Heb je er geen benen voor, an maak je niets klaar' /Vielrenveteraan Ties Veldman (81) fietst elke week nog 180 km RnHH BaESHHw Roda '46 Achterveld nen over de Donderberg Dan kom ik over Achterveld weer terug Die fiets van mij, dat is een dure. Maar het ligt met alleen aan je fiets, hoor. Je moet er wel voor trappen. Als je er geen benen voor hebt, dan maak je mets klaar. Je moet een goede instelling hebben en je moet gezond zijn. Nee, ik laat me nooit keuren. Ik pas goed op mezelf. Ja, zo'n Amerongse Berg ga ik nog goed op. In het begin denk je bij het klimmen, waar ben ik eigenlijk mee bezig? Maar als je een tijdje hebt getramd, krijg je toch weer de cadans. De Hugo de Groot is maar een klein bultje. Maar als je die 45 keer moet rijden, zoals de jongens in de Ronde van Klein Zwitserland, dan praten zei wel even anders. Zo'n berg komt steeds terug, zie je." Ik ben in die zestig jaar wel eens gevallen, maar ik mankeer nu niets. Heel lang geleden - dat was vóór de oorlog - reed ik mee in een wegwedstrijd en toen kreeg ik bij de Pyramide zo'n twintig man op me liggen. Grote wond op m'n hoofd. Bloeden na tuurlijk. Maar ik was toen zo'n woeste jongen, man. Ik liet het bloed gewoon lopen langs m'n trui en stapte op. Later werd die wond in het ziekenhuis gehecht. Zo was ik nu eenmaal. Ik ben altijd amateur gebleven, eerst bij de nieuwelingen en later bij de onafhankelijken. De laatsten heb je niet meer. Ik heb bij elkaar zo'n twee- driehonderd pnjzen bij elkaar gereden. Die liggen in een doos m de kelder. Allemaal van die blikjes. Ik herinner me die gras- baanwedstnjden hier op Birkho- ven. Ik spreek nou over het begin van de jaren dertig. Die wedstrij den waren heel interessant. Je had koppelwedstrijden, achtervolgin gen en sprintwedstrijden. Je had in die tijd hele goeie koppels. Adam - De Wolf, V.d. Heide - V.d. Wulp en Wiegman - Schupping. Later kwam Steef Veger. Die is later in Gent Nog altijd flitsend door de bocht. ZATERDAG 10 JANUARI 1987 AFD. ZATERDAG Musketiers - Roda SDVB 4 - Roda 2 Roda 3 - SDVB 5 Roda 4 - NSC 5 EFC 5 - Roda 5 Roda6-WOP9 AFD. ZONDAG Roda - Actif Roda - HDS 2 Roda 3 - Hoogl. veen 2 Soesterberg 3 - Roda 4 APWC 3 - Roda 5 Roda 6 - Hoogland 8 Roda 7 - Amsvorde 5 JEUGD Wedstrijdprogranuna Roda '46 jeugd 10 januari 1987. SEC Al-Roda Al v 13.30 Cobu Boys Al -Roda A2 v 13.30 Roda A3 - Hoogl. veen A2 14.30 Roda BI - DOVOB1 1100 A'foortse Boys BI-Roda B2 v 12.00 Roda B3 WZA B5 13.00 RodaCl -SECC1 1145 Roda C3,Roda C2 1145 Roda C4 - De Glind Cl 1145 Roda C5-SO Soest 14.30 Roda C6 vrij Hoogland C3 - Roda C7 v. 10.45 Roda Dl-SEC Dl 10 45 Roda D2 vrij Roda D3-WZA D3 11.00 Roda D4 - IJsselmeerv D3 10.00 Roda D5 - Hoevelaken D4 10.00 WZA E1 - Roda E1 v. 10.00 WZ '49 E2 - Roda E2 v. 10 00 Roda E3-SEC E2 10.00 Roda E4-SO Soest E2 10.00 WZA E3-Roda E5 v. 9 45 SO Soest E3 - Roda E6 v 9.30 Roda E7-IJsselmeerv. E4 10 00 RodaF1-IJsselmeerv F1 10.00 Roda F2 - Hoevelaken F2 10 00 SOVAF1 - RodaF3 v 10.00 Hees F2 - Roda F4 v 10.00 Roda F5 - IJsselmeerv. F4 10.00 Quick F2 - Roda F6 v 9 00 Baarn F3 - Roda F7 v. 9.30 SENIOREN Dames Amersfoort - LHV 1 13-8 Voice 2 - LHV 2 9-12 Heren Eendracht - LHV 24-20 HHC3-LHV2 U-13 JEUGD DJ Voice 2-LHV 7-12 MA Voice 2 - LHV 14-4 MA 2 DSO - LHV 2 16-1 JA Voice 2-LHV 21-1 SENIOREN 11-1-87 Dames LHV - Attila 3 15.00 LHV 2-EMM 2 17.20 Heren LHV-DSO 2 16.10 Limvio 3 - LHV 2 11.40 JEUGD 10-1-'87 MA 1 LHV-Laren 13.00 MA 2 LHV 2 - BHC 13.50 JALHV-BHC 14 40 11-1--87 DJ LHV-Attila 14 00 Achterveld S.V.A. jeugd UITSLAGEN ZATERDAG Achterveld BI - Hooglanderveen BI 1-11 Achterveld C1 - Roda C3 1-3 „Roken doe ik heel weinig. Dat is funest. Ja, ik rook inderdaad soms een sigaartje. Ik dnnk ook graag een goed glas wijn bij m'n eten, maar ik leef verder heel sober. Aan verzorging doe ik met. Ik heb het er met Dick Vervloet over gehad. Vroeger was dat heel erg m. Maar de renners hebben toch ook wel gemerkt dat het nadelige gevolgen heeft, met al die olie en rotzooi op je benen. Ik heb mezelf nooit laten masseren. Kijk, ik ben zo door en door getraind, die massage heb ik niet nodig. Je moet jezelf controle ren. Het is ook geen kunst om elke dag naar de dokter te vliegen. Ik kan me niet heugen dat ik bij de dokter ben geweest. Je moet jezelf goed verzorgen en dat je er geestelijk steeds bovenuit komt. Anders ga je er onderdoor. Ik heb geleerd om door te zetten. Kom je in je leven een keer in moeilijkhe den déin komt dat incasseringsver mogen van je wielrennerij je van pas. Een mens moet niet gaan be rusten. De wereld is zo mooi. Als ik van m'n fietstochten thuiskom her stel ik snel. Ik ga meteen onder de warme douche. Nee, ik heb er geen moeite mee." „Het mooiste vind ik elk jaar die gentleman-race in 't Goy bij Hou ten. Ik rij dan altijd achter Gerrit Jetten. Gerrit is dan de gangmaker en ik ben gentleman. Volgend jaar doe ik 'm al voor de tiende keer mee. Je moet er wel voor trainen, want anders ben je nergens. Ik heb van alle keren een vaantje. Dit jaar was het op 5 oktober. Ik meen, dat ik zo ongeveer dneenveertigste ben geworden. Je moet 21 km rij den. Kijk, ik had een tijd van 38 minuten en 21 seconden bruto. Dat was netto 29 minuten en 2 secon den. Netto wil zeggen dat je tijd in mindering krijgt door je leeftijd. Nee, ik ben met de oudste. Dat is ene Vaessen uit Limburg. Ik moet er veel voor trainen. Meestal rij ik naar Doorn en van daar naar Rhe- Achterveld Al - Barneveld.vr.sch. 2-5 PROGRAMMA ZATERDAG Scherpenzeel - dames junioren v. 9.15 uur Meisjes pupillen - Huizen a. 10.00 uur Amsvorde Al Achterveld Al v 13.30 uur IJsselm.Vogels B2 - Achterveld BI v. 11.15 uur Hoogl.veen B2 - Achterveld B2 v. 12.00 uur Achterveld C1 - Limvio Cl 1145 uur Achterveld D1 - K.V.VA. Dl a 11.45 uur H.V.C El - Achterveld El v. 11.00 uur W Z A F1 - Achterveld F1 v. 9.15 uur Achterveld F2 - Limvio F1 a. 12.00 uur Achterveld F3 - S.O. Soest F3 a. 10.45 uur PROGRAMMA SENIOREN Achterveld - Austerlitz 14.30 uur Achterveld 2 - Amsvorde 2 11.30 uur Achterveld 3 - Soesterberg 2 11.30 uur SEC 4- Achterveld 4 11.30 uur Odi 2 - Achterveld 5 11.15 uur Achterveld 6 - V.V.Z A. 7 12.00 uur dames Achterveld - 's Graveland 10.00 uur DONDERDAG 8 JANUARI 1987 Begin jaren dertig, grasbaanwedstrijden op Birkhoven. Links de jonge Ties Veldman met zijn vrouw. automatisch mee. De sport lag me, dat had ik direct in de gaten. Ik weet nog de eerste wedstrijd, man. Dat was Den Haag naar Brus sel. 180 km. Dan moesten we eerste per fiets naar Den Haag njden, want vervoer zoals nu was er met bij. We sliepen in Den Haag bij het Leger des Heils. Voor een kwartje. Dan lag je in een ruimte met van de gordijntjes er voor. En de volgende morgen meteen starten. We reden eerst tot aan de Moerdijk. Daar werd je met een veer overgezet en aan de overkant ging de wedstrijd weer verder. Ik werd toen derde in m'n categone. Nee, er was toen geen begeleiding. Wel een bezem wagen, maar daar wilden we niet in. Als je ergens heenging, sliep je bij een boer. Je nam ook brood mee voor onderweg. Op een maandag reed ik mee in een wedstrijd van Apeldoorn over Arnhem naar La ren. Kreeg ik bij De Boom bij Wou denberg een lekke band. We wa ren met zes renners weg. Daar stond je dan. Ik had in een mum van tijd m'n reserveband er om heen. Dat bandje zat om m'n nek, zo ging dat in die dagen. Die andere vijf had ik op de Laan 1914 al te pak ken. Ik werd zesde. Ik kreeg er nog zo'n bronzen beeldje voor. Later was er weieens begelei ding. Je had hier ene Hoogeveen. Die had een wagen waarmee-ie staven ijs rondbracht. Die ijskar nam-ie wel eens mee voor onze begeleiding." „Na de oorlog ben ik even ge stopt en werd lid van De Volhar ding. Toen kreeg je die splitsing van de Pedaalridders. De leden en donateurs hebben toe een nieuwe vereniging opgericht. Ik ben van die vereniging (Amers foort) al dertig jaar lang voorzit ter. We organiseren al jaren de Ronde van Klein Zwitserland en de Ronde van Leusden. Dit jaar kwam er de Ronde van Spaken burg bij. Dat is een groot succes geworden. Zo draai ik maar door. Ik bezoek al die mensen, want die rondes moeten worden bekos tigd. De zeg altijd tegen de jongens, zolang ik gezond blijf wil ik het werk graag blijven doen. Ik wil graag bezig blijven. De jongens ac cepteren me. Het is nu wel een heel andere tijd, maar ik ga met die tijd mee. Ze worden tegenwoordig met het mooiste materiaal verwend. Dat is super-de-luxe. Mijn eerste fiets was er een van Piet Suykerbuyk uit Ossendrecht. Dat was een fiets met van die ijzeren pijpen, weet je wel? Je had er geen versnellingsappa raat op. Je had gewoon een freew heel of een doortrapper. Met zo'n doortrapper moest je meetrappen, de helling af. Deed je dat met, dan vloog je zo over de wereld. Er was in die dagen ook geen middenstand. Je had rijk en arm. Daar zat mets tussenin. Je was blij als je een bandje kon kopen van twee gulden of een rijksdaalder. Weet je, ik was erg eerzuchtig. Dat moet je hebben als je aan sport doet. Je moet ook niet bang zijn. Vroeger was je helemaal op jezelf aangewezen. Nu is dat anders. Het is nu een fluitje van een cent. Wat die lui allemaal al met krijgen, aan kleding en al die dingen meer!" „Ik ga 's zomers met m'n caravan op stap. Dan kan ik in m'n eentje genieten van de mooie wereld. Maar ik blijf natuurlijk fietsen. Daar blijf je jong door en een mens voelt zich dan ook veel fitter. Ik hoop dat ik het mag beleven dat ik nog heel lang mag doorgaan met de wieler sport!" tri" se: en zijn [iets, een onscheidbaar koppel. :el ii Ie: Good old Ties Veldman Sen legendarische sportfiguur bij zijn leven. Zestig jaar >eddelt hij al rond op zijn geliefde voertuig: de fiets. En "'liet zo zachtjes. Want Ties blijft in hart en nieren een -wielrenner. Hij rijdt niet om ergens heen te gaan, maar om DIe sport zelf. Ties Veldman, trotse bezitter van het „Zilve ren Wiel" van de KNWU ziet er niet uit als een bejaarde. ^Viemand geeft hem 81 jaar. Toch is zijn geboortejaar 1905. „3e afstanden, die hij op zijn fiets heeft afgelegd, moeten xten aantal kilometers vormen, die vele malen „rond de tarde" betekenen. Ties weet voorlopig nog niet van ophouden. Met alle nzet blijft hij zich ook wijden aan zijn taak voor de Ren- en |ePoerclub Amersfoort: als voorzitter en als de man, die de -tentjes voor de rondes weet te bemachtigen. Ties heeft een t tiepaalde manier van spreken. Korte zinnen. Een beetje a p-a Leo Hom, maar toch weer even iets anders. Want qua inentaliteit klopt de vergelijking met Hom niet. Ties is een ietser en geen redenaar, die zichzelf graag hoort. Toch aten we hem ditmaal helemaal alleen aan het woord. Aat Daale tekende het volgende verhaal uit zijn mond 'P- [k ben geboren onder de to- in de Breestraat, in een huis mover de smid Kalleveen. oc« ghuis staat er met meer, want k(ijn nieuwe huizen gebouwd, vader was politieagent. Ik d geboren 2 december 1905. geloven de mensen niet. Ze fitten me allemaal veel jon- Ik kom uit een sterk ge- tfht. Zo heb ik nog een zuster 16 85. Wat ik gedaan heb? Ik veertig jaar bij de post ge- st. Eerst als beginneling in de ellingen, toen telegrambe- t'er en daarna chauffeur. Ik J3-' hier zo'n beetje de eerste ^iffeur bij de post. Ik ben er al ar uit, want ik wilde na veer- ^iienstjaren ophouden. Mijn ^iw is enkele jaren overleden fel zorg helemaal voor mezelf. 's Morgens eet ik drie sneden bruinbrood, tussen de middag eet ik een appel en ik maak avonde ten. Nee, geen toetjes of zo. En 's avonds drink ik een kop koffie en steek ik af en toe een sigaar op. Ja, ik hou het hele huis schoon. Dat is inderdaad een heel werk. Maar een mens moet bezig blij ven. Een hoop mensen hebben nergens geen interesse meer in. Ik pak drie keer in de week m'n fiets, als het weer het toelaat. Dan bel ik Henk Brons uit de Krommestraat op en gaan we zo'n zestig kilometer rijden. Nee, langzaam rijden doen we niet. We rijden zo'n dertig of vijfender tig kilometer per uur of vijen- twintig, al naar het uitkomt. We gaan er wel tegen aan, hoor! Als ze me voor „ouwe" uitschelden? Dan klamp ik aan en dan laat ik wel even zien, dat ik nog wel mee kan komen." doodgevallen. Harry van Wijk was mijn koppelgenoot. Die veger had een sponsor van ene Welle, die woonde m de Mon sieur van de Weteringstraat. Die knaap werkte bij Vreeswijk, de bakker op Bloemendal, daar was hij knecht. Die lange Veger kon geweldig fietsen, een onvoorstel baar talent. Zijn ouders waren er niet erg happy mee, dat-ie fietste. Z'n vader was hoofdconducteur. Hij heeft het tóch gedaan. Hij is tegen over het Sportpaleis m Antwerpen gaan wonen. Die jongen kon alles. Maar hij was ook om geld verlegen en Pijnenburg zei dan tegen 'm, he Veger, jij moet het sprintje voor me aantrekken. Maar Veger zei, nee, ik rij m'n eigen wedstrijd. Die vent reed zo goed, dat die grote jongens niet kwamen als z'n naam op het programma stond. Op den duur had hij veel succes in Antwerpen. Het hele Sportpaleis stond op z'n kop." „Ik ben in 1926 begonnen, dus zestig jaar geleden. Er werd toen hier een vereniging opgericht. Dat deden onder meer de gebroeders V.d. Starre. Die fietsten toen bij de Volharding in Utrecht. Er werd ge traind bij De Pan, waar nu het golf terrein is. Bij Ome Arie, die een boerdenj had, had je zo'n cafeetje. Daar gingen de renners van start en ze reden dan naar Zeist of naar Driebergen. Dat kan tegenwoordig met meer. Nee, die wielrensport was toen nog niet zo populair. Het sond met zo hoog in aanzien. Maar ik hield van die sport. Je hoort, dat die en die er bij zijn, dan doe je p'iteï egjj

Leusder Krant | 1987 | | pagina 9