshappening in de Geut. In het eerste seizoen stond True -Blue zeer regelmatig op het Geut podium, maar het laatste optreden is inmiddels al weer geruime tijd geleden. Een (hernieuwde) kennis making met het inmiddels fors uit gebreide reportoire is dus alleszins de moeite waard. Ongetwijfeld zal een aantal klassiekers met ontbre ken tijdens het optreden. True Blue brengt nog steeds met veel overtui ging nummers van J. J. Cale, Ten Yeajs After en Muddy Waters. Maar ook de Amerikaanse blues gigant van de tachtiger jaren Stevie Ray Vaughn heeft een plaatsje in het reportoire. Het melodieuze samenspel van de twee sologitaristen zal ook aan staande zaterdag weer de bewon dering van menig bezoeker af dwingen. True Blue bestaat uit drummer Hans van der Ploeg, Ondanks het voorne men van de Rijksoverheid om tot deregulering over te gaan, en dus het aantal wettelijke regelingen te beperken, lijkt het wel of het aantal regelingen toe neemt. In ieder geval lij ken ze steeds ondoorzich tiger te worden. Het is de vraag wie nog precies door alle bomen het bos kan zien. Daarom leek het de redaktie raadzaam een nieuwe rubriek te creeren waarin wetenswaardig heden op het gebied van het recht aan de orde zul len komen. Mr. H. G. Punt, lid van Mr. H. G. Punt. trouwen in dat zaaltje. Ook de politieke gang van zaken kwam uitvoeng aan de orde in de bijdrage van De Gouden Klomp. Burgemeester Rade- maker kreeg een - marsepei nen - onderscheiding en ant woordde beide pnnsen voor de vuist weg eveneens op njm. De receptie werd vervol gens op informele wijze voort gezet. ders weliswaar hadden kunnen ge nieten, maar die zij met hebben genoten, hebben daarom volgens de Hoge Raad nimmer tot hun ver mogen behoord Het is dus onmogelijk dat ten koste van het vermogen van de ouders het vermogen van het kind is verrijkt. Dit erg formele stand punt van de Hoge Raad omtrent het schenkingsbegrip is in eenvoudig Nederlands te vertalen in „wat je niet hebt gehad, kun je niet schen ken". SCHENKING In een ander arrest kwam de vraag aan de orde of het met be nutten van de reeele mogelijkheid om geld rentedragend weg te zet ten, gevolgen heeft. Volgens de Hoge Raad zou het pnjs geven vein deze mogelijkheid in de vordering zelf verdisconteerd moeten zijn Het Hof had de hoogte van de vordering gesteld op het normale bedrag van de geldlening, zodat de conclusie is dat er geen sprake is van schenking in de zin der wet Ondanks de vastliggende bedoe ling van partijen om de ander te bevoordelen, werd dus geen schenking aangenomen. Essentieel in deze arresten is de direct opeisbaarheid van de geld lening. En daar schuilt nu net het addertje onder het gras. Het fiscale recht pleegt uit te gaan van wat partijen feitelijk hebben beoogd. Op deze wijze wordt nog wei eens door op papier staande con structies heengepnkt. De in een akte van geldlening opgenomen bepaling ten allen tijde opeisbaar „of direct opeisbaar" zal. wil het fiscaal met onderuit gehaald kunnen worden, ook realiteit moe ten zijn. Als een land ter aanvulling van een tophypotheek een lening van de ouders heeft gekregen, en deze tophypotheek net kan betalen, zal het een ieder duidelijk zijn, dat het kind ruet voldoende geld heeft om deze direct opeisbare lening te vol doen. Het begnp „directe opeisbaar heid" is dan schijn geworden. In zo'n geval lijkt de vordering op de ouders niet gelijk te zijn aan het nominale bedrag van de lening. Ik ben ervan overtuigd dat in de toekomst door de Rechter uitge maakt zal worden of het verschil met de nominale waarde van de vordering in dat geval als schen king kan worden aangemerkt. Duidelijk is evenwel, dat als kin deren een som geld bij hun ouders lenen, voorzichtigheid geboden is VOORBEELD De carnavalsprinsen van De Puupenkoppen en van De Gouden Klomp stalen de show met een benjmde nieuwjaars wens. Daann werd het college voorgehouden, dat de plannen voor een politiebureau m het Achterveldse raadszaaltje bij de bevolking daar niet zo goed waren gevallen: er zouden nog teveel Achtervelders willen ten voordeel bepaald diende te worden aan de hoogte van het bankrentepercentage an een di rect opeisbare rekening-courant verhouding. Anderen waren van mening, dat in het jaar van het verstrekken van de geldlening er een schenking bestond in de vorm van vruchtge bruik voor onbepaalde tijd. afhan kelijk van het leven en tot weder opzeggend toe. De Successiewet kent ook voor dit soort gevallen specifieke bere- keningsregels. Uiteraard werd ook de mening gehoord dat er helemaal geen sprake van schenking zou zijn. Hoe dan ook, de Hoge Raad heeft in een drietal, op dezelfde dag gewezen arresten, emge dui delijkheid hieromtrent verschaft. Een van die gevallen zal ik nader beschrijven. De ouders van X. hebben aan X een bednjf verkocht en hem tege lijk een renteloze lening verstrekt van 200.000,—, in het algemeen te allen tijde opeisbaar en aflosbaar. Tot zekerheid van deze lening werd een tweede hypotheek ge vestigd Omdat in het jaar waarin deze transactie plaatsvmd, niet werd op geëist, legde de inspecteur een aanslag wegens schenkingsrecht op. ter grootte van de in dat jaar geldende marktrente over het be treffende bedrag. Alle partijen zijn het erover eens dat deze constructie het oogmerk had van bevoordeling, aan het eer ste cnterium van de schenking in fiscale zin was derhalve voldaan Nadat bezwaar tegen deze aan slag met tot het gewenste resultaat had geleid, ging de betrokkene in beroep bij het Gerechtshof. Dit Hof oordeelde, dat er sprake was van een schenking ter grootte van de met bedongen rente over de betreffende periode. Van belang was, dat het Hof in feite dus bepaalde dat door met opeisen, dus door met te handelen, een matenele schenking tot stand kon komen. De grootte van deze schenking zou dan bestaan uit de van dag tot dag bespaarde rente, waardoor er een constante vermogensverschui ving van ouder naar kind zou plaatsvinden Deze constructie van inspecteur en Hof vond in de ogen van de Hoge Raad geen genade. De Hoge Raad was van oordeel, dat door renteloos te lenen en met op te eisen, geen veimogensver- schuiving plaatsvindt. De opbreng sten van deze geldsom die de ou- Leusdenaar Edgar de Grijs ge speelt de bas. Hans Andnessen en Paul van Alphen bespelen de twee sologitaren en de laatste neemt ook de vocalen voor zijn rekening De programmering tot aan de zomer is op een haar na weer inge vuld. Op 14 februan speelt Trap Roach een mengeling van R B en Soul. Op 14 maart is er op zeer veelvuldig verzoek de chicago- blues van de markense Bulshit Bluesband en op 11 april het mond- harmonicageweld van Don John and the Blues Jive. Op alle blueshappenings, dus ook a.s. zaterdag gaan de Geut poorten om 9 uur open. De entree bedraagt 4,50 en op vertoon van een Geutpas 3,50. LEUSDEN - De openbare ba sisschool 't Palet in Leusden- Zuid houdt komende maan dag (12 januari) een oud pa pier-actie. In verband daar mee staat er van 08.00 uur tot 14.00 uur een papier-contai ner bij de school aan de Wil lem de Zwijgerlaan. Ook m de komende maanden worden soortgelijke acties gehou den, te weten op 9 februan, 16 maart en 6 apnl. ACHTERVELD Zondag wordt voor de eerste maal in het nieuwe jaar weer het Fruhshoppen gehouden in D' Ouwe Peerdestal. de aanvang is om 11.30 uur. De muzikale medewerking zal deze morgen worden verleend door de Hmterfelder Musikanten die met hun gezellige Oostennjkse j muziek zullen zorgen voor een echte gezellige Oostenrijkse sfeer. LEUSDEN - De nieuw jaarsreceptie van het col lege van B&W afgelopen maandag werd druk be zocht. Vertegenwoordi gers uit de plaatselijke middenstand, het be drijfsleven, de politiek, en de sportwereld gaven acte de presence. Mr. H. G. Punt. Iedereen weet dat geld le nen rente betalen betekent. Zo is ook bekend dat over een schenking, schenkingsrecht betaald moet worden. Bij geldleningen tussen fa milieleden moet niet alleen gedacht worden aan leningen van ouders aan hun kinderen, maar ook van kinderen die aan hun ouders lenen of lenin gen tussen broers en zusters. Bij dit soort geldleningen is het fiscaal bezien uitermate belangrijk, of en naar welk percentage rente betaald moet worden. Een en ander belangrijk gegeven is wat er met betrekking tot de opeis baarheid is bepaald: hoe en wanneer kunnen de uitge leende gelden weer worden opgeeist, danwel worden af gelost. Wil er sprake zijn van een fis caal-rechtelijke schenking dan is vereist dat 1. er een bevoordelingsbedoeling van de schenker waarvan de be giftigde zich bewust is, 2. een verrijking van de begiftigde tegenover een verarming van de schenker plaatsvmdt, 3. er sprake is van een bewust han delen van de schenker waardoor dit gevolg bereikt wordt. Een onderscheid dient gemaakt te worden tussen de niet direct op eisbare lening (bijvoorbeeld terug te betalen over 10 jaar) en de direct opeisbare lening. NIET DIRECT De Hoge Raad heeft zich in 1981 uitgesproken over de gevolgen voor het schenkingsrecht in geval van een dergelijke, met direct op eisbare bevoordeling. De hoogte van de schenking bepaalde de Hoge Raad op de volgende wijze De Hoge Raad zei dat er eigelijk sprake is van een schenking van een vruchtgebruik van gelden. De successiewet kent bepalingen omtrent de waardering van vrucht gebruik. De waarde van het vruchtge bruik, hier het rente voordeel, wordt bepaald aan de hand van het door de wet aangegeven percen tage. Reeds vanaf 1980 bedraagt dit 6%; voordien 5%. Een en ander betekent, dat als ouders aan kmderen lenen met een vaste looptijd tegen 6% rente, de waarde van het rentevoordeel nihil is; derhalve is geen schenkings recht verschuldigd. Komen partijen een lager per centage overeen, dan is er sprake van een schenking en dient deze te worden berekend op de contante waarde, waarbij de rekenrente het verschil is tussen bedongen lage rente en de wettelijke rente. Voor renteloze lening met een vaste looptijd bedraagt deze rekenrente derhalve 6%. DIRECT OPEISBAAR Als partijen overeenkomen dat de lening direct opeisbaar is, is het nog maar de vraag of er sprake is van een schenking. En als deze aangenomen wordt hoe moet deze dan worden gewaardeerd, en naar welk moment dient dat dan te ge schieden? De fiscus huldigde het standpunt dat na afloop van ieder jaar beke ken moest worden of de lerung in dat jaar is opgeeist. Is dat niet het geval werd een schenkmg aange nomen ter grootte van de markt rente. Ook werd de bovenbedoelde vruchtgebruik percentage wel ge hanteerd. Over deze wijze van waardering bestond een groot ver schil van mening. Sommige vonden dat het geno-

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5