E Vakantie voor bewoners Lisidunahof in Leusden Voorlichting over roken en drinken op basisscholen I Zaterdag feestelijke opening Toneelatelier LEUSDEN leusder krant Salesianen starten JOT-project KPO naar expositie LISIDUMHOF JokaaL Honderdtwintig donateurwervers komende dagen op pad met als doel: Aanhoudende vorst 1/ Leusden Achterveld 21 DONDERDAG 15 JANUARI 1987 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Op maandag 19, dinsdag 20 en woensdag 21 januari gaan honderdtwintig vrijwilligers in Leusden huis aan huis langs de deuren, met een bijzonder doel voor ogen. Zij zullen u vragen, of u donateur wilt worden. Donateur ten behoeve van een vakantiewoning in Leus den, voor de bewoners van Lisidunahof. De aktie gaat uit van de stichting 'Vrienden van Lisidu nahof en richt zich op alle Leusdenaren en op het Leus- dense bedrijfsleven. Doel is, een bedrag van vijftigduizend gulden bij elkaar te brengen. Dat gebeurt onder het motto: 'Leusdenaren voor Leusdenaren.' De helft van de ongeveer 170 bewoners van het Leus- dense verpleeghuis 'Lisiduna hof gaat jaarlijks een week naar een vakantiehuisje m de buurt van Lochem De rest van het jaar bewonen zij met onge veer veertien medebewoners een gemeenschappelijke huis kamer. KLEINER Het bestuur van de stichting 'Vrienden van Lisidunahof zoekt, samen met de directie van het huis, al geruime tijd naar mogelijkheden om klei nere groepen bewoners in de gelegenheid te stellen meer dere malen per jaar enkele da gen buiten het verpleeghuis te laten verblijven. En dat bij voorkeur in Leusden. BEZUINIGINGEN 'Ook wij kampen met de ge volgen van de bezuinigingen', zo stelt de heer F.F.L. Vlak, directeur van 'Lisidunahof 'De druk op de medewerkers wordt groter. Steeds minder mensen moeten het vele werk doen. Het gevolg is, dat er naast de tijd die nodig is voor verzorgmg en verpleging, steeds minder ruimte is voor de zo persoonlijke kontakten met de bewoners.' 'Onze bewoners hebben er ook recht op, zoveel mogelijk bij het volle leven betrokken te blijven. Men moet zich daar niet in vergissen: al wordt hun kunnen en weten m steeds meer nevels gehuld, het ge voel, de emoties functioneren mogelijk nog sterker dan voor heen. Onze bewoners beleven zeer intensief de 'kleine' din gen m het leven.' 'GEWELDIG' 'Het is dan ook een geweldig plan om alles m het werk te stellen, de bewoners dicht bij huis regelmatig in kleinere groepen van vijf en zes perso nen onder goede begeleiding m een vakantiewoning te laten verblijven', aldus de heer Vlak. Met het vakantieplan wordt de bewoners een grote dienst bewezen. Daarbij komt nog, dat wij onze personele voor zieningen kunnen spreiden over een jaar, in plaats van de enorme pieken die de Lo- chemse weken met zich mee brengen', zo besluit de heer Vlak. ISOLEMENT Ouder wordende mensen lopen het risico geïsoleerd te raken van hun omgeving Dat gaat vooral op voor diegenen, die lichamelijk en/of geestelijk met achteruitgang te kampen hebben. In de 'Lisidunahof worden ongeveer honderdze ventig ouderen verzorgd en verpleegd. Het overgrote deel van hen komt de 'Lisidunahof nauwelijks uit. Hun leven spelt zich grotendeels af in de groeps-huiskamer, Het hele jaar door onderne men medewerkers van de af delingen fysiotherapie en be- zigheidsbegeleiding, het ver plegend personeel en veel vrijwilligers, onder wie leden van de U.V V., van alles om de bewoners te aktiveren. Een vakantiewoning in Leusden zou zeer sterk bijdragen tot de verbetering van het leefkli maat. BEREKEND Het bestuur van de stichting heeft berekend, dat het kopen of huren van een woning, de noodzakelijke aanpassingen, de personele voorzienmgen, verwarming, verlichting, voe ding en andere huishoudelijke onkosten bij elkaar honderd duizend gulden per jaar be dragen. Een deel van die kosten wordt door de bewoners zelf opgebracht. De bijdrage, die m het verleden voor een week Lochem werd betaald, zal ook nu gevraagd worden. Verder heeft de directie van 'Lisidunahof besloten, net zo veel personeel in te zetten als in de Lochemse weken, maar dan verspreid over het hele jaar. Enkele instellingen hebben inmiddels hun financiële me dewerking toegezegd tot een bedag ter hoogte van de helft van de kosten. Voor de stichting en voor 'Lisidunahof zijn dat bemoedi gende berichten. Maar het betekent eveneens, dat er uit eindelijk nog vijftigduizend gulden per jaar nodig is, om het plan te doen slagen. VAKANTIE De vakanties, die Leusdena ren met hun bijdrage voor Leusdenaren mogelijk maken, betekenen zo onder meer, dat de bewoners van 'Lisidunahof meerdere malen per jaar even weg zullen kunnen uit het 'grote' huis. Ook voor familie van de be trokkenen heeft dat grote voordelen. Ze ontstaan er vakantiemogelijkheden ook voor die echtparen, waarvan eén van beide partners in de 'Lisidunahof is opgenomen. Dat biedt betere mogelijkhe den voor de onderlinge kon takten, terwijl men zich tegelij kertijd verzorgd en be schermd weet. Ook voor be zoek is het ongetwijfeld een voordeel, indien de familie De heer F.F.L. Vlak. directeur van de Lisidunahof. '...een geweldig plan...' moeder, vader of een van beide grootouders eens m een minder drukke omgeving kan bezoeken. 'DOE DAAR WAT AAN' Komende maandag, 19 ja nuari, dinsdag de twintigste en woensdag de eenentwin tigste wordt een beroep ge daan op iedere inwoner van Leusden. Medewerkers van 'Lisidunahof, famlieleden van bewoners en vrijwillig- (st)ers - in totaal 120 perso nen - zullen de inwoners van Leusden huis-aan-huis ko men vragen, of ze voor een klein bedrag donateur willen worden van de stichting 'Vrienden van Lisidunahof, om te beginnen voor een jaar. Alle betrokkenen hopen op een groot succes ten gunste van de bewoners van 'Lisidu nahof.' Over de resultaten en het verdere verloop zal iedere donateur regelmatig op de hoogte worden gehouden. Ook zal er verantwoording worden afgelegd over de in gezamelde bijdragen. (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De gemeente Leusden zal de Nationale Commis sie tegen het Alcoholisme en andere verslavingen (NCA) in de gelegenheid stellen om op Leusdense scholen voorlichting te geven over de gevaren van „Roken en Drinken". Het ligt in de bedoeling om alle kinderen van de achtste groep, de twaalfjarigen, met het project te benaderen. Aan de besturen van de bijzondere scholen zal worden gevraagd om deel te nemen aan het voorlichtingsprogramma. eigen vertrouwde jut ot meester kan dan vervolgens in zijn of haar klas in het kader van de les ge zondheidseducatie voorlichting geven over alcohol- en tabaksver slaving. De Nationale commissie is behulpzaam door het ter beschik king stellen van een uitgekiend les- model. Een ouderavond is een on derdeel van het hele lesproject Inmiddels heeft de Rijksuniver siteit van Utrecht al wetenschappe lijk aan kunnen tonen dat het hele voorlichtingsprogramma ook in derdaad effect heeft. Ben Stoelinga, fractievoorzit ter van Leusden'85, vroeg de aan wezigen ook aandacht voor de brochure „alcohol en gemeente beleid", die bij de raadsstukken was gevoegd. „Laten we over dit onderwerp eens nuchter naden ken", riep Stoelinga zijn collega raadsleden op. LEUSDEN - Op zaterdag 17 januari wordt aan De Brink te Leusden het Toneelatelier „Katinka", waar sinds sep tember 1985 kursussen Speel- I toneel voor kinderen worden gegeven, geopend. In het begin was het de vraag of in Leusden werkelijk belangstel ling zou bestaan voor Speeltoneel. Toen dat m hoge mate het geval bleek te zijn is de akkommodatie gaandeweg verbeterd en uitge- Alle leden van de raadscommis sie voor welzijn en onderwijs toon den zich afgelopen maandag en thousiast over het voorstel om de NCA in de gelegenheid te stellen, ook in Leusden voorlichting te ge ven over de gewenste en onge wenste aspecten van roken en drinken. De commissie was una niem van mening dat de gemeente de door de NCA gevraagde tege moetkoming m de kosten moet be talen. In 1985 zijn er al in vijf Utrechtse gemeenten instructielessen ver zorgd door medewerkers van de NCA. Ruim duizend leerlingen kwamen zodoende al in aanraking met het programma dat de NCA biedt. De „Nationale Commissie" werkt met bevoegde leerkrachten die zijn bijgeschoold in de gezond heidsvoorlichting en opvoedings methodieken. De betreffende leer krachten hebben tevens inzicht m de hedendaagse verslavingspro blemen. De leerkrachten verbonden aan de NCA, nchten zich in de eerste plaats op de klassedocenten. De breid. Dat nam heel 1986 in beslag. Na is „Katinka" klaar en dat wil men vieren. Tot nu toe speelden de kinder groepen regelmatig toneel voor een kleine knng van bekenden. Want m het toneelatelier, in een gewoon huis gevestigd, kan men nu eenmaal maar weinig publiek ontvangen. In Boerdenj 't Claeve- renblad, waar a.s. zaterdag toneel gespeeld wordt, is plaats voor een grote groep belangstellenden. Be halve ouders zijn ook alle bewo ners van De Brink uitgenodigd. Hoogtepunt is het optreden van Rob van Reijn. Deze artiest zal - nadat de kmderen in de Boerdenj hun toneelstukjes hebben opge voerd - een openings-act" ten beste geven. Deze bestaat uit het pantomimisch verbrijzelen van een grote spiegelruit op het plein vóór de Boerderij, omstreeks 11 urn- In het Toneelateüer kan vervol gens een foto-expositie worden bezichtigd van de aktiviteiten van het afgelopen jaar. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Martin Hermens en Hans Mosterd Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Eindredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer lot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur voor hel donderdagnummer lot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 lol 12 00 uur en van 14 00 tol 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 66.80 per jaar, 33.90 per half jaar, 17.20 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur ie hebben oiStvangen Is dat niel hel geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag lussen 18 30 en 19 30 uur) lel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u konlakt opnemen mei onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B V te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste toto. het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15.- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT Is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - In het kader van de herdenking van de hon derdste sterfdag van hun stichter Don Bosco starten de Salesianen van Don Bosco op 31 januari het zogenaamde JOT-project. Vanuit het jonge rencentrum „Jongeren op weg" in Assel wordt dit pro ject begeleid. Het startschot wordt echter gegeven bij Don Bosco in Leusden. De doelstelling van het JOT-pro ject is als volgt: „de geloofsge meenschap open maken voor jon geren en jongeren in contact bren gen met die geloofsgemeenschap: laten zien dat jongeren op vele ma nieren bezig zijn met geloofsvra gen en jongeren opwekken dat ook echt te laten zien." Om dat doel te verwezenlijken, worden landelijk, regionaal en plaatselijk activiteiten georgani seerd en wordt materiaal aange reikt om jongeren te stimuleren hun verhaal zichtbaar te maken. Het JOT is daarbij een instrument voor alle groepen die zich bij het initia tief willen aansluiten. „Het JOT wil niet zozeer eigen activiteiten organiseren, alswel an deren aansporen hun activiteiten op elkaar af te stemmen en meer voor de dag te komen met activi teiten die overal met jongeren ge beuren", aldus de organisatoren. BEWEGING Het idee om een beweging voor jongeren in gang te zetten is na de nodige voorbereiding voorgelegd aan dertig plekken: plaatsen in het land waar regelmatig jongeren ko men voor bezinning en activiteiten die met levenszingeving te maken hebben. Zij reageerden enthou siast op het idee. Vervolgens werd het voorgelegd aan een groep jon geren. Ook zij zagen het wel zitten. Daarmee ging het JOT (Jongeren Op Tocht) voorzichtig van start. „Het JOT wil niet vervallen in alle mogelijke structuren, overleggroe pen en stuurgroepen", aldus de or ganisatie. „Dat hoeft ook met, want de tocht zal uiteindelijk door jonge ren moeten worden afgelegd en het zal meer van de plaatselijke en regionale organisatoren afhangen of er echt beweging op gang komt." Men heeft dan ook gekozen voor een doorzichtige organisatievorm. Er is een kleine coördinatiecom missie, er is een theologische werkgroep, die zich vooral ncht op het doordenken van vragen van jongeren, er is een publiciteits- groep en er is een werkgroep, die materiaal wil aanreiken over de thema's die tijdens de tocht een rol kunnen spelen. Daarnaast zullen er enkele activiteitengroepen nodig zijn. Die zullen op verschillende plaatsen m het land worden opge richt. ROUTE Wat gaat er verder gebeuren'3 „Het JOT wil een route uitzetten, waarlangs activiteiten georgani seerd kunnen worden. Deze route bestaat uit de aanbieding van een aantal thema's en een globale tijdsindeling. Allerlei groepen kun nen op dat aanbod inhaken Zij kun nen daarbij gebruik maken van methodisch materiaal dat door het JOT wordt aangereikt." „De thema's zijn daarbij een soort richtingaanwijzer, maar ie dere groep legt de route af die zij zelf wil." Tot aan augustus 1988 wordt er gewerkt met de volgende thema's: Durven dromen: Geloven m de toekomst; Geroepen voelen: Kiezen voor de armen en Opmeuw geloven. Mensen die meer informatie over het project willen hebben, kunnen contact opnemen met Jon geren Op Weg. Mariahoeve AsSel, Pomphulweg 106, 7346 AN Hoog- Soeren, telefoon: 05769-201. (advertentie) LEUSDEN - De dames van de plaatselijke KPO afdeling gaan maandag 19 januari een bezoekje brengen aan de ex positie van de kunstenaars Harry van der Wee en Bé Klein in boerderij 't Claeve- renblad aan De Brink. Men heeft om 10.00 uur afgespro ken. Zoals gebruikelijk zal Cees Vial uitleg gevgen bij de tentoonge stelde kunstwerken. De kosten zijn 2,50 gulden per persoon, inclusief de koffie. Behalve de leden van de KPO zijn ook de vrouwen van de andere vrouwenverenigingen van harte welkom 19, 20, 21 januari Leusdenaren voor Leusdenaren! ioorjan Verst eegt Het blijft voorlopig koud. Vanaf zaterdag is de tempe ratuur niet meer boven de min zeven graden gekomen. Er is dus duidelijk sprake van een koudegolf. We mogen blij zijn, dat we niet op de Waddeneilanden wonen. Daar heeft het voort durend gesneeuwd en er stond veel wind. Er ligt zo'n dertig tot vijftig centimeter sneeuw en met veel wind worden snel sneeuwduinen gevormd van één meter hoogte. De ijsvloer neemt gestadig toe. Het IJsselmeer ligt al zo goed als dicht en voor de meeste kanalen in Friesland zijn vaarverboden afgekon digd. Op de Waddenzee is veel ijs, waardoor de vaart naar de eilanden stagneert. Kortom: al die verschijnse len zijn kenmerkend voor strenge winterperiodes. Tot nu toe is de gemiddelde temperatuur in januari bene den de nul graden. Het record staat overigens voor januari 1823 met een gemiddelde temperatuur van min zeven graden. Zover zijn we nog lang niet. Er kan namelijk nog van alles gebeuren, al hoewel de meest lange ter mijnvooruitzichten wijzen op het aanhouden van het win terse weer. En het dreigt nog grimmi ger te worden. Het hogedruk- gebied boven Scandinavië houdt stand, maar trekt zich iets terug. Daardoor worden de depressies boven de Mid dellandse Zee steeds bruta ler. Deze depressies stuwen zachte lucht naar het noor den. Deze lucht stuit op de zeer koude lucht ten noorden van de Alpen. Daar heerst dan ook noodweer met zware sneeuwval. Enkele van die sneeuwgebieden kunnen ook tot ons doordringen. Doordat de luchtdrukver- schillen groter worden, neemt de wind ook toe. De koude wordt daardoor snij dend. De komende dagen blijft de luchtdruk verdeling puur winters, hoog boven Noord-Europa an laag boven Zuid- en Midden-Europa. Klassiek winters, derhalve. Er wordt al druk gespecu leerd op een eventuele derde Elfstedentocht in successie. Daar houd ik me afzijdig van. Er zijn strenge winters ge weest, zonder Elfsteden tocht. Voorbeeld daarvan was 1979. Alle factoren moe ten gunstig werken voor deze monstertocht. Sneeuw is de grootste vijand. En er is al veel sneeuw gevallen in Friesland, wat niet zo gunstig is voor een snel te vormen, dikke ijsvloer. Maar als de vorst hardnek kig blijft is zo'n tocht ook on der slechte omstandigheden niet onmogelijk. Een voor beeld daarvan was 1963. Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Dagelijks te zien, 24 uur per etmaal. Inhoud: aktuele berichten dagelijkse agenda's sport aktiviteiten jeugd en jongeren vacaturebank Arb. bureau weekpuzzel aankondigingen verenigingen openingstijden bibliotheken felicitatie-rubriek vraag- en aanbod-rubnek voor partikulieren en bedrijfsleven filmagenda Amersfoort advertenties In het weekeinde: sport sportuitslagen sportagenda weekeind-agenda uitgaanstips Amersfoort filmagenda medische weekeind- diensten Opgave berichten, ideeën of klachten: Kabelkrant-redaktie, p.a. Leusder Krant, Asschatterweg 19, bij de Biezenkamp. Tel. 033-941495. Van harte! Dagelijks felicitatie-rubnek. Abonnees op de Leusder Krant tegen gereduceerd tarief van 6,- per dag (tot maximaal 2 regels). Elke regel meer 6,- p.d. Betaling kontant bij opgave op ons kantoor. ADVERTENTIES Algemeen: Basistarief 1 beeldpagina 300,-. Eenmalige aanmaak logo en grafische afbeeldingen tegen toeslag. Sterk gereduceerde pnjzen op kon- traktbasis. Vraag informatie: 033-941495 (Herik - Jan Westland). Kabeltjes Vraag- en aanbod-rubriek voor partikulieren en bedrijfs leven Tanef: eerste twee re gels 6,- per dag. Elke regel meer 6,-. Tegen kontante betaling bij opgave. DE LEUSDER KABEL KRANT: 24 uur per dag op kabel 4. Donderdag 15 januari 20.15 uur: Thema-bijeenkomst m 't Vooronder aan de Burg. Van der Postlaan 2 over vrouwen en (on betaald werk. Vrijdag 16 januari Winterconcert in de muziek school aan de Zwarteweg 16A. 21.00 uur: Optreden van de band Frank Hebly His Rockets in De Geut aan de Zwarteweg 10. Zaterdag 17 januari 18.30 uur: Voor-inschnjving voor prestatieloop en Virusthlon in jon gerencentrum De Til aan de Ha- mersveldseweg 30, Zondag 18 januari 12.00 uur: Prestatieloop en Vi rusthlon op het terrein van Don Bosco aan de Dodeweg. 19.00 uur: Jeugddienst m de Mar- cuskerk aan de Asschatterweg. Maandag 19 januari 10.00 uur: KPO-rondleiding over expositie in Boerderij 't Claeveren- blad aan De Brink. 20.00 uur: Openbare vergade ring van de commissie Financieel Beheer en Beleid m de commissie kamer van het gemeentehuis aan 't Erf 1. Dinsdag 20 januari 20.00 uur: Vergadering planad viesgroep Woensdag 21 januari 20.00 uur: Bmgo m de Klaveet aan de Postweg. Donderdag 15 januari: 20.20 uur Volksdansen de Moespot Zaterdag 17 januari: 20.00 uur K.P.J. Ouderavond café Buiten- lust Zaterdag 17 januari: 20.00 uur Disco Show de Klaveet Zondag 18 januari 14.00 uur Disco de Klaveet Maandag 19 januari 20.00 uur K.P.O. Jaarvergadering D'Ouwe Peerdestal Maandag 19 januari: S.V.A. 20.00 uur kaarttoernooi kantine Sportpark Dinsdag 20 januari 9.00 uur Welfareclub Zonnebloem Ons Gebouw

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3