I Omwonenden noemen plannen met De Hakhorst gelegenheidsplanologie van de ergste soort' ECPJ heeft aktief voor de boeg Golfbreker zoekt nieuwe medewerkers Toelating verruimd -ff" N LISIDUNAHOF Mieuwe bezwaarschriften tegen gemeentelijke plannen: fP] nam afscheid van Ida Ossendrijver: Jitbreiding programma's Thuisradio: an veel pillen word je ziek Bedrijvenkring Leusden wijzigde statuten: Antenne afgebroken Nieuwe directeur AMRO Bank Leusden 4 V"' v\<X Vogels voeren DINSDAG 13 JANUARI 1987 plaatselijk nieuws NEGATIEF (van de redaktie) LEUSDEN - Er is een nieuw bezwaarschrift ingediend tegen de gemeentelijke plannen, om van het sociaal-cultu reel centrum De Hakhorst een pannekoekenhuis te maken. Aanleiding tot het nieuwe bezwaarschrift, dat is onder tekend door negentien omwonenden van De Hakhorst, is het voorbereidingsbesluit dat de gemeenteraad in novem ber vorig jaar nam. Het gaat daarbij om een formeel besluit volgens de wet op de ruimtelijke ordening. Is een dergelijk besluit een maal genomen, dan kan volgens artikel negentien van dezelfde wet een wijziging van de bestemming worden doorgevoerd, zonder dat er een nieuw bestemmingsplan gemaakt hoeft te worden. Naast inhoudelijke bezwaren maken de ondertekenaars nu juist bezwaar tegen de gevolgde procedure. Zij noemen dat niet alleen 'gelegenheidsplanologie van de ergste soort' maar blijken bovendien van mening, dat deze proce dure de rechtszekerheid van de burgers in ernstige mate aantast. Dit, omdat de nu gevolgde procedure de burger minder mogelijkheden biedt voor bezwaar- en beroeps chriften. De bezwaarden hebben hun be waarschrift behalve aan het ge meentebestuur, ook toegezonden aan de provincie. In het bezwaarschrift wordt ge steld, dat de indieners direkt m hun belangen zijn getroffen. Voorts wordt opgemerkt, dat er sprake is van het wegbestemmen van de hui dige bestemming van De Hakhorst, om via een vrijstelling de bestem ming 'horecadoeleinden' op De Hakhorst van toepassing te verkla ren. MISBRUIK Naar de mening van de bezwaar den houdt dit misbruik van een combinatie van artikelen uit de wet op de ruimtelijke ordening in. Zij zijn van mening, dat het verande ren van een 'totale' bestemming niet op die manier - middels het toepassen van de artikelen 21 en 19 van de wet op de ruimtelijke orde ning - kan plaatsvinden. Dit, omdat wijzigingen van een 'totale' bestem ming bereikt moet worden door middel van de herziening van het betreffende bestemmingsplan. 'Dat gebeurt hier bewust met en be zwaarden achten dit in stnjd met de geest en de letter van de wet', wordt in het bezwaarschrift ge steld. ONTFUTSELD 'Het gemeentebestuur ontfutselt zo de bewoners i.e. de bezwaarden eén van de weinige bestemmingen die de bestemming Sociaal Culu- rele Doelemden hebben', aldus de bezwaarden. Zij vechten dit eens te meer aan, omdat zij van mening zijn dat het gemeentebestuur geen al ternatieven aanbiedt, 'althans daar is mets over bekend.' De bezwaarden constateren, dat met dit 'wegbestemmen van de zo door appellanten op prijs gestelde sociaal culturele bestemming er een verarming optreedt ter zake van de m Leusden toch al schaarse sociaal-culturele bestemmingen.' KONSTRUKTIE De bezwaarden hebben nog meer bezwaar tegen de gevolgde procedure, omdat het voorberei dingsbesluit is genomen voor een klein, zeer duidelijk begrensd per ceel. Bovendien is het betreffende besluit 'slechts en alleen genomen ten behoeve van één gegadigde', zo stellen de bezwaarden. Verder zijn zij van mening, dat het besluit uitsluitend tot doel heeft, om ten behoeve van die ene gegadigde een bestemming 'ho reca annex pannekoekenrestau- rant' te scheppen. En dat om, mid dels een al in augustus vorig jaar genomen besluit betreffende vrij stelling volgens artikel 19/19A van de wet op de ruimtelijke ordening, het gebruik als bistro/restaurant/ pannekoekenhuis voor de al ge noemde gegadigde te realiseren. De bezwaarden blijken dan ook van mening te zijn, dat de Leus- dense gemeenteraad de betref fende wetsartikelen gebruikt voor niets anders, dan legalisatie. Een dergelijk gebruik van de wet op de ruimtelijke ordening kan nooit zijn beoogd of bedoeld, en de be zwaarden willen dat dan ook be strijden. ONTZEGD In hun bezwaarschrift tekenen de omwonenden verder aan, dat allerlei groeperingen, waarvan zij ook deel uitmaakten, gebruik ma ken of maakten van de sociaal-cul turele akkomodatie. Die groepe ringen is zonder omhaal te kennen gegeven, dat men in deze akkomo datie niet meer welkom was, en hen werd de toegang ontzegd, zon der dat er alternatieven werden aangeboden, aldus de appellanten. Verder zijn de bezwaarden van mening, dat m elk geval vage toe zeggingen van het gemeentebe stuur met betrekking tot eventuele andere ruimten, in dit kader niet van toepassing zijn. Dit temeer, om dat 'harde' toezeggingen die voor meerdere groeperingen aanvaard baar zijn, zijn uitgebleven, zo wordt in h#*t hpzwaarschrift gesteld. 'Deze vorm van ruimtelijke orde ning vinden appellanten toch wel een zeer negatieve vorm van sym biose en zij wensen zich daar met kracht tegen te verzetten', zo con cluderen de bezwaarden. Verder concluderen zij, dat de wijze waarop de bestemming van De Hakhorst wordt gewijzigd maat schappelijk met haalbaar kan wor den genoemd, terwijl zij zich bo vendien afvragen, of het financieel wel haalbaar is. De bezwaarden noemen het voorbereidingsbesluit dan ook m strijd met het algemeen belang het geen, naar hun mening, op zichzelf al een reden zou moeten zijn om de bezwaren te honoreren. 'In ieder geval zou de raad van Leusden niet moeten (kunnen) vol staan met reeds meergenoemde juridische konstruktie, waardoor de burger ernstig beknot wordt in zijn of haar rechtsgang, daar met gebruik van deze konstruktie de burger aanzienlijk minder be roepsmogelijkheden heeft', aldus de bezwaarden. 'Appellanten vmden dan ook, dat de raad van Leusden de rechtsze kerheid van de burger ernstig aan tast door misbruik te maken van de voor de raad kennelijke mogelijk heid m een klap een aanwezige en door een ieder geapprecieerde bestemming 'weg te bestemmen' en tegelijk een andere bestem ming, een 'horeca-bestemming' zijnde te realiseren dan wel te le galiseren', zo wordt gesteld. TE VISIE Resumerend stellen de bezwaar den, dat als er al een belangrijke reden is om de bestemming van De Hakhorst gedeeltelijk of geheel te veranderen, dat naar hun mening alleen maar kan, middels het ter visie leggen van een ontwerp of een wijziging van het bestem mingsplan. Alleen dan vinden zij een optimale rechtsgang van de burger gewaarborgd. "Want slechts bij ter visie leg ging van een herziening dan wel een wijziging van het bestem mingsplan of een deel daarvan, wordt financieel en maatschap pelijk het plan op alle zaken ge toetst, ook zaken die te maken hebben met direkt aan het plan grenzende gronden.' 'Hetgene, wat de gemeente raad thans doet, is slechts gericht op het voordeel van een enke ling, hetgeen de appellanten zou den willen noemen gelegen heidsplanologie van de ergste soort', aldus de bezwaarden. ^CHTERVELD - Woensdagavond hield de K.P.J. de jaar- drgadering in de Moespot. De vergadering werd door eigeveer 20 leden bijgewoond. De voorzitter opende de btirgadering met een hartelijk welkom. Hij wenste allen >g een voorspoedig 1987 en hoopte ook, dat het voor de »reniging weer een heel goed jaar zou worden. notulen van de vonge ver- h'.denng werden ongewijzigd o€dgekeurd. Hierna volgde iet jaarverslag Hieruit bleek get er weer een zeer aktief jaar hter de rug was. Er waren di verse evenementen georgani- i, ard waaronder de revue, die alle zeer geslaagd waren. Ze ker de revue was een geweldig succes geweest. Ook werd aan diverse kringwedstrijden deel genomen en ook de uitwisse ling was weer een groot suc ces. Secretaresse Ida Ossendnjver werd dank gezegd voor het goede verslag. Tevens werd af scheid van haar genomen als bestuurslid. Haar werd dank gebracht voor het vele werk dat zij altijd in het belang van de vereniging had gedaan. Steeds heb je je werk met volle inzet gedaan en de om gang met de andere bestuurs leden was altijd heel fijn", al dus de voorzitter. Vervolgens kreeg Bruna van de Tweel het woord. Zij deelde de geplande aktiviteiten mee voor het komende seizoen. Er staat weer heel wat op het pro gramma waaruit blijkt dat de vereniging bruist van aktiviteit. De voorzitter gaf over het pro gramma nog een toelichting. Uit het verslag van de penning- meesteresse bleek, dat men op financieel gebied met ongun stig had gedraaid. Men had ook nu weer uit de rode cijfers kun nen blijven. Betreffende het jaarverslag, het komende programma en het fi nancieel verslag konden als nog vragen worden gesteld. Die vragen werden allen naar genoegen beantwoord. Na de rondvraag werd de ver gadering gesloten en dankte de voorzitter allen voor hun aanwezigheid en hun inbreng waar door het weer een nuttige vergadering was geweest. Hierna werd een video ver toond van de gehouden revue. Hierdoor konden de revue-spe lers en -speelsters zich nu ook eens bezig zien tijdens de op voering. Het bestuur is nu als volgt sa mengesteld Peter van Midde laar: voorzitter; Bruna van de Tweel: secretaresse; Lieke Hil- horst: penningmeesteresse; be stuursleden: Manus van Burg steden, Margriet Hak, Gert Zwambag, en Ton Ossendrij ver. "MERSFOORT/LEUSDEN - De Amersoortse zieken- en 3a^aar<*enonu:oeP '^e Golfbreker' zoekt nieuwe medewer- ;si'rS" Naar het vervullen van enkele vacatures in de pro- Lamma's voor d® beide verpleeghuizen in Amersfoort, - n de nieuwe vrijwilligers vooral nodig voor een uitbrei- ^g van de programma's voor luisteraars thuis, die via huis-Radio' naar de programma's van de Golfbreker dsteren. programma's voor 'Thuis- ;dio' worden in de ochtend en uitgezonden. Sinds de n rt vorig jaar oktober is geble- 4i dat 'Thuis-Radio' in een be- 3fte voorziet. Er zijn nu dan k medewerkers nodig om mi uitbreiding van het pro- imma-aanbod voor luiste ers thuis te kunnen realise- Zowel voor het presenteren als voor het technisch verzorgen van de programma's, zijn nieuwe medewerkers nodig. Na een interne opleiding van zo'n drie maanden zullen zij zo'n drie maanden zullen zij worden ingezet voor het zelf standig verzorgen van techniek en presentatie van deze pro gramma's. Gezien de doel groep van Thuis-Radio zijn vooral ook wat oudere mede werkers van harte welkom. In het werk voor de Golfbreker gaat zo'n anderhalve tot twee ochtenden (of avonden) in de week zitten. De medewerkers van de Golfbreker zijn tijdens de opleidings-stagefase ad- spirant-lid. Daarna worden zij als lid voorgedragen. Zowel adspiranten als leden zijn 2,50 contributie per maand verschuldigd (f 30,— per jaar). Voordat men in de op- leidmgs-stage wordt ingezet, zal men een stemtest of tech niek-test moeten afleggen, waarin wordt gekeken of men voldoende aanleg heeft om presentatie- of techniek-mede- werker/ster bij de Golfbreker te worden. De Golfbreker kent geen .maxi mum-leeftijd, wel een mini mum, die is 18 jaar. Wie interesse heeft in deze vorm van vrijwilligerswerk, wordt verzocht een kaartje of briefje te schrijven aan Om roepvereniging de Golfbreker, Postbus 199, 3800 AD Amers foort. Er wordt dan contact op genomen voor een gesprek waarin een nader uitleg wordt gegeven van het werk dat de Golfbreker dagelijks doet. in|j In 1975, het Jaar van de Vrouw, werd in Eindhoven het initiatief genomen om de Stichtmg Vrouw en Medicijn- ^gebruik op te richten. Vonge week woensdagochtend wa- ren twee vrijwilligers van deze stichting aanwezig op een thema-bijeenkomst in het vrouwenontmoetingscentrum -over hetzelfde onderwerp. Het ■tweetal vertelde over hun werk en ervaringen. Zo werd er een dia-sene /ertoond over een stuk uit het even van een vrouw, die aan iet gebruik van veel kalme- ïngsmiddelen ten onder ^dreigde te gaan. |L Slaap- en kalmeringsmid- ielen worden voorgeschre- I /en als iemand overbelast is, noeilijkheden heeft of lijdt aan iepressies. Angsten en fo- lieën kunnen de kop opste- ken, evenals een hele reeks lichamelijke klachten. Medicijnen kunnen in zulke gevallen tijdelijk verlichting geven. Men voelt zich dan niet meer zo gespannen en slaapt beter. Maar na korte tijd, soms al na twee weken, treedt er een gewenning op; men heeft dan steeds meer pillen nodig om hetzelfde effect te berei ken. Veel vrouwen blijven pillen slikken omdat ze anders hun dagelijkse verplichtingen met na kunnen komen. Na lange tijd kan een echte verslaving volgen: men wordt ziek als men geen pillen meer slikt. Daarnaast hebben slaap- en kalmeringsmiddelen vaak bij werkingen. Vermoeide spie ren, minder concentratiever mogen, langzame reacties, versuffing, onzeker lopen, tril len, zweten, duizeligheid en verwardheid. Bij langdurig ge bruik treden soms zelfs lever beschadiging en verlam mingsverschijnselen op. Toch worden die medicij nen op grote schaal en vooral voor lange tijd voorgeschre ven. Opvallend is daarbij, dat vrouwen veel meer slaap- en kalmeringsmiddelen slikken dan mannen. Volgens de Stichting Vrouwen en Medi cijngebruik heeft dat te maken met de manier waarop vrou wen worden opgevoed en met hun positie in de maatschappij, met hun zorgende en zichzelf wegcijferende en zich aanpas sende ro). Medicijnen helpen hen die rol te blijven spelen. De Stichting werkt met groe pen van ongeveer zes vrouwen die met elkaar over dit pro bleem proberen te praten. Het is al een hele stap je bij zo'n groep aan te sluiten en m de gaten te hebben dat het slik ken van pillen geen oplossing voor de problemen biedt. De groepen worden begeleid door vrouwen die zo'n periode zelf achter de rug hebben. En wat is beter dan te praten met iemand die weet waar je het over hebt? In die gesprekken wordt erop gewezen dat je het uitein delijk zelf moet doen, maar dat je de steun en warmte van de anderen m de groep nodig hebt. Deze zelfhulpgroepen van de Stichting Vrouwen en Medi cijngebruik zijn niet in de buurt van Leusden te vinden. Wel heeft het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs m Amersfoort een speciale groep voor vrouwen die pro blemen hebben met medicij nen of alcoholgebruik. Voor meer informatie daar over kan men bellen naar 033- 62.23.82. Het CAD is te vmden aan de Bergstraat 31 te Amersfoort. Het spreekuur is op werkdagen van 12.00 uur tot 13.00 uur. LEUSDEN - Op 10 december 1986 zijn de statuten van de Bedrijvenkring Leusden gewijzigd. Eén van de redenen voor deze wijziging was het streven naar ruimere toela tingscriteria voor nieuwe leden. In beginsel kunnen nu lid van de Bedrijvenkring worden: "natuurlijke personen of rechtspersonen die een bedrijf in de ruimste zin des woords uitoefenen binnen de gemeente Leusden". Dit geldt met uitzondering van de detaillisten. Deze zijn of al aangesloten bij het KNOV/CNOV, of georganiseerd in de winkeliersverenigingen van Leusden. De Bedrijvenknng telt momen teel rond 45 leden. Dit aantal zal in de naaste toekomst ongetwij feld toenemen, zo verwacht men. Het Bestuur van de Bedrijven kring zal aanvragen tot het lid maatschap afzonderlijk beoor delen aan de hand van de daar voor geldende bepalingen in het nieuwe Huishoudelijk Re glement. In verhouding met andere Be- drijvenkringen zijn de kosten van het lidmaatschap zeer laag te noemen: thans 150,- per jaar. In het voor- en najaar wordt een algemene ledenvergadering gehouden, op toerbeurt bij één van de aangesloten bednjven die dan vaak ook een interne presentatie van het eigen be drijf verzorgen. In deze verga deringen komen onderwerpen aan de orde die van belang zijn voor het Leusdense bedrijfsle ven. Het secretariaat is onderge bracht bij de Rabobank "Leus den", waar ook het regelmatig verschijnende infoblad voor de leden wordt verzorgd. Namens de Bedrijvenkring Leusden hebben afgevaardig den zitting in de Kamer van Koophandel te Amersfoort, het Provinciaal Bestuur van de VNO te Utrecht en in een twee tal gemeentelijke Commissies van Advies en Bijstand aan het College van Burgemeester en Wethouders. In het kader van de statutenwij ziging van 10 december 1986 is de heer P.J. Biesta benoemd tot honorair bestuurslid, wegens zijn bijzondere verdiensten voor de vereniging. De Bedrijvenknng Leusden heeft ten doel het bevorderen van een goede onderlinge ver standhouding tussen in Leus den gevestigde bednjven en het behartigen van hun ge meenschappelijke belangen. In samenwerking en goed overleg met Gemeente. Kamer van Koophandel en andere in stanties. wordt hieraan gestalte gegeven LEUSDEN - Van de auto van de heer B. uit Leusden is vrij dagavond tussen 19.00 uur en 19.45 uur de antenne afgebro ken. Het voertuig stond geparkeerd aan de Waterhoen. Van de da- der(s) ontbreekt nog elk spoor. LEUSDEN - De heer M. van Kessel is met ingang van 1 januari 1987 benoemd tot directeur van de AMRO bank aan de Kooikers gracht 11 in Leusden. Hij volgt de heer F.A. Veen- huizen op die per diezelfde datum is benoemd tot direc teur van de AMRO bank in Wormerveer. De heer Van Kessel trad in 1974 j in dienst van het AMRO con cern. Voorafgaand aan zijn be noeming deed hij ruime erva- j ring op in verschillende func- j ties. Tot voor kort was hij belast met de leiding van het AMRO kantoor in Bemmel. De heer Van Kessel (32) is ge huwd en heeft twee kinderen. Met zijn gezin hoopt hij zich binnen afzienbare tijd in Leus den te vestigen. (advertentie) 19, 20, 21 januari Leusdenaren voor Leusdenaren! Nu het behoorlijk wintert wil ik, evenals andere ja ren, weer een lans breken voor de wintervoedering van onze vogels. Ofschoon de meningen van deskun digen nogal uiteen lopen over wintervoedering, wil ik ze graag het voordeel van de twijfel gunnen. Sommigen beweren dat men met bijvoedering het proces van de natuurlijke selectie in de weg staat; de zwakkeren moeten maar afvallen. Dor de verstoring van het leefmilieu van veel vogel soorten, zien we er steeds meer de huizen opzoeken. Een spreken voorbeeld is de merel, een vogel die nog geen veertig jaar gele den een schuwe bosvogel was en zelden of nooit bij de huizen kwam, ont breekt nu in geen enkele tuin en is bijna nog talrij ker dan de van ouds be kende huismus. Een andere vogel die ook steeds meer de menselijke bewoning opzoekt is de koolmees. Net als alle me- zensoorten is de koolmees van huis uit een insectene ter en leeft het grootste ge deelte van het jaar van rupsen en spinnen. Ze heb ben echter van de natuur een aanpassingsvermogen meegekregen. Al in de na zomer is de mezenmaag langzaam groter, sterker en gespierder geworden en gedeeltelijk gevuld met heel kleine steentjes om hard voedsel te kunnen vermalen en verteren. Die maagvergroting is mo gelijk geworden omdat de voortplantingsorganen kleiner zijn geworden. Zo schakelt de insecteneter over op oliehoudende za den. In het vroege voor jaar krimpt de maag weer in tot zomermaag, klein en slap. De ruimte die dan vrijkomt wordt weer inge nomen door de sterk ver grote voortplantingsorga nen. Het maagje is nu weer uitsluitend geschikt voor het verteren van spinnen, insecten en rupsen. Maar nu leven ze van nootjes en zaden en daar kunnen wij ze aan helpen. Pinda's zijn zeer geschikt, liefst ongebrand en zeker ongezouden, aangeregen tot slingers of in korfjes van gaas. Vetbollen uit de dierenwinkel of eenvoudig een plak frituurvet. Een halve kokosnoot vindt ook gretig aftrek, opge hangen aan een boomtak, maar dan wel onderstebo ven want als er water in blijft staan wordt het vruchtvlees week en on smakelijk. Beukenootjes, zonnepitten en andere oliehoudende zaden ko men in aanmerking. Een stukje ongezouten en ge kookt spek is een extra tractatie. U ziet, keus ge noeg om onze mezensoor- ten de winter door te hel pen. G. van L. KOüulri£-Lv4

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5