„Aliens": nachtmerrie in meervoud met agressieve Rambolina Ijsbaan weer open weikoop Winterwarme blouses Voordelige grootverpakking 13,40 3255 1420 12,95 13,10 15,65 welkeep •PA* Wat krijg je méér? Wil je meer weten: FILMS IN HET KORT Roda '46 ;I Achterveld Flanel, in 9 uni-kleuren. Flanel ruit O Ca Sportbrok Hondebrok Konijnekorrel Geitebrok Schapebrok Leg korrel verrassend veelzijdig VOORLICHTINGSAVOND Assurantiekantoor Hamersveld DONDERDAG 15 JANUARI 1987 LEUSDEN - De schaat sers spinnen garen bij de strenge regime van Koning Winter. Zo opende dins dagmiddag om half twee IJsvereniging Zwanenburg haar poorten voor het pu bliek Hoewel de dikte van het ijs toen nog enigszins te wensen overliet, is er na de strenge vorst van afgelopen nachten inmiddels een prachtige vloer ontstaan, die schaatsplezier garan deert. De ijsbaan op het Jan Banrünkpark aan de Noor- derinslag is 's middags van 13.30 uur tot 17.00 uur ge opend. Als de medewer kers gegeten hebben, kun nen de schaatsers 's avonds vanaf zeven uur weer op de (verlichte) baan terecht tot een uur of half tien. Niet-leden tot zestien jaar betalen 's middags 50 cent entree, een bedrag dat m het weekemde een gulden bedraagt, 's Avonds kost het schaatsplezier een piek en in het weekeinde 1,50 gulden. Niet-leden boven de zestien jaar betalen overdag een gulden en in het weekeinde 1,50. 's Avonds betaalt deze groep 1,50, respectievelijk twee gulden Maar wellicht verdient het aanbeveling, zeker ge zien de voorspellingen op der langere termijn, om een abonnement te nemen. Het lidmaatschap van de ver eniging kost vijf gulden, waarna een zogenaamd hoofdlid zich voor het lut tele bedrag van 7,50 gulden de eigenaar van een abon nement mag noemen. Ge zinsleden betalen 1,25 gul den wanneer ze nog geen zestien jaar zijn. Ouderen betalen ook 7,50 gulden maar voor dat geld hoeft er dan ook geen meter ge kluund te worden. Een koud karweitje, de ijzers onderbinden. Van de ijsbaan wordt al druk gebruik gemaakt. Van de filmredaktie (Hoe meer sterren, hoe hoger de waar dering) 'FERRIS BUE LEER'S DAY OFF (Corso) Nieuwste film van regisseur John Hughes (The Breakfast Club en Weird Science) over middelbare scho lier in de examenklas, die een dagje vrij neemt, maar daar een zeer ingewik kelde konstruktie voor moet bedenken met allerlei trucs, om te voorkomen dat zijn ouders en de direkteur van de school er achter komen. Fems meldt zich dus ziek. Direkteur gelooft het met, zijn zus gelooft het niet, zijn mede-scho lieren geloven hem echter wel en hou den een inzameling voor de ernstige zieke. Ondanks al het gerechtvaardigd wantrouwen weet Ferris zijn „ziekte" prima in stand te houden, knjgt hij zijn vriendin ook moeiteloos van school en samen met haar en zijn toch al zieke vriend zet Ferris de bloemetjes buiten en stort zich in het bruisende stadsle ven. „Ferris Buelleris Day Off is een vakkundig gemaakte, grappige kome die voor en over jongeren. Amusante aktie in een verder pretentieloze film. waann de jongeren zich best zullen kunnen herkennen, (alle leeftijden) ••••/•#***ALIENS (Corso). Na de su perieure SF-horror van regisseur Rid ley Scott uit 1979: „Aliens", nu eindelijk het vervolg, gemaakt door James Ca meron, die met alleen het scenario voor „Rambo 2" schreef, maar „The Determi- nator" regisseerde. „Aliens" is een knap gemaakt vervolg op Scott's we reldwijde filmtopper, ook al is de sfeer van de oorspronkelijke film heel an ders, dan het vervolg Regisseur Came ron koos voor een enerverende mixing .ALIENS", 1986, USA. Regie: James Cameron; produktie: Gale Anne Hurd, scenario: James Cameron, gabaseerd op de karakters uit „Alien", van Dan OTJaiuton en Ronald Shusett; camera: Adrian Biddle; speciale effecten: Stan Winston (Aliens). Robert Dennis Skotak, Bnan Johnson (visuele effecten); ontwerpen; Ron Cobb Syd Mead; speciale effecten supervisie: John Richardson. Met- Sigoumey Weaver (Ripley), Carrie Henn (Newt), Michael Biehn (Hicks) e.v.a. Genre: SF-aktie/horror- spektakeL (door Bert Vos) Eén van de meest befaamde films nlt de afgelopen tien jaar was wel Ridley Scott's superieur gemaakte SF-horror-spektakel „Alien" nlt 1979 met Sigonrney Weaver in een schitterende hoofdrol als ruimte-officier Ripley. Een horror-sf, zich afspelend in een nithoek van het heelal aan boord van het ruimteschip Nostromo, waar een onzichtbare, schier ongrijpbare alien een dodelijke ter reur uitoefent op de bemanning, die tenslotte (op Ripley na) het loodje legt. Scott's film was vooral een meesterwerk door de uiterst subtiele wijze, waarop hij de horror in .Alien" verpakte en de voortdurende bedreiging intensief voelbaar overbracht op het bioscoop-publiek, dat aan de stoel gekluisterd bleef tot de laatste seconde. Het zou moeilijk zijn om die film ln een vervolg te evenaren of zelfs te overtreffen. Nu, zeven Jaar later, is er eindelijk het vervolg. .Aliens" met opnieuw Sigourney Weaver in de hoofdroL Geregisseerd door James Cameron, die van wanten weet en niet alleen mede het scenario voor „Rambo II" schreef, maar ook voor de regie tekende van „The Determinator", een science fiction-aktie-film, die vele prijzen Ln de wacht sleepte. Het lag geenzins in de lijn der ver wachting, dat Cameron zou trachten een imitatie te maken van de eersteling, maar dat het zo volkomen anders van aanpak zou worden, verrast me toch. James Cameron's aanpak is agressief, overrompelend en is onmiskenbaar met een fikse „Rambo-saus" overgoten. En het merkwaardige is, dat je dat in deze film wel „pikt", terwijl ik met ge kromde benen heb gekeken naar de stompzinnige verrichtingen van Syl vester Stallone in „Rambo IT. „Aliens" is een film, die van het begin tot aan het eind aktie laat zien. Is het begin nog tamelijk rustig, dat is slechts schijn. In de eerste minuten van de film wordt de basis gelegd voor een con flict, dat korte tijd later tot volle uitbar sting zal komen, nog zonder alien in de buurt om de zaak te escaleren. Ruimte schip-officier Ripley (Sigoumey Wea ver) heeft als enige de nachtmerrie aan boord van de Nostromo overleefd en wordt - na meer dan vijftig jaar in bevro ren toestand door de ruimte te hebben gezworven in haar red dm gs-capsule - opgepikt door een ruimtestation van de Maatschappij, die ook de Nostromo op verkenning had gezonden. Ripley's ver haal wordt in eerste instantie door nie mand geloofd. Sterker nog: de Maat schappij heeft tot ontzetting van Ripley inmiddels een kolome gevestigd op de planeet, waar de Nostromo haar „alien" per ongeluk oppikte. Als het kontakt met deze planeet echter wordt verbro ken, besluit de Maatschappij om toch maar voor alle zekerheid een peloton ruimte-manniers naar de kolonie te stu ren om de zaak te onderzoeken Ripley weigert aanvankelijk om mee te gaan. Zij vindt, dat de zaak zwaar wordt on derschat: de planeet zou volledig ver nietigd moeten worden. Maar ze zwicht tenslotte, ook al wordt ze door de mari niers niet serieus genomen, die denken een normaal klusje te moeten opknap pen. Eenmaal op de planeet, blijkt al snel, dat de „aliens" de zaak hebben overgenomen. De mariniers, zich nog steeds niet bewust van het gevaar, gaan opgewekt aan de slag om de planeet „eventjes te ontdoen" van dat lastige ongedierte. Regisseur Cameron is bepaald niet zachtzinnig te werk gegaan. Zijn aan pak is recht toe recht aan en als toe schouwer knjg je geen moment rust meer. zodra men op de verdoemde pla neet is geland Het merkwaardige is, dat het filmverhaal op zich bepaald niet slecht is. ondanks de „van dik hout zaagt men planken"-mentaliteit, die de aktie bepaalt. Cameron slaagt er in om in de dialogen en handelingen ver schillende aspekten te verweven, die „Aliens" tot veel meer maakt dan een loutere aktie/horror/SF. Er zit in de film een fors element van satire, met een Scène uit: „Aliens" spottende kijk op de naïviteit van de ruimte-commando's, opgefokt als ze zijn door de oorlogs-machinerie Satire, vermengd met een vleugje anti-esta- blishment en een tussen de regels door doorprikken van de opkomende yup pie-mentaliteit, in de film vertegen- woodigd door de autoriteit Burke (Paul Reiser). Toch is de aanvankelijke hu mor bitter en maakt, naarmate de film vordert, plaats voor een steeds groter wordende verbetenheid, veroorzaakt door het isolement, waann de overle venden door de aliens worden ge dwongen. „Aliens" heeft een lengte van ruim twee uur en een kwartier en in die tijd wordt de toeschouwer onweerstaan baar meegesleurd door de orgie van horror en ongecontroleerd geweld, dat ontstaat na de eerste dodelijke con frontatie tussen mariniers en aliens De nachtmerrie, die tot dan nog al leen in de geest van Ripley had gewoed en haar bijna verwoestte, wordt een onvoorstelbare realiteit. En ook al was Ripley van plan om alles afstandelijk te blijven bezien als een ervaren buiten staander die het allemaal al had meege maakt en niet van plan is haar leven te wagen voor zo'n stelletje opgeblazen macho's, haar betrokkenheid bij het leed van haar metgezellen wordt gro ter, naarmate het gezelschap kleiner wordt en haar smeulende haat tegen de aliens wordt al snel een laaiend, alles- verterend vuur Zeker nadat men een klein meisje vindt, dat de eerste aanval van de aliens heeft overleefd Het meisje klemt zich aan Ripley vast en beschouwt haar als plaatsvervangend moeder. En wordt alsnog het slachtoffer van de aliens. Als Ripley dan, als één van de weinige overlevenden, de wa pens oppakt, is zij op dat moment het evenbeeld geworden van Rambo, een vrouwelijke vechtmachine, die op dat moment al haar gevoelens en emoties omzet in pure haat. Haat tegen die af schuwelijke monsters, die haar vrien den op de Nostromo van het leven be roofden en opnieuw dood en verderf zaaien onder haar metgezellen. Ram bolina in de ruimte. De haat en agressi viteit spetteren van het doek af, de zaal in. En het gekke is, dat je dat op dat moment ook accepteert als een volko men logische zaajc Tenminste, als je Ridley Scott's „Alien" hebt gezien. Want dat is naar mijn gevoel essentieel om de gevoelens en het gedrag van Ripley m volle omvang te begrijpen. Is dat niet het geval, dan mist de toeschouwer die öimensie, niet alleen op dat moment, maar reeds vanaf het begin. „Aliens" is ongetwijfeld een knap ge maakte film. James Cameron is er in geslaagd om een vervolg te maken, dat volslagen anders is dan het meester werk van Ridley Scott, maar wel dege lijk daar op aan sluit Sterker nog, zij die de eerste film hebben gezien zullen „Aliens" als enerverender ervaren, dan zij, die nu voor het eerst kennis maken met het gruwelijke buitenaardse we zen, dat zich nu als een meervoudige nachtmerrie manifesteert. De subtiliteit, die door „Alien" was verweven, zal men nu met moeite terug kunnen vinden, ook al zitten er wel mo menten in de film, die op een andere manier subtiel zijn. Voor het overgrote deel is „Aliens" een horror/sf-spekta- j kei, die in een razendsnel tempo de I toeschouwers konfronteert met de ver- 1 worvenheden van de hedendaagse technologie en de daaruit ontstane spe cial effects. Die speciale effecten, waar mee de film vol zit en die men met m één keer allemaal zal kunnen zien en erva ren, zijn overrompelend, vaak vol grim mige schoonheid en missen hun doel zelden. Dat Sigouxney Weaver in haar rol als Ripley tussen al dat technologisch geweld steeds overeind weet te blij ven en tot de laatste minnut weet te overtuigen door haar ijzersterk spel, is een prestatie, die men niet moet onderschatten. Want eigenlijk is de tijd van de Rambo's al weer voorbij en is het publiek uitgekeken op het „rücksichtslose" geweld, waarin Syl vester Stallone zich zo'n meester be toonde. Deze Rambolina van de film wordt en dat is wellicht het verschil - echter geleid door emoties, door gevoelens. Gevoelens die, ook al dreigen ze overspoeld te worden door agres sieve uitstraling van haar omgeving, toch haar doen en laten bepalen. Daarom is „Aliens" een geslaagd ver volg geworden op „Alien". Een knappe aktiefilm, een spektakulair SF-epos, een overrompelende special effects-orgie en desondanks een film, die je bij blijft door die ene rol, ge speeld door Signourey Weaver. van horror, aktie en pure spanrung, waarbij de kijker geen moment echte rust wordt gegund Met een uitstekende rol van Sigourney Weaver als ruimte officier Ripley, de eruge overlevende van het ruimteschip Nostromo, dat in „Alien" bezoek kreeg van het gruwe lijke buitenaardse wezen. In „Alien" wordt de gruwel in meervoud gepre senteerd. Met Ripley als vrouwelijke Rambo. "FLODDER (Cinema) Na „De Lift" bewijst regisseur Dick Maas op nieuw zijn verbazingwekkende vak manschap met „Flodder", een knap ge maakte komedie rond een volstrekt a- sociale familie, die uit een krottenbuurt moet vertrekken, omdat hun huis op een gifbelt was gevestigd Bij wijze van „experiment" mag de familie een half jaar lang in een dure villa m een rijke buurt wonen en dat geeft de nodige spanning met de buurtbewoners, om het zacht uit te drukken.Uitstekend spel van onder meer Nelly Frijda als Ma Flodder, Huub Stapel als zoon Johnny en Tatjana Simic als de erotische inge stelde dochter Kees. Een kei van een film, gemaakt door, wat de Haagse Post noemde, de Steven Spielberg van de Lage Landen. Een film, die ook interna tionaal hoge ogen zal gooien, (alle leef tijden). ••'TOP GUN (Cinema 2). „Top Gun", met Tom Cruise als Mavenck, een jonge piloot, die een speciale opleiding volgt en tot de beste piloten van de VS behoort, doet in zekere zin denken aan „An officer and a gentleman" Maar ze ker ook aan „The Right Stuff', de grootse film van regisseur Philip Kauf man over de opleiding tot astronauten. De (Bntse) regisseur Tony Scott, broer van Ridley Scott, is er in geslaagd om een onderhoudende film te maken met verschillende groots opgezette ge- vechts-scènes Met name de scènes aan boord van het Amerikaanse vlieg- dekschip USS Enterprise en de luchts- cènes rond de gevechten met Russi sche Migs imponeren door schoonheid, kracht en spanning. Het is echter jam mer, dat het verhaal op zich soms iets gebukt gaat onder opgevoerde heroïek en onvervalst Amerikaans chauvi nisme. Ondanks de min-punten toch een zeer succesvolle film, die nu de vijfde maand bijna heeft volgemaakt (alle leeftijden) ••"SOPHIE'S CHOICE (Cinema, dins dag movie cyclus). Van de films, waann Meryl Streep een hoofdrol speelde, vind ik „Sophie's Choice" beslist één van de betere. In deze door Alan J. Pakula geregisseerde film speelt Meryl Streep het Poolse meisje Sophie, dat samenwoont met Nathan (Kevin Kline), een Joodse Amerikaan, die aan nogal wat stemmingen onderhevig is. Stingo (Peter Macnicol) is de derde in het; van Sophie Nathan is ->als hij 9* drugs gebruikt - depressief, agre» en jaloers als zijn paranoïde chizofo naar boven komt. In zijn „heilige heiligen" heeft hij de wanden vol fo en dokumentatie over Nazi's en J04 vervolging. Hij kent de geheimen Sophie met en zij kent niet de J Stingo heeft de situatie snel door"" Nathan „goed" is is hij het middel; van hun aktiviteiten, als hij „slecht verlaat hij het huis. Op die mome: praat Stingo met Sophie Sophie ve>— dan het emotionele verhaal van l - vader, een Poolse rechtsgeleerde werd doodgeschoten Waarheid oil gen? Het verhaal van Sophie is de waar alles om draait m deze sch rende gemaakte dramatische dialo film. iq •••/••••YOUNGBLOOD (Euro) Prfij gemaakt film, zich afspelend in de 1 reld van het (Amerikaanse/Canadt ijshockey, met Rob Lowe als de kna; jonge kerel Dean Youngblood, die speler wenst te worden en bijna plaj walst dreigt te worden tussen de ag sie van de tegenstanders. Schittei camera-werk, dito acteerprestaties aanstekelijke humor, maken „Youngblood" een film, die boven gemiddelde uitschiet, (alle leefujde ""DE SPEURNEUZEN (Euro). V de kinderen valt er met de Kerstval ne ook het nodige te gemeten, dar, de allernieuwste speelfilm uit de Disney studio's: „De Speurneuzen" Great Mouse Detective). In „De Sp neuzen" introduceert de Disney-sti een waardige opvolger voor de n 58-jange Mickey Mouse, Sherlock I Holmuis, een knappe speurder, die: net als Sherlock Holmes destijds, vestigd heeft in de Londense Bal street Op een goede dag komt dol Dawson met het kleine meisje Olivia Sherlock Basil Holmuis op bezoek, het dringende verzoek hen te helper de opsporing van Olivia's vader, meester-speelgoedmaker Corst£ Bokkingham. Sherlock Basil Holn aanvaardt de opdracht en wordt gekonfronteerd met zijn aartsrivaal schurkachtige professor Ratbout Ra toei, heerser van de onderwereld... Speurneuzen" is een uitstekende, sp nende, en een voor Disney-begnpj met vaart gemaakte tekenfilm. En erg belangrijk is voor de kleinste 1 kers: de film kreeg Nederlandse stel men onder regie van Harry Geelen,^ ook de liedjes vertaalde. Aanbevc/* voor de kleuters en iedeieen die je - van hart is en de tekenfilm vooral i warm hart toedraagt! Bert Vos AFD. ZATERDAG Bloemenkwaruer - Roda'46 14 30 Zwart Wit 2 - Roda 2 12.00 Roda 3-Jonathan 4 12 30 Roda 4 - Barneveld 3 13.00 FC Horst 4-Roda 5 15.00 Roda 6 - DVS10 IS 00 AFD. ZONDAG Roda'46 - EMM Roda 2 - HVC 3 Roda 3 - Quick 3 SEC 4-Roda 4 Baarn 5 - Roda 5 Roda 6 - Amersf Boys S Roda 7 - HVC 6 Roda 8 - Odi 3 14.30 11.30 11.30 11.30 11.30 11.30 11.30 11.30 Roda C4 - Spakenburg C3 Roda C5 - WZA C4 SO Soest C3 - Roda C6 Quick C3 - Roda C7 Spakenburg D1 - Roda D1 Roda D2-Quick Dl CJW D2 - Roda D3 Posthoorn D1 - Roda D4 KWA D2 - Roda D5 'WZA'49 E1 - Roda E1 Roda E2 - Amsvorde E1 Hoevelaken E1 - Roda E3 De Glind E1 - Roda E4 Roda E5-TOVE1 Roda E6-KWA E2 Roda E7 - Amersf. Boys E1 SO Soest Fl-Roda F1 HVC F2-Roda F2 Roda F3-SEC Fl Roda F4-WZAF3 Spakenburg F2 - Roda F5 IJsselmeerv F4-RodaF6 Roda F7 - WZ'49 F2 1® iie V O) je 'is vcPi ac \te VP* vo llV Uil vcei Vört 'al vc- va JEUGD Roda'46 Al-CJW Al 14.30 Roda A2 - Quick A2 14 30 Roda A3 - Amersf. Boys A2 14 30 't Gooi BI - Roda BI V 13.30 Roda B2-SEC B2 13.00 Roda B3 vrij Roda Cl-Baarn Cl 11.45 Roda C2-Quick C2 1145 Roda C3-WZA C3 13.00 PROGRAMMA ZONDAG Achterveld - Naarden 1! Achterveld 2-APWC 2 li Achterveld 3 - Baarn 1', Amersf.Boys 4 - Achterveld 4 11 APWC 3-Achterveld 5 II Achterveld 6 - Quick 10 U Dames Achterveld (adverterities) 29.95 nu 30% korting £\3 59.95 nufcVl De Komeny 2 3831 NC Leusden Telefoon 033-946546 25 kg 25 kg 25 kg 25 kg 25 kg 25 kg ACHTERVELD. Hessenweg 206. tel. 1604 PUTTEN. Achterstraat 47. tel 52441 WOUDENBERG. Parallelweg 4. tel 2314 BARNEVELD. Van Zuylen van NievelUaan 75. tel 15177 DE GROTE GROENE V* K W 1 N K E L SCHOOL VOOR CHRISTELIJK MIDDELBAAR DIENST- VERLENINGS- EN GEZONDHEIDSZORGONDERWIJS Directeur E Roek Spreekuur: na tel. afspraak Hogeweg 71, 3816 BM Amersfoort Telefoon: 033-724655 Op donderdag 22 januari a.s. Tijd: 19.00-21.30 uur Opleidingen: a. Assistenten in de Gezondheidszorg (MDGO-AG) (apothekers-, dokters-, tand artsassistenten) b Agogisch Werk (MDGO-AW) (inrichtings werk - cultureel werk) c Civiele en Consumptieftechnische Diensten (MDGO-CCD) (schoonmaakonderhoud - voeding in de groothuishouding) d Interim Algemene Schakelopleiding (IN- TAS) (schakelen naar verzorgende beroe pen) De aanmelding sluit 1 februari 1987. Indien er na 1 februari plaats is, kunnen zich nog leerlingen aanmelden. Het unieke bromfietspasje (credit-card-formaat) Uiterst lage premies: snorfiets vanaf f 55,00 automaat vanaf f 78,40 versnelling vanaf f 194,80 en., inclusief ALLE kosten look diefstal-dekking mogeli|k naast w a en casco) Incl. rechtsbijstanddekking Incl. SOS-hülpverlening r/. Landjonker 20 3834 CP Leusden Tel- 033 - 946710

Leusder Krant | 1987 | | pagina 10