I Hoge kwaliteit koor bestendigd Grebbelinie blijkt dankbaar onderwerp 3 TOYOTA LEUSDEN krant Leusdens Vocaal Ensemble gaf koffieconcert: Forse buit bij inbraak in De Geut Zware schade na ongeval Dia-lezing]. Lagerwey voorULG: leusder krant Commissie verkeer vergadert AUTO EEMHAVEN Loten nog niet afgehaald „Groot misverstand' JökaaL J iz/////, 'ikx mtinclecfeimiite/' y Leusden Achterveld DINSDAG 13 JANUARI 1987 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Een buitentemperatuur van om en nabij tien graden onder nul, een stralende winterzon en koude-voeten-weer waren de ingrediënten voor het koffieconcert dat heden plaats vond in de Sint Jozef kerk te Leusden. De concerterenden waren het Leus dens Vocaal Ensemble o.l.v. Gerard Wijnands en het 'Breidablik-kwartet' Wellicht herinnert u zich de re censie in deze krant van een eerder optreden van dit koor op 15 mei 1986. Het toen ge brachte programma werd toen beschreven als professioneel. Zonder in herhaling te willen vervallen, kan hetzelfde van het meest recente concert vermeld worden. Op het programma stond een tiental koorwerken van diverse componisten, in tijdsorde van renaissance naar onze tijd. Na een zeer korte opening door di rigent Wijnands werd als eer ste nummer 'Scham dich, du Tropf van Matthaus le Maistre ten gehore gebracht. Meteen viel weer de prachtige samenklank van het koor op. Dit drinklied werd helder en volkomen zuiver gezongen, ter wijl de verstaanbaarheid niets te wensen over liet: een voor beeld voor héél wat koren. DYNAMIEK Bewondering was op zijn plaats voor de prachtig diepe basge- hnden. Schitterende dynamiek viel te beluisteren bij het tweede nummer 'Wohl-auf ihr Gaste' van Erasmus Widmann. Met name de tenoren gaven hier blijk van een mooie legato- uitvoering, terwijl het koor als geheel perfect de directie van Gerard Wijnands volgde. De in zetten waren zeer gedecideerd en zuiver. De compositie van Leonhard von Langenau, 'Drei Laub auf einer Linden' riep beelden op van een kristalzuivere berg beek: in een uitstekende on derlinge samenklank rolden de muzikale tonen voorbij. Alle hulde voor de wel zeer muzi kaal gebrachte tenorpartij. Prachtig ingehouden oiani en uitbundige forti viele te be luisteren, uitstekend ersierd door de sopraan- en altpartijen op intens zuivere wijze. Zeer duidelijk verstaanbaar werd vervolgens de Engelse compositie van Orlando Gib bons vertolkt: 'The Silver Swan'. Wat deze verstaanbaar heid betreft: ik heb vaak En gelse koren beluisterd die het heel wat minder deden. Het was heerlijk om de blijheid te zien op de gezichten van de koorleden, die een zeer rijk ge luid voortbrachten vol prach tige akkoorden. Als vijfde nummer werd uitge voerd van Gerhard Deutsch- mann 'Kleine Passacaglia und Fuge' Met grote deskundig heid werd dit nummer zeer le vendig ten gehore gebracht. Alle lof voor het prachtige so- nore basgeluid. Perfekt. INTERMEZZO Hierna volge een instrumentaal Het Leusdens Vocaal Ensemble werd tijdens het koffieconcert bij diverse nummers muzikaal bijgestaan door het Breidablik Kwartet. intermezzo dat gerealiseerd werd door de violisten Atie Nieuwenhuis en Wout Hoogen- dijk, de altviolist Arnout Cha- vannes en de celliste Carien Dagnellie. Deze vier violisten hebben zich twee jaar geleden gevormd tot het Breidablik Kwartet, genoemd naar het huis van één der leden van de groep die met een Noorse ge trouwd is. Alle vier zijn afkom stig van het Amersfoortse 'Mu- sica Montana'. Ten gehore werd gebracht het Concerto Grosso, opus 8 van Corelli. Een helder en zeer dui delijk samenspel: een con stante stroom van heldere sa menklanken die weer het beeld opriepen van golven van een intens zuivere rivier. Het Breidablik Kwartet werd be loond met een zeer intens luis terend publiek. Uit de tijd van de romantiek stamden de composities van Anton Dvorak, 'Goldene Flu- ren' en 'Birke am grünen Ber- geshang'. De eerste van de twee werkjes was er goed voor om van een zeer knappe stern- techniek te getuigen: zeer ge disciplineerd en geconcen treerd werden de afwisselin gen tussen staccati en legati gebracht. Prachtig ingehouden piano, vergezeld van een in tense spanningsopbouw viel te beluisteren bij de tweede com positie van Dvorék. Diverse oude kinderliedjes wa ren hoorbaar in een zeer gees tige compositie van Jacques Wijnen: 'Koorkolder'. Humoris tisch en vol muzikale overgave sprong men van het ene lied op het andere: een zeer muzikaal van-de-hak-op-de-tak-springen. Hierna was het weer de beurt aan het Breidablik Kwartet dat vakkundig en met grote soe pelheid een werk van Joseph Haydn ten gehore bracht: 'Strijkkwartet' opus 77 no. 1 MADRIGAAL Grote concentratie en span ning viel er op de gezichten van de leden van het Leusdens Vocaal Ensemble af te lezen bij het instrumentale voorspel van 'Che debbo far', een madrigaal van Hendrik Andriessen. Een zeer veel rijker geluid had dit samengaan met het kwartet tot gevolg voor het koor, dat in het algemeen goed zong in verhou ding tot de sterkte van het kwartet. Helemaal opgewassen echter bleken de violisten jammer ge noeg niet te zijn tegen het en semblegeluid, wanneer dat meer forte werd. Nog eens te meer viel nu extra duidelijk op, hoe zuiver het Leusdens Vocaal Ensemble zong. Een tweede madrigaal, 'Ewiva Bacco', een dranklied van de zelfde componist, was een waar kunststukje; een perfecte demonstratie van allerlei mu- ziek-technische hoogstandjes. Volkomen terecht werd dit nummer dan ook als toegift her haald. Het optreden van het Leusdens Vocaal Ensemble werd bijge woond door een kleine hon derd mensen. Naar mijn smaak veel en veel te weinig voor de uitermate knappe muzikale prestaties van het Ensemble. Jaap Riewald LEUSDEN - Tot nu toe onbe kenden hebben vorige week tussen donderdag 22.30 uur en vrijdag 12.00 uur fors huis ge houden in O.J.J.C. De Geut aan de Zwarteweg in Leus den-Centrum. Behalve het uitvoeren van enkele vernie lingen heeft men voor 3500 gulden aan goederen meege nomen. De daders kwamen binnen via een raam aan de zijkant, dat gefor ceerd werd. Ontvreemd werden een mengpaneel, een microfoon, een cassettedek en de inhoud van twee speelautomaten. Daarnaast werden electrische bedrading, sloten en draaitafels vernield. LEUSDEN - Bij een aanrijding op de kruising Burgemeester Van der Postlaan/Hamers- veldseweg, afgelopen vrijdag rond 09.30 uur, werden twee personenauto's zwaar be schadigd. Eén der voertuigen moest zelfs total loss worden afgevoerd. Veroorzaker van het ongeval was de 48-jarige J. uit Amersfoort. Hij reed over de Hamersveldse- weg en wilde de Burgemeester Van der Postlaan recht oversteken. J. verleende daarbij echter geen voorrang aan de 43-jarige L. uit Leusden, die juist vanuit de Ha mershof richting Groene Zoom reed. Beide bestuurders bleven onge deerd. LEUSDEN - Donderdagavond werd de jaarvergadering van het Utrechtse Landbouw Genootschap (U.L.G.) ge houden in de Til. Na de notulen en jaarverslagen, gelezen door secretaris J. van Ravenhorst, werd er een bestuursverkiezing gehou den. Hierbij werd de heer Ravenshorst opnieuw benoemd tot secretaris. De U.L.G. was vorige week donderdagavond m vergadering bijeen in jongerencentrum De Til. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Martin Hermens en Hans Mosterd Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Mari|ke Bakker Eindredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties: Voor hel dinsdagnummer lot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur voor het donderdagnummer tol uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Kranl. Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tol 12 00 uur en van 14 00 tol 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 66.80 per jaar. 33.90 per half jaar, 17.20 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dieni u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dal niel het geval neem dan kontakt op mei onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag lussen 18 30 en 19 30 uur), lel 033-940691 Bij geen gehoor kuni u koniaki opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420 94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v BDU B V te Barneveld, met djidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - De overlegcom missie verkeer houdt van avond om 20.00 uur haar eer ste openbare vergadering. Deze vindt plaats in de com missiekamer van het gemeen tehuis aan 't Erf 1. Tijdens deze vergadering is het de bedoeling dat wordt gesproken over de werkwijze van de overleg commissie. De overlegcommissie verkeer bestaat uit leden van de gemeente raad die tot taak hebben het col lege van burgemeester en wethou ders te informeren over verkeers- aangelegenheden. (advertentie) Uw dealer voor Amersfoort e.o. Nijverheidsweg 63 Amersfoort 033-631620 De heer Heiligers en de heer Van Beek werdén herdacht. Voorzitter Van Oosterom zei, dat het jaar 1986 niet zo positief was door de mestwetgeving per 31 december 1986. De mestoverschotten moeten wor den aangepakt. Na de pauze werd een dia-serie vertoond door de heer J. Lager wey uit Scherpenzeel. Het on derwerp was 'De Grebbelinie, reservaat of monument' De heer Lagerwey, voorzitter van de oudheidkundige vereniging in Scherpenzeel, heeft restaura tiewerkzaamheden verricht aan de linie. Hij had namelijk een aannemersbedrijf. De dia-serie heeft hij gedeelte lijk op verzoek van Staatsbos beheer gemaakt en gedeelte lijk uit liefhebberij in zijn vakan tie. Hij vertelde over de geschiede nis van de Grebbelinie. In de Tweede Wereldoorlog waren er drie verdedigingslinies in Nederland: de IJssellinie, de Hollandse Waterlinie en de Grebbelinie. De Gelderse Vallei stond regel matig onder water, er werden elf sluizen in het Valleikanaal gemaakt. Het leger lag achter elke sluis. Zij boden gedu rende vijf dagen verzet, er sneuvelden 2000 militairen. De Grebbelinie werd later overge dragen aan Staatsbosbeheer. ,,Het verleden is nog niet dood", volgens de heer Lager wey. In de bomen rond de Grebbe- berg staan de namen gekrast van de strijdende militairen. Er waren wallen en grachten ge graven rond de Grebbeberg te gen de vijand. Vandaar dat de Grebbelinie een monument genoemd kan worden. Maar ook een reser vaat, want er groeien en LEUSDEN - De kerstboom verbrandingen, die ieder jaar in de gemeente Leus den worden georganiseerd, hebben dit jaar een record aantal bomen opgeleverd. Maar liefst 2300 bomen gin gen in vlammen op. Aan de kerstboom-verbranding is altijd een aantal leuke prijzen verbonden door middel van een loterij. Op de volgende nummers zijn prijzen gevallen die nog niet zijn afgehaald. Groen 46, 518, 941 en 996; Rose 230, 332 en 927; blauw 851. De loten kunnen alsnog wor den ingeleverd bij het bureau Voorlichting van de gemeente Leusden 't Erf 1. Aangezien een aantal prijzen recht geeft op een nt met de brandweerwa gen op 17 januari, dienen de lo ten voor die datum te worden ingeleverd. bloeien heel veel zeldzame planten. De dia's lieten bijzonder mooie beelden zien van deze planten. Het waren de zwanebloem, de kruisdistel, de bergvlier, de wilde chichorei en vele an dere. Ook huizen er veel vogels en wild in dit gebied. In de polder Arkenheem zijn veel kempha nen en ganzen Bij de Eemdijk is de watersnip te zien. De heer Lagerwey wist de beide aspecten van de Greb belinie uitstekend te combine ren Men zag op de dia's zowel de geschiedenis als de flora en de fauna van de streek. De vraag of het een reservaat of een monument is, blijft dan ook open. LEUSDEN/ACHTERVELD - De afwezigheid van de brandweer bij de kerst boomverbranding in Ach terveld, vorige week woensdag, was het gevolg van een groot misver stand. Een woordvoerder van de gemeente sprak over een „hele verve lende zaak". Volgens die woordvoer der valt de gemeente niets te verwijten. „Wij hebben alle instanties tijdig inge schakeld", verklaarde hij vrijdagmiddag. „De oor zaak is een mis-communi catie bij de brandweer. Met de dienst gemeente werken was alles netjes geregeld." Binnen het gemeente huis is vorige week na het bericht in de Leusder Krant enige beroering ontstaan. „Het is een groot misverstand, maar het had nooit mogen gebeu ren", aldus de woordvoer der. Overigens zijn er bij het gemeentehuis zelf geen klachten of andersoortige reacties binnengekomen. ioorjan Versteegt Arctisch koud Sinds zaterdag zitten we diep in de winter. Nadat een koufront vrijdagnacht pas seerde, voerde een snijdende noordoostenwind in snel tempo ijzig koude lucht aan uit Scandinavië. Daar heer ste al enige tijd diepvries- temperaturen. In Helsinki werd vrijdag -35° genoteerd en dat was in honderd jaar niet meer voorgekomen. De koude lucht stroomde vrij snel zuidwaarts en zo is er momenteel sprake van een soort „Euro-winter". Oor zaak van dit invallende win terweer moet gezocht wor den in een zeer klassieke winterse luchtdrukverde ling. Enerzijds breidde een krachtig hogedrukgebied zich uit van Lapland in zuidelijke richting over Scandinavië, anderzijds trok een diepe oceaandepresse naar de Middellandse Zee. Daardoor kon de koude vrieslucht vanuit West-Rus- land vrijuit uitstromen. Dat het bij ons toch niet tot zeer lage waarden is gekomen is te wijten (te danken) aan het feit dat het Oostzee- en Noordzeewater de koude lucht enigszins verwarmt. Maar de Oostzee zal spoedig dichtgevroren zijn (en ook op de Waddenzee gaat ijsvor- ming optreden. Op satelliet foto's is prachtig de vorming te zien van uitgestrekte buienstraten boven de Noordzee. Deze sneeuw buien dringen dan tot de Waddeneilanden en zo ligt er op Terschelling al zo'n 25 cm sneeuw. Wat gebeurt er deze week verder? Welnu, inte ressant is de ontwikkeling te volgen in het oosten (het weer komt immers niet meer van de oceaan). De depressie boven de Middellandse Zee stuurt een randstoring rich ting Polen. Met de oostelijke stroming komt dan een sneeuwgebied via de DDR op ons af. Mogelijk dat we daar van een staart meekrijgen. De vorst wordt dan door meer bewolking wat getem perd. Het blijft echter voorlo pig vriezen, onverwegend matig. Zondag leek het alsof het sneeuwde bij een heldere lucht. Toch is dit geen sneeuw. Dit verschijnsel treedt op wanneer de lucht extreem koud is en zeer droog. Er ontstaan dan ijs kristallen, die naar beneden dwarrelen en dan lijkt het alsof het sneeuwt. Sommigen noemen dit poolsneeuw. Het komt vrijwel uitsluitend voor in strenge koude periodes. Oudere lezers denken mis schien terug aan 1928/1929. Toen, in de extreem koude periode van 11-16 februari kwam dit voor. Ikzelf heb het waargenomen in de zeer strenge winter 1962/1963. Wij zitten nu dus in de win ter en zijn er denk ik nog niet van af. Voor de schaatslief hebbers goede berichten. Mogelijk dat in de tweede weekhelft een sneeuwoffen- sief vanuit het zuidwesten het weer zal doen verslech teren. Zeker is dat nu nog niet. Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Dagelijks te zien, 24 uur per etmaal. Inhoud: aktuele benchten dagelijkse agenda's sport aktiviteiten jeugd en jongeren vacaturebank Arb. bureau weekpuzzel aankondigingen verenigingen openingstijden bibliotheken felicitatie-rubriek vraag- en aanbod-rubriek voor partikulieren en bedrijfsleven filmagenda Amersfoort advertenties In het weekeinde: sport sportuitslagen sportagenda weekeind-agenda uitgaanstips Amersfoort filmagenda medische weekeind- diensten Opgave berichten, ideeen of klachten: Kabelkrant-redaktie, p.a. Leusder Krant, Asschatterweg 19. bij de Biezenkamp. Tel. 033-941495. Van harte! Dagelijks felicitatie-rubriek. Abonnees op de Leusder Krant tegen gereduceerd tanef van 6,- per dag (tot maximaal 2 regels) Elke regel meer ƒ6,- p.d. Betaling kontant bij opgave op ons kantoor. ADVERTENTIES Algemeen: Basistarief 1 beeldpagina 300,-. Eenmalige aanmaak logo en grafische afbeeldingen tegen toeslag Sterk gereduceerde prijzen op kon- traktbasis. Vraag informatie: 033-941495 (Henk- Jan Westland). Kabeltjes Vraag- en aanbod-rubriek voor partikulieren en bedrijfs leven. Tarief: eerste twee re gels ƒ6,- per dag. Elke regel meer 6.-. Tegen kontante betaling bij opgave. DE LEUSDER KABEL KRANT: 24 uur per dag op kabel 4. Dinsdag 13 januari 20.00 uur: Openbare vergade ring van de overlegcommissie Ver keer in de commissiekamer van het gemeentehuis aan 't Erf 1. 20.00 uur: Jaarvergadering van de K.P.O. in De Kom aan de Ha- mersveldseweg. Woensdag 14 januari 19.30 uur. Onderwijsmarkt in ac- tiviteitencentrum De Korf aan De Srrudse 1. 20.00 uur: Vergadering van de commissie CAI in de commissieka mer van het gemeentehuis aan 't Erf 1. 20.15 uur: Annelies Krekel vertelt over zilver in Boerderij 't Claeve- renblad aan De Bnnk. Donderdag 15 januari 20.15 uur: Thema-bijeenkomst in 't Vooronder aan de Burg. Van der Postlaan 2 over vrouwen en (on-) betaald werk. Zaterdag 17 januari 18.30 uur: Voor-inschrijving voor prestatie loop en Virusthlon m jongerencen trum De Til aan de Hamersveldse- weg 30. Woensdag 14 januari.9.00 uur Handwerkhobbyclub de Moes pot Donderdag 15 januari 13.30 uur Bejaardensoos Ons Ge bouw Donderdag 15 januari: 20.20 uur Volksdansen de Moespot Zaterdag 17 januari: 20.00 uur K.P.J. Ouderavond café Buiten- lust Zaterdag 17 januari. 20 00 uur Disco Show de Klaveet Zondag 18 januari 14.00 uur Disco de Klaveet Maandag 19 januari: 20.00 uur K.P.O Jaarvergadering D'Ouwe Peerdestal Maandag 19 januari: S V A 20.00 uur kaarttoernooi kantine Sportpark Dinsdag 20 januari: 9.00 uur Welfareclub Zonnebloem Ons Gebouw

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3