Straatnamengids gemeente Leusden aardig boekje EEN VOORDELIG 1987 BEGINT BIJ GROENEVELD OPTICIENS Inde marge 25 GULDEN KORTING 1 Tranen Overwogen ^'ndoortennis e^veer in volle gang Gedurende de maand januari krijgt u bij Groeneveld, behalve de beste wensen voor het nieuwe jaar, ook bij aankoop van een montuur uit onze voordeelkollektie. Begin het nieuwe jaar met extra voordeel bij Groeneveld Opticiens! Die Peter (1) Die Peter (2) Die Peter (3) Die Peter (4) Die Peter (5) Diploma's LOEP OP 10 DONDERDAG 15 JANUARI 1987 loep op Leusden Na lezing van het eminente advies van een adviesbureau uit Amersfoort over hoe het in Leusden nu toch verder moet met de bouw van woningen in het zogenaamde Ruige Veld, bekruipt een simpel mens als ondergetekende is. toch een eigenaardig gevoel Om het zachtjes uit te druk ken. Dat betreft m de eerste plaats de mate waarin het da gelijks bestuur van de ge meente Leusden zich meent te moeten laten adviseren. En na lezing van dat zojuist ge noemde advies vraagt een simpele ziel als ondergete kende zich bovendien af, tot welke prijs zich dat afspeelt, gezien de kwaliteit van dat ad vies. Onteigenen, zeggen ze En los van de vraag, of dat nog kan. is de eerste vraag in dit verband, of men dat niet iets eerder had kunnen beden ken. En of het kan - immers, de eigenaar van de grond is een bouwbedrijf, UBA genaamd, dat dat terrein best zelf vol kan bouwen - dat moeten ze maar afwachten. Waar het om gaat, is de mate waarin adviezen worden afge nomen. In kavelkwesties, in vestigingsprocedures, bij ad vocaten als het om de ge meentesecretaris of om scho lenbouw gaat, haast overal komt wel de een of andere adviseur aan te pas. Een mooi vak. Adviseur. En denkbaar lucratief ook. Tenminste wanneer men de gemeente Leusden tot zijn klanten mag rekenen. Gezien de inhoud van de ad viezen komt daar bovendien bij, dat die adviezen nooit te veel werk kunnen vergen, om dat van tevoren al zo duidelijk wordt aangegeven, hoe het ad vies moet luiden. En houd u me te goede, me vrouw meneer, als dat al niet zo is. dan lijkt het er toch verdacht veel op. Daar zijn uit het recente ver leden namelijk opvallend veel voorbeelden van te noemen. Het zwembad, de kavels, de gereformeerde basisschool, en nu weer 't Ruige Veld. Het heeft er verdacht veel van weg. dat er bepaalde grondre gels zijn, waaraan adviezen an de gemeente Leusden dienen te voldoen. Regel eén is - natuurlijk, zult u zeggen - dat er nooit terug gekomen mag worden,op een fout, die de gemeente Leusden zoals zoveel andere gemeen ten m ons land, maakt. Fouten bestaan namehjk niet bij de gemeente Leusden. Fouten heten hier na afloop overschrijdingen van de be groting, of iets dergehjks Het tweede element, waar can advies aan de gemeente Leusden aan dient te voldoen is. dat het moet adviseren in een richting, die het bestuur al voor ogen staat. Dan, zo heet het, ondersteu nen de adviezen de beleidsvi sie. Een eigenaardig element aan dit verhaal is. dat die ad viezen op zich natuurhjk wei nig inhoudehjke zeggmgs- kracht hebben, omdat ze nu eenmaal aan een aantal basis voorwaarden moeten voldoen. Nog eigenaardiger is het, dat die adviezen altijd datgene ondersteunen, waarmee toch een niet onbelangrijk deel van de Leusdense bevolking het met eens is. Maar ze betalen wel mee aan de adviezen die worden gebruikt om hun eigen poli tieke vertegenwoordigers mee onderuit te halen. En, naar te vrezen valt, tegen een niet geringe prijs. Vandaar dat, nu er middels vragen toch al zoveel Ujstjes opgesteld zijn, het wel eens aardig zou zijn als een raadslid eens om een overzicht van pakweg de laatste twee, drie jaar zou vragen van de inge wonnen adviezen, en de daar mee gepaard gaande kosten. Het zou mij niets verbazen, als memg bijstandsmoeder bij het vernemen van dat bedrag de tranen in de ogen zouden springen I.P.V.O. Prick Van gemeentehjke zijde werd gesteld, dat de feestda gen er tussen waren gekomen. 'Cynische Leusdenaar: 'Ik heb anders begrepen, dat er van 'algemeen bestuur' al lang geen sprake meer is in Leus den.' 'Politievoorlichter. 'Een pot- loodventer kan dus hetzelfde zijn als een exhibitionist, maar het hóeft niet. 'Het college is met een voor stel voor een algemene be graafplaats gekomen 'Zo wordt er aan 'goed leven in Leusden' weer een dimensie toegevoegd. 'In Achterveld komt weer een cursus zwangerschaps- gymnastiek. 'Nieuwsgierige Leusdenaar: 'Is dat nodig, dames?' 'De directeur van het Achter- veldse St. Joseph was de voor zitter, zo begrijpen we. 'Dus ook dat bhjkt een familie bedrijf te zijn. 'De burgemeester rijmde er op los. tijdens de nieuwjaars receptie. 'Argeloze Leusdenaar: Het gaat natuurhjk m zo'n functie ook om het laten rijmen met elkaar. 'Nog nooit zijn de kerstbomen in Achterveld zo goed ver brand, als dit jaar 'Zo ziet een mens maar weer eens: zonder brandweer gaat het nog beter. 'Kan iemand trouwens eens uitleggen, wat in de mogehjke gevolgen gemeten, het ver schil is tussen een groot en een klein misverstand? 'Laurens Jan: 'To burn, or not to burn, that is the question. 'Verhefd paartje met auto het Valleikanaal in' 'Over vijfentwintig jaar: 'Het begon niet met een vrijpartij, maar met een glijpartij. 'Jippe Hoekstra mag de PvdA-kar m de provincie Utrecht trekken. 'Cynische Leusdenaar: .'Ge zien Jippe's postuur is het mis schien verstandiger, hem maar tot lijst-duwer te benoemen. 'Omwonenden noemen de plannen met De Hakhorst 'ge- legenheidsplanologie van de ergste soort. 'Argeloze Leusdenaar: 'Wat, gaan ze daar nu ook al gele genheid geven?' ''Antilopen in de gevarenzone' 'Leusdense jager: 'En de jacht is net weer gesloten. 'De dames van Leos omzeil den een lastige klip en de da mes van LHV ontsnapten op miraculeuze wijze. 'Daarmee lijkt de conclusie gerechtvaardigd, dat de Leus dense dames hun mannetje met alleen in 't Vooronder staan. Zondagavond, januari 1987. 's Avonds acht uur, ik volg het journaal. De zee, die God schiep is niet voor ons allemaal. Zwarten gaan over in protest door zich in zee te baden, wat alleen voor blanken is toegestaan. Ik voel me klein en schaam me diep om zelf nog blank te zijn. LEXJSDEN - In de overdekte ^nnishal aan de Inslag is het nnterindoortenniskampioen- chap weer in volle gang. Af gelopen zondag werden vier iiaitijen gespeeld, waarin M. tientjes voor een verrassing v orgde door E. Tolhoek in wee sets te verslaan. In poule zeven werden twee par- jen afgewerkt. In de eerste had F. Tissers weinig m te brengen tegen vcpponent M. Buytendijk. De laatste cad aan twee sets genoeg om de i'edstnjd in zijn voordeel te beslis- VO3^ 6-1, 6-4. VO Ook het tweede duel in deze pou- li, tussen B. Lenten en J. Hakfoort, ijverde na twee sets al een over winnaar op, met dien verstande dat V Centen in de laatste set een tie- V Creak nodig had om de winst te ■akken: 6-2, 7-6. In poule acht zorgde M. Lentjes voor een verrassing Vrij eenvou dig stelde hij in twee sets de book makers, die hun geld op E. Tolhoek hadden gezet, in het ongelijk (3-6, 2-6). De laatste partij van de avond bleek slechts een formaliteit. F. Verhoef stond zijn tegenstander R. Engelbertink in twee sets slechts drie hele games toe en was daar mee duidelijk de sterkste: 6-2, 6-1. Voor aanstaande zondag staan er wederom vier partijen op het pro gramma. UITSLAGEN Poule 2 M Buytendijk - F. Vissers B. Lenten-J Hakfoort Poule 8 E. Tolhoek - M. Lentjes F Verhoef - R. Engelbertink Programma zondag 19.00 uur: J. Hakfoort - F Vissers R Engelbertink - M. Lentjes 20.30 uur: B. Lenten - M. Buytendijk E. Tolhoek - F. Verhoef 6-1,6-4 6-2,7-6 3-6,2-6 6-2,6-1 de datum van het raadsbesluit ge geven De eerste editie heeft een oplage van 150 exemplaren. Liefhebbers kunnen de Straatnamengids voor 7,50 gulden kopen bij de beide boekhandels in Leusden en bij de receptie van het gemeentehuis. Mocht er een grote belangstelling zijn, dan verschijnt er een tweede (Van de redaktie) LEUSDEN - De allereerste Straatnamengids van de ge meente Leusden is afgelopen dinsdagmiddag officieel ge presenteerd. In een goed gevulde commissiekamer van het gemeentehuis overhandigde burgemeester Radema ker de eerste exemplaren aan de dames Heijman en Bijlsma van het Comité Milieuzorg Leusden. Zij hebben een belangrijk aandeel gehad in de tot stand koming van het 148 pagina's tellende boekwerkje. De bijeenkomst m het gemeente huis werd bijgewoond door de le den en oud-leden van de Werk- (advertentie) Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3. groep Naamgeving Wegen, de werkgroep Milieu Educatie van het CML, het bestuur van de Histori sche Kring Leusden en het voltal lige college van B en W. De Werkgroep Naamgeving Leusden werd in 1970 ingesteld en heeft vnjwel alle straten en pleinen in de gemeente Leusden van naam voorzien. „Nogal geen kleinig heid", aldus de burgemeester m zijn toespraakje afgelopen dins dag. „Men heeft vaak namen geko zen met historische achtergronden Men wilde herkenbare namen, hoewel m de praktijk misschien met alles even duidelijk is." In de straatnamengids, dat een idee was van de burgemeester zelf, worden vrijwel alle namen voor zien van een stukje uitleg over de afkomst van die namen. Vaak, zo bhjkt uit het boekje, dat een boer derij bepalend is geweest voor de naamgeving. INSPIRATIE Er zijn in het verleden al eens eerder soortgelijke gidsen ver schenen. Maar die behandelden slechts de straatnamen van een be paalde wijk. Zo deed de werk groep müieu-educatie wijkboekjes over De Wetering en Groenhouten verschijnen, terwijl Achtervelder Jan Schouten de achtergronden van de straatnamen van zijn dorp ooit eens uitbundig beschreef. In die werkjes, zo verklaarde de burgervader, is de inspiratie ge vonden voor de Straatnamengids gemeente Leusden. „Een boekje voor alle namen. Het is aardig om zoiets vast te leggen. Het kan een bindmiddel worden voor de bewo ners van ons hele Leusden", aldus Rademaker. Er is zo'n drie jaar gewerkt aan de gids. Men heeft daarbij veelvul dig de al bestaande gidsen geraad pleegd. De burgemeester maakte er geen geheim van dat zelfs hele stukken, met toestemming van de auteurs, zijn overgenomen uit die boekjes. ACHTERHALEN „Soms was het niet te achterha len waar de naam vandaan komt", zei de burgemeester bij de pre sentatie van de gids. „Daarnaast weet u allemaal wel dat het Ruige Veld eigenlijk Krakhorst zou moe ten heten. Maar omdat we al zoveel Krakhorsten m Leusden hebben, is de naam 't Ruige Veld gekozen. Burgemeester Rademaker overhandigde dmsdagmiddag de eerste exemplaren van de Straatnamengids van de gemeente Leusden. Anders zou de verwarring hele maal groot zijn." Alle namen van de toekomstige straten m 't Ruige Veld zijn ook in het boekje opgenomen De burge meester legde dinsdagmiddag uit waarom: „De namen liggen al vast. Stel je voor dat het Ruige Veld ooit eens in ontwikkeling wordt geno men..." Alle 430 straatnamen van de ge meente Leusden worden bespro ken in de gids. Mensen die wat meer van hun woonplaats willen weten, kunnen een aardig eindje komen met dit leuke naslagwerkje. Bewoners van de Ursulineweg kun nen in de gids kennis nemen van de legende van St. Ursula, de heilige naar wie de straat genoemd is. Volgens de legende heeft St. Ur sula m de buurt van de Heiligen berg vertoefd met haar 11.000 maagden. Zij zouden als een boete doening deze heuvel hebben aan gelegd door met vingerhoeden zand uit het Zwanewater te hebben geput. Onduidelijk blijft echter hoe de weg nu precies aan zijn naam is gekomen. Maar zo'n anecdote is best wel leuk om te weten. OVERBODIG Een ander aardigheidje is het feit dat Achterveld eigenlijk Achteveld zou moeten heten. „De R zou ten onrechte zijn ingevoegd", deelt de gids mee. De dorpskern dankt zijn naam overigens aan het Middelne derlandse bijwoord „achte". wat „heide" betekent. Over de afkomst van sommige namen, zoals bijvoor beeld Hamersveld, doen diverse verhalen de ronde. Die worden dan ook allemaal genoemd. Al bij al is de Straatnamengids gemeente Leusden een aardig, dui delijk gerubriceerd boekje gewor den. Behalve de historische achter gronden, wordt ook per straatnaam druk. In verband hiermee zijn al contacten gelegd met een drukke rij. verschil weten tussen een eetpijp en een luchtpijp. Het was de afgelopen dagen weer genieten in het Leusdense. Velen met ons spoedden zich van nieuwjaarsreceptie naar nieuwjaarsreceptie. Altijd weer aardige bijeenkomsten, waarbij men mensen ontmoet, die je anders zelden of nooit ziet. Zo troffen we ten gemeentehuize op de nieuwjaarsreceptie van het college van Burgemeester en Wethouders ook weer eens onze gewaardeerde collega Peter Noorland van een hier ter plaatse verschijnend huis-aan- huisblad aan. Peter wenste ons het allerbeste toe, en wij hem ook. Groot was dan ook onze verbazing, toen bleek dat het optreden van onze Peter tijdens thuiswedstrijden zo anders is. Want tijdens de recente bijeenkomst van de plaatselijke VVD, wier public relations de heer Noorland telkenmale weer zo kleurrijk bijeen 'canvast', was er sprake van een gans andere stemming. En wel ten aanzien van de gewaardeerde medewerkster onzerzijds, die daar voor de krant een kijkje nam. Want daar begon Peter uit te varen over de Leusder Krant op een wijze die we, voorzichtig, weinig collegiaal kunnen noemen. Nu is dat op zich niets nieuws van de zijde van deze journalistieke tuinkabouter, aangezien ons ook in het verleden al berichten bereikten over hoe deze liberale p.r.- joumalist - hetgeen op zich al een gedenkwaardige combinatie mag heten - zich achter de rug van de redaktie van deze krant om, uitliet over de wijze waarop dat vak in zijn ogen uitgevoerd zou moeten worden,en wat daar ten aanzien van de redaktie van deze krant aan schortte. Dat de manier waarop de heer Noorland daarover denkt - voor zover er m dit verband sprake is van denken, natuurlijk - niet overeenstemt met hetgeen met regelmaat in de Leusder Krant te lezen staat, spreekt voor zich. Tenslotte is het zo, dat voordat je iets schrijft, je dat in het algemeen gesproken ook moet begrijpen, en in bepaalde gevallen is dat op zich blijkbaar al teveel gevraagd. Dat er dus inhoudelijke verschillen bestaan tussen bladen, is op zich begrijpelijk. Maar dat nu juist diegene die er, uit journalistiek oogpunt niets van bakt, kritiek meent te moeten spuien, is vers twee. Kern van het betoog van tuinkabouter Noorland was namelijk, dat de berichtgeving in deze krant op het roddelcircuit stoelt en niet op de feiten. 'Leusden'85 wil eerder ant woord op vragen. 'Argeloze Leusdenaar 'Nog eerder?' 'De paspoorten zijn weer duurder geworden. 'Ook een manier om de men sen thuis te houden. 'De vergadering van de com missie Algemene Besmursza- ken ging niet door. Dat zoiets niet wel mogelijk is, zonder iedere week voor de rechtbank te vertoeven, was deze marginale kritikaster blijkbaar ontgaan. Maar ja, verschil moet er zijn, tenslotte. Vandaar slechts één constatering. In de ter redaktie van déze krant niet bestaande vermenging van functies zijn wij nog nooit zo ver gegaan, om de voorpagina van onze krant te openen met de vijftigste verjaardag van een partijgenoot. Wij hebben namelijk niet eens partijgenoten. Laat staan, dat we ons er het vuur voor uit de sloffen lopen. Waarmee deze hele storm in een glas water terug te voeren is op de verzuchting, die met regelmaat in de Leusdense journalistiek te beluisteren valt: 'Die Peter...' edaktie: Hans Mosterd Prjiidragen: Martin Hermens ^e'i.rneuwbakkenEHBO-ers. Scheggetman, Wydia Boerma, Niels Wildervanck, Maurice Pouw, Linda Verlegh, Marjolein Snels, Ellen Kaspers, Marie José van Gelder, Merijn Jansma, Frans Boers, Cindy Schouten, Marco Schekkerman, Annelinda Koldewe, Matthijs Geutjes, Joris Obbens, Hans Ronald Snabel, Christina Verbeek, Esther van Deuveren, Eric de Ruiter, Thijs Visser, Jan Hank Dragt, Jons Pette, Tinka ter Schegget, Elisabeth Visser en Caroline van der Linden. Dat was een hele rij namen, met de hartelijke felicitaties. Rest ons nog te vermelden, dat volgens degenen, die de cursus organiseerden, de betrokkenen nu allemaal het Aan de Leusdense basisschool de Bongerd slaagden weer een fors aantal leerlingen voor het EHBO-jeugddiploma. De cursus daarvoor werd voor de derde achtereenvolgende maal op die school gegeven, en met succes. Eénendertig leerlingen deden mee, en éénendertig leerlingen slaagden ook. Dat waren: Jasper van Blerk, Lot Huising, Chris van Zandwijk, Hanneke van Adrichem, Mattijs Weevers, Bram Veenhof, Patrick

Leusder Krant | 1987 | | pagina 11